Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πάντως όταν είχα διάρροια (2 φορές μακριά η μία από την άλλη) ο γυναικολόγος μου, μου είπε να κόψω λίγο το μαγνήσιο και το σίδηρο γιατί προφανώς κάτι με ενοχλεί. Τα έκοψα για 1 ημέρα και επανήλθε. 

Όσο για τον πόνο περιόδου στο δεύτερο τρίμηνο το έχω νιώσει 2 φορές από 1 ώρα σίγουρα την κάθε φορά. 

Αφού σε παρακολουθεί τακτικά, αφού το μήκος τραχήλου είναι μια χαρά γιατί φέρνει τον πανικό? 

Δεν είμαι γιατρός να κρίνω ούτε ξέρω ο γιατρός τι βλέπει κάθε φορά 'η το ιστορικό της κάθε κοπέλας αλλά είμαστε έγκυες. Δεν είναι λογικό να έχουμε ενοχλήσεις?

Επίσης το πέτρωμα στην κοιλιά δεν σημαίνει ότι αν το έχεις ότι είναι κακό. Ακόμα και οι πόνοι περιόδου θεωρούνται συσπάσεις. Το θέμα είναι να βλέπεις αν έχει επανάληψη το "φαινόμενο '..

Εμένα είναι λίγο στη τσίτα λόγω απόβολης δεύτερου τριμήνου που είχα, οπότε υπερβάλλει γενικά, γιαυτό δεν παίρνω τις μετρητοίς ότι μου λέει, τον ακούω, τον εμπιστεύομαι, αλλά έχω και δική μου κρίση, δεν θα μας κάνουν κι ότι θέλουν οι γιατροί γιατί κι αυτοί είναι άνθρωποι με συναισθήματα!! Εμένα το πέτρωμα ως κακό μου το χει περασει πάντως , δεν θέλουμε να σφίγγει η κοιλιά, και οι μαιες στην ομάδα το ίδιο λένε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Εμένα είναι λίγο στη τσίτα λόγω απόβολης δεύτερου τριμήνου που είχα, οπότε υπερβάλλει γενικά, γιαυτό δεν παίρνω τις μετρητοίς ότι μου λέει, τον ακούω, τον εμπιστεύομαι, αλλά έχω και δική μου κρίση, δεν θα μας κάνουν κι ότι θέλουν οι γιατροί γιατί κι αυτοί είναι άνθρωποι με συναισθήματα!! Εμένα το πέτρωμα ως κακό μου το χει περασει πάντως , δεν θέλουμε να σφίγγει η κοιλιά, και οι μαιες στην ομάδα το ίδιο λένε!! 

Τι να πω. Ακούω πολλά άλλα κρατώ λίγα. 

Εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, διαβάζω πολλά επιστημονικά άρθρα -ερευνες περί συσπάσεων (πάντα όμως μιλώντας για τις Braxton Hicks) έχω ρωτήσει και άλλους δύο γυναικολόγους σε κάποια σάιτ που δίνουν δημόσιες απαντήσεις, όλοι μου λένε ότι είναι φυσιολογικό. 

Πολλά τα άγχη της εγκυμοσύνης. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες!

Τώρα όσο για τον δικό σου προβληματισμό , έχοντας τακτική παρακολούθηση πιστεύω όλα θα πάνε καλά.  :)

Σου είπε τι μήκος τραχήλου έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Τι να πω. Ακούω πολλά άλλα κρατώ λίγα. 

Εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, διαβάζω πολλά επιστημονικά άρθρα -ερευνες περί συσπάσεων (πάντα όμως μιλώντας για τις Braxton Hicks) έχω ρωτήσει και άλλους δύο γυναικολόγους σε κάποια σάιτ που δίνουν δημόσιες απαντήσεις, όλοι μου λένε ότι είναι φυσιολογικό. 

Πολλά τα άγχη της εγκυμοσύνης. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες!

Τώρα όσο για τον δικό σου προβληματισμό , έχοντας τακτική παρακολούθηση πιστεύω όλα θα πάνε καλά.  :)

Σου είπε τι μήκος τραχήλου έχεις?

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!! Οντως πολλά τα άγχη τι να λέμε τώρα! Το μήκος του τραχηλου είναι από την αρχή 3,7cm!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!! Οντως πολλά τα άγχη τι να λέμε τώρα! Το μήκος του τραχηλου είναι από την αρχή 3,7cm!! 

Τέλειο το μήκος του τραχήλου!! Όλα μια χαρά θα πάνε!!!!! 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

εμένα ήταν κάποια στο 80 στις αρχές που είχα κάνει και μου είχε χτυπήσει καμπανάκι να προσέχω γενικά με τα γλυκά...κάτι που δεν τηρώ και πολύ θα έλεγα!Μένει να δω την καμπύλη λοιπόν σε λίγες μέρες!!

