Μετάβαση σε περιεχόμενο

8 εβδομάδων και φαίνεται μόνο ο σάκος


Recommended Posts

γεια σας κορίτσια ειμαι 22 χρόνων έχω μείνει έγκυος και όταν πήγα στον γιατρό είχα 4600 και μου είπε ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα και πρέπει να πάω να κάνω πάλι β χωριακη πήγα και είχε ανέβει στα 14700 αλλά δεν έβλεπε μωρό μόνο τον σάκο και μου είπε ότι δεν υπάρχει μωρό και να προχωρήσουμε σε καθαρισμό αλλά θα πάω να κάνω και έναν υπέρηχο να βεβαιωθω...έχει τύχη σε καμία σας αυτό ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ντανιέλα Μπεζατι είπε:

γεια σας κορίτσια ειμαι 22 χρόνων έχω μείνει έγκυος και όταν πήγα στον γιατρό είχα 4600 και μου είπε ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα και πρέπει να πάω να κάνω πάλι β χωριακη πήγα και είχε ανέβει στα 14700 αλλά δεν έβλεπε μωρό μόνο τον σάκο και μου είπε ότι δεν υπάρχει μωρό και να προχωρήσουμε σε καθαρισμό αλλά θα πάω να κάνω και έναν υπέρηχο να βεβαιωθω...έχει τύχη σε καμία σας αυτό ??

καλησπέρα κορίτσι μου, να περιμένεις θα σου πω κ εγώ και να πάρεις κ άλλη γνώμη από άλλον γιατρό, υπάρχουν περιπτώσεις που 9 εβδομάδων κ λίγο παραπάνω ήταν όλα καλά! εγώ προσωπικά θα πήγαινα κ σε έναν άλλο γιατρό να με δει! εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τον σάκο δεν σου έχει πει πόσων εβδομάδων είσαι? Δεν κρίνουμε βάσει περιόδου όταν έχουμε υπερηχογραφικη εικόνα γιατί όπως είπαν τα κορίτσια μπορεί να είναι καθυστερημένη σύλληψη. Θα πρέπει να ξανακάνεις υπέρηχο σε μια εβδομάδα για να δείτε το έμβρυο. Μην κάνεις τίποτα απολύτως !! Εγώ με 4700 χοριακη είχα δει μόνο σάκο και λεκιθικο. 8 μέρες αργότερα είδα έμβρυο και άκουσα και καρδούλα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό το με τον κενό σάκο δυστυχώς αλλά να πας να το επιβεβαιώσεις για να νιώθεις κι εσύ καλά. Ότι έκανες ο, τι μπορούσες. Η Έλλη έχει δίκιο για το ότι κανονικά από το μέγεθος του σάκου μπορεί να καταλάβει ο γιατρός αν έχει περιθώρια να εμφανιστεί έμβρυο ή όχι. Ακόμα και από το σχήμα του σάκου μπορεί ένας έμπειρος γιατρός να καταλάβει αν πάει καλά ή όχι. Πόσες μέρες πέρασαν μεταξύ των υπερήχων; φαντάζομαι έχεις κάνει ήδη 2 για να σου είπε ότι δεν προχωράει. Μετά το 14700 έκανες πάλι υπέρηχο και πάλι δεν είδατε τίποτα; με 4600 είναι πολύ φυσιολογικό να μη φαίνεται ακόμα έμβρυο, αλλά με 14700 έπρεπε να φαίνεται κάτι, έστω εμβρυικα στοιχεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ντανιέλα Μπεζατι είπε:

γεια σας κορίτσια ειμαι 22 χρόνων έχω μείνει έγκυος και όταν πήγα στον γιατρό είχα 4600 και μου είπε ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα και πρέπει να πάω να κάνω πάλι β χωριακη πήγα και είχε ανέβει στα 14700 αλλά δεν έβλεπε μωρό μόνο τον σάκο και μου είπε ότι δεν υπάρχει μωρό και να προχωρήσουμε σε καθαρισμό αλλά θα πάω να κάνω και έναν υπέρηχο να βεβαιωθω...έχει τύχη σε καμία σας αυτό ??

