Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Με 3,7  τραχηλο έκανα την περιδεση και το ίδιο μήκος έχω διατηρήσει και μέχρι τώρα. Ήταν αναπόφευκτο όμως όπως είπες λόγω ιστορικό απόβολης δεύτερου τριμήνου!! Και γω το έχω ακούσει για μετά την 20η εβδομαδα ότι δεν συστήνεται αλλά αυτό είναι στην κρίση του κάθε γιατρού, αυτοί ξέρουν καλύτερα για την κάθε περίπτωση!! Πάντως μόνο καλό σου κάνει η περιδεση γενικά και συνδυαστικά με την προγεστερονη γινονται θαύματα!!! Να ξεμπερδέψεις γρήγορα εύχομαι από αυτή την περιπέτεια και να πάνε όλα καλά, στο τέλος μπορεί να μην χρειαστείς και τίποτα και μόνο από την προγεστερονη και την ξάπλα να είσαι οκ. Είναι κι αυτός πολύ δυνατός συνδυασμός

Μια χαρα λοιπον, εχει παραμεινει ο τραχηλος σταθερος! Για να δουμε σε 8 μερες εχω τη β επιπεδου και θα τον μετρησουμε και εκει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Δεν ξέρω αν τον μετρούσε, δεν μου είχε πει κάτι. Κάναμε μόνο κοιλιακά υπέρηχο όμως μετά την αυχενική. Στην αυχενική δεν βρήκα γραμμένο πουθενά κάτι με τράχηλο. Κι εγώ δυστυχώς λόγω άγνοιας- απειρίας δεν είχα ιδέα για τράχηλο κτλ... Οπότε δεν ρωτουσα. Τώρα που θα παω θα τον ρωτήσω τα πάντα, όσα έχω σκεφτεί αυτές τις ημέρες. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω ακινητοποιηθεί. Δεν μου το είπε κ ο ίδιος δλδ. Δεν ξέρω τι θα πει στην πορεία. Αλλά έχω ρίξει τελείως τους ρυθμούς όπως είπα. Αν μου πει κάτι άλλο τώρα αύριο ή στην παρακολούθηση στην πορεια, θέλοντας και μη θα κινητοποιηθω πλήρως. Όλα μα όλα θα τα κάνω για αυτόν τον μπέμπη 💙απλώς στο τηλέφωνο που τον ρώτησα πχ αν αυτό σημαίνει ακινησία κ να μην περπατάω κλτ (γιατί εγώ προσπαθούσα να περπατάω αρκετά κ λόγω οριακών τιμών στο ζαχαρο) μου λέει συνεχίζεις κανονικά τη ζωή σου όπως πριν, κάνεις ο.τι έκανες χωρίς όμως υπερβολές με προσοχή - ξεκούραση και βλέπουμε. 

Ωραια! Εκεινος ξερει καλυτερα! Γενικα πρεπει να εμπιστευομαστε τον γιατρο μας και ολα καλα θα πανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

@pepe90 θα ηθελα να σου πω, επειδη ειδα πως λες οτι το κοριτσάκι σου επηρρεάζεται που σε βλέπει στο κρεβάτι. 

Μίλησε της, εξηγησέ της πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί, πως εισαι μια χαρά, απλά το μωράκι θέλει λίγη ξεκούραση. Το κοριτσάκι σου θα σκέφτεται απειρα πράγματα με το μυαλουδάκι της, όμως μίλησε της ανοιχτά. Μην της πεις για λέξεις που θα την τρομάξουν, μην της πεις ας πουμε "μην φοβασαι" πες της ομως πως καταλαβαινεις οτι εχει ανησυχια για εσενα. Καμουφλαρε το λίγο δλδ γτ ειναι ακομα μικρουλα, αλλά κάνε της κουβέντα για να ξέρει. Καλεσε την κοντα σου, διαβαστε, ακουστε μουσική, να εχετε επαφη και να νιωθει πως ειναι ολα καλα ❤️ 

Ναι κανω οτι μπορω ειναι η αληθεια! Προσπαθω οσο μπορω να μην φαινεται αυτη η ‘ελλειψη’ μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η pepe90 είπε:

Ωραια! Εκεινος ξερει καλυτερα! Γενικα πρεπει να εμπιστευομαστε τον γιατρο μας και ολα καλα θα πανε. 