Το 80 βεβαια ειναι καλό…αλλα γενικα πρεπει να προσεχουμε τα γλυκα στην εγκυμοσυνη ετσι κι αλλιως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, χριστος Ανέστη!! Ελπίζω το Άγιο Φως να γεννήσει αγάπη και ελπίδα στις ψυχές μας!! Εγώ σήμερα είχα τυπικο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου!! Τις προηγούμενες μέρες είχα κάποια πονακια περιόδου κέντρο χαμηλά στην κοιλιά, μια μέρα κράτησαν μια ώρα, αλλά όχι επώδυνα πολύ, απλά σαν να έχω την αίσθηση ότι αδειαθετω, επίσης με έπιασε και η μέση μου και έκανα διάρροια, κάποιες στιγμές έχω και μουδιάσματα στην κοιλιά η αίσθημα βάρους, τα είδα όλα!του τα ανέφερα όλα αυτά και μου είπε ότι είναι πολύ σοβαρά αυτά που του λεω, εφόσον όμως όλα αυτά εκείνος δεν τα βλέπει στον υπερηχο και πως η κλινική μου εικόνα είναι άριστη δε μπορεί να πάρει κάτι πάνω του οπότε με ρωτούσε αν θέλω να μου κάνει 2 μέρες εισαγωγή να βάλουμε ωκυτοκινη. Εγώ όμως δεν είμαι σίγουρη αν όλα αυτά είναι κάτι ανησυχητικό διότι μπορεί απλά να είναι το έντερο μου, η κοιλιά μου δεν πετρωνει πάντως όταν τα νιώθω όλα αυτά,γιαυτο και του είπα το παίρνω πάνω μου δεν θέλω να το κάνω αφού θα σας δω πάλι σε 10 μέρες θα το παρακολουθώ και βλεπουμε,μου είπε ξάπλα! δεν ξέρω ρε κορίτσια μου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό με τα πονακια και τις συσπασεις δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τι γινεται!! Επίσης μου φώναξε για ακόμη μια φορά για τα κιλά μου, με έχει πρήξει να φάω εγώ τρώω κανονικά έξι γεύματα την μέρα όμως ο μεταβολισμός μου έχει αλλάξει πια προφανώς γιαυτό και δεν παιρνω κιλα, εξάλλου ακολουθω την διατροφή για τον διαβήτη  και το ξέρει πως λοιπόν να παχύνω?? Αφού τα τρώω όλα light, τα έχω πάρει λίγο γενικά με όλη την κατάσταση του διαβήτη. Το Σάββατο έχω την καμπύλη σακχάρου ελπίζω να ξεκαθαρίσει το πράγμα.. Τεσπα συγνώμη για το μεγάλο κειμενο αλλά με έχουν τρελάνει όλοι τους μια φάε την άλλη μην τρως, εγώ ξέρω ότι κάνω ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου και νιώθω εντάξει, ούτε κοκαλιάρα είμαι, άσε που με την δική μου ζυγαριά για μένα έχω πάρει 2,5 κιλά!! Τελευταίο μου σχολίασε όχι και πολύ ικανοποιημένος τα γραμμάρια του μωρου, είναι πιο μικρό λίγο λέει, σήμερα είμαι 24η εβδομάδα και η μπέμπα 574+-54

Και εγω εχω νιώσει πονους περιοδου. Ειδικα πριν ενα μηνα μου κρατησαν ωρες..το σημαντικο ειναι να μετρατε το μηκος του τραχηλου. Αν ειναι πανω απο 2,5 τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Δεν σου μετρησε  τον τραχηλο για να δει αν εχει μειωθει αν πχ εχεις συσπασεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!! Οντως πολλά τα άγχη τι να λέμε τώρα! Το μήκος του τραχηλου είναι από την αρχή 3,7cm!! 