Κοριτσι πηγαινε κ καπου αλλου. Ειναι ανεβασμενη η χοριακη για να μην δει έμβρυο. Περιμενε οπως λενε κ οι αλλες κοπελες.  Μπορει σε μερικες μερες να φαινεται.  Ποσων εβδομαδων εισαι τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο εμενα.

Το ίδιο ζήσαμε κι εμεις την Ανοιξη. Η1η με 2η χωριακή είχε διπλασιαστεί, αλλά έμεινε ο σάκος άδειος. Όλο αυτό το διάστημα σύμπτωμα κανένα, σαν να μην ήμουν έγκυος. Κάναμε και 2ο υπέρηχο,πάλι ο σάκος άδειος. Έκανα και 3η χωριακή και με βαση τις ημέρες είχε ανέβει πολύ. Κανόνισα να κάνω απόξεση στην 8η εβδομάδα. Κάναμε υπέρηχο ακριβώς πριν την επεμβαση και ειδαμε πως ειχε αρχίσει η αποκόλληση. 

Γνώμη μου, αλλά αν φτάσει στην 9η-10η εβδομάδα και τοτε σχηματιστει έμβρυο, θα ειναι και υγιές? Στο τέλος της 5ης εβδομάδας πρέπει να αρχίσει να χτυπάει η καρδιά του εμβρύου... Δεν ξέρω, δεν είμαι ειδική, δεν το λέω έχοντας κάποια γνώση, το λεω σαν γυναικα που το βίωσα και μετρούσα τις μέρες και καρδιοχτυπούσα κάθε φορά που περίμενα τη σειρά μου στο σαλόνι της γιατρού. Σας λέω ακριβώς τις σκέψεις μου που έκανα εκείνη την περιοδο. 

 

Παρόλα αυτά εύχομαι να πάνε όοοοολα καλα και να εχει κάνει απλά κάποιο λάθος ο γιατρός. Κράτα μας ενήμερες ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα κι απο εμενα.

Το ίδιο ζήσαμε κι εμεις την Ανοιξη. Η1η με 2η χωριακή είχε διπλασιαστεί, αλλά έμεινε ο σάκος άδειος. Όλο αυτό το διάστημα σύμπτωμα κανένα, σαν να μην ήμουν έγκυος. Κάναμε και 2ο υπέρηχο,πάλι ο σάκος άδειος. Έκανα και 3η χωριακή και με βαση τις ημέρες είχε ανέβει πολύ. Κανόνισα να κάνω απόξεση στην 8η εβδομάδα. Κάναμε υπέρηχο ακριβώς πριν την επεμβαση και ειδαμε πως ειχε αρχίσει η αποκόλληση. 

Γνώμη μου, αλλά αν φτάσει στην 9η-10η εβδομάδα και τοτε σχηματιστει έμβρυο, θα ειναι και υγιές? Στο τέλος της 5ης εβδομάδας πρέπει να αρχίσει να χτυπάει η καρδιά του εμβρύου... Δεν ξέρω, δεν είμαι ειδική, δεν το λέω έχοντας κάποια γνώση, το λεω σαν γυναικα που το βίωσα και μετρούσα τις μέρες και καρδιοχτυπούσα κάθε φορά που περίμενα τη σειρά μου στο σαλόνι της γιατρού. Σας λέω ακριβώς τις σκέψεις μου που έκανα εκείνη την περιοδο. 

 

Παρόλα αυτά εύχομαι να πάνε όοοοολα καλα και να εχει κάνει απλά κάποιο λάθος ο γιατρός. Κράτα μας ενήμερες ❤️ 

κορίτσια γεια σας έκανα πάλι χωριακη και είναι ανεβασμένη θα κάνω πάλι αύριο μου είπε ο γυναικολόγος μιας φίλης μου που πήγα να δούμε εάν έχει ανέβει από την χθεσινή αλλά μου είπε ότι ο σάκος είναι μικρός για τις εβδομάδες που είμαι οπότε δεν πάνε καλά τα πράγματα ..θα σας ενημερώσω και αύριο .. ευχαριστώ πολύ καληνύχτα σας ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ντανιέλα Μπεζατι είπε:

κορίτσια γεια σας έκανα πάλι χωριακη και είναι ανεβασμένη θα κάνω πάλι αύριο μου είπε ο γυναικολόγος μιας φίλης μου που πήγα να δούμε εάν έχει ανέβει από την χθεσινή αλλά μου είπε ότι ο σάκος είναι μικρός για τις εβδομάδες που είμαι οπότε δεν πάνε καλά τα πράγματα ..θα σας ενημερώσω και αύριο .. ευχαριστώ πολύ καληνύχτα σας ❤️❤️

Ναι σε παρακαλώ, πες μας πως θα πάει. 

Είμαστε εδω ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι σε παρακαλώ, πες μας πως θα πάει. 

Είμαστε εδω ❤️ 

 

τελικά κορίτσια θα πάω για καθαρισμό αύριο ..η χωριακη κατέβηκε από 16700 σε 14300 ..ξέρετε μήπως κάποιο δημόσιο νοσοκομείο που είναι καπως καλό ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ντανιέλα Μπεζατι είπε:

τελικά κορίτσια θα πάω για καθαρισμό αύριο ..η χωριακη κατέβηκε από 16700 σε 14300 ..ξέρετε μήπως κάποιο δημόσιο νοσοκομείο που είναι καπως καλό ?? 

Λυπάμαι πολύ!Τα καλύτερα γυναικολογικά τμήματα τα έχουν το Αρεταίειο κ το Αλεξάνδρα…Όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ντανιέλα Μπεζατι είπε:

τελικά κορίτσια θα πάω για καθαρισμό αύριο ..η χωριακη κατέβηκε από 16700 σε 14300 ..ξέρετε μήπως κάποιο δημόσιο νοσοκομείο που είναι καπως καλό ?? 

Λυπάμαι πολύ κοριτσάκι μου ❤️ 

Δεν σημαινει τίποτα αυτό που συνέβη. Μωράκι θα κάνεις σύντομα. Μου έχει συμβει κι εμένα. 

Εγώ δημόσιο δεν εχω να προτείνω, εγω την απόξεση την έκανα στο ΙΑΣΩ που ήταν η γιατρός μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλες! @Ντανιέλα Μπεζατιλυπάμαι πολύ, να ξέρεις δεν είσαι μόνη σ αυτό, εγώ σε καταλαβαίνω! Να σας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία...

Έμαθα ότι είμαι έγκυος 8/02, με τεστ που έκανα έπειτα από 3 μέρες καθυστέρηση και μερικά συμπτώματα (πρήξιμο στήθους, ζάλη και ευαισθησία σε οσμές). Με βάση την εφαρμογή που χρησιμοποιώ είμαι 6+3. Απ' την εβδομάδα που το' μαθα τα συμπτώματα αυξάνονταν και έκανα ένα δεύτερο τεστ το οποίο βγήκε επίσης θετικό με πολύ έντονη κόκκινη γραμμή και σχεδόν αμέσως. Χθες το μεσημέρι δυστυχώς παρατήρησα κάποια καφετί υγρά τα οποία όμως υποχώρησαν και ξαναεμφανιστηκαν σήμερα σποραδικά. Σήμερα (6+3) είχα το πρώτο μου ραντεβού με τη μαία και τη μαιευτήρα -γυναικολογο. Εφόσον επικοινώνησα στη γιατρό τι συνέβη χθες μου έκανε κολπικό υπέρηχο και με συνοπτικές διαδικασίες αποφάνθηκε ότι είναι ανεμβρυακη κύηση ή αλλιώς κενός σάκος. Χωρίς καμία εξήγηση, μου είπε ότι είμαι έγκυος αλλά δε φαίνεται να υπάρχει έμβρυο και όπως είναι φυσικό στεναχωρήθηκα κατευθείαν.... Μου είπε να πάω σε δύο βδομαδες να με ξαναδεί αλλά με προετοίμασε ότι πιθανότατα το σώμα μου να κάνει αποβολή μες τις επόμενες μέρες. 