Ναι έχεις δίκαιο. Και στο διαδίκτυο γενικά πολλά διαβάζουμε. Και εδώ που τα λέμε ωραία, και φυσικά καλά κάνουμε και μοιραζόμαστε ανησυχίες/εμπειρίες/σκέψεις, η καθεμία είναι σίγουρα διαφορετικός οργανισμός και ο γιατρός ξέρει για την καθεμία μας καλύτερα. Αύριο που θα εχω με το καλό νεότερα θα σας τα πω ☺️ τι όμορφα που τα είπες @Mummy2be😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ναι κανω οτι μπορω ειναι η αληθεια! Προσπαθω οσο μπορω να μην φαινεται αυτη η ‘ελλειψη’ μου.

Ναι μωρέεεε ειναι κρίμα να βασανιζει το μυαλουδα΄κι της ❤️ 

@Amp92 εγώ τα εχω πει, κάνω λάθος επάγγελμα, έπρεπε να ειμαι ψυχολόγος. 

Πάντως πράγματι είναι ετσι, η καθεμιά μας εχει διαφορετικές ανάγκες. Ειναι πολλές οι παράμετροι που λαμβάνει υπόψη του ο γιατρός και αναλόγως μας καθοδηγεί. Τωρα εμείς εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά την ηλικία της άλλης κοπέλας, δεν μπορούμε να λέμε οτι θέλουμε. 

Θα περιμενουμε τα νεα σου!! Και θα ειναι ολα άψογα!

Κι εγω αυριο θα σας φερω νεα, εχω την Β επιπεδου κι εχω αγωνια να δω το αμνιακό υγρό. Σταυρώνω την κοιλιά μου με λαδάκι απο τον Αγιο Εφραιμ, εύχομαι να εχει γινει το θαυματάκι μου και να εχει ανεβει το αμνιακό υγρόκαι να μην ειναι ακόμα στο κατω φυσιολογικό όριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marika31 ήρθαν τα celestino, τελικά είχες δίκιο. μια χαρά μοιάζουν να ειναι. Δεν ειναι να πας σε γάμο :D Αλλά τη δουλειά μας θα την κάνουμε για το καλοκαίρι. Παλι καλά να λέμε, που να θέλαμε και μπουφάν και παλτα! Αυτά κι αν κοστίζουν ενα σωρο λεφτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Ναι έχεις δίκαιο. Και στο διαδίκτυο γενικά πολλά διαβάζουμε. Και εδώ που τα λέμε ωραία, και φυσικά καλά κάνουμε και μοιραζόμαστε ανησυχίες/εμπειρίες/σκέψεις, η καθεμία είναι σίγουρα διαφορετικός οργανισμός και ο γιατρός ξέρει για την καθεμία μας καλύτερα. Αύριο που θα εχω με το καλό νεότερα θα σας τα πω ☺️ τι όμορφα που τα είπες @Mummy2be😍

Ετσι ακριβως! Η καθεμια ειναι διαφορετικη περιπτωση. Απλα ισως αισθανομαστε την αναγκη να νιωσουμε οτι δεν ειμαστε μονες και ισως καποια αλλη κοπελα να εχει παρομοια εμπειρια και απο εκει να παιρνουμε δυναμη. Εν ολιγοις καπου θελουμε να πουμε τον πονο μας και ισως καποια να μας καταλαβει, που ισως να το ζει! Θετικη σκεψη λοιπον και ολα καλα θα πανε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι μωρέεεε ειναι κρίμα να βασανιζει το μυαλουδα΄κι της ❤️ 

@Amp92 εγώ τα εχω πει, κάνω λάθος επάγγελμα, έπρεπε να ειμαι ψυχολόγος. 

Πάντως πράγματι είναι ετσι, η καθεμιά μας εχει διαφορετικές ανάγκες. Ειναι πολλές οι παράμετροι που λαμβάνει υπόψη του ο γιατρός και αναλόγως μας καθοδηγεί. Τωρα εμείς εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά την ηλικία της άλλης κοπέλας, δεν μπορούμε να λέμε οτι θέλουμε. 

Θα περιμενουμε τα νεα σου!! Και θα ειναι ολα άψογα!

Κι εγω αυριο θα σας φερω νεα, εχω την Β επιπεδου κι εχω αγωνια να δω το αμνιακό υγρό. Σταυρώνω την κοιλιά μου με λαδάκι απο τον Αγιο Εφραιμ, εύχομαι να εχει γινει το θαυματάκι μου και να εχει ανεβει το αμνιακό υγρόκαι να μην ειναι ακόμα στο κατω φυσιολογικό όριο. 

