Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Για το θηλασμό κορίτσια ο,τι θέλετε εδώ ρωτήστε έχω γίνει εξπερ 3.5 χρόνια σερί θήλαζα και ούσα έγκυος τώρα έχω δύο μήνες που το έκοψα γτ με ενοχλούσαν οι θηλές . Ανάλογα το μαιευτήριο δείχνουν συνήθως αλλά δεν τρελαίνονται κιόλας, θηλαστρο μην αγοράσεις το πιο πιθανό είναι να μην το χρειαστείς στις αρχές, αν οπωσδήποτε χρειαστείς μόλις γεννήσεις καλό θα είναι να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό διπλής άντλησης για να γλιτώνεις χρόνο και κάνει πιο αποτελεσματική δουλειά. Μόλις γεννήσεις βάζεις το μωρό στο στήθος και θα φωνάζεις τις μαίες να σου δείχνουν πως να πιανει σωστά, να ακούς να καταπίνει το μωρό για να μην χάσει πολύ βάρος και σε πρηξουν να δώσεις ξένο ότι και καλά δεν του φτάνει το γάλα σου. Δεν σου λέω αλλά γτ τώρα θα σου φανούν κουραστικά ενδεχομένως, όταν με το καλό γεννήσεις εδώ θα είμαστε να συζητάμε ο,τι απορία έχεις. Αν θες κι εσύ πάντα.

Το θηλαστρο ουσιαστικά είναι αυτή η συσκευή που σου αντλεί γάλα σωστά? Πόσο κάνει να το νοικιάσεις? Και σε ποιες περιπτώσεις το χρειάζεσαι το μηχάνημα?

Διάβαζα χθες αυτό σχετικά με το σχόλιο που λες ότι και καλά σου λένε να δώσεις ξένο και ότι δεν φτάνει το γάλα σου. 

Screenshot_2023-05-17-16-00-34-353_com.instagram.android~2.jpg

Screenshot_2023-05-17-16-00-29-703_com.instagram.android~2.jpg

Screenshot_2023-05-17-16-01-01-497_com.instagram.android~2.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Watermelon

Σου απαντω εδω γιατι εχασα τη μπαλα!

Εμείς τα πήραμε όλα μονοι μας σχεδον, η πεθερα εδωσε 250 ευρω για την κουνια. Ουσιαστικα πήρε μονο τα ξύλα. Ο πατερας μου και ο αδερφος μου μου ειπαν παρε οτι θελεις για το μωρο και πηραν το καροτσι και το ριλαξ που κουνιεται μονο του. 

Δεν εχω δεχτει τιποτα ομως απο αλλον και δεν θελω κιολας. Δοξα το θεο και την Παναγια μπορουμε να παρουμε τα παντα για το μωρο μας, και το νοσοκομειο και τις εξετασεις μας κι ολα. Αν κάποιος θελει κατι να χαρίσει ας το χαρισει σε κάποιο ζευγάρι που θα εχει την ανάγκη. Εμεις Δοξα το θεο, το ξαναλεω, δεν εχουμε αναγκη. 

Κι εμενα ο αντρας μου βοηθαει, δεν λεω. Αλλα κάποια πράγματα δεν μπορει να τα κάνει. Μπορω να τα κάνω μονη μου, δεν λεω, αλλα δεν θελω. Δλδ δεν θεωρω κακό να μου κανει η μανα μου τα μπανια με χλωρινες και απορρυπαντικα που δεν θελω να εισπνευσω. Επισης δεν θελω να βαλω ξενη γυναικα στο σπιτι μου. Δεν μπορω να διανοηθώ οτι θα πιασει καποια αλλη τα πραγματα μας. Δεν θελω γενικοτερα κανεναν. Ακομα και σε τραπεζια που σηκωνονται να βοηθησουν και καλα, εγω δεν θελω! Απλά δεν θελω κανεναν στα ποδια μου! ΧΑχαχα περιεργη τσ τσ τσ τσ!!!

Οσον αφορα τη μασκα, να στο πω απλα΄, χ@@@κα που σχολίασε. Γενικά, το αυτι μου δεν ιδρωνει για τιποτα πλεον. Ο μπενακιας και ο βγαινακιας. Τους λεω συνεχεια σε ολους οτι κοιτάξτε να δειτε, ειμαι 33 και δεν ακουω ουτε τη μάνα μου, δεν θα ακουσω συμβουλές και υποδειξεις γενικά απο κανενα. 

Για να φαμε μαζι, οχι! Απαπαπαπα!! παλεψα πολυ να το κοψω αυτο, πριν ερθουμε σπιτι μας τρωγαμε μια κυριακη στον εναν μια στον αλλον και ηθελα να κοψω τις φλεβες μου!!! Θα το συνεχιζα τωρα? χαχαχα!!

Πλεον, οταν θελω εγω τους καλω εδω και τους 4 και καπως παρηγοριεμαι γτ ειναι και οι δικοι μου! Δεν αντεχω τα πεθερικα μου, ο πεθερος μου ειναι 83 και πλεον εχει αρχισει και τα χανει, λερωνεται, η κατασταση ειναι πολύ άβολη. Ασε που θα σκεφτουν καθε φορα κατι να μαλωσουν και δεν θελω να ειμαι παρουσα σε τετοια...Να παρω φαγητο επισης δεν θα παρω. Τον καημενο τον πεθερο μου τον λιώνει στο λαχανικό, στο οσπριο και στον τραχανα΄... τι να ζηλε΄ψω?? Αστα, ειναι περιπτωση απο τις λιγες. Τα νευρα μου δεν αντεχουν πολλα πολλά, οι συμβιβασμοι δεν ειναι το φορτε μου. Κυριως για το σ/κ που θελω να ηρεμησω και να μεινω με τον αντρα μου, δεν θα σπαταλησω χρονο να παω να ακουσω την πεθερα μου να παραπονιεται στον αντρα μου οτι ο πατερας του δεν ηθελε παλι να κανει μπανιο... δλδ οοοοοκ! 

 

Πω πω αληθινες ιστοριες το καναμε εδω μεσα! χαχαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Το θηλαστρο ουσιαστικά είναι αυτή η συσκευή που σου αντλεί γάλα σωστά? Πόσο κάνει να το νοικιάσεις? Και σε ποιες περιπτώσεις το χρειάζεσαι το μηχάνημα?

Διάβαζα χθες αυτό σχετικά με το σχόλιο που λες ότι και καλά σου λένε να δώσεις ξένο και ότι δεν φτάνει το γάλα σου. 