Μια χαρα το μηκος τραχηλου! Μην ανησυχεις! Τα εχω περασει στην πρωτη εγκυμοσυνη! Εγω με τετοιο μηκος παντως δεν θα ανησυχουσα! Ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, χριστος Ανέστη!! Ελπίζω το Άγιο Φως να γεννήσει αγάπη και ελπίδα στις ψυχές μας!! Εγώ σήμερα είχα τυπικο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου!! Τις προηγούμενες μέρες είχα κάποια πονακια περιόδου κέντρο χαμηλά στην κοιλιά, μια μέρα κράτησαν μια ώρα, αλλά όχι επώδυνα πολύ, απλά σαν να έχω την αίσθηση ότι αδειαθετω, επίσης με έπιασε και η μέση μου και έκανα διάρροια, κάποιες στιγμές έχω και μουδιάσματα στην κοιλιά η αίσθημα βάρους, τα είδα όλα!του τα ανέφερα όλα αυτά και μου είπε ότι είναι πολύ σοβαρά αυτά που του λεω, εφόσον όμως όλα αυτά εκείνος δεν τα βλέπει στον υπερηχο και πως η κλινική μου εικόνα είναι άριστη δε μπορεί να πάρει κάτι πάνω του οπότε με ρωτούσε αν θέλω να μου κάνει 2 μέρες εισαγωγή να βάλουμε ωκυτοκινη. Εγώ όμως δεν είμαι σίγουρη αν όλα αυτά είναι κάτι ανησυχητικό διότι μπορεί απλά να είναι το έντερο μου, η κοιλιά μου δεν πετρωνει πάντως όταν τα νιώθω όλα αυτά,γιαυτο και του είπα το παίρνω πάνω μου δεν θέλω να το κάνω αφού θα σας δω πάλι σε 10 μέρες θα το παρακολουθώ και βλεπουμε,μου είπε ξάπλα! δεν ξέρω ρε κορίτσια μου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό με τα πονακια και τις συσπασεις δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τι γινεται!! Επίσης μου φώναξε για ακόμη μια φορά για τα κιλά μου, με έχει πρήξει να φάω εγώ τρώω κανονικά έξι γεύματα την μέρα όμως ο μεταβολισμός μου έχει αλλάξει πια προφανώς γιαυτό και δεν παιρνω κιλα, εξάλλου ακολουθω την διατροφή για τον διαβήτη  και το ξέρει πως λοιπόν να παχύνω?? Αφού τα τρώω όλα light, τα έχω πάρει λίγο γενικά με όλη την κατάσταση του διαβήτη. Το Σάββατο έχω την καμπύλη σακχάρου ελπίζω να ξεκαθαρίσει το πράγμα.. Τεσπα συγνώμη για το μεγάλο κειμενο αλλά με έχουν τρελάνει όλοι τους μια φάε την άλλη μην τρως, εγώ ξέρω ότι κάνω ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου και νιώθω εντάξει, ούτε κοκαλιάρα είμαι, άσε που με την δική μου ζυγαριά για μένα έχω πάρει 2,5 κιλά!! Τελευταίο μου σχολίασε όχι και πολύ ικανοποιημένος τα γραμμάρια του μωρου, είναι πιο μικρό λίγο λέει, σήμερα είμαι 24η εβδομάδα και η μπέμπα 574+-54

Αχ μην αγχωνεσαι. Θα πανε ολα τελεια. Ολα καλα θα ειναι.  Λογικα ειναι οι αλλαγες που νιωθουμε. Κατσε ξαπλωμενη κ ριξε το στον υπνο. Να τρως μηπως αυτα που λεει η διατροφη σε λιγο μεγαλυτερη ποσότητα? Αν κ για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται μια χαρα το βαρος του μωρου.  Αλλα μηπως να ρωτησεις διατροφολογο σου να σου προσαρμόσει τη διατροφή ξανα? 

Κανε υπομονη! Το μπεμπακι αξιζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μια απορια που εχω, τελικα πεπονι μπορουμε να φαμε στην εγκυμοσυνη?? Παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι δεν κάνει.  Ξερει καμια τι ισχυει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες!!! χρονια πολλα!!!

 

Ελπιζω αγαπες μου να ξεκουραστηκατε να φαγατε τα κουλουρακια και τα τσουρεκια που μας αναλογουν (επι 2 δηλαδη) και να ειστε πισω στην καθημερινοτητα!! Διαβασα πολλα νεα σας ❤️ 

@Balak455 γιατι να μην τρωμε πεπονι??? :( καταρχας δεν εχει βγει ακομα, εγω δεν ειδα να εχει ακομα στο μαναβικο... εγω κατι φραουλες ριμαξα χθες!! 🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσαρες!!! χρονια πολλα!!!

 

Ελπιζω αγαπες μου να ξεκουραστηκατε να φαγατε τα κουλουρακια και τα τσουρεκια που μας αναλογουν (επι 2 δηλαδη) και να ειστε πισω στην καθημερινοτητα!! Διαβασα πολλα νεα σας ❤️ 

@Balak455 γιατι να μην τρωμε πεπονι??? :( καταρχας δεν εχει βγει ακομα, εγω δεν ειδα να εχει ακομα στο μαναβικο... εγω κατι φραουλες ριμαξα χθες!! 🤣 

Η περίοδος για τις φράουλες ήρθε επιτέλους ? :P θέλω να τις φάω πως και πως αλλά ο γιατρός πριν κάνα μήνα που του το είχα πει μου είπε να περιμένω λίγο ακόμα γιατί δεν ήταν η εποχή τους και τώρα λέει θα έχουν φάρμακα. 

Εγώ καρπούζι ανυπομονώ να φάω πως και πως. 

την αισθάνεσαι την μπέμπα σου? Επειδή θυμάμαι είχες πει ότι είχες μέρες να την νιώσεις..

επίσης κάθε πότε νιώθεις κλωτσιές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια μια απορια που εχω, τελικα πεπονι μπορουμε να φαμε στην εγκυμοσυνη?? Παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι δεν κάνει.  Ξερει καμια τι ισχυει??

Μήπως το είπαν επειδή είναι γλυκό σαν φρούτο και θέλει προσοχή με το ζάχαρο? Γιατί κατά τα άλλα δεν βρίσκω κάποιον λόγο να το αποφύγουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μήπως το είπαν επειδή είναι γλυκό σαν φρούτο και θέλει προσοχή με το ζάχαρο? Γιατί κατά τα άλλα δεν βρίσκω κάποιον λόγο να το αποφύγουμε!!

