Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι αυτό είναι! :)

τι να σου πω. Εγώ πάντως το καρδιοτογραφημα το φοβάμαι μήπως μου πουν ότι ο μπέμπης δεν είναι πολύ δραστήριος. Αν και εύχομαι να μην πουν κάτι. Έχει ο Θεός. Βήμα βήμα και φτάσαμε στο τέλος. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Εμένα είναι 50.5

Είναι καλό τώρα αυτό;;

Επίσης,καμιά φορά σκέφτομαι με τις αντιπηκτικες και τη γέννα μη πάει τίποτα στραβά. Εσύ το σκέφτεσαι καθόλου; Αν και δε ξανά έχω ραντεβού με τη γιατρό μέχρι να γεννήσω, θα την πάρω σίγουρα(αν δεν συμβεί κάτι απρόοπτο) πριν πάμε να γεννησουμε για να με καθησυχάσει. Αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι έντονα. 

Πάντως κ εγώ που κάνω αντιπηκτικές φυσικά κ σκέφτομαι αν κάτι πάει στραβά. Είναι λογικό πιστεύω. Ο φόβος του άγνωστου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

 

Πάντως κ εγώ που κάνω αντιπηκτικές φυσικά κ σκέφτομαι αν κάτι πάει στραβά. Είναι λογικό πιστεύω. Ο φόβος του άγνωστου.

Εγώ σκέφτομαι για αιμορραγία κτλπ. Θα μου πεις χαζοί είναι να Μ αφήσουν έτσι ; Δε  ξέρω τόσα ακούγονται κι εγώ φοβάμαι!!! 

@anna1122ναι εμένα πλέον με ξυπνάει τα βράδια. Και επίσης εκεί στις 7.30 το πρωί αρχίζει ασταμάτητα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά τι να πάρουμε ;

Και σερβιετες και πάνες ακράτειας και εσώρουχα μιας χρήσης; 

Εμένα δε μου γράφουν σερβιετες ή κάτι τέτοιο από το μαιευτήριο, μόνο εσώρουχα δικά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Τελικά τι να πάρουμε ;

Και σερβιετες και πάνες ακράτειας και εσώρουχα μιας χρήσης; 

Εμένα δε μου γράφουν σερβιετες ή κάτι τέτοιο από το μαιευτήριο, μόνο εσώρουχα δικά μου. 

Να πάρεις ο,τι σου γράφουν.  Μην πάρεις έξτρα πράγματα τζάμπα. Στην τελική αν χρειαστείς κάτι στο σπίτι, στέλνεις τον άντρα σου και στο παίρνει επί τόπου από σούπερ μάρκετ/φαρμακείο. Εγώ σκέφτομαι. Και αφού στην λίστα δεν γράφει κάτι (σε ιδιωτικό θα γεννήσω) πήρα μόνο σερβιετες να τις έχω και για μετά στο σπίτι. 

Όχι καλέ. Τι αιμορραγία. Αφού ο,τι και να γίνει εσύ θα γεννήσεις 24 ώρες μετά την τελευταία σου ένεση. Το αίμα θα έχει επανέλθει.  Στο ξανά λέω, μην αγχώνεσαι για αυτό. Χιλιάδες γυναίκες κάνουν αντιπηκτικες. (πολλές κάνουν και προληπτικά, χωρίς να έχουν καν 'πρόβλημα' )

@marinaki23 και εγώ αυτό αναρωτιέμαι. Πόσο δυνατά κλωτσανε το βράδυ? Κι εγώ τον καταλαβαίνω μέσα στην μέρα πολύ συχνά άλλοτε πιο ήσυχα άλλοτε κάνει χαμό. Το βράδυ όμως όλοι πάμε για ύπνο. Αχαχαχ. 

