Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Εγώ πάντως σουβλάκι απ'εξω τρώω χωρίς.ομως να βάλω λαχανικά. Είτε τρώω καλοψημένο καλαμάκι κοτόπουλο πατάτα σως, 'η γύρο πατάτα σως. 

Δεν μου έχει απαγορεύσει ο γιατρός το σουβλάκι. Σίγουρα σαλάτες και οποιοδήποτε λαχανικό δεν το τρώω. Μόνο βραστά/μαγειρεμένα-ψητα λαχανικα απ'εξω. Μου τα έχει εγκρίνει ο γιατρός αυτά. 

Όπως αντίστοιχα και έξω αν βγούμε για φαί. Μια καλοψημένη π.χ μπριζόλα θα την φάω και πατάτες. Άρα γιατί όχι και το σουβλάκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Η δικια μου ηταν στην αρχη ετσι, βολτες, μια τη βλεπαμε απο εδω μια απο εκει. Στον τελευταιο υπερηχο ήταν μπρουμυτα και φουλ ηρεμη, με τα χιλια ζορια κουνηθηκε λιγακι και την ειδαμε κι αλλη μια φορα την ξυπνησαμε με σκουντήγματα με το πραγμα του υπερηχου!  :D :D 

Εμάς την τελευταία φορά, μας είχε γυρισμένη την πλάτη του το μικρό μου.  Μετά είδαμε στον υπέρηχο που είχε σκύψει με το κεφάλι προς τα κάτω και με τα δύο πόδια πίσω κλωτσαγε τον σάκο με μανία. Πέθανα στα γέλια μόλις το είδα.  Αλογάκι το είπα. Αχαχαχα. 

Τώρα στην κοιλιά έχω νιώσει 2-3 φορές σαν να γυρνάει Τούμπα. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου 'η όντως έτσι κάνει. Αλλά μοιάζει σαν αίσθηση. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πάντως σουβλάκι απ'εξω τρώω χωρίς.ομως να βάλω λαχανικά. Είτε τρώω καλοψημένο καλαμάκι κοτόπουλο πατάτα σως, 'η γύρο πατάτα σως. 

Δεν μου έχει απαγορεύσει ο γιατρός το σουβλάκι. Σίγουρα σαλάτες και οποιοδήποτε λαχανικό δεν το τρώω. Μόνο βραστά/μαγειρεμένα-ψητα λαχανικα απ'εξω. Μου τα έχει εγκρίνει ο γιατρός αυτά. 

Όπως αντίστοιχα και έξω αν βγούμε για φαί. Μια καλοψημένη π.χ μπριζόλα θα την φάω και πατάτες. Άρα γιατί όχι και το σουβλάκι?

Εγω προσωπικα θεωρώ ότι μια χαρά κάνει να τρώμε, απλά εγώ επειδή είμαι σιχασιαρα και φοβιτσιαρα δε μπορώ να δω αν ο γύρος η το σουβλάκι μέσα στην πίτα είναι καλόψημενα οπότε γιαυτό επιλέγω χωρίς κρέας απέξω καμία φορά η ακόμα καλύτερα την φτιάχνω μόνη μου σπίτι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!

Για το σουβλάκι που λέτε @Marika31 & @Watermelonουτε εμένα μου το εχει απαγορευσει. Οπως λέτε θα ζητησω σουβλάκι καλοψημενο στην πίτα και δεν θα βαλω λαχανικά. Αλλά ο γύρος ειναι πέτσες, είναι λίπη, είναι από όλα τα σημεια του ΄ζώου, δεν ξέρω αν θέλω να το φάει αυτο το εμβρυάκι. Εδώ δεν τρώω γαλοπούλα, τρώω μόνο fuantre, θα φάω τον γύρο? Κι αν δεν ειναι καλοψημένος πως θα το δω? Ακόμα και πριν την εγκυμοσυνη τον απεφευγα, θα διάλεγα μια φορά το μήνα και αν, να φάω γύρο. Αλλά τώρα αυτο που λαχταράω δεν ειναι η πιτα με το σουλβάκι, ειναι η πίτα με τον γύρο! Τη βρωμια δλδ!! Χαχαχα! 