Καλημέρα, 
Εγω εχω διαβάσει πως το καρπουζι ειναι γλυκο και θελει την προσοχή του για το ζαχαρο. Για το πεπόνι δεν εχω ακούσει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αχ μην αγχωνεσαι. Θα πανε ολα τελεια. Ολα καλα θα ειναι.  Λογικα ειναι οι αλλαγες που νιωθουμε. Κατσε ξαπλωμενη κ ριξε το στον υπνο. Να τρως μηπως αυτα που λεει η διατροφη σε λιγο μεγαλυτερη ποσότητα? Αν κ για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται μια χαρα το βαρος του μωρου.  Αλλα μηπως να ρωτησεις διατροφολογο σου να σου προσαρμόσει τη διατροφή ξανα? 

Κανε υπομονη! Το μπεμπακι αξιζει!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι τις έχω αυξήσει λίγο τις ποσότητες φαγητού, δεν θέλω να μπλέξω και με διατροφολόγο τουλαχιστον μέχρι να βγει η καμπύλη το Σάββατο να δω τι γίνεται με το σάκχαρο!! Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι για το πεπόνι το μόνο που ξέρω από την διατροφή είναι πως μου το εχει περιορισμένο λόγω διαβήτη, δλδ 3/4 του φλιτζανιού μου επιτρέπει!! Να το φας κανονικά όταν βγει με το καλό αλλά με μέτρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Λιλάκι αυτό που περιγράφεις το ένιωσα μετά τη β επιπέδου, σαν μίνι σφάχτης ας το περιγράψω, και έφυγε σε κανα δεκάλεπτο. Κι αυτό ήταν άνευ σημασίας σύμφωνα με τους γιατρούς, ήταν ενδεχομένως από το ζούληγμα του γενετιστή.

Πολύ φοβάμαι τη μέρα που δεν θα μπορώ να σκύψω και γενικώς την ανημποριά και το να είμαι δυσκίνητη. Ελπίζω να αργήσει! Νομίζω πάντως αν έχουμε το ok του γιατρού επιβάλλεται η ήπια άσκηση και το περπάτημα. Καλή δύναμη σε όλες!

Εγώ την ώρα που περπατούσα με τραβούσε και μάλιστα του λέω μήπως είναι από την κούραση;;Και μου είπε πως όχι..δεν το έχω ξανανιώσει τώρα που αύξησα και το μαγνήσιο βε΄βαια..

Ναι εγώ πάω και πιλάτες φαντάσου και δε μου είπε να το κόψω,ίσα ίσα!Και περπάτημα κάνω όσο μπορώ αλλά τώρα με η ζέστη σιγά σιγά φοβάμαι ότι δε θα μπορώ ν πάρω τα πόδια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Άρα ίσως όταν με το καλό κάνω κ εγώ την β επιπέδου, από εκεί και πέρα να μετράμε βάρος. Προς το παρόν κοιτάει μήκος ο γυναικολόγος. 

Καλά είσαι στο μυαλό μου. 

Είμαι στην 20η εβδομάδα και έχω περίπου από την 18η που νιώθω το μωράκι κάθε μερα. Την Κυριακή ήταν υπερδραστήριο. Χθες το ένιωσα λίγο το πρωί που έτρωγα πρωινό, λίγο το μεσημέρι όταν ξάπλωσα και το βραδάκι ομοίως στο κρεβατι που ήμουν. 

Σήμερα το ένιωσα λίγο το μεσημέρι.  Φευγαλέα. και αυτό...έχω αγχωθει. Κάθομαι ανάσκελα τίποτα. Χτυπάω λίγο την κοιλιά τίποτα. Ελπίζω να είναι καλά ❤️

 

Σε καταλαβαίνω!!Εγώ 26 πλέον και περιμένω να την ακούσω πως και πως!!Και μάλιστα χτες ήταν πιο ήσυχη...και έκατσα στο κρεβάτι,τη σκεφτόμουν της μίλαγα και λες και το κατάλαβε ρε παιδια!Αρχισε κάτι κουνήματα...αφού βλέπω και την κοιλίτσα πλέον να κουνιέται εξωτερικά! Μαγικο!!Μια χαρά θα είναι και το δικό σου απλά έχουν και αυτά τις μέρες τους...και να μην ξεχνάμε ότι κοιμούνται περίπου 20 ωρες τη μέρα!(τα λέω να τα ακούσω και εγώ η τρελή χαχα) ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lilaki87 είπε:

Σε καταλαβαίνω!!Εγώ 26 πλέον και περιμένω να την ακούσω πως και πως!!Και μάλιστα χτες ήταν πιο ήσυχη...και έκατσα στο κρεβάτι,τη σκεφτόμουν της μίλαγα και λες και το κατάλαβε ρε παιδια!Αρχισε κάτι κουνήματα...αφού βλέπω και την κοιλίτσα πλέον να κουνιέται εξωτερικά! Μαγικο!!Μια χαρά θα είναι και το δικό σου απλά έχουν και αυτά τις μέρες τους...και να μην ξεχνάμε ότι κοιμούνται περίπου 20 ωρες τη μέρα!(τα λέω να τα ακούσω και εγώ η τρελή χαχα) ❤️

Χθες το διάβαζα αυτό που λες. 