Ολα καλα να πανε και σ’ εσενα! Καλα αποτελεσματα σε ολες κοριτσια μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Εχω περάσει εφιαλτικές μέρες απο την Κυριακή και εύχομαι να μην σας συμβεί και να είστε προσεκτικές!
Μην τα πολυλογώ...Γαστρεντερίτιδα βαρβάτη!!!! Κυριακή βράδυ με πιάνουν πονοι στη κοιλιά, κράμπες, μαχαιριίες ουτε που φαντάζεστε...συνεχόμεναα όλα, απο πανω ψηλά στομάχι, δεξια αριστερα, παντού...
Προσπαθω να το παλε΄ψω λίγο να δω που το πάει...Πάει 2 η ω΄ρα τη νυχτα, 3,4...δεν άντεξα άλλο ξυπνάω τον γιατρο μου!!!! Με τεράστεια ντροπή (το ξερω δεν θα έπρεπε γιατι αυτή ειναι και η δουλειά του, αλλά καταλαβαινετε το συναίσθημα πιστευω)!!! Εγω φοβόμουν οτι ειναι αυτα που λεμε συσπάσεις, και διάφορα τέτοια αλλά βρε κορίτσια πως να ξερω τι ειναι αυτο το πέτρωμα, αφου στη κατασταση που ημουν εννοειται πως αισθανόμουν μια φούσκα χάλια απο οπου και να με πιάσεις...Τελος πάντων, οι οδηγιες ηταν buscopan και αν δεν περάσει πάω νοσοκομείο! Τρεχει ο γλυκούλης μου σε εφημερεύον φαρμακείο για buscopan...4:30 τα παίρνω, 5:30 κάνω εμετό χαμός!!! Λεω αντε να δουμε μηπως ηρεμίσω τωρα, αλλά τίποτα...περνανε οι ωρες, 8:30 κι άλλος εμετός... Ξαναπαίρνουμε τον γιατρό... Μου λέει ειναι ίωση, δεν αξίζει να παμε στο νοσοκομειο γιατι απλά θα με βάλουν με ορό και θα κάνω νηστεία, κα΄τι που μπορω να το παλέψω και σπίτι. Και γενικά με παρότρυνε στο να κάνω υπομονή, νηστεία 6 ωρες μετα απο κάθε εμετό... Επειδη μεσα σε όλα το μωράκι μου το ένιωθα κανονικά, όλο και θα κουνιόταν λίγο, και επειδη δεν ειχα αίμα, δεν ειχα πονους χαμηλά, ειχε αποκλείσει να ειναι κάτι σε σχεση με το μωρο. Οποτε Ιωση, υπομονη και νηστεια...Μην σας τα πολυλογώ 5 εμετοί στο σύνολο μεχρι την άλλη μερα το μεσημερι...Απιστευτο! Οτι δεν έκανα στο πρωτο 3μηνο, το έκανα τωρα!! Το χειροτερο ομως ήταν οι πονοι παιδιάαα!!!! Πονοι και να μην μπορεις να κανεις τιποτα παρα μόνο υπομονη! Και οντως μερα με τη μερα πέρασαν...Σημερα ειναι η πρωτη μέρα που ξύπνησα χωρις πονους...ειμαι με φιδε και σιγα σιγα θα προχωρησω με ρυζι κ κοτοπουλο βραστό... 
Εγω ειμαι και σπιτογατα παναθεμά με , δεν ξερω που μπορεί να κόλλησα....τελος παντων, πολύ καλύτερα τωρα!!!!
Παρολα αυτά αν όλα πανε καλύτερα την παρασκευη θα παω για την καμπύλη κανονικότατα! Μου είπε δεν τον πειράζει αν εχω στρωσει με τη διατροφή μεχρι τότε. Για να δουμε...
Αυτά τα νέα μου για την ώρα!! Διαβάζω τα δικά σου για ψώνια, λικνα και καρέκλες και με ανεβάζουν χαχα!!

Κορίτσι μου περαστικά σου εύχομαι να περάσει γρήγορα... Σε νοιωθω κι εγώ έχω περάσει ότι υπάρχει συν δύο φορές γαστρεντερίτιδα σε αυτή την εγκυμοσύνη, τώρα είμαι με αντιβίωση λόγω βηχα.... Είναι τρομακτικό γιατί ο,τι περίεργο και να νοιώθεις το ρίχνεις ότι κάτι έπαθε το μωρουδελι...