Screenshot_2023-05-17-16-00-34-353_com.instagram.android~2.jpg

Screenshot_2023-05-17-16-00-29-703_com.instagram.android~2.jpg

Screenshot_2023-05-17-16-01-01-497_com.instagram.android~2.jpg

Θηλαστρο θα χρειαστείς μόνο αν μπει στη μενν για κάποιο λόγο,εύχομαι να μην μπει. Εμένα η πρώτη μου έμεινε 4 μέρες λόγω ίκτερου στη λάμπα και δεν με άφηναν να τη θηλάσω. Εκεί αντλουσα στο μαιευτήριο που είχαν ένα ειδικό δωμάτιο ανά δύο ώρες την ημέρα και ανά τρεις το βράδυ. Της το έδιναν με μπιμπερο. Μετά δυσκολεύτηκαμε πολύ αλλά ευτυχώς είχα την αδερφή μου που το είχε ξανακάνει και με βοήθησε πολύ. Γενικά στο πρώτο χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον που ξέρει, και υποστήριξη τρελή (θα αναρωτηθείς πάνω από εκατό φορές αν του φτάνει το γάλα σου, θα βρεθούν καλοθελητες να στο πούνε ακόμα και η ίδια σου η μάνα). Βλέπεις μεγαλώσαμε σε μια εποχή που δεν θήλαζαν τα μωρά τους και δεν έχουν ιδέα. 

Αν θέλεις να το κάνεις και το βάλεις πείσμα θα το καταφέρεις. Μετά θα είναι όλα πιο εύκολα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πιπίλα, δεν έχω πλύνει μπιμπερο στη ζωή μου, αποστείρωτης δεν ξέρω τι θα πει. Δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρώ για γάλα και πίστεψέ με είναι πανάκριβα. 

Εκείνη την ώρα πραγματικά σου μιλάω ο,τι χρειαστείς να μου πεις, έχω βοηθήσει πολλές κοπέλες να θηλάσουν ψυχολογικα και σωματικά και είναι κάτι που χαίρομαι να το κάνω πράγματικα. Γιατί κι εμένα αν δεν ήταν να με βοηθήσει η αδερφή μου δεν θα τα είχα καταφέρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Θηλαστρο θα χρειαστείς μόνο αν μπει στη μενν για κάποιο λόγο,εύχομαι να μην μπει. Εμένα η πρώτη μου έμεινε 4 μέρες λόγω ίκτερου στη λάμπα και δεν με άφηναν να τη θηλάσω. Εκεί αντλουσα στο μαιευτήριο που είχαν ένα ειδικό δωμάτιο ανά δύο ώρες την ημέρα και ανά τρεις το βράδυ. Της το έδιναν με μπιμπερο. Μετά δυσκολεύτηκαμε πολύ αλλά ευτυχώς είχα την αδερφή μου που το είχε ξανακάνει και με βοήθησε πολύ. Γενικά στο πρώτο χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον που ξέρει, και υποστήριξη τρελή (θα αναρωτηθείς πάνω από εκατό φορές αν του φτάνει το γάλα σου, θα βρεθούν καλοθελητες να στο πούνε ακόμα και η ίδια σου η μάνα). Βλέπεις μεγαλώσαμε σε μια εποχή που δεν θήλαζαν τα μωρά τους και δεν έχουν ιδέα. 

Αν θέλεις να το κάνεις και το βάλεις πείσμα θα το καταφέρεις. Μετά θα είναι όλα πιο εύκολα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πιπίλα, δεν έχω πλύνει μπιμπερο στη ζωή μου, αποστείρωτης δεν ξέρω τι θα πει. Δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρώ για γάλα και πίστεψέ με είναι πανάκριβα. 

Εκείνη την ώρα πραγματικά σου μιλάω ο,τι χρειαστείς να μου πεις, έχω βοηθήσει πολλές κοπέλες να θηλάσουν ψυχολογικα και σωματικά και είναι κάτι που χαίρομαι να το κάνω πράγματικα. Γιατί κι εμένα αν δεν ήταν να με βοηθήσει η αδερφή μου δεν θα τα είχα καταφέρει.

Θέλω πολύ να θηλάσω. Και όπως λες γλιτώνεις και αρκετά λεφτά με το δικό σου, πέραν των πολλών άλλων οφελών που δίνει. Αλλά μου αρέσει και σαν διαδικασία όσο το σκέφτομαι πόσο μάλλον που τον περιμένω πως και πως τον μπέμπη. Είναι το ουράνιο τόξο μου και περιμένω να το κρατήσω στην αγκαλιτσα μου όσο τίποτα αλλο. Είμαι και πεισματάρα και ξέρω ότι θα τα καταφέρω. 

Σίγουρα θα το αναρωτηθώ , αν του φτάνει, αν κάνω κάτι καλά 'η οχι.θα είναι κάτι καινούργιο αλλά θα προσπαθήσω να είμαι αρκετά ενημερωμένη μέχρι τότε. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν μου προκύψει στο μεσοδιάστημα κάποια απορία θα σε ρωτήσω!

@Mummy2beκαταλαβαίνω απόλυτα. Είναι και μεγάλοι ηλικιακά απ'οτι καταλαβαίνω οπότε εντάξει. Μακριά και αγαπημένοι αν δεν αισθάνεσαι καλά με διάφορα περιστατικά που ζεις. 

Καλά κάνεις, και εφόσον μπορεί η μαμά σου και σε βοηθάει μια χαρά. Εγώ απλά δεν θέλω να την κουράζω γιατί έχει κουραστεί πολύ με την γιαγιά . Ξέρω όμως ότι αν της πω θα έρθει όπως έχει έρθει για αλλες δουλειές που την χρειάστηκα.  Αλλά δεν θέλω. ας έρχεται για βόλτα μόνο  :) ειμαι κ εγώ περίεργη γιατί μου αρέσει η καθαριότητα και θέλω να τα κάνω με τον δικό μου τρόπο. Γυναίκα μην φανταστείς. 2η φορά θα είναι που θα έρθει. Αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη και με τα χαλιά που θέλουν μάζεμα, είναι το κατάλληλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα! Μήπως είναι παναδες ?

Να το δει ένας δερματολόγος. Όχι μόνο ο γυναικολόγος. 

Και εγώ είχα ένα σαν σπυρακι που δεν επουλωνοταν ποτέ τα τελευταία χρόνια  Πάντα εξεχε από το δέρμα δηλαδή. Τελικά πήγα πέρσι. Είναι δερματοινωμα. Τίποτα κακό. Σκέψου τώρα με μια αγωγή που μου είχε δώσει ίσα που φαίνεται. 

