Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

Επίσης κι εγώ βαριέμαι..θέλω να ετοιμαστώ αλλά είναι νωρίς,βαριέμαι κ το Ίντερνετ,διαβάζω κ κανένα βιβλίο..θέλω κ μα βγω αλλά κάνει ζέστη…γενικά δεν ξέρω τι θέλω…😂…Εγώ το πρωί νιώθω τις γάμπες μου σαν να έχω πάθει κράμπα αλλά δεν ε ω γτ σίγουρα θα το καταλάβαινα και μουδιάζει πολύ η μια μου παλάμη τελευταία…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια καλημέρα…από ζέστη εγώ την παλεύω…δεν βγαίνω όμως τα πρωινά…μετά τις 19:30..ε λίγο air conditioned κλπ ακόμα δεν έχω πιεστεί…Εγώ πήρα το εύρηκα ακόμα δεν έχω πλύνει ακόμα να σας πω αλλά από το proderm είχε τη μισή τιμή πραγματικά…γενικά πίστευα ότι επειδή είναι το πρώτο παιδί θα ήθελα να τα πάρω όλα καινούρια.όλα τα καλύτερα κλπ αλλά δεν με έχει πιάσει καθόλου αυτό..Μια φίλη μου μου λέει μα ετοιμάσω βαλίτσα..της λέω κάτσε είναι νωρίς… αυτή επιμένει μη συμβεί κάτι…Θέλω να έρθει η συρταριέρα κ η ντουλάπα κ μετά να τα πλύνω,να τα τακτοποιήσω κ μα κάνω κ βαλίτσα..εμένα μ έχουν μείνει να αγοράσω τα καθημερινά για τη βρεφική περιποίηση…Θέλω ακόμα μερικά μακρυμανικα να της πάρω αλλά λίγο αργότερα να έχουν βγει…Όσο για τις εκπτώσεις μη συζητάς..την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο orchestra που υποτίθεται είχε για τα μέλη 70%!!Ε δυο σταντ είχε όλα κι όλα σε ολόκληρο το μαγαζί  με κάτι ρούχα άσχετα από βρεφικά…τα πήρα με την έκπτωση της κάρτας μου απλώς όπως σαν να ψώνιζα μια κανονική μέρα..

Εγώ έβγαλα κάρτα στα prenatal. Μου αρέσουν τα πραγματακια που έχουν αλλά ακόμα δεν έχω πατήσει ολοκλήρωση παραγγελίας γιατί έχω φτάσει το budget 150€ και κοιτάω να δω μήπως βρω πιο οικονομικά σε κανά άλλο μαγαζί :P

Και εγώ έτσι νόμιζα ότι θα έκανα  αλλά μας έχουν πέσει πολλά έξοδα μαζί οπότε όχι δεν μπορώ να δώσω για ένα απορρυπαντικό 15€ (που λέει ο λόγος). Θα προτιμήσω πάλι βρεφικό εννοείται αλλά αυτό των 6-7 ευρώ. 

@anna1122 μαλακτικό μου έχουν πει ότι δεν κάνει να βάζεις. Για ρώτα καλύτερα πριν τα πλύνεις. Και απορρυπαντικό μόνο υγρό. Όχι σκόνη. 

Τα καθημερινά ούτε εγώ τα έχω αγοράσει. Μου έχουν πει για της frezyderm ότι είναι από τα καλύτερα αλλά και της mustella. Βλέπω όμως καλά σχόλια και της pharmasept. Δεν ξέρω. Αυτό το αφήνω για τις επόμενες μέρες να το ψάξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ έβγαλα κάρτα στα prenatal. Μου αρέσουν τα πραγματακια που έχουν αλλά κιμά δεν έχω πατήσει ολοκλήρωση παραγγελίας γιατί έχω φτάσει το budget 150€ και κοιτάω να δω μήπως βρω πιο οικονομικά σε κανά άλλο μαγαζί :P

Και εγώ έτσι νόμιζα ότι θα έκανα αλλά μας έχουν πέσει πολλά έξοδα μαζί οπότε όχι δεν μπορώ να δώσω για ένα απορρυπαντικό 15€ (που λέει ο λόγος). Θα προτιμήσω πάλι βρεφικό εννοείται αλλά αυτό των 6-7 ευρώ. 