 

Κορίτσια δε μέτρησε καν το σάκο ούτε μου είπε πόσο εβδομάδων έγκυος είμαι με βάση τον υπερηχο. Νιώθω πολύ μπερδεμένη, μου ζήτησε να συνεχίσω τις επόμενες βδομάδες προσέχοντας ως έγκυος και βλέπουνε.... Σα να μην είναι σίγουρη για τη διάγνωση; Δε θέλω να ελπίζω και πολύ αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι εχω στεναχωρηθεί πολύ απ' την αντιμετώπιση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! @Ντανιέλα Μπεζατι λυπάμαι πολύ που το περνάς όλο αυτό, να ξέρεις δεν είσαι μόνη σ αυτό, εγώ σε καταλαβαίνω! Να σας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία...

Έμαθα ότι είμαι έγκυος 8/02, με τεστ που έκανα έπειτα από 3 μέρες καθυστέρηση και μερικά συμπτώματα (πρήξιμο στήθους, ζάλη και ευαισθησία σε οσμές). Με βάση την εφαρμογή που χρησιμοποιώ είμαι 6+3. Απ' την εβδομάδα που το' μαθα τα συμπτώματα αυξάνονταν και έκανα ένα δεύτερο τεστ το οποίο βγήκε επίσης θετικό με πολύ έντονη κόκκινη γραμμή και σχεδόν αμέσως. Χθες το μεσημέρι δυστυχώς παρατήρησα κάποια καφετί υγρά τα οποία όμως υποχώρησαν και ξαναεμφανιστηκαν σήμερα σποραδικά. Σήμερα (6+3) είχα το πρώτο μου ραντεβού με τη μαία και τη μαιευτήρα -γυναικολογο. Εφόσον επικοινώνησα στη γιατρό τι συνέβη χθες μου έκανε κολπικό υπέρηχο και με συνοπτικές διαδικασίες αποφάνθηκε ότι είναι ανεμβρυακη κύηση ή αλλιώς κενός σάκος. Χωρίς καμία εξήγηση, μου είπε ότι είμαι έγκυος αλλά δε φαίνεται να υπάρχει έμβρυο και όπως είναι φυσικό στεναχωρήθηκα κατευθείαν.... Μου είπε να πάω σε δύο βδομαδες να με ξαναδεί αλλά με προετοίμασε ότι πιθανότατα το σώμα μου να κάνει αποβολή μες τις επόμενες μέρες.

Κορίτσια δε μέτρησε καν το σάκο ούτε μου είπε πόσο εβδομάδων έγκυος είμαι με βάση τον υπερηχο. Νιώθω πολύ μπερδεμένη, μου ζήτησε να συνεχίσω τις επόμενες βδομάδες προσέχοντας ως έγκυος και βλέπουνε.... Σα να μην είναι σίγουρη για τη διάγνωση; Δε θέλω να ελπίζω και πολύ αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι εχω στεναχωρηθεί πολύ απ' την αντιμετώπιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες! @Ντανιέλα Μπεζατιλυπάμαι πολύ, να ξέρεις δεν είσαι μόνη σ αυτό, εγώ σε καταλαβαίνω! Να σας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία...

Έμαθα ότι είμαι έγκυος 8/02, με τεστ που έκανα έπειτα από 3 μέρες καθυστέρηση και μερικά συμπτώματα (πρήξιμο στήθους, ζάλη και ευαισθησία σε οσμές). Με βάση την εφαρμογή που χρησιμοποιώ είμαι 6+3. Απ' την εβδομάδα που το' μαθα τα συμπτώματα αυξάνονταν και έκανα ένα δεύτερο τεστ το οποίο βγήκε επίσης θετικό με πολύ έντονη κόκκινη γραμμή και σχεδόν αμέσως. Χθες το μεσημέρι δυστυχώς παρατήρησα κάποια καφετί υγρά τα οποία όμως υποχώρησαν και ξαναεμφανιστηκαν σήμερα σποραδικά. Σήμερα (6+3) είχα το πρώτο μου ραντεβού με τη μαία και τη μαιευτήρα -γυναικολογο. Εφόσον επικοινώνησα στη γιατρό τι συνέβη χθες μου έκανε κολπικό υπέρηχο και με συνοπτικές διαδικασίες αποφάνθηκε ότι είναι ανεμβρυακη κύηση ή αλλιώς κενός σάκος. Χωρίς καμία εξήγηση, μου είπε ότι είμαι έγκυος αλλά δε φαίνεται να υπάρχει έμβρυο και όπως είναι φυσικό στεναχωρήθηκα κατευθείαν.... Μου είπε να πάω σε δύο βδομαδες να με ξαναδεί αλλά με προετοίμασε ότι πιθανότατα το σώμα μου να κάνει αποβολή μες τις επόμενες μέρες. 