Υπομονή και κουράγιο σου στέλνω τις ευχές μου για γρήγορη ανάρρωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα επανελθω με το θεμα του ταϊσματος που κουβεντιαζα προχθες για τα παιδια που τρωνε με τα χερια. 8 μηνων λοιπον το παιδακι, του εχει βαλει η influencer να φαει porridge με βρωμη. Και το παιδακι κορίτσια εχει βαλει τη μουρη του μεσα και τρωει οπως τρωει τα σκυλια.... Εχει σε ολο του το προσωπο βρωμη! Δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους πρακτικη΄ είναι αυτή και ποιος την έχει προτείνει τι οφέλη μπορεί να έχει, εγω δεν θα αφήσω το παιδι μου να φάει όπως τρώει ο σκύλος μου οταν του ρίχνω κονσερβα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Να ρωτήσω κάτι στα κορίτσια που παίρνουν προγεστερόνη... Σας φέρνουν υπνηλία ή και περισσότερα υγρά; Γιατί εγώ παρατηρήσει εδώ και μια εβδομάδα που ξεκίνησα και τα δύο. Καλά υγρά είχα αυξημένα στην εγκυμοσύνη αλλά όχι τοσα. Θα το ρωτησω από κοντά κ στον γιατρό ... Αλλά πείτε μου κ εσείς .

Εμένα προσωπικά δεν μου προκαλεί υπνηλία αλλά αυξημένα υγρά ναι γιατί τρέχει η κρέμα και βγαίνει και σε κομματάκια, είναι φυσιολογικό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα επανελθω με το θεμα του ταϊσματος που κουβεντιαζα προχθες για τα παιδια που τρωνε με τα χερια. 8 μηνων λοιπον το παιδακι, του εχει βαλει η influencer να φαει porridge με βρωμη. Και το παιδακι κορίτσια εχει βαλει τη μουρη του μεσα και τρωει οπως τρωει τα σκυλια.... Εχει σε ολο του το προσωπο βρωμη! Δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους πρακτικη΄ είναι αυτή και ποιος την έχει προτείνει τι οφέλη μπορεί να έχει, εγω δεν θα αφήσω το παιδι μου να φάει όπως τρώει ο σκύλος μου οταν του ρίχνω κονσερβα.... 

Ελληνίδα είναι αυτή? Θέλω να μάθω όνομα αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το αναφέρουμε δημόσια :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ελληνίδα είναι αυτή? Θέλω να μάθω όνομα αλλά δεν ξέρω αν κάνει να το αναφέρουμε δημόσια :P

Ε δεν νομιζω να απαγορευεται. Ειναι η Lilia Onoyko

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα επανελθω με το θεμα του ταϊσματος που κουβεντιαζα προχθες για τα παιδια που τρωνε με τα χερια. 8 μηνων λοιπον το παιδακι, του εχει βαλει η influencer να φαει porridge με βρωμη. Και το παιδακι κορίτσια εχει βαλει τη μουρη του μεσα και τρωει οπως τρωει τα σκυλια.... Εχει σε ολο του το προσωπο βρωμη! Δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους πρακτικη΄ είναι αυτή και ποιος την έχει προτείνει τι οφέλη μπορεί να έχει, εγω δεν θα αφήσω το παιδι μου να φάει όπως τρώει ο σκύλος μου οταν του ρίχνω κονσερβα.... 

Κάνει το baby-led weaning λογικα γι αυτο. Κοιτα υπάρχουν οι δυο σχολές πια, αυτο που έχουμε μάθει εμεις και μεγαλωσει με τον γνωστό τροπο, δηλαδη αλεσμένα με κουταλι κ μετα σιγά σιγα κλπ κλπ...και υπα΄ρχει πια ο νεος τροπος BLW ο οποιος ε΄χει αυτη την ανεξαρτησία για το παιδι, η μάνα οπλίζεται με τεράστια υπομονη χαχα αλλά εχει και αυτό τα καλά του.. Εχω διαβάσει πολύ για αυτά γιαυτό μπορω να καταλάβω ποια μεθοδο ακολουθει η κάθε μανούλα και τα ξεχωρίζω αλλά να σου πω την αλήθεια για το τι θα κάνω στη πράξη θα το δω κι εγω οταν έρθει η ω΄ρα με τον παιδίατρο και τι τραβάει το παιδί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

@Marika31 ήρθαν τα celestino, τελικά είχες δίκιο. μια χαρά μοιάζουν να ειναι. Δεν ειναι να πας σε γάμο :D Αλλά τη δουλειά μας θα την κάνουμε για το καλοκαίρι. Παλι καλά να λέμε, που να θέλαμε και μπουφάν και παλτα! Αυτά κι αν κοστίζουν ενα σωρο λεφτά! 

