Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Σε νιώθω! Περπατάω στους γνωστούς μου δρόμους και στα γνωστά μου μέρη, που περπάταγα 36 χρόνια και τώρα όλα μου φαίνονται διαφορετικά, τα βιώνω με διαφορετικά συναισθήματα, σα να βλέπω κάποιο όνειρο. Το παθαίνει καμία? ❤️ 

Κ πολλά μπράβο που είδατε φύλο στην α αυχενική κ ξεμπερδέψατε 🤗 Εμείς ακοοοομα! 

Ναι και γω το ίδιο βιωνω, έχεις δίκιο!! Φαίνονται όλα διαφορετικά αλλά με κάποιο τρόπο μου φαίνονται κι όλα αδιάφορα σαν να μην έχει τίποτα άλλο σημασία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι και γω το ίδιο βιωνω, έχεις δίκιο!! Φαίνονται όλα διαφορετικά αλλά με κάποιο τρόπο μου φαίνονται κι όλα αδιάφορα σαν να μην έχει τίποτα άλλο σημασία! 

Αυτό το νιώθω κ εγώ! Μοναδικά συναισθήματα, πρωτόγνωρα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι κάνει, αν και το πιο ασφαλές πάντα έινια το σπιτικό! Μακριά μόνο από τα παγωτά μηχανής, απαγορεύεται!! 

Δηλαδη τα συσκευασμενα τυπου ξυλακι boss , πυραυλος αυτα ειναι safe?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Ναι γιατί όχι!! 

Screenshot_20230303_214728_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20230303_214717_com.android.chrome.jpg

Διάβασα πως τα παγωτά από παστεριωμένο γάλα και από παστεριωμένα αυγά είναι τα πιο ασφαλή. Συγκεκριμένα κάποια sites έγραφαν για τα Haagen Dazs ότι είναι ασφαλή για εγκύους. Ψάξτε το κ σεις. Εγώ αυτά θα δοκιμάσω μετά το Πάσχα, αν μου επιτρέψει το σάκχαρο. Αλλιώς vegan παγωτό, με κατεψυγμένη μπανάνα, γάλα αμυγδάλου, κακάο και σιρόπι σφενδάμου.

Βάζω συνταγή:

https://allaboutvegans.com/vegan-recipes/vegan-chocolate-banana-ice-cream-recipe/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια ΟΧΙ στέβια. Κατηγορηματικά όχι. 

Η στέβια όταν επεξεργάζεται και ζεσταινεται για να μπει σε τροφιμα γινεται καρκινογονα. Καλύτερα λιγότερη ζάχαρη ή μέλι, αλλά στέβια όχι. 

Φιλικά η στεβια δεν είναι καρκινογόνα, είναι ασφαλής σε ποσότητες 4mg ανά κιλό σωματικού βάρους που είναι μεγάλη ποσότητα. Από τα υπόλοιπα γλυκαντικα είναι μάλλον η καλύτερη. Προσωπικά αν δεν έχεις διαβήτη δε βρίσκω λόγο να τη χρησιμοποιείς παντού και στη ζωή μου προτιμώ ζάχαρη /μέλι κυρίως λόγω γεύσης, αλλά αν έχει κάποια κοπέλα θέμα με τη γλυκόζη της μπορεί να την καταναλώνει σε λογικές ποσότητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, καλό σκ να έχουμε!! Μιας και λέτε για παγωτά , αυτά από γαλακτοπωλεια τα χυμα (Δημητρίου, Στάμου κλπ) επιτρέπονται? Επειδή έχω ρωτήσει και μου είπαν οτι έχουν ίχνη από αυγά η και αυγό κάποια. Αλλά τι αυγό? Ωμό δε φαντάζομαι. Συνήθως παίρνω στέβια βανίλια που δεν έχει καθόλου αυγό αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη κάπως μου φαίνεται η γεύση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, καλό σκ να έχουμε!! Μιας και λέτε για παγωτά , αυτά από γαλακτοπωλεια τα χυμα (Δημητρίου, Στάμου κλπ) επιτρέπονται? Επειδή έχω ρωτήσει και μου είπαν οτι έχουν ίχνη από αυγά η και αυγό κάποια. Αλλά τι αυγό? Ωμό δε φαντάζομαι. Συνήθως παίρνω στέβια βανίλια που δεν έχει καθόλου αυγό αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη κάπως μου φαίνεται η γεύση. 

