Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Έχεις δικιο, αυτό με την κοινή γραμμή είναι εξοργυστικο!!! Και γω δεν μπορώ να κατανοησω κάποια πράγματα!! Πάντως θα συμφωνήσω με την. @Ersi85 γιατί κια γω από τους γιατρούς μου αυτό ξέρω το βραδινό όσο πιο νωρίς γίνεται εμένα μου το εχει μέχρι 19:00 αντε να τα να τα παω το πολύ μισή ώρα μετά. Όπως επίσης μου έχει και το πρωινό να τρώγεται στις 8:00 για να παίρνω μέτρηση 9:00.Τεσπα, ορίστε το δικό μου πρόγραμμα. Με αυτο κατάφερα και είμαι σε αυτό το τόσο καλά ρυθμισμένο επίπεδο τωρα

IMG_20230511_114544.jpg

IMG_20230511_114538.jpg

Οκ, και 19.30 ενώ φαίνεται λογικό εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω! Εννοώ θα πεινούσα πάλι μέχρι το γάλα!! Δεν ξέρω μας έχουν τρελάνει πραγματικά...Εγώ πχ έφαγα ενδιάμεσα 1 Μικρή μπανάνα+ 10-12 αμύγδαλα και 1 ώρα μετά ήταν 98. Άρα αυτό το συνεχίζω??? Μπανάνα μου γράφει όχι συχνά...Κάψιμο 🥴🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! 

Δεν ειμαι ειδικός, αλλά αυτό που καταλαβαινω εγώ κι από αυτα που η γιατρός μου μου προτείνει είναι οτι για να μην κανει βολτες το σακχαρο, χρειαζεται πρωτεϊνη. Πχ η φρυγανια με το cottage ειναι πρωτεϊνη το τυρί. Για αυτο και δεν στο ανεβαζει. Το ψάρι επίσης. 

Εμενα η διαιτολογος ας πουμε, μου δινει για πρωϊνό ενα ποτηρι χυμο φρέσκο κι ενα ψωμί τοστ ολικης με 1 φετα τυρι κι αυγό. Και με κραταει πολυ περισσότερη ωρα. Δεν ξερω τι κανει στο σακχαρο μου, δεν μετραω (ακομα ισως) αλλά όπου παίζει πρωτεϊνη ειναι καλύτερα. 

Ναι αυτό με την πρωτεΐνη ισχύει, το επιβεβαίωνω και γω από τον γιατρό μου. Λίγο τυράκι παραπανω η γάλα δεν θα επηρεάσει το σάκχαρο!! Τι τυχερή που είσαι με τον χυμό. Και γω πριν την εγκυμοσυνη κάθε πρωί αυτό ήταν το πρωινό μου, όμως για τον διαβήτη είναι ότι χειρότερο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Οκ, και 19.30 ενώ φαίνεται λογικό εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω! Εννοώ θα πεινούσα πάλι μέχρι το γάλα!! Δεν ξέρω μας έχουν τρελάνει πραγματικά...Εγώ οχ έφαγα ενδιάμεσα 1 Μικρή μπανάνα+ 10-12 αμύγδαλα και 1 ώρα μετά ήταν 98. Άρα αυτό το συνεχίζω??? Μπανάνα μου γράφει όχι συχνά...Κάψιμο 🥴🥴

Και μένα οι ώρες μου φάνηκαν στην αρχή μια τρέλα, δεν μπορούσα στην αρχή γτ πεινούσα όπως λες μέχρι το προ ύπνου αλλά το συνήθισα!! Συνηθίζεται να ξέρεις, επίσης το γεύμα προ ύπνου δεν υπάρχει πρόβλημα να το φας και 22:00  αν δεις ότι πείνας νωρίτερα!! Αυτό με  την μπανάνα εμένα μου έχει μισή μπανανα οπότε και η μικρή που τρως εινσι οκ, τα αμύγδαλα που φαίνονται πολλά!! Αυτό είναι το γεύμα σου το ενδιάμεσο πάντα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι αυτό με την πρωτεΐνη ισχύει, το επιβεβαίωνω και γω από τον γιατρό μου. Λίγο τυράκι παραπανω η γάλα δεν θα επηρεάσει το σάκχαρο!! Τι τυχερή που είσαι με τον χυμό. Και γω πριν την εγκυμοσυνη κάθε πρωί αυτό ήταν το πρωινό μου, όμως για τον διαβήτη είναι ότι χειρότερο!! 

Κορίτσια στο πρώτο τρίμηνο που είχα πολλούς εμετούς, το μόνο πρωινό που με κράταγε και ήμουν καλά για να δουλέψω ήταν 2 φέτες ψωμί με μέλι και ταχίνι και ένα μεγάλο ποτήρι χυμό πορτοκαλι-μπανανα. 

Φουλ στα σάκχαρα τώρα που το σκέφτομαι. 🤣 Και αυτό ξεκίνησε από την 6 εβδομάδα έως την 14η σίγουρα. Γλυκά άλλα δεν έτρωγα γιατί δεν ήθελα. Επίσης το βράδυ πολύ συχνά έτρωγα μακαρόνια με τυρί γιατί επίσης μου καθοντουσαν καλά. (βέβαια εμετό έκανα αλλά ευτυχώς όχι φαγητό).

Τελικά στην πρώτη μέτρηση που ηταν 30/1 ήταν 81. 😮

Μακάρι να μην έχω θέμα γιατί κορίτσια σας διαβάζω και ανησυχώ. Δεν μπορώ με τίποτα με το τόσο πρόγραμμα. 

