Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Καλή εβδομάδα κορίτσι μου!!! Σε νοιωθω με το μπρούμυτα κι εμάς έτσι και στην β επιπέδου μας έβγαλε την πίστη να γυρίσει να τον δει καλά και από μπροστά μόνο κατακόρυφο που δεν με έβαλε να κάνω ο γιατρός.... Ελπίζω να γυρίσει την φατσούλα της να βγάλετε φωτογραφίες ωραίες με το 3D!!

Εμενα με αφήνει βαφή φυτική χωρίς αμμωνία για μαλλί η ανταύγειες και νύχια μου έχει πει ο,τι θέλω. Μάλιστα έκανα στα πόδια ειδικά το καλοκαίρι δεν έφτανα να τα βάψω εγώ ούτε καν να κόψω τα νύχια μου οπότε έκανα ένα ημιμόνιμο κάθε 3 εβδομαδες και μια χαρά. Ίσως από το τρίτο τρίμηνο να είναι πιο χαλαρή και η δικιά σου!! 

 

Θα φαω καμια παστα πριν φυγουμε 😂 να κανει αυτη κωλοτουμπες!!! Μια Lacta ολοκληρη θα φαω! χαχαχαχα!

Λες στο τριτο τριμηνο να ειναι καλύτερα? Πιθανον... 

Για τα μαλλια δεν με νοιαζει, ηταν φυσικές οι ανταυγειες μου πολυ και πριν τα Χριστουγεννα ειχα κανει ενα σκουρο ρεφλέ, οποτε κατεβαινει καπως φυσικα. Ασε που ειπα οτι ειναι και ευκαιρια να γυρισω λιγο στο φυσικο μου γτ δεν αντεχω την ωρα που περιμενω για ανταυγειες. Εχω βρει ενα τελειο σοκολά χρώμα για του χρονου πρωτα ο Θεος...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου @Mummy2be και καλή εβδομάδα 😀!! Τι να σου πω και μένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός, τίποτα δεν με αφήνει,μόνο ανταύγειες κι αυτές με το ζόρι αλλά εγώ δεν έχω κάνει τίποτα, άσε που κοντεύω να γίνω σαν την ραπουνζελ με τόσο μαλλί. μου λέει ότι όλα στην εγκυμοσύνη τα θυμόμαστε 😄!!Να φανταστείς ούτε η κοπέλα που μου φτιάχνει τα νύχια με αφήνει, καλύτερα όχι μου λέει!! Πάντως και γω ξέρω ότι καλύτερα ένα απλό μάνο από ότι ημιμονιμο!! Επίσης υπάρχουν και τα μάνο νερου αλλά εξυπηρετούν μόνο για να πας κάπου μερικές ώρες χωρίς να βρέξεις τα χέρια σου φυσικά  😄

Ααααα να του πεις του φίλου μας πως δεν τα θυμόμαστε όλα τώρα. Εγώ και τα μανικιούρ μου τα έκανα καθε 20 μέρες και το προσωπάκι μου είχα βάλει σε μια σειρά και το κομμωτηριάκι μου το πήγαινα. Μου βγαινει ο κ@@@@λος με τη δουλειά, με το παρδόν, τον προσωπικό μου χρόνο και την περιποιησή μου δεν τη χαράμιζα. Όπως δεν ηθελα και τη γυμναστική, αλήθεια τη βαριομουν, αλλά ένιωθα πως κανω κατι καλό για το κορμί μου και πήγαινα! 😂

Τώρα το μωράκι τα κάλυψε όλα, δεν λεω, δεν θελω να τη βάλω σε κίνδυνο αλλά κι αυτοί ας είναι πιο ελαστικοί 😅

Πάντως για το μάκρος εγώ κανόνισα κούρεμα. Δεν εχει νοημα να εχω το μαλλί μακρυ και να ειναι απεριποιητο, αφου δεν εχω υπομονη τωρα να το χτενιζω και να το εχω σένιο, θα το κοντύνω να θελει λιγοτερο χρόνο στυλιζαρίσματος. ;) 

Θέλω να είμαι κομψή έγκυος! Πέρασα το 1ο τρίμηνο με πουλοβερ μεχρι το γονατο και στο σπιτι. Χλωμή και με μια αλογοουρά! Τώρα που περνάω καλύτερα και θα πάμε και τις βολτες μας λόγω Πάσχα, και τα φορεματα μου θα πάρω και τα χτενισματα μου κανονισα κι ολα. 

Δεν ξεχνάμε! είμαστε γυναίκες πάνω απο όλα κορίτσια!!! Θα κοιταμε τις φωτο απο την εγκυμοσυνη μας και θα λενε τα μωρα μας τι ομορφες που είμαστε!!! Όλες μαζί, τα σ/κ τουλάχιστον θα φοραμε τα κραγιον μας, θα κραταμε τις καλες μας τις τσαντες, θα βαζουμε τα κοσμηματά μας και θα καμαρωνουμε τις κοιλιές μας ❤️❤️❤️ 

ωραιο mood για Δευτερα ε??? 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ααααα να του πεις του φίλου μας πως δεν τα θυμόμαστε όλα τώρα. Εγώ και τα μανικιούρ μου τα έκανα καθε 20 μέρες και το προσωπάκι μου είχα βάλει σε μια σειρά και το κομμωτηριάκι μου το πήγαινα. Μου βγαινει ο κ@@@@λος με τη δουλειά, με το παρδόν, τον προσωπικό μου χρόνο και την περιποιησή μου δεν τη χαράμιζα. Όπως δεν ηθελα και τη γυμναστική, αλήθεια τη βαριομουν, αλλά ένιωθα πως κανω κατι καλό για το κορμί μου και πήγαινα! 😂

