Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Πράγματι δεν ειναι τίποτα, κι εγω ομοια περιπτωση με την δικια σου, πινω ενα Τ4 των 50mg και επεσε στο 2,5 ξανα μεσα σε ενα μηνα. Συνεχιζω και ανα μηνα επαναλαμβάνω. Γενικα καλο ειναι να γνωριζεις, γιατι κι εγω δεν ειχα τοσα χρονια προβλημα και μαλιστα με κληρονομικότητα κι απο τους 2 γονεις μου, η ενδοκρινολογος μου εξηγησε πως για την διαρκεια της εγκυμοσυνης και για ενα χρονο μετα, τίποτα δεν θα ειναι το ιδιο ορμονικα στο σωμα μας με αποτελεσμα να χρειαστει να παιρνουμε χαπι για αρκετο καιρο και μετα τη γέννα.

Αχ μακάρι να ειναι όπως τα λες, και ελπίζω οταν παω στον ενδοκρινολόγο να μου τα παρουσιάσει και αυτός πάναπλα τα πράγματα!!! Και εμένα είχε η μαμά μου αλλά τύπου στα 50 της, όταν έχασε το μπαμπά της έγινε αυτό οπότε δεν ξέρω αν θεωρείτε κληρονομικό. Για να δουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Εγ΄ω δεν έχω ρωτήσει, είπα να κάνω μια έρευνα μονη μου γιατι έτσι κι αλλιως υπάρχουν τόσες στο εμπόριο..Απλά μέσα σε όλα είπα να αρχίσω με τα πιο φυσικά και πήρα καθαρό αμυγδαλέλαιο από cat with a hat ώστε να ξεκινήσω να βάζω σιγά σιγά. Το είδα σε μια κοπέλα που το έλεγε και λεω ας παρω αυτο και βλ΄έπουμε. Εχει καμία σας άποψη για αυτά τα λαδάκια?

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου, δεν θέλω να σε επηρέαζω αλλά επειδή και γω έχω έρωτα με το αμυγδαλελαιο γενικά, διάβασα ότι απαγορευεται στην εγκυμοσύνη κι είχα ρωτήσει και τον γιατρό και είχε πει όχι γτ προκαλεί συσπασεις, οπότε πρόωρο τοκετό! Το ίδιο είχε πει κι ο γιατρός της νύφης μου, όχι λαδάκια. Για ρώτα και συ τον δικό σου γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου, δεν θέλω να σε επηρέαζω αλλά επειδή και γω έχω έρωτα με το αμυγδαλελαιο γενικά, διάβασα ότι απαγορευεται στην εγκυμοσύνη κι είχα ρωτήσει και τον γιατρό και είχε πει όχι γτ προκαλεί συσπασεις, οπότε πρόωρο τοκετό! Το ίδιο είχε πει κι ο γιατρός της νύφης μου, όχι κλαδάκια. Για ρώτα και συ τον δικό σου γιατρο

ωωχχ καλά που το ανέφερα δηλα΄δη!!!! πωπω είδες όμως ακόμακαι για αυτα που θεωρούμε απλά  πάντα υπάρχει μια πληροφορία....θα ρωτήσω και τον γιατρό μου αν και πιστέυω θα μου πει και αυτος κάποια από τις γνωστες κρέμες frezyderm κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irini02 είπε:

ωωχχ καλά που το ανέφερα δηλα΄δη!!!! πωπω είδες όμως ακόμακαι για αυτα που θεωρούμε απλά  πάντα υπάρχει μια πληροφορία....θα ρωτήσω και τον γιατρό μου αν και πιστέυω θα μου πει και αυτος κάποια από τις γνωστες κρέμες frezyderm κλπ. 

Ναι αλήθεια είναι αυτο 😕 και πόσα χρήματα θα γλίτωναμε αν χρησιμοποιυσαμε μόνο  αμυγδαλελαιο, εγώ το αγαπώ πολύ και το χρησιμοποιώ όπως και την βιταμίνη Ε (προ εγκυμοσύνης). Τεσπα, ψαξτο και συ λίγο ίντερνετ θα δεις ότι το αναφέρει παντού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι αλήθεια είναι αυτο 😕 και πόσα χρήματα θα γλίτωναμε αν χρησιμοποιυσαμε μόνο  αμυγδαλελαιο, εγώ το αγαπώ πολύ και το χρησιμοποιώ όπως και την βιταμίνη Ε (προ εγκυμοσύνης). Τεσπα, ψαξτο και συ λίγο ίντερνετ θα δεις ότι το αναφέρει παντού. 