Αλλά σίγουρα και η εγκυμοσύνη προκαλεί αλλαγές που ούτε τις φανταζόμαστε :)

Σαν μεγαλη παναδα ναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!! Εγω σήμερα μπαινω 25η! Κι εμενα κοριτσια σαν ψεμα μου φαινεται! ❤️ 

Δοξα το Θεο και την Παναγια εφτασα κι εγω εως εδω. Δεν σας κρυβω πως μετα την ανεμβρυική που παλι ειχα περασει το σταδιο των πρωτων εβδομαδων, τωρα που βλεπω επιτελους την κοιλουμπα γεματη και τη μπεμπα να χορευει καθε πρωι, δοξαζω το θεο για το θαυματακι που μου χάρισε. Σταυρωνω καθε μερα την κοιλια μου με λαδακι απο τον Αγιο μου να προσεχει το μωρακι μου και χαιρομαι πολυ που το βιώνω όλο αυτό!

@Balak455 Εγω θα προτεινα να βγαλεις μια φωτο και να την στειλεις στο γιατρο σου. Για το στηθος πιο πολυ. Ισως χρειαζεσαι ενυδατωση και να σου δωσει μια μαλακτικη κρεμουλα. Για την πλατη, εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα πιο ηπιο αφρολουτρο απο τα κλασσικα που εχουμε και θα εκανα μια ηπια απολεπιση. Θεωρω πως ειναι ορμονικο. Οπως με την εφηβεια βγαζουμε ακμη, πιστευω οτι εσυ εχεις κανει κατι ομοιο αλλα στην πλατη. Οταν περασα ακμη εγω, ειχα σπυρακια στην πλατη, για αυτο και το σκεφτομαι ετσι. 

@Marika31 @Eir_maΚοριτσια κι εγω λαχανιαζω οταν μιλαω. Εγω το ριχνω πολυ στα κιλα. Ειμαι στα 83 και δεν εχω υπαρχει πανω απο 70-72 ποτε στη ζωή μου. Κι οταν κανω τις δουλειες μου θελω breaks. Οχι τοσο στο μαγειρεμα ας πουμε, αλλα σιδερο δεν κανω. Το κανει πλεον η μανα μου. Δεν μπορω να σταθω μιση ωρα στην ιδια θεση ορθια. Το Σαββατο που ηθελα να βαλω μια ταξη στην κουζινα μου ας πουμε, να κανω με dettol τις επιφανειες κτλ οσα δεν κανω μεσα στην εβδομαδα τελος παντων, εκανα 2 φορες διαλλειμα. Τα 2 μπανια, τα εκανα σε δοσεις κι αυτο χωρις απορρυπαντικα. Μονο με χλωρινη μεσα στη λεκανη που εκλεισα το καπακι και το αφησα ωρα και τις υπολοιπες επιφανειες με πανακια απολυμαντικα. Με απορρυπαντικα, παλι η μανουλα τα κανει..

Σε αλλα νεα σημερα θα παμε να δουμε την χορευτρια στη γιατρο μας. Περασε μηνας!!! Τωρα θα μου γραψει κι εμενα την καμπυλη :P δεν γλιτωνω!! 

Κοντευει και η doppler ε? 

Ναι. Μια που το ανεφερες, εμενα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν θα χρειαστει να παμε Αθηνα για doppler. Το παρακολουθει εκείνος δλδ με τους υπερηχους. Εσας σας εχουν πει κατι? Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι. Μια που το ανεφερες, εμενα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν θα χρειαστει να παμε Αθηνα για doppler. Το παρακολουθει εκείνος δλδ με τους υπερηχους. Εσας σας εχουν πει κατι? Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Εγω θα σας πω αποψε τι θα πει για το doppler... εχουμε ενα μηνα να την δουμε. Σημερα θα την ρωτησω γιατι μου το ανεφερε ο εμβρυολογο ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι. Μια που το ανεφερες, εμενα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι δεν θα χρειαστει να παμε Αθηνα για doppler. Το παρακολουθει εκείνος δλδ με τους υπερηχους. Εσας σας εχουν πει κατι? Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Ούτε εγώ έχω κάνει σε καμία εγκυμοσύνη,  ούτε σε αυτή μου έχει αναφέρει κάτι... Στο ντοπλερ ουσιαστικά ελέγχουν το ποσό καλά μεγαλώνει το μωρό, πως τρέφεται κτλ αλλά αν έχεις ένα μωρό καλό στα κιλά του γτ να τρέχεις; Τα υπόλοιπα ναι τα τσεκαρουν κάθε μήνα και οι ίδιοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς που έχετε ραντεβού αύριο αν δεν ντρέπεστε και αν το θυμηθείτε μπορείτε να ρωτήσετε τον γιατρό σας για το κοξακι;αν το κολλήσει δηλαδή έγκυος αν παθαίνει κάτι το μωρό; Για να μην αρχίσω να παίρνω σβαρνα τους γυναικολόγους και δίνω πενηντάευρα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τελικα ξερει καμια τι ρουχαλάκια πρεπει να εχουμε για τα μωρα μας ? Δηλαδή για 0 με 3 μηνων πρεπει να εχουμε ποσα? Θελουμε φανελακια απο μεσα ? Θελουμε μονο κορμακι? Τι θελουμε!?? Δεν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Θηλαστρο θα χρειαστείς μόνο αν μπει στη μενν για κάποιο λόγο,εύχομαι να μην μπει. Εμένα η πρώτη μου έμεινε 4 μέρες λόγω ίκτερου στη λάμπα και δεν με άφηναν να τη θηλάσω. Εκεί αντλουσα στο μαιευτήριο που είχαν ένα ειδικό δωμάτιο ανά δύο ώρες την ημέρα και ανά τρεις το βράδυ. Της το έδιναν με μπιμπερο. Μετά δυσκολεύτηκαμε πολύ αλλά ευτυχώς είχα την αδερφή μου που το είχε ξανακάνει και με βοήθησε πολύ. Γενικά στο πρώτο χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον που ξέρει, και υποστήριξη τρελή (θα αναρωτηθείς πάνω από εκατό φορές αν του φτάνει το γάλα σου, θα βρεθούν καλοθελητες να στο πούνε ακόμα και η ίδια σου η μάνα). Βλέπεις μεγαλώσαμε σε μια εποχή που δεν θήλαζαν τα μωρά τους και δεν έχουν ιδέα. 

Αν θέλεις να το κάνεις και το βάλεις πείσμα θα το καταφέρεις. Μετά θα είναι όλα πιο εύκολα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πιπίλα, δεν έχω πλύνει μπιμπερο στη ζωή μου, αποστείρωτης δεν ξέρω τι θα πει. Δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρώ για γάλα και πίστεψέ με είναι πανάκριβα. 

Εκείνη την ώρα πραγματικά σου μιλάω ο,τι χρειαστείς να μου πεις, έχω βοηθήσει πολλές κοπέλες να θηλάσουν ψυχολογικα και σωματικά και είναι κάτι που χαίρομαι να το κάνω πράγματικα. Γιατί κι εμένα αν δεν ήταν να με βοηθήσει η αδερφή μου δεν θα τα είχα καταφέρει.