@anna1122 μαλακτικό μου έχουν πει ότι δεν κάνει να βάζεις. Για ρώτα καλύτερα πριν τα πλύνεις. Και απορρυπαντικό μόνο υγρό. Όχι σκόνη. 

Τα καθημερινά ούτε εγώ τα έχω αγοράσει. Μου έχουν πει για της frezyderm ότι είναι από τα καλύτερα αλλά και της mustella. Βλέπω όμως καλά σχόλια και της pharmasept. Δεν ξέρω. Αυτό το αφήνω για τις επόμενες μέρες να το ψάξω. 

Το budget ξεφεύγει από όπου και αν το πιάσεις..

Δε θα βάλω μαλακτικό μάλλον θα τα πλύνω μόνο με το απορρυπαντικό το οποίο μυρίζει υπέροχα.

Για κρεμουλες κτλ εγώ πήρα της pharmasept όπως επίσης και για αφρολουτρο. 

Επίσης κορίτσια παραγγειλαμε ένα σφουγγαράκι φυσικό για το μπανάκι, το πήραμε 8 ευρώ και είναι μια κουτσουλια,όσο δύο δάχτυλα δικά μου. Αν πάρετε κάτι τέτοιο ψάξτε το λίγο καλύτερα γιατί και εγώ νόμιζα θα ήταν κάπως μεγαλύτερο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Νταξει με αγχωσατε!!! Κορίτσια εγώ δεν έχω κάνει τίποτα 😢 

Πρέπει να αρχίσω λέτε ; 

Ρουχαλακια έχεις αγοράσει? 'η για την βαλίτσα λες?

Αν λες για βαλίτσα, εγώ χθες την έφτιαξα κατά ένα μεγάλο μέρος αλλά μην φανταστείς. Έχει ακόμα μικρό ελλείψεις. Επίσης εγώ είμαι 32 εβδομάδα. Είμαι και λίγο οργανωτική -αγχωδης οπότε είπα να την φτιάξω. Είχα παραγγείλει όμως καιρό πριν τα "σύνεργα" περί θηλασμού οπότε τα πήρα μαζί μου στην βαλίτσα. 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Το budget ξεφεύγει από όπου και αν το πιάσεις..

Δε θα βάλω μαλακτικό μάλλον θα τα πλύνω μόνο με το απορρυπαντικό το οποίο μυρίζει υπέροχα.

Για κρεμουλες κτλ εγώ πήρα της pharmasept όπως επίσης και για αφρολουτρο. 

Επίσης κορίτσια παραγγειλαμε ένα σφουγγαράκι φυσικό για το μπανάκι, το πήραμε 8 ευρώ και είναι μια κουτσουλια,όσο δύο δάχτυλα δικά μου. Αν πάρετε κάτι τέτοιο ψάξτε το λίγο καλύτερα γιατί και εγώ νόμιζα θα ήταν κάπως μεγαλύτερο..

Να δεις που τα δύο δαχτυλα σφουγγάρι, στην αρχή θα είναι μια χαρά. Χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ρουχαλακια έχεις αγοράσει? 'η για την βαλίτσα λες?

Αν λες για βαλίτσα, εγώ χθες την έφτιαξα κατά ένα μεγάλο μέρος αλλά μην φανταστείς. Έχει ακόμα μικρό ελλείψεις. Επίσης εγώ είμαι 32 εβδομάδα. Είμαι και λίγο οργανωτική -αγχωδης οπότε είπα να την φτιάξω. Είχα παραγγείλει όμως καιρό πριν τα "σύνεργα" περί θηλασμού οπότε τα πήρα μαζί μου στην βαλίτσα. 

Να δεις που τα δύο δαχτυλα σφουγγάρι, στην αρχή θα είναι μια χαρά. Χαχα 

Ποια εννοείς "σύνεργα" θηλασμού;

Και εγώ είμαι αγχωτική για αυτό θέλω να τα ετοιμάσω κι ας είναι πολύ νωρίς γιατί είμαι 29+4.