Κι εγώ κορίτσια είχα ξεκινήσει με της weleda, και μετά έμαθα για το αμυγδαλέλαιο και την έκοψα.. έκτοτε δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο καλλυντικό που να με πείθει και αποφάσισα προς το παρόν να βάζω ελαιόλαδο 😄... δεν είναι και το πιο μυρωδάτο από άποψη καλλυντικού, γιατί νιώθεις σαν πατάτα, αλλά τουλάχιστον απ' όσο το έψαξα δε βρήκα πουθενά να αναφέρεται κάποιο πρόβλημα στη χρήση του, μόνο θετικά .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

Κι εγώ κορίτσια είχα ξεκινήσει με της weleda, και μετά έμαθα για το αμυγδαλέλαιο και την έκοψα.. έκτοτε δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο καλλυντικό που να με πείθει και αποφάσισα προς το παρόν να βάζω ελαιόλαδο 😄... δεν είναι και το πιο μυρωδάτο από άποψη καλλυντικού, γιατί νιώθεις σαν πατάτα, αλλά τουλάχιστον απ' όσο το έψαξα δε βρήκα πουθενά να αναφέρεται κάποιο πρόβλημα στη χρήση του, μόνο θετικά .. 

Θεα😄 εγώ βάζω στα πόδια, γτ δεν βρίσκω κρέμα ποδιών σωστή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Εμενα μου προτείνει της Frezyderm την Prevenstria!! Μυρίζει πολύ ωραία και είναι πολύ ενυδατική, μετά από λίγη ώρα απορροφάται. Γενικά κρέμες είναι πιο ασφαλές να χρησιμοποιούμε μετα από τον τρίτο μήνα 

Κι εμένα αυτήν ακριβώς μου πρότεινε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2023 at 11:14 ΠΜ, ο/η Εφη2023 είπε:

Kαλημερα κορίτσια, vυχτερινες αυπνίες που με πιάνουν που και που με οδήγησαν στο θέμα σας! Είμαι και εγω εγκυος στον και μπαίνω στον 5ο μήνα μεθαύριο.... πιθανή ημερομηνία τοκετού 9/8/23 αλλα ίσως και λίγο αργότερα μου είπε ο γιατρος! Εκανα την αυχενική 2/2 και ενω είχα απλό υπέρηχο χτές ο γιατρος το ακύρωσε για 21/3....πφφφ πολύ αγωνία μέχρι να πάω. Δεν μας είπε τίποτα για φύλο μωρού και εμεις δεν ρωτησαμε, εστιασαμε στο αν ειναι καλές οι ενδείξεις για την υγεια του! Εύχομαι να εχουμε μια καλή συνεχεια ολες και αγκαλιά υγιή μωρακια τον Αύγουστο!😀😍😍

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω χρησιμοποιω περιπου 3 βδομαδες τωρα την κρέμα της Mustela stretch marks. 

Ειχα διαβασει εδω στο site παλαιοτερα οτι κανει δουλεια. Τωρα θα δουμε στο τελος!  Κ εχω κ ενα λαδακι της mustela stretch marks το οποιο ομως επειδη θελει αρκετη ωρα να απορροφηθει το βαζω καμια φορά το μεσημερι ως επιπλεον προϊόν .

Να ξεκινησετε κ εσεις κατι γιατι τώρα η κοιλιτσα μεγαλωνει κ πρεπει να την κραταμε ενυδατωμένη.

Θα γίνουμε μανουλες αλλά έχουμε ακόμα την ιδιότητα της γυναικας  κ της συζυγου ! Αρα οταν επανελθουμε ας έχουμε φροντισει κ εμας ! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Και εγώ το λαδάκι της mustela ξεκίνησα αλλά δε το βάζω και συχνά γιατί οκ απορροφάται σχετικά αλλά όχι όπως μια κρέμα. Παραγγειλα να έρχεται η prevenstria που ξέρω ότι είναι εγγύηση. Γενικά βαριέμαι τις κρέμες και από περιποίηση για την ώρα βάφω νύχια μόνο (με απλό μανο), έχω χάσει το mood... Η ρίζα δε...έχω πάρει το οκ για βαφή αλλά δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω σε κομμωτήρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας διαβάζω που και που θα γράψω και εγω την δίκη μου γνωμη 

εβαζα κρέμα στην κοιλιτσα από 2,5 μηνών ξεκίνησα να φοράω μέχρι το τέλος κάθε μέρα 

εεε να σας πω ότι ραγάδες έκανα αρκετές νομίζω έχει να κάνει καθαρά με το δέρμα τις κάθε γυναίκας βοηθανε οι κρεμες αλλά αν είναι να βγάλεις θα βγάλεις πιστεύω.. 