Στο σπιτι να το φτιαξω, αλλά θα ειναι η υγιεινή εκδοχή! Εγώ θελω του σουβλατζή, που δεν ξερεις τι εχει μέσα! 😂

Απο έξω θα φάω κανονικά, αν πάρω κάτι σε κρέας θα ζητησω καλό ψήσιμο. Σαλάτα όμως θα φάω απο συγκεκριμένα μαγαζιά που τους γνωρίζω κι εχω το θαρρος να ζητησω πλυ΄σιμο με ξύδι. Εχω πει σε εστιατόριο να μου πλύνουν τα λαχανικά με ξύδι και ήρθε ο υπευθυνος και μου είπε πως δεν θέλει να μου φέρει εκείνη τη σαλάτα καθώς τα λαχανικά είναι μεν καθαρά αλλά τα πλένουν με μια ταμπλέτα που δεν ξέρουν αν είναι κατάλληλο για έγκυες και μου πρότεινε να μου φέρει μια άλλη σαλάτα που είχε ντομάτα και μπορούσαν να πλύνουν ξανά τις ντομάτες με ξύδι. Το εκτίμησα όσο δεν φαντάζεστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εμάς την τελευταία φορά, μας είχε γυρισμένη την πλάτη του το μικρό μου.  Μετά είδαμε στον υπέρηχο που είχε σκύψει με το κεφάλι προς τα κάτω και με τα δύο πόδια πίσω κλωτσαγε τον σάκο με μανία. Πέθανα στα γέλια μόλις το είδα.  Αλογάκι το είπα. Αχαχαχα. 

Τώρα στην κοιλιά έχω νιώσει 2-3 φορές σαν να γυρνάει Τούμπα. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου 'η όντως έτσι κάνει. Αλλά μοιάζει σαν αίσθηση. 

 

Ισχυει κάποιες φορές ετσι είναι, σαν να κολυμπά ένα ψάρι ανεξελεγκτα στην κοιλια! Εγώ έτσι την νιώθω τουλάχιστον.

Σήμερα έχουμε ραντεβού, για να δουμε, τι πόζα θα εχει παρει σημερα η μικρή αλανιάρα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια!!

Για το σουβλάκι που λέτε @Marika31 & @Watermelonουτε εμένα μου το εχει απαγορευσει. Οπως λέτε θα ζητησω σουβλάκι καλοψημενο στην πίτα και δεν θα βαλω λαχανικά. Αλλά ο γύρος ειναι πέτσες, είναι λίπη, είναι από όλα τα σημεια του ΄ζώου, δεν ξέρω αν θέλω να το φάει αυτο το εμβρυάκι. Εδώ δεν τρώω γαλοπούλα, τρώω μόνο fuantre, θα φάω τον γύρο? Κι αν δεν ειναι καλοψημένος πως θα το δω? Ακόμα και πριν την εγκυμοσυνη τον απεφευγα, θα διάλεγα μια φορά το μήνα και αν, να φάω γύρο. Αλλά τώρα αυτο που λαχταράω δεν ειναι η πιτα με το σουλβάκι, ειναι η πίτα με τον γύρο! Τη βρωμια δλδ!! Χαχαχα! 

Στο σπιτι να το φτιαξω, αλλά θα ειναι η υγιεινή εκδοχή! Εγώ θελω του σουβλατζή, που δεν ξερεις τι εχει μέσα! 😂

Απο έξω θα φάω κανονικά, αν πάρω κάτι σε κρέας θα ζητησω καλό ψήσιμο. Σαλάτα όμως θα φάω απο συγκεκριμένα μαγαζιά που τους γνωρίζω κι εχω το θαρρος να ζητησω πλυ΄σιμο με ξύδι. Εχω πει σε εστιατόριο να μου πλύνουν τα λαχανικά με ξύδι και ήρθε ο υπευθυνος και μου είπε πως δεν θέλει να μου φέρει εκείνη τη σαλάτα καθώς τα λαχανικά είναι μεν καθαρά αλλά τα πλένουν με μια ταμπλέτα που δεν ξέρουν αν είναι κατάλληλο για έγκυες και μου πρότεινε να μου φέρει μια άλλη σαλάτα που είχε ντομάτα και μπορούσαν να πλύνουν ξανά τις ντομάτες με ξύδι. Το εκτίμησα όσο δεν φαντάζεστε. 

Τι εννοεί τα πλένουν με ταμπλέτα? Ωχ θεέ μου τι τρώμε απ'εξω 🤣 μου θύμισε ταμπλέτα πλυντηρίου όπως το είπες χαχαχαχα. 