Τώρα το μωράκι τα κάλυψε όλα, δεν λεω, δεν θελω να τη βάλω σε κίνδυνο αλλά κι αυτοί ας είναι πιο ελαστικοί 😅

Πάντως για το μάκρος εγώ κανόνισα κούρεμα. Δεν εχει νοημα να εχω το μαλλί μακρυ και να ειναι απεριποιητο, αφου δεν εχω υπομονη τωρα να το χτενιζω και να το εχω σένιο, θα το κοντύνω να θελει λιγοτερο χρόνο στυλιζαρίσματος. ;) 

Θέλω να είμαι κομψή έγκυος! Πέρασα το 1ο τρίμηνο με πουλοβερ μεχρι το γονατο και στο σπιτι. Χλωμή και με μια αλογοουρά! Τώρα που περνάω καλύτερα και θα πάμε και τις βολτες μας λόγω Πάσχα, και τα φορεματα μου θα πάρω και τα χτενισματα μου κανονισα κι ολα. 

Δεν ξεχνάμε! είμαστε γυναίκες πάνω απο όλα κορίτσια!!! Θα κοιταμε τις φωτο απο την εγκυμοσυνη μας και θα λενε τα μωρα μας τι ομορφες που είμαστε!!! Όλες μαζί, τα σ/κ τουλάχιστον θα φοραμε τα κραγιον μας, θα κραταμε τις καλες μας τις τσαντες, θα βαζουμε τα κοσμηματά μας και θα καμαρωνουμε τις κοιλιές μας ❤️❤️❤️ 

ωραιο mood για Δευτερα ε??? 😂 

😄😄 Σε καταλαβαίνω, τι να κάνουμε δεν είναι ελαστικοί καθόλου όμως!! Καλά είναι όλα αυτά και ποια δεν τα θέλει μην τρελαθούμε αλλά να σου πω την αληθεια μια χαρά λαμπουμε κι από μόνες μας τώρα στην εγκυμοσύνη, εγώ έχω ένα δέρμα άλλο πραμα ρε παιδί μου, τα μαλλιά μου και τα νύχια μου σφιζουν από υγεία, τα λιμαρω μόνη μου τους δίνω ένα ωραία σχήμα, βγάζω και τα πέτσακια μου!! Τα μαλλιά μου είναι αρκετά μακριά πλέον αλλά επειδή δεν τα πολυπειραζω είναι σε καλή κατάσταση οπότε κάνω και τα χτενίσματα μου φοράω και τα ρουχαλάκια μου τα ωραία, τις κρέμες μου το μακιγιάζ μου και καμαρώνω την κοιλιά μου όπως λες!!!! Τόσα κοπλιμέντα ούτε πριν δεν επερνα 😂😂 λέτε να με δουλεύουν?? Είστε κι άλλες κορίτσια που σας έχει ομορφύνει η εγκυμοσύνη και σας έχει χαρίσει λάμψη?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα φαω καμια παστα πριν φυγουμε 😂 να κανει αυτη κωλοτουμπες!!! Μια Lacta ολοκληρη θα φαω! χαχαχαχα!

Λες στο τριτο τριμηνο να ειναι καλύτερα? Πιθανον... 

Για τα μαλλια δεν με νοιαζει, ηταν φυσικές οι ανταυγειες μου πολυ και πριν τα Χριστουγεννα ειχα κανει ενα σκουρο ρεφλέ, οποτε κατεβαινει καπως φυσικα. Ασε που ειπα οτι ειναι και ευκαιρια να γυρισω λιγο στο φυσικο μου γτ δεν αντεχω την ωρα που περιμενω για ανταυγειες. Εχω βρει ενα τελειο σοκολά χρώμα για του χρονου πρωτα ο Θεος...!!! 

Θα το νιώσεις καλέ το μωράκι σου,είναι νωρίς ακόμη κάτσε λίγο θα εμφανίστει σύντομα μην ανυσηχεις, εμένα με πετάει από τον ύπνο από τώρα, ούτε θέλω να φανταστώ τι θα κάνει πιο μετά 😄και γω ένα ωραίο ζεστό σοκολα θέλω να κάνω του χρονου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

😄😄 Σε καταλαβαίνω, τι να κάνουμε δεν είναι ελαστικοί καθόλου όμως!! Καλά είναι όλα αυτά και ποια δεν τα θέλει μην τρελαθούμε αλλά να σου πω την αληθεια μια χαρά λαμπουμε κι από μόνες μας τώρα στην εγκυμοσύνη, εγώ έχω ένα δέρμα άλλο πραμα ρε παιδί μου, τα μαλλιά μου και τα νύχια μου σφιζουν από υγεία, τα λιμαρω μόνη μου τους δίνω ένα ωραία σχήμα, βγάζω και τα πέτσακια μου!! Τα μαλλιά μου είναι αρκετά μακριά πλέον αλλά επειδή δεν τα πολυπειραζω είναι σε καλή κατάσταση οπότε κάνω και τα χτενίσματα μου φοράω και τα ρουχαλάκια μου τα ωραία, τις κρέμες μου το μακιγιάζ μου και καμαρώνω την κοιλιά μου όπως λες!!!! Τόσα κοπλιμέντα ούτε πριν δεν επερνα 😂😂 λέτε να με δουλεύουν?? Είστε κι άλλες κορίτσια που σας έχει ομορφύνει η εγκυμοσύνη και σας έχει χαρίσει λάμψη?? 