Τέλεια 👌!!!! Καλοφόρετα λοιπόν και καλές εξόδους!!! Την καλύτερη εποχή γεννάμε τελικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Κάνει το baby-led weaning λογικα γι αυτο. Κοιτα υπάρχουν οι δυο σχολές πια, αυτο που έχουμε μάθει εμεις και μεγαλωσει με τον γνωστό τροπο, δηλαδη αλεσμένα με κουταλι κ μετα σιγά σιγα κλπ κλπ...και υπα΄ρχει πια ο νεος τροπος BLW ο οποιος ε΄χει αυτη την ανεξαρτησία για το παιδι, η μάνα οπλίζεται με τεράστια υπομονη χαχα αλλά εχει και αυτό τα καλά του.. Εχω διαβάσει πολύ για αυτά γιαυτό μπορω να καταλάβω ποια μεθοδο ακολουθει η κάθε μανούλα και τα ξεχωρίζω αλλά να σου πω την αλήθεια για το τι θα κάνω στη πράξη θα το δω κι εγω οταν έρθει η ω΄ρα με τον παιδίατρο και τι τραβάει το παιδί...

Ναι ειναι το BLW. Διαβασα κι εγω για αυτο. Λεει ενας παιδιατρος οτι επειδη το παιδι οτι πιανει το βαζει στο στομα, ενισχυει την ερευνα που κανει στα παντα. Επισης λεει οτι το κανει ανεξαρτητο και κατι ακομα ελεγε στα θετικα που δεν το θυμαμαι. 

Δεν διαφωνω εν μερη με αυτη την τεχνικη, καταλαβαινω να του δωσω ενα φρουτο στο χερι, να του δωσω ενα μπιφτεκάκι, αλλα την κρεμα?? Το καημενο τρωει σαν σκυλος!! Δεν λεω για τις αλλες φορες που δειχνει οτι τα κανει ολα ρημαδιο και πρεπει να του βουτηξεις ολοκληρο στη μπανιερα!! χαχαχα! αλλα με την κρεμα κανει οπως κανει το σκυλι μου μα το θεο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/4/2023 at 10:21 ΠΜ, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!! Σήμερα βγήκαν και οι υπόλοιπες εξετάσεις μου. Την προηγούμενη φορά η TSH ήταν 2,85 και ο γιατρός μου κάτι μουρμούρισε για υποθυροειδισμο και ότι έπρεπε να είναι 2,5 και μου έγραψε να κάνω κάποιες ακόμη εξετάσεις για αυτή τη φορά για να το παρακολουθήσει και τώρα η ΤSH πήγε 3,15😲. Να φρικάρω???? Κατά αγχώθηκα 

Μην ανησυχείς! Κι εγω ανησύχησα αρχικά και η @Mummy2be με είχε καθησυχάσει! Έχεις φτάσει την τιμή που είχα φτασει κι εγω. Ακριβώς 3,15. Στον προγεννητικό καπου εκει 2 μηνών, ειχα 2,65 και μου ειπε ενταξει ειναι οριακά , έπρεπε να ειναι 2,5 αλλα θα το ξαναδουμε και αν ανεβει θα σε στειλω σε ενδοκρινολόγο. Και τελικα τον Φεβρουάριο ανεβηκε 3,15 και δεν την γλίτωσα Πηγα στον κυριουλη που με εστειλε και από τοτε παίρνω 75mg tirosint κάθε πρωί. Τωρα θα παω ξανά τον Μάϊο να δουμε αν θέλει αλλαγή και πως πήγε. 
Από όσο ξερω μέχρι το τρίμηνο πρεπει να ειμαστε στο 2,5 και στο 3ο τρίμηνο μέχρι 3,0, τα λεω με επιφύλαξη πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι ειναι το BLW. Διαβασα κι εγω για αυτο. Λεει ενας παιδιατρος οτι επειδη το παιδι οτι πιανει το βαζει στο στομα, ενισχυει την ερευνα που κανει στα παντα. Επισης λεει οτι το κανει ανεξαρτητο και κατι ακομα ελεγε στα θετικα που δεν το θυμαμαι. 

Δεν διαφωνω εν μερη με αυτη την τεχνικη, καταλαβαινω να του δωσω ενα φρουτο στο χερι, να του δωσω ενα μπιφτεκάκι, αλλα την κρεμα?? Το καημενο τρωει σαν σκυλος!! Δεν λεω για τις αλλες φορες που δειχνει οτι τα κανει ολα ρημαδιο και πρεπει να του βουτηξεις ολοκληρο στη μπανιερα!! χαχαχα! αλλα με την κρεμα κανει οπως κανει το σκυλι μου μα το θεο! 