Εγω να σου πω δεν ξερω. Θα μας πουν αν ξερουν οι υπολοιπες κοπελες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, καλό σκ να έχουμε!! Μιας και λέτε για παγωτά , αυτά από γαλακτοπωλεια τα χυμα (Δημητρίου, Στάμου κλπ) επιτρέπονται? Επειδή έχω ρωτήσει και μου είπαν οτι έχουν ίχνη από αυγά η και αυγό κάποια. Αλλά τι αυγό? Ωμό δε φαντάζομαι. Συνήθως παίρνω στέβια βανίλια που δεν έχει καθόλου αυγό αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη κάπως μου φαίνεται η γεύση. 

Καλησπέρα!!! Αυτό που παρέπεμψα πιο πάνω λέει ότι αν γνωρίζεις το μαγαζί και τηρούν τα μέτρα υγιεινής είναι ασφαλής, μπορείς να τους ρωτήσεις αν περιέχει αυγό μέσα και για να είσαι πιο σίγουρη να επιλέξεις κάτι που δεν θα έχει αυγό!! Αλλιώς σπιτικό κορίτσια, να χουμε το κεφάλι μας  ησυχο!! Αχχχ εγώ με τον διαβητη ούτε που θα το μυρισω το παγωτό όσο μάλλον να το φαω!! Δεν πειράζει... Θα τα φάω μαζεμένα μετα😁😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, καλό σκ να έχουμε!! Μιας και λέτε για παγωτά , αυτά από γαλακτοπωλεια τα χυμα (Δημητρίου, Στάμου κλπ) επιτρέπονται? Επειδή έχω ρωτήσει και μου είπαν οτι έχουν ίχνη από αυγά η και αυγό κάποια. Αλλά τι αυγό? Ωμό δε φαντάζομαι. Συνήθως παίρνω στέβια βανίλια που δεν έχει καθόλου αυγό αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη κάπως μου φαίνεται η γεύση. 

Κορίτσι μου καλησπέρα, εγώ είχα δύο εγκυμοσύνες έτρωγα τα πάντα εκτός από σαλάτες και φρούτα εκτός σπιτιού για να μην κολλήσω τοξόπλασμα. Ο γιατρός το μόνο που μου είχε πει ήταν να προσέχω με τα γλυκά για να μην πάρω βάρος και να μην κάνω διαβήτη και να μην τρώω ωμά κρέατα και ψάρια. Τίποτα άλλο. Τώρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο κάθε γιατρός διαφορετικός. Απλά και εγώ επειδή με θυμάμαι που φρικαρα με το παραμικρό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, έπαιρνα σουβλάκι και μόνο που δεν το έβαζα μέσα στο μάτι για να δω αν έχει ψηθεί καλά, μην αγχώνεστε τόσο. Η πρώτη εγκυμοσύνη είναι και η πιο ωραία, μπορείς να την απολαύσεις με την ησυχία σου χωρίς να έχεις και ένα ακόμα κουτσουβελο να φροντίζεις. Τα λέω επειδή το μετανοιωσα που αγχωνομουν τόσο και δεν απόλαυσα τις τελευταίες στιγμές ηρεμίας μου 🤣. Τώρα να σου πω παγωτά χύμα έτρωγα με το κιλό και συσκευασμένα και μηχανής, μου αρέσουν αν και έχω δυσανεξία την πλήρωνα μετά στην τουαλέτα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι και εγώ έγκυος με ΠΗΤ 25/8 είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ χαρούμενη. Κάναμε την αυχενική διαφάνικη και όλα καλά.. Περιμένω το επόμενο ραντεβού πώς και πώς για να δω και να ακούσω το μικρούλι μου.  Από συμπτώματα έχω πολλές ναυτίες, υπνηλία, φούσκωμα που άρχισαν να αναχωρούν σιγά σιγά.. εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά μέχρι τέλος..❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι και εγώ έγκυος με ΠΗΤ 25/8 είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ χαρούμενη. Κάναμε την αυχενική διαφάνικη και όλα καλά.. Περιμένω το επόμενο ραντεβού πώς και πώς για να δω και να ακούσω το μικρούλι μου.  Από συμπτώματα έχω πολλές ναυτίες, υπνηλία, φούσκωμα που άρχισαν να αναχωρούν σιγά σιγά.. εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά μέχρι τέλος..❤️

