Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Ααααα εσύ έχεις ενδοκρινολόγο ήδη οπότε είσαι κομπλέ, θα σε καθοδηγήσει καλύτερα, να σου πω και αυτοί οι γυναικολόγοι δεν τα ξέρουν και όλα. Έκαστος στο είδος του ..

Πόσο θέλει ο ενδοκρινολόγος σου το νηστείας σου έχει πει;γτ κι εγώ είχα 93 ο γυναικολόγος μου είπε όλα καλά αλλά βλέπω αλλά κορίτσια που τους είπαν για διαβήτη και ανησυχώ 

Εμένα γενικά η ενδοκρινολόγος είναι πολύ αυστηρή..έως 92 μου έχει πει..το ίδιο μου είχε πει βέβαια και ο γυναικολόγος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Έκανα χθες τη δίωρη καμπύλη σακχάρου και μου βγήκαν τα εξής αποτελέσματα: 92 (νηστείας) - 172 (60 λεπτών) - 131 (120 λεπτών).

Είμαι εντός ορίων ή μπααα?

Τα έστειλα στον ενδοκρινολόγο, αλλά θα μου απαντήσει αύριο είπε.

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά στα διαφορά sites γιατρών λένε για 92 νηστείας, έως 180 στα 60’ και έως 153 στα 120’..για το 92 ξέρω και από την ενδοκρινολόγο μου..τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχω ψωνίσει αρκετά και εγώ και τα κορίτσια στη δουλειά.  αυτό με την μυρωδιά πρώτη φορά το ακούω. Τα μαγιό είναι το κλασσικό ύφασμα μαγιό. Τίποτα καλύτερο 'η χειρότερο από αυτά που αγοράζουμε στα μαγαζιά. Εξάλλου για 5-10 λεπτά το θές για να βουτήξεις. Μετά αλλάζεις, βάζεις εσώρουχα 'η ένα μπικίνι στεγνό, βάζεις το ωραίο σου το φορεματακι της θάλασσας και είσαι κομπλέ. :)

Ναι ναι θα σας πω τα νέα το βραδάκι :-*

Κοριτσι εγώ έχω πάρει από Σέιν εγκυμοσύνης, μια χαρά το φοράς βουτάς και το βγάζεις, και πολύ οικονομικό, φέτος ίσως χρειαστώ άλλο πιο μεγάλο γτ θα είμαι σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη το καλοκαίρι. Από εκεί θα ξαναπάρω, βέβαια πρέπει να τα παραγγείλουμε σιγά σιγά γτ αργούν και να έρθουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Έκανα χθες τη δίωρη καμπύλη σακχάρου και μου βγήκαν τα εξής αποτελέσματα: 92 (νηστείας) - 172 (60 λεπτών) - 131 (120 λεπτών).

Είμαι εντός ορίων ή μπααα?

Τα έστειλα στον ενδοκρινολόγο, αλλά θα μου απαντήσει αύριο είπε.

Γεια σου κορίτσι μου , σύμφωνα με το δικό μου διαγνωστικό είναι αλλά πες μας τι σου είπε και ο γιατρος σου αν έχεις χρόνο όταν σου απαντήσει. Στο χαρτί που σου έδωσαν δεν έγραφε δίπλα φυσιολογικές τιμές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κοριτσι εγώ έχω πάρει από Σέιν εγκυμοσύνης, μια χαρά το φοράς βουτάς και το βγάζεις, και πολύ οικονομικό, φέτος ίσως χρειαστώ άλλο πιο μεγάλο γτ θα είμαι σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη το καλοκαίρι. Από εκεί θα ξαναπάρω, βέβαια πρέπει να τα παραγγείλουμε σιγά σιγά γτ αργούν και να έρθουν 

Ναι ναι και εγώ αυτό έχω στο νου. Είχα δει πιο παλιά ένα δύο που μου άρεσαν αλλά πρέπει να τα ξανά κοιτάξω τώρα :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!! Καλα αποτελεσματα!!

Δεν πηρες ενα βιβλιο μαζι? Ενα περιοδικο εστω? Κατι να χαζεψεις να περασει η ωρα... 