Όντως και το πρωί είναι πολύ δραστήριο και εμένα. Όπως και μετά τις 11 το βράδυ μέχρι να κοιμηθώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω έχω αρχίσει και αγχώνομαι για τον τοκετό. Στον πρώτο είχα σταματήσει τις αντιπηκτικες μετά τη β επιπέδου και το σαλοσπιρ μόλις μπήκα στον μήνα μου. Τώρα όμως αγχώνομαι που θα κάνω αντιπηκτικες μέχρι τέλους. Σκέφτομαι πολύ μην πάει κάτι στραβά και σκέφτομαι και το αγοράκι μου το μεγάλο αν γίνει κάτι. 38+3 γέννησα και υποτίθεται ο πρώτος τοκετός αργεί κιόλας ενώ επόμενος τοκετός ξεκινάει νωρίτερα και με αγχωνει αυτό.... Θέλουμε να πάμε με πρόκληση αφού κλείσω και την 38η

Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά φοβάμαι και λίγο....

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna1122 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Ναι όλα καλά πάνε ως τώρα αλλά έχω αυτο το άτιμο το άγχος χωρίς ιδιαίτερο λόγο..δεν είμαι αχάριστη ξέρω ότι όλα πάνε καλά απλώς δε μπορώ να το ελεγξω 😐Τέσσερις έχω ραντεβού! Με την Καραβιδα. Και την αυχενική και την β επιπέδου με την Καραβιδα την έκανα και μου άρεσε πολύ..

Υπομονή και μια βαθιά ανάσα! Λίγες ώρες είναι μονό! Εγώ είχα στις 18:30 αλλά τελικά που τα άλλαξαν για τις 20:00. Αν έχουν καθυστερήσει και τα προηγούμενα ραντεβού για ποτό θα πάμε όχι στον γιατρό!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Άντε λίγες ωρίτσες έμειναν!! Εμάς πάλι μας έβαλε να κάνουμε 20λεπτη βόλτα γιατί δεν είχε καλή θέση το μωρό 😝 εγώ πάντα την εκμεταλλεύομαι αυτή τη βόλτα και παίρνω κατι απο το μπλε να φάω , που είναι από κάτω 😃😃 θα περιμένουμε νέα!!! 

Εγώ έχω στις 8 γιατρό.. λέτε να βγάλουμε άκρη σήμερα ;;; Είμαι πολύ περίεργη να δω πως θα  χειριστεί το θέμα... 

Εύχομαι να είναι όλα καλά στο ραντεβού και να πάρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις και θα σε κάνουν να ηρεμήσεις!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια εμένα στη Doppler δεν κουνιόταν γιατί δεν είχα πιει ούτε νερό ούτε είχα φαει κάτι γλυκό…γιατί επειδή στη β επιπέδου είχα φάει γλυκό κ κουνιόταν πολύ μ έκανε παρατήρηση ότι δεν έπρεπε να έχω φαει…κι εχθές ήταν πολύ ήπιες οι κινήσεις της κ μ έλεγε γυρνά από εδώ γυρνά από εκεί..εμ λέω αν είχα φαει πριν μια ώρα μια πάστα θα έβλεπες τι θα έκανε..ε δεν τους βρίσκουμε πουθενά….Εγώ πια έχω καταλάβει το μοτίβο των κινήσεων της…έβαλα την κρέμα τώρα σωστά λάθος,να σας πω δεν πολύ κατάλαβα…όσο για τα ψώνια εγώ πήρα κάτι μεγάλες σερβιέτες όπως είπε μια φίλη παραπάνω…και οηρα κ μια τετράδα εσώρουχα μιας χρήσης..περιμένω ακόμα δυο σετάκια με νυχτικό κ την άλλη εβδομάδα θα καθαρίσω και θα φτιάξω βαλίτσα….

Εγώ πάντως πριν τη β επιπέδου είχα φαει μια ολόκληρη Ιόν γάλακτος!!!! Και η αλήθεια είναι ότι το μωρό κουνιόταν αρκετά αλλά και ο γιατρός πήρε πολύ εύκολα τις μετρήσεις και τελειώσαμε γρήγορα. Σήμερα λέω να χτυπήσω παγωτακι!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Εμένα πάντως κανείς δεν μου είχε σχολιάσει τίποτα σχετικά με το αν πρέπει να φάω κάτι 'η όχι. Και επειδή σε κάθε μεγάλο υπέρηχο ζουμαρει, κοιτάει τα όργανα κλπ δεν μπορώ να καταλάβω αν κουνιέται πολύ 'η όχι. Μάλλον το δεύτερο γιατί ιδίως τώρα θα το καταλάβαινα αν κλωτσαγε. 