Με το καλό και σε εσένα! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι και εγώ έγκυος με ΠΗΤ 25/8 είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ χαρούμενη. Κάναμε την αυχενική διαφάνικη και όλα καλά.. Περιμένω το επόμενο ραντεβού πώς και πώς για να δω και να ακούσω το μικρούλι μου.  Από συμπτώματα έχω πολλές ναυτίες, υπνηλία, φούσκωμα που άρχισαν να αναχωρούν σιγά σιγά.. εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά μέχρι τέλος..❤️

Μπράβο σου κορίτσι μου!! Όλα με το καλο🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!! @User10993 με το καλό!! Εγώ κορίτσια έχω (ή νομίζω ότι έχω) αυξημένα κολπικά υγρά, άοσμα. Παίρνω και κολπικά utrogestan πρωί και βράδυ (αλλά αυτό ήταν από την αρχή) και νιώθω μια σχεδόν μόνιμη υγρασία. Το μυαλό μου πήγε στο αμνιακό υγρό και θα ενημερώσω το γιατρό. Κολπική καλλιέργεια κάναμε πριν λίγες εβδομάδες και ήταν μια χαρά. Έχετε παρατηρήσει κ εσείς κάτι ανάλογο? γιατί διάβασα και ότι παρατηρείται στις εβδομάδες μας. 16+3 σήμερα...και το θέμα είναι να επιβιώσω από το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!! @User10993 με το καλό!! Εγώ κορίτσια έχω (ή νομίζω ότι έχω) αυξημένα κολπικά υγρά, άοσμα. Παίρνω και κολπικά utrogestan πρωί και βράδυ (αλλά αυτό ήταν από την αρχή) και νιώθω μια σχεδόν μόνιμη υγρασία. Το μυαλό μου πήγε στο αμνιακό υγρό και θα ενημερώσω το γιατρό. Κολπική καλλιέργεια κάναμε πριν λίγες εβδομάδες και ήταν μια χαρά. Έχετε παρατηρήσει κ εσείς κάτι ανάλογο? γιατί διάβασα και ότι παρατηρείται στις εβδομάδες μας. 16+3 σήμερα...και το θέμα είναι να επιβιώσω από το άγχος.

Καλημέρα ! Κι εγώ έχω αυξημένα υγρά μάλιστα από την αρχή. Άλλες μέρες πιο πολύ άλλες λιγότερο. Αλλά γενικά αυξημένα. Μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό και συμβαίνει αυτό στην εγκυμοσύνη και να τον ενημερώσω μόνο αν αλλάξουν χρώμα ή οσμή. Είμαι συνεχώς με σερβιετακια. Το ίδιο και η κουμπάρα μου πάντως που είναι αισίως κοντά στον 7ο. Είναι έτσι συνέχεια. Ρωτα τον γιατρό σου φυσικά αλλά αν είναι όπως φαντάζομαι κι έχω κ εγώ είναι φυσιολογικά και δεν μας απασχολούν :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!! @User10993 με το καλό!! Εγώ κορίτσια έχω (ή νομίζω ότι έχω) αυξημένα κολπικά υγρά, άοσμα. Παίρνω και κολπικά utrogestan πρωί και βράδυ (αλλά αυτό ήταν από την αρχή) και νιώθω μια σχεδόν μόνιμη υγρασία. Το μυαλό μου πήγε στο αμνιακό υγρό και θα ενημερώσω το γιατρό. Κολπική καλλιέργεια κάναμε πριν λίγες εβδομάδες και ήταν μια χαρά. Έχετε παρατηρήσει κ εσείς κάτι ανάλογο? γιατί διάβασα και ότι παρατηρείται στις εβδομάδες μας. 16+3 σήμερα...και το θέμα είναι να επιβιώσω από το άγχος.