με τα κιλά πώς πάτε όσες κάνετε διατροφή? Πόσα έχετε πάρει από την αρχή?

επίσης αν θέλετε να βγείτε για φαι έξω, δεν θα φάτε εν τέλη?  'η θα πάτε για κρέας λόγο πρωτεϊνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Οκ, και 19.30 ενώ φαίνεται λογικό εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω! Εννοώ θα πεινούσα πάλι μέχρι το γάλα!! Δεν ξέρω μας έχουν τρελάνει πραγματικά...Εγώ οχ έφαγα ενδιάμεσα 1 Μικρή μπανάνα+ 10-12 αμύγδαλα και 1 ώρα μετά ήταν 98. Άρα αυτό το συνεχίζω??? Μπανάνα μου γράφει όχι συχνά...Κάψιμο 🥴🥴

Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ... βιώνω τα ίδια. Εμένα μου έχει πει μισή μπανάνα για φρούτο και να είναι και άγουρη, ΄όχι μαυρισμένη ή ώριμη..! Ούτε καν 1 ολόκληρη 😒Και μέχρι 10 αμύγδαλα συνδυαστικά με τη μπανάνα, έχω δει πως δε μου ανεβάζουν πολύ το σάκχαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχει να κάνει και με τον οργανισμό πάντως. Εγώ στο πρώτο τρίμηνο που είχα πολλούς εμετούς, το μόνο πρωινό που με κράταγε και ήμουν καλά για να δουλέψω ήταν 2 φέτες ψωμί με μέλι και ταχίνι και ένα μεγάλο ποτήρι χυμό πορτοκαλι-μπανανα. 

Φουλ στα σάκχαρα τώρα που το σκέφτομαι. 🤣 Και αυτό ξεκίνησε από την 6 εβδομάδα έως την 14η σίγουρα. Γλυκά άλλα δεν έτρωγα γιατί δεν ήθελα. Επίσης το βράδυ πολύ συχνά έτρωγα μακαρόνια με τυρί γιατί επίσης μου καθοντουσαν καλά. (βέβαια εμετό έκανα αλλά ευτυχώς όχι φαγητό).

Τελικά στην πρώτη μέτρηση που ηταν 30/1 ήταν 81. 😮

Μακάρι να μην έχω θέμα γιατί κορίτσια σας διαβάζω και ανησυχώ. Δεν μπορώ με τίποτα με το τόσο πρόγραμμα. 

με τα κιλά πώς πάτε όσες κάνετε διατροφή? Πόσα έχετε πάρει από την αρχή?

Αχ και γω έτσι έλεγα για το πρόγραμμα αλλά όταν προσαρμοστείς είναι καλά, την παλεύεις και ειδικά όταν πέφτουν και οι τιμές μετά το πας αλλιώς!! Εγώ πήρα 4 κιλά από την αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια στο πρώτο τρίμηνο που είχα πολλούς εμετούς, το μόνο πρωινό που με κράταγε και ήμουν καλά για να δουλέψω ήταν 2 φέτες ψωμί με μέλι και ταχίνι και ένα μεγάλο ποτήρι χυμό πορτοκαλι-μπανανα. 

Φουλ στα σάκχαρα τώρα που το σκέφτομαι. 🤣 Και αυτό ξεκίνησε από την 6 εβδομάδα έως την 14η σίγουρα. Γλυκά άλλα δεν έτρωγα γιατί δεν ήθελα. Επίσης το βράδυ πολύ συχνά έτρωγα μακαρόνια με τυρί γιατί επίσης μου καθοντουσαν καλά. (βέβαια εμετό έκανα αλλά ευτυχώς όχι φαγητό).

Τελικά στην πρώτη μέτρηση που ηταν 30/1 ήταν 81. 😮

Μακάρι να μην έχω θέμα γιατί κορίτσια σας διαβάζω και ανησυχώ. Δεν μπορώ με τίποτα με το τόσο πρόγραμμα. 

με τα κιλά πώς πάτε όσες κάνετε διατροφή? Πόσα έχετε πάρει από την αρχή?

επίσης αν θέλετε να βγείτε για φαι έξω, δεν θα φάτε εν τέλη?  'η θα πάτε για κρέας λόγο πρωτεϊνης?

Αστα να πάνε τι τραβάμε!

Η μόνη απόλαυση που ήταν το φαγητό, μου κόπηκε κ αυτή. Νιώθω σα saolin μοναχός λόγω της τόσης πειθαρχίας που περιμένουν να έχω. Δε τα καταφέρνω πάντα να ακολουθώ τις διαταγές ωστόσο, απλά κάνω ο,τι μπορώ.

Καλά εμένα μου έχουν κόψει από τη 15η εβδομάδα και όλες τις άλλες χαρές της ζωής, λόγω πρόωρων συσπάσεων (γυμναστική, σεξ/οργασμό, χάιδεμα κοιλιάς, κολύμπι, πολύωρο περπάτημα κ.α.). 

Πριν μείνω έγκυος έτρωγα θυμάμαι για πρωινό δημητριακά με βρώμη και φυτικό γάλα και φρυγανιά ολικής με μέλι και μπανάνα! Τι ωραίες εποχές!!! 

Τώρα η μοναδική "απόλαυση" που μου έχει απομείνει, είναι να φάω λίγη μαύρη σοκολάτα με stevia.