Ειναι επειδη παίρνουμε όλα αυτα τα συμπληρώματα πιστευω που μας κανουν ετσι, το δερμα, τα νυχια, τα παντα, παιρνουν ολα τα απαραιτητα θρεπτικά στοιχεία που πριν δεν παιρναμε απο τις τροφές μας. 

Ειναι αληθεια ομως, μολις φευγουν οι αδιαθεσίες έρχεται η λάμψη και ειμαστε πλεον και πιο ξενοιαστες. Εχει "δεσει" το μωρο, ολα πανε καλα και ειναι λογικο να λαμπουμε. Αν κοιμομασταν και λιγο παραπανω - γιατι εγω με την τουαλετα ξυπναω μεσα στη νυχτα - θα ειχαμε και περισσοτερη ενεργεια ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλη εβδομάδα ευχομαι και ειδικά στις κουκλάρες που έχουν την Β επιπεδου αυτες τις μέρες!!!! Οπως λέει και η @Tonia40 ολα τα αποτελέσματα έχουν ξεκινήσει πολύ καλά στην ομαδούλα μας!!! 
Συνεχίζουμε με αυτα τα όμορφα νεα, την αισιοδοξία και την θετική σκέψη απολαμβάνοντας αυτό το θαύμα που μας συμβαίνει!!! 
@Marika31 Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Ηδη σήμερα ειμαι στην 4η μέρα χωρις ζαχαρη, γλυκο, μέλι και σχεδον δεν το πιστευω οτι τα παω τόσο καλα!!! Δυσκολο μεν αλλα οκ...ειμαι στρατιωτάκι!
@Mummy2be Κ εμένα μου ειχε πει οχι βαφες και νύχια απο την αρχή αυστηρά...αλλά η αληθεια ειναι απο τοτε δεν ξαναρώτησα! Το αστειο με εμενα ηταν τοτε τα χριστουγεννα ειχα κλεισει νύχια με την κολλητη μου για σουσού πριν μαθουμε τα νέα...και μετά επρεπε να το ακυρώσω αλλα χωρις να της πω τον λόγο ακόμα μιαας και της ετοιμάζα έκπληξη (θα ειναι η νονά μας)...Το τι μπουρδολογία για δικαιολογιες της ειπα εκεινη τη μερα, δεν φαντάζεστε!! Αφου λεω αποκλείεται να το πιστεψε τοσο ευκολα!! χαχα 
Παντως στο μαιευτηριο και στα σοσιαλ βλεπω πολλές που γεννανε με βαμενα νυχάκια...ισως θελει κατι απαλό για να φαινεται το χρωμα του "δεικτη" από κάτω για ιατρικους λόγους αλλά οτι εχω δει να γεννανε με βαμμενα ειμαι 100% σίγουρη! Αρα πιο μετα θα ειναι επιτρεπτό μάλλον! 
Οσο για το μωράκι σου κάνε λιγο υπομονούλα ακόμα...εγω το ενιωσα τελος 17ης εβδομάδας...αλλα με πολύ ηρεμία και συγκέντρωση οταν ημουν χαλαρη στο κρεβάτι αλλα ειχα φάει κ κάτι...
Τωρα γινεται χαμούλης βεβαια αλλα οχι σε βαθμο να με ξυπνάει το βράδυ..
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Θα το νιώσεις καλέ το μωράκι σου,είναι νωρίς ακόμη κάτσε λίγο θα εμφανίστει σύντομα μην ανυσηχεις, εμένα με πετάει από τον ύπνο από τώρα, ούτε θέλω να φανταστώ τι θα κάνει πιο μετά 😄και γω ένα ωραίο ζεστό σοκολα θέλω να κάνω του χρονου!!!! 

Σκεφτομαι καμια φορα, λες να εχει κουνηθει και να μην το εχω καταλαβει???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλη εβδομάδα ευχομαι και ειδικά στις κουκλάρες που έχουν την Β επιπεδου αυτες τις μέρες!!!! Οπως λέει και η @Tonia40 ολα τα αποτελέσματα έχουν ξεκινήσει πολύ καλά στην ομαδούλα μας!!! 
Συνεχίζουμε με αυτα τα όμορφα νεα, την αισιοδοξία και την θετική σκέψη απολαμβάνοντας αυτό το θαύμα που μας συμβαίνει!!! 
@Marika31 Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Ηδη σήμερα ειμαι στην 4η μέρα χωρις ζαχαρη, γλυκο, μέλι και σχεδον δεν το πιστευω οτι τα παω τόσο καλα!!! Δυσκολο μεν αλλα οκ...ειμαι στρατιωτάκι!
@Mummy2be Κ εμένα μου ειχε πει οχι βαφες και νύχια απο την αρχή αυστηρά...αλλά η αληθεια ειναι απο τοτε δεν ξαναρώτησα! Το αστειο με εμενα ηταν τοτε τα χριστουγεννα ειχα κλεισει νύχια με την κολλητη μου για σουσού πριν μαθουμε τα νέα...και μετά επρεπε να το ακυρώσω αλλα χωρις να της πω τον λόγο ακόμα μιαας και της ετοιμάζα έκπληξη (θα ειναι η νονά μας)...Το τι μπουρδολογία για δικαιολογιες της ειπα εκεινη τη μερα, δεν φαντάζεστε!! Αφου λεω αποκλείεται να το πιστεψε τοσο ευκολα!! χαχα 
Παντως στο μαιευτηριο και στα σοσιαλ βλεπω πολλές που γεννανε με βαμενα νυχάκια...ισως θελει κατι απαλό για να φαινεται το χρωμα του "δεικτη" από κάτω για ιατρικους λόγους αλλά οτι εχω δει να γεννανε με βαμμενα ειμαι 100% σίγουρη! Αρα πιο μετα θα ειναι επιτρεπτό μάλλον! 
Οσο για το μωράκι σου κάνε λιγο υπομονούλα ακόμα...εγω το ενιωσα τελος 17ης εβδομάδας...αλλα με πολύ ηρεμία και συγκέντρωση οταν ημουν χαλαρη στο κρεβάτι αλλα ειχα φάει κ κάτι...
Τωρα γινεται χαμούλης βεβαια αλλα οχι σε βαθμο να με ξυπνάει το βράδυ..
 