Έχω φιλη που δεν έβαζα τίποτα και δεν έβγαλε..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου εσύ σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι? Δε μπορώ να το βρω εδώ. Εγώ είμαι στην 20η και είμαι 69 κιλά με 1.71 ύψος.

Επειδή ο συγκεκριμένος ένδο είναι αρκετά συντηρητικός, είμαι σχεδόν βέβαιη ότι θα μου δώσει δίαιτα τύπου one-fit-all, για διαβητικούς εν γένει, και ότι (δυστυχώς) δε θα είναι προσωποποιημένη (όπως ακριβώς είπες).

Στην ουσία ξέρω πως τα χρήματα της συνεδρίας θα πιάσουν τόπο μόνο για να μου δείξει πως να κάνω τις μετρήσεις του σακχάρου μου και πως να χρησιμοποιώ το αντίστοιχο μηχανηματάκι και όχι για την (αυστηρή-παλαιολιθική) διατροφή που θα μου δώσει.

Η συμβουλή σου ποια θα ήταν αν μου έδινε για πρωινό 1 ποτήρι γάλα 1.5% και 1 φρυγανιά με 1 φέτα τυρί τοστ?

Έχω δυσανεξία στη λακτόζη του γάλακτος, αλλά αντέχω το ρόφημα ζωικού κεφίρ, όπως το κατσικίσιο, και το βρίσκω σε κατάστημα βιολογικών με 1.5% λιπαρά.

Θα μπορούσα λοιπόν να αντικαταστήσω το 1 ποτήρι γάλα, με 1 ποτήρι ρόφημα κεφίρ?

Επίσης, μου αρέσει να τρώω το πρωί 1 φρυγανιά ολικής αλέσεως Wasa με επάλειψη αβοκάντο, cottage τυρί και 2 ντοματίνια και ελαιόλαδο. 

Αυτό, μαζί με 1 ποτήρι κεφίρ 1.5% λιπαρά, είναι οκ για να αντικαταστήσει το άλλο το αυστηρό (γάλα με 1 φρυγανιά κ ένα τυράκι του τοστ)?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ~~~ ❤️❤️ 

 

 

 

Καλημέρα δεν έχω διαβάσει όλη την συζήτηση σας απλά επειδή κατάλαβα μάλλον έχεις κάποιο θέμα με το ζαχαρο είχα και εγω στην εγκυμοσύνη 

μου έδωσε Ενδοκρινολογος μια αυστηρή διαιτα οτι να ναι που δεν ήταν πάνω στις δικές μου ανάγκες άρχισα από 2,5 μηνών μέχρι 7ο μήνα.. μετά την παράτησα και έτρωγα κανονικά 

Στο τέλος κατάλαβα ότι δεν ηταν το ζαχαρο μου τοοοσο τραγικό για να κάνω αυτήν την αυστηρή διαιτα που μου έδωσαν.. ηταν όλο λαθος από την ανύπαρκτη παρακολουθήσει που μου έκανε μέχρι αυτά που μου έδωσε να τρώω 

Εγω αυτό που θα πω μόνο είναι ότι δεν πρέπει να πείνας… αν πεινας πρέπει σίγουρα να το ψάξεις καλύτερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Αχ μακάρι να ειναι όπως τα λες, και ελπίζω οταν παω στον ενδοκρινολόγο να μου τα παρουσιάσει και αυτός πάναπλα τα πράγματα!!! Και εμένα είχε η μαμά μου αλλά τύπου στα 50 της, όταν έχασε το μπαμπά της έγινε αυτό οπότε δεν ξέρω αν θεωρείτε κληρονομικό. Για να δουμε... 

Καλημερα φιλη! 

Νομιζω πως εισαι λιγο αγχωμενη, έτσι νιώθω απο τον τρόπο που γραφεις. Δεν είναι τίποτα σοβαρό για να σε τρομάζει η ιδέα, είναι απλά ένα χάπι που εχει και καλη απορροφηση και ρυθμιζει τον θυροειδη αδενα αμεσα. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης θα χρειαστει να πιουμε ενα σωρο... Κι εγω δεν επινα τιποτα τοσα χρονια και τωρα πινω Τ4, Felicine, Vit. D και σίδηρο. 

