Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Mummy2be είπε:

αααα εσυ εχεις φαει καλοκαιρι και εγκυμοσυνη ξανα!!! Πρεπει να αλλαζουμε μαγιο αμεσως μετα το μπανιο, σωστα? Αν προ εγκυμοσυνης ηταν αναγκαιο μια φορα, τωρα πρεπει να ειναι 100 φορες αναγκαιο. 

Στην προηγοτμενη εγκυμοσύνη έκανα μπάνια μόνο απογευματινές ώρες χωρίς καθόλου ήλιο και άλλαζα μαγιό κατευθείαν! Αυτές ήταν οι οδγμηγιες του γιατρού. Αυτή τη φορά λέω να μην το ρισκάρω μιας και είμαι επιρρεπής σε κολπικά μικρόβια και είναι και ταλαιπωρία αυτό το άλλαξε βάλε!! Επίσης το νερό πρέπει να είναι αρκετά ζεστό γιατί αλλιώς δημιουργεί συσπασεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ αν σου πω οτι χθες μολις μου ειπε για την καμπυλη μετα σκεφτηκα οτι θα παω να παρω μια κασεροπιτα τι θα πεις? Χαχαχα!!! 

Εγω σκέφτομαι να παρω μαζι κανα sudoku να σου πω την αληθεια! :P 

Ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ..αχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Στο διαγνωστικό μου το νηστείας για κύηση το έχει κάτω από 95, το δεύτερο νομίζω κάτω από 180 και το τρίτο κάτω από 155... Σε κάθε διαγνωστικό όμως αλλάζει, ο γιατρός σου είναι τι θα σου πει μετα

Ναι εννοώ οι οδηγίες του δικού σας γιατρού πχ ποιες ήταν..γιατί φαντάζομαι πάνω κάτω θα κυμαίνονται εκεί για όλους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι μου πήγαινε έτσι χωρίς μαία αν δεν έχεις έξτρα χρήματα δεν πειραζει, ειδικά με τον τοκετό πραγματικά δεν θα την χρειαστείς κι εγώ μετά τα τόσα λεφτά που δώσαμε δεν είχα και τα έξτρα 300. Αν ήμουν άνετη ίσως τα έδινα. Κι έμεινα πολύ ικανοποιημένη με τις μαίες του μαιευτηρίου και τις δύο φορές. Στον θηλασμό την πρώτη φορά ίσως θα ήθελα να είχα κάποια να έρθει και σπίτι μετά ενδεχομένως η να την παίρνω τηλέφωνο αλλά αφού έχεις και έμπειρες φίλες με το θέμα θηλασμός να παίρνεις αυτές, σαν μια μαμά που έχει θηλάσει δεν ξέρει καμία καλύτερα για μένα.και στην τελική αν θέλεις τόσο πολύ παίρνεις μια συμβουλο θηλασμού με πενήντα ευρώ νομίζω παίρνουν. 

Αχ σε ευχαριστώ για την γνώμη! ♥️ Μάλλον έτσι θα το πάω!!  Το 50αρι πάντως της επίσκεψης του συμβουλου θηλασμού ιδίως αν είναι 1-2 φορές μου αρέσει. Είναι πιο υποφερτό και πρακτικό. 

@Mummy2be  καλά κάνεις και θα πάρεις! Και εγώ αν ήμουν πολύ άνετη χρηματικά θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν μπορείτε εννοείται να την πάρεις. Εγώ απλά σκέφτομαι έξτρα τα χρήματα και προς το παρόν το αποκλείω. Θα μιλήσω και με τις φίλες μου , να δω τι θα μου πουν, ποιος τους έδειξε κλπ να πάρω μια ιδέα. 

Όσον αφορά τα μπάνια κι εγώ θα ήθελα να κάνω μερικά φέτος. Αλλά με τι μαγιό? Νομίζω με το μπικίνι δεν θα νιώθω άνετα. Πρέπει να βρω κάνα ολόσωμο. Και σίγουρα να πάω όταν δεν θα έχει πολύ κόσμο. Σου αναπτερώνει και την ψυχολογία το μπάνιο! Εσύ μαγιό θα βάλεις μπικίνι? Πώς το σκέφτεσαι? 

@pepe90καλά αποτελέσματα εύχομαι!! Θα είμαστε εδώ να περιμένουμε τα νέα σου! Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα? Εγώ λέω να το ρίξω στο νετφλιξ κορίτσια να περάσει η ώρα. Αλλιώς πόσο να μαζέψεις στα σοσιαλ? Είχα πάρει πριν καιρό και ένα τετράδιο ζωγραφικής (έχει ήδη ζωγραφιές μέσα απλά τις χρωματιζεις) και κάποιες φορές που δεν θέλω να αποβλακωνομαι σε μια οθόνη ασχολούμαι με αυτό στο σπίτι. Πλάκα έχει! Θα δούμε όμως! Αναμένω και εγώ οδηγίες σήμερα! Να δούμε και τον μπέμπη! 💙 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

αααα εσυ εχεις φαει καλοκαιρι και εγκυμοσυνη ξανα!!! Πρεπει να αλλαζουμε μαγιο αμεσως μετα το μπανιο, σωστα? Αν προ εγκυμοσυνης ηταν αναγκαιο μια φορα, τωρα πρεπει να ειναι 100 φορες αναγκαιο. 