καλημερα!!!! Δεν αντεξα να μην σχολιάσω την άνεση με την οποια ρωτησες αν πηρε βιβλιο, περιοδικο κλπ...αχχαχαχα Γιατι αν κρινω απο εμένα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να κοιταζα το κινητό μου, μου αρέσει που πήρα και βιβλίο μαζί μου πολύ αισιόδοξα!!!  Οχι ενταξει δεν ημουν και τις 2 ωρες έτσι...αλλα σίγουρα την πρώτη με βάρεσε λίγο εμένα...Ειδικά ενα συγκεκριμένο τεταρτάκι τα είδα ολα (ζαλάδα, βουητό, ανακατοσούρα...) αλλα το αντιμετώπισα και ολα καλα!!!! Και πάλι δηλαδή ήταν καλύτερα απο όλα όσα ακουγα! Με το μπουκαλάκι δεν ειχα πρόβλημα παντως οταν το έπινα..ειχε γευση πορτοκάλι και πηγαινε ευκολα κάτω. Καλή επιτυχία @pepe90 και σε όλα τα κορίτσια που ετοιμάζονται σιγά σιγα για την καμπύλη!!!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

καλημερα!!!! Δεν αντεξα να μην σχολιάσω την άνεση με την οποια ρωτησες αν πηρε βιβλιο, περιοδικο κλπ...αχχαχαχα Γιατι αν κρινω απο εμένα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να κοιταζα το κινητό μου, μου αρέσει που πήρα και βιβλίο μαζί μου πολύ αισιόδοξα!!!  Οχι ενταξει δεν ημουν και τις 2 ωρες έτσι...αλλα σίγουρα την πρώτη με βάρεσε λίγο εμένα...Ειδικά ενα συγκεκριμένο τεταρτάκι τα είδα ολα (ζαλάδα, βουητό, ανακατοσούρα...) αλλα το αντιμετώπισα και ολα καλα!!!! Και πάλι δηλαδή ήταν καλύτερα απο όλα όσα ακουγα! Με το μπουκαλάκι δεν ειχα πρόβλημα παντως οταν το έπινα..ειχε γευση πορτοκάλι και πηγαινε ευκολα κάτω. Καλή επιτυχία @pepe90 και σε όλα τα κορίτσια που ετοιμάζονται σιγά σιγα για την καμπύλη!!!! 
 

Εμενα τώρα με έβαλαν να ξαπλώσω σε ένα δωμάτιο που είχε κρεβάτι εξέτασης 🤣🤣. Έκλεισα τα μάτια και περίμενα εκεί δεν σηκώθηκα καθόλου γτ θα λιποθυμούσα, ούτε το κινητο μου δεν άντεχα να κοιτάζω. Καλή επιτυχία σε όλες κορίτσια ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

καλημερα!!!! Δεν αντεξα να μην σχολιάσω την άνεση με την οποια ρωτησες αν πηρε βιβλιο, περιοδικο κλπ...αχχαχαχα Γιατι αν κρινω απο εμένα ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να κοιταζα το κινητό μου, μου αρέσει που πήρα και βιβλίο μαζί μου πολύ αισιόδοξα!!!  Οχι ενταξει δεν ημουν και τις 2 ωρες έτσι...αλλα σίγουρα την πρώτη με βάρεσε λίγο εμένα...Ειδικά ενα συγκεκριμένο τεταρτάκι τα είδα ολα (ζαλάδα, βουητό, ανακατοσούρα...) αλλα το αντιμετώπισα και ολα καλα!!!! Και πάλι δηλαδή ήταν καλύτερα απο όλα όσα ακουγα! Με το μπουκαλάκι δεν ειχα πρόβλημα παντως οταν το έπινα..ειχε γευση πορτοκάλι και πηγαινε ευκολα κάτω. Καλή επιτυχία @pepe90 και σε όλα τα κορίτσια που ετοιμάζονται σιγά σιγα για την καμπύλη!!!! 
 

Καλημερα!!! 

