Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα και από μένα!! Είμαι η Άννα, έχω 2 αγόρια 12 ετών και 16 μηνών και περιμένω το τρίτο (και τελευταίο) μωράκι μου τον Σεπτέμβριο!!! Με βάση τελευταία περίοδο,ειχα ΠΗΤ 23/09 αλλά στους υπέρηχους φάνηκε καθυστερημένη σύλληψη, άρα πάμε για τέλος Σεπτεμβρίου (27/09-29/09) . Την Πέμπτη έχω αυχενική διαφάνεια, εκεί μάλλον θα ξεκαθαρίσει η ΠΗΤ.  Εύχομαι γερά μωράκια σε όλες!!!

Καλημέρα Άννα, καλώς μας ήρθες! 🤩 Όλα να σου πάνε καλά και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι. Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα για την Πέμπτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nassi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα να ε΄χουμε! 🥰😇 Πως είστε σήμερα??

@Tinasardin8689 Πως πήγε την Παρασκευή? Το είδατε το μπεμπάκι? Όλα καλά?? 😍

@Maria mariaa Διαβάζω και εγώ παντού στο ίντερνετ, πως πρέπει να είμαστε προσεκτικές με τις κρέμες κλπ. Αλλά μιας που την Παρασκευή είχα και εγώ ραντεβού στην γιατρό, ρώτησα και μου είπε πως δεν χρειάζεται να προσέξω κάτι ιδιαίτερο, διότι οι ποσότητες στα προϊόντα που χρησιμοποιούμε δεν είναι μεγάλες ώστε να είναι επιβλαβή. Έχω μπερδευτεί λιγάκι είναι η αλήθεια και δεν ξέρω τι να πιστέψω.. 

Καλημέρα κοριτσιααα…ακριβώς το ίδιο μου είπε κι εμένα..ότι δεν πρέπει να νοιάζομαι καν ακόμα για κρέμες κλπ..μου λέει ο μόνος εξωτερικός παράγοντας που μπορείς να προκαλέσεις  εσύ και να πάει κάτι στραβά μετά τη δωδέκατη εβδομάδα είναι να σε χτυπάει ο άντρας σου από το πρωί μέχρι το βράδυ..είναι κ χιουμορίστας ο ντόκτορ…εγώ τον ρώτησα για κρέμα για ραγάδες κ μ είπε όχι ακόμα…Το είδαμε αν κ κρυβόταν την Παρασκευή…έφτασε σχεδόν τα 5 εκατοστά…την Τετάρτη τώρα τα σημαντικά… Εσύ όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι ωραία νέα! Μπράβο!! 🥰 Για αυχενική έκλεισες τελικά ή όχι ακόμα? 

Εμείς ναι, όλα μια χαρά. Είχα και την μαμά μαζί στο ραντεβού και κατασυγκινήθηκε η γλυκούλα. Μας είπε πως το ένα είναι κοριτσάκι, αλλά το άλλο δεν μπορέσαμε να το δούμε, δεν μας έκανε την χάρη να ανοίξει λίγο τα ποδαράκια του. Αλλά δεν πειράζει, αρκεί που είναι και τα δυο υγιή. 

Έκλεισα και ραντεβού για την Β- επιπέδου στις 11 Απριλίου που θα μπω στην 20η εβδομάδα. 

Συνέχεια σκέφτομαι, να μπορούσα να κλείσω τα μάτια κ όταν τα ανοίξω να έχω τα μπεμπάκια στην αγκαλιά μου και όλα αύτα τα άγχη, τις αναμονές και τους φόβους  πίσω μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, την Τετάρτη έχω στις 3…Λίγο άγχος το έχω αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι…Αχ τι ωραία που σου είπαν φύλο…θα φάνηκε καθαρά για να στο πει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Αχ τι ωραία νέα! Μπράβο!! 🥰 Για αυχενική έκλεισες τελικά ή όχι ακόμα? 