Εντάξει, γενικά ο γύρος είναι ας πούμε "κακός" και εκτός εγκυμοσύνης γιατί όπως λες το κρέας δεν είναι και το καλύτερο. ΑΛΛΑ μια στις τόσες βρε αδερφέ, δεν μπορείς να αντισταθείς. :P

O γύρος θεωρώ είναι πιο εύκολος να ψηθεί σε σχέση με τα καλαμάκια γιατί είναι πιο λεπτός. Εγώ ίσα ίσα στα καλαμάκια με πιάνει αμόκ και κάποιες φορές τα ψήνω και λίγο στο σπίτι γτ σε ορισμένα έχω δει λίγο ροζ μέσα στο κοτόπουλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ισχυει κάποιες φορές ετσι είναι, σαν να κολυμπά ένα ψάρι ανεξελεγκτα στην κοιλια! Εγώ έτσι την νιώθω τουλάχιστον.

Σήμερα έχουμε ραντεβού, για να δουμε, τι πόζα θα εχει παρει σημερα η μικρή αλανιάρα ❤️ 

Άντε με το καλό να μας πεις τα νέα σου! Κι εγώ αύριο πρωί έχω ραντεβού!! Αχ.. 

Πάντως βρε κορίτσια επρναει ο καιρός γρήγορα. 

Να έρθει και η β επιπέδου να ηρεμήσω λίγο πιο πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Τι εννοεί τα πλένουν με ταμπλέτα? Ωχ θεέ μου τι τρώμε απ'εξω 🤣 μου θύμισε ταμπλέτα πλυντηρίου όπως το είπες χαχαχαχα. 

Εντάξει, γενικά ο γύρος είναι ας πούμε "κακός" και εκτός εγκυμοσύνης γιατί όπως λες το κρέας δεν είναι και το καλύτερο. ΑΛΛΑ μια στις τόσες βρε αδερφέ, δεν μπορείς να αντισταθείς. :P

O γύρος θεωρώ είναι πιο εύκολος να ψηθεί σε σχέση με τα καλαμάκια γιατί είναι πιο λεπτός. Εγώ ίσα ίσα στα καλαμάκια με πιάνει αμόκ και κάποιες φορές τα ψήνω και λίγο στο σπίτι γτ σε ορισμένα έχω δει λίγο ροζ μέσα στο κοτόπουλο. 

Σιγουρα δεν αντιστέκεσαι στον γύρο, δεν είμαι απο τους ανθρώπους που δεν θα φάνε βρώμικο κτλ, ίσα ίσα. Αλλά τώρα σκέφτομαι πόσο γρήγορα το κόβουν όταν εχουν κόσμο και δεν ξερω, δεν το τολμάω... όχι οτι καποια στιγμή δεν θα φτάσω στο αμην και θα πω "Φερτε μου ενα πιτογυρο τωρα" :D

Ως ταμπλετα εγω φανταστηκα κάτι τύπου σαπούνι για λαχανικά, θα κοβουν τεραστιες ποσοτητες, θα τα βάζουν σε λεκάνες και θα πετανε μεσα κάτι που θα διαλυεται και θα τα πλένει... Καλά το τι τρώμε και δεν το ξέρουμε, ειναι τεράστια κουβέντα. 