Ειλικρινα, ειμαι πολύ control freak. Υπεραναλυω! Οποτε εγω στο νου μου εχω ηδη το τι θα βρω να κανω για οταν παω για την εξεταση γτ ξερω πως 2 ωρες θα θελω να κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο! χαχαχαχα!! 

Κι επειδή δεν θελω να με πιασει κι εμενα κανά τε΄τοιο επεισοδειο ζάλης, δυσφοριας κτλ, πρεπει κατι να σκεφτω να απασχολησω το μυαλο μου. Για αυτο και λεω βιβλιαρακι, ενα περιοδικο, εστω ενα παιχνιδι στο κινητο ;)

Ευτυχως πριν το κουβεντιαζα με τη μαμά μου και μου λεει ισως ερθει εκεινη παρεα γτ ακριβως απεναντι εχει ενα καφε, να ερθει να πιει εκεινη το καφεδακι της, να πουμε καμια κουβεντα όπως δλδ ερχεται πολλα πρωινα απο το σπιτι και τα λεμε ;) 

Πορτοκάλι ήταν εσενα ε? Εμενα μου ειπε να παρω λιγο φρεσκοστυμμενο λεμονι αν χρειαστει να ριξω στη γλυκοζη για να γινει σαν λεμονιτα. Μακαρι να ειναι πορτοκαλι κι εμενα γτ και μονο που σκεφτομαι το λεμονι με πιανει ξυνιλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Εμενα τώρα με έβαλαν να ξαπλώσω σε ένα δωμάτιο που είχε κρεβάτι εξέτασης 🤣🤣. Έκλεισα τα μάτια και περίμενα εκεί δεν σηκώθηκα καθόλου γτ θα λιποθυμούσα, ούτε το κινητο μου δεν άντεχα να κοιτάζω. Καλή επιτυχία σε όλες κορίτσια ❤️

Ελα βρε αγαπη, γτ τοσο πολυ? Σου χαλασε το κεφι?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ελα βρε αγαπη, γτ τοσο πολυ? Σου χαλασε το κεφι?? 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου τρεις φορές την έχω κάνει αυτή την εξέταση και δεν την χωνεύω. Μου προκαλεί εμετό, ζαλάδες και λιποθυμία όταν πίνω αυτό το υγρό μετά από λίγο. Ποιο κέφι;με μαύρες πλερεζες πάω να την κάνω κάθε φορά 🤣. Αφού όταν βλέπω θετικό τεστ λέω ωωωωχ θα κάνω καμπύλη πάλι 🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

 Μακαρι να ειναι πορτοκαλι κι εμενα γτ και μονο που σκεφτομαι το λεμονι με πιανει ξυνιλα!! 

Καλέ τι ξινιλα? Με τόση γλυκά που θα έχει αυτό που θα πιούμε, το λεμονακι ίσα ίσα που θα το καταλάβουμε. Αχαχαχα.  🤣 

Ωχ τι έχουμε να τραβήξουμε από βδομάδα!!! 

Αναρωτιέμαι μήπως το "άσπρο πάτος" θα είναι σαν να σου έρχεται και τούβλο στο κεφάλι? 'η το λίγο λίγο θα σε αηδιάζει πιο πολύ? Δύσκολα ερωτήματα 🤣

Εντωμεταξυ τι αδικία να πίνουμε γλυκόζη. Λες και θα πιούμε ποτέ στην καθημερινή μας ζωή γλυκόζη. Ας φάμε βρε αδερφέ μια πάστα σοκολάτας. Ένα σουφλέ σοκολάτας. Να είναι ένα αληθινό παράδειγμα. Απαπαπα... Καμια έμπνευση δεν έχουν. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Δεν ξέρω ρε παιδί μου τρεις φορές την έχω κάνει αυτή την εξέταση και δεν την χωνεύω. Μου προκαλεί εμετό, ζαλάδες και λιποθυμία όταν πίνω αυτό το υγρό μετά από λίγο. Ποιο κέφι;με μαύρες πλερεζες πάω να την κάνω κάθε φορά 🤣. Αφού όταν βλέπω θετικό τεστ λέω ωωωωχ θα κάνω καμπύλη πάλι 🤣🤣 

Χαχαχαχαχα!! Αυτο σκεφτεσαι με το θετικο τεστ? Χαχαχα! Ωραια εισαι! 