Ναι και μου είχε πει αυτό που σου είπε και εσένα, ο,τι ώρες πάμε τα μωρά πάμε κι εμείς δηλαδή 8-12.30 το αργότερο και το απόγευμα από τις 5.30 και μετά. και καλό αντηλιακό εννοείται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ναι εννοώ οι οδηγίες του δικού σας γιατρού πχ ποιες ήταν..γιατί φαντάζομαι πάνω κάτω θα κυμαίνονται εκεί για όλους..

Εμένα ο δικός μου πάει με αυτές τις τιμές του διαγνωστικού αλλά γενικά είναι χαλαρός. Άλλοι από 92 νηστείας έλεγαν έχεις διαβήτη. Είναι και ανάλογα το ιστορικό κάθε κοπέλας μωρέ πάντως πάνω κάτω εκεί κυμαίνονται. Έχεις κάνει μου είπες νηστείας;;;ξανά;πόσο σου είχε βγει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Εμένα ο δικός μου πάει με αυτές τις τιμές του διαγνωστικού αλλά γενικά είναι χαλαρός. Άλλοι από 92 νηστείας έλεγαν έχεις διαβήτη. Είναι και ανάλογα το ιστορικό κάθε κοπέλας μωρέ πάντως πάνω κάτω εκεί κυμαίνονται. Έχεις κάνει μου είπες νηστείας;;;ξανά;πόσο σου είχε βγει;

Ελέγχω με την ενδοκρινολόγο το διαβήτη μιας και οι τιμές είχαν ξεκινήσει από 99-100..νηστείας..από τον πρώτο μήνα..μετά για τους επόμενους μήνες είχα από 82-87 με διατροφή και τώρα στις τελευταίες πάλι ανέβηκε στο 99.. όποτε γι’ αυτό τη κάνω νωρίτερα..ότι έχω έχω διαβήτη κυησης απλά να δούμε αν θα συνεχίσω με διατροφή η θα χρειαστώ ινσουλίνη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Αααα εγώ σήμερα μπήκα στις 28 εβδομάδες, έχω πητ 10 Αυγούστου.

Είχες καθόλου ζάχαρο στις άλλες εγκυμοσύνες;;;;αν δεν είχες δύσκολα θα κάνεις μωρέ σε αυτήν μην αγχώνεσαι. Έχεις μετρήσει καθόλου το νηστείας σου πόσο είναι;

Πώς πάνε τα μικρακια σου;και εσύ με την κοιλίτσα;;;; Εγώ δεν μπορώ να αναπνεύσω να κουνηθώ άστα... Ευτυχώς μόλις Σχολαει ο άντρας μου αναλαμβάνει αυτός και εγώ πάω και ξαπλώνω γτ δεν αντέχω νοιωθω συνέχεια αδυναμία. Εσύ την παλεύεις ακόμα

Είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη ζάχαρο ναι, γι αυτό ανησυχώ. Στη δεύτερη δεν είχα και σ αυτήν την εγκυμοσύνη είχα κάνει καμπύλη στις 16 εβδομάδες κι είχε βγει μια χαρα. Το νηστείας δε θυμάμαι ποσο ήταν αλλα είχε βγει καλό. Τώρα δεν κάνω μετρήσεις σπίτι. 

Καλά πάμε με τα μικράκια, η κοιλιά τούρλα αλλά ακόμα την παλεύω. Αλλα ακόμα δεν έχω μπει στο τρίτο τρίμηνο! Εσενα ποτε άρχισαν τα συμπτώματα της αδυναμίας που λες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ελέγχω με την ενδοκρινολόγο το διαβήτη μιας και οι τιμές είχαν ξεκινήσει από 99-100..νηστείας..από τον πρώτο μήνα..μετά για τους επόμενους μήνες είχα από 82-87 με διατροφή και τώρα στις τελευταίες πάλι ανέβηκε στο 99.. όποτε γι’ αυτό τη κάνω νωρίτερα..ότι έχω έχω διαβήτη κυησης απλά να δούμε αν θα συνεχίσω με διατροφή η θα χρειαστώ ινσουλίνη..

Ααααα εσύ έχεις ενδοκρινολόγο ήδη οπότε είσαι κομπλέ, θα σε καθοδηγήσει καλύτερα, να σου πω και αυτοί οι γυναικολόγοι δεν τα ξέρουν και όλα. Έκαστος στο είδος του ..