Ποιο είναι περίπου το μοτίβο σας?

Έχεις παρατηρήσει καθε πόση ώρα νιώθεις κίνηση 'η πόση ώρα νιώθεις τελείως 'ησυχα ' ?

Όπως καταλαβαίνετε ακόμα να προσαρμοστώ και να ησυχάσω με τις κινήσεις. 

Εμένα είναι πολύ ήσυχος μόνο όταν κινούμαι και γω ή κάθομαι έξω πχ για καφε αλλά έχει φασαρία. Είναι πολύ πολύ κινητικός όταν ξαπλώνω και όταν κάθομαι σε σημείο που να πονάω γιατί όλο κάπου πατάει και σπρώχνει. Ειδικά καθιστή αν κάνω λίγο να σκύψω και πιεστεί η κοιλιά σπρώχνει πολύ. Γενικά με ταλαιπωρεί πολύ τη νύχτα και σε συνδυασμό με αϋπνίες και καούρα τα βράδια είναι δύσκολα.... Απλά όπως είχα γράψει και σε παλιότερο μήνυμα ο πρώτος μου ήταν τελείως διαφορετικό μωρό. Και πιο αραιές οι κινήσεις και πολύ λιγότερο έντονες από αυτόν. Οπότε δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τα μωράκια μεταξύ τους αλλά μόνο αν αλλάξει κάτι στο δικό μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Εγώ σκέφτομαι για αιμορραγία κτλπ. Θα μου πεις χαζοί είναι να Μ αφήσουν έτσι ; Δε  ξέρω τόσα ακούγονται κι εγώ φοβάμαι!!! 

@anna1122ναι εμένα πλέον με ξυπνάει τα βράδια. Και επίσης εκεί στις 7.30 το πρωί αρχίζει ασταμάτητα 

@Emily2 Ε και εγώ τέτοια σκέφτομαι αλλά προσπαθώ να το αποβάλλω. Τόσοι γιατροί θα είναι εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ όλα αυτά τα είχα πάρει από spitisho και aithrio. Είχαν τις πιο καλές τιμές

Στις ίδιες μέρες ο μπομπιρακος μου ήταν περίπου 1500.  Τόσο είναι το 50%. Δεν νομίζω ότι η διαφορά που έχουμε είναι μεγάλη. Έπεσε τώρα στις μετρήσεις καμπύλη ή ήταν πάντα στην ίδια; Πάντως όπως είπαν και τα κορίτσια η μέτρηση δεν είναι απόλυτη

είχα 3 εβδομάδες να πάω, έπεσε τώρα και με έχει μπουκώσει στην πρωτεινη αυγα μοσχαρι κοτόπουλο και νεράκι! πιστεύω θα πάει καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μόλις γύρισα από τη doppler. Όλα μου ειπε φυσικογικα..32 εβδομάδων βάρος 1816γρ. Η εκατοστιαία θέση μου είναι 25,3. Δεν είναι πολύ κάτω;; Εσείς τι εκατοστιαία θέση είχατε; Θα κάνουμε έναν επανέλεγχο σε δύο εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμένα 31+1 1670 γραμμ εκατοστιαία θέση 41…μια χαρά είναι,μην αγχώνεσαι…γιατί σου είπε για επανέλεγχο;..

Για να δούμε την ανάπτυξη της σε δύο εβδομάδες.. δεν ξέρω αγχωνομαι μου φαίνεται λίγο το 25,3 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσι μόλις γύρισα από τη doppler. Όλα μου ειπε φυσικογικα..32 εβδομάδων βάρος 1816γρ. Η εκατοστιαία θέση μου είναι 25,3. Δεν είναι πολύ κάτω;; Εσείς τι εκατοστιαία θέση είχατε; Θα κάνουμε έναν επανέλεγχο σε δύο εβδομάδες.