Θυμάμαι ειχα κανει καμπυλη σακχαρου καποια στιγμη επειδη κατι προβλημα ειχα με την ακμή και με ειχαν ψάξει ορμονικά απο παντού. Τωρα γιατι ειχα καταλήξει στο να δω το σακχαρο, δεν θυμάμαι. Δεν θυμάμαι ομως καθολου τι γευση ηταν, πάνε πάνω απο 12 χρονια απο τοτε... 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Καλέ τι ξινιλα? Με τόση γλυκά που θα έχει αυτό που πιούμε, το λεμονακι ίσα ίσα που θα καταλάβουμε. Αχαχαχα. Ως τι έχουμε να τραβήξουμε από βδομάδα!!! 

Ρωτα τον γιατρο σου γτ εμενα μου ειπε να περιμενω την επομενη Τεταρτη που θα παμε 25 εβδομαδων, κι επειτα να παω. Οπότε εχουμε μερες να το επεξεργαστουμε :P Δεν ξερω, εμενα γενικα τα λεμονια πλεον με χαλανε. Πριν την εγκυμοσυνη επινα Shweppes λεμονι γιατι αλκοολ δεν πινω χρονια τωρα. Τωρα αυτη η γευση με ενοχλεί πλέον... Για αυτο σκέφτομαι το λεμόνι. Προτιμω δλδ να κλεισω μυτη και να το πιω μια κι εξω σκετο... 

Νομιζω πως αδικα σκαμε για την γλυκοζη... Εδω μας περιμενει ολοκληρος τοκετος!! 😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι καλέ μην το σκέφτεστε και πολύ!!πάντως @Eir_maκαι γω μια από τα ίδια, δεν το αντέχω καθόλου αυτό το υγρό. Η χειρότερη εξέταση που έχω κάνει, σε κάποιες όμως τους πέφτει ελαφρύ, εμένα η διπλανή μου έλεγε καλέ τι ώραιο φέρτε μου κι άλλο 🙄🙄🙄🙄🤔 και γω να είμαι σε κωματωδη κατάσταση😂 Μωρέ δεν μυρίζει καθολου ούτε απαίσια γεύση έχει, ειδικά αν στύψεις και το λεμονακι και βάλεις και κρύο νεράκι!! Απλά είναι η αίσθηση που σου αφήνει στο στομάχι και η υφή που είναι σαν σιρόπι είναι βαρύ πολυ🤮!! Πάντως εγώ λίγο λίγο το πήγα, μου το είπαν και  στο εργαστηριο, δεν γίνεται να το πιεις αυτό το πράγμα μια κι έξω θα το βγάλεις, γουλιά γουλιά μέσα σε 10 λεπτά!! Είναι ακριβώς σαν να βάλεις σε ένα πλαστικό ποτήρι νερό και διαλύσεις 10 κουταλιές της σούπας ζάχαρη. Πως θα είναι??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Χαχαχαχαχα!! Αυτο σκεφτεσαι με το θετικο τεστ? Χαχαχα! Ωραια εισαι! 

Θυμάμαι ειχα κανει καμπυλη σακχαρου καποια στιγμη επειδη κατι προβλημα ειχα με την ακμή και με ειχαν ψάξει ορμονικά απο παντού. Τωρα γιατι ειχα καταλήξει στο να δω το σακχαρο, δεν θυμάμαι. Δεν θυμάμαι ομως καθολου τι γευση ηταν, πάνε πάνω απο 12 χρονια απο τοτε... 

Ρωτα τον γιατρο σου γτ εμενα μου ειπε να περιμενω την επομενη Τεταρτη που θα παμε 25 εβδομαδων, κι επειτα να παω. Οπότε εχουμε μερες να το επεξεργαστουμε :P Δεν ξερω, εμενα γενικα τα λεμονια πλεον με χαλανε. Πριν την εγκυμοσυνη επινα Shweppes λεμονι γιατι αλκοολ δεν πινω χρονια τωρα. Τωρα αυτη η γευση με ενοχλεί πλέον... Για αυτο σκέφτομαι το λεμόνι. Προτιμω δλδ να κλεισω μυτη και να το πιω μια κι εξω σκετο... 