Πόσο θέλει ο ενδοκρινολόγος σου το νηστείας σου έχει πει;γτ κι εγώ είχα 93 ο γυναικολόγος μου είπε όλα καλά αλλά βλέπω αλλά κορίτσια που τους είπαν για διαβήτη και ανησυχώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη ζάχαρο ναι, γι αυτό ανησυχώ. Στη δεύτερη δεν είχα και σ αυτήν την εγκυμοσύνη είχα κάνει καμπύλη στις 16 εβδομάδες κι είχε βγει μια χαρα. Το νηστείας δε θυμάμαι ποσο ήταν αλλα είχε βγει καλό. Τώρα δεν κάνω μετρήσεις σπίτι. 

Καλά πάμε με τα μικράκια, η κοιλιά τούρλα αλλά ακόμα την παλεύω. Αλλα ακόμα δεν έχω μπει στο τρίτο τρίμηνο! Εσενα ποτε άρχισαν τα συμπτώματα της αδυναμίας που λες? 

Εεε έκανες ήδη μωρέ μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε δεν θα έχεις κάτι. Στέλνω θετική ενέργεια 💗

Έχω 2 εβδομάδες έτσι, πιο πριν βέβαια ήμουν συνεχώς άρρωστη, χαχχαχα δεν έχω μείνει και σε ησυχία καθόλου. Είχα και αναγουλες πολύ καιρό μέχρι τον πέμπτο... Τα στέλνεις και τα δύο σχολείο εσύ;θύμισε μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Εεε έκανες ήδη μωρέ μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε δεν θα έχεις κάτι. Στέλνω θετική ενέργεια 💗

Έχω 2 εβδομάδες έτσι, πιο πριν βέβαια ήμουν συνεχώς άρρωστη, χαχχαχα δεν έχω μείνει και σε ησυχία καθόλου. Είχα και αναγουλες πολύ καιρό μέχρι τον πέμπτο... Τα στέλνεις και τα δύο σχολείο εσύ;θύμισε μου

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! :-*

Ωχ υπομονουλα, φανταζόμαι θα έχεις κουραστεί πολύ και με τις μικρές και με τις αναγουλες και ολα. Τα στέλνω στον παιδικό και τα δύο ναι, τη μία βδομάδα 3 ημέρες την αλλά βδομάδα 4 ημέρες. Δουλεύω 4 μέρες τη βδομάδα κι ο άντρας μου δουλεύει τη μία βδομάδα 4 ημέρες και την αλλά 5 ημέρες. Τις ημέρες που είμαι σπίτι με βγάζουν νοκ άουτ τα πιτσιρικια! Εσύ πώς είσαι με την κοιλίτσα? Έχεις βαρύνει και στο περπάτημα? Εγώ είχα πολύ αυτό το περπάτημα σαν πιγκουίνος στις προηγούμενες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sonia12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! :-*

Ωχ υπομονουλα, φανταζόμαι θα έχεις κουραστεί πολύ και με τις μικρές και με τις αναγουλες και ολα. Τα στέλνω στον παιδικό και τα δύο ναι, τη μία βδομάδα 3 ημέρες την αλλά βδομάδα 4 ημέρες. Δουλεύω 4 μέρες τη βδομάδα κι ο άντρας μου δουλεύει τη μία βδομάδα 4 ημέρες και την αλλά 5 ημέρες. Τις ημέρες που είμαι σπίτι με βγάζουν νοκ άουτ τα πιτσιρικια! Εσύ πώς είσαι με την κοιλίτσα? Έχεις βαρύνει και στο περπάτημα? Εγώ είχα πολύ αυτό το περπάτημα σαν πιγκουίνος στις προηγούμενες. 

Ωχ εσύ δουλεύεις κιόλας.... Χαρά στο κουράγιο σου... Πρώτη φορά παίρνω κιλά σε εγκυμοσύνη να σου πω, στις άλλες δύο δεν είχα πάρει ούτε ένα γραμμάριο, είχα ήδη παραπάνω και έτρωγα κανονικά, τώρα έχω πάρει πέντε κιλά και νοιωθω απίστευτα βαριά, η κοιλιά μου έχει γίνει ήδη σαν εννιά μηνων έγκυος και περπατάω ναι σαν πιγκουινος και σαν βραδυπους 🤣🤣

Και ξέρεις γίνεται ξαφνικά αυτό το πουφ στην κοιλιά κι εγώ μέχρι τον πέμπτο με φαρδιές μπλούζες ούτε που φαινομουν.... Και ξαφνικά σα να με φούσκωσαν με τρόμπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Στην προηγοτμενη εγκυμοσύνη έκανα μπάνια μόνο απογευματινές ώρες χωρίς καθόλου ήλιο και άλλαζα μαγιό κατευθείαν! Αυτές ήταν οι οδγμηγιες του γιατρού. Αυτή τη φορά λέω να μην το ρισκάρω μιας και είμαι επιρρεπής σε κολπικά μικρόβια και είναι και ταλαιπωρία αυτό το άλλαξε βάλε!! Επίσης το νερό πρέπει να είναι αρκετά ζεστό γιατί αλλιώς δημιουργεί συσπασεις 

Δεν το ηξερα αυτο για το νερο.... Ωχ και η Ψάθα εδω ειναι γενικά κρύα θάλασσα γτ εχει ρευματα και πηγες απο κάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αχ σε ευχαριστώ για την γνώμη! ♥️ Μάλλον έτσι θα το πάω!!  Το 50αρι πάντως της επίσκεψης του συμβουλου θηλασμού ιδίως αν είναι 1-2 φορές μου αρέσει. Είναι πιο υποφερτό και πρακτικό. 