 

Κορίτσια δε μέτρησε καν το σάκο ούτε μου είπε πόσο εβδομάδων έγκυος είμαι με βάση τον υπερηχο. Νιώθω πολύ μπερδεμένη, μου ζήτησε να συνεχίσω τις επόμενες βδομάδες προσέχοντας ως έγκυος και βλέπουνε.... Σα να μην είναι σίγουρη για τη διάγνωση; Δε θέλω να ελπίζω και πολύ αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι εχω στεναχωρηθεί πολύ απ' την αντιμετώπιση....

παρε μια δευτερη γνωμη αμεσα και μην μπεις για αποξεση αν δεν εισαι σιγουρη. εγω καηκα απο γιατρο ο οποιος δεν μου ειπε οτι ειχα κενο σακο και ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να ξανα μεινω εγκυος και να δω αν ειναι ολα καλα. μου φαινεται περιεργο που δεν σου ειπε ποσο εβδομαδων εισαι και ισως να χρειαζεσαι υποστηριξει με χαπια για να παει καλα η εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες! @Ντανιέλα Μπεζατι λυπάμαι πολύ που το περνάς όλο αυτό, να ξέρεις δεν είσαι μόνη σ αυτό, εγώ σε καταλαβαίνω! Να σας πω κι εγώ τη δική μου ιστορία...

Έμαθα ότι είμαι έγκυος 8/02, με τεστ που έκανα έπειτα από 3 μέρες καθυστέρηση και μερικά συμπτώματα (πρήξιμο στήθους, ζάλη και ευαισθησία σε οσμές). Με βάση την εφαρμογή που χρησιμοποιώ είμαι 6+3. Απ' την εβδομάδα που το' μαθα τα συμπτώματα αυξάνονταν και έκανα ένα δεύτερο τεστ το οποίο βγήκε επίσης θετικό με πολύ έντονη κόκκινη γραμμή και σχεδόν αμέσως. Χθες το μεσημέρι δυστυχώς παρατήρησα κάποια καφετί υγρά τα οποία όμως υποχώρησαν και ξαναεμφανιστηκαν σήμερα σποραδικά. Σήμερα (6+3) είχα το πρώτο μου ραντεβού με τη μαία και τη μαιευτήρα -γυναικολογο. Εφόσον επικοινώνησα στη γιατρό τι συνέβη χθες μου έκανε κολπικό υπέρηχο και με συνοπτικές διαδικασίες αποφάνθηκε ότι είναι ανεμβρυακη κύηση ή αλλιώς κενός σάκος. Χωρίς καμία εξήγηση, μου είπε ότι είμαι έγκυος αλλά δε φαίνεται να υπάρχει έμβρυο και όπως είναι φυσικό στεναχωρήθηκα κατευθείαν.... Μου είπε να πάω σε δύο βδομαδες να με ξαναδεί αλλά με προετοίμασε ότι πιθανότατα το σώμα μου να κάνει αποβολή μες τις επόμενες μέρες.

Κορίτσια δε μέτρησε καν το σάκο ούτε μου είπε πόσο εβδομάδων έγκυος είμαι με βάση τον υπερηχο. Νιώθω πολύ μπερδεμένη, μου ζήτησε να συνεχίσω τις επόμενες βδομάδες προσέχοντας ως έγκυος και βλέπουνε.... Σα να μην είναι σίγουρη για τη διάγνωση; Δε θέλω να ελπίζω και πολύ αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κι εχω στεναχωρηθεί πολύ απ' την αντιμετώπιση...