Νομιζω πως αδικα σκαμε για την γλυκοζη... Εδω μας περιμενει ολοκληρος τοκετος!! 😬

Κορίτσια μην ακούτε εμένα , είμαι περίπτωση αλλά κορίτσια δεν έπαθαν τίποτα και από το περιβάλλον μου. Είμαστε λίγες οι τυχερές που την ακούμε με το σιροπακι. Πάντως ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιαζω έτσι στο άσχετο... Θα περάσει καιρός να το ξεχάσω πάλι🤣🤣Ο τοκετός είναι η καλύτερη εμπειρία που θα έχουμε στη ζωή μας μην τον φοβάστε. Ανυπομονώ για εκείνη την ημέρα πραγματικά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Ναι καλέ μην το σκέφτεστε και πολύ!!πάντως @Eir_maκαι γω μια από τα ίδια, δεν το αντέχω καθόλου αυτό το υγρό. Η χειρότερη εξέταση που έχω κάνει, σε κάποιες όμως τους πέφτει ελαφρύ, εμένα η διπλανή μου έλεγε καλέ τι ώρα φέρτε μου κι άλλο 🙄🙄🙄🙄🤔 και γω να είμαι σε κωματικη κατάσταση😂 Μωρέ δεν μυρίζει καθολου ούτε απαίσια γεύση έχει, ειδικά αν στύψεις και το λεμονακι και βάλεις και κρύο νεράκι!! Απλά είναι η αίσθηση που σου αφήνει στο στομάχι και η υφή που είναι σαν σιρόπι είναι βαρύ πολυ🤮!! Πάντως εγώ λίγο λίγο το πήγα, μου το είπαν και  στο εργαστηριο, δεν γίνεται να το πιεις αυτό το πράγμα μια κι έξω θα το βγάλεις, γουλιά γουλιά μέσα σε 10 λεπτά!! 

Καλέ ναι κι εμένα μια φίλη μου μου λέει αααχ τι ωραίο που ήταν αυτό το σιροπακι!!! Και εγώ να λέω καλά άλλο ήπιαμε;;;;🤣🤣🤣 Είδες όμως ρε παιδί μου είναι στον οργανισμό πραγματικά, άλλες τις ενοχλεί πολύ άλλες καθόλου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια εμένα με είπε ο γιατρός να παρω ένα Λουκοζειντ και να πάω με αυτό .. κάποια μικροβιολογικά δεν μου το δέχτηκαν βρήκα όμως και κάποια που μου είπαν αφού το θέλει ο γιατρός σας θα γίνει έτσι … Όποτε λουκοζειτ και περιμένω ποτε θα το παρω απόφαση να πάω 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μην ακούτε εμένα , είμαι περίπτωση αλλά κορίτσια δεν έπαθαν τίποτα και από το περιβάλλον μου. Είμαστε λίγες οι τυχερές που την ακούμε με το σιροπακι. Πάντως ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιαζω έτσι στο άσχετο... Θα περάσει καιρός να το ξεχάσω πάλι🤣🤣Ο τοκετός είναι η καλύτερη εμπειρία που θα έχουμε στη ζωή μας μην τον φοβάστε. Ανυπομονώ για εκείνη την ημέρα πραγματικά ❤️❤️

Θα πρεπει να σε τρομαζουν! Αν δεν κανεις αυτο, θα σου φερουμε γλυκοζη να πιεις!

Ειναι μεγαλη ποσοτητα δλδ? Ειναι ισα με ενα ποτηρι νερου ας πουμε ? @Marika31 εσυ εβαλες λεμονι οπως λενε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα πρεπει να σε τρομαζουν! Αν δεν κανεις αυτο, θα σου φερουμε γλυκοζη να πιεις!