Καλημέρα Τονια!!! Συμφωνώ με την @Amp92 και εγώ έχω από την αρχή αοσμα και διάφανα υγρά κάποιες μέρες πολλά κάποιες μέρες λίγα, αυτα είναι και τα φυσιολογικά της εγκυμοσύνης, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!! Φοράω πάντα σερβιέτακια αλλά εγώ δυστηχώς έχω και μύκητες οπότε βγάζω όταν είναι σε έξαρση και  άσπρα και δυσοσμα, αυτά είναι τα κακα(για μένα,γιατί στο μωράκι δεν κάνει κακο). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τα μνμ τα σας, με ηρέμησαν! Στο μεταξύ κατά βάθος το ξέρω πόσο υπερβολική μπορεί να με κάνει το άγχος μου. Και εγώ είμαι μόνιμα με σερβιετακια και ξεκίνησα από την αρχή γιατί παρακολουθούσα αν υπάρχει καφέ η κάποιο αίμα. Όντως παρατηρώ μέρες μέρες πως είναι αυξημένα και άλλες κυρίως όταν "τρέχει" το utrogestan (καλά αυτό το έχω παντρευτεί όπως φαίνεται ο γιατρός δεν μου το κόβει μιας και εμφάνισα λίγα καφέ στην 13-14 εβδομάδα). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2023 at 2:36 ΠΜ, ο/η MyNa είπε:

Φιλικά η στεβια δεν είναι καρκινογόνα, είναι ασφαλής σε ποσότητες 4mg ανά κιλό σωματικού βάρους που είναι μεγάλη ποσότητα. Από τα υπόλοιπα γλυκαντικα είναι μάλλον η καλύτερη. Προσωπικά αν δεν έχεις διαβήτη δε βρίσκω λόγο να τη χρησιμοποιείς παντού και στη ζωή μου προτιμώ ζάχαρη /μέλι κυρίως λόγω γεύσης, αλλά αν έχει κάποια κοπέλα θέμα με τη γλυκόζη της μπορεί να την καταναλώνει σε λογικές ποσότητες.

Καλημερα!! 

Δεν ειναι καρκινογονα η στέβια στην φυσική της μορφή. Όπως έρχεται απο το φυτό. Γίνεται όμως επικινδύνη εφόσον επεξεργαστεί σε υψηλή θερμοκρασία. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω εγώ κι απο το λίγο που έψαξα τότε στο ιντερνετ θυμάμαι πως το ειχα επαληθεύσει. Βέβαια η μνήμη μου δεν το δυνατόν μου σημείο αυτη την περιοδο!! 🤣 

Παρόλα αυτά, επειδη ειδικοί δεν ειμάστε, ο καθένας κρίνει και πράττει με όσα του λέει ο γιατρός του ή ο διατροφολόγος του. ;) Άλλωστε, μπορεί να είναι κανείς σίγουρος για το οτιδήποτε τρώμε? Αν δεν το έχεις φυτέψει ο ίδιος στον κήπο σου ή δεν εχεις μαζέψει το αυγό από την κοτούλα σου για παράδειγμα, μπορείς να είσαι σίγουρος...? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2023 at 5:36 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά αυτή η διατροφολόγος δεν σου λέει φάε στέβια, απλά η φίλη μου έβλεπε ότι η σοκολάτα πχ δεν την ανέβαζε μετά στη μέτρηση και την έτρωγε. Και οι διατροφολογοι είναι κατά των υποκατάστατων γενικά, εμένα η δικιά μου μου έλεγε ακόμα και για τις κονσερβες ότι απαγορεύεται να τρώμε ειδικά στην εγκυμοσύνη. Ακόμα και ο πελτές πουμαρο, η ο τόνος.

Πηγα και εγώ και αγορασα αυτές τις ΙΟΝ ευτυχώς δεν έφαγα πολλές μόνο 2, αλλά green cola αναψυκτικά πίνει συνέχεια ο άντρας μου. Καλά που μου το είπες να τα κόψουμε. Δεν μπορούμε να στραφούμε πουθενά εμείς οι γλυκατζιδες ρε παιδί μου....