Φιλη μου, μια ειναι η δικαιολογια που πιανει παντα. "Εχω έρθει σε επαφη με κρουσμα" ;)

Τουλαχιστον εγω στην αρχη ετσι απεφυγα κατι ραντεβου που δεν ηθελα να κανω. Λογικα κι εγω εκανα και μανικιουρ και μαλλια ενω ειχα μεινει εγκυος. Αλλά δεν μπορεις να το ξέρεις, δεν μπορεις να κλεινεις ολα τα ραντεβου πριν την ωορρυξία. Το θέμα ειναι μόλις μάθεις, μετα να αποφυγεις να κάνεις. 

Ειναι αληθεια, πολλές εχουν βαμμενα νυχια αλλα εχω ακουσει και περιπτωσεις που τρεχουν να τα αφαιρεσουν πριν τον τοκετό. Ουσιαστικά, με το ημιμονιμο δεν μπορουν να δουν το οξυγονο μας. 

Στο πιλα΄τες, ειμαστε 8 κοριτσια. Η μια εχει σταθερά βαμμενα νυχια, καθεται διπλα μου και το εχω παρατηρησει. Όπως επισης θυμαμαι η συνυφάδα μου ειχε παντα βαμμενο νύχι με ημιμονιμο αλλά δεν την εμπιστευομαι, την εχω ικανη να μην ειχε ρωτησει, δεν θα σας πω λεπτομερειες γιατι θα τραβατε τα μαλλια σας... τελος παντων, ας μην γινω κακια.΄ Η κολλητη μου ειναι χεστρο, αυτη δεν εβγαινε απο το σπιτι, δεν την μετράω :D 

Η τεχνητρια μου λεει πως η ακτινοβολια απο το φουρνακι ειναι σαν του ηλιου, αλλά δεν την εμπιστευομαι βρε κοριτσια... Εμπιστευομαι τη γιατρό και μονο. 

Καθε βραδυ καθομαι ανασκελα και περιμενω παντως! χαχαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Και θελω και μια ερωτηση να κανω. 

Οι γιατροι σας σας αφηνουν για ημιμονιμο μανικιουρ??  Εγω λιγο μετα αφοτου εμαθα για την εγκυμοσυνη πηγα και τα αφαιρεσα. Αλλά για Πασχα ηθελα να τα βάψω... τωρα μου λεει "πηγαινε κανε, ζητα καλη αποστειρωση αλλά κανε κανονικο μανικιουρ, δεν θελω το φουρνακι" και λιγο ξενερωσα...

Τυχαινει να πηγαινουμε στην ιδια τεχνητρια με τη γιατρο μου. Και ξερει οτι ειναι τυπικη με τις αποστειρώσεις. Κι επισης ξερω πως άλλες τις αφηνει! και εχω ξενερωσει!!! 

Περιποιηση προσωπου δεν έκανα, μαλλιά δεν μπορώ να φρεσκάρω, αλλά να μην εχω και περιποιημένα χέρια με ξεπερνα! Βέβαια ολα χαλάλι για τη μπεμπάρα, θα τα κανω μετά, δεν λεω, αλλά μην πέσει και σε καταθλιψη η μάνα εως τότε!! 😂

Εμένα με αφήνει από την αρχή για ημιμόνιμο! Για τα μαλλιά μου είχε πει μετά την αυχενική αν θέλω να κανω κ όχι ρίζα. Αλλά εγώ έτσι κ αλλιώς μαλλί δεν με νοιάζει να κάνω. Το νύχι όμως το κάνω ανελλιπώς 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Σκεφτομαι καμια φορα, λες να εχει κουνηθει και να μην το εχω καταλαβει???? 

Πολύ πιθανό να ξέρεις!!! Συνέχισε το ανάσκελα με υπομονή και θα δεις, πάντως ο γιατρός μου έχει πει ότι σύνηθες είναι την 21η όταν είναι πρώτο παιδάκι το ακούμε!! Αλλά οι περισσότερες το νιώσαμε νωρίτερα, έτσι και συ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Εμένα με αφήνει από την αρχή για ημιμόνιμο! Για τα μαλλιά μου είχε πει μετά την αυχενική αν θέλω να κανω κ όχι ρίζα. Αλλά εγώ έτσι κ αλλιώς μαλλί δεν με νοιάζει να κάνω. Το νύχι όμως το κάνω ανελλιπώς 😂

αααα οριστε! αλλάζω γιατρό! χαχαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Πολύ πιθανό να ξέρεις!!! Συνέχισε το ανάσκελα με υπομονή και θα δεις, πάντως ο γιατρός μου έχει πει ότι σύνηθες είναι την 21η όταν είναι πρώτο παιδάκι το ακούμε!! Αλλά οι περισσότερες το νιώσαμε νωρίτερα, έτσι και συ!! 

Ετσι μου ειπε κι εμενα. Απο 18η εως 20-21η να περιμενω. 

Στην εγκυκλοπαιδεια της εγκυμοσυνης επισης λεει το ιδιο. 