Ειναι μεγαλη ποσοτητα δλδ? Ειναι ισα με ενα ποτηρι νερου ας πουμε ? @Marika31 εσυ εβαλες λεμονι οπως λενε?

Είναι όσο ενα ποτήρι πλαστικο το διάφανο που βάζουμε νερο κι αναψυκτικά! Έβαλα λεμόνι ναι αλλιώς δεν θα το κατάφερνα και μετά το μυριζα κιόλας, επίσης βοηθάει και το κρύο νερό. Εγώ πήρα δικό μου μπουκαλάκι από ψυγείο και τους έδωσα, το λεμόνι το εστυψα μόνη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Είναι όσο ενα ποτήρι πλαστικο το διάφανο που βάζουμε νερο κι αναψυκτικά! Έβαλα λεμόνι ναι αλλιώς δεν θα το κατάφερνα και μετά το μυριζα κιόλας, επίσης βοηθάει και το κρύο νερό. Εγώ πήρα δικό μου μπουκαλάκι από ψυγείο και τους έδωσα, το λεμόνι το εστυψα μόνη μου

αααα πάλι καλά. Πίνετε γρήγορα η ποσοτητα αυτη πιστευω. 

Θα παρω κι εγω αν ειναι λεμονακι, τσαμπα την ποτιζω την λεμονια και βγαζει τοσα λεμόνια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Καλέ τι ξινιλα? Με τόση γλυκά που θα έχει αυτό που θα πιούμε, το λεμονακι ίσα ίσα που θα το καταλάβουμε. Αχαχαχα.  🤣 

Ωχ τι έχουμε να τραβήξουμε από βδομάδα!!! 

Αναρωτιέμαι μήπως το "άσπρο πάτος" θα είναι σαν να σου έρχεται και τούβλο στο κεφάλι? 'η το λίγο λίγο θα σε αηδιάζει πιο πολύ? Δύσκολα ερωτήματα 🤣

Εντωμεταξυ τι αδικία να πίνουμε γλυκόζη. Λες και θα πιούμε ποτέ στην καθημερινή μας ζωή γλυκόζη. Ας φάμε βρε αδερφέ μια πάστα σοκολάτας. Ένα σουφλέ σοκολάτας. Να είναι ένα αληθινό παράδειγμα. Απαπαπα... Καμια έμπνευση δεν έχουν. 🤣

Εμένα οι κοπέλες εκεί μου είπαν να το πιο μέσα σε 5-10 λεπτά.. ουτε ασπρο πατο ουτε 100 ώρες...και με το που τελειώσω την τελευταια γουλιά μετράω 1 ωρα για την αιμοληψία.
Αυτό με την γλυκόζη μη το λές...γιατι ειναι γλυκόζη αλλά στην ουσία ειναι σαν να τρως κάτι αλλο γλυκό που μπορεί να τρωμε οντως στη καθημερινότητα... νομιζω κάπου είχα διαβάσει πως ειναι ίσο μέ 25 ζελε΄δακια/ζαχαρωτα μαζεμένα...κάτι τετειο...Εντάξει δεν μου φαινεται και παραλ΄ογο...σιγουρα σε πιο μικρή ηλικία (γιατι τωρα δεν μου αρέσουν αυτά) εχω φάει στη καθησιά μου και 25 και 30 μη σου πω... χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!!! 

Ειλικρινα, ειμαι πολύ control freak. Υπεραναλυω! Οποτε εγω στο νου μου εχω ηδη το τι θα βρω να κανω για οταν παω για την εξεταση γτ ξερω πως 2 ωρες θα θελω να κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο! χαχαχαχα!! 