20 ώρες!!!! Φανταστικό!

Χθες το βράδυ όπως είχα ξαπλώσει στο πλάι κάτι ένιωσα. Λέω λες??? γυρνάω ανάσκελα και " χτυπάω " λίγο την κοιλιά μου. Εεεε.. αυτό ήταν!!!!! 4-5 μαζεμενες κλωτσιές. Αχαχαχα. Ηρέμησα και κοιμήθηκα. Αχαχαχαχα. 

Εγώ κάνω δυστυχώς πολλές άσχημες σκέψεις. 

Είχα παλιά μια διακοπή κύησης λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών και τώρα τρέμω. Τα ποσοστά μας τώρα είναι 1/15.500 για down και <1/20.000 για τρισωμια 18 και 13. 

Την άλλη φορά που είχαμε θέμα με το χρωμόσωμα του φύλου τα ποσοστά για down ήταν πάλι πολύ καλά και για τα άλλα είχε πέσει 1/1500 για τρισωμια 18 και 1/9500 για τρισωμια 13.  

Λέτε να έχω ελπίδες για ένα υγιές μωράκι αυτή τη φορά? Βλέπω συνέχεια εφιάλτες για διάφορα.  :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Χθες το διάβαζα αυτό που λες. 

20 ώρες!!!! Φανταστικό!

Χθες το βράδυ όπως είχα ξαπλώσει στο πλάι κάτι ένιωσα. Λέω λες??? γυρνάω ανάσκελα και " χτυπάω " λίγο την κοιλιά μου. Εεεε.. αυτό ήταν!!!!! 4-5 μαζεμενες κλωτσιές. Αχαχαχα. Ηρέμησα και κοιμήθηκα. Αχαχαχαχα. 

Εγώ κάνω δυστυχώς πολλές άσχημες σκέψεις. 

Είχα παλιά μια διακοπή κύησης λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών και τώρα τρέμω. Τα ποσοστά μας τώρα είναι 1/15.500 για down και <1/20.000 για τρισωμια 18 και 13. 

Την άλλη φορά που είχαμε θέμα με το χρωμόσωμα του φύλου τα ποσοστά για down ήταν πάλι πολύ καλά και για τα άλλα είχε πέσει 1/1500 για τρισωμια 18 και 1/9500 για τρισωμια 13.  

Λέτε να έχω ελπίδες για ένα υγιές μωράκι αυτή τη φορά? Βλέπω συνέχεια εφιάλτες για διάφορα.  :(

Να είδες!!Μας καταλαβαίνουν τα μικ΄ρα μας.Μια χαρά είναι,και σκέψου ότι και άλλες στιγμές κινούνται αλλά μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά μπορεί απλα να μην το νιώθουμε εμείς!!

Και εγώ έκανα και κάνω άσχημες σκέψεις που και που γιατί είχα μία παλλίνδρομη....αλλά μη σκέφτεσαι έτσι!Μου φαίνονται πολύ καλά τα ποσοστά σου!!!Πάει το άλλο πέρασε...Πίστευα πως μόνο στο πρώτο τρίμηνο θα έχω άγχος που είναι και πιο κρίσιμο αλλά τελικά αν είσαι αγχώδης πάντα έχεις κα΄τι να αγχωθείς! Όμως είναι στο χέρι μας να το ελέγχουμε μωρέ...είναι ευλογημένη περίοδος αυτή που βρισκόμαστε και καλό είναι να την χαρούμε στο έπακρο αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι να ανησυχούμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Να είδες!!Μας καταλαβαίνουν τα μικ΄ρα μας.Μια χαρά είναι,και σκέψου ότι και άλλες στιγμές κινούνται αλλά μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά μπορεί απλα να μην το νιώθουμε εμείς!!

Και εγώ έκανα και κάνω άσχημες σκέψεις που και που γιατί είχα μία παλλίνδρομη....αλλά μη σκέφτεσαι έτσι!Μου φαίνονται πολύ καλά τα ποσοστά σου!!!Πάει το άλλο πέρασε...Πίστευα πως μόνο στο πρώτο τρίμηνο θα έχω άγχος που είναι και πιο κρίσιμο αλλά τελικά αν είσαι αγχώδης πάντα έχεις κα΄τι να αγχωθείς! Όμως είναι στο χέρι μας να το ελέγχουμε μωρέ...είναι ευλογημένη περίοδος αυτή που βρισκόμαστε και καλό είναι να την χαρούμε στο έπακρο αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι να ανησυχούμε!! 