Αυτό που αναφέρεις με το ίκτερο μας πονηρέψαν οι μαιες γιαυτό στα μαθήματα θηλασμου!! Όπως λες σου πετάνε την καραμέλα πρέπει να δώσεις και λίγο ξένο και ειδικά αν μπει στην λάμπα σου το παίρνουν και σου λένε δώσε ξένο η αντλεί σαι γάλα εκεί είναι να μην λυγίσεις μας είπαν τα κορίτσια και να απαιτήσεις να το βγάζουν και να το θηλάζεις κανονικά δεν παθαίνει τίποτα το μωρό ίσα ίσα το βοηθάς με τον θηλασμό. Αυτοί θα σου λένε τα δικά τους ότι πρέπει και κάνεις κακό που το βγάζεις από την λάμπα αλλά πρέπει να είμαστε δυναμικές και απόφασιστικές ακομα κι αν χρειαστεί να υπογράψουμε ότι ναι θέλουμε να βγαίνει από την λάμπα όσες φορές χρειάζεται για να θηλάσει!! Τι να πω να κάτι ακόμη που σε πατάνε!! Τεσπα μπράβο σου που αγωνίστηκες και θηλάσες όλα σου τα παιδιά Ειρήνη! @Eir_ma οντως πεταμένα λεφτά τα θήλαστρο @Watermelon και αυτά που έστειλες πολύ σωστά, έτσι είναι το στομάχι του εμβρύου είναι πολύ μικρό μερικές σταγόνες πρέπει να πίνει συγκεκριμένα 5 ml-10ml είναι η χωρητικοτητα στομαχιου.εμας στην λίστα του νοσοκομείου που πρέπει να πάρουμε μας γράφουν και χαμομήλι και θήλαστρο και αποστείρωτη και μπιμπερό. Οι μαιες μας είπαν αν είστε αποφασισμενες να θηλασετε θα θηλασετε και κάνεις δεν μπορεί να το σταματήσει αυτό, γιαυτό και γω δεν πρόκειται να τα πάρω καν αυτά ούτε στο νοσοκομείο αλλά ούτε και στο σπίτι!! Θέλω πολύ να θηλασω και γω, μόνο όταν δω ότι ψυχολογικά δεν το αντέχω θα σταματήσω γιατί άλλος λόγος δεν υπάρχει γενικά! ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια τελικα ξερει καμια τι ρουχαλάκια πρεπει να εχουμε για τα μωρα μας ? Δηλαδή για 0 με 3 μηνων πρεπει να εχουμε ποσα? Θελουμε φανελακια απο μεσα ? Θελουμε μονο κορμακι? Τι θελουμε!?? Δεν 

Επειδή τα μωρακια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα πιστεύω ότι μέχρι 10 είναι καλά. Δηλαδή χρειαζόμαστε 10 κοντομανικα για από μέσα (εσώρουχα που λένε η ζιπουνακια) και 10 με μακρύ μανίκι που μπαίνουν και τα πόδια μέσα. Εγώ έχω 12 και 12.πιο μετά θα βλέπω τις ανάγκες του μωρου και αναλόγως θα παίρνω. Επίσης θέλουμε κάλτσακια οπωσδήποτε καμία ζακετουλα για το βράδυ και σίγουρα 1 κουβέρτα πικε(καλοκαιρινή) και μια πιο βαμβακερή. Προσωπικά εγώ αυτά θα έχω για αρχή και έπεται συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Αυτό που αναφέρεις με το ίκτερο μας πονηρέψαν οι μαιες γιαυτό στα μαθήματα θηλασμου!! Όπως λες σου πετάνε την καραμέλα πρέπει να δώσεις και λίγο ξένο και ειδικά αν μπει στην λάμπα σου το παίρνουν και σου λένε δώσε ξένο η αντλεί σαι γάλα εκεί είναι να μην λυγίσεις μας είπαν τα κορίτσια και να απαιτήσεις να το βγάζουν και να το θηλάζεις κανονικά δεν παθαίνει τίποτα το μωρό ίσα ίσα το βοηθάς με τον θηλασμό. Αυτοί θα σου λένε τα δικά τους ότι πρέπει και κάνεις κακό που το βγάζεις από την λάμπα αλλά πρέπει να είμαστε δυναμικές και απόφασιστικές ακομα κι αν χρειαστεί να υπογράψουμε ότι ναι θέλουμε να βγαίνει από την λάμπα όσες φορές χρειάζεται για να θηλάσει!! Τι να πω να κάτι ακόμη που σε πατάνε!! Τεσπα μπράβο σου που αγωνίστηκες και θηλάσες όλα σου τα παιδιά Ειρήνη! @Eir_ma οντως πεταμένα λεφτά τα θήλαστρο @Watermelon και αυτά που έστειλες πολύ σωστά, έτσι είναι το στομάχι του εμβρύου είναι πολύ μικρό μερικές σταγόνες πρέπει να πίνει συγκεκριμένα 5 ml-10ml είναι η χωρητικοτητα στομαχιου.εμας στην λίστα του νοσοκομείου που πρέπει να πάρουμε μας γράφουν και χαμομήλι και θήλαστρο και αποστείρωτη και μπιμπερό. Οι μαιες μας είπαν αν είστε αποφασισμενες να θηλασετε θα θηλασετε και κάνεις δεν μπορεί να το σταματήσει αυτό, γιαυτό και γω δεν πρόκειται να τα πάρω καν αυτά ούτε στο νοσοκομείο αλλά ούτε και στο σπίτι!! Θέλω πολύ να θηλασω και γω, μόνο όταν δω ότι ψυχολογικά δεν το αντέχω θα σταματήσω γιατί άλλος λόγος δεν υπάρχει γενικά! ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ

Λοιπόν παρακολούθησα ένα σεμινάριο τώρα με το θηλαστρο και έλεγε και η μαία ότι εννοείται δεν χρειάζεται να έχουμε θηλαστρο στην αρχή. Σε δεύτερο χρόνο αν χρειαστεί. 

Απ'οτι κατάλαβα το θηλαστρο βοηθάει αν θες να κάνεις τράπεζα γάλακτος γιατί μπορεί π.χ να έχεις επιστρέψει στην δουλειά και να μην μπορείς να θηλασεις όταν πρέπει να φάει το μωρό. 