Κι επειδή δεν θελω να με πιασει κι εμενα κανά τε΄τοιο επεισοδειο ζάλης, δυσφοριας κτλ, πρεπει κατι να σκεφτω να απασχολησω το μυαλο μου. Για αυτο και λεω βιβλιαρακι, ενα περιοδικο, εστω ενα παιχνιδι στο κινητο ;)

Ευτυχως πριν το κουβεντιαζα με τη μαμά μου και μου λεει ισως ερθει εκεινη παρεα γτ ακριβως απεναντι εχει ενα καφε, να ερθει να πιει εκεινη το καφεδακι της, να πουμε καμια κουβεντα όπως δλδ ερχεται πολλα πρωινα απο το σπιτι και τα λεμε ;) 

Πορτοκάλι ήταν εσενα ε? Εμενα μου ειπε να παρω λιγο φρεσκοστυμμενο λεμονι αν χρειαστει να ριξω στη γλυκοζη για να γινει σαν λεμονιτα. Μακαρι να ειναι πορτοκαλι κι εμενα γτ και μονο που σκεφτομαι το λεμονι με πιανει ξυνιλα!! 

Κοιτα εχω καταλάβει ειναι 2 οι "τακτικές"... Καποιοι δινουν το ποτηράκι με νερο που βαζεις μεσα τη γλυκόζη και ανακατεύεις...και καποιοι άλλοι δίνουν αυτό το μπουκαλάκι (σαν lucozade) με γευση πορτοκάλι ή λεμόνι. Οπότε ίσως στη πρώτη περίπτωση το λεμόνι που θα έχεις μαζί σου βοηθάει γιατι δίνει γευση εκεί που δεν έχει. Μπορείς να πάρεις τηλεφωνο πρώτα εκέι που θα πας και να ρωτήσεις αν ειναι το μπουκαλάκι η το ποτήρι με τη γλυκόζη για να ξέρεις. Εγω το έκανα στο Ιασ΄ώ οπότε οποια πάει εκει να ξέρει ειναι το μπουκαλάκι με γευση πορτοκάλι χαχαχ
Συμφωνω για την μανουλα σου αν μπορει να έρθει...Εγω δεν είχα καποιον αλλά ισως εκείνο το τεταρτακι που με βάρεσε θα με ανακούφιζε αν είχα καποιον δίπλα μου, αλλά και πάλι δεν παραπονιέμαι μια χαρα πέρασε κι αυτο!!! φτου φτου!! Οπως και άλλες κοπελες δεξια αριστερά μου μια χαρά φαινόντουσαν τουλαχιστον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Ελέγχω με την ενδοκρινολόγο το διαβήτη μιας και οι τιμές είχαν ξεκινήσει από 99-100..νηστείας..από τον πρώτο μήνα..μετά για τους επόμενους μήνες είχα από 82-87 με διατροφή και τώρα στις τελευταίες πάλι ανέβηκε στο 99.. όποτε γι’ αυτό τη κάνω νωρίτερα..ότι έχω έχω διαβήτη κυησης απλά να δούμε αν θα συνεχίσω με διατροφή η θα χρειαστώ ινσουλίνη..

Εμενα ευτυχως δεν με ενοχλεί.  Είναι γλυκο αλλα μου ειχε βαλει λεμονι οποτε οντως θυμιζε λιγο λεμοναδα.  Ουτε ζαλαδα ουτε τπτ.

Εύχομαι καλα αποτελεσματα σε ολες ! 

 

Κοριτσια καμια φωλιτσα για τα νινακια μας απο που λετε να παρουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου βγήκε η τραγική μου καμπύλη! Αν και το περίμενα..οι τιμές είναι:

νηστείας 94, 60’ 189 και 120’ 152..όλα είναι ανεβασμένα όποτε δύσκολα γλιτώνω την ινσουλίνη..περιμένω και την απάντηση της ενδοκρινολόγου μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Εμενα ευτυχως δεν με ενοχλεί.  Είναι γλυκο αλλα μου ειχε βαλει λεμονι οποτε οντως θυμιζε λιγο λεμοναδα.  Ουτε ζαλαδα ουτε τπτ.

Εύχομαι καλα αποτελεσματα σε ολες ! 

 

Κοριτσια καμια φωλιτσα για τα νινακια μας απο που λετε να παρουμε?

Εγώ πήρα από το moromou.gr!!ηρθε κιόλας, πολύ  όμορφη, μεγάλη, άνετη και ποιοτικη! Χωράει το μωρό μέχρι 9 μηνών και αργότερα ανοίγει κιόλας και γίνεται χαλάκι δραστηριοτητων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...