Εμείς ναι, όλα μια χαρά. Είχα και την μαμά μαζί στο ραντεβού και κατασυγκινήθηκε η γλυκούλα. Μας είπε πως το ένα είναι κοριτσάκι, αλλά το άλλο δεν μπορέσαμε να το δούμε, δεν μας έκανε την χάρη να ανοίξει λίγο τα ποδαράκια του. Αλλά δεν πειράζει, αρκεί που είναι και τα δυο υγιή. 

Έκλεισα και ραντεβού για την Β- επιπέδου στις 11 Απριλίου που θα μπω στην 20η εβδομάδα. 

Συνέχεια σκέφτομαι, να μπορούσα να κλείσω τα μάτια κ όταν τα ανοίξω να έχω τα μπεμπάκια στην αγκαλιά μου και όλα αύτα τα άγχη, τις αναμονές και τους φόβους  πίσω μου. 

Να χαρείς και την εγκυμοσύνη!!! Εννοείται πως όλες αυτό θέλουμε να κρατήσουμε αγκαλιά το μωράκι ή τα μωράκια, αλλά απόλαυσε κι αυτό που ζεις τώρα, που είναι μέσα στην κοιλίτσα σου και  σιγά σιγά θα μεγαλώνει!! 

Όλα αυτά τα άγχη θα υπάρχουν και μετά , νομίζω σε μεγαλύτερο βαθμό. Οπότε βήμα βήμα, κάθε στάδιο να περνάει όμορφα και να το απολαμβάνουμε!!( Τα γράφω για να τα ακούω κι εγώ  που αγχώνομαι με όλα 😝😝😝)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Να χαρείς και την εγκυμοσύνη!!! Εννοείται πως όλες αυτό θέλουμε να κρατήσουμε αγκαλιά το μωράκι ή τα μωράκια, αλλά απόλαυσε κι αυτό που ζεις τώρα, που είναι μέσα στην κοιλίτσα σου και  σιγά σιγά θα μεγαλώνει!! 

Όλα αυτά τα άγχη θα υπάρχουν και μετά , νομίζω σε μεγαλύτερο βαθμό. Οπότε βήμα βήμα, κάθε στάδιο να περνάει όμορφα και να το απολαμβάνουμε!!( Τα γράφω για να τα ακούω κι εγώ  που αγχώνομαι με όλα 😝😝😝)

Μωρέ μια χαρά τα λες!! Έχεις απόλυτο δίκιο! Προσπαθώ να μην αγχώνομαι, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω πάντα. 

Έχω αρχίσει και νιώθω και κάτι περίεργες κινήσεις μέσα στην κοιλιά, αλλά μιας που είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου, δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τα μπεμπάκια ή το έντερο!😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ναι, την Τετάρτη έχω στις 3…Λίγο άγχος το έχω αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι…Αχ τι ωραία που σου είπαν φύλο…θα φάνηκε καθαρά για να στο πει…

Καλά αποτελέσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Μωρέ μια χαρά τα λες!! Έχεις απόλυτο δίκιο! Προσπαθώ να μην αγχώνομαι, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω πάντα. 

Έχω αρχίσει και νιώθω και κάτι περίεργες κινήσεις μέσα στην κοιλιά, αλλά μιας που είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου, δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τα μπεμπάκια ή το έντερο!😂😂

Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για να νιώσεις κάτι. Μετά την 18η-20η εβδομάδα λένε. Θύμισε μου πόσων εβδομάδων είσαι ;;;

Ούτε εγώ τα καταφέρνω πάντα δεν είναι εύκολο, αλλά κι αυτό το βήμα έχει τη δική του χάρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για να νιώσεις κάτι. Μετά την 18η-20η εβδομάδα λένε. Θύμισε μου πόσων εβδομάδων είσαι ;;;