Το ξέρω. Έχεις απόλυτο δίκιο. Και από εξετάσεις έχουμε κάνει φουλ και δόξα το θεό είμαστε καλα. Αλλά πάντα υπάρχει αυτό το "αλλά" στις σκέψεις. Πριν 2 εβδομάδες έτυχε να δω το εσώρουχο μου βρεγμένο. Πανικοβλήθηκα. Λέω πάει.. χάνω αμνιακα υγρά. Πανικοβλημενη παίρνω τον γιατρό μου δίνει οδηγίες να διαπιστώσουμε αν έχω διαρροή αλλά όλα καλά. Σκέψου μέσα σε 2 εβδομάδες είχα πάει 3 φορές. Μια χαρά τα αμνιακο υγρό. Και κοιτάω κάτι φωτογραφίες του υπερήχου που έχει μεγαλώσει το μωράκι και ίσως λόγω γωνίας του υπερήχου δεν φαίνεται καλά το αμνιακό. Και λέω λες να μην έχει υγρό? Μετά θυμάμαι ότι στον υπέρηχο λάιβ ήταν όλα οκ. Θα μου το έλεγε λεω ο γιατρός.  Σκοτεινές σκέψεις. Δεν το έχω ευχαριστηθεί. :( Προσπαθω όμως!

Τρέμω για την β επιπέδου αλλά το νιώθω βαθιά μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά και για εμένα αυτή τη φορά ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Το ξέρω. Έχεις απόλυτο δίκιο. Και από εξετάσεις έχουμε κάνει φουλ και δόξα το θεό είμαστε καλα. Αλλά πάντα υπάρχει αυτό το "αλλά" στις σκέψεις. Πριν 2 εβδομάδες έτυχε να δω το εσώρουχο μου βρεγμένο. Πανικοβλήθηκα. Λέω πάει.. χάνω αμνιακα υγρά. Πανικοβλημενη παίρνω τον γιατρό μου δίνει οδηγίες να διαπιστώσουμε αν έχω διαρροή αλλά όλα καλά. Σκέψου μέσα σε 2 εβδομάδες είχα πάει 3 φορές. Μια χαρά τα αμνιακο υγρό. Και κοιτάω κάτι φωτογραφίες του υπερήχου που έχει μεγαλώσει το μωράκι και ίσως λόγω γωνίας του υπερήχου δεν φαίνεται καλά το αμνιακό. Και λέω λες να μην έχει υγρό? Μετά θυμάμαι ότι στον υπέρηχο λάιβ ήταν όλα οκ. Θα μου το έλεγε λεω ο γιατρός.  Σκοτεινές σκέψεις. Δεν το έχω ευχαριστηθεί. :( Προσπαθω όμως!

Τρέμω για την β επιπέδου αλλά το νιώθω βαθιά μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά και για εμένα αυτή τη φορά ❤️

 

Ναι το άτιμο το μυαλό πάει όπου θέλει ώρες ώρες...Και αυτές οι επισκέψεις μία φορά το μήνα δε  βοηθάνε...αντε να περιμένεις!!Αλλά σκέψου ότι μέχρι τώρα είναι όλα καλά όπως λες στις εξετάσεις σας!!Αν ήταν κάτι περίεργο θα στο είχε πει ο γιατρός.Δείξε εμπιστοσυ΄νη στο μωράκι σου και σε σένα!!Εύχομαι καλά αποτελέσματα στη β επιπέδου!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Ναι το άτιμο το μυαλό πάει όπου θέλει ώρες ώρες...Και αυτές οι επισκέψεις μία φορά το μήνα δε  βοηθάνε...αντε να περιμένεις!!Αλλά σκέψου ότι μέχρι τώρα είναι όλα καλά όπως λες στις εξετάσεις σας!!Αν ήταν κάτι περίεργο θα στο είχε πει ο γιατρός.Δείξε εμπιστοσυ΄νη στο μωράκι σου και σε σένα!!Εύχομαι καλά αποτελέσματα στη β επιπέδου!!❤️

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις θετικές σκέψεις,!!! Πραγματικά το 1 φορά τον μήνα είναι μεγάλο διάστημα (για ψυχολογικούς λόγους). 

Καλά αποτελέσματα και όμορφες εγκυμοσύνες σε όλες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Η περίοδος για τις φράουλες ήρθε επιτέλους ? :P θέλω να τις φάω πως και πως αλλά ο γιατρός πριν κάνα μήνα που του το είχα πει μου είπε να περιμένω λίγο ακόμα γιατί δεν ήταν η εποχή τους και τώρα λέει θα έχουν φάρμακα. 

Εγώ καρπούζι ανυπομονώ να φάω πως και πως. 

την αισθάνεσαι την μπέμπα σου? Επειδή θυμάμαι είχες πει ότι είχες μέρες να την νιώσεις..

επίσης κάθε πότε νιώθεις κλωτσιές?

Να σου πω την αληθεια εγω τις πλενω με νερο και ξύδι ώστε να φυγει οτι εχει μεινει επανω της - αυτο εκανα παντα - αλλα γενικα ειναι απο τα φρουτα που απορροφά τα παντα. Ιδανικά, σκέφτομαι να μην ξαναπαρω. Δεν τις λαχταρώ άλλωστε και τόσο πολύ, έφαγα, μου έφυγε! Χαχαχα! 