Αααααχ θα κανω κι αλλη υπομονη, τι να κανω??? 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλη εβδομάδα ευχομαι και ειδικά στις κουκλάρες που έχουν την Β επιπεδου αυτες τις μέρες!!!! Οπως λέει και η @Tonia40 ολα τα αποτελέσματα έχουν ξεκινήσει πολύ καλά στην ομαδούλα μας!!! 
Συνεχίζουμε με αυτα τα όμορφα νεα, την αισιοδοξία και την θετική σκέψη απολαμβάνοντας αυτό το θαύμα που μας συμβαίνει!!! 
@Marika31 Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Ηδη σήμερα ειμαι στην 4η μέρα χωρις ζαχαρη, γλυκο, μέλι και σχεδον δεν το πιστευω οτι τα παω τόσο καλα!!! Δυσκολο μεν αλλα οκ...ειμαι στρατιωτάκι!
@Mummy2be Κ εμένα μου ειχε πει οχι βαφες και νύχια απο την αρχή αυστηρά...αλλά η αληθεια ειναι απο τοτε δεν ξαναρώτησα! Το αστειο με εμενα ηταν τοτε τα χριστουγεννα ειχα κλεισει νύχια με την κολλητη μου για σουσού πριν μαθουμε τα νέα...και μετά επρεπε να το ακυρώσω αλλα χωρις να της πω τον λόγο ακόμα μιαας και της ετοιμάζα έκπληξη (θα ειναι η νονά μας)...Το τι μπουρδολογία για δικαιολογιες της ειπα εκεινη τη μερα, δεν φαντάζεστε!! Αφου λεω αποκλείεται να το πιστεψε τοσο ευκολα!! χαχα 
Παντως στο μαιευτηριο και στα σοσιαλ βλεπω πολλές που γεννανε με βαμενα νυχάκια...ισως θελει κατι απαλό για να φαινεται το χρωμα του "δεικτη" από κάτω για ιατρικους λόγους αλλά οτι εχω δει να γεννανε με βαμμενα ειμαι 100% σίγουρη! Αρα πιο μετα θα ειναι επιτρεπτό μάλλον! 
Οσο για το μωράκι σου κάνε λιγο υπομονούλα ακόμα...εγω το ενιωσα τελος 17ης εβδομάδας...αλλα με πολύ ηρεμία και συγκέντρωση οταν ημουν χαλαρη στο κρεβάτι αλλα ειχα φάει κ κάτι...
Τωρα γινεται χαμούλης βεβαια αλλα οχι σε βαθμο να με ξυπνάει το βράδυ..
 

Μπράβο σου, έτσι στρατιωτάκι με πειθαρχία!!! Είναι δύσκολο στην αρχή μετά θα δεις δεν θα σε πολύ νοιάζει γτ συνηθίζει το σώμα, εγώ ζηλεύω καμία φορά δε λέω και όσες φορές έφαγα λίγο κρουασάν η λίγη κρέπα μετά με χάλασε!! Σκέψου με πόσο καλά πράγματα τρέφονται τα μωρακια μας όταν είμαστε και μεις σωστές και θα είσαι πολύ χαρούμενη και υπερήφανη για τον ευατο σου!! Για γλυκό αυτό που κάνω εγώ είναι να ξεγελαω τον ευατο μου με λίγο γιαουρτάκι και κομμένες φράουλες μέσα έινια κια η εποχή τους τώρα αλλιώς ένα ποτήρι γάλα με μισή κουταλιά κακαο μέσα. Εξάλλου έχουμε πει... Δεν θα είναι για πάντα έτσι 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ετσι μου ειπε κι εμενα. Απο 18η εως 20-21η να περιμενω. 

Στην εγκυκλοπαιδεια της εγκυμοσυνης επισης λεει το ιδιο. 

Αααααχ θα κανω κι αλλη υπομονη, τι να κανω??? 🥰🥰🥰

Λιιγηηη ακόμη, προσπάθησε να της μιλάς κιόλας όταν θα ακουμπάς το χέρι σου!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σας κοριτσια,

δημοσιευω πρώτη φορα στην κουβέντα σας.

Ειμαι 36 χρ και εχω πητ 28/08/2023.

σε καμια 15αρια μέρες 'εχω τη β επιπέδου κι εγω.(αγωνία μεγάλη)

πλεον η εγκυμοσύνη μου εξελίσσεται ομαλά (στην 17η εβδομαδα επαθα μικρη αποκόλληση πλακουντα)

η αυχενική μου ήταν καλή και έκανα και την εξέταση nipt όπου όλα ήταν καλα και το μωράκι μας αγοράκι.

ακόμη δυστυχώς δεν τον έχω καταλάβει και αρχίζω πλεον να ανυσυχω και να αναρωτιεμαι πως θα είναι μόλις τον νιωσω.

χαρηκα πολύ που ηρθα στην παρέα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η wallakos01 είπε:

καλησπέρα σας κοριτσια,

δημοσιευω πρώτη φορα στην κουβέντα σας.

Ειμαι 36 χρ και εχω πητ 28/08/2023.

σε καμια 15αρια μέρες 'εχω τη β επιπέδου κι εγω.(αγωνία μεγάλη)

πλεον η εγκυμοσύνη μου εξελίσσεται ομαλά (στην 17η εβδομαδα επαθα μικρη αποκόλληση πλακουντα)

η αυχενική μου ήταν καλή και έκανα και την εξέταση nipt όπου όλα ήταν καλα και το μωράκι μας αγοράκι.

ακόμη δυστυχώς δεν τον έχω καταλάβει και αρχίζω πλεον να ανυσυχω και να αναρωτιεμαι πως θα είναι μόλις τον νιωσω.

χαρηκα πολύ που ηρθα στην παρέα σας.