Ούτε εγώ τα καταφέρνω πάντα δεν είναι εύκολο, αλλά κι αυτό το βήμα έχει τη δική του χάρη 

Καλημέρα καλημέρα!! Είμαι στην 16η εβδομάδα, αλλά υποτίθεται πως στα δίδυμα νιώθεις ίσως και πιο νωρίς κάτι.. ποιος ξέρει. Μάλλον είναι η ιδέα μου και απλά τα έντερά μου με κοροϊδεύουν. 😇😂

Από γυμναστική και έτσι πως τα πας?? Διαβάζω πως η γιόγκα βοηθάει πολύ και χαλαρώνει.. Εγώ βέβαια φοβάμαι λιγάκι και δεν το έχω τολμήσει, ακόμα τουλάχιστον. 

Έχει μήπως καμιά εμπειρία, να μας πει την γνώμη της??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Καλημέρα καλημέρα!! Είμαι στην 16η εβδομάδα, αλλά υποτίθεται πως στα δίδυμα νιώθεις ίσως και πιο νωρίς κάτι.. ποιος ξέρει. Μάλλον είναι η ιδέα μου και απλά τα έντερά μου με κοροϊδεύουν. 😇😂

Από γυμναστική και έτσι πως τα πας?? Διαβάζω πως η γιόγκα βοηθάει πολύ και χαλαρώνει.. Εγώ βέβαια φοβάμαι λιγάκι και δεν το έχω τολμήσει, ακόμα τουλάχιστον. 

Έχει μήπως καμιά εμπειρία, να μας πει την γνώμη της??? 

Είναι ασφαλές αν έχεις πάρει έγκριση από τον γιατρό σου. Αν δεν υπάρχει κάποια επιπλοκή, αιμορραγία ή κάποιος άλλος λόγος που να σου έχει πει ο γιατρός, μπορείς να κάνεις. 

Είμαι γυμνάστρια και κάνω pilates. Η αλήθεια είναι πως λόγω εξωσωματικης φοβάμαι να κάνω το οτιδήποτε από την ημέρα της εμβρυομεταφορας μέχρι και να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο. Πηγαίνω μόνο για περπάτημα κάθε μέρα για 30-40 λεπτά. Τις τελευταίες ημέρες δειλά δειλά κάνω κάποιες ασκήσεις μόνη μου. Μόλις τελειώσει το πρώτο τρίμηνο και αν όλα είναι καλά και έχω την έγκριση του γιατρού,θα ξεκινήσω prenatal pilates. Μόνο καλό κάνει να ξέρεις , θα σε βοηθήσει πολύ σε ότι πόνο έχεις στη μέση, στη πλάτη κτλπ. Επίσης θα σε βοηθήσει πολύ στον τοκετό. Είτε κάνεις yoga είτε pilates. 

Θα ήθελα να ρωτήσω ,πότε ακριβώς τελειώνει το πρώτο τρίμηνο ; Ας πούμε η γιατρός μου λέει: πχ 12 εβδ και 3 ημ είσαι στη 13η εβδομάδα. Άρα από 13εβδ και 1 ημέρα μπαίνω στο 2ο τρίμηνο ; Ή από 14εβδ και 1 ημέρα ; Έχω μπερδευτει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Είναι ασφαλές αν έχεις πάρει έγκριση από τον γιατρό σου. Αν δεν υπάρχει κάποια επιπλοκή, αιμορραγία ή κάποιος άλλος λόγος που να σου έχει πει ο γιατρός, μπορείς να κάνεις. 