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Σίγουρα το παιδί θα φάει με τα χέρια, θα λερωθεί κλπ αλλά τουλάχιστον να μην γίνεται κάθε μέρα. Καλύτερα να μάθει να κρατάει το κουτάλι του και να προσπαθεί να φάει και ας λερωθεί, πάρα συνέχεια με τα χέρια. Τρώει κιόλας τελικά 'η μήπως πάει όλο στο προσωπάκι? 

Ώρες ώρες με ξενίζουν τα καινούργια αν και είμαι πολύ μικρή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι ειναι το BLW. Διαβασα κι εγω για αυτο. Λεει ενας παιδιατρος οτι επειδη το παιδι οτι πιανει το βαζει στο στομα, ενισχυει την ερευνα που κανει στα παντα. Επισης λεει οτι το κανει ανεξαρτητο και κατι ακομα ελεγε στα θετικα που δεν το θυμαμαι. 

Δεν διαφωνω εν μερη με αυτη την τεχνικη, καταλαβαινω να του δωσω ενα φρουτο στο χερι, να του δωσω ενα μπιφτεκάκι, αλλα την κρεμα?? Το καημενο τρωει σαν σκυλος!! Δεν λεω για τις αλλες φορες που δειχνει οτι τα κανει ολα ρημαδιο και πρεπει να του βουτηξεις ολοκληρο στη μπανιερα!! χαχαχα! αλλα με την κρεμα κανει οπως κανει το σκυλι μου μα το θεο! 

Ναι ναιι φαινεται λίγο κάπως...αλλά τι να σου πω, κι εγω θα το ψάξω ακόμα μέχρι τότε. Γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω ακούσει και πολύ καλά λόγια απο αλλες μανουλες γύρω μου που τωρα έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδάκια 1ος-2 χρονων, ανεξάρτητα και με καλή λεπτή κινητικότητα...Οποτε σίγουρα θα το ερευνήσω κι εγω καλα και θα δω τι θα πει και ο παιδίατρος. Από την αλλη , ε δεν θα τρελαθούμε κιολας...δηλαδή αν ειναι η μάνα να συχτιρίζει κάθε φορά και να γινεται το σωσε ,ή άλλο να κανει η μάνα επειδη εχει υπομονή αλλά άλλο να κάνει ο μπαμπάς , εεε ουτε αυτο ειναι καλο... τι να πωωω, πιστευω και το μωράκι μας θα μας δείξει λίγο το δρόμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσαρα περαστικά!! 

Πως κόλλησες βρε κοριτσι μου??? Εχετε μικρο παιδι στον κυκλο σας? Μήπως σας το εφερε δώρο κανενας μπόμπιρας απο καμια παιδική συγκέντρωση? 

Δεν λες που δεν εκανες και πυρετο? Γιατι δυστυχως η γαστρεντεριτιδα εχει και πυρετο.

Σιδερενια και περαστικα ❤️ 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!❤️ευτυχως δεν ειχα πυρετο!!! Αλλά παιδιααα προσοχήη παντου γιατι εγω μαλλον απο κανενα σουπερμαρκετ η φουρνο την έπαθα...δεν ειδα αλλον ανθρωπο αυτες τις μέρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω και γω κάτι που με απασχολεί?? Επειδή από την αρχή στερουμαι την ζάχαρη λόγω διαβήτη κύησης θέλω πολύ στο γάλα μου να βάζω λίγο κακαο(στην μύτη του κουταλιού κυριολεκτικά) στην αρχή το έκανα από μόνη μου μια φορά την εβδομάδα, φοβόμουν όμως ότι ίσως να μην κάνει, είχα ρωτήσει τον ενδοκρινολογο αν μπορώ να το καταναλωνω πιο συχνά μου είπε καλύτερα όχι γτ περιέχει ζάχαρη και καφεΐνη. Σκέφτομαι ότι μήπως είχε καταλάβει λαθος.... τύπου hemo, nesquik και τέτοια γιατί εγώ ξέρω το κακαο είναι καθαρό κακαο χωρίς ζάχαρη αφού είναι πικρό και έχει και μαγνήσιο που βοηθάει στις συσπασεις !! Τεσπα το έχω απορία τελικα γιατί θα ήθελα κάθε μέρα να βάζω λίγο στο γάλα μου τουλάχιστον το απόγευματα να ξεγιελιεμαι καπως. Τον γυναικολόγο μου δεν τον έχω ρωτήσει πότε, θα τον ρωτήσω την Παρασκευή!! Εσείς ξέρετε κάτι γιατί κάθε φορά που βάζω μια ανασφάλεια  την έχω. Τίποτα δεν μπορούμε να χαρούμε πια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Ναι ναιι φαινεται λίγο κάπως...αλλά τι να σου πω, κι εγω θα το ψάξω ακόμα μέχρι τότε. Γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω ακούσει και πολύ καλά λόγια απο αλλες μανουλες γύρω μου που τωρα έχουν λίγο μεγαλύτερα παιδάκια 1ος-2 χρονων, ανεξάρτητα και με καλή λεπτή κινητικότητα...Οποτε σίγουρα θα το ερευνήσω κι εγω καλα και θα δω τι θα πει και ο παιδίατρος. Από την αλλη , ε δεν θα τρελαθούμε κιολας...δηλαδή αν ειναι η μάνα να συχτιρίζει κάθε φορά και να γινεται το σωσε ,ή άλλο να κανει η μάνα επειδη εχει υπομονή αλλά άλλο να κάνει ο μπαμπάς , εεε ουτε αυτο ειναι καλο... τι να πωωω, πιστευω και το μωράκι μας θα μας δείξει λίγο το δρόμο!