Τα ρουχαλακια θα αφήσω να τα πλύνω σε 3-4 εβδομάδες για να είναι πιο "φρέσκα"

@Emily2 μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά για να είσαι εσύ πιο χαλαρή όσο περνάει ο καιρός. Επιπλέον αν έχεις κάποια βοήθεια θα είναι πιο εύκολο πχ γονείς. Εγώ επειδή δε θα έχω κάποιον πριν την γεννα προτιμώ να τα κάνω λίγο νωρίτερα γιατί μετά με τον καύσωνα και την κοιλιά τούρλα πολύ φοβάμαι ότι δε θα έχω ούτε ενέργεια ούτε διάθεση να ασχοληθώ τόσο πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για όλα λέω 😂😂

 

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να κάνω τη βαλίτσα του μαιευτηρίου. Αν και δε χρειάζεται και πολλά σε ιδιωτική κλινική.

 

Εσείς τι θα πάρετε ; Εγώ σκέφτομαι 2 νυχτικά, 1 ζευγάρι πιτζάμες, 2 παντόφλες, προσωπικά καλλυντικά και ρούχα εξόδου. Θέλουμε κι άλλα ;

 

Επίσης για τα μπεμπακια σας τι θα πάρετε για ρούχα εξόδου ;

 

Σχετικά με τα σαμπουάν κτλπ για το μωρό ,  πρέπει να είναι όλα ίδια μάρκα ; Γιατί ας πούμε εγώ σαμπουάν είδα pharmasept που μου άρεσαν αλλά κρέμα αλλαγής Πάνας θέλω να πάρω frezyderm. Πειράζει λέτε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ποια εννοείς "σύνεργα" θηλασμού;

Και εγώ είμαι αγχωτική για αυτό θέλω να τα ετοιμάσω κι ας είναι πολύ νωρίς γιατί είμαι 29+4.

Τα ρουχαλακια θα αφήσω να τα πλύνω σε 3-4 εβδομάδες για να είναι πιο "φρέσκα"

@Emily2 μπορείς να ξεκινήσεις σιγά σιγά για να είσαι εσύ πιο χαλαρή όσο περνάει ο καιρός. Επιπλέον αν έχεις κάποια βοήθεια θα είναι πιο εύκολο πχ γονείς. Εγώ επειδή δε θα έχω κάποιον πριν την γεννα προτιμώ να τα κάνω λίγο νωρίτερα γιατί μετά με τον καύσωνα και την κοιλιά τούρλα πολύ φοβάμαι ότι δε θα έχω ούτε ενέργεια ούτε διάθεση να ασχοληθώ τόσο πολύ..

Απλώς εγώ είμαι μονίμως ξαπλωμένη τώρα οπότε δε μπορώ να κάνω και παρά πολλά γιναυτο και τα αφήνω 🫤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Emily2 είπε:

Απλώς εγώ είμαι μονίμως ξαπλωμένη τώρα οπότε δε μπορώ να κάνω και παρά πολλά γιναυτο και τα αφήνω 🫤

Εσύ άστα αυτά και ξάπλα τότε! Όλα θα γίνουν στην ώρα τους! Προς το παρόν να κάνεις αυτό που λέει ο γιατρός! Ο χρόνος είναι άπλετος μην αγχώνεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Εσύ άστα αυτά και ξάπλα τότε! Όλα θα γίνουν στην ώρα τους! Προς το παρόν να κάνεις αυτό που λέει ο γιατρός! Ο χρόνος είναι άπλετος μην αγχώνεσαι!!

Χαχα Ε ναι αλλά τι να κάνω που είμαι κι εγώ αγχωτική σαν εσάς ;;; 

Θα βάλω τη μανούλα μου να πάει να μου πάρει ρόμπες 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Emily2 είπε:

Χαχα Ε ναι αλλά τι να κάνω που είμαι κι εγώ αγχωτική σαν εσάς ;;; 

Θα βάλω τη μανούλα μου να πάει να μου πάρει ρόμπες 😂

Να είδες; Αν έχεις τη μαμά σου κοντά σίγουρα θα σε βοηθήσει σε πολλά πράγματα και με τα ρουχαλακια κτλ! Άσε που έχεις κοντά τη μανούλα σου! Μη μιλάς καθόλου!! 🙂🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή δεν ξέρω τι θα δώσουν και τι όχι στο μαιευτήριο, εγώ έχω πάρει :