Καλημερα!!

Ειναι αλήθεια πως δεν ανεβάζουν το σάκχαρο τα προϊόντα με στέβια. Να σου πω... εμενα για πουμαρο και πελτε δεν μου ειπε, μου ειπε ομως για τόνο και γενικα για οτιδηποτε σε κονσερβα, μανιταρια, φασολια, όλα αυτα μου ειπε ασε τα καλυτερα. Αλλά τι να διαφέρει? κι αυτα επεξεργασμενα προϊοντα ειναι.... Αλλά οκ, πες τον τονο δε θα τον φας, αλλά πουμαρό δεν θα βάλεις στο φαγητο...? 

Σχετικά με την green cola, επινε ο πατερας μου κιβώτια ολόκληρα. Για ενα μεγαλο διάστημα δούλευε σε νησί και στο ιδιο συγκροτημα εμενε ένας αναισθησιολόγος παίδων απο το μητερα αν θυμαμαι καλα. Μολις τον ειδε με τα μπουκαλια, του λεει πεταξε τα οπως εισαι. Πιες καλυτερα κανονικη coca cola, οχι αυτο το πράγμα. Τα χρειαστηκε ο πατερας μου, δεν ξερω τι αλλο του ειπε 😂 Πάντως δεν ξαναηπιε ουτε σταγονα.

Εμεις οι γλυκατζηδες και βαζω και τον εαυτο μου μεσα καλύτερα λιγοτερη ποσοτητα κανονικου προϊόντος παρά με γλυκαντικά. Επισης φουλ επικινδυνη η ασπαρτάμη. Επειδη ειχα αντιμετωπισει ένα στοματολογικο προβλημα, ειχα ψαξει πολυ. Η ασπαρταμη ευθυνεται για πολλα κακά κι επισης για τη νέκρωση αγγειων της γλώσσας. 

Όπως εγραψα και σε μια άλλη φιλη που μου απαντησε πως η στεβια δεν ειναι καρκινογονα, εγω γνωριζω πως δεν ειναι στην φυσικη της μορφη. Μετα την επεξεργασια γινεται επικινδυνη. Και τωρα θυμηθηκα πριν απο μερικα χρονια, μολις η στεβια ειχε αρχισει να γινεται μοδα έκανα διατροφη με τον κυριο Παπαλαζάρου, τον γνωστο που έβγαινε στη Μενεγάκη. Τότε αυτός μου ειχε πει να μην τρωω κατι με στέβια καθώς ακομα ηταν πολύ νωρίς για να ξερουμε αν ειναι επιβλαβής ή οχι εφόσον επεξεργαστεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!! 

Δεν ειναι καρκινογονα η στέβια στην φυσική της μορφή. Όπως έρχεται απο το φυτό. Γίνεται όμως επικινδύνη εφόσον επεξεργαστεί σε υψηλή θερμοκρασία. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω εγώ κι απο το λίγο που έψαξα τότε στο ιντερνετ θυμάμαι πως το ειχα επαληθεύσει. Βέβαια η μνήμη μου δεν το δυνατόν μου σημείο αυτη την περιοδο!! 🤣 

Παρόλα αυτά, επειδη ειδικοί δεν ειμάστε, ο καθένας κρίνει και πράττει με όσα του λέει ο γιατρός του ή ο διατροφολόγος του. ;) Άλλωστε, μπορεί να είναι κανείς σίγουρος για το οτιδήποτε τρώμε? Αν δεν το έχεις φυτέψει ο ίδιος στον κήπο σου ή δεν εχεις μαζέψει το αυγό από την κοτούλα σου για παράδειγμα, μπορείς να είσαι σίγουρος...? 

Εγώ είμαι διατροφολόγος 😊 στο χαροκόπειο όλοι οι καθηγητές μας συμφωνούσαν ότι καλύτερα να αποφεύγουμε τα πολλά γλυκαντικα όπως και άλλα που προωθούνται και είναι απλά στη μόδα πχ