ααα μπραβο! ναι αυτο ελεγε! οτι μαθαινει να συντονιζει τα χερια του και αυτο που βλέπει. Κατι τετοιο τελος παντων... Αλλα ναι σιγουρα ειχε να κανει με την κινητικότητα και με την αναπτυξη αυτης της δεξιότητας. 

Εγω δεν σκεφτομαι μονο αυτο, σκεφτομαι και τι θα γινει οταν κρατησει καποιος το μωρο. Εγω καποια στιγμή θα γυρισω στο γραφείο, θα πω στη μάνα μου, το παιδι τρώει ετσι, θα στα κανει ολα χαμο ... Δεν θα το κανει. Και ισως να εχει και δίκιο. Υπαρχουν παιχνιδια και δραστηριοτητες να αναπτυξει δεξιότητες, δεν ξερω.... Οπως το λες, οτι μας πει και ο παιδιατρος μας, μαλιστα εγω σκοπευω να παρω μια κοπελα η οποια ειναι σχετικά νεα, πιστευω οτι σιγουρα θα θελει να εισαγει τετοιες νεες τεχνικες. 

Ισως βεβαια ειναι ευκαιρια να επιτρεψω στον σκυλο να μπει στο σπιτι. Θα τρώει το παιδι, θα του πεφτουν κατω, θα ερχεται το σκυλάκι μου, θα τα μαζευει! Χαχαχα! με ενα σπαρο, 2 τριγώνια! Δεν θα χρειαστει να μαζευω κιολας!! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Μην ανησυχείς! Κι εγω ανησύχησα αρχικά και η @Mummy2be με είχε καθησυχάσει! Έχεις φτάσει την τιμή που είχα φτασει κι εγω. Ακριβώς 3,15. Στον προγεννητικό καπου εκει 2 μηνών, ειχα 2,65 και μου ειπε ενταξει ειναι οριακά , έπρεπε να ειναι 2,5 αλλα θα το ξαναδουμε και αν ανεβει θα σε στειλω σε ενδοκρινολόγο. Και τελικα τον Φεβρουάριο ανεβηκε 3,15 και δεν την γλίτωσα Πηγα στον κυριουλη που με εστειλε και από τοτε παίρνω 75mg tirosint κάθε πρωί. Τωρα θα παω ξανά τον Μάϊο να δουμε αν θέλει αλλαγή και πως πήγε. 
Από όσο ξερω μέχρι το τρίμηνο πρεπει να ειμαστε στο 2,5 και στο 3ο τρίμηνο μέχρι 3,0, τα λεω με επιφύλαξη πάντα.

Ναι εγω ειμαι αυτη! Εγω τα κάνω αυτα! Χεχεχε!! 

Πριν την εγκυμοσυνη κι εγω εκει ημουν, στο 2.5, 2.6 αλλα με την εγκυμοσυνη αλλαζουν τα παντα. Δεν πιανομαστε πλεον στις τιμές και τα ορια των μικροβιολογικών. Παιζουμε σε άλλες τιμές. 

Μάλιστα εμενα η δικια μου μου ειπε, πως για ενα χρονο μετα τον τοκετό, θα πρέπει να ελέγχομαι τακτικότερα οσον αφορα το θυροειδη τουλάχιστον για να βλεπουμε πως θα εξελίσσεται.