@Mummy2be  καλά κάνεις και θα πάρεις! Και εγώ αν ήμουν πολύ άνετη χρηματικά θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν μπορείτε εννοείται να την πάρεις. Εγώ απλά σκέφτομαι έξτρα τα χρήματα και προς το παρόν το αποκλείω. Θα μιλήσω και με τις φίλες μου , να δω τι θα μου πουν, ποιος τους έδειξε κλπ να πάρω μια ιδέα. 

Όσον αφορά τα μπάνια κι εγώ θα ήθελα να κάνω μερικά φέτος. Αλλά με τι μαγιό? Νομίζω με το μπικίνι δεν θα νιώθω άνετα. Πρέπει να βρω κάνα ολόσωμο. Και σίγουρα να πάω όταν δεν θα έχει πολύ κόσμο. Σου αναπτερώνει και την ψυχολογία το μπάνιο! Εσύ μαγιό θα βάλεις μπικίνι? Πώς το σκέφτεσαι? 

@pepe90καλά αποτελέσματα εύχομαι!! Θα είμαστε εδώ να περιμένουμε τα νέα σου! Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα? Εγώ λέω να το ρίξω στο νετφλιξ κορίτσια να περάσει η ώρα. Αλλιώς πόσο να μαζέψεις στα σοσιαλ? Είχα πάρει πριν καιρό και ένα τετράδιο ζωγραφικής (έχει ήδη ζωγραφιές μέσα απλά τις χρωματιζεις) και κάποιες φορές που δεν θέλω να αποβλακωνομαι σε μια οθόνη ασχολούμαι με αυτό στο σπίτι. Πλάκα έχει! Θα δούμε όμως! Αναμένω και εγώ οδηγίες σήμερα! Να δούμε και τον μπέμπη! 💙 

 

 

 

Με τα 84 κιλα μου μπικινι οχι δεν βαζω! χαχαχα! Που θα βρω να βαλω το στηθος μου σε μπικινι δεν ξερω!!

Λογικα θα βρω καποιο ολοσωμο αλλα πιστευω οτι θα θελει ψαξιμο και παιζει να μας κοστισει κανα 70αρι σίγουρα! 

Για τη μαια, ναι, εχει κλεισει η αποψη μου. Ρωτα κι εσυ τις φιλες σου κι οτι σου πουν, κι αναλογως θα κρινεις. Προσωπικα σου λεω, ειμαι φοβιτσιαρα με τα ιατρικά και τα νοσοκομεια και τους γιατρους. Για αυτο και προτιμω να πληρωσω καποιον να ειναι αποκλειστικα μαζι μου. Ειναι ομως καθαρα προσωπικό ζήτημα το ποσο θα διαθεσει κανεις ετσι? Δεν κρινουμε ουτε σχολιαζουμε εδω μεσα. Ο καθενας με την τσέπη του και τις επιλογές του. Μπορει καποια κοπελα να πει οτι οκ τα 300 ειναι πολλα, μπορει αλλη να πει οτι θα κοψω απο το καροτσι θα παρω ενα καροτσι με 200 ευρω και θα παρω μαια. Ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και υποθεση του ζευγαριου. 

 

Πας γιατρο σημερα ε???

Αχ μας βλεπω εμας να γενναμε μαζι!!! Χαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν το ηξερα αυτο για το νερο.... Ωχ και η Ψάθα εδω ειναι γενικά κρύα θάλασσα γτ εχει ρευματα και πηγες απο κάτω... 