Με φειδώ πάντως είπε το χρησιμοποιούμε. Πολλές πληροφορίες πάντως και πολλά άγνωστα για εμάς. Επίσης είπε ότι το θηλαστρο χρησιμοποιείται μετά το 2μηνο. Θέλουμε να γίνει η εδραίωση πρώτα. Και ότι το θηλαστρο μειώνει την ποσότητα γάλακτος με την πάροδο του χρόνου γιατί δεν μπορεί να αντλήσει τόσο γάλα όσο το μωράκι. Ενώ μετά την εδραίωση δεν έχουμε θέμα. Αυτό κατάλαβα. Ας μας πουν και τα κορίτσια που το έχουν χρησιμοποιήσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Αυτό που αναφέρεις με το ίκτερο μας πονηρέψαν οι μαιες γιαυτό στα μαθήματα θηλασμου!! Όπως λες σου πετάνε την καραμέλα πρέπει να δώσεις και λίγο ξένο και ειδικά αν μπει στην λάμπα σου το παίρνουν και σου λένε δώσε ξένο η αντλεί σαι γάλα εκεί είναι να μην λυγίσεις μας είπαν τα κορίτσια και να απαιτήσεις να το βγάζουν και να το θηλάζεις κανονικά δεν παθαίνει τίποτα το μωρό ίσα ίσα το βοηθάς με τον θηλασμό. Αυτοί θα σου λένε τα δικά τους ότι πρέπει και κάνεις κακό που το βγάζεις από την λάμπα αλλά πρέπει να είμαστε δυναμικές και απόφασιστικές ακομα κι αν χρειαστεί να υπογράψουμε ότι ναι θέλουμε να βγαίνει από την λάμπα όσες φορές χρειάζεται για να θηλάσει!! Τι να πω να κάτι ακόμη που σε πατάνε!! Τεσπα μπράβο σου που αγωνίστηκες και θηλάσες όλα σου τα παιδιά Ειρήνη! @Eir_ma οντως πεταμένα λεφτά τα θήλαστρο @Watermelon και αυτά που έστειλες πολύ σωστά, έτσι είναι το στομάχι του εμβρύου είναι πολύ μικρό μερικές σταγόνες πρέπει να πίνει συγκεκριμένα 5 ml-10ml είναι η χωρητικοτητα στομαχιου.εμας στην λίστα του νοσοκομείου που πρέπει να πάρουμε μας γράφουν και χαμομήλι και θήλαστρο και αποστείρωτη και μπιμπερό. Οι μαιες μας είπαν αν είστε αποφασισμενες να θηλασετε θα θηλασετε και κάνεις δεν μπορεί να το σταματήσει αυτό, γιαυτό και γω δεν πρόκειται να τα πάρω καν αυτά ούτε στο νοσοκομείο αλλά ούτε και στο σπίτι!! Θέλω πολύ να θηλασω και γω, μόνο όταν δω ότι ψυχολογικά δεν το αντέχω θα σταματήσω γιατί άλλος λόγος δεν υπάρχει γενικά! ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΜΕ

Μπράβο σου που ενημερώνεσαι από τώρα και έπεσες και σε σωστές μαίες, εγώ κορίτσια πήγα ντουβαρι έλεγα σιγά μωρέ πόσο δύσκολο θα είναι να θηλάσεις.... Ε ήταν πιο δύσκολο και από τη γέννα στην αρχή. Αλλά μετά είναι πιο εύκολο από το μπουκάλι γτ όπου κι αν είσαι βγάζεις το στήθος και ταιζεις, ούτε κουβαλάς μπουκάλια ούτε πιπίλες ούτε τίποτα. Βέβαια είναι οι αϋπνίες.... Πολύ αϋπνία παιδιά τα μωρά μέχρι ενός έτους μου ξυπνούσαν ανά 2-3 ώρες για γάλα..... Ενώ άλλα που δεν θήλαζαν κοιμόντουσαν σερί.  

Στο νοσοκομείο την πρώτη γέννα μου είχαν πουλήσει ο,τι βλακεία μπορείς να σκεφτείς, μου έλεγαν εκεί κάτι πωλήτριες που έρχονταν ότι θα χρειαστείς το ένα το άλλο και έτρεχε ο άντρας μου και αγόραζε. Τι κοχύλια, τι θηλές σιλικόνης,θηλαστρα, και ηλεκτρικό και χειροκίνητο, ο,τι είχε το μαγαζί κάτω στο μαιευτήριο Ρέα το είχα αγοράσει. Ε τα εχω και σκονιζονται, τα έχω δανείσει σε γνωστές αλλά καμία δεν τα χρειάστηκε τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Λοιπόν παρακολούθησα ένα σεμινάριο τώρα με το θηλαστρο και έλεγε και η μαία ότι εννοείται δεν χρειάζεται να έχουμε θηλαστρο στην αρχή. Σε δεύτερο χρόνο αν χρειαστεί. 

Απ'οτι κατάλαβα το θηλαστρο βοηθάει αν θες να κάνεις τράπεζα γάλακτος γιατί μπορεί π.χ να έχεις επιστρέψει στην δουλειά και να μην μπορείς να θηλασεις όταν πρέπει να φάει το μωρό. 

Με φειδώ πάντως είπε το χρησιμοποιούμε. Πολλές πληροφορίες πάντως και πολλά άγνωστα για εμάς. Επίσης είπε ότι το θηλαστρο χρησιμοποιείται μετά το 2μηνο. Θέλουμε να γίνει η εδραίωση πρώτα. Και ότι το θηλαστρο μειώνει την ποσότητα γάλακτος με την πάροδο του χρόνου γιατί δεν μπορεί να αντλήσει τόσο γάλα όσο το μωράκι. Ενώ μετά την εδραίωση δεν έχουμε θέμα. Αυτό κατάλαβα. Ας μας πουν και τα κορίτσια που το έχουν χρησιμοποιήσει

Αν κάνεις περιστασιακή χρήση δεν ισχύει. Για όσες μανούλες επιθυμούν να γυρίσουν στην δουλειά όμως και πρέπει να κάνουν μια μικρή τράπεζα ίσως επηρεάζει την ροή, γιαυτό καλύτερα είναι να βγάζεις και με το χέρι μου είχε πει η μαια και με το θήλαστρο και με το χέρι για καλύτερη παραγωγή!! Επίσης καλό θα ήταν να βοηθάς το στήθος σου πριν το θήλαστρο με λίγο μασάζ και ζεστές κομπρεσες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Μπράβο σου που ενημερώνεσαι από τώρα και έπεσες και σε σωστές μαίες, εγώ κορίτσια πήγα ντουβαρι έλεγα σιγά μωρέ πόσο δύσκολο θα είναι να θηλάσεις.... Ε ήταν πιο δύσκολο και από τη γέννα στην αρχή. Αλλά μετά είναι πιο εύκολο από το μπουκάλι γτ όπου κι αν είσαι βγάζεις το στήθος και ταιζεις, ούτε κουβαλάς μπουκάλια ούτε πιπίλες ούτε τίποτα. Βέβαια είναι οι αϋπνίες.... Πολύ αϋπνία παιδιά τα μωρά μέχρι ενός έτους μου ξυπνούσαν ανά 2-3 ώρες για γάλα..... Ενώ άλλα που δεν θήλαζαν κοιμόντουσαν σερί.  