Είμαι γυμνάστρια και κάνω pilates. Η αλήθεια είναι πως λόγω εξωσωματικης φοβάμαι να κάνω το οτιδήποτε από την ημέρα της εμβρυομεταφορας μέχρι και να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο. Πηγαίνω μόνο για περπάτημα κάθε μέρα για 30-40 λεπτά. Τις τελευταίες ημέρες δειλά δειλά κάνω κάποιες ασκήσεις μόνη μου. Μόλις τελειώσει το πρώτο τρίμηνο και αν όλα είναι καλά και έχω την έγκριση του γιατρού,θα ξεκινήσω prenatal pilates. Μόνο καλό κάνει να ξέρεις , θα σε βοηθήσει πολύ σε ότι πόνο έχεις στη μέση, στη πλάτη κτλπ. Επίσης θα σε βοηθήσει πολύ στον τοκετό. Είτε κάνεις yoga είτε pilates. 

Θα ήθελα να ρωτήσω ,πότε ακριβώς τελειώνει το πρώτο τρίμηνο ; Ας πούμε η γιατρός μου λέει: πχ 12 εβδ και 3 ημ είσαι στη 13η εβδομάδα. Άρα από 13εβδ και 1 ημέρα μπαίνω στο 2ο τρίμηνο ; Ή από 14εβδ και 1 ημέρα ; Έχω μπερδευτει 

Αθλούμουν και εγώ μέχρι πριν μείνω έγκυος, αλλά μετά λίγο οι αιμμοραγίες, λίγο το ότι ήθελα να κλείσω το πρώτο 3μηνο, λίγο η ακινησία στους πρώτους μήνες.. τα παράτησα τελείως. Και την τελευταία φορά που ρώτησα την γιατρό μού είπε πως εφόσον δεν έχω καθόλου αίμα, μ επιτρέπει να κάνω ελαφριά άσκηση και περπάτημα. Αλλά και πάλι κάπως διστάζω.. δεν ξέρω γιατί. Εσύ λες είναι ασφαλής δηλαδή, ε? Για τον τοκετό δεν με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, γιατί εγώ με καισατική θα πάω. Φοβάμαι πολύ που είναι δύο, μην έχουμε επιπλοκές και το ίδιο με συμβούλευσε και η γιατρός μ. Απλά πιο πολύ για την φυσική κατάσταση θα το ήθελα και γιατί μου λείπει κι όλας είναι η αλήθεια. 

Σου στέλνω από κα΄τω ε΄να πινακάκι, που εμένα με βοήθησε πολύ να τα ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου, γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Και ειδικά με την μητέρα μου, που μου έλεγε συνέχεια ποιες βδομάδες κορίτσι μου, εμείς με μήνες τα υπολογίζαμε τότε... και δεν βγάζαμε άκρη με τίποτα! 😂

image.thumb.png.92a199d645dc5b0804e95c684224709b.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Αθλούμουν και εγώ μέχρι πριν μείνω έγκυος, αλλά μετά λίγο οι αιμμοραγίες, λίγο το ότι ήθελα να κλείσω το πρώτο 3μηνο, λίγο η ακινησία στους πρώτους μήνες.. τα παράτησα τελείως. Και την τελευταία φορά που ρώτησα την γιατρό μού είπε πως εφόσον δεν έχω καθόλου αίμα, μ επιτρέπει να κάνω ελαφριά άσκηση και περπάτημα. Αλλά και πάλι κάπως διστάζω.. δεν ξέρω γιατί. Εσύ λες είναι ασφαλής δηλαδή, ε? Για τον τοκετό δεν με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, γιατί εγώ με καισατική θα πάω. Φοβάμαι πολύ που είναι δύο, μην έχουμε επιπλοκές και το ίδιο με συμβούλευσε και η γιατρός μ. Απλά πιο πολύ για την φυσική κατάσταση θα το ήθελα και γιατί μου λείπει κι όλας είναι η αλήθεια. 