Αυτον τον καιρο παιζει να εχω καταλαναλώσει τοσο ξύδι οσο ποτε ξανα στη ζωή μου, αλλά ολα τα πλένω με ξυδι. Ντοματες, κολοκυθια, τα παντα ολα με ξυδι. Και μου βρωμαει κιολας! Τελος παντων, ας ειναι.

Για το καρπουζι ναι, σκεφτομαι το ιδιο. Σκεψου οτι αγοραζω μικρο καρπουζι, το τρωω ολο μονη μου σε λιγοτερο απο εβδομάδα. Ειναι το δεκατιανο, το απογευματινο και το βραδυνο μου το καλοκαιρι. Τώρα με τη ζάχαρη που εχει,θα δειξουν οι εξετασεις, αλλά ειναι η δροσια μου, δεν μπορω να το αποχωριστώ... 

Την μπεμπα μου, ναι πλεον την νιωθω καθημερινα τωρα. Το βραδυ, βεβαια 2 βραδια που ημουν κουρασμενη και πολλες ωρες εξω, χθες ειχα παει γραφειο μετα απο καιρο, δεν την καταλαβα τα βραδυα. Αλλά ήμουν πτώμα εγώ, φανταζομαι αυτο τι θα επαθε ολη μερα... Σημερα το πρωι ομως, ξυπνησε η καλη μου ορεξατη, μου εριξε 2-3 και μολις την επιασα σταματησε. 😅 Τωρα αν ειναι κλωστιές ή μπουνιές δεν ξέρω, γιατι ακόμα έχει χώρο για τούμπες εκεί με΄σα, αλλά την νιώθω το βραδυ. Μέσα στη μερα δεν την καταλαβαινω. Αντε καμια φορά μετα το φαγητό μπορει να μου ρίξει καμία, αλλά οχι καθημερινά. Θεωρώ πως θα τα καταλαβαινουμε οσο θα λιγοστευει ο χώρος τους. Τώρα ακόμα έχουν χώρο τα μικράκια. ❤️ 

Πάντως επειδη κοιταζα τα σχολια, συμφωνώ οτι ειναι μεγαλο το διάστημα του μήνα που μας βλέπουν τώρα, αλλά εγω της το είπα. Και το καναμε ανά τρεις εβδομάδες. Πχ εχω ραντεβού αύριο ενω το προηγούμενο ήταν 28 Μάρτη αν θυμαμαι καλα. Την επομενη Πέμπτη 27/4 πάμε για Β επιπέδου οπότε μετά την εξέταση σίγουρα θα με φωνάξει να κουβεντιάσουμε τα αποτελέσματα, θα πα΄ρω και μια τζούρα υπερήχου! Χαχααχα! 

Γενικά μου έχει πει να πάω όποτε θέλω. Μου έχει δώσει το ελεύθερο τις ημέρες που έχει ιατρείο πρωί να της πω απο την προηγούμενη αν θέλω να πεταχτώ πριν τα ραντεβού της 15 λεπτά πριν, να δω το μωράκι μου. Δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια ομως, δεν θέλω να καταχραστώ την σκέψη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Να σου πω την αληθεια εγω τις πλενω με νερο και ξύδι ώστε να φυγει οτι εχει μεινει επανω της - αυτο εκανα παντα - αλλα γενικα ειναι απο τα φρουτα που απορροφά τα παντα. Ιδανικά, σκέφτομαι να μην ξαναπαρω. Δεν τις λαχταρώ άλλωστε και τόσο πολύ, έφαγα, μου έφυγε! Χαχαχα! 

Αυτον τον καιρο παιζει να εχω καταλαναλώσει τοσο ξύδι οσο ποτε ξανα στη ζωή μου, αλλά ολα τα πλένω με ξυδι. Ντοματες, κολοκυθια, τα παντα ολα με ξυδι. Και μου βρωμαει κιολας! Τελος παντων, ας ειναι.

Για το καρπουζι ναι, σκεφτομαι το ιδιο. Σκεψου οτι αγοραζω μικρο καρπουζι, το τρωω ολο μονη μου σε λιγοτερο απο εβδομάδα. Ειναι το δεκατιανο, το απογευματινο και το βραδυνο μου το καλοκαιρι. Τώρα με τη ζάχαρη που εχει,θα δειξουν οι εξετασεις, αλλά ειναι η δροσια μου, δεν μπορω να το αποχωριστώ... 