7.5 κιλά έχω πάρει συνολικά ως τώρα (με τη διατροφή) και διανύω την 30η μου εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και μένα οι ώρες μου φάνηκαν στην αρχή μια τρέλα, δεν μπορούσα στην αρχή γτ πεινούσα όπως λες μέχρι το προ ύπνου αλλά το συνήθισα!! Συνηθίζεται να ξέρεις, επίσης το γεύμα προ ύπνου δεν υπάρχει πρόβλημα να το φας και 22:00  αν δεις ότι πείνας νωρίτερα!! Αυτό με  την μπανάνα εμένα μου έχει μισή μπανανα οπότε και η μικρή που τρως εινσι οκ, τα αμύγδαλα που φαίνονται πολλά!! Αυτό είναι το γεύμα σου το ενδιάμεσο πάντα?? 

Ενδιάμεσο έχει : 1 φρούτο ή 1 γιαούρτι+2 φρυγανιές ή 1 αυγό+ 2 μικρές φρυγανιές+ 50 γρ τυρί. Για τους ξηρούς καρπούς δε το γράφει αλλά μου είπε να συνδυάσω το φρούτο με λίπος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αστα να πάνε τι τραβάμε!

Η μόνη απόλαυση που ήταν το φαγητό, μου κόπηκε κ αυτή. Νιώθω σα saolin μοναχός λόγω της τόσης πειθαρχίας που περιμένουν να έχω. Δε τα καταφέρνω πάντα να ακολουθώ τις διαταγές ωστόσο, απλά κάνω ο,τι μπορώ.

Καλά εμένα μου έχουν κόψει από τη 15η εβδομάδα και όλες τις άλλες χαρές της ζωής, λόγω πρόωρων συσπάσεων (γυμναστική, σεξ/οργασμό, χάιδεμα κοιλιάς, κολύμπι, πολύωρο περπάτημα κ.α.). 

Πριν μείνω έγκυος έτρωγα θυμάμαι για πρωινό δημητριακά με βρώμη και φυτικό γάλα και φρυγανιά ολικής με μέλι και μπανάνα! Τι ωραίες εποχές!!! 

Τώρα η μοναδική "απόλαυση" που μου έχει απομείνει, είναι να φάω λίγη μαύρη σοκολάτα με stevia.

7.5 κιλά έχω πάρει συνολικά ως τώρα (με τη διατροφή) και διανύω την 30η μου εβδομάδα.

Άστα εγώ να δεις...σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει...+ η αγωνία που δεν παλεύεται....Εγώ έκανα βλακείες με τη διατροφή και τώρα πληρώνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αστα να πάνε τι τραβάμε!

Η μόνη απόλαυση που ήταν το φαγητό, μου κόπηκε κ αυτή. Νιώθω σα saolin μοναχός λόγω της τόσης πειθαρχίας που περιμένουν να έχω. Δε τα καταφέρνω πάντα να ακολουθώ τις διαταγές ωστόσο, απλά κάνω ο,τι μπορώ.

Καλά εμένα μου έχουν κόψει από τη 15η εβδομάδα και όλες τις άλλες χαρές της ζωής, λόγω πρόωρων συσπάσεων (γυμναστική, σεξ/οργασμό, χάιδεμα κοιλιάς, κολύμπι, πολύωρο περπάτημα κ.α.). 

Πριν μείνω έγκυος έτρωγα θυμάμαι για πρωινό δημητριακά με βρώμη και φυτικό γάλα και φρυγανιά ολικής με μέλι και μπανάνα! Τι ωραίες εποχές!!! 

Τώρα η μοναδική "απόλαυση" που μου έχει απομείνει, είναι να φάω λίγη μαύρη σοκολάτα με stevia.

7.5 κιλά έχω πάρει συνολικά ως τώρα (με τη διατροφή) και διανύω την 30η μου εβδομάδα.

Θα γίνω λίγο αδιάκριτη αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω...

Αντέχεις χωρίς οργασμό τόσο καιρό? 'η απλά το έχεις αραιώσει? Το σεξ εντάξει θα την παλέψεις, αλλά  υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια για το ζευγάρι που οδηγούν σε οργασμό και είχα διαβάσει ότι οι συσπάσεις αυτές δεν προκαλούν θέμα στον τράχηλο.  Θύμισε μου, εσύ έχεις και θέμα με το μήκος τραχήλου?

Κορίτσια μια χαρά τα πάτε με τα κιλά σας. Μπράβο!!!

Μπράβο και για τις αντοχές σας με το πρόγραμμα. Ελπίζω να μην χρειαστώ πρόγραμμα και εγώ. Βέβαια εγώ είμαι 23 και 3 οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει μετά..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Οι ώρες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην δίαιτα του διαβήτη!! Δεν σας έχουν ώρες. γευματων  δίπλα?? Εγώ τρώω πολύ συγκεκριμένα 8:00, 10:30,13:00,16:30, 19:00 και το τελευταίο προ υπνου(γάλα) στις 23:00

Δυστυχώς εμένα δε μου έχει δώσει συγκεκριμένες ώρες λήψης τροφής!

Μόνο μου έχει πει να τρώω ανα 3 ώρες (που δεν αντέχω να περιμενω τοσο πολυ) και το βραδινο γευμα εως τις 20.30, αλλα θα το κάνω πιο νωρίς, επειδή σου έχουν πει για τις 19.00 και βλέπω υπάρχει διαφορά..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Μηπως ειναι ο Κερασιώτης αυτος του Ιασω? Και εμένα σε αυτόν με εστειλε για τον θυροειδή μου ομως.