Κοπελα μ καφε υγρα ειχαμε ολες.δεν σου εδωσε προγεστερόνη?

Κ εγω ειχα καφε υγρα καπου  βεβαια 7η εβδομάδα? Κατι τετοιο. Μου εδωσαν προγεστερονη. Κ ολα καλα πηγαν

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοπελα μ καφε υγρα ειχαμε ολες.δεν σου εδωσε προγεστερόνη?

Κ εγω ειχα καφε υγρα καπου  βεβαια 7η εβδομάδα? Κατι τετοιο. Μου εδωσαν προγεστερονη. Κ ολα καλα πηγαν

 

Δεν εχει δει εμβρυικά στοιχεια ομως... στην εβδομαδα που ειναι, επρεπε να βλεπει κατι. 

Εχω ζησει ακριβως το ιδιο σενάριο περσυ τον Απριλιο, δεν θελω να προϊδεάσω αρνητικά, αλλά στις μερες που λεει η κοπελα οτι εκανε υπερηχο κατι επρεπε να δει. Κάνω λάθος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν εχει δει εμβρυικά στοιχεια ομως... στην εβδομαδα που ειναι, επρεπε να βλεπει κατι. 

Εχω ζησει ακριβως το ιδιο σενάριο περσυ τον Απριλιο, δεν θελω να προϊδεάσω αρνητικά, αλλά στις μερες που λεει η κοπελα οτι εκανε υπερηχο κατι επρεπε να δει. Κάνω λάθος? 

Ναι ομως υπάρχει κ η περιπτωση της καθυστερημενης συλληψης νομιζω που σε αυτη την περιπτωση μπορεί να ειναι πιο μικρη η ηλικια του εμβυου.  

Μακαρι να ειναι ολα καλα. Τι να πω? Νομιζω οτι μπορουσε να της δωσει προγεστερόνη προληπτικα κ να κανει επανελεγχο σε 1 βδομαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι ομως υπάρχει κ η περιπτωση της καθυστερημενης συλληψης νομιζω που σε αυτη την περιπτωση μπορεί να ειναι πιο μικρη η ηλικια του εμβυου.  

Μακαρι να ειναι ολα καλα. Τι να πω? Νομιζω οτι μπορουσε να της δωσει προγεστερόνη προληπτικα κ να κανει επανελεγχο σε 1 βδομαδα

Δε μου έδωσε προγεστερόνη, ούτε μου πρότεινε άλλες εξετάσεις πχ. για β' χοριακη. Μου ειπε να ξαναπάω σε δύο εβδομάδες αλλά φαινόταν σίγουρη για τη διάγνωση της.... Τι να πω κορίτσια, το έχω πάρει απόφαση μέσα μου ότι όντως ίσως να μην πρόκειται για βιώσιμη κύηση, αλλά ούτως ή άλλως σε δύο βδομαδες, στο προσεχες ραντεβου, θα είμαι 8+5, οπότε ακομα κι πρόκειται για καθυστερημένη σύλληψη θα φανεί μέχρι τότε. Θα δείξει 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι ομως υπάρχει κ η περιπτωση της καθυστερημενης συλληψης νομιζω που σε αυτη την περιπτωση μπορεί να ειναι πιο μικρη η ηλικια του εμβυου.  

Μακαρι να ειναι ολα καλα. Τι να πω? Νομιζω οτι μπορουσε να της δωσει προγεστερόνη προληπτικα κ να κανει επανελεγχο σε 1 βδομαδα

Εγω θα έλεγα να πάρει μια δευτερη γνώμη σε καθε περιπτωση.  Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση της καθυστερημενης συλληψης, θα σου πω ψεματα. 