κρέμα για θηλές με λανολινη

Επιθέματα θηλασμού (αν τρέχει γάλα το βάζεις για να μην λερωνεσαι

κοχύλια θηλασμού (αν πληγωθούν οι θηλές το βάλεις για να μην ακουμπάει η θηλή στα ρούχα κλπ και πονάς

πήρα μεγάλες χοντρές σερβιετες

έβαλα ήδη τα σαμπουάν/μαλακτική/αφρολουτρα/οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα/ ενυδατικη προσώπου

παντόφλες θα πάρω ένα ζευγάρι

2 ρόμπες (επειδή είμαι αναποφασιστη)

2 νυχτικά και θα βάλω και ένα παντελόνι με κοντομανικο μπλουζάκι -πυτζαμες

αυτα προς το παρόν. Για το μωρό θα πάρω 2-3 εσώρουχα και 1 φορμακι εξόδου κοντομανικο. Θα πάρω μαζί και το μαξιλάρι θηλασμού  μήπως χρειαστεί 'η εν τέλη να μου δείξουν πως να το χρησιμοποιήσω με το μωρό πάνω να είμαι έτοιμη για το σπίτι. 

επίσης ότι πήρα, τα είχα πάρει για να τα έχω γενικά σπίτι. Μπορεί στο νοσοκομείο να μην χρειάζονται. Αλλά όπως είπα είμαι οργανωτική και δεν μπορώ να φύγω χωρίς να τα έχω πάρει. Καλύτερα να πάνε τζάμπα. Στην τελική θα δω και πως τα βάζεις γιατί δεν έχω ιδέα. Χαχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα θυμήθηκα, σε κάτι λίστες στο ίντερνετ που είχα διαβάσει έλεγαν να πάρεις και δικές σου πετσέτες μπάνιου. 

Αλλά δεν ξέρω. Θα ρωτήσω τον γιατρό αν χρειάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Επειδή δεν ξέρω τι θα δώσουν και τι όχι στο μαιευτήριο, εγώ έχω πάρει :

κρέμα για θηλές με λανολινη

Επιθέματα θηλασμού (αν τρέχει γάλα το βάζεις για να μην λερωνεσαι

κοχύλια θηλασμού (αν πληγωθούν οι θηλές το βάλεις για να μην ακουμπάει η θηλή στα ρούχα κλπ και πονάς

πήρα μεγάλες χοντρές σερβιετες

έβαλα ήδη τα σαμπουάν/μαλακτική/αφρολουτρα/οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα/ ενυδατικη προσώπου

παντόφλες θα πάρω ένα ζευγάρι

2 ρόμπες (επειδή είμαι αναποφασιστη)

2 νυχτικά και θα βάλω και ένα παντελόνι με κοντομανικο μπλουζάκι -πυτζαμες

αυτα προς το παρόν. Για το μωρό θα πάρω 2-3 εσώρουχα και 1 φορμακι εξόδου κοντομανικο. Θα πάρω μαζί και το μαξιλάρι θηλασμού  μήπως χρειαστεί 'η εν τέλη να μου δείξουν πως να το χρησιμοποιήσω με το μωρό πάνω να είμαι έτοιμη για το σπίτι. 

επίσης ότι πήρα, τα είχα πάρει για να τα έχω γενικά σπίτι. Μπορεί στο νοσοκομείο να μην χρειάζονται. Αλλά όπως είπα είμαι οργανωτική και δεν μπορώ να φύγω χωρίς να τα έχω πάρει. Καλύτερα να πάνε τζάμπα. Στην τελική θα δω και πως τα βάζεις γιατί δεν έχω ιδέα. Χαχα. 

Εσώρουχα εννοείς τα ολόσωμα κοντομανικα με τα κουμπάκια από κάτω ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Πως είστε από τη ζέστη;; Νομίζω έχει αρχίσει να γίνεται δύσκολη η κατάσταση μας..!!