Αυτός που μου σύστησε ο Ψαθάς ο γυναικολόγος μου από το Ιασώ  να παω λέγεται Λεγάκης. Εκλεισα να παω σε 8 μέρες .Τουλάχιστον ελπίζω να είναι καλύτερος από αυτήν που πηγαίνω τώρα .Και από μου είπαν αλλες κοπέλες τις βλεπει καθε 1,5 με 2 μήνες.Η οποία με τρομάζει κιόλας και καθε φορά φευγω αγχωμένη.Επιτηδες  μάλλον για να πηγαίνω συχνά ραντεβού . Μπήκα σήμερα στον 7 μήνα .Είμαι 27+1 εβδομάδες και μου είπε ότι εχω πάρει πολλά κιλά .Κορίτσια από 65,6 είμαι 72 .Εχω πάρει δηλαδή 6,4 κιλά.Είναι πολύ αυτό κορίτσια?Ο γυναικολόγος δεν μου είπε κάτι. Θα με τρελάνει αυτή η ενδοκρινολόγος.🤣.Φανταστείτε ο γιατρός με βλεπει καθε μηνα και παιρνει 30 ευρώ με απόδειξη, και αυτή μου έκλεινε όποτε ήθελε και επαιρνε 50 ευρώ χωρίς απόδειξη.Εχετε δίκιο μετάνιωσα που δεν πήγα σε κρατικό (μα να πληρώνουμε μόνο για ενδοκρινολόγο τόσα χρήματα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Αυτός που μου σύστησε ο Ψαθάς ο γυναικολόγος μου από το Ιασώ  να παω λέγεται Λεγάκης. Εκλεισα να παω σε 8 μέρες .Τουλάχιστον ελπίζω να είναι καλύτερος από αυτήν που πηγαίνω τώρα .Και από μου είπαν αλλες κοπέλες τις βλεπει καθε 1,5 με 2 μήνες.Η οποία με τρομάζει κιόλας και καθε φορά φευγω αγχωμένη.Επιτηδες  μάλλον για να πηγαίνω συχνά ραντεβού . Μπήκα σήμερα στον 7 μήνα .Είμαι 27+1 εβδομάδες και μου είπε ότι εχω πάρει πολλά κιλά .Κορίτσια από 65,6 είμαι 72 .Εχω πάρει δηλαδή 6,4 κιλά.Είναι πολύ αυτό κορίτσια?Ο γυναικολόγος δεν μου είπε κάτι. Θα με τρελάνει αυτή η ενδοκρινολόγος.🤣.Φανταστείτε ο γιατρός με βλεπει καθε μηνα και παιρνει 30 ευρώ με απόδειξη, και αυτή μου έκλεινε όποτε ήθελε και επαιρνε 50 ευρώ χωρίς απόδειξη.Εχετε δίκιο μετάνιωσα που δεν πήγα σε κρατικό (μα να πληρώνουμε μόνο για ενδοκρινολόγο τόσα χρήματα).

Τα κιλά σου μου φαίνονται σούπερ για 7ο μήνα. Νομίζω ότι όντως σε αγχώνει τζάμπα αλλά δεν ξέρω και το ιστορικό σου. Μην ακυρώνουμε τελείως και τη δουλειά του γιατρού. 

Αλλά καλύτερα μια δεύτερη γνώμη. 

Πολλά λεφτά πάντως σου παίρνει. 

Εμένα η ενδοκρινολόγος όσες φορές έχω πάει μου παίρνει 20-30€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Δυστυχώς εμένα δε μου έχει δώσει συγκεκριμένες ώρες λήψης τροφής!

Μόνο μου έχει πει να τρώω ανα 3 ώρες (που δεν αντέχω να περιμενω τοσο πολυ) και το βραδινο γευμα εως τις 20.30, αλλα θα το κάνω πιο νωρίς, επειδή σου έχουν πει για τις 19.00 και βλέπω υπάρχει διαφορά..!

Πιστεύω θα δεις διαφορά στις μετρήσεις αν αλλάξεις την ώρα!! Πάντως  οσες απολαύσεις ανέφερες και γω ακριβώς τα ίδια τίποτα από αυτά!!! Υπομονή 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Αυτός που μου σύστησε ο Ψαθάς ο γυναικολόγος μου από το Ιασώ  να παω λέγεται Λεγάκης. Εκλεισα να παω σε 8 μέρες .Τουλάχιστον ελπίζω να είναι καλύτερος από αυτήν που πηγαίνω τώρα .Και από μου είπαν αλλες κοπέλες τις βλεπει καθε 1,5 με 2 μήνες.Η οποία με τρομάζει κιόλας και καθε φορά φευγω αγχωμένη.Επιτηδες  μάλλον για να πηγαίνω συχνά ραντεβού . Μπήκα σήμερα στον 7 μήνα .Είμαι 27+1 εβδομάδες και μου είπε ότι εχω πάρει πολλά κιλά .Κορίτσια από 65,6 είμαι 72 .Εχω πάρει δηλαδή 6,4 κιλά.Είναι πολύ αυτό κορίτσια?Ο γυναικολόγος δεν μου είπε κάτι. Θα με τρελάνει αυτή η ενδοκρινολόγος.🤣.Φανταστείτε ο γιατρός με βλεπει καθε μηνα και παιρνει 30 ευρώ με απόδειξη, και αυτή μου έκλεινε όποτε ήθελε και επαιρνε 50 ευρώ χωρίς απόδειξη.Εχετε δίκιο μετάνιωσα που δεν πήγα σε κρατικό (μα να πληρώνουμε μόνο για ενδοκρινολόγο τόσα χρήματα).