Στο νοσοκομείο την πρώτη γέννα μου είχαν πουλήσει ο,τι βλακεία μπορείς να σκεφτείς, μου έλεγαν εκεί κάτι πωλήτριες που έρχονταν ότι θα χρειαστείς το ένα το άλλο και έτρεχε ο άντρας μου και αγόραζε. Τι κοχύλια, τι θηλές σιλικόνης,θηλαστρα, και ηλεκτρικό και χειροκίνητο, ο,τι είχε το μαγαζί κάτω στο μαιευτήριο Ρέα το είχα αγοράσει. Ε τα εχω και σκονιζονται, τα έχω δανείσει σε γνωστές αλλά καμία δεν τα χρειάστηκε τελικά.

Ναι έτσι είναι! Αν δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση τι να κάνουμε και μεις, οι ορμόνες βαράνε κόκκινο και θελουμε να κάνουμε τα καλύτερα για τα μωρακια μας. Σε βομβαρδίζουν με διαφορά όπως λες και πέφτεις στην παγιδα αλλά δεν πρέπει!! Ήσουν τυχερή που είχες την αδερφή σου εσύ!! Και γω που έπεσα σε καλη μαια. 10 εκεί μέσα μόνο αυτή η μία ασχολήθηκε μαζί μου και με βοήθησε πολύ. Και τώρα στο δημοσιο νοσοκομείο που θα γεννήσω είναι στο σύνολο 8 και είναι όλες εξαιρετικές. Επειδή είναι και μικρό νοσοκομείο είναι κατά πάνω σου. Πιο ιδιωτικό δεν γίνεται 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι έτσι είναι! Αν δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση τι να κάνουμε και μεις, οι ορμόνες βαράνε κόκκινο και θελουμε να κάνουμε τα καλύτερα για τα μωρακια μας. Σε βομβαρδίζουν με διαφορά όπως λες και πέφτεις στην παγιδα αλλά δεν πρέπει!! Ήσουν τυχερή που είχες την αδερφή σου εσύ!! Και γω που έπεσα σε καλη μαια. 10 εκεί μέσα μόνο αυτή η μία ασχολήθηκε μαζί μου και με βοήθησε πολύ. Και τώρα στο δημοσιο νοσοκομείο που θα γεννήσω είναι στο σύνολο 8 και είναι όλες εξαιρετικές. Επειδή είναι και μικρό νοσοκομείο είναι κατά πάνω σου. Πιο ιδιωτικό δεν γίνεται 😄

Ρε κοριτσακι μου θύμησε μου δεν είσαι Αθήνα ε; Γι'αυτό είναι καλό το δημόσιο νοσοκομείο, γτ εδώ Αθήνα..... Ούτε απέξω δεν θέλω να περνάω. Αλλά στην επαρχία έχουν εξαιρετικά δημόσια νοσοκομεία,έχει τύχει και έχω νοσηλευτεί και χειρουργηθεί παλαιότερα στην Καβάλα και δεν θα το άλλαζα με τίποτα...

Επίσης χίλια συγγνώμη που δεν θυμάμαι από την αϋπνία είναι, έχουμε πει και τόσα πολλά εδώ μέσα.... Έχεις ξαναγεννησει; Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αν θέλεις μου απαντάς

Οι μαίες είναι πολύ σημαντικές πιο σημαντικές και από τον γιατρό ειδικά αν κάνεις φυσιολογικό τοκετό, αυτές σε ξεγεννανε ο γιατρός μπαίνει να κόψει τον λώρο και να ράψει και γεια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ρε κοριτσακι μου θύμησε μου δεν είσαι Αθήνα ε; Γι'αυτό είναι καλό το δημόσιο νοσοκομείο, γτ εδώ Αθήνα..... Ούτε απέξω δεν θέλω να περνάω. Αλλά στην επαρχία έχουν εξαιρετικά δημόσια νοσοκομεία,έχει τύχει και έχω νοσηλευτεί και χειρουργηθεί παλαιότερα στην Καβάλα και δεν θα το άλλαζα με τίποτα...

Επίσης χίλια συγγνώμη που δεν θυμάμαι από την αϋπνία είναι, έχουμε πει και τόσα πολλά εδώ μέσα.... Έχεις ξαναγεννησει; Συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη αν θέλεις μου απαντάς

Οι μαίες είναι πολύ σημαντικές πιο σημαντικές και από τον γιατρό ειδικά αν κάνεις φυσιολογικό τοκετό, αυτές σε ξεγεννανε ο γιατρός μπαίνει να κόψει τον λώρο και να ράψει και γεια σας.

😂 Έτσι ακριβώς Ειρήνη είναι με τους γιατρούς!! Εγώ ζω κοντά στην Αραχωβα και πηγαίνω στο νοσοκομείο της Άμφισσας!και η Λιβαδειά είναι πιο κοντά αλλά το νοσοκομείο συγκεκριμένα η μαιευτική έιναι για κλάματα!! Που να τα θυμάσαι όλα ρε κοριτσι, λογικό είναι. Όλες μπερδευομαστε! Είχα γεννήσει 23η εβδομάδα πρόπερσι ένα αγοράκι λόγω ανεπάρκειας τραχηλου που τότε δεν το ήξερα. Εζησε για 15 μέρες στην μονάδα νεογνών. Είχα έρθει Αθήνα για την β επιπεδου και ξαφνικά όταν κάναμε τον κολπικό υπέρηχο είδαμε ότι ο τράχηλος μου είχε 4 διαστολή με έστειλε κατευθειαν επειγόντα και εφημέρευε το Ελενα τότε οπότε με έβαλαν για περιδεση, ουσιαστικά είχε κατέβει το μωρό και φαινόταν το κεφαλάκι του. Καθησα 8 μέρες πλήρης ακινησία τελικά το ραμμα έσπασε και γέννησα! Μετά παρέμεινα άλλες 20 μέρες για να το βλέπω και να βγάζω γάλα, είχα βγάλει τόσο γάλα αλλά ο μπέμπης έπινε μόνο 2 σταγόνες την ημέρα οπότε μετά το έκανα δωρεά στην τράπεζα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

😂 Έτσι ακριβώς Ειρήνη είναι με τους γιατρούς!! Εγώ ζω κοντά στην Αραχωβα και πηγαίνω στο νοσοκομείο της Άμφισσας!και η Λιβαδειά είναι πιο κοντά αλλά το νοσοκομείο συγκεκριμένα η μαιευτική έιναι για κλάματα!! Που να τα θυμάσαι όλα ρε κοριτσι, λογικό είναι. Όλες μπερδευομαστε! Είχα γεννήσει 23η εβδομάδα πρόπερσι ένα αγοράκι λόγω ανεπάρκειας τραχηλου που τότε δεν το ήξερα. Εζησε για 15 μέρες στην μονάδα νεογνών. Είχα έρθει Αθήνα για την β επιπεδου και ξαφνικά όταν κάναμε τον κολπικό υπέρηχο είδαμε ότι ο τράχηλος μου είχε 4 διαστολή με έστειλε κατευθειαν επειγόντα και εφημέρευε το Ελενα τότε οπότε με έβαλαν για περιδεση, ουσιαστικά είχε κατέβει το μωρό και φαινόταν το κεφαλάκι του. Καθησα 8 μέρες πλήρης ακινησία τελικά το ραμμα έσπασε και γέννησα! Μετά παρέμεινα άλλες 20 μέρες για να το βλέπω και να βγάζω γάλα, είχα βγάλει τόσο γάλα αλλά ο μπέμπης έπινε μόνο 2 σταγόνες την ημέρα οπότε μετά το έκανα δωρεά στην τράπεζα!! 