Σου στέλνω από κα΄τω ε΄να πινακάκι, που εμένα με βοήθησε πολύ να τα ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου, γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Και ειδικά με την μητέρα μου, που μου έλεγε συνέχεια ποιες βδομάδες κορίτσι μου, εμείς με μήνες τα υπολογίζαμε τότε... και δεν βγάζαμε άκρη με τίποτα! 😂

image.thumb.png.92a199d645dc5b0804e95c684224709b.png

Γενικά η γιόγκα και το πιλάτες από εξειδικευμένους πάντα!! γυμναστές ,δεν δημιουργεί προβλήματα. Ειλικρινά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό γιατί είσαι και σε δίδυμη κύηση. Καλύτερα συζήτησε το παραπάνω με τον γιατρο σου. Σίγουρα έχει πολλά οφέλη η γυμναστική στην εγκυμοσύνη, αλλά ο γιατρός ξέρει πάντα καλύτερα.

Αχ δε μου την ανοίγει...πως αλλιώς μπορείς να μου τη στείλεις ; Ίσως σε προσωπικό; Δεν την ανοίγει εδώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Γενικά η γιόγκα και το πιλάτες από εξειδικευμένους πάντα!! γυμναστές ,δεν δημιουργεί προβλήματα. Ειλικρινά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό γιατί είσαι και σε δίδυμη κύηση. Καλύτερα συζήτησε το παραπάνω με τον γιατρο σου. Σίγουρα έχει πολλά οφέλη η γυμναστική στην εγκυμοσύνη, αλλά ο γιατρός ξέρει πάντα καλύτερα.

Αχ δε μου την ανοίγει...πως αλλιώς μπορείς να μου τη στείλεις ; Ίσως σε προσωπικό; Δεν την ανοίγει εδώ 

Στα γράφω παρακάτω αναλυτικά:

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)

Επίσης σου παραθέτω και τα τρίμηνα πως χωρίζονται:
1η – 13η βδομάδα = 1ο τρίμηνο
14η – 26η βδομάδα = 2ο τρίμηνο
27η – 40η βδομάδα = 3ο τρίμηνο

Οπότε σ αύτο που ρω΄τησες, ναι! στην 13+1 μπαίνεις στο 2 τρίμηνο. Γιατί ουσιαστικά  διανύεις την 14η εβδομάδα κύησης. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. 😉

 

Έχω βρει ήδη γκρουπάκι που κάνει γιόγκα και πιλάτες μόνο για εγκυούλες και οι δασκάλες είναι όλες εξειδικευμένες, αλλά δεν έχω τολμήσει ακόμα να δηλώθω. Ίσως κάνω όπως λες, και το μιλήσω ξανά με την γιατρό μου για σιγουριά... Ευχαριστώ για την συμβουλή σου! 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Στα γράφω παρακάτω αναλυτικά:

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)

Επίσης σου παραθέτω και τα τρίμηνα πως χωρίζονται:
1η – 13η βδομάδα = 1ο τρίμηνο
14η – 26η βδομάδα = 2ο τρίμηνο
27η – 40η βδομάδα = 3ο τρίμηνο

Οπότε σ αύτο που ρω΄τησες, ναι! στην 13+1 μπαίνεις στο 2 τρίμηνο. Γιατί ουσιαστικά  διανύεις την 14η εβδομάδα κύησης. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. 😉

 

Έχω βρει ήδη γκρουπάκι που κάνει γιόγκα και πιλάτες μόνο για εγκυούλες και οι δασκάλες είναι όλες εξειδικευμένες, αλλά δεν έχω τολμήσει ακόμα να δηλώθω. Ίσως κάνω όπως λες, και το μιλήσω ξανά με την γιατρό μου για σιγουριά... Ευχαριστώ για την συμβουλή σου! 🥰 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου που έγραψες όλα αυτά!! ❤️

Ελπίζω να έχεις την έγκριση του και να κάνεις χωρίς κανένα προβλημα!! Εγώ πάντως ανυπομονώ γιατί δεν έχω καθίσει περισσότερο διάστημα στη ζωή μου ούτε σπίτι, ούτε χωρίς γυμναστική. Οπότε τώρα έχω τρελαθειιιι😝😝😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Καλημέρα καλημέρα!! Είμαι στην 16η εβδομάδα, αλλά υποτίθεται πως στα δίδυμα νιώθεις ίσως και πιο νωρίς κάτι.. ποιος ξέρει. Μάλλον είναι η ιδέα μου και απλά τα έντερά μου με κοροϊδεύουν. 😇😂