Μου το έχουν πει οι μαιες και ο γιατρός μου!! Αυτη την ανατριχίλα που νιώθουμε όταν είναι κρύο και μας σηκώνεται η τρίχα δεν κάνει, ήρεμη και ζέστη θάλασσα!! Αν είναι κρύα μην το ρισκάρεις αν είναι δροσερή οκ δεν υπάρχει πρόβλημα!! Πάντως γενικά είναι ότι καλύτερο το κολύμπι στην εγκυμοσύνη κια ζηλεύω γιατί εγώ παντα φοβάμαι την θάλασσα και μετά από τόση ταλαιπωρια με μικρόβια ακόμα περισσότερο, οπότε γιαυτό θα επιλέξω να μην το ρισκαρω!! Είχα πάρει και 2 τέλεια ολόσωμα ένα μαύρο με αρκετά βαθύ ντεκολτέ και ένα λεοπαρ σε πορτοκαλί τόνους, μια χαρά ένιωθα και με βόλεψαν. Γύρω στα 40 το ένα αλλά δεν θυμάμαι να σου πω από ποιο site. Πάντως βγήκαν πολύ ποιοτικα. Καλό είναι να έινια προστάτευεμένα η κοιλίτσα από κάθε ακτίνα του ήλιου γιατί κι αυτός δημιουργεί συσπασεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν το ηξερα αυτο για το νερο.... Ωχ και η Ψάθα εδω ειναι γενικά κρύα θάλασσα γτ εχει ρευματα και πηγες απο κάτω... 

Ααααα να σου πω βρε κορίτσι μου εσύ που είσαι στα Μέγαρα, φέτος δεν θα πάμε διακοπές οπότε θα την βγάλουμε στην Αθήνα. Ψάχνω χροοοονια να βρω μια καθαρή και ωραία παραλία, να είναι οι ομπρελιτσες κοντά στη θάλασσα και όχι 1.5 χιλιόμετρο μακριά και να είναι ωραία κάτω με χαλίκι η με άμμο. Εκτός από Κινέτα που πηγαίναμε πριν καεί δεν είχα βρει κάτι αξιόλογο. Εσύ που τα έχεις πιο κοντά προς τα εκεί έχεις κάτι να προτείνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Έκανα χθες τη δίωρη καμπύλη σακχάρου και μου βγήκαν τα εξής αποτελέσματα: 92 (νηστείας) - 172 (60 λεπτών) - 131 (120 λεπτών).

Είμαι εντός ορίων ή μπααα?

Τα έστειλα στον ενδοκρινολόγο, αλλά θα μου απαντήσει αύριο είπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Με τα 84 κιλα μου μπικινι οχι δεν βαζω! χαχαχα! Που θα βρω να βαλω το στηθος μου σε μπικινι δεν ξερω!!

Λογικα θα βρω καποιο ολοσωμο αλλα πιστευω οτι θα θελει ψαξιμο και παιζει να μας κοστισει κανα 70αρι σίγουρα! 

Για τη μαια, ναι, εχει κλεισει η αποψη μου. Ρωτα κι εσυ τις φιλες σου κι οτι σου πουν, κι αναλογως θα κρινεις. Προσωπικα σου λεω, ειμαι φοβιτσιαρα με τα ιατρικά και τα νοσοκομεια και τους γιατρους. Για αυτο και προτιμω να πληρωσω καποιον να ειναι αποκλειστικα μαζι μου. Ειναι ομως καθαρα προσωπικό ζήτημα το ποσο θα διαθεσει κανεις ετσι? Δεν κρινουμε ουτε σχολιαζουμε εδω μεσα. Ο καθενας με την τσέπη του και τις επιλογές του. Μπορει καποια κοπελα να πει οτι οκ τα 300 ειναι πολλα, μπορει αλλη να πει οτι θα κοψω απο το καροτσι θα παρω ενα καροτσι με 200 ευρω και θα παρω μαια. Ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και υποθεση του ζευγαριου. 

Πας γιατρο σημερα ε???

Αχ μας βλεπω εμας να γενναμε μαζι!!! Χαχαχα!!! 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο κάθε ένας διαχειρίζεται καλύτερα για τον ίδιο τα οικονομικά του και όχι μόνο! Και εννοείται δεν επικρίνουμε. :)

Κορίτσια για μαγιό έχω δει στο shein . Είχα πάρει και προπεεσι μπικίνι και βγήκε πολύ καλό!!!! Οπότε μάλλον εκεί θα πάρω γιατί όντως δεν αξίζει να πάρω ένα μαγιό ακριβό για λίγα μόνο μπάνια και αν.... 

γιατί κι εγώ με τα μικρόβια φοβάμαι αν και δεν έχω θέμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

 

Ναι ναι σήμερα θα πάμε. Ανυπομονώ!!! Καλέ ναι σίγουρα μαζί θα γεννησουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ωχ εσύ δουλεύεις κιόλας.... Χαρά στο κουράγιο σου... Πρώτη φορά παίρνω κιλά σε εγκυμοσύνη να σου πω, στις άλλες δύο δεν είχα πάρει ούτε ένα γραμμάριο, είχα ήδη παραπάνω και έτρωγα κανονικά, τώρα έχω πάρει πέντε κιλά και νοιωθω απίστευτα βαριά, η κοιλιά μου έχει γίνει ήδη σαν εννιά μηνων έγκυος και περπατάω ναι σαν πιγκουινος και σαν βραδυπους 🤣🤣

Και ξέρεις γίνεται ξαφνικά αυτό το πουφ στην κοιλιά κι εγώ μέχρι τον πέμπτο με φαρδιές μπλούζες ούτε που φαινομουν.... Και ξαφνικά σα να με φούσκωσαν με τρόμπα.