Εδω ο αδερφος μου πήγαν να δουν καποιες μηχανές σε ένα ιχθυοτροφείο για συντήρηση και του είπε το αφεντικό του πως εχει δει να πετάνε μέσα στα ψάρια για να φάνε......... μην σου πω γτ θα σιχαθεις. Θα σου πω μονο πώς δεν τους ρίχνουν κάποια ειδική τροφή για ψάρια αλλά άσε τη φαντασία σου να δουλέψει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια!
Τωρα έκατσα με ηρεμία και διαβάζω όλα τα ωραια που λέτε απο χθες. Εμεις χθες είχαμε το ραντεβουδάκι μας με τον γυναικολόγο μας και η αγωνια παλι ηταν στα ύψη μεχρι να δω οτι όλα είναι καλα. Ευτυχως ο μπεμπίνος ειναι σουπερ. Είμαστε 845γρ για 25+3 (βαση υπερήχου) και μου εξήγησε πως ειναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια όπως και τα υγρά. Προς το παρόν να μην ανησυ΄χω και αν ειναι κάτι θα φανεί με την καμπύλη πια. Ηρθε η ωρα κορίτσια!!!! Τα πολλά λογια ειναι φτωχια! Μου εγραψε την καμπύλη για την επόμενη εβδομάδα μαζί με ενα γενικό τσεκ πάλι και μια εξεταση που δείχνει κα΄τι με την πήξη του αίματος (επειδή από την αρχή κάνω και τις ενέσεις για θρομβοφιλία). Εμενα μου ειπε το προηγουμενο βραδυ να φαω την πιο αγαπημένη μου μακαρονάδααα να γίνει χαμός και ενα γλυκο!!! ΠΑΝΑΓΙΑΑΑ ΜΟΥΥΥ! Δεν θελω να ξερω τι θα βγει σαν αποτελεσμα!!! 
Κατα τ'αλλα εγω για φαγητάκια που λέτε κλπ, εμενα ο γιατρος μου γενικά που ειναι πολύ χαλαρούλης εξ αρχης, να φανταστειτε επειδή εχω και γάτα του ελεγα αυτα που ακουω για τοξοπλασμα και την άμμο της κλπ..και μου έκανε ολόκληρη εξήγηση οτι πιο πολύ κυνδυνεύω απο σαλάτες και κρέατα που έρχονται απέξω και δεν ξερουμε τι τρώμε παρα απο την γατα μου. Οπότε εγω γενιακ εχω κόψει εντελως σαλάτες απ'εξω. Μόνο πίτα καλαμάκι καλοψημένο παίρνω απο συγγκεκριμένο σουβλατζίδικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

ξέρει κάποια πόσα αγοράκια και πόσα κοριτσάκια αναμένουμε????

Ετσι να δούμε κανένα στατιστικό 😅

Είχα μια κουβέντα με τον γυναικολόγο μου σήμερα στη β επιπέδου και ανέφερε ότι περσισσότερο κορίτσια περιμένει.

εσείς τι λέτε???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η wallakos01 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

ξέρει κάποια πόσα αγοράκια και πόσα κοριτσάκια αναμένουμε????

Ετσι να δούμε κανένα στατιστικό 😅

Είχα μια κουβέντα με τον γυναικολόγο μου σήμερα στη β επιπέδου και ανέφερε ότι περσισσότερο κορίτσια περιμένει.

εσείς τι λέτε???? 

Κοριτσι εδω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια θελω να ρωτήσω κάτι άσχετο με την εποχή μας. Αλλά θα μας έρθει κι εμάς. Βλέπω στο ίνσταγκραμ μια μαμά influencer ξέρετε απο εκείνες τις νέες μανούλες που κάνουν τα μωρά τους προϊόν και τους στέλνουν καρότσια, φορμάκια, πιπίλες, καθίσματα όλα τσάμπα. 

Τεσπα, αυτή λοιπόν εχει ένα μωρό ίσα με 8 μηνών αν δεν κάνω λάθος και το ταϊζει με εκείνη τη νέα μόδα που το ντύνεις σαν αστροναύτη, βάζεις στο πάτωμα πλαστικά και το αφηνεις να λουστεί με το φαγητό, να φάει με τα χέρια, να πετάξει το μισό κάτω, το άλλο μισό στο τραπεζάκι του. Το παιδάκι καταλήγει με φαγητό στα μαλλιά στη μύτη, στα αυτια... Και λέω εγώ τώρα... Εχει νόημα αυτη η τεχνική? Εσεις μανούλες που έχετε κι άλλα παιδάκια έχει όντως κάποια αξια παραπάνω αυτη η τεχνική ? Με το φτωχο μου το μυαλό λέω εγω ότι καταρχα΄ς το παιδί δεν τρώει κανονική ποσοτητα. Το φαγητο βρισκεται παντου΄ εκτός απο το στομάχι του παιδιου... Επιπλέον ειναι πολύ μικρό για να μάθει να αυτοεξυπηρετείται. 