Από γυμναστική και έτσι πως τα πας?? Διαβάζω πως η γιόγκα βοηθάει πολύ και χαλαρώνει.. Εγώ βέβαια φοβάμαι λιγάκι και δεν το έχω τολμήσει, ακόμα τουλάχιστον. 

Έχει μήπως καμιά εμπειρία, να μας πει την γνώμη της??? 

Καλημέρα κοριτσιααα…Εγώ έκανα γιόγκα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος…aerial, vinyasa και διαλογισμό…με το που το έμαθα τα έκοψα μαχαίρι από τον φόβο μου αλλά ουτως ή άλλως μετά από δυο εβδομάδες ο γιατρός με είχε μέσα…Από την άλλη εβδομάδα θέλω να ξεκινήσω μόνο διαλογισμό, γιατί και έγκριση να μου δώσει για κάτι πιο χαλαρό εννοείται, όχι τύπου aerial..🤣 έχω τέτοιο φόβο που δεν υπάρχει περίπτωση…ουφ με αυτό το μέτρημα..εγώ έκλεισα τις 12 σήμερα και λέω αχ να μπαίναμε στο δεύτερο τρίμηνο τώρα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα κοριτσιααα…Εγώ έκανα γιόγκα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος…aerial, vinyasa και διαλογισμό…με το που το έμαθα τα έκοψα μαχαίρι από τον φόβο μου αλλά ουτως ή άλλως μετά από δυο εβδομάδες ο γιατρός με είχε μέσα…Από την άλλη εβδομάδα θέλω να ξεκινήσω μόνο διαλογισμό, γιατί και έγκριση να μου δώσει για κάτι πιο χαλαρό εννοείται, όχι τύπου aerial..🤣 έχω τέτοιο φόβο που δεν υπάρχει περίπτωση…ουφ με αυτό το μέτρημα..εγώ έκλεισα τις 12 σήμερα και λέω αχ να μπαίναμε στο δεύτερο τρίμηνο τώρα…

Νομίζω αφού κλείσεις και την 12η ο κίνδυνος μειώνεται σημαντικά, αλλά να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο έλεγα. 😂 Βέβαια μια βδομαδούλα έχεις, λίγο υπομονή και τσουπ, ούτε θα το καταλάβεις πότε θα μπεις στην 13η!! Την Παρασκευ΄η δεν πας πάλι γιατρό?

Ακόμα και αν μπεις στο 2ο τρίμηνο, ε? Και εγώ έτσι ρε γαμώτο, φοβάμαι πολύ.. Μάλλον χρειαζόμαστε την @Emily2 να μας δίνει κουράγιο, μπας και εν τέλει το τολμήσουμε. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα κοριτσιααα…Εγώ έκανα γιόγκα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος…aerial, vinyasa και διαλογισμό…με το που το έμαθα τα έκοψα μαχαίρι από τον φόβο μου αλλά ουτως ή άλλως μετά από δυο εβδομάδες ο γιατρός με είχε μέσα…Από την άλλη εβδομάδα θέλω να ξεκινήσω μόνο διαλογισμό, γιατί και έγκριση να μου δώσει για κάτι πιο χαλαρό εννοείται, όχι τύπου aerial..🤣 έχω τέτοιο φόβο που δεν υπάρχει περίπτωση…ουφ με αυτό το μέτρημα..εγώ έκλεισα τις 12 σήμερα και λέω αχ να μπαίναμε στο δεύτερο τρίμηνο τώρα…

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Νομίζω αφού κλείσεις και την 12η ο κίνδυνος μειώνεται σημαντικά, αλλά να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο έλεγα. 😂 Βέβαια μια βδομαδούλα έχεις, λίγο υπομονή και τσουπ, ούτε θα το καταλάβεις πότε θα μπεις στην 13η!! Την Παρασκευ΄η δεν πας πάλι γιατρό?