Θα μας τρελάνει τελείως?? Μια χαρά ειναι τα κιλά σου φυσιολογικότατα, μη σου πω και λίγα!! Ότι να ναι είναι αυτοί οι γιατροί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Watermelon είπε:

Θα γίνω λίγο αδιάκριτη αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω...

Αντέχεις χωρίς οργασμό τόσο καιρό? 'η απλά το έχεις αραιώσει? Το σεξ εντάξει θα την παλέψεις, αλλά  υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια για το ζευγάρι που οδηγούν σε οργασμό και είχα διαβάσει ότι οι συσπάσεις αυτές δεν προκαλούν θέμα στον τράχηλο.  Θύμισε μου, εσύ έχεις και θέμα με το μήκος τραχήλου?

Κορίτσια μια χαρά τα πάτε με τα κιλά σας. Μπράβο!!!

Μπράβο και για τις αντοχές σας με το πρόγραμμα. Ελπίζω να μην χρειαστώ πρόγραμμα και εγώ. Βέβαια εγώ είμαι 23 και 3 οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει μετά..

 

Όχι, θέμα με το μήκος του τραχήλου δεν έχω! Τελευταία μέτρηση ήταν 3.8 εκατοστά που είναι μια χαρά.

Λόγω πρόωρων συσπάσεων μου έχουν απαγορεύσει όλα τα "παιχνίδια". Το αν αντέχω ή όχι η ψυχή μου το ξέρει! Φροντίζω τον σύζυγό μου, αλλά εγώ σπάνια μου επιτρέπω να οδηγηθώ σε οργασμό, διότι κυριολεκτικά αν πάω τη μέρα εκείνη για τοκογράφημα στη γιατρό μου, θα μου βρουν κάθε φορά συσπάσεις.

Τη τελευταία φορά μάλιστα μου βρήκαν περιοδικές συσπάσεις (είχα έναν οργασμό το πρωί εκείνο, είπα να  επαναστατήσω διότι ΔΕΝ άντεχα άλλο) και μου είπαν πως έχω σοβαρή ένδειξη για προωρότητα!!! Και με έβαλαν ξανά σε αγωγή με 3 χ μαγνήσια τη μέρα, χώρια οι προγεστερόνες.

Ή είναι υπερβολική η γιατρός μου και οι μαίες της ή πραγματικά ο οργανισμός μου δε μπορεί να αντέξει/ανταπεξέλθει σε εξωτερικά ερεθίσματα και να μη τα αναγνωρίσει ως triggers συσπάσεων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Πιστεύω θα δεις διαφορά στις μετρήσεις αν αλλάξεις την ώρα!! Πάντως  οσες απολαύσεις ανέφερες και γω ακριβώς τα ίδια τίποτα από αυτά!!! Υπομονή 😔

Αυτό θα προσπαθήσω!! Και σε ευχαριστώ :) 

Αχ τι τραβάμε οι μέλλουσες μανούλες πια, πόσες θυσίες για τα πλασματάκια μας ❤️ Πραγματικά μου αρέσει πολύ που είμαι έγκυος και αν δεν είχα όλα αυτά τα ζητήματα με τους τόσους περιορισμούς, θα ήθελα να κάνω τουλάχιστον ακόμα ένα παιδάκι σε 1-2 χρόνια!

Εσύ κοπέλα μου, στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σου, αντιμετώπιζες τα ίδια ζητήματα? (διαβητη, τραχηλο, συσπασεις κλπ) ή όχι?

Πείτε να παρω κουράγιο~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αυτό θα προσπαθήσω!! Και σε ευχαριστώ :) 

Αχ τι τραβάμε οι μέλλουσες μανούλες πια, πόσες θυσίες για τα πλασματάκια μας ❤️ Πραγματικά μου αρέσει πολύ που είμαι έγκυος και αν δεν είχα όλα αυτά τα ζητήματα με τους τόσους περιορισμούς, θα ήθελα να κάνω τουλάχιστον ακόμα ένα παιδάκι σε 1-2 χρόνια!

Εσύ κοπέλα μου, στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σου, αντιμετώπιζες τα ίδια ζητήματα? (διαβητη, τραχηλο, συσπασεις κλπ) ή όχι?

Πείτε να παρω κουράγιο~

@Ersi85 μου εγώ το μόνο που θα σε συμβουλεύσω ως παθουσα και χωρίς να θέλω να σε αγχωσω, είναι ότι εφόσον το θέλεις, μην αφήσεις το χρόνο να περάσει για το δεύτερο. Εγώ το άφησα και νόμιζα θα το πιάσω έτσι εύκολα όπως το πρώτο και έχω περάσει δια πυρός και σιδήρου. Δυστυχώς δεν έρχεται επί παραγγελία. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική αρκεί να μην αφήσεις το χρόνο να κυλήσει εις βάρος σου.Με πολύ αγάπη στο λέω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Όχι, θέμα με το μήκος του τραχήλου δεν έχω! Τελευταία μέτρηση ήταν 3.8 εκατοστά που είναι μια χαρά.

Λόγω πρόωρων συσπάσεων μου έχουν απαγορεύσει όλα τα "παιχνίδια". Το αν αντέχω ή όχι η ψυχή μου το ξέρει! Φροντίζω τον σύζυγό μου, αλλά εγώ σπάνια μου επιτρέπω να οδηγηθώ σε οργασμό, διότι κυριολεκτικά αν πάω τη μέρα εκείνη για τοκογράφημα στη γιατρό μου, θα μου βρουν κάθε φορά συσπάσεις.