Για εμενα, ταϊζεις το παιδι μεχρι καποιο μήνα. Επειτα, όταν το παιδί είναι έτοιμο, του δινεις το παιδικό πιάτο, με το παιδικό πιρούνι και τρώει. Φυσικά θα πετάξει κάτω, δεν λέω οτι θα καθίσει να το φάει ολο.Αλλά όχι αυτο το χάλι που κάνει ο μικρούλης... Τι λέτε εσεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα Κορίτσια!
Τωρα έκατσα με ηρεμία και διαβάζω όλα τα ωραια που λέτε απο χθες. Εμεις χθες είχαμε το ραντεβουδάκι μας με τον γυναικολόγο μας και η αγωνια παλι ηταν στα ύψη μεχρι να δω οτι όλα είναι καλα. Ευτυχως ο μπεμπίνος ειναι σουπερ. Είμαστε 845γρ για 25+3 (βαση υπερήχου) και μου εξήγησε πως ειναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια όπως και τα υγρά. Προς το παρόν να μην ανησυ΄χω και αν ειναι κάτι θα φανεί με την καμπύλη πια. Ηρθε η ωρα κορίτσια!!!! Τα πολλά λογια ειναι φτωχια! Μου εγραψε την καμπύλη για την επόμενη εβδομάδα μαζί με ενα γενικό τσεκ πάλι και μια εξεταση που δείχνει κα΄τι με την πήξη του αίματος (επειδή από την αρχή κάνω και τις ενέσεις για θρομβοφιλία). Εμενα μου ειπε το προηγουμενο βραδυ να φαω την πιο αγαπημένη μου μακαρονάδααα να γίνει χαμός και ενα γλυκο!!! ΠΑΝΑΓΙΑΑΑ ΜΟΥΥΥ! Δεν θελω να ξερω τι θα βγει σαν αποτελεσμα!!! 
Κατα τ'αλλα εγω για φαγητάκια που λέτε κλπ, εμενα ο γιατρος μου γενικά που ειναι πολύ χαλαρούλης εξ αρχης, να φανταστειτε επειδή εχω και γάτα του ελεγα αυτα που ακουω για τοξοπλασμα και την άμμο της κλπ..και μου έκανε ολόκληρη εξήγηση οτι πιο πολύ κυνδυνεύω απο σαλάτες και κρέατα που έρχονται απέξω και δεν ξερουμε τι τρώμε παρα απο την γατα μου. Οπότε εγω γενιακ εχω κόψει εντελως σαλάτες απ'εξω. Μόνο πίτα καλαμάκι καλοψημένο παίρνω απο συγγκεκριμένο σουβλατζίδικο. 

Ωραια νέα κοριτσάρα ❤️ Μπράβο, μπράβο!!

Πολύ χαίρομαι που θα φας και τη μακαρονάδα σου :D

Σχετικά με το τοξοπλασμα, οι γάτες του σπιτιου δεν ειναι επικίνδυνες. Επικίνδυνο ειναι να χαϊδεύεις τις γάτες του δρόμου. Επίσης, ξέρω πως πρέπει να μην καθαρίζεις εσυ την άμμο της. Γιατι εμείς εχουμε σκύλο, στον κήπο βέβαια, όχι μέσα στο σπίτι και μου εξηγησε η γιατρός οτι δεν κινδυνεύω. 

Τα φαγητά όμως, δλδ ένα απλυτο μαρούλι που μπορεί να εχει κάνει κακάκια επάνω του ένα ζώο, και να μην πλυθει καλά, ναι ειναι φουλ επικίνδυνο. Για αυτο λένε όχι. Το κρέας επίσης, κι απο εκει κινδυνευουμε για αυτο μας συστήνουν να ειναι καλοψημένο. 

Τώρα για το πιτογυρο, εγω σας ειπα, τον φοβαμαι τον γυρο. Κόβουν γύρο πολύ πριν ψηθεί αν πέσει κόσμος. Και για τα σουβλάκια, οπως εγραψε και η Watermelon ναι πολλες φορε΄ς ειναι ωμά μεσα. Τους λεμε καλοψημενα, αυτοι εχουν φουλ φωτια, καιγεται απεξω επειδη το κρέας ουσιαστικά αρπάζει και μέσα ειναι ωμό. Ευτυχώς εμένα ο καλός μου παει και μου παίρνει και σουβλάκια και κεμπαπ κι απο ολα στο χασάπικο και τα ψήνει στο μπαρμπεκιου. 

Αλλά σαν το ετοιμο, το βρώμικο, να στάζει το λάδι και το λιπάκι δεν ειναι, πως να το κάνουμε τωρα?? Χαχαχα! Εγω τους εχω πει, μόλις γεννήσω πρώτα ο Θεός και η Παναγια, θέλω 3 φρέντο εσπρεσσο, τα 2 θα τα πιω μονορουφι και τον τριτο θα τον πιω κανονικά. Επειτα, θέλω 2 πιτογυρα. Με γυρο κοτοπουλο, πατατα, μαρουλι, λεμονάτη σως. 