@anna1122 Ναι έχει αρχίσει κ είναι δύσκολα! Είμαι με τον κλιματισμό στο σπίτι κ θα προσπαθήσω να μη βγω ιδιαίτερα τις ημέρες του καύσωνα. Άσε που με πιάνει δυσφορία -ταχυκαρδια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Αχ εγώ βαριέμαι ήδη σπίτι. Κάθομαι λίγο λάπτοπ ξαπλωμένη, χαζεύω ρουχαλακια τώρα που μπήκαν οι εκπτώσεις (δεν έχω δει καμία τρομερή εκτύπωση για βρεφικά) και λίγο τηλεόραση. Δουλειές δεν έχω κουράγιο να κάνω.

Έφτιαξα χθες τη βαλίτσα κατά 85/100 . 

Μου μένουν να πλύνω τα ρουχαλακια του μωρού, να πάρω μαζί μου μερικά, να δω από έγγραφα τι θέλει να έχω (π.χ ληξιαρχική πράξη γάμου ίσως) και δεν ξέρω τι άλλο. Νομίζω είναι σχετικά έτοιμη. 

Από βρεφικό απορρυπαντικό, πήραμε το Αρκάδι με το πράσινο σαπούνι. Αλλά δεν μυρίζει καθόλου μετά το πλύσιμο. Ετσι πρέπει να είναι? Εγώ νόμιζα ότι θα μυρίζει μωρουδιλα αλλά τίποτα. Αχαχαχα. 

@Watermelon Μπράβο σου είσαι πολύ οργανωμένη! Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά! Πρέπει να δούμε κ για λίκνο κ στρώμα... Και να βγάλουμε τα υφάσματα από το καρότσι για πλύσιμο. Σκέφτομαι όμως δεν θα ξανασκονιστουν μέχρι να έρθει η ώρα? 

Τη μωρουδιλα θα τη δώσουν τα μωράκια μας στα ρούχα έχω την εντύπωση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Νταξει με αγχωσατε!!! Κορίτσια εγώ δεν έχω κάνει τίποτα 😢 

Πρέπει να αρχίσω λέτε ; 

@Emily2 Μια από τα ίδια! Ίσως πρέπει σιγά σιγά να δραστηριοποιηθουμε!😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

@Emily2 Μια από τα ίδια! Ίσως πρέπει σιγά σιγά να δραστηριοποιηθουμε!😂

Χαχα ειλικρινά ώρες ώρες δε ξέρω από πού να αρχίσω. Μετά την ντοπλερ που έχουμε την Δευτέρα λεω να ξεκινήσω από την τσάντα μαιευτηρίου που είναι το πιο σημαντικό.. 

Μας βλέπω να ψαχνομαστε τελευταία στιγμή 😂😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Χαχα ειλικρινά ώρες ώρες δε ξέρω από πού να αρχίσω. Μετά την ντοπλερ που έχουμε την Δευτέρα λεω να ξεκινήσω από την τσάντα μαιευτηρίου που είναι το πιο σημαντικό.. 

Μας βλέπω να ψαχνομαστε τελευταία στιγμή 😂😂😂

 

Σε ποια εβδομάδα δλδ έκλεισες για doppler; Αν θυμάμαι καλά είμαστε στις εβδομαδες μέρες μαζί και εμένα μου έκλεισαν στις 27/7..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Χαχα ειλικρινά ώρες ώρες δε ξέρω από πού να αρχίσω. Μετά την ντοπλερ που έχουμε την Δευτέρα λεω να ξεκινήσω από την τσάντα μαιευτηρίου που είναι το πιο σημαντικό.. 

Μας βλέπω να ψαχνομαστε τελευταία στιγμή 😂😂😂

 

@Emily2 εσύ να ξεκουραστείς όπως λέει ο γιατρός σου! Και εμείς τη Δευτέρα έχουμε το ντοπλερ!  

Εμείς δεν έχουμε ακόμα αδειάσει το δωμάτιο που θα βάλουμε την κούνια κτλ.. πρεπει να δούμε πως θα το φτιάξουμε γιατί το σπίτι μας είναι μικρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna1122 είπε:

Σε ποια εβδομάδα δλδ έκλεισες για doppler; Αν θυμάμαι καλά είμαστε στις εβδομαδες μέρες μαζί και εμένα μου έκλεισαν στις 27/7..

Θα είμαι ακριβώς 30εβδ όταν έκλεισα. Θα μπαινω στην 31η δηλαδή.. 