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλώς μας ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σου, πρώτο παιδάκι?? Αν κατάλαβα σωστά είσαι 19η αρχές 20ης εβδομαδας τώρα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Και θελω και μια ερωτηση να κανω. 

Οι γιατροι σας σας αφηνουν για ημιμονιμο μανικιουρ??  Εγω λιγο μετα αφοτου εμαθα για την εγκυμοσυνη πηγα και τα αφαιρεσα. Αλλά για Πασχα ηθελα να τα βάψω... τωρα μου λεει "πηγαινε κανε, ζητα καλη αποστειρωση αλλά κανε κανονικο μανικιουρ, δεν θελω το φουρνακι" και λιγο ξενερωσα...

Τυχαινει να πηγαινουμε στην ιδια τεχνητρια με τη γιατρο μου. Και ξερει οτι ειναι τυπικη με τις αποστειρώσεις. Κι επισης ξερω πως άλλες τις αφηνει! και εχω ξενερωσει!!! 

Περιποιηση προσωπου δεν έκανα, μαλλιά δεν μπορώ να φρεσκάρω, αλλά να μην εχω και περιποιημένα χέρια με ξεπερνα! Βέβαια ολα χαλάλι για τη μπεμπάρα, θα τα κανω μετά, δεν λεω, αλλά μην πέσει και σε καταθλιψη η μάνα εως τότε!! 😂

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... εμένα δε με αφήνει ούτε μαλλί να βάψω (έχω γεμίσει λευκά πάνω σε φυσικά καστανά με ανταύγειες που έχουν κατέβει τόσο πολύ που μοιάζουν με μπαλαγιάζ, ενώ δεν είναι). Βλέπω την εικόνα μου στον καθρέπτη και δε με αναγνωρίζω, λέω είμαι σαν γριά με άσπρα μαλλιά! Και φυσικά μου πέφτει τρομερά η αυτοπεποίθηση, αν και ξέρω πως το παιδάκι μου αξίζει κάθε θυσία.. Αλλά δεν παλεύω άλλο την εικόνα μου ρε κορίτσια... Από αποτρίχωση κάνω με κερί μόνη μου ο,τι μπορώ και από νύχια, τα έχω αφήσει τελείως άβαφα και τα κόβω κοντά. Τα νύχια δε με νοιάζουν κ τόσο, διότι ανέκαθεν προτιμούσα το φυσικό μανικιούρ. Μπορείς όμως να πάρεις του Κορρέ τα μανό, αυτά με το gel effect, που και κρατάνε σε διάρκεια, και μοιάζουν όντως σαν ημιμόνιμα και έχουν κ τεράστια ποικιλία χρωμάτων, χωρίς να έχουν τοξικά συστατικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

😄😄 Σε καταλαβαίνω, τι να κάνουμε δεν είναι ελαστικοί καθόλου όμως!! Καλά είναι όλα αυτά και ποια δεν τα θέλει μην τρελαθούμε αλλά να σου πω την αληθεια μια χαρά λαμπουμε κι από μόνες μας τώρα στην εγκυμοσύνη, εγώ έχω ένα δέρμα άλλο πραμα ρε παιδί μου, τα μαλλιά μου και τα νύχια μου σφιζουν από υγεία, τα λιμαρω μόνη μου τους δίνω ένα ωραία σχήμα, βγάζω και τα πέτσακια μου!! Τα μαλλιά μου είναι αρκετά μακριά πλέον αλλά επειδή δεν τα πολυπειραζω είναι σε καλή κατάσταση οπότε κάνω και τα χτενίσματα μου φοράω και τα ρουχαλάκια μου τα ωραία, τις κρέμες μου το μακιγιάζ μου και καμαρώνω την κοιλιά μου όπως λες!!!! Τόσα κοπλιμέντα ούτε πριν δεν επερνα 😂😂 λέτε να με δουλεύουν?? Είστε κι άλλες κορίτσια που σας έχει ομορφύνει η εγκυμοσύνη και σας έχει χαρίσει λάμψη?? 