Μέσα στο σ/κ θα κάνω τον γύρο κοτόπουλο που πήρα σε πτηνοπωλειο. Ειναι κομμάτι φιλέτο μαριναρισμένα με διάφορα. Τον εχω καταψυξη, μου ειπε ξεπαγώνω και δεν βαζω ούτε λάδι, έχει τα πάντα. Αντικολλητικό τηγάνι και ψήνω. Ελπιζω να ειναι νόστιμο και να μου φύγει η λαχτάρα :D :D :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα @Mummy2beόπως τα λες. Που και που πρέπει να τρώμε και λίγο "βρώμικο". Μια στο τόσο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!! 

Αλλά σίγουρα το σπιτικό και δή στο barbeque θα είναι σούπερ. 

εγώ πρώτα ο Θεός όταν γεννήσω (δεν ξέρω αν θα επιτρέπεται) αλλά θέλω να πάω να βάψω το μαλλί μου. Κάνω μπαλαγιαζ και τώρα έχει κατέβει αρκετά. Χαχα. Καφέ δεν πίνω ούτε ποτό ούτε καπνίζω οπότε αυτές οι "απολαύσεις" ευτυχώς δεν είναι στη ζωή μου. 

όσον αφορά για αυτή την ινφλουενσερ , εγώ δεν είμαι σύμφωνη. Όπως λες δηλαδή. Ταιζεις το μωρό όσο πάει και μετά μόνο του θα μάθει να τρώει με πιρούνι και πιάτο. Όχι στο πάτωμα και χύμα. Εννοείται θα λερωθεί, θα πιάσει με τα χέρια, θα το πετάξει κάτω αλλά πρέπει να μάθει ότι το φαι το σεβόμαστε όπως και την διαδικασία του φαγητού και τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι. 

ΕΓω είχα δει ένα βιντεάκι με μια μαμά που είχε βάλει στο τραπέζι αλουμινόχαρτο και είχε πετάξει πάνω χύμα τα μακαρόνια και από πάνω την σάλτσα για να φάνε τα παιδιά. Χωρίς πιάτο. Κι αυτό μου φαίνεται "όχι σωστό" για τους λόγους που είπα.  Αλλά ο καθένας ας κάνει ότι θέλει σπίτι του ..

 

Πήγα γυναικολόγο σήμερα!

20 +3

379 γρ  ❤️ είμαστε πολύ καλά και στα φυσιολογικά! Τώρα προς ολοταχώς για β επιπέδου. 

Μου είπε και για τις συσπάσεις ότι δεν βλέπει κάτι στον υπέρηχο. Ίσως είναι και το μωράκι που σπρώχνει-κλωτσαει την μήτρα. Γιατί οι λεπτές γυναίκες έχουν την τάση να νιώθουν την μήτρα κλπ πιο εύκολα. 

Τι να πω. Ο,τι και να είναι έχουμε πολύ καλό τράχηλο. Δόξα το Θεό!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα Κορίτσια!
Τωρα έκατσα με ηρεμία και διαβάζω όλα τα ωραια που λέτε απο χθες. Εμεις χθες είχαμε το ραντεβουδάκι μας με τον γυναικολόγο μας και η αγωνια παλι ηταν στα ύψη μεχρι να δω οτι όλα είναι καλα. Ευτυχως ο μπεμπίνος ειναι σουπερ. Είμαστε 845γρ για 25+3 (βαση υπερήχου) και μου εξήγησε πως ειναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια όπως και τα υγρά. Προς το παρόν να μην ανησυ΄χω και αν ειναι κάτι θα φανεί με την καμπύλη πια. Ηρθε η ωρα κορίτσια!!!! Τα πολλά λογια ειναι φτωχια! Μου εγραψε την καμπύλη για την επόμενη εβδομάδα μαζί με ενα γενικό τσεκ πάλι και μια εξεταση που δείχνει κα΄τι με την πήξη του αίματος (επειδή από την αρχή κάνω και τις ενέσεις για θρομβοφιλία). Εμενα μου ειπε το προηγουμενο βραδυ να φαω την πιο αγαπημένη μου μακαρονάδααα να γίνει χαμός και ενα γλυκο!!! ΠΑΝΑΓΙΑΑΑ ΜΟΥΥΥ! Δεν θελω να ξερω τι θα βγει σαν αποτελεσμα!!! 
Κατα τ'αλλα εγω για φαγητάκια που λέτε κλπ, εμενα ο γιατρος μου γενικά που ειναι πολύ χαλαρούλης εξ αρχης, να φανταστειτε επειδή εχω και γάτα του ελεγα αυτα που ακουω για τοξοπλασμα και την άμμο της κλπ..και μου έκανε ολόκληρη εξήγηση οτι πιο πολύ κυνδυνεύω απο σαλάτες και κρέατα που έρχονται απέξω και δεν ξερουμε τι τρώμε παρα απο την γατα μου. Οπότε εγω γενιακ εχω κόψει εντελως σαλάτες απ'εξω. Μόνο πίτα καλαμάκι καλοψημένο παίρνω απο συγγκεκριμένο σουβλατζίδικο. 