Τη τελευταία φορά μάλιστα μου βρήκαν περιοδικές συσπάσεις (είχα έναν οργασμό το πρωί εκείνο, είπα να  επαναστατήσω διότι ΔΕΝ άντεχα άλλο) και μου είπαν πως έχω σοβαρή ένδειξη για προωρότητα!!! Και με έβαλαν ξανά σε αγωγή με 3 χ μαγνήσια τη μέρα, χώρια οι προγεστερόνες.

Ή είναι υπερβολική η γιατρός μου και οι μαίες της ή πραγματικά ο οργανισμός μου δε μπορεί να αντέξει/ανταπεξέλθει σε εξωτερικά ερεθίσματα και να μη τα αναγνωρίσει ως triggers συσπάσεων!

Νομίζω είναι υπερβολική η γιατρός σου. 

Και εγώ από την 15 εβδομάδα έχω συσπάσεις braxton hicks και λόγω του φόβου μου μετράμε τον τράχηλο κάθε φορά που με βλέπει (και με βλέπει πολύ συχνά μέσα στον μήνα από δική μου πάλι ανασφάλεια). Σεξ μου επιτρέπει κανονικά. Κανέναν περιορισμό δεν μου έδωσε αφού ο τράχηλος είναι μια χαρά. Β επιπέδου ο τράχηλος ήταν 3,8 cm. 

Παίρνω μαγνήσιο αλλά τίποτα άλλο. 

Ο γιατρός μου δεν θέλει να εκθέσει το έμβρυο σε ορμόνες χωρίς λογουαφου ο τράχηλος είναι μια χαρά. ( Π .Χ προγεστερόνη που του είπα). 

Όλα αυτά μου είπε ότι είναι φυσιολογικά διότι η μήτρα προετοιμάζεται για το μεγάλο γεγονός. Όλες οι γυναίκες έχουν συσπάσεις Braxton Hicks απλά μερικές αργούν να το καταλάβουν. Εμένα αυτή είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και το ένιωσα πολύ νωρίς. Συνήθως στην πρώτη εγκυμοσύνη λένε ότι το νιώθεις τέλος δεύτερου αρχές τρίτου τριμήνου. Συν ότι και το αν είσαι λεπτός 'η όχι παίζει ρόλο στο πώς αντιλαμβάνεσαι την μήτρα. 

Τι να πω. Η δική μου εμπειρία με τον γιατρό μου είναι πολύ διαφορετική από αυτές που ακούω  (λίγο πολύ ο,τι σου λέει η γιατρός σου) . Και επειδή κάποια στιγμή πανικοβλήθηκα , διάβασα ΟΛΗ την ξένη βιβλιογραφία σε επιστημονικά άρθρα και διάβασα τα ίδια που μου λέει και ο γιατρός μου. Μόνο αν υπήρχε μείωση τραχήλου θα κατανοουσα όλα όσα διαβάζω από άλλες κοπέλες. 

Έχετε δίκιο πάντως ότι δεν υπάρχει κοινή πορεία με το οποιοδήποτε θέμα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια στο πρώτο τρίμηνο που είχα πολλούς εμετούς, το μόνο πρωινό που με κράταγε και ήμουν καλά για να δουλέψω ήταν 2 φέτες ψωμί με μέλι και ταχίνι και ένα μεγάλο ποτήρι χυμό πορτοκαλι-μπανανα. 

Φουλ στα σάκχαρα τώρα που το σκέφτομαι. 🤣 Και αυτό ξεκίνησε από την 6 εβδομάδα έως την 14η σίγουρα. Γλυκά άλλα δεν έτρωγα γιατί δεν ήθελα. Επίσης το βράδυ πολύ συχνά έτρωγα μακαρόνια με τυρί γιατί επίσης μου καθοντουσαν καλά. (βέβαια εμετό έκανα αλλά ευτυχώς όχι φαγητό).

Τελικά στην πρώτη μέτρηση που ηταν 30/1 ήταν 81. 😮

Μακάρι να μην έχω θέμα γιατί κορίτσια σας διαβάζω και ανησυχώ. Δεν μπορώ με τίποτα με το τόσο πρόγραμμα. 

με τα κιλά πώς πάτε όσες κάνετε διατροφή? Πόσα έχετε πάρει από την αρχή?

επίσης αν θέλετε να βγείτε για φαι έξω, δεν θα φάτε εν τέλη?  'η θα πάτε για κρέας λόγο πρωτεϊνης?

Στην αρχη ειχα τα ιδια κι εγω χωρις τους εμετους. Ειχα καουρες ομως και ανακατευομουν. Ζουσα με ρυζι και μακαρονια και cream crackers. 

Κιλα εχω παρει 11 εγω εως τωρα με διατροφη υποτιθεται. Αλλα ειμαι λιχουδα, μολις με αφησαν τα συμπτωματα εφαγα. Κι επισης ειχα παρει πολυ με τοσο μακαρονι, γτ οπως σου ειπα δεν ειχε εμετους οποτε οτι ετρωγα εμενε. 