Ναι κορίτσι μου, λάμπει η επιδερμίδα από υγεία, τα σπυράκια υποχώρησαν, τα χείλη κόκκινα φυσικά από τη λήψη σιδήρου! Κατά τα άλλα όμως, τα μαλλιά γέμισαν άσπρες τρίχες και ακόμα δε μπορώ να τα βάψω σύμφωνα με τη γιατρό μου. ΄Ισως και να την πείσω μετά την 28η εβδομάδα! Είσαι τυχερή που μάκρυναν τα μαλλάκια σου και μπορείς να παίζεις με την εμφάνισή σου αυτή την δύσκολη περίοδο. Για την ώρα κάνω ΥΠΟΜΟΝΗ με την εικόνα μου και βλέπουμε! Έρχεται όμως και Πάσχα και θα βρεθούμε και με τους συγγενείς του άντρα μου και ντρέπομαι να εμφανιστώ με τέτοιο μαλλί της γιαγιάς στη ρίζα... σκέφτομαι να τα περάσω με σκούρα καστανή μάσκαρα μαλλιών για εκείνες τις μέρες, αλλά μήπως είναι λιπαρά μετά και νευριάσω? χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα γιατί βγήκαν οι εξετάσεις μου που είχα από ενδοκρινολογο και γυναικολόγο και είναι πολύ καλές, εκτός από αιματοκρίτη βέβαια!! Έκανα γλυκοζυλιωμενη, καμπύλη σακχαρου(όχι με γλυκόζη αλλά με γεύμα), ουρα, σίδηρο, τόξο πλάσμα και θυρεοειδή!! Περιμένω αύριο μόνο τις 2 τελευταίες και ο αιματοκρίτης μου έπεσε αρκετά πάλι οπότε πάω για δεύτερη μετάγγιση λογικα την Παρασκευη που έχω την επίσκεψη με τον γυναικολόγο μου!! Το έχουμε συζητήσει εξαρχής και μαζί με την αιματολογο μου και οι 2 συμφωνούν στο να μην πέφτω κάτω από 9 αιμοσφαιρινη και ότι 2-3 μεταγγίσεις θα τις χρειαστώ μέχρι να γεννήσω!! Ενώ ξέρω ότι είναι ασφαλές και με φίλτρα όλα πάντα την φοβάμαι αλλά η αλήθεια είναι πως με βοηθάει πολύ, έχω ένα χρώμα μετά άλλο πραγμα😄φουλάρει το μηχάνημα!! Σκεφτείτε τώρα περπατάω 3 λεπτα(χωρίς υπερβολή) και λαχανιαζω, δε μπορώ να μιλήσω και ζαλίζομαι γτ δεν έχω οξυγονο!!! Τεσπα το πιο ευχάριστο από όλα είναι ο διαβήτης μου, με αυτές τις εξετάσεις που βλέπω μπροστά μου δεν φαινεται κανένας διαβήτης, δεν ξέρω έγινε θαύμα??? Σκέφτηκα αυτό που είχε πει η φίλη μας η @Eir_maότι ίσως αργότερα πέσει!!!! Βέβαια να δω τι θα πει και ο ενδοκρινολογος, λέτε να την γλίτωσα και να μου σταματήσουν τα τρυπήματα??? @Ersi85  ίσως υπάρχει ελπίδα ❤️

Εγώ κορίτσι μου τα συνεχίζω τα τρυπήματα, απλά τα 4 τα κάνω ανά 2η μέρα, αλλά κάθε μέρα το πρωί πριν φάω το οτιδήποτε, κάνω το 1ο τρύπημα και καταγράφω το σάκχαρο νηστείας! Την τελευταία εβδομάδα με διατροφή και μόνο, καταφέρα να το πάω στο 86... Μέχρι λίγο πιο πριν ήταν οριακά συνέχεια. Από 90 έως 95. Ωστόσο ακόμα δεν είμαι για ινσουλίνη, συνεχίζω διαιτητικά τη διαχείριση του διαβήτη κύησης και βλέπουμε. Δεν είναι θαύμα, μπορεί όντως να είσαι πλέον εκτός κινδυνού για διαβήτη κύησης! Ρ΄ώτησε κ τον γιατρό σου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/4/2023 at 1:18 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Αμήν κοριτσακι μου να πάνε όλα καλά σε όλες!!Κάνεις δύσκολη δουλεια που απαιτεί να είσαι όρθια η καθιστική; 

πάντως μέχρι τότε βάλε να βλέπεις σειρές στο νετφλιξ!!! Έχουν βγει πολύ ωραίες ίσως σε βοηθήσει λιγάκι να ξεχάστεις 

Καλημέρα! Η δουλειά είναι καθιστική, γραφείου αλλά έχει στρες άγχος και πίεση χρόνου. Σειρές στο netflix ε? Γιατί την ώρα κοντεύω να πάρω πτυχίο γυναικολογου- μαιευτήρα από το Google 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Λιιγηηη ακόμη, προσπάθησε να της μιλάς κιόλας όταν θα ακουμπάς το χέρι σου!! ❤️

Καλημερα!! Το εκανα χθες, αλλα αποτυχαμε! θα επαναλαβω αποψε 😂 ο αντρας μου με κοροιδευε και τσαντιστηκα, πηγα στο δωματιο και καθομουν μονη μου και του είπα αν την καταλάβω δεν θα του το πω!!! χαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... εμένα δε με αφήνει ούτε μαλλί να βάψω (έχω γεμίσει λευκά πάνω σε φυσικά καστανά με ανταύγειες που έχουν κατέβει τόσο πολύ που μοιάζουν με μπαλαγιάζ, ενώ δεν είναι). Βλέπω την εικόνα μου στον καθρέπτη και δε με αναγνωρίζω, λέω είμαι σαν γριά με άσπρα μαλλιά! Και φυσικά μου πέφτει τρομερά η αυτοπεποίθηση, αν και ξέρω πως το παιδάκι μου αξίζει κάθε θυσία.. Αλλά δεν παλεύω άλλο την εικόνα μου ρε κορίτσια... Από αποτρίχωση κάνω με κερί μόνη μου ο,τι μπορώ και από νύχια, τα έχω αφήσει τελείως άβαφα και τα κόβω κοντά. Τα νύχια δε με νοιάζουν κ τόσο, διότι ανέκαθεν προτιμούσα το φυσικό μανικιούρ. Μπορείς όμως να πάρεις του Κορρέ τα μανό, αυτά με το gel effect, που και κρατάνε σε διάρκεια, και μοιάζουν όντως σαν ημιμόνιμα και έχουν κ τεράστια ποικιλία χρωμάτων, χωρίς να έχουν τοξικά συστατικά.

Ναι ριζα δεν επιτρεπεται να πειραξουν, μονο ανταυγειες. Για αποτριχωση δεν την εχω ρωτησει γτ κανω με silk epil. Όχι οτι δεν με εχω παραμελήσει και λίγο αλλα δεν μπορω να κανω και κάτι...