Στην καμπύλη ζαχάρου δεν σου δίνουν γλυκόζη να φας το πρωί? Δεν ήξερα ότι η προετοιμασία πρέπει να γίνει από το βράδυ. 

Τι μακαρονάδα θα φας λοιπόν? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Στην καμπύλη ζαχάρου δεν σου δίνουν γλυκόζη να φας το πρωί? Δεν ήξερα ότι η προετοιμασία πρέπει να γίνει από το βράδυ. 

Τι μακαρονάδα θα φας λοιπόν? :P

Βρε τυχερουλα @irini02τι γλυκό??? Οντως??? Μου κάνει εντύπωση, εγώ θα κάνω την καμπύλη το Σάββατο μαζί με ουρά, θυρεοειδή και αίματος και είμαι σε 3ημερη δίαιτα χωρίς καθόλου ζάχαρη αλλά με αρκετούς υδατανθρακες μου είπε και επίσης μια μέρα πριν να έχω φάει όλα μου τα γεύματα μέχρι τις 9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelonκαι @irini02  χαίρομαι πολύ με τα νέα σας, είστε μια χαρά!!! @Mummy2beκαι συ δεν είχες ραντεβού σήμερα?? Έγραψες και το προσπέρασα?? Πάντως αυτό με το φαγητό που λες και τα μωρά πρώτη φορά το ακούω γιατί δεν παρακολουθώ καθόλου μεσα κοινωνικής δικτύωσης έχω σβήσει και insta και face εδώ και 3 χρόνια και έχω ηρεμήσει!!! Ο καθένας πλασάρει κάτι και το κάνει μόδα, έτσι όπως το ακούω φυσικά και δεν συμφωνώ ούτε εγώ αλλά συμφωνώ με αυτό που λες και συ!! Ζημιά μας έκανες εντωμεταξύ με τα βρώμικα και τα σουβλακια😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας γράφω από το κινητό όποτε δεν ξέρω σε ποια κοπέλα απαντώ!

πηγαμε το είδαμε το ζουζουνι μας! 320 γραμμάρια, για 20+1 είναι μία χαρά! 
Με τρόμαξε λίγο γτ μου είπε πως τα αμνιακό υγρά δεν είναι τόσα πολλά. Δεν μοιάζει να είναι εκτός Ορίων απλά θα έπρεπε να είναι περισσότερα. Είμαι σαν να λέμε στο κάτω όριο. Μου έγραψε μία εξέταση αίματος κ μου είπε πως στην β επιπέδου σε μια εβδομάδα θα δει περισσότερα κ να μην σκάω για την ώρα. Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί. Το εσώρουχο μου δεν το βρέχω αδικαιολόγητα κάποιες φορές έχω δει νερό αλλά σαν ένα διευρω που δεν την ανησυχεί. 
αχ κάντε μια προσευχή να μην είναι τίποτα γτ έχω κατουρηθεί τώρα από το φόβο 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μου σας γράφω από το κινητό όποτε δεν ξέρω σε ποια κοπέλα απαντώ!

πηγαμε το είδαμε το ζουζουνι μας! 320 γραμμάρια, για 20+1 είναι μία χαρά! 
Με τρόμαξε λίγο γτ μου είπε πως τα αμνιακό υγρά δεν είναι τόσα πολλά. Δεν μοιάζει να είναι εκτός Ορίων απλά θα έπρεπε να είναι περισσότερα. Είμαι σαν να λέμε στο κάτω όριο. Μου έγραψε μία εξέταση αίματος κ μου είπε πως στην β επιπέδου σε μια εβδομάδα θα δει περισσότερα κ να μην σκάω για την ώρα. Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί. Το εσώρουχο μου δεν το βρέχω αδικαιολόγητα κάποιες φορές έχω δει νερό αλλά σαν ένα διευρω που δεν την ανησυχεί. 
αχ κάντε μια προσευχή να μην είναι τίποτα γτ έχω κατουρηθεί τώρα από το φόβο 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Γενικά υγρά έχουμε πολλά στην εγκυμοσύνη οπότε είναι λογικό κάποιες φορές να βρέχουμε το εσώρουχο.  Παρατήρησε καλά την μυρωδιά και την υφή (αν έχει και βλέννα δηλαδή που είναι φυσιολογικό λόγο του κόλπου). 