Να ανυσηχούσες αν σου ειχαν βγαλει μια τιμη πανω απο 4, αν εβλεπες ξαφνικά ένα 20αρι θα ελεγα εχεις δικιο να αγχωθεις. Αλλά η τιμη σου ειναι εντος οριων, μονο που στην εγκυμοσυνη δεν θελουμε να ειναι εκει, αλλα όσο πιο κατω γινεται. 

Οποτε θα σου πρότεινα να το βάλεις λίγο στην άκρη του μυαλού σου και να μην σε ταραζει αδικα ❤️ και ταραζεις και το μπεμπινι σου!! 

Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικο το οτι εμφανιστηκε μετα τα 50 στη μητερα σου. Εμενα η δικια μου ειναι 54 και εχει χρονια τωρα οζους και ο πατερας μου πινει Τ4 παρα πολλα χρονια, μπορει κι απο τα 30 του, δεν θυμαμαι. Στη δικια μου οικογενεια ειναι επιφοβο κληρονομικα καθώς έχουν ολοι, οι θειοι μου, οι γιαγιαδες... Παρολα αυτα, επειδη έφτασα να ανεβασω την TSH στα 33 μου κι αυτο μολις εμεινα εγκυος, η ενδοκρινολογος μου εξηγησε πως μοιαζει να εχω ξεφυγει απο το κληρονομικό. Όμως εδω και πολλα χρόνια, μετά απο παρότρυνση άλλης ενδοκρινολόγου, έχω που κάνω καθε φθινοπωρο και αιματολογικές και υπερηχο καθως ειναι καλύτερη η προληψη απο την θεραπεια ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Να σου πω την αλήθεια, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό με κλειστά μάτια, πιστεύω οι περισσότεροι είναι κολημμενα μυαλά και σου προτείνουν η σου δίνουν από κει που  παίρνουν ποσοστά, δεν είναι αντικιμενικοι να κοιτάξουν το δικό μας καλο! Οπότε θέλει και λίγο ψάξιμο από μόνες μας, εγώ πάντα κάνω έρευνα σε ότι μου λέει! Έτσι έκανα και με τα λαδάκια και τις κρέμες και πραγματικά δεν υπήρχε προϊόν που να μην γράφει ότι είναι ακαταλληλο, οπότε μπερδεύτηκα και ιδανικά δεν θα θελα να βάζω τίποτα γιατί όλα μου φαίνονται λάθος!κατέληξα σε αυτήν γιατί δεν είδα κάτι στα συστατικά του που είναι ακατάλληλο με βάση το ίντερνετ κι ούτε στα σχόλια για ακατάλληλες ουσίες, την χρησιμοποίησα και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και έκανε δουλεια και είπα να πάω σε αυτήν που ξερω!! Πάντως έχω ακούσει και γω για την  frezyderm ότι έχει περίεργα συστατικά που δεν αναγράφονται! Ο γιατρός μου πάλι με κλειστά μάτια, όλα frezyderm μου λέει να τα παρω

Καλημερα! ❤️ 

Γενικα εγω αγοραζα πολλα πραγματα απο τη frezyderm. Όμως με τον καιρο μιλωντας με τις αισθητικους μου (δεν ειμαι ντιβα 🤣 ζω σε μικρη κοινωνια και προσπαθω να μοιραζω την φροντιδα μου σε κοπελες που κανουν καλη δουλεια και γνωριζω χρονια και θελώ να τις στηριζω - που εδω που τα λεμε μολίς εμαθα οτι ειμαι εγκυος εκοψα τα παντα, αλλα τελος παντων) μου την εχουν κατηγορισει πολυ την frezyderm και χωρις λογο πχ να πουλανε οι ιδιες προϊόντα. Λένε πολλά, απο την άλλη ρε γαμωτο εχει τοσα προϊόντα για μωρα... 

Ξερεις τι σκεφτομαι οσο σου γραφω? ενας καλος φαρμακοποιός μπορεί να μας βοηθησει σε αυτό. Εκεινοι ξερουν να διαβαζουν τις ετικετες σωστα, εμεις τι ξερουμε? Τιποτα, οσα διαβαζουμε απο εδω κι απο εκει... 