Κι εσύ δουλεύεις στο σπίτι κοπέλα μου... Κατάλαβα, στο τρίτο ξεκινάνε τα πιο δύσκολα, υπομονουλα είμαστε κοντά! Χιχιχι

 

Κορίτσια κάντε κάνα μπάνιο και για μας τις ξενιτεμένες! Μπάνιο εμείς γιοκ, μόνο σε καμία πισίνα και αν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μου το έχουν πει οι μαιες και ο γιατρός μου!! Αυτη την ανατριχίλα που νιώθουμε όταν είναι κρύο και μας σηκώνεται η τρίχα δεν κάνει, ήρεμη και ζέστη θάλασσα!! Αν είναι κρύα μην το ρισκάρεις αν είναι δροσερή οκ δεν υπάρχει πρόβλημα!! Πάντως γενικά είναι ότι καλύτερο το κολύμπι στην εγκυμοσύνη κια ζηλεύω γιατί εγώ παντα φοβάμαι την θάλασσα και μετά από τόση ταλαιπωρια με μικρόβια ακόμα περισσότερο, οπότε γιαυτό θα επιλέξω να μην το ρισκαρω!! Είχα πάρει και 2 τέλεια ολόσωμα ένα μαύρο με αρκετά βαθύ ντεκολτέ και ένα λεοπαρ σε πορτοκαλί τόνους, μια χαρά ένιωθα και με βόλεψαν. Γύρω στα 40 το ένα αλλά δεν θυμάμαι να σου πω από ποιο site. Πάντως βγήκαν πολύ ποιοτικα. Καλό είναι να έινια προστάτευεμένα η κοιλίτσα από κάθε ακτίνα του ήλιου γιατί κι αυτός δημιουργεί συσπασεις 

αααα οχι οχι εγω μιλαω για κρυα θαλασσα.

Θα το κοιταξω, το πολυ πολυ να φοραω μαγιο και να μην κανω μπανιο!

Θα κανω μια ερευνα αγορας κι αν βρω κανα σαιτ ωραιο θα το μοιραστω με τα κοριτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Έκανα χθες τη δίωρη καμπύλη σακχάρου και μου βγήκαν τα εξής αποτελέσματα: 92 (νηστείας) - 172 (60 λεπτών) - 131 (120 λεπτών).

Είμαι εντός ορίων ή μπααα?

Τα έστειλα στον ενδοκρινολόγο, αλλά θα μου απαντήσει αύριο είπε.

Γιεα σου Έρση μου!! Τώρα αυτά είναι λίγο σχετικά ξέρεις, αλλά όρια έχει κάθε εργαστηριο. Εσύ είσαι εντός ορίων?? Με βάση τις τιμές που έστειλες σύμφωνα πάντα με τον δικό μου γιατρό το 92 είναι οριακά και το 173 παθολογική τιμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ααααα να σου πω βρε κορίτσι μου εσύ που είσαι στα Μέγαρα, φέτος δεν θα πάμε διακοπές οπότε θα την βγάλουμε στην Αθήνα. Ψάχνω χροοοονια να βρω μια καθαρή και ωραία παραλία, να είναι οι ομπρελιτσες κοντά στη θάλασσα και όχι 1.5 χιλιόμετρο μακριά και να είναι ωραία κάτω με χαλίκι η με άμμο. Εκτός από Κινέτα που πηγαίναμε πριν καεί δεν είχα βρει κάτι αξιόλογο. Εσύ που τα έχεις πιο κοντά προς τα εκεί έχεις κάτι να προτείνεις;

Ψαθα και Αλεποχώρι θα σου έλεγα. Ομως η Ψαθα ειναι κρύα σαν θαλασσα γτ εχει πηγές απο κατω. Ειναι η καθαροτερη παραλια που μπορω να σου πω, αλλα οπως γραφει και η @Marika31δεν πρεπει να κρυωνουμε... 

Ομως ειναι ωραια περιοχη, πεφτει και ο ηλιος στη θαλασσα, ειναι ονειρικα τα βραδακια εκει. Το Αλεποχωρι ειναι πιο ζεστο το νερο κι εχει και τα ταβερνακια να φας το ψαρακι σου. Ακομα κι ενα σουβλακι να θελεις να φας, ειναι ωραια κι εκει. 

Κινετα ερημωνει πολυ τα βραδια ειναι η αληθεια. Και δεν ξερω για το ποσο καθαρα ειναι πλέον. Ακουγονται διαφορα. Οχι οτι δεν παω κι εκει για μπανιο αλλά φέτος δεν ξερω, θα ρωτησω τη γνωμη της γυναικολογου πρωτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο κάθε ένας διαχειρίζεται καλύτερα για τον ίδιο τα οικονομικά του και όχι μόνο! Και εννοείται δεν επικρίνουμε. :)

Κορίτσια για μαγιό έχω δει στο shein . Είχα πάρει και προπεεσι μπικίνι και βγήκε πολύ καλό!!!! Οπότε μάλλον εκεί θα πάρω γιατί όντως δεν αξίζει να πάρω ένα μαγιό ακριβό για λίγα μόνο μπάνια και αν.... 