Προσωπικα την εχω πατησει με ανεμβρυική. Πολύ πολύ ομοια περιπτωση με της κοπελας. Φανταζομαι οτι θα ξερει τον κυκλο της, για αυτο και να ηταν τοσο σιγουρος οτι ειναι ανεμβρυική. Κανεις δεν ειναι στο μυαλο του γιατρου. Για να καταλαβεις, 6η εβδομαδα τοτε, εμεις δεν ειδαμε τιποτα. 5+6 αυτη τη φορα ειδαμε εμβρυικά στοιχεία. 

Σε καθε περιπτωση πρεπει να πουμε στο κοριτσι @Θέτις Κ. πως ακομα κι αν ειναι μια ανεμβυική κύηση δεν σημαινει τιποτα κακο για αυτην και τη γονιμοτητα τους. ΜΩΡΟ θα κάνουν, πιθανον να ειναι ενα ατυχές συμβάν. Εγω ειμαι πολύ προσφατη. Τον Μαιο έκανα αποξεση, τον Δεκεμβρη πηρα θετικο τεστ, διανυω την 13η εβδομάδα. Μανούλα θα γίνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. 

@Θέτις Κ. Ακομα κι αν χρειαστει να κανεις αποξεση, γινεται με μέθη, διαρκει 10 λεπτα. Σε δυο ωρες εχεις φυγει πας σπιτι σου. Θα ειναι μια δυσκολη μερα με πονάκια, ναι, δεν θα στο κρύψουμε, αλλά την επομενη μέρα θα ειναι μια χαρά. Το ψυχολογικο κομμάτι, με τον αντρουλη σου, την κολλητη ή την μαμά, θα κλείσει η πληγη στο επομενο θετικό τεστακι. 

Εχεις μια καινουργια παρεα κορίτσι μας τωρα εδω! Δεν εισαι μονη σου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω θα έλεγα να πάρει μια δευτερη γνώμη σε καθε περιπτωση.  Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση της καθυστερημενης συλληψης, θα σου πω ψεματα. 

Προσωπικα την εχω πατησει με ανεμβρυική. Πολύ πολύ ομοια περιπτωση με της κοπελας. Φανταζομαι οτι θα ξερει τον κυκλο της, για αυτο και να ηταν τοσο σιγουρος οτι ειναι ανεμβρυική. Κανεις δεν ειναι στο μυαλο του γιατρου. Για να καταλαβεις, 6η εβδομαδα τοτε, εμεις δεν ειδαμε τιποτα. 5+6 αυτη τη φορα ειδαμε εμβρυικά στοιχεία. 

Σε καθε περιπτωση πρεπει να πουμε στο κοριτσι @Θέτις Κ. πως ακομα κι αν ειναι μια ανεμβυική κύηση δεν σημαινει τιποτα κακο για αυτην και τη γονιμοτητα τους. ΜΩΡΟ θα κάνουν, πιθανον να ειναι ενα ατυχές συμβάν. Εγω ειμαι πολύ προσφατη. Τον Μαιο έκανα αποξεση, τον Δεκεμβρη πηρα θετικο τεστ, διανυω την 13η εβδομάδα. Μανούλα θα γίνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. 

@Θέτις Κ. Ακομα κι αν χρειαστει να κανεις αποξεση, γινεται με μέθη, διαρκει 10 λεπτα. Σε δυο ωρες εχεις φυγει πας σπιτι σου. Θα ειναι μια δυσκολη μερα με πονάκια, ναι, δεν θα στο κρύψουμε, αλλά την επομενη μέρα θα ειναι μια χαρά. Το ψυχολογικο κομμάτι, με τον αντρουλη σου, την κολλητη ή την μαμά, θα κλείσει η πληγη στο επομενο θετικό τεστακι. 

Εχεις μια καινουργια παρεα κορίτσι μας τωρα εδω! Δεν εισαι μονη σου ❤️ 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ενθαρρυντικά σχόλια και τη συμπαράσταση @Mummy2be ♥️ πραγματικά μου δίνεις δύναμη! Χαίρομαι που το μοιράστηκα και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη ☺️

Ήταν η πρώτη προσπάθεια ούτως ή άλλως, ενθουσιάστηκαμε που έγινε τόσο γρήγορα, αλλά βλέπω ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο, 1στις 4 γυναίκες. Δυστυχώς απ' ότι φαίνεται έτυχε και σε μας.  Όλα για κάποιο λόγο γίνονται, εύχομαι στην επόμενη προσπάθεια να έχουμε μωράκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω θα έλεγα να πάρει μια δευτερη γνώμη σε καθε περιπτωση.  Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση της καθυστερημενης συλληψης, θα σου πω ψεματα. 