Να βάζεις ανοιχτόχρωμο εσώρουχο να παρατηρείς και το χρώμα.

Νερό πίνεις? 

Όλα καλά θα πάνε. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Σε μια εβδομάδα θα σε δει και ο εμβρυολογος να σου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Γενικά υγρά έχουμε πολλά στην εγκυμοσύνη οπότε είναι λογικό κάποιες φορές να βρέχουμε το εσώρουχο.  Παρατήρησε καλά την μυρωδιά και την υφή (αν έχει και βλέννα δηλαδή που είναι φυσιολογικό λόγο του κόλπου). 

Να βάζεις ανοιχτόχρωμο εσώρουχο να παρατηρείς και το χρώμα.

Νερό πίνεις? 

Όλα καλά θα πάνε. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Σε μια εβδομάδα θα σε δει και ο εμβρυολογος να σου πει. 

Πίνω νερό ναι. Σήμερα δεν είχα πιει αρκετό. 
παίζει ρόλο αυτό λες;

Δεν σας κρύβω ότι κοντεύω να τρελαθώ. Το μονο που με παρηγορεί είναι ότι ήταν ήρεμη. Ήταν οκ που θα πάω στον έμβρυολόγο σε μια εβδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Πίνω νερό ναι. Σήμερα δεν είχα πιει αρκετό. 
παίζει ρόλο αυτό λες;

Δεν σας κρύβω ότι κοντεύω να τρελαθώ. Το μονο που με παρηγορεί είναι ότι ήταν ήρεμη. Ήταν οκ που θα πάω στον έμβρυολόγο σε μια εβδομάδα. 

Αυτό για το νερό, το ρώτησα γενικά αν πίνεις νερό. Όχι δεν παίζει ρόλο για την εξέταση της ημέρας αν είχες πιει πολύ 'η όχι. Αλλά γενικά αν κάθε μέρα πίνεις αρκετό...

Εγώ ας πούμε το πρώτο τρίμηνο έπινα ελάχιστο. Δεν είχα διάθεση καθόλου. Τώρα πίνω σίγουρα 1,5-2 λίτρα την ημέρα. 

Σίγουρα ο εμβρυολογος που έχει καλύτερο μηχάνημα από τον γυναικολόγο που κάνει τους τυπικούς υπερήχους θα σε κατατοπίσει καλύτερα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μου σας γράφω από το κινητό όποτε δεν ξέρω σε ποια κοπέλα απαντώ!

πηγαμε το είδαμε το ζουζουνι μας! 320 γραμμάρια, για 20+1 είναι μία χαρά! 
Με τρόμαξε λίγο γτ μου είπε πως τα αμνιακό υγρά δεν είναι τόσα πολλά. Δεν μοιάζει να είναι εκτός Ορίων απλά θα έπρεπε να είναι περισσότερα. Είμαι σαν να λέμε στο κάτω όριο. Μου έγραψε μία εξέταση αίματος κ μου είπε πως στην β επιπέδου σε μια εβδομάδα θα δει περισσότερα κ να μην σκάω για την ώρα. Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω φοβηθεί. Το εσώρουχο μου δεν το βρέχω αδικαιολόγητα κάποιες φορές έχω δει νερό αλλά σαν ένα διευρω που δεν την ανησυχεί. 
αχ κάντε μια προσευχή να μην είναι τίποτα γτ έχω κατουρηθεί τώρα από το φόβο 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Το νερό είναι όντως πολύ σημαντικό. Όσο μπορείς να πίνεις καθημερινά 2-3 λίτρα. Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε. Θα το δεις και στη β επίπεδου καλύτερα.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Αγόρι  εδώ!

Κορίτσι εγω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Το νερό είναι όντως πολύ σημαντικό. Όσο μπορείς να πίνεις καθημερινά 2-3 λίτρα. Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε. Θα το δεις και στη β επίπεδου καλύτερα.

 

Κορίτσι εγω! 

Και γω κορίτσι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...