Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, εγώ σήμερα είχα doppler ακριβώς στις 32 εβδομάδες. Τράχηλος 2,8. Ο εμβρυολογος μου είπε ότι είναι μια χαρά και ότι από εδώ και πέρα θα μειώνεται σταδιακά. Επίσης με ρώτησε γιατί θέλω να δω τον τράχηλο (δεν είναι στα πλαίσια της εξέτασης) και είπα στη μαία ότι ένιωθα συσπάσεις από την 15η εβδομάδα αλλά ο γιατρός δεν μου έδινε προγεστερόνη γιατί παρακολουθούσαμε το μήκος τραχήλου. Και μου είπε ότι αυτό που μας φοβίζει είναι η απότομη πτώση του τραχήλου. Πρώτα μειώνεται ο τράχηλος και μετά ξεκινά η διαστολή. Οπότε αφού το παρακολουθούσαμε ήμουν μια χαρά. 

Κορίτσια μην αγχώνεστε. Και εγώ τώρα στην 32η εβδομάδα την έφτιαξα. Και πράγματα μην φανταστείτε. Ακόμα περιμένουμε να μας έρθει το μπανάκι, το στρώμα της κούνιας, σεντόνια και πάντα κούνιας. (η κούνια βέβαια θα χρησιμοποιηθεί πολύ αργότερα). 

Ααααα . Πλένουμε και το ύφασμα του καροτσιου.???? Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. 

Ναι ναι εσωρουχακια είναι αυτά τα κορμάκια με τα κουμπάκια. 

Αύριο θα παραγγείλω κι άλλα γιατί μάλλον έχω πολυυυ λίγα. 

Όλα σούπερ δηλαδή ;;; Τι ωραία νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όλα σούπερ δηλαδή ;;; Τι ωραία νέα!!

Ναι ναι ευτυχώς όλα καλά ❤️

Έχει πάρει και θέση ο μπέμπης αν και πιστεύω είναι νωρίς να μιλάμε για οριστική θέση. 1907 γτ είναι ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, εγώ σήμερα είχα doppler ακριβώς στις 32 εβδομάδες. Τράχηλος 2,8. Ο εμβρυολογος μου είπε ότι είναι μια χαρά και ότι από εδώ και πέρα θα μειώνεται σταδιακά. Επίσης με ρώτησε γιατί θέλω να δω τον τράχηλο (δεν είναι στα πλαίσια της εξέτασης) και είπα στη μαία ότι ένιωθα συσπάσεις από την 15η εβδομάδα αλλά ο γιατρός δεν μου έδινε προγεστερόνη γιατί παρακολουθούσαμε το μήκος τραχήλου. Και μου είπε ότι αυτό που μας φοβίζει είναι η απότομη πτώση του τραχήλου. Πρώτα μειώνεται ο τράχηλος και μετά ξεκινά η διαστολή. Οπότε αφού το παρακολουθούσαμε ήμουν μια χαρά. 

Κορίτσια μην αγχώνεστε. Και εγώ τώρα στην 32η εβδομάδα την έφτιαξα. Και πράγματα μην φανταστείτε. Ακόμα περιμένουμε να μας έρθει το μπανάκι, το στρώμα της κούνιας, σεντόνια και πάντα κούνιας. (η κούνια βέβαια θα χρησιμοποιηθεί πολύ αργότερα). 

Ααααα . Πλένουμε και το ύφασμα του καροτσιου.???? Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. 

Ναι ναι εσωρουχακια είναι αυτά τα κορμάκια με τα κουμπάκια. 

Αύριο θα παραγγείλω κι άλλα γιατί μάλλον έχω πολυυυ λίγα. 

@Watermelon μπράβο ωραία νέα!! Εμάς επειδή μας το έδωσαν το καρότσι είπαμε να το πλύνουμε. Αν το δικό σας είναι καινούργιο δεν ξέρω αν χρειάζεται. 

Είδα τα τα H&M έχουν βάλει εκπτώσεις σε κάποια βρεφικά.

Πόσα σεντόνια έχετε παραγγείλει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι ευτυχώς όλα καλά ❤️

Έχει πάρει και θέση ο μπέμπης αν και πιστεύω είναι νωρίς να μιλάμε για οριστική θέση. 1907 γτ είναι ❤️

 

Κοντά δύο κιλά!! Μεγάλωσε μωρέ !! 😍😍😍

Πόσο κοστίζει η ντοπλερ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

@Watermelon μπράβο ωραία νέα!! Εμάς επειδή μας το έδωσαν το καρότσι είπαμε να το πλύνουμε. Αν το δικό σας είναι καινούργιο δεν ξέρω αν χρειάζεται. 