Αν θα βγω εξω φυσικα και θα φαω. Κρεας το προτιμω γτ ειναι το μονο πραγμα που μπορω να ζητησω καλοψημενο και να το δω οτι οντως ειναι. Καθαρα για αυτο το λογο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Αυτός που μου σύστησε ο Ψαθάς ο γυναικολόγος μου από το Ιασώ  να παω λέγεται Λεγάκης. Εκλεισα να παω σε 8 μέρες .Τουλάχιστον ελπίζω να είναι καλύτερος από αυτήν που πηγαίνω τώρα .Και από μου είπαν αλλες κοπέλες τις βλεπει καθε 1,5 με 2 μήνες.Η οποία με τρομάζει κιόλας και καθε φορά φευγω αγχωμένη.Επιτηδες  μάλλον για να πηγαίνω συχνά ραντεβού . Μπήκα σήμερα στον 7 μήνα .Είμαι 27+1 εβδομάδες και μου είπε ότι εχω πάρει πολλά κιλά .Κορίτσια από 65,6 είμαι 72 .Εχω πάρει δηλαδή 6,4 κιλά.Είναι πολύ αυτό κορίτσια?Ο γυναικολόγος δεν μου είπε κάτι. Θα με τρελάνει αυτή η ενδοκρινολόγος.🤣.Φανταστείτε ο γιατρός με βλεπει καθε μηνα και παιρνει 30 ευρώ με απόδειξη, και αυτή μου έκλεινε όποτε ήθελε και επαιρνε 50 ευρώ χωρίς απόδειξη.Εχετε δίκιο μετάνιωσα που δεν πήγα σε κρατικό (μα να πληρώνουμε μόνο για ενδοκρινολόγο τόσα χρήματα).

Α δεν τον ξέρω. Αλλά επειδή και εμένα αυτος που με εστειλαν στο Ιασω μου φανηκε πολύ χαλαρούλης πιστευω όλοι εκει επειδη εξειδικεύονται στις εγκυμοσύνες , θα είναι όπως πρέπει. Οσο για τα κιλά σου εμένα μου φαίνονται μια χαρά! Εγώ τώρα σχεδόν 7,5 μηνών έχω πάρει 9 κιλά και πραγματικά ο γιατρός ουτε που μου σχολιάζει ποτε κάτι. Το μονο που ξέρω ειναι οτι απο την αρχή στον ενημερωτικό φάκελο ιδανικά τα είχε χωρίσει κάπως έτσι... Οτι παίρνουμε 2 το πρωτο 3μηνο, 4 το δευτερο και 6 το τελευταίο. Αλλά και αυτό ειναι πολύ γενικό φυσικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Αυτό θα προσπαθήσω!! Και σε ευχαριστώ :) 

Αχ τι τραβάμε οι μέλλουσες μανούλες πια, πόσες θυσίες για τα πλασματάκια μας ❤️ Πραγματικά μου αρέσει πολύ που είμαι έγκυος και αν δεν είχα όλα αυτά τα ζητήματα με τους τόσους περιορισμούς, θα ήθελα να κάνω τουλάχιστον ακόμα ένα παιδάκι σε 1-2 χρόνια!

Εσύ κοπέλα μου, στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σου, αντιμετώπιζες τα ίδια ζητήματα? (διαβητη, τραχηλο, συσπασεις κλπ) ή όχι?

Πείτε να παρω κουράγιο~

Μπράβο σου και γω θα θελα κι άλλο παιδάκι η αλήθεια είναι!! Αλλά ότι είναι θέλημα Θεού!! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα μόνο θέμα με τον τράχηλο που το ανακάλυψα ξαφνικά στον 6ο και γέννησα πρόωρα!! Συσπασεις δεν είχα ποτέ ούτε τώρα, ο γιατρός μου λέει συνέχεια ότι η κοιλιά μου είναι σαν βαμβάκι!! Τον διαβήτη τώρα τον απέκτησα αλλά στην προηγούμενη δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω και όλη την εγκυμοσυνη, ποιος ξέρει μπορεί και να είχα αργότερα!!εγώ πιστεύω ότι όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα σε μια εγκυμοσύνη, υπάρχουν πολύ δύσκολες περιπτώσεις, χωρίς να υποτιμήσω φυσικά τις δυσκολίες που περνάς και συ και όλες μας!! Αν τα δούμε όλα αυτά ως φυσιολογικά ίσως να μην μας επηρεάζει τόσο. Εγώ έπειδη εζησα και τα χειρότερα, να είσαι σε ένα κρεβάτι ακινησία και να εξαρτάσαι μόνο από τους άλλους ακόμα και για βασικές ανάγκες και να μην ξέρεις αν θα ζήσει το μωρό σου ή όχι. ΓΙΑυτό και τώρα προσπαθώ να μην γκρινιάζω για όλα αυτά!! Όπως και να χει είναι δύσκολο και σε καταλαβαίνω στο 100%!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Νομίζω είναι υπερβολική η γιατρός σου. 

Και εγώ από την 15 εβδομάδα έχω συσπάσεις braxton hicks και λόγω του φόβου μου μετράμε τον τράχηλο κάθε φορά που με βλέπει (και με βλέπει πολύ συχνά μέσα στον μήνα από δική μου πάλι ανασφάλεια). Σεξ μου επιτρέπει κανονικά. Κανέναν περιορισμό δεν μου έδωσε αφού ο τράχηλος είναι μια χαρά. Β επιπέδου ο τράχηλος ήταν 3,8 cm. 

Παίρνω μαγνήσιο αλλά τίποτα άλλο. 

Ο γιατρός μου δεν θέλει να εκθέσει το έμβρυο σε ορμόνες χωρίς λογουαφου ο τράχηλος είναι μια χαρά. ( Π .Χ προγεστερόνη που του είπα). 