Σχετικα με τον γυναικολογο, επειδη την δικια μου την ξερω χρονια, δεν πιστευω οτι θα θελει να βγαλει κερδος. Και θα σου πω παράδειγμα που θα μπορουσε να βγαλει λεφτα απο εμενα. 
Πριν απο 4-5 χρονια εμφανιστηκε στο Τεστ ΠΑΠ μου HPV. Κανω βιοψια, ευτυχως δεν ειχα προσβληθει απο τα επικινδυνα στελεχη καθώς ειχα κάνει το εμβόλιο (εκεινο το mRNA εμβολιο που φοβομασταν οτι μπορει να μας κανει καρκινους μεγαλωνοντας εμενα με εσωσε). Εγω είμαι "καθαρη" σχεδον 1μιση χρονο τωρα απο τον ιο. Πριν απο 1μιση χρονο λοιπον που πηγα να κανω τεστ γτ καναμε ανα 6μηνο, μου λεει οτι εχει βγει μια θεραπεια, ενα τζελ που μπαινει στον κολπο και ενυδατωνει κατα καποιο τροπο την περιοχη και ετσι δεν επιτρεπει στον ιο να εξαπλωθει κι αλλο και να προσβαλει κι αλλα σημεια. 100 ευρω ειχε αν θυμαμαι καλα το πακετο των 10-15... Εβγαινε κατι στα 250-300 ευρω το μηνα. Μη στα πολυλογω, κανουμε κολποσκοπηση και μου λεει "αστα αυτα που σου προτεινα, βλεπω οτι εχει υποχωρησει, δεν χρειαζεται να τα παρεις, να δουμε τα αποτελεσματα του παπ". Πράγματι, βγαινει η εξεταση και ειχε υποχωρησει ο ιος... Τι θελω να πω ομως. Θα μπορουσε να μου πλασαρει ενα πακετο. Σε μια εβδομαδα, θα εβγαινε και το τεστ και θα μου ελεγε, ξερεις δεν χρειαζεται να παρεις αλλο, εχει φυγει ο ιος. Τι θα ελεγα? Γιατι τοτε το αγορασα? Τιποτα δεν θα ελεγα... 

Οπως επισης δεν με αφηνε να κανω τεστ ΠΑΠ απο εκεινο που δειχνει τους καρκινικους δεικτες. Ειχε κανα 100αρι ευρω παραπανω. Μου εκανε μια φορα, οταν το ξαναζητησα δεν με αφησε να κανω. Δεν ημουν υψηλου κινδυνου, δεν ηθελε να μου παρει τοσα λεφτα. Μου ειχε πει, αν δειξει κατι το απλο ΠΑΠ θα παμε παλι σε αυτο, για την ωρα η εικονα σου ειναι ιδια. 

Συγγνωμη για το σεντονι, απλα θελω να πω οτι καμια φορα επιμενω και λεω οτι πει ο γιατρος μας γτ εμενα δεν μου εχει δειξει δειγματα εκμεταλλευσης τόσα χρονια που με γνωριζει. Και την ξερω σχεδον 15 χρονια τωρα, ημουν 18 οταν πρωτοπηγα με τη μανα μου, κι ειμαι 33 πλεον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα!! Και εγώ το λαδάκι της mustela ξεκίνησα αλλά δε το βάζω και συχνά γιατί οκ απορροφάται σχετικά αλλά όχι όπως μια κρέμα. Παραγγειλα να έρχεται η prevenstria που ξέρω ότι είναι εγγύηση. Γενικά βαριέμαι τις κρέμες και από περιποίηση για την ώρα βάφω νύχια μόνο (με απλό μανο), έχω χάσει το mood... Η ρίζα δε...έχω πάρει το οκ για βαφή αλλά δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω σε κομμωτήρια. 

Αχ βρε Τονια, ποσο ταυτίζομαι! 

Κι εγω δεν βαζω τιποτα πλεον, ενυδατικη εχω βαλει 5 φορες απο οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη. Νυχια δεν εχω ξανακανει, θα κανω το Πασχα και ριζα ευτυχως ειχα κανει μπαλαγιαζ και κατεβαινει πολυ φυσικα... Ενα ρεφλεδακι θα το ηθελαν αλλα λεω να το αποφυγω. Ποδια αποτριχωση δεν το συζητω... γαμπα ποδοσφαιριστη. Τωρα που διανυω τον 4ο μηνα, νιωθω καλυτερα και πιστευω θα αρχισω να με φροντιζω σιγα σιγα. Μαλιστα σημερα ξεκινω και prenatal pilates 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ βρε Τονια, ποσο ταυτίζομαι! 