Προσωπικα την εχω πατησει με ανεμβρυική. Πολύ πολύ ομοια περιπτωση με της κοπελας. Φανταζομαι οτι θα ξερει τον κυκλο της, για αυτο και να ηταν τοσο σιγουρος οτι ειναι ανεμβρυική. Κανεις δεν ειναι στο μυαλο του γιατρου. Για να καταλαβεις, 6η εβδομαδα τοτε, εμεις δεν ειδαμε τιποτα. 5+6 αυτη τη φορα ειδαμε εμβρυικά στοιχεία. 

Σε καθε περιπτωση πρεπει να πουμε στο κοριτσι @Θέτις Κ. πως ακομα κι αν ειναι μια ανεμβυική κύηση δεν σημαινει τιποτα κακο για αυτην και τη γονιμοτητα τους. ΜΩΡΟ θα κάνουν, πιθανον να ειναι ενα ατυχές συμβάν. Εγω ειμαι πολύ προσφατη. Τον Μαιο έκανα αποξεση, τον Δεκεμβρη πηρα θετικο τεστ, διανυω την 13η εβδομάδα. Μανούλα θα γίνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. 

@Θέτις Κ. Ακομα κι αν χρειαστει να κανεις αποξεση, γινεται με μέθη, διαρκει 10 λεπτα. Σε δυο ωρες εχεις φυγει πας σπιτι σου. Θα ειναι μια δυσκολη μερα με πονάκια, ναι, δεν θα στο κρύψουμε, αλλά την επομενη μέρα θα ειναι μια χαρά. Το ψυχολογικο κομμάτι, με τον αντρουλη σου, την κολλητη ή την μαμά, θα κλείσει η πληγη στο επομενο θετικό τεστακι. 

Εχεις μια καινουργια παρεα κορίτσι μας τωρα εδω! Δεν εισαι μονη σου ❤️ 

Mπραβο σου πολυ σωστα αγαπημενη @Mummy2be

Μακαρι να πανε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2023 at 6:44 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ενθαρρυντικά σχόλια και τη συμπαράσταση @Mummy2be ♥️ πραγματικά μου δίνεις δύναμη! Χαίρομαι που το μοιράστηκα και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη ☺️

Ήταν η πρώτη προσπάθεια ούτως ή άλλως, ενθουσιάστηκαμε που έγινε τόσο γρήγορα, αλλά βλέπω ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο, 1στις 4 γυναίκες. Δυστυχώς απ' ότι φαίνεται έτυχε και σε μας.  Όλα για κάποιο λόγο γίνονται, εύχομαι στην επόμενη προσπάθεια να έχουμε μωράκι

Ειναι τοσο μεγαλο το ποσοστό ε? Δεν το ηξερα... Ξερεις, ίσως και να ειναι, αλλα να που κατι τέτοια τα κρατάμε "μυστικά". Μπορει να εχει συμβει στην κολλητη σου και να μην το εχει μοιραστει... Σκεφτομαι, εχουμε στον κυκλο μας 4 μωρα τωρα.... Ισως κάποιο απο αυτα τα μωρά να είναι 2ης ή και 3ης προσπάθειας.

Κοριτσάκι μου, στα λέω γιατί ξέρω πως εκείνη την ώρα ότι και να πει ο γιατρός εσύ δεν ακου΄ς. Αλλά όταν ακου΄ς άλλες γυναίκες που το έζησαν κι επειτα τα κατάφεραν, το θάρρος που παίρνεις είναι λίγο πιο δυνατό.

Οτιδήποτε χρειαστείς, όση συμπαράσταση χρειαστείς, ειμαστε εδώ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...