Αχ κοπέλα μου με έκανες και έκλαψα, είσαι ηρωίδα, έχεις περάσει τέτοιο πράγμα και είσαι μες την ενέργεια την καλή διάθεση το χιούμορ!!! Ούτε μπορώ να φανταστώ πως θα ήμουν αν ζούσα κάτι παρόμοιο, είμαι τόσο λιποψυχη δεν ξέρω αν θα άντεχα....

Τα καλύτερα έρχονται από εδώ και πέρα θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά και θα τα ξεχάσεις όλα....  

Κοντά στην Αραχωβα;;;; Πωωωω τυχερή σε ζηλευωωωω κι εμείς ψάχνουμε για σπίτι να φύγουμε από την Αθήνα δεν μας αρέσει οι συνθήκες μας έφεραν εδώ, δεν έχουμε και κανέναν ουσιαστικά,οπότε λέμε να πάμε Θεσσαλονίκη που είναι όλοι οι συγγενείς και φίλοι του συζύγου (όχι στο κέντρο κι εμείς εκτός το ψάχνουμε επαρχιακά). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Αχ κοπέλα μου με έκανες και έκλαψα, είσαι ηρωίδα, έχεις περάσει τέτοιο πράγμα και είσαι μες την ενέργεια την καλή διάθεση το χιούμορ!!! Ούτε μπορώ να φανταστώ πως θα ήμουν αν ζούσα κάτι παρόμοιο, είμαι τόσο λιποψυχη δεν ξέρω αν θα άντεχα....

Τα καλύτερα έρχονται από εδώ και πέρα θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά και θα τα ξεχάσεις όλα....  

Κοντά στην Αραχωβα;;;; Πωωωω τυχερή σε ζηλευωωωω κι εμείς ψάχνουμε για σπίτι να φύγουμε από την Αθήνα δεν μας αρέσει οι συνθήκες μας έφεραν εδώ, δεν έχουμε και κανέναν ουσιαστικά,οπότε λέμε να πάμε Θεσσαλονίκη που είναι όλοι οι συγγενείς και φίλοι του συζύγου (όχι στο κέντρο κι εμείς εκτός το ψάχνουμε επαρχιακά). 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό!! Μαθήματα ζωής είναι αυτά!! Ευγνωμονω τον ευατο μου που στάθηκα με αξιοπρέπεια σε όλο αυτό γιατί βιώσαμε μαζι με τον άντρα μου πολλές δυσκολίες εκεί μέσα. Το πιο τραγικό απολα είναι ότι δεν αναλάμβαναν και την ταφή από το νοσοκομειο λόγω του ότι θεωρούνταν αρκετά μεγάλο το μωρο (ότι να ναι) οπότε έπρεπε να τα κανονίσουμε όλα μόνοι μας!! Ευγνώμωνω και την οικογένειά μου (τους γονείς μου, τα αδέρφια μου, τους φίλους μας) και κυρίως τον ψυχολόγο μου γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω πως θα ήμουν σήμερα, έκανα ένα χρόνο ψυχοθεραπεία γιατί μετά μου βγήκαν διαφορά ψυχοσωματικα, κολπικά μικρόβια!! συνέχεια από όλη την ταλαιπωρία και τα χειρουργεια κι άλλα πολλά!! Οι δύσκολες καταστάσεις βγάζουν όλη την δύναμη που έχουμε μέσα μας, τόσο μεγάλη που ακόμα και οι ίδιοι αναρωτιομαστε μας πως τα κατάφερα, οπότε μην το λες αυτό για σένα γιατί δεν το πιστεύω, εσύ είσαι 3 φορές ηρωίδα μόνο για την οικογένειά που έχεις δημιουργήσει!! Μακάρι να καταφέρεται κάποια στιγμή και να το κάνετε αυτό το βήμα, ξέρω η Αθήνα είναι σκέτη τρελά και χρειαζόμαστε ανθρώπους δίπλα μας κακά τα ψέματα. Καλη και η πόλη αλλά η επαρχία έχει να προσφέρει πολλά περισσότερα σε μια οικογένεια θεωρώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τη γιατρό μου 😊😊 το κοριτσάκι μου 24+1 σήμερα, 662 γραμμάρια κ μοιάζει να έχει μακριά πόδια! Μας έβγαλε κ λίγο γλώσσα όταν γύρισε πρόσωπο κ ανακαλύψαμε ότι εκεί που πονάω είναι γιατί είναι ο πλακούντας κι αυτή κλωτσάει πιθανόν κ με τα δυο πόδια 😂😂

Σε αλλά νέα, θα με δει σε ένα μήνα λέει. Καμπύλη θα κάνω μετά την επόμενη Τετάρτη που θα είναι 25 εβδομάδων. Αλλά μου την έγραψε να υπάρχει.

Τελος, το ντοπλερ μου είπε ότι θα το κάνουμε κατά την 31η - 32η εβδομάδα. Από εκεί βλέπουμε την κυκλοφορία του αίματος κι αν υπάρχουν αντιστάσεις. Δλδ το μωρό μπορεί να τρέφεται μεν αλλά όχι επαρκώς. Τότε ο γιατρός κρίνει λέει αν θα επαναλάβει το ντοπλερ σε δυο ή ακόμα κ σε μία εβδομάδα αν το κρίνει αναγκαίο καθώς αν το μωρό δεν τρέφεται σωστά θα το πάρει με καισαρική. 
Παρολα αυτά μου είπε πως αυτό συνήθως φαίνεται από την αυχενική. Αν υπάρχουν ενδειξεις για πρόωρο μωρό τότε αναλόγως γίνεται το ντοπλερ κ αναλόγως γίνεται επανάληψη. 
Για τη μπεμπα είπε, πως από ότι κρίνει έως τώρα, δεν θα χρειαστεί δεύτερο γιατί οι τιμές ήταν τέτοιες που, λογικά πάντα, το μωρό δεν θα έχει θέμα. 