γιατί κι εγώ με τα μικρόβια φοβάμαι αν και δεν έχω θέμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

 

Ναι ναι σήμερα θα πάμε. Ανυπομονώ!!! Καλέ ναι σίγουρα μαζί θα γεννησουμε!!!

Περιμενουμε να μας πεις τι θα σου πει! Πόσο θα βρει τον μπεμπαρο. Η δικια μου ηταν 662 χθες!!

Εδω με βρισκεις αντίθετη οσον αφορα το shein. Ποιοτικά δεν θα τα εμπιστευομουν κυρίως φέτος που δεν θελουμε σε καμια περιπτωση να φέρουμε τιποτα μυκητες στην περιοχη.

Γενικά, πολλές φορε΄ς βλέπω βιντεο στο τικ τοκ που κανουν haul και λενε οτι τα ρουχα μυριζουν πετρελαιο κτλ. Αν πιστευεις οτι θα βρεις μαγιο που θα ειναι ποιοτικα καλό και δεν θα ειναι ναυλον τότε μαζι σου.

Η προσωπική μου θεση ειναι γενικα αντιθετη στα προϊόντα του Shein για αυτο και δεν εχω ψωνισει ποτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Περιμενουμε να μας πεις τι θα σου πει! Πόσο θα βρει τον μπεμπαρο. Η δικια μου ηταν 662 χθες!!

Εδω με βρισκεις αντίθετη οσον αφορα το shein. Ποιοτικά δεν θα τα εμπιστευομουν κυρίως φέτος που δεν θελουμε σε καμια περιπτωση να φέρουμε τιποτα μυκητες στην περιοχη.

Γενικά, πολλές φορε΄ς βλέπω βιντεο στο τικ τοκ που κανουν haul και λενε οτι τα ρουχα μυριζουν πετρελαιο κτλ. Αν πιστευεις οτι θα βρεις μαγιο που θα ειναι ποιοτικα καλό και δεν θα ειναι ναυλον τότε μαζι σου.

Η προσωπική μου θεση ειναι γενικα αντιθετη στα προϊόντα του Shein για αυτο και δεν εχω ψωνισει ποτε. 

Έχω ψωνίσει αρκετά και εγώ και τα κορίτσια στη δουλειά.  αυτό με την μυρωδιά πρώτη φορά το ακούω. Τα μαγιό είναι το κλασσικό ύφασμα μαγιό. Τίποτα καλύτερο 'η χειρότερο από αυτά που αγοράζουμε στα μαγαζιά. Εξάλλου για 5-10 λεπτά το θές για να βουτήξεις. Μετά αλλάζεις, βάζεις εσώρουχα 'η ένα μπικίνι στεγνό, βάζεις το ωραίο σου το φορεματακι της θάλασσας και είσαι κομπλέ. :)

Ναι ναι θα σας πω τα νέα το βραδάκι :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχω ψωνίσει αρκετά και εγώ και τα κορίτσια στη δουλειά.  αυτό με την μυρωδιά πρώτη φορά το ακούω. Τα μαγιό είναι το κλασσικό ύφασμα μαγιό. Τίποτα καλύτερο 'η χειρότερο από αυτά που αγοράζουμε στα μαγαζιά. Εξάλλου για 5-10 λεπτά το θές για να βουτήξεις. Μετά αλλάζεις, βάζεις εσώρουχα 'η ένα μπικίνι στεγνό, βάζεις το ωραίο σου το φορεματακι της θάλασσας και είσαι κομπλέ. :)

Ναι ναι θα σας πω τα νέα το βραδάκι :-*

Εφοσον εχεις βρει αυτην την ποιοτητα τοτε μαζι σου! ;) 