Την μπεμπα μου, ναι πλεον την νιωθω καθημερινα τωρα. Το βραδυ, βεβαια 2 βραδια που ημουν κουρασμενη και πολλες ωρες εξω, χθες ειχα παει γραφειο μετα απο καιρο, δεν την καταλαβα τα βραδυα. Αλλά ήμουν πτώμα εγώ, φανταζομαι αυτο τι θα επαθε ολη μερα... Σημερα το πρωι ομως, ξυπνησε η καλη μου ορεξατη, μου εριξε 2-3 και μολις την επιασα σταματησε. 😅 Τωρα αν ειναι κλωστιές ή μπουνιές δεν ξέρω, γιατι ακόμα έχει χώρο για τούμπες εκεί με΄σα, αλλά την νιώθω το βραδυ. Μέσα στη μερα δεν την καταλαβαινω. Αντε καμια φορά μετα το φαγητό μπορει να μου ρίξει καμία, αλλά οχι καθημερινά. Θεωρώ πως θα τα καταλαβαινουμε οσο θα λιγοστευει ο χώρος τους. Τώρα ακόμα έχουν χώρο τα μικράκια. ❤️ 

Πάντως επειδη κοιταζα τα σχολια, συμφωνώ οτι ειναι μεγαλο το διάστημα του μήνα που μας βλέπουν τώρα, αλλά εγω της το είπα. Και το καναμε ανά τρεις εβδομάδες. Πχ εχω ραντεβού αύριο ενω το προηγούμενο ήταν 28 Μάρτη αν θυμαμαι καλα. Την επομενη Πέμπτη 27/4 πάμε για Β επιπέδου οπότε μετά την εξέταση σίγουρα θα με φωνάξει να κουβεντιάσουμε τα αποτελέσματα, θα πα΄ρω και μια τζούρα υπερήχου! Χαχααχα! 

Γενικά μου έχει πει να πάω όποτε θέλω. Μου έχει δώσει το ελεύθερο τις ημέρες που έχει ιατρείο πρωί να της πω απο την προηγούμενη αν θέλω να πεταχτώ πριν τα ραντεβού της 15 λεπτά πριν, να δω το μωράκι μου. Δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια ομως, δεν θέλω να καταχραστώ την σκέψη της. 

Κι εγώ τα βράδια νιώθω το μωράκι μου πιο δραστήριο. Διάβαζα ότι όσο περπατάμε , κουνιομαστε κλπ είναι σαν να τα "νανουριζουμε". Είναι λέει πιο δραστήριο 8-11 το βράδυ. Και όντως ισχύει σε εμένα τουλάχιστον, προς το παρόν!! 

Αυτό με το ξύδι και εγώ το έχω με τα λαχανικά. Αυτό που κάνω βέβαια το τελευταίο διάστημα (δεν ξέρω αν είναι σωστό) πλένω π.χ την ντομάτα με σφουγγάρι νερό και σαπούνι, ξεπλενω και στεγνώνω καλά. Θέλω κάπως να τρίψω βασικά το εξωτερικό κομμάτι των λαχανικών αφού τα πιάνουν τόσα χέρια. Πω πω παραξενιές γέμισα. Αχαχαχα. 

 

Καλά κάνεις και πας ανά 3 εβδομάδες!!! Και αν κάποια μέρα κάτι σε τρώει πήγαινε να το δεις έστω για λίγο. Θα σε ηρεμήσει. 

Εγώ γενικά πάω ανά 2 εβδομάδες. Κάποιες φορές με κάτι τρελά πράγματα του νου μου, κανονίσαμε και για 1 μήνα πήγαινα κάθε βδομάδα. Χαχα. Τέλειο! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια πηγαίνω ανά 15 μέρες λόγω της αναρρωτικής άδειας που γράφω οπότε με βλέπει κιόλας. Είχα χθες και τώρα θα ξαναπάω 28/4,οποτε είμαι πιο ήσυχη και γω, σε λίγο καιρό που θα σταματήσουν οι άδειες και θα με βλέπει κάθε μήνα μου κακοφαινεται 😄!!! Η μπέμπα πλέον σε μένα είναι τόσο υπερκινητικη που αμφιβάλλω το πότε κοιμάται αφού την αισθάνομαι όλη την ώρα, κι αυτή τη στιγμή ακόμα τη νιώθω εντονα, τα βράδια ακόμα περισσότερο δλδ μπορεί για ένα τέταρτο μισή ώρα να μην σταματάει και με ανυσηχει κάποιες φορές, φοβάμαι με τόσες κλωτσιές για τα ράμματα αλλά ο γιατρός με έχει καθυσυχασει ότι δεν πάνε πουθενά!! Τι να πω... Όταν δεν τα αισθανόμαστε ανησυχούμε και τώρα που τη νιώθω συνέχεια πάλι με ανυσυχει 😂!!! @Watermelonαυτό με το σαπούνι στην ντομάτα μην το κάνεις, επικίνδυνο μου ακούγεται, βαλτα όλα σε ξυδακι όπως λέει η @Mummy2be και εγώ έτσι κάνω, μόνο εμένα δεν έχω βάλει ακομα😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κοριτσια!!

βλεπω κουβεντίαζετε πολλα πραγματάκια 🙂

αυριο 20.04.2023 εχω την β επιπέδου στο ρέα.

εχετε σχετική εμπειρεία σε αυτό το νοσοκομείο????

η αλήθεια είναι οτι εχω λίγο ανχος σχετικά με τον τράχηλο με αυτά που διαβασα μεσα στην συζήτηση.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
    • Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές.. Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει.. Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..
    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...