Όλα αυτά μου είπε ότι είναι φυσιολογικά διότι η μήτρα προετοιμάζεται για το μεγάλο γεγονός. Όλες οι γυναίκες έχουν συσπάσεις Braxton Hicks απλά μερικές αργούν να το καταλάβουν. Εμένα αυτή είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και το ένιωσα πολύ νωρίς. Συνήθως στην πρώτη εγκυμοσύνη λένε ότι το νιώθεις τέλος δεύτερου αρχές τρίτου τριμήνου. Συν ότι και το αν είσαι λεπτός 'η όχι παίζει ρόλο στο πώς αντιλαμβάνεσαι την μήτρα. 

Τι να πω. Η δική μου εμπειρία με τον γιατρό μου είναι πολύ διαφορετική από αυτές που ακούω  (λίγο πολύ ο,τι σου λέει η γιατρός σου) . Και επειδή κάποια στιγμή πανικοβλήθηκα , διάβασα ΟΛΗ την ξένη βιβλιογραφία σε επιστημονικά άρθρα και διάβασα τα ίδια που μου λέει και ο γιατρός μου. Μόνο αν υπήρχε μείωση τραχήλου θα κατανοουσα όλα όσα διαβάζω από άλλες κοπέλες. 

Έχετε δίκιο πάντως ότι δεν υπάρχει κοινή πορεία με το οποιοδήποτε θέμα. 

 

Θα μπορούσαν να είναι Braxton Hicks, αν δεν ήταν περιοδικές και ρυθμικές! Είχα σύσπαση ακριβώς ανα 2,5 λεπτά. Οι Braxton δεν έχουν περιοδικότητα, είναι τυχαίες και ακανόνιστες.

Συμφωνώ και εγώ πως κακώς μου δίνει προγεστερόνες, αλλά ευτυχώς πλέον είμαστε στη μικρότερη δυνατή ποσότητα, 200 mg 1 φορά τη μέρα και αυτό για να κρατάει τον τράχηλο κλειστό, για το φόβο των Ιουδαίων (όπως λέει αυτή).

Σε 10 μέρες περίπου έχω την Γ επιπέδου στον εμβρυομητρικό και θα μετρήσουμε τράχηλο, οπότε θα προσαρμόσω αγωγή ανάλογα ή θα κόψω τελείως προγεστερόνη. Είμαι και εγώ κατά των φαρμάκων χωρίς λόγο.

Έχεις πέσει σε καλό γιατρό πάντως. Είναι συντηρητικός στα φάρμακα και το εκτιμώ αυτό απεριόριστα.

Δυστυχώς εκεί έξω άλλοι γιατροί παίζουν με τον 'φόβο' των εγκύων και χορηγούν ανεξέλεγκτα τα πάντα όλα, διότι ως γνωστών παίρνουν ποσοστά από το κάθε φαρμακάκι που συνταγογραφούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Στην αρχη ειχα τα ιδια κι εγω χωρις τους εμετους. Ειχα καουρες ομως και ανακατευομουν. Ζουσα με ρυζι και μακαρονια και cream crackers. 

Κιλα εχω παρει 11 εγω εως τωρα με διατροφη υποτιθεται. Αλλα ειμαι λιχουδα, μολις με αφησαν τα συμπτωματα εφαγα. Κι επισης ειχα παρει πολυ με τοσο μακαρονι, γτ οπως σου ειπα δεν ειχε εμετους οποτε οτι ετρωγα εμενε. 

Αν θα βγω εξω φυσικα και θα φαω. Κρεας το προτιμω γτ ειναι το μονο πραγμα που μπορω να ζητησω καλοψημενο και να το δω οτι οντως ειναι. Καθαρα για αυτο το λογο. 

Μου θυμίζεις λίγο γιατί κανείς διατροφή αφού δεν έχεις κάνει ακόμα καμπύλη ζαχάρου? Στο ζάχαρο νηστείας που κυμαινεσαι?

Μωρέ λίγο να ευχαριστήσουμε την περίοδο αυτή. Έχουμε που έχουμε τα άγχη μας , ας μην έχουμε και το άγχος του φαγητού. Βέβαια επειδή σας διαβάζω, έχω περιορίσει μόνη μου τα γλυκά που για κακή μου τύχη, τον τελευταίο μήνα τα θέλω πολύ. 

Αχ να ξέρατε πόσο Λιγουρευομαι pancake με μπουενο. Αχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

 Το μονο που ξέρω ειναι οτι απο την αρχή στον ενημερωτικό φάκελο ιδανικά τα είχε χωρίσει κάπως έτσι... Οτι παίρνουμε 2 το πρωτο 3μηνο, 4 το δευτερο και 6 το τελευταίο. Αλλά και αυτό ειναι πολύ γενικό φυσικά. 

Το έψαξα λίγο αυτό που λες και όντως περίπου τόσο λένε και στο ίντερνετ. (Έψαξα ηλεκτρονικά επειδή δεν έχει τύχει να ρωτήσω τον γιατρό για να έχω γνώμη). 

Καλά τα πάω δηλαδή. 🤣 Ξεκίνησα 68 και τώρα είμαι περίπου 73-74.

Ευτυχώς είμαι ψηλή και δεν φαίνονται. Αλλά δεν θα σκάσω κιόλας. Υγιές μωράκι να έχω και τελειομηνο  και δεν με νοιάζει. Ωχου... Θα μας πεθάνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...