Μου είπε η γιατρός μου να κλείσω λίγο νωρίτερα λόγω των συσπάσεων που είχα. Θέλει να δει αν αιματωνεται καλά το μωρό..και αν χρειαστεί είπε μπορεί να ξανά κάνουμε.. ελπίζω να είναι όλα καλά να μη χρειαστεί τίποτα! 

Εσύ ποσο θα είσαι 32η σωστά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

@Emily2 εσύ να ξεκουραστείς όπως λέει ο γιατρός σου! Και εμείς τη Δευτέρα έχουμε το ντοπλερ!  

Εμείς δεν έχουμε ακόμα αδειάσει το δωμάτιο που θα βάλουμε την κούνια κτλ.. πρεπει να δούμε πως θα το φτιάξουμε γιατί το σπίτι μας είναι μικρό. 

Πόσων εβδομάδων θα είσαι τη Δευτέρα; 

Άντε να δούμε μακάρι όλα να πάνε καλά  😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Θα είμαι ακριβώς 30εβδ όταν έκλεισα. Θα μπαινω στην 31η δηλαδή.. 

Μου είπε η γιατρός μου να κλείσω λίγο νωρίτερα λόγω των συσπάσεων που είχα. Θέλει να δει αν αιματωνεται καλά το μωρό..και αν χρειαστεί είπε μπορεί να ξανά κάνουμε.. ελπίζω να είναι όλα καλά να μη χρειαστεί τίποτα! 

Εσύ ποσο θα είσαι 32η σωστά ; 

Ναι 32 θα είμαι στις 27/7.

Όλα θα είναι μια χαρά!! Μην ανησυχείς 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Πόσων εβδομάδων θα είσαι τη Δευτέρα; 

Άντε να δούμε μακάρι όλα να πάνε καλά  😍

@Emily2 θα είμαι 31+1 τη Δευτέρα. Ελπίζω να έχουμε καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ σήμερα είχα doppler ακριβώς στις 32 εβδομάδες. Τράχηλος 2,8. Ο εμβρυολογος μου είπε ότι είναι μια χαρά και ότι από εδώ και πέρα θα μειώνεται σταδιακά. Επίσης με ρώτησε γιατί θέλω να δω τον τράχηλο (δεν είναι στα πλαίσια της εξέτασης) και είπα στη μαία ότι ένιωθα συσπάσεις από την 15η εβδομάδα αλλά ο γιατρός δεν μου έδινε προγεστερόνη γιατί παρακολουθούσαμε το μήκος τραχήλου. Και μου είπε ότι αυτό που μας φοβίζει είναι η απότομη πτώση του τραχήλου. Πρώτα μειώνεται ο τράχηλος και μετά ξεκινά η διαστολή. Οπότε αφού το παρακολουθούσαμε ήμουν μια χαρά. 

Κορίτσια μην αγχώνεστε. Και εγώ τώρα στην 32η εβδομάδα την έφτιαξα. Και πράγματα μην φανταστείτε. Ακόμα περιμένουμε να μας έρθει το μπανάκι, το στρώμα της κούνιας, σεντόνια και πάντα κούνιας. (η κούνια βέβαια θα χρησιμοποιηθεί πολύ αργότερα). 

Ααααα . Πλένουμε και το ύφασμα του καροτσιου.???? Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. 

Ναι ναι εσωρουχακια είναι αυτά τα κορμάκια με τα κουμπάκια. 