Πιστευω πως ο μπεμπης ισως ειναι παραπανω γραμμαρια απο τη μπεμπα. Δεν ξερω γιατι, ετσι το λεω! χαχαχχαα!! Ευχομαι να σας κανει καμια χαζομαρα, χθες η μπεμπα μας εβγαζε γλωσσα!! Χαρουμενο εμοιαζε το μικρακι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • P.S έχεις δει και εσύ το ντοκιμαντέρ...; Επειδή αναφέρεις το "1 στις 4"... Ε ρε κλάμα που είχα ρίξει... Και έτυχε μάλιστα να το πετύχω τυχαία στην ΕΡΤ την επόμενη της αποξεσης.. 😫 Όμως τώρα είναι μια άλλη εγκυμοσύνη, ένα άλλο μωράκι και θα πάνε όλα κατ'ευχήν!! 🙏🙏🙏🙏
    • Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! 🥰🥰   Ε να δούμε και με το αιμάτωμα τι θα γίνει.. θέλει πολύ προσοχή.. Την επόμενη Τρίτη έχω αυχενική στις 25.. 🤞🤞🤞🙏🙏🙏🙏
    • Αχ πόσο σε νοιωθω.. πόσο σε νοιωθω..!! Εμένα με έπιασε πανικός και πήγα στα επείγοντα για να δω το μωράκι μου.. ήμουν βέβαιη ότι είχε σταματήσει η καρδούλα του.. ευτυχώς όλα ήταν καλά!! Είμαι σίγουρη πως και σε εσένα όλα καλά θα είναι!! ❤️❤️❤️❤️ Μαζί είμαστε σχεδόν, 4 μέρες μπροστά μου είσαι! Όλα καλά θα μας πάνε γλυκιά μου!! Πρέπει να το πιστέψουμε..! Πρέπει να έχουμε πίστη στα σπορακια μας..!!! 🙏🙏🙏 Η @Θέτις Κ.τα έγραψε πάρα πολύ όμορφα!! ❤️❤️ Μπράβο κοριτσάκι μου για την στάση σου, δίνεις δύναμη και θετική ενέργεια και σε εμάς!! 😘😘😘
    • Το prl είναι η προλακτινη; Θηλαζεις ; Είναι πολύ υψηλό το 88 δεν σου ειπε κάτι ο γιατρός ;  περίπου το όριο είναι 20-25 ανάλογα με το μικροβιολογικό εμένα με 32 μου έδωσαν χαπι  σε ενδοκρινολόγο έχεις πάει ; εγω είμαι 35 χρόνων έχω ένα κοριτσάκι που θα γίνει 2 τον Αύγουστο και τώρα είμαι εγκυος στο δεύτερο 7,5 μηνών 
    • Κορίτσι μου, αν διάβασες και παραπάνω θα είδες ότι κι εμένα που είμαι στην 10η (δεν την έχω κλείσει καλά καλα) κάπως υποχώρησαν τα συμπτώματα, όχι πλήρως αλλά σίγουρα είναι πιο ήπια κι ανησυχώ εξίσου - ειδικά το στήθος που ήταν το μόνιμο "σύμπτωμα" για μένα μέχρι στιγμη΄ς, γιατί τα άλλα μια είναι μια δεν είναι. Το ίδιο αναφέρει κι η @Kiddo που είναι πιο κοντά σε σένα με βάση τις εβδομάδες. Δε θα σου πω να μην ανησυχείς γιατί ξέρω από πρώτο χέρι ότι αυτό δε μπορεί να το εφαρμόσει κανείς - ειδικά εμείς που έχουμε δυστυχώς και τις ατυχείς εγκυμοσύνες μας στο παρελθόν... Απλά θα αφήσω εδώ κάτι που μου υπενθύμισε ο μπαμπάς μου χθες που συζητούσαμε τους φόβους μου, κάτι που του είχα πει κι εγώ σε μια στιγμή που δεν ήταν καλά: "Ο άνθρωπος που ζει στο παρελθόν είναι πάντα δυστυχισμένος, ο άνθρωπος που ζει στο μέλλον είναι μονίμως αγχωμένος, κι εκείνος που ζει στο παρόν είναι απλά ευτυχισμένος". Εμένα αυτό με ξεκλείδωσε κάπως. Δε θα πω ψέμματα, κι εγώ αγωνιώ για το ραντεβού της Τρίτης που έχω, αλλά σήμερα επιλέγω να ζω στο παρόν, είμαι έγκυος, έχω μέσα μου το μωράκι μου που είναι μια ευλογία από μόνο του. Προσπάθησε να ζήσεις στο σήμερα λοιπόν και να σκέφτεσαι όσο πιο θετικά μπορείς. Είχα βάλει κι ένα βίντεο πιο πάνω αν θες να το τσεκάρεις (τώρα βεβαια θα μου πεις που να βρω το χρόνο και με το μωρό) και προσωπικά το συνδυάζω με ασκήσεις ανάσεων για να ηρεμώ. Σήμερα είμαι αρκετά πιο ανάλαφρη και ήρεμη 🙏 Είναι δύσκολος ο δρόμος της εγκυμοσύνης όταν ανήκουμε στο "1 στις 4" αλλά ωφείλουμε για τα μωράκια που κυοφορούμε να τα γιορτάζουμε κάθε μέρα που είναι μέσα μας ❤️ Δεν είμαι κοντά στη θρησκεία, αλλά κάθε μέρα νιώθω την ανάγκη να προσεύχομαι στην Παναγία να προστατεύει το μωρό μου. Εύχομαι να είναι όλα τα μωράκια μας καλά και να γεμίσουν τις αγκαλίτσες μας 🙏☘️🤱  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...