Κι εγω δεν βαζω τιποτα πλεον, ενυδατικη εχω βαλει 5 φορες απο οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη. Νυχια δεν εχω ξανακανει, θα κανω το Πασχα και ριζα ευτυχως ειχα κανει μπαλαγιαζ και κατεβαινει πολυ φυσικα... Ενα ρεφλεδακι θα το ηθελαν αλλα λεω να το αποφυγω. Ποδια αποτριχωση δεν το συζητω... γαμπα ποδοσφαιριστη. Τωρα που διανυω τον 4ο μηνα, νιωθω καλυτερα και πιστευω θα αρχισω να με φροντιζω σιγα σιγα. Μαλιστα σημερα ξεκινω και prenatal pilates 😄

Τέλεια θα πω για prenatal pilates!! Καλή αρχή!! Μπράβο! Εμένα δυστυχώς δε μου επιτρέπει κίνηση καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Τέλεια θα πω για prenatal pilates!! Καλή αρχή!! Μπράβο! Εμένα δυστυχώς δε μου επιτρέπει κίνηση καθόλου!

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα εκανα ευκολα. Έκανα πριν την εγκυμοσυνη τακτικα, για αυτο και τωρα καπως μου λειπει. Ομως η δασκαλα μου τυχαινει, πριν το γυρισει στη γυμναστικη, να εχει παρει πτυχιο μαιας. Για αυτο και η γιατρος μου μου εδωσε το οκ ;) Νιώθω λίγη εμπιστοσυνη παραπανω για να ειμαι ειλικρινης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να θεσω ενα καιριο ερώτημα βρε κοριτσια? Γιατι λιγο πολυ ειμαστε ολες στα ιδια. 

Επαφές εχετε με τον αντρα σας? Εμας μας ειπε η γιατρος καντε τωρα γτ μολις μπουμε στον 5ο θα σας το κοψω 😜 Εγώ όρεξη δεν εχω. Το σώμα μου δεν βοηθαέι οσο κι αν ασχοληθει ο καλος μου μαζι μου...

Επισης μας προτεινει ιδανικα να κανουμε σεξ με προφυλακτικο καθως φοβαται μολυνσεις κτλ... Εμεις εχουμε τοοοοοσο καιρο που κανουμε ελευθερα σεξ οποτε με το προφυλακτικο εμενα πλεον δεν μου αρεσει καθολου και βλεπω πως κι εκεινος ζοριζεται. Ξερω πως δικαιολογια δεν ειναι η μη χρηση προφυλακτικου, αλλα καναμε ελευθερα σεξ εδω και καιρό. 

Όλο αυτο το διαστημα, απο οταν μαθαμε για την εγκυμοσυνη, μια φορα ηρθαμε σε επαφη ελευθερα, πραγματικα πηρα το ρισκο αλλα ειχα τοσο πολυ αναγκη να τον αισθανθω κοντα μου που το εκανα, ντρεπομαι που το λεω, αλλα εγινε. 

Εκτοτε μια δυο φορες την εβδομαδα κι αυτο με το ζορι... Το κανω για εκεινον δλδ, εγω δεν νιωθω ουτε χαλαρη να το απολαυσω, νιωθω φοβο μην και τυχον παθει κατι το μωρακι... 

Πειτε μου πως δεν το ζω μονο εγω αυτο!! Λεει ας πουμε πως αλλες γυναικες βλεπουν το σωμα τους πολυ πιο θηλυκό και ετσι εχουν ορεξη για σεξ. Κι εγω βλεπω τα στηθη μου που γεμισαν πλεον αλλα δεν... Εχω εγω προβλημα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Να θεσω ενα καιριο ερώτημα βρε κοριτσια? Γιατι λιγο πολυ ειμαστε ολες στα ιδια. 

Επαφές εχετε με τον αντρα σας? Εμας μας ειπε η γιατρος καντε τωρα γτ μολις μπουμε στον 5ο θα σας το κοψω 😜 Εγώ όρεξη δεν εχω. Το σώμα μου δεν βοηθαέι οσο κι αν ασχοληθει ο καλος μου μαζι μου...

Επισης μας προτεινει ιδανικα να κανουμε σεξ με προφυλακτικο καθως φοβαται μολυνσεις κτλ... Εμεις εχουμε τοοοοοσο καιρο που κανουμε ελευθερα σεξ οποτε με το προφυλακτικο εμενα πλεον δεν μου αρεσει καθολου και βλεπω πως κι εκεινος ζοριζεται. Ξερω πως δικαιολογια δεν ειναι η μη χρηση προφυλακτικου, αλλα καναμε ελευθερα σεξ εδω και καιρό. 