Δοξα το θεό όλα ήταν τέλεια στην επίσκεψη μας αυτή! 
Μου έδωσε κ τα στοιχεία της μαίας της να επικοινωνήσω μαζί της κ να κάνω μαζί της μαθήματα καθώς είναι και καθηγήτρια όποτε την εμπιστεύεται πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τη γιατρό μου 😊😊 το κοριτσάκι μου 24+1 σήμερα, 662 γραμμάρια κ μοιάζει να έχει μακριά πόδια! Μας έβγαλε κ λίγο γλώσσα όταν γύρισε πρόσωπο κ ανακαλύψαμε ότι εκεί που πονάω είναι γιατί είναι ο πλακούντας κι αυτή κλωτσάει πιθανόν κ με τα δυο πόδια 😂😂

Σε αλλά νέα, θα με δει σε ένα μήνα λέει. Καμπύλη θα κάνω μετά την επόμενη Τετάρτη που θα είναι 25 εβδομάδων. Αλλά μου την έγραψε να υπάρχει.

Τελος, το ντοπλερ μου είπε ότι θα το κάνουμε κατά την 31η - 32η εβδομάδα. Από εκεί βλέπουμε την κυκλοφορία του αίματος κι αν υπάρχουν αντιστάσεις. Δλδ το μωρό μπορεί να τρέφεται μεν αλλά όχι επαρκώς. Τότε ο γιατρός κρίνει λέει αν θα επαναλάβει το ντοπλερ σε δυο ή ακόμα κ σε μία εβδομάδα αν το κρίνει αναγκαίο καθώς αν το μωρό δεν τρέφεται σωστά θα το πάρει με καισαρική. 
Παρολα αυτά μου είπε πως αυτό συνήθως φαίνεται από την αυχενική. Αν υπάρχουν ενδειξεις για πρόωρο μωρό τότε αναλόγως γίνεται το ντοπλερ κ αναλόγως γίνεται επανάληψη. 
Για τη μπεμπα είπε, πως από ότι κρίνει έως τώρα, δεν θα χρειαστεί δεύτερο γιατί οι τιμές ήταν τέτοιες που, λογικά πάντα, το μωρό δεν θα έχει θέμα. 

Δοξα το θεό όλα ήταν τέλεια στην επίσκεψη μας αυτή! 
Μου έδωσε κ τα στοιχεία της μαίας της να επικοινωνήσω μαζί της κ να κάνω μαζί της μαθήματα καθώς είναι και καθηγήτρια όποτε την εμπιστεύεται πολύ.

Τέλεια!!! Μπράβο κορίτσι μου. Μεγαλώνει η μπεμπουλα. 

Σου έδωσε οδηγίες για την καμπύλη? Με την μαία τι μαθήματα λες να κάνεις? Σου είπε περίπου πόσο πληρώνονται οι μαιεςυ? 'η αν ξέρετε εσείς κορίτσια τι τιμές παίζουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Τέλεια!!! Μπράβο κορίτσι μου. Μεγαλώνει η μπεμπουλα. 

Σου έδωσε οδηγίες για την καμπύλη? Με την μαία τι μαθήματα λες να κάνεις? Σου είπε περίπου πόσο πληρώνονται οι μαιεςυ? 'η αν ξέρετε εσείς κορίτσια τι τιμές παίζουν?

Μεγαλώνει το καμάρι μου ❤️❤️

 

Μου είπε να την ψάξω στο Ίντερνετ κ να δω τι θέλω να παρακολουθήσω γιατί εκείνη δεν έχει ιδεα τι προσφέρει αλλά την εκτιμά πολύ γιατί δεν είναι φανατισμένη. Μου είπε πως άλλη μαία υποστηρίζει τον θηλασμό άλλη όχι, άλλη λέει φυσιολογικό τοκετό άλλη καισαρική άλλη λέει ναι στην επισκληρίδειο άλλη όχι. Αυτή λέει δεν είναι φανατισμένη με καμία άποψη για αυτό κ την έχει πολλά χρόνια κοντά της. Είναι από τις μαίες που σέβονται πολύ λέει το σωμα της κάθε γυναίκας κ πάει με το πως εξελίσσεται ο τοκετός. 
Μου είπε ναι, αν την θέλω στον τοκετό μας παίρνει 300€. Το ήξερα βέβαια γιατί την είχε πάρει η κολλητή μου κ έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη. Σκέψου ότι ο άντρας της που απλά ήταν παρόν μου έλεγε πως η βοήθεια της μαίας έπρεπε να στοιχίζει κ περισσότερο, ήταν όλη την ώρα στο πλευρό της και την βοήθησε πιο πολύ κι από την γιατρό.

Οποτε θα την καλέσω την γυναίκα αύριο να της πω ότι ενδιαφέρομαι να είναι στον τοκετό μας να τη γνωρίσω κ θα την ρωτήσω τι προσφέρει προ του τοκετού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Επειδή τα μωρακια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα πιστεύω ότι μέχρι 10 είναι καλά. Δηλαδή χρειαζόμαστε 10 κοντομανικα για από μέσα (εσώρουχα που λένε η ζιπουνακια) και 10 με μακρύ μανίκι που μπαίνουν και τα πόδια μέσα. Εγώ έχω 12 και 12.πιο μετά θα βλέπω τις ανάγκες του μωρου και αναλόγως θα παίρνω. Επίσης θέλουμε κάλτσακια οπωσδήποτε καμία ζακετουλα για το βράδυ και σίγουρα 1 κουβέρτα πικε(καλοκαιρινή) και μια πιο βαμβακερή. Προσωπικά εγώ αυτά θα έχω για αρχή και έπεται συνέχεια

Αρα του μωρου ασχετα που θα ειναι Αυγουστος θα του φορεσουμε μακρυμανικο? Οχι λογικα. Αυτο προς τελη Σεπτέμβρη με Οκτώβρη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Αρα του μωρου ασχετα που θα ειναι Αυγουστος θα του φορεσουμε μακρυμανικο? Οχι λογικα. Αυτο προς τελη Σεπτέμβρη με Οκτώβρη? 

Τα μακρύμανικα θα τα χρειαστούμε τα βράδια ακόμα κι αν είναι Αύγουστος, γιατί σου λέει αν έχεις air-condition του φοράς ένα μακρύμανικα και το σκεπάζει με ένα σεντονακι η αλλιώς του φοράς κοντομάνικο με κάλτσακια και το σκεπάζεις με μια πικε κουβέρτα!! Εγώ τα είχα ήδη τα μακρύμανικα οπότε εσύ μπορείς να πάρεις λιγότερα για αρχή. Πάρε 10 ζιπουνακια και 4-5 μακρυμανικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...