Αύριο θα παραγγείλω κι άλλα γιατί μάλλον έχω πολυυυ λίγα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι να κάνω το συνήγορο του διαβόλου... Αλλά υπάρχουν ωραιότατα γλυκά χωρίς ζάχαρη που μπορείς να φας ή ακόμα καλύτερα αν δεν εμπιστεύεσαι του εμπορίου, να φτιάξεις... Τα ξέρω δηλαδή αυτά με τη φλεγμονή που λες.. και για αυτό σου λέω ότι υπάρχουν...🤫😅
    • Κλαίω!! 🤣🤣🤣  Ούτε εγώ είμαι του γλυκού γενικά.. ούτε στην εγκυμοσύνη μου έλειψαν ποτέ μπορώ να πω που δεν τρώω.. αυτό όμως που λες το έχω παρατηρήσει με τα φρούτα τώρα.. δεν τα είχα ιδιαίτερη αδυναμία γενικά ενώ τώρα τα χτυπάω δύο δύο άνετα!! 😅 Και σκέψου τα μείωσα γιατί μου έβαλε χέρι η ενδοκρινολόγος.. Αντίθετα τα λαχανικά που τα λατρεύω, δεν κατεβαίνουν εύκολα πλέον.. ειδικά στο α τρίμηνο τα είχα κόψει σχεδόν τελείως, μου ερχόταν εμετός.. μόνο σε μαγειρευτά δεν έχω εντοπίσει πρόβλημα.. 
    • 🤣🤣🤣🤣 Εγώ είμαι στο 2ο τρίμηνο ακόμα, αν και απομένουν μόλις 3 εβδομάδες για το 3ο (ΣΟΚ συννειδητοποίση!) και μπορώ να πω ότι δεν έχω αύξηση στις λιγούρες γενικά, δηλαδή όπως και προ εγκυμοσύνης το ήθελα το γλυκάκι μου μετά το φαί και τώρα έτσι. Απλά τώρα """"""προσπαθώ"""""" (σε άπειρα εισαγωγικά) να τρώω φρούτα αντί γλυκο΄ύ στην καθημερινότητα και μου επιτρέπω γλυκά το σκ ή στις εξόδους. Πάντως δεν έχω στερηθεί τίποτα να είμαι ειλικρινής, ό,τι μου κατέβει το τρώω, μέχρι φυσικά να κα΄νω την καμπύλη και να μου πουν τίποτα να μαζευτώ 🤣🤣🤣🤣🤣  Πάντως στο πρώτο τρίμηνο ήθελα συνέχεια να τρώω κόκκινο κρέας ρε κορίτσια, μ είχε γίνει εμμονή. Ίσως κι επειδή το τελευταίο 8μηνο πριν την εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει διατροφή για τη χοληστερίνη μου και έτρωγα ελάχιστο έως και καθόλου, ακόμα και το κοτόπουλο που ήταν οκ επιλογή το ε΄ιχα περιορίσει. Στο 1ο τρίμηνο έστελνο το συζυξ να μου φέρνει μπροζόλες 🥩🥩🥩🥩🥩 Τώρα στ ο2ο τρίμηνο μπορώ να πω ότι είμαι στα φυσιολιγικά μου όσον αφο΄ρα τη διατροφή, δεν παρατηρώ κάποια έντονη επιθυμία/λιγούρα ή εμμονή με κάποιο φαγητό.
    • Τίποτα κορίτσι μου, γι αυτό είμαστε εδώ, για να ξεαγχώνουμε η μία την άλλη ❤️  Καλέ αφού έπαιρνες κι ασπιρίνη στο 1ο τρίμηνο, είσαι υπερκαλλυμένη! Μη σε φοβίζει τίποτα, προχωράς μια χαρά, απόλαυσε τώρα την εγκυμοσύνη σου κι αφού γεννήσεις με το καλό μπορείς να το παρακολουθείς αυτό με τους παράγοντες όπως είπες 🙏 Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Με το καλό το 2025 να γίνουμε μανούλες 🥰🥰🥰  
    • Αχ μίλησες μέσα μου!!!🤪🤪🤪 Κι εγώ ποτέ δεν ήμουν του γλυκού, φαντάσου αν τύχαινε να είχαμε στο σπίτι καμία σοκολάτα σίγουρα θα έληγε. Και τώρα ότι γλυκό υπάρχει θέλω να το φάω!!!!😁 Ωστόσο εμένα ο γιατρός μου δεν επιτρέπει καθόλου ζάχαρη γιατί είχα φλεγμονή στο ενδομήτριο και η ζάχαρη γενικά τροφοδοτεί τη φλεγμονή. Τώρα δλδ που είναι απαγορευμένο θέλω να φάω ότι γλυκιά σαβούρα κυκλοφορεί!!! Ας κάνουμε υπομονή, λίγο έμεινε ακόμα!🙏🙏🙏 Πάντως αν δεν έχεις κάποιον περιορισμό όπως εγώ, πιστεύω μια στο τόσο ένα γλυκάκι δεν πειράζει και πολύ!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...