Όλο αυτο το διαστημα, απο οταν μαθαμε για την εγκυμοσυνη, μια φορα ηρθαμε σε επαφη ελευθερα, πραγματικα πηρα το ρισκο αλλα ειχα τοσο πολυ αναγκη να τον αισθανθω κοντα μου που το εκανα, ντρεπομαι που το λεω, αλλα εγινε. 

Εκτοτε μια δυο φορες την εβδομαδα κι αυτο με το ζορι... Το κανω για εκεινον δλδ, εγω δεν νιωθω ουτε χαλαρη να το απολαυσω, νιωθω φοβο μην και τυχον παθει κατι το μωρακι... 

Πειτε μου πως δεν το ζω μονο εγω αυτο!! Λεει ας πουμε πως αλλες γυναικες βλεπουν το σωμα τους πολυ πιο θηλυκό και ετσι εχουν ορεξη για σεξ. Κι εγω βλεπω τα στηθη μου που γεμισαν πλεον αλλα δεν... Εχω εγω προβλημα?? 

Εμείς με το που το μαθαμε σταματησαμε τελειως. Ειχαμε πει μετα τον 3ο μηνα που κ που. Προέκυψε  αποκόλληση κ οταν πηγαμε στο γιατρο μας λεει "ειχαμε επαφη κ εγινε"; Φυσικα δεν ειχαμε. Ηταν απο αλλη αιτια που δεν την ξερω ακομα.  Ετσι λοιπόν φοβηθηκαμε οτι θα μπορουσαμε να ειχαμε ερθει σε επαφη κ μετα να γινοταν αυτο.. αρα μονο κ μονο στη σκεψη ειπαμε δεν θα ερθουμε σε επαφη καθολου...! Εγω δεν εχω καθολου ερωτικη επιθυμια.. ο συζυγος έχει.  Οπότε απλα τον ικανοποιω αλλιως🤣

Φοβαμαι παρα πολυ κ εκεικος φοβηθηκε οποτε θα περιμενουμε 5 μηνες τι να κανουμε ? Το μωρακι  προεχει. 

Δεν κρινω οσες κανουν. Ισα ισα ειμαστε ζευγάρι.  Απλα η καθεμια επιλεγει οτι νιωθει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμείς ΤΙΠΟΤΑ!! Απαγορευτικό εξ αρχής!! Και ούτε το βλέπω. Λίγο τα καφέ, λίγο ο χαμηλός πλακούντας... Ο σύζυγος έχει ψιλοφρικαρει, εγώ πάλι δεν έχω καμία όρεξη με όλο το άγχος που περνάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Εμείς με το που το μαθαμε σταματησαμε τελειως. Ειχαμε πει μετα τον 3ο μηνα που κ που. Προέκυψε  αποκόλληση κ οταν πηγαμε στο γιατρο μας λεει "ειχαμε επαφη κ εγινε"; Φυσικα δεν ειχαμε. Ηταν απο αλλη αιτια που δεν την ξερω ακομα.  Ετσι λοιπόν φοβηθηκαμε οτι θα μπορουσαμε να ειχαμε ερθει σε επαφη κ μετα να γινοταν αυτο.. αρα μονο κ μονο στη σκεψη ειπαμε δεν θα ερθουμε σε επαφη καθολου...! Εγω δεν εχω καθολου ερωτικη επιθυμια.. ο συζυγος έχει.  Οπότε απλα τον ικανοποιω αλλιως🤣

Φοβαμαι παρα πολυ κ εκεικος φοβηθηκε οποτε θα περιμενουμε 5 μηνες τι να κανουμε ? Το μωρακι  προεχει. 

Δεν κρινω οσες κανουν. Ισα ισα ειμαστε ζευγάρι.  Απλα η καθεμια επιλεγει οτι νιωθει. 

 

Ναι καταλαβαινω, ειναι σοβαροι οι λογοι που επιβαλλουν την αποχη... Όμως εμενα μου ειχε πει εξ αρχης οτι σε μια εγκυμοσυνη που παει ομαλά δεν απαγορευεται. 

Πρέπει κι εγω σιγά σιγά να φροντίζω μονο τον αντρούλη μου 🤣 Αφου το σωμα μου δεν βοηθαει, πως θα γινει δλδ? με το ζορι?? Δεν κανουμε ετσι δουλίτσα! Χαχαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Κορίτσια εμείς ΤΙΠΟΤΑ!! Απαγορευτικό εξ αρχής!! Και ούτε το βλέπω. Λίγο τα καφέ, λίγο ο χαμηλός πλακούντας... Ο σύζυγος έχει ψιλοφρικαρει, εγώ πάλι δεν έχω καμία όρεξη με όλο το άγχος που περνάω.