Μανικιουρ θα παω στην τεχνητρια μου αφου εχω το ραντεβου μου και μετα θα ψαξω να αγορασω αυτα που λες! Ευχαριστω για το tip ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... εμένα δε με αφήνει ούτε μαλλί να βάψω (έχω γεμίσει λευκά πάνω σε φυσικά καστανά με ανταύγειες που έχουν κατέβει τόσο πολύ που μοιάζουν με μπαλαγιάζ, ενώ δεν είναι). Βλέπω την εικόνα μου στον καθρέπτη και δε με αναγνωρίζω, λέω είμαι σαν γριά με άσπρα μαλλιά! Και φυσικά μου πέφτει τρομερά η αυτοπεποίθηση, αν και ξέρω πως το παιδάκι μου αξίζει κάθε θυσία.. Αλλά δεν παλεύω άλλο την εικόνα μου ρε κορίτσια... Από αποτρίχωση κάνω με κερί μόνη μου ο,τι μπορώ και από νύχια, τα έχω αφήσει τελείως άβαφα και τα κόβω κοντά. Τα νύχια δε με νοιάζουν κ τόσο, διότι ανέκαθεν προτιμούσα το φυσικό μανικιούρ. Μπορείς όμως να πάρεις του Κορρέ τα μανό, αυτά με το gel effect, που και κρατάνε σε διάρκεια, και μοιάζουν όντως σαν ημιμόνιμα και έχουν κ τεράστια ποικιλία χρωμάτων, χωρίς να έχουν τοξικά συστατικά.

Καλημέρα @Ersi85 και στις υπόλοιπες φίλες. Κορίτσια εμένα με αφήνει ο γιατρός και νύχια και μαλλιά ( μετά το 1 τρίμηνο) και τώρα επιτέλους θα τα φτιάξω πριν το Πάσχα γιατί είμαι και εγώ στα μαύρα μου τα χάλια με τη ρίζα. Για τα λευκά ( δεν έχω πάρα πολλά) έχω βολευτει με σπρέι για τη ρίζα το οποίο με άφηνε και το χρησιμοποιούσα από την αρχή. Όχι ότι είναι το ίδιο βέβαια με τη βαφή αλλά καλύπτει τα λευκά. Τώρα αν είναι πολλά τα λευκά δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι κορίτσι μου, λάμπει η επιδερμίδα από υγεία, τα σπυράκια υποχώρησαν, τα χείλη κόκκινα φυσικά από τη λήψη σιδήρου! Κατά τα άλλα όμως, τα μαλλιά γέμισαν άσπρες τρίχες και ακόμα δε μπορώ να τα βάψω σύμφωνα με τη γιατρό μου. ΄Ισως και να την πείσω μετά την 28η εβδομάδα! Είσαι τυχερή που μάκρυναν τα μαλλάκια σου και μπορείς να παίζεις με την εμφάνισή σου αυτή την δύσκολη περίοδο. Για την ώρα κάνω ΥΠΟΜΟΝΗ με την εικόνα μου και βλέπουμε! Έρχεται όμως και Πάσχα και θα βρεθούμε και με τους συγγενείς του άντρα μου και ντρέπομαι να εμφανιστώ με τέτοιο μαλλί της γιαγιάς στη ρίζα... σκέφτομαι να τα περάσω με σκούρα καστανή μάσκαρα μαλλιών για εκείνες τις μέρες, αλλά μήπως είναι λιπαρά μετά και νευριάσω? χαχα 

Αν παρεις εκεινο το σπρευ καλυψης ριζών? Δεν ξερω τι δουλεια κανει γτ δεν εχω λευκα, εχω κληρονομισει απο τη μαμα και το σοι της, ο παππους μου πεθανε στα 71 του χωρις λευκα!! Αλλά το εχω δει στο σουπερ μαρκετ και μαλιστα θυμαμαι οσο σου γραφω μια συναδελφος μου το χρησιμοποιηου΄σε μεταξυ των κομμωτηρίων. 

Βασικα γιατι να ντραπεις??? Ασε μας καλε, αυτοι να ντραπουν αν παρεξηγησουν. Θα γεννησουμε, θα γινουμε παλι θεές και θα τρίβουν τα ματια τους! 

Για την μάσκαρα που λες, δεν ξερω τι προϊον ειναι, αλλα πιστευω πως θα κανει λιπαροτητα, αν φανταζομαι σωστα τι ειναι δλδ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η wallakos01 είπε:

καλησπέρα σας κοριτσια,

δημοσιευω πρώτη φορα στην κουβέντα σας.

Ειμαι 36 χρ και εχω πητ 28/08/2023.

σε καμια 15αρια μέρες 'εχω τη β επιπέδου κι εγω.(αγωνία μεγάλη)

πλεον η εγκυμοσύνη μου εξελίσσεται ομαλά (στην 17η εβδομαδα επαθα μικρη αποκόλληση πλακουντα)

η αυχενική μου ήταν καλή και έκανα και την εξέταση nipt όπου όλα ήταν καλα και το μωράκι μας αγοράκι.

ακόμη δυστυχώς δεν τον έχω καταλάβει και αρχίζω πλεον να ανυσυχω και να αναρωτιεμαι πως θα είναι μόλις τον νιωσω.

χαρηκα πολύ που ηρθα στην παρέα σας.

Καλως ήρθες κοριτσι μας!!! 

Εδω είμαστε ενα ωραιο παρεάκι, εγω συνηθως γκρινιαζω και λεω ατακες και γελαει η @Balak455 😂

Σοβαρά ομως, εχουμε κανει μια ωραια παρεούλα και μοιραζομαστε τα αγχη μας και τις αγωνιες μας. 

Εγω χαίρομαι που δεν εχεις καταλαβει το μωράκι σου γτ ουτε εγω το εχω καταλαβει κι ενιωθα μόνη :D Εγω αυριο μπαινω στην 19η εβδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...