Δε γνωρίζω για την εκατοστιαία θέση, εγώ σήμερα την έμαθα από τη @Watermelon. Αλλά είσαι μέσα στα όρια.. μπορεί σε 2 βδομάδες να έχει ανέβει!! Όμως σου είπε ότι όλα φυσιολογικά σωστά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δε γνωρίζω για την εκατοστιαία θέση, εγώ σήμερα την έμαθα από τη @Watermelon. Αλλά είσαι μέσα στα όρια.. μπορεί σε 2 βδομάδες να έχει ανέβει!! Όμως σου είπε ότι όλα φυσιολογικά σωστά ; 

Ναι όλα μου είπε φυσιολογικά. Εσένα ποση ήταν η εκατοστιαία θέση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ναι όλα μου είπε φυσιολογικά. Εσένα ποση ήταν η εκατοστιαία θέση;

30η εβδ , 50.5 . Αλλά μη συγκρίνεις , το θετικό είναι πως βρίσκεται μέσα στα όρια! Δε ξέρω πως πάει με αυτό, αλλά ίσως είναι όπως οι μετρήσεις που καμιά φορά λόγω της θέσης του μωρού δεν είναι ακριβείς. Γι αυτό να ζήτησε επανέλεγχο για να σιγουρευτεί. Καταλαβαίνω πως νιώθεις δε πρόκειται να σου πω μην αγχώνεσαι. Όμως είσαι μέσα στα όρια αυτό να σκέφτεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

30η εβδ , 50.5 . Αλλά μη συγκρίνεις , το θετικό είναι πως βρίσκεται μέσα στα όρια! Δε ξέρω πως πάει με αυτό, αλλά ίσως είναι όπως οι μετρήσεις που καμιά φορά λόγω της θέσης του μωρού δεν είναι ακριβείς. Γι αυτό να ζήτησε επανέλεγχο για να σιγουρευτεί. Καταλαβαίνω πως νιώθεις δε πρόκειται να σου πω μην αγχώνεσαι. Όμως είσαι μέσα στα όρια αυτό να σκέφτεσαι!!

Έχεις δίκιο δε θα το αφήσω να με επηρέασει.. αφού είμαι μέσα στα όρια ! Μπορεί να είναι λίγο πιο μικρούλα έτσι κι αλλιώς κι εγώ 1,60 είμαι 🙂 

Πριν φύγω την ώρα που πλήρωνα και έκλεινα τον επανέλεγχο ρώτησα αν γίνονται συχνά επανέλεγχο και μου λένε τα κορίτσια εκεί πως συνέχεια γίνονται. Αν ήταν κάτι τόσο ασυνήθιστο θα μου το έλεγε η γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η silvy22 είπε:

είχα 3 εβδομάδες να πάω, έπεσε τώρα και με έχει μπουκώσει στην πρωτεινη αυγα μοσχαρι κοτόπουλο και νεράκι! πιστεύω θα πάει καλά...

Μια χαρά θα πάει! Δεν ήξερα ότι όλα αυτά βοηθούν στο να πάρει βάρος το μωρό!

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσι μόλις γύρισα από τη doppler. Όλα μου ειπε φυσικογικα..32 εβδομάδων βάρος 1816γρ. Η εκατοστιαία θέση μου είναι 25,3. Δεν είναι πολύ κάτω;; Εσείς τι εκατοστιαία θέση είχατε; Θα κάνουμε έναν επανέλεγχο σε δύο εβδομάδες.

Πρώτη φορά σου ανέφεραν τώρα την εκατοστιαία θέση ή στο υπολόγιζε και ο γιατρός σου; Εμένα είναι από την αρχή στην πράσινη γραμμή και αυτή ακολουθεί μέχρι τώρα

Μήπως απλα από την αρχή το μωράκι σου είναι πιο μικρούλι και είναι σε αυτή την καμπύλη απλά δεν έτυχε να στο αναφέρει ο γιατρός; Δεν ανέφερε τίποτε για αντιστάσεις στις μητριαιες ή γερασμένο πλακούντα ε;

Αλλά εφόσον και η 25 είναι στα φυσιολογικά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Όσο γίνεται δηλαδή! Δίνουν τόσο μεγάλο φυσιολογικό εύρος γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη του μωρού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η whatever είπε:

Μια χαρά θα πάει! Δεν ήξερα ότι όλα αυτά βοηθούν στο να πάρει βάρος το μωρό!

Πρώτη φορά σου ανέφεραν τώρα την εκατοστιαία θέση ή στο υπολόγιζε και ο γιατρός σου; Εμένα είναι από την αρχή στην πράσινη γραμμή και αυτή ακολουθεί μέχρι τώρα

Μήπως απλα από την αρχή το μωράκι σου είναι πιο μικρούλι και είναι σε αυτή την καμπύλη απλά δεν έτυχε να στο αναφέρει ο γιατρός; Δεν ανέφερε τίποτε για αντιστάσεις στις μητριαιες ή γερασμένο πλακούντα ε;

Όχι ίσα ίσα οι μετρήσεις στις μητρικές και ο πλακούντας είναι πολύ καλά και τα δύο.

Αυτό είναι το διάγραμμα μου.

IMG_20230727_182826.thumb.jpg.0f882b5a32e9079ad87577b6af627c89.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Όχι ίσα ίσα οι μετρήσεις στις μητρικές και ο πλακούντας είναι πολύ καλά και τα δύο.

Αυτό είναι το διάγραμμα μου.

IMG_20230727_182826.thumb.jpg.0f882b5a32e9079ad87577b6af627c89.jpg

Άρα αφού είναι καλές οι μετρήσεις το μωράκι σου τρέφεται καλά

Ίσως απλά να είναι πιο μικρόσωμο τότε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Άρα αφού είναι καλές οι μετρήσεις το μωράκι σου τρέφεται καλά

Ίσως απλά να είναι πιο μικρόσωμο τότε 

Φαντάζομαι πως ναι.. θα κάνω υπομονή δύο εβδομάδες και θα μάθουμε 🙏🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Όχι ίσα ίσα οι μετρήσεις στις μητρικές και ο πλακούντας είναι πολύ καλά και τα δύο.

Αυτό είναι το διάγραμμα μου.

IMG_20230727_182826.thumb.jpg.0f882b5a32e9079ad87577b6af627c89.jpg

Καλε μια χαρά είναι!!!! Πιο μέσα στα όρια δεν πάει. Μην το σκέφτεσαι καν!!!!

Εξάλλου όπως είπε και η @whatever υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το μέγεθος ενός μωρού. Παίζει ρόλο το ύψος των γονιών , το πόσα κιλά αυτοί γεννήθηκαν ( γενικά τα κληρονομικά) και από εκεί και πέρα έχει να κάνει σίγουρα και με τις αρτηρίες κλπ. Αλλα αφού όλα αυτά είναι μια χαρά, τότε προχωράμε με αισιοδοξία.  

Σημασία έχει να συγκρίνεις τις μετρήσεις του μωρού σου ανά υπέρηχο. Εκεί θα δεις αν αναπτύσσεται καλά. 

Εμενα 32+1 ήταν 1907 και ήμουν στην 48η θέση. Όμως σου απλούς υπερήχους του γιατρού κυμαινομαι από 21-29η θέση με εξαίρεση μια φορά που ήταν 41. (Στις αρχές)

Σημασία έχει να αυξάνεται το βάρος και να ακολουθεί ομοιόμορφα την καμπύλη. 

Όλα καλά λοιπόν!! Μπράβο!! :)

είχε πάρει θέση το μωρό?

πάντως βρε παιδί μου όλοι μας και πρώτη πρώτη εγώ, μπαίνω στο τρυπάκι της σύγκρισης. Δεν είναι θεωρώ κακό απλά να μην υπερβάλλουμε και να μην μας παίρνει από κάτω. (Το λέω για να τα ακούω και εγώ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Καλε μια χαρά είναι!!!! Πιο μέσα στα όρια δεν πάει. Μην το σκέφτεσαι καν!!!!

Εξάλλου όπως είπε και η @whatever υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το μέγεθος ενός μωρού. Παίζει ρόλο το ύψος των γονιών , το πόσα κιλά αυτοί γεννήθηκαν ( γενικά τα κληρονομικά) και από εκεί και πέρα έχει να κάνει σίγουρα και με τις αρτηρίες κλπ. Αλλα αφού όλα αυτά είναι μια χαρά, τότε προχωράμε με αισιοδοξία.  

Σημασία έχει να συγκρίνεις τις μετρήσεις του μωρού σου ανά υπέρηχο. Εκεί θα δεις αν αναπτύσσεται καλά. 

Εμενα 32+1 ήταν 1907 και ήμουν στην 48η θέση. Όμως σου απλούς υπερήχους του γιατρού κυμαινομαι από 21-29η θέση με εξαίρεση μια φορά που ήταν 41. (Στις αρχές)

Σημασία έχει να αυξάνεται το βάρος και να ακολουθεί ομοιόμορφα την καμπύλη. 

Όλα καλά λοιπόν!! Μπράβο!! :)

είχε πάρει θέση το μωρό?

πάντως βρε παιδί μου όλοι μας και πρώτη πρώτη εγώ, μπαίνω στο τρυπάκι της σύγκρισης. Δεν είναι θεωρώ κακό απλά να μην υπερβάλλουμε και να μην μας παίρνει από κάτω. (Το λέω για να τα ακούω και εγώ)

 

Εγώ γεννήθηκα 3100 και ο άντρας μου 3300. Στους υπέρηχους του γιατρού έχει εκατοστιαία θέση; Δεν το έχω δει ποτέ!

Ναι έχει πάρει θέση ήδη από τη προηγούμενη εβδομάδα, και τώρα η εμβρυολογος είπε πως δεν μπορεί να αλλάξει. Έχει κεφαλικη προβολή και κοιτάει προς την πλάτη μου. Με το ζόρι μπορέσαμε να δούμε λιγο το μουτρακι της 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ γεννήθηκα 3100 και ο άντρας μου 3300. Στους υπέρηχους του γιατρού έχει εκατοστιαία θέση; Δεν το έχω δει ποτέ!

Ναι έχει πάρει θέση ήδη από τη προηγούμενη εβδομάδα, και τώρα η εμβρυολογος είπε πως δεν μπορεί να αλλάξει. Έχει κεφαλικη προβολή και κοιτάει προς την πλάτη μου. Με το ζόρι μπορέσαμε να δούμε λιγο το μουτρακι της 🙂

Είχε σίγουρα την εκατοστιαία θέση όταν μετράγαμε το CRL στην αρχή. Μετά που μετράει βάρος του το έβγαζε ο υπέρηχος του σε μια συνολική εικόνα.  Δεν μου το εκτύπωσε γιατί το έβγαζε με πολύ μικρά γράμματα. Εγώ το είχα βγάλει φωτογραφία. . 🙄🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Είχε σίγουρα την εκατοστιαία θέση όταν μετράγαμε το CRL στην αρχή. Μετά που μετράει βάρος του το έβγαζε ο υπέρηχος του σε μια συνολική εικόνα.  Δεν μου το εκτύπωσε γιατί το έβγαζε με πολύ μικρά γράμματα. Εγώ το είχα βγάλει φωτογραφία. . 🙄🙄🙄

Ούτε καν το είχα προσέξει ποτέ.. θα το ψάξω μήπως βρω τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Πήγα και εγώ χθες στη γιατρό, 1760 η μπουμπού μας 🥰31+3. 

Η γιατρός μου είπε ότι γενικά οι εμβρυολογοι είναι πιο χαλαροί. Εγώ λέει δεν υπήρχε περίπτωση να σε αφήσω με τις συσπάσεις που έκανες έτσι. Κι αν γινόταν κάτι και χάναμε το μωράκι μου λέει τι θα γυρνουσες να μου πεις ; 

Θα κρατήσουμε ένα χάπι τοκολυτικο και 1 κολπικό προγεστερόνη μέχρι να μπω στο μήνα μου και μετά θα τα κόψουμε. Ενέσεις κορτιζόνης δε θα ξανά κάνω δε χρειάζεται αφού τα πάω καλά!! Τώρα που φτάσαμε την 32η εβδ μπορώ σιγά σιγά να βγαίνω καμιά βολτιτσα!!! Χθες μετά τη γιατρό πήγα έφαγα μια κρέπα γλυκια, το κατά ευχαριστήθηκα!! Δε πολύ τρώω γλυκά και το ήθελα πολύ καιρό 😃😃

Αυταααα τώρα ξανά γύρω στις 10-11 Αυγούστου θα με δει!! 

Επίσης μου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού και μου είπε να κάνω και εξέταση για στρεπτόκοκκο. Ήθελα να σας ρωτήσω, έχει κάνει καμία εξετάσεις για χολοσταση ; Αυτές για το ήπαρ που κάνουν ; Ή όχι ακόμη ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλημέρα!! Πήγα και εγώ χθες στη γιατρό, 1760 η μπουμπού μας 🥰31+3. 

Η γιατρός μου είπε ότι γενικά οι εμβρυολογοι είναι πιο χαλαροί. Εγώ λέει δεν υπήρχε περίπτωση να σε αφήσω με τις συσπάσεις που έκανες έτσι. Κι αν γινόταν κάτι και χάναμε το μωράκι μου λέει τι θα γυρνουσες να μου πεις ; 

Θα κρατήσουμε ένα χάπι τοκολυτικο και 1 κολπικό προγεστερόνη μέχρι να μπω στο μήνα μου και μετά θα τα κόψουμε. Ενέσεις κορτιζόνης δε θα ξανά κάνω δε χρειάζεται αφού τα πάω καλά!! Τώρα που φτάσαμε την 32η εβδ μπορώ σιγά σιγά να βγαίνω καμιά βολτιτσα!!! Χθες μετά τη γιατρό πήγα έφαγα μια κρέπα γλυκια, το κατά ευχαριστήθηκα!! Δε πολύ τρώω γλυκά και το ήθελα πολύ καιρό 😃😃

Αυταααα τώρα ξανά γύρω στις 10-11 Αυγούστου θα με δει!! 

Επίσης μου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού και μου είπε να κάνω και εξέταση για στρεπτόκοκκο. Ήθελα να σας ρωτήσω, έχει κάνει καμία εξετάσεις για χολοσταση ; Αυτές για το ήπαρ που κάνουν ; Ή όχι ακόμη ; 

Μπράβο στο μπεμπακι. Μεγαλώνει τέλεια!!! :)

μήπως εννοείς για το SGOT και SGPT? Εμένα μόνο αυτές τις τιμές είχε δει για το συκώτι τελευταία φορά . Τις είχαμε δει κάνα 1,5-2 μήνες πρίν και δεν νομίζω να τις ξανά ζητήσει. 

για στρεπτόκοκκο θα κάνω και εγώ εξέταση αλλά την ημέρα που θα είμαι στο νοσοκομείο μου είπε. Καλλιέργεια λέει δεν χρειάζεται αφού είχα κάνει στην αρχή και ήταν όλα αρνητικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μπράβο στο μπεμπακι. Μεγαλώνει τέλεια!!! :)

μήπως εννοείς για το SGOT και SGPT? Εμένα μόνο αυτές τις τιμές είχε δει για το συκώτι τελευταία φορά . Τις είχαμε δει κάνα 1,5-2 μήνες πρίν και δεν νομίζω να τις ξανά ζητήσει. 

για στρεπτόκοκκο θα κάνω και εγώ εξέταση αλλά την ημέρα που θα είμαι στο νοσοκομείο μου είπε. Καλλιέργεια λέει δεν χρειάζεται αφού είχα κάνει στην αρχή και ήταν όλα αρνητικά. 

Δε ξέρω αν είναι αυτές .. λογικά ναι! Σε ποια εβδομαδα τις έκανες ; Φοβάμαι μη τις ξέχασε γιατί κάποια στιγμή πριν 1 μήνα μου τις είχε αναφέρει και θυμόμουν 32η εβδ. Ο άντρας μου λέει 35η θυμάται αυτός αλλά δε ξέρω.. 

Επίσης γύρισε😀 λίγο λοξά μεν, αλλά γύρισε !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...