Επισης, μου ειπε, επειδη τυχαινει ο αντρας της να ειναι γυναικολογος, να πω στην δικιά μου να μου συνεχίσει για ενα διαστημα μετα ασβεστιο κτλ κυριως αν θα θηλασω γτ το σωμα μας δεν θα επανελθει απο τη μια στιγμη στην αλλη. Οι αποθηκες μας μεχρι να αρχισουν ξανα να αποθηκευουν κανονικά, θέλουν βοήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και γω κάτι που με απασχολεί?? Επειδή από την αρχή στερουμαι την ζάχαρη λόγω διαβήτη κύησης θέλω πολύ στο γάλα μου να βάζω λίγο κακαο(στην μύτη του κουταλιού κυριολεκτικά) στην αρχή το έκανα από μόνη μου μια φορά την εβδομάδα, φοβόμουν όμως ότι ίσως να μην κάνει, είχα ρωτήσει τον ενδοκρινολογο αν μπορώ να το καταναλωνω πιο συχνά μου είπε καλύτερα όχι γτ περιέχει ζάχαρη και καφεΐνη. Σκέφτομαι ότι μήπως είχε καταλάβει λαθος.... τύπου hemo, nesquik και τέτοια γιατί εγώ ξέρω το κακαο είναι καθαρό κακαο χωρίς ζάχαρη αφού είναι πικρό και έχει και μαγνήσιο που βοηθάει στις συσπασεις !! Τεσπα το έχω απορία τελικα γιατί θα ήθελα κάθε μέρα να βάζω λίγο στο γάλα μου τουλάχιστον το απόγευματα να ξεγιελιεμαι καπως. Τον γυναικολόγο μου δεν τον έχω ρωτήσει πότε, θα τον ρωτήσω την Παρασκευή!! Εσείς ξέρετε κάτι γιατί κάθε φορά που βάζω μια ανασφάλεια  την έχω. Τίποτα δεν μπορούμε να χαρούμε πια

Κι εγω πιστεύω πως δεν κατάλαβε καλά... Θα νόμιζε το κακάο με τη ζαχαρη που έχει μέσα αλλα ναι υπα΄ρχει το απλό κακάο που βάζουμε και στα γλυκά που δεν θέλει έξτρα ζάχαρη. Εγω πιστευω οτι αυτό δεν ειναι πρόβλημα μια κουταλίτσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

ααα μπραβο! ναι αυτο ελεγε! οτι μαθαινει να συντονιζει τα χερια του και αυτο που βλέπει. Κατι τετοιο τελος παντων... Αλλα ναι σιγουρα ειχε να κανει με την κινητικότητα και με την αναπτυξη αυτης της δεξιότητας. 

Εγω δεν σκεφτομαι μονο αυτο, σκεφτομαι και τι θα γινει οταν κρατησει καποιος το μωρο. Εγω καποια στιγμή θα γυρισω στο γραφείο, θα πω στη μάνα μου, το παιδι τρώει ετσι, θα στα κανει ολα χαμο ... Δεν θα το κανει. Και ισως να εχει και δίκιο. Υπαρχουν παιχνιδια και δραστηριοτητες να αναπτυξει δεξιότητες, δεν ξερω.... Οπως το λες, οτι μας πει και ο παιδιατρος μας, μαλιστα εγω σκοπευω να παρω μια κοπελα η οποια ειναι σχετικά νεα, πιστευω οτι σιγουρα θα θελει να εισαγει τετοιες νεες τεχνικες. 

Ισως βεβαια ειναι ευκαιρια να επιτρεψω στον σκυλο να μπει στο σπιτι. Θα τρώει το παιδι, θα του πεφτουν κατω, θα ερχεται το σκυλάκι μου, θα τα μαζευει! Χαχαχα! με ενα σπαρο, 2 τριγώνια! Δεν θα χρειαστει να μαζευω κιολας!! 😂

Ακριβως αυ΄το θα είναι η δική μου περίπτωση με ότι έχει να κάνει με το φαγητό που πέφτει με οποιονδηποτε τρόπο. Εγω εχω μεγάλο golden retriever (τον γνωστό Μάρλευ για όσες έχετε δει την ταινία) και ειναι φουλ λαίμαργα σκυλάκια...και βλεπω συνέχεια βιντεάκια που καθονται απο κάτω απο το μωρό και οτι πεφτει το σκουπίζουν στο δευτερόλεπτο... Θα καλοπεράσει κι αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...