Ακόμα και αν μπεις στο 2ο τρίμηνο, ε? Και εγώ έτσι ρε γαμώτο, φοβάμαι πολύ.. Μάλλον χρειαζόμαστε την @Emily2 να μας δίνει κουράγιο, μπας και εν τέλει το τολμήσουμε. 🤣

Κορίτσια και εγώ φοβάμαι ψέματα δε θα πω, που είναι και η δουλειά μου. Γι αυτό και τα παράτησα όλα. Έχω όμως πολλές φίλες και γνωστές είτε γυμνάστριες είτε οχι  που σε όλη την εγκυμοσύνη τους έκαναν κανονικά πιλάτες και δίδασκαν κιόλας. 

Από το κέντρο εξωσωματικής μου είχα πει και μετά την εμβρυομεταφορα αν θέλω να κάνω. 

 Αν ο γιατρός δίνει το οκ και νιώθουμε κι εμείς καλά, γιατί να μην κάνουμε ;; 

Εξάλλου δεν χρειάζεται πίεση και άγχος.μεχρι εκεί που νιώθουμε εμείς καλά. Εμείς βάζουμε όρια 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα αυτό λέω κι εγώ φυσικά…αν νιώθουμε άνετα..απ ότι φαίνεται οι περισσότερες δεν νιώθουμε άνετα και αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία από αυτό που επιτρέπει ο γιατρός…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Πολυ πιθανον να ειναι τα μωρακια σου ❤️ Εγω το νιωθω απο 15η εβδομαδα.... ελεγα τουγιατρου νιωθω μπουρμπουληθρες ...του εδειξα το σημειο, το μωρο σου ειναι μου λεει ❤️ Σιγουρα μιας και ειναι δυο θα τα νιωθεις και πιο εντονα 

Τόσο νωρίς ;;;; Αχχχ φτάνει η ώρα δηλαδή ... Ανυπομονώ γι αυτό το συναίσθημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Nαιιι , δεν ξερω αν παιζει ρολο που εχω χαμηλο πλακουντα και το ενιωσα νωρις, αλλα απο τις 17 εβδομαδες εβλεπα και το βουναλακι στη κοιλια και το εβγαζα βιντεο ❤️ Αφου ξαπλωνα το βραδυ και περνουσε κανα μισαωρο - 1 ωρα ετσι το ενιωθα... Πλεον συνεχεια, αφου λεω πιο πολυ ειναι ξυπνιο παρα κοιμαται 🤣(ειμαι 26ε και 3μ τωρα)
Θα το χαρεις ειναι υπεεεροχο και θα θες να το κανει συνεχεια...απο τοτε που το ξεκινησε μπορω να πω εφυγε οοολο το αγχος μου και ευχαριστιεμαι την εγκυμοσυνη !!!
Με το καλο το μωρακι σου κοριτσι μου ❤️ 

Και σε σένα εύχομαι με το καλό το μωράκι σου ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γύρισα από αυχενική..όλα καλά στις μετρήσεις..να βγουν και οι αιματολογικές αύριο και βλέπουμε…

Μπράβο κορίτσι!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ήρθαν και οι αιματολογικές και άλλαξε μόνο ένα ποσοστό στις τρισωμίες…προς το πολύ καλύτερο..τα αλλά ίδια..αλλά περιμένω να δω τι θα πει ο γιατρός αύριο…Την προηγούμενη Παρασκευή τον είχα ρωτήσει για κρέμα για ραγάδες κ μου είχε πει ότι είναι τόσο νωρίς..τι να πω…εσάς τι σας είπαν;…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...