Ειναι λογικο να εχει φοβηθεί... εμεις δοξα το θεό εχουμε μια εγκυμοσυνη που εξελισσεται πολυ ομαλα μεχρι στιγμής. Δεν ξερω κι αν ειναι κληρονομικο γτ κι η μάνα μου, ετσι τις περασε 2 εγκυμοσύνες, δεν κατάλαβε τιποτα... Για αυτο ο καημενος ζηταει! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Ειναι λογικο να εχει φοβηθεί... εμεις δοξα το θεό εχουμε μια εγκυμοσυνη που εξελισσεται πολυ ομαλα μεχρι στιγμής. Δεν ξερω κι αν ειναι κληρονομικο γτ κι η μάνα μου, ετσι τις περασε 2 εγκυμοσύνες, δεν κατάλαβε τιποτα... Για αυτο ο καημενος ζηταει! 😄

Ευτυχώς είσαι τυχερή!  Γιατί και μετά με μικρό μωράκι μέσα στο σπίτι δε νομίζω να είναι και πολύ πρόσφορο το έδαφος για...αγάπες 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Αχ κοριτσι μου , εγω δεν μπορω να σε βοηθησω! Εμεις κανουμε κανονικα απο την 1η στιγμη, απλα τον προηγουμενο μηνα λογω χαμηλου πλακουντα μου ειπε να μη κανουμε καθε μερα αλλά ανα μια ή 2 μερες για να ανεβει ο πλακουντας! Επισης μας ειπε μπορει να δουμε κ λιγο ροζ δεν θα ειναι κατι , δεν εχουμε δει τιποτα εως τωρα και εχθες που πηγα για το προγραμματισμενο ραντεβου μου μας ειπε οτι εχει ανεβει λιγο,και ολα καλα , λιγο ακομα υπομονη λεει ...Για προφυλαξεις το λενε καποιοι γιατροι , εμεις ελευθερα κανουμε 6 μηνες τωρα!
Ειναι θεμα γιατρου αλλα και της καθε περιπτωσης πιστευω..Η καθε γυναικα επισης νιωθει διαφορετικα, άλλες θελουν , αλλες θελουν πιο πολυ απο πριν , και αλλες δεν θελουν καθολου...Προσωπικα δεν αλλαξε κατι...

Μα κι εμείς μέχρι να το μάθουμε κάναμε σεξ καθημερινά, για αυτό του λείπει του καημένου τοσο πολυ.... 

Σχετικά με τη θεση του πλακουντα, ξερω πως επηρρεαζει το αν θα μπορεις να εχεις επαφες ή οχι. 

Τυχερή είσαι που δεν άλλαξε η διάθεση σου... Γιατι μετά μπαινεις σε άλλο τριπάκι, αρχίζουν τα παραπονάκια του στυλ "ασχολουμαστε μονο με την εγκυμοσυνη", "δεν εισαι αρρωστη, εγκυος εισαι" και κατι τετοια. 

Ευτυχως με διάλογο έρχεται και η κατανοηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Ευτυχώς είσαι τυχερή!  Γιατί και μετά με μικρό μωράκι μέσα στο σπίτι δε νομίζω να είναι και πολύ πρόσφορο το έδαφος για...αγάπες 😂 

Ειμαι αισιοδοξη ότι θα βάλω ένα πρόγραμμα όταν ερθει το μωρο. Αφενος γτ εχω μάθει να δουλευω με πρόγραμμα αφετερου γιατί δεν θέλω να γινω απο τους γονεις που ξεχνουν τα παντα και βαζουν το μωρο στη μεση και χορευουν στον ρυθμο που βαραει το ντέφι το μωρο. Το εχω δει να γινεται, εχουμε μωρα στην παρέα.

Για αυτο και το κουβεντιαζω ήδη με την ψυχαναλύτρια μου. Στόχος ειναι ο ρόλος της μαμάς να μην καπελώσει αιωνίως το ρολο της συζυγου και συντρόφου.

Οποτε θέλω να πιστευω πως θα με βοηθάει και ο άντρας μου αρκετά, θα εχουμε και τη γιαγιά κοντά ώστε να ξεκουράζομαι και να μην λιώνω στα πόδια μου απο κούραση και θα ερθει και η ορεξη για σεξ! Τι στο καλο? Χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...