Είδα τα τα H&M έχουν βάλει εκπτώσεις σε κάποια βρεφικά.

Πόσα σεντόνια έχετε παραγγείλει?

Εγώ κανενα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι ευτυχώς όλα καλά ❤️

Έχει πάρει και θέση ο μπέμπης αν και πιστεύω είναι νωρίς να μιλάμε για οριστική θέση. 1907 γτ είναι ❤️

 

Αχ τι όμορφα νέα!!! Άντε να παίρνουμε σειρά μια μια!! Σχεδόν 2 κιλά;; Κανονικό αντράκι!🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaki23 είπε:

@Watermelon μπράβο ωραία νέα!! Εμάς επειδή μας το έδωσαν το καρότσι είπαμε να το πλύνουμε. Αν το δικό σας είναι καινούργιο δεν ξέρω αν χρειάζεται. 

Είδα τα τα H&M έχουν βάλει εκπτώσεις σε κάποια βρεφικά.

Πόσα σεντόνια έχετε παραγγείλει?

Εγώ έχω 2 σετ σεντόνια για καλαθουνα και 1 για κούνια προς το παρόν. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Κοντά δύο κιλά!! Μεγάλωσε μωρέ !! 😍😍😍

Πόσο κοστίζει η ντοπλερ ; 

80€ μας πήρε!

 

Ναι μωρέ μεγαλώνει το μικρακι. Αλλά σήμερα  από το απόγευμα και μετά κλωτσαει πολύ απαλά. 

Σας έχει τύχει κάποιες μέρες να μην είναι "στα κέφια" του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ έχω 2 σετ σεντόνια για καλαθουνα και 1 για κούνια προς το παρόν. 

 

80€ μας πήρε!

 

Ναι μωρέ μεγαλώνει το μικρακι. Αλλά σήμερα  από το απόγευμα και μετά κλωτσαει πολύ απαλά. 

Σας έχει τύχει κάποιες μέρες να μην είναι "στα κέφια" του?

@Watermelon Εμένα μου έχει τύχει κάποιες φορές κ δεν σου κρύβω ότι είχα ανησυχήσει. Ήπια λίγο χυμό την σκουντουσα ώσπου έκανε κάτι απαλό κ ηρέμησα. Νομίζω αρκεί να υπάρχει κίνηση ανά τετράωρο μου είπε ο γιατρός μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ έχω 2 σετ σεντόνια για καλαθουνα και 1 για κούνια προς το παρόν. 

 

80€ μας πήρε!

 

Ναι μωρέ μεγαλώνει το μικρακι. Αλλά σήμερα  από το απόγευμα και μετά κλωτσαει πολύ απαλά. 

Σας έχει τύχει κάποιες μέρες να μην είναι "στα κέφια" του?

Ναι μου έχει συμβεί. Και εκεί που για κάποιες ώρες είναι αρκετά ήρεμη, ξαφνικά μου δίνει μια δυνατή και κάνει ξανά έντονη την παρουσία της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ έχω 2 σετ σεντόνια για καλαθουνα και 1 για κούνια προς το παρόν. 

 

80€ μας πήρε!

 

Ναι μωρέ μεγαλώνει το μικρακι. Αλλά σήμερα  από το απόγευμα και μετά κλωτσαει πολύ απαλά. 

Σας έχει τύχει κάποιες μέρες να μην είναι "στα κέφια" του?

Ναι και μένα χάνεται κάποιες φορές. Προχθές δεν την ένιωθα αρκετή ώρα και τη σκουντουσα να δω αν είναι καλά .. δεν ανταποκρινόταν πολύ.. και κάποια στιγμή ξεκίνησε να χτυπάει ασταματητα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα…εγώ π τη νιώθω κάθε μέρα δεν κάνει τίποτα τρελά αλλά τη νιώθω μια χαρά κ μ αρκεί…Σίγουρα θα πάρω τέσσερα σεντόνια για λίκνο…για κούνια έχω δυο..προς το παρόν δεν παίρνω άλλα αφού θα μπει αργότερα…εμένα πάντως οι εβδομάδες τώρα μ φαίνεται περνάνε πιο γρήγορα…

@Watermelon μάλλον είσαι η πρώτη απ όλες μας που θα γεννήσεις…πω πω κορίτσια εγώ γενικά ήθελα καισαρική..διαβάζω χάλια εμπειρίες από τις μανούλες Ιουλίου και τρομάζω..,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα…εγώ π τη νιώθω κάθε μέρα δεν κάνει τίποτα τρελά αλλά τη νιώθω μια χαρά κ μ αρκεί…Σίγουρα θα πάρω τέσσερα σεντόνια για λίκνο…για κούνια έχω δυο..προς το παρόν δεν παίρνω άλλα αφού θα μπει αργότερα…εμένα πάντως οι εβδομάδες τώρα μ φαίνεται περνάνε πιο γρήγορα…

@Watermelon μάλλον είσαι η πρώτη απ όλες μας που θα γεννήσεις…πω πω κορίτσια εγώ γενικά ήθελα καισαρική..διαβάζω χάλια εμπειρίες από τις μανούλες Ιουλίου και τρομάζω..,,

Εγώ πήρα 4 σεντονακια για λίκνο.. νομίζω πως είναι αρκετά.. για κούνια δεν έχω πάρει ακόμα  μιας και κούνια θα πάρουμε μετά απο 5 μήνες..

Εγώ κορίτσια θέλω φυσιολογικό..δεν θέλω καθόλου καισαρική.. και δεν ξέρω και η γιατρός μου αν είναι υπέρ ή κατά. Στο επόμενο ραντεβού θα της μιλήσω ανοιχτά για τις προθέσεις μας (φυσιολογικός κατά το δυνατόν,χωρίς πρόκληση και χωρίς περινεοτομη επίσης κατά το δυνατόν) και να δω τι θα μου πεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εντάξει "συνήλθε" ο μπέμπης. Χθες για κάποιο λόγο κλωτσαγε πολύ απαλά. Σήμερα επανήλθαν τα ωραία ❤️

Εγώ έχω ΠΗΤ 4/9 αλλά λογικά Αύγουστο θα γεννήσω. Έτσι έχω πείσει τον εαυτό μου δηλαδή. Χαχα. Γι αυτό και γράφω και στα 2 θέματα. Το παίζω σε διπλό ταμπλό :P

Σήμερα έκανα παραγγελία κορίτσια. Πήρα ένα επιπλέον σετ σεντόνια λικνου/καλαθουνας. 

2 εσωρουχακια για νεογέννητο (συνολικά θα έχω 5)

2 εσώρουχα κοντομανικα για 3 μηνών και 1 μακρυμάνικο. 

Πήρα σελτεδακια αδιάβροχα 2-3 (είχα άλλο 1) 

Και 2-3 πάνες αγκαλιάς. 

Τα βρήκα σε ένα σάιτ που λέγεται papllon. Είχε τα εσωρουχακια 3€ το ένα. Δεν είχα βρει πιο οικονομικά

https://www.papillonkids.gr/p/brefiko-esoroyxo-7180.html?utm_source=facebook&utm_medium=caudience&utm_campaign=customers&utm_content=catalog&fbclid=IwAR0z5BS0MoxXUCGm_opbxPNeIQwdVxI6sBPFh-uAYdgKEeOq-h9tPA0rQWE_aem_Aan7WM7XxHhW2yweuEv6Yvj-7WvPsuUKwh3h5ATSDMOVYc0Vgh82duieQWkal9BllfeZK89N7BOknms0hab35vxB

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ νυχτικό πήρα από ένα τοπικό μαγαζί πολύ οικονομικό,θα μ δώσει η φίλη μου ένα Μαρκάτο σετ που το χρησιμοποίησε μόνο εκείνες τις μέρες και θέλω να αγοράσω ακόμα ένα..θέλω να έχω τρία σετ σύνολο…έχω αποφασίσει ότι πιτζάμες δεν παίρνω γιατί θεωρώ ότι μόνο με τα νυχτικό θα είμαι άνετη..ποιος ξέρει τι θα γίνεται εκεί κάτω..

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω μερικά μαθήματα ανώδυνου τοκετού..έχετε καμία ιδέα;…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

@Watermelonτέλεια με γεια σου 😍

Νυχτικά από που έχετε πάρει κορίτσια ;;

Κι εγώ σε ένα τοπικό μαγαζί πήρα ρόμπα -νυχτικο πολύ φθηνά. Και άλλο ένα νυχτικό που θα έχω και ρόμπα μου τα έχουν φέρει δώρο). Μην δώσεις πολλά λεφτά. Δεν αξίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κι εγώ σε ένα τοπικό μαγαζί πήρα ρόμπα -νυχτικο πολύ φθηνά. Και άλλο ένα νυχτικό που θα έχω και ρόμπα μου τα έχουν φέρει δώρο). Μην δώσεις πολλά λεφτά. Δεν αξίζει!

Ναι επειδή δε φοράω καθόλου νυχτικά δε με βολεύουν και θα είναι πραγματικά μόνο για το μαιευτήριο δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά. Και δε βρισκω οικονομικά... 

Σουτιέν θηλασμού ; Πήρατε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ναι επειδή δε φοράω καθόλου νυχτικά δε με βολεύουν και θα είναι πραγματικά μόνο για το μαιευτήριο δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά. Και δε βρισκω οικονομικά... 

Σουτιέν θηλασμού ; Πήρατε ;

Ούτε εγώ είμαι υπέρ των νυχτικων αλλά φοβάμαι ότι κ στο σπίτι τον 1ο μήνα θα μας χρειαστούν. Έχω πάρει 3 με κουμπάκια που φτάνουν πιο χαμηλά απ το στήθος 

Σουτιέν είχα πάρει 1 στην αρχή ίσως πάρω ένα 2ο να υπαρχει... δεν τα μπορώ καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Ναι επειδή δε φοράω καθόλου νυχτικά δε με βολεύουν και θα είναι πραγματικά μόνο για το μαιευτήριο δε θέλω να δώσω πολλά λεφτά. Και δε βρισκω οικονομικά... 

Σουτιέν θηλασμού ; Πήρατε ;

Εγώ πάλι τώρα στην εγκυμοσύνη έχω γίνει πολύ φίλη με τα νυχτικά. Δεν μπορώ να με ακουμπά τίποτα στην περιοχή της κοιλιάς( λάστιχο παντελονιού κλπ) οπότε και για αυτό τα προτιμώ. Αλλά γενικά δεν αξίζει για πυτζάμες να δώσεις πολλά λεφτά. 

Σουτιέν θηλασμού επίσης είχα πάρει από shein πριν μήνες. Δεν νομίζω να πάρω άλλο γιατί δεν τα βρίσκω και τόσο χρήσιμα (τώρα). Θέλω να πω ότι αφού την μπλούζα θα την ανεβάσεις έτσι κι αλλιώς, σιγά, θα κατεβάσω το σουτιέν το απλό που θα φοράω και θα θηλάσω. 

 

Αχ σήμερα έκανα εξετάσεις για τοξόπλασμα (το καθιερωμένο) αλλά είμαι πολύ αγχωμενη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Κάθε φορά είμαι δηλαδή. Λαχανικά δεν τρώω καθόλου απ'εξω. Αλλά έτυχε μια φορά να πάρω σουβλάκι με κοντοσούβλι κοτόπουλο και το είδα λίγο ροζ. Αλλά το είδα αφού το έφαγα. Και τις προάλλες σε ένα άλλο σουβλατζίδικο είχα ζητήσει καλοψημενο καλαμάκι κοτόπουλο. Το άνοιξα πριν το φάω και πράγματι το επέστρεψα πίσω γιατί ήταν ροζ πάλι. Από αυτό το σουβλάκι είχα φάει μια πατάτα μόνο. Λέτε να έχω πάθει κάτι?

Το καλό είναι ότι κάναμε προχθές Doppler και όλα φαίνονται μια χαρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πάλι τώρα στην εγκυμοσύνη έχω γίνει πολύ φίλη με τα νυχτικά. Δεν μπορώ να με ακουμπά τίποτα στην περιοχή της κοιλιάς( λάστιχο παντελονιού κλπ) οπότε και για αυτό τα προτιμώ. Αλλά γενικά δεν αξίζει για πυτζάμες να δώσεις πολλά λεφτά. 

Σουτιέν θηλασμού επίσης είχα πάρει από shein πριν μήνες. Δεν νομίζω να πάρω άλλο γιατί δεν τα βρίσκω και τόσο χρήσιμα (τώρα). Θέλω να πω ότι αφού την μπλούζα θα την ανεβάσεις έτσι κι αλλιώς, σιγά, θα κατεβάσω το σουτιέν το απλό που θα φοράω και θα θηλάσω. 

 

Αχ σήμερα έκανα εξετάσεις για τοξόπλασμα (το καθιερωμένο) αλλά είμαι πολύ αγχωμενη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Κάθε φορά είμαι δηλαδή. Λαχανικά δεν τρώω καθόλου απ'εξω. Αλλά έτυχε μια φορά να πάρω σουβλάκι με κοντοσούβλι κοτόπουλο και το είδα λίγο ροζ. Αλλά το είδα αφού το έφαγα. Και τις προάλλες σε ένα άλλο σουβλατζίδικο είχα ζητήσει καλοψημενο καλαμάκι κοτόπουλο. Το άνοιξα πριν το φάω και πράγματι το επέστρεψα πίσω γιατί ήταν ροζ πάλι. Από αυτό το σουβλάκι είχα φάει μια πατάτα μόνο. Λέτε να έχω πάθει κάτι?

Το καλό είναι ότι κάναμε προχθές Doppler και όλα φαίνονται μια χαρά 

Όχι να ηρεμήσεις! Δε είναι τόσο εύκολο να κολλήσουμε. Σκέψου όταν δεν ήσουν έγκυος πόσα ωμά έτρωγες και δεν έπαθες τίποτα. Επίσης είχα διαβάσει κάπου ότι από την 23η νομίζω βδομάδα κύησης δεν είναι τόσο επικίνδυνο αν κολλήσεις. Αλλά δε θα κόλλησες μην ανησυχείς!! 

Εμενα πάλι βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων της αιματολογου και ενώ έχω ραντεβού τη Δευτέρα δεν άντεξα της τα έστειλα να μου πει αν είναι οκ. Την έχω τρελανει, ειδικά τώρα που είμαι μονίμως ξαπλωμένη γιατί είναι πιο εύκολο να πάθεις θρόμβωση. Η αντι-χα 0.100 πάλι. Εσύ μόνο αυτή κάνεις Ε ; Δεν κάνεις πρωτεινη s ,d dimers ; 

Εν τω μεταξύ νιώθω ότι δεν έχει τελειωμό αυτό το άγχος. Όλο λέω θα ηρεμήσω κι όλο κάτι βγαίνει και άντε πάλι. Θα ρίξω το φταιξιμο στις ορμόνες της εγκυμοσύνης 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κάθε τόσο σκέφτομαι τη @Nassi. Γιατί δεν μπαίνει καθόλου; Εύχομαι να είναι απλά απασχολημένη με διάφορα και να είναι όλα καλά 😐

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι,κι εγώ τη 🤔…..όσο για σουτιέν θηλασμού π ρώτησε ένα κορίτσι εγώ έχω πάρει τρια από το shein π τα φοράω καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς τπτ άλλο δεν μ κάνει..με έχουν χιλιοβολέψει και παράγγειλα και τρία ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος για τη γέννα…είναι κ πάμφθηνα…εγώ διανύω την 30η εβδομάδα κ μ φαίνεται όταν θα δω μπροστά το τρία την επόμενη Παρασκευή στον υπέρηχο θα αγχωθώ..κάπως μου φαίνεται το 30…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ναι,κι εγώ τη 🤔…..όσο για σουτιέν θηλασμού π ρώτησε ένα κορίτσι εγώ έχω πάρει τρια από το shein π τα φοράω καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς τπτ άλλο δεν μ κάνει..με έχουν χιλιοβολέψει και παράγγειλα και τρία ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος για τη γέννα…είναι κ πάμφθηνα…εγώ διανύω την 30η εβδομάδα κ μ φαίνεται όταν θα δω μπροστά το τρία την επόμενη Παρασκευή στον υπέρηχο θα αγχωθώ..κάπως μου φαίνεται το 30…

Αν διανύεις την 30η εβδομάδα άρα είσαι 29+ ;

Και εγώ λίγο αγχώνομαι.. σήμερα είμαι 29+7 !! 

Κορίτσια από κοιλιτσες πως πάμε;; Εμένα πλέον είναι εμφανές ότι είμαι έγκυος δε χωράει αμφιβολία πλέον χιχιχ 🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι να κάνω το συνήγορο του διαβόλου... Αλλά υπάρχουν ωραιότατα γλυκά χωρίς ζάχαρη που μπορείς να φας ή ακόμα καλύτερα αν δεν εμπιστεύεσαι του εμπορίου, να φτιάξεις... Τα ξέρω δηλαδή αυτά με τη φλεγμονή που λες.. και για αυτό σου λέω ότι υπάρχουν...🤫😅
    • Κλαίω!! 🤣🤣🤣  Ούτε εγώ είμαι του γλυκού γενικά.. ούτε στην εγκυμοσύνη μου έλειψαν ποτέ μπορώ να πω που δεν τρώω.. αυτό όμως που λες το έχω παρατηρήσει με τα φρούτα τώρα.. δεν τα είχα ιδιαίτερη αδυναμία γενικά ενώ τώρα τα χτυπάω δύο δύο άνετα!! 😅 Και σκέψου τα μείωσα γιατί μου έβαλε χέρι η ενδοκρινολόγος.. Αντίθετα τα λαχανικά που τα λατρεύω, δεν κατεβαίνουν εύκολα πλέον.. ειδικά στο α τρίμηνο τα είχα κόψει σχεδόν τελείως, μου ερχόταν εμετός.. μόνο σε μαγειρευτά δεν έχω εντοπίσει πρόβλημα.. 
    • 🤣🤣🤣🤣 Εγώ είμαι στο 2ο τρίμηνο ακόμα, αν και απομένουν μόλις 3 εβδομάδες για το 3ο (ΣΟΚ συννειδητοποίση!) και μπορώ να πω ότι δεν έχω αύξηση στις λιγούρες γενικά, δηλαδή όπως και προ εγκυμοσύνης το ήθελα το γλυκάκι μου μετά το φαί και τώρα έτσι. Απλά τώρα """"""προσπαθώ"""""" (σε άπειρα εισαγωγικά) να τρώω φρούτα αντί γλυκο΄ύ στην καθημερινότητα και μου επιτρέπω γλυκά το σκ ή στις εξόδους. Πάντως δεν έχω στερηθεί τίποτα να είμαι ειλικρινής, ό,τι μου κατέβει το τρώω, μέχρι φυσικά να κα΄νω την καμπύλη και να μου πουν τίποτα να μαζευτώ 🤣🤣🤣🤣🤣  Πάντως στο πρώτο τρίμηνο ήθελα συνέχεια να τρώω κόκκινο κρέας ρε κορίτσια, μ είχε γίνει εμμονή. Ίσως κι επειδή το τελευταίο 8μηνο πριν την εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει διατροφή για τη χοληστερίνη μου και έτρωγα ελάχιστο έως και καθόλου, ακόμα και το κοτόπουλο που ήταν οκ επιλογή το ε΄ιχα περιορίσει. Στο 1ο τρίμηνο έστελνο το συζυξ να μου φέρνει μπροζόλες 🥩🥩🥩🥩🥩 Τώρα στ ο2ο τρίμηνο μπορώ να πω ότι είμαι στα φυσιολιγικά μου όσον αφο΄ρα τη διατροφή, δεν παρατηρώ κάποια έντονη επιθυμία/λιγούρα ή εμμονή με κάποιο φαγητό.
    • Τίποτα κορίτσι μου, γι αυτό είμαστε εδώ, για να ξεαγχώνουμε η μία την άλλη ❤️  Καλέ αφού έπαιρνες κι ασπιρίνη στο 1ο τρίμηνο, είσαι υπερκαλλυμένη! Μη σε φοβίζει τίποτα, προχωράς μια χαρά, απόλαυσε τώρα την εγκυμοσύνη σου κι αφού γεννήσεις με το καλό μπορείς να το παρακολουθείς αυτό με τους παράγοντες όπως είπες 🙏 Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Με το καλό το 2025 να γίνουμε μανούλες 🥰🥰🥰  
    • Αχ μίλησες μέσα μου!!!🤪🤪🤪 Κι εγώ ποτέ δεν ήμουν του γλυκού, φαντάσου αν τύχαινε να είχαμε στο σπίτι καμία σοκολάτα σίγουρα θα έληγε. Και τώρα ότι γλυκό υπάρχει θέλω να το φάω!!!!😁 Ωστόσο εμένα ο γιατρός μου δεν επιτρέπει καθόλου ζάχαρη γιατί είχα φλεγμονή στο ενδομήτριο και η ζάχαρη γενικά τροφοδοτεί τη φλεγμονή. Τώρα δλδ που είναι απαγορευμένο θέλω να φάω ότι γλυκιά σαβούρα κυκλοφορεί!!! Ας κάνουμε υπομονή, λίγο έμεινε ακόμα!🙏🙏🙏 Πάντως αν δεν έχεις κάποιον περιορισμό όπως εγώ, πιστεύω μια στο τόσο ένα γλυκάκι δεν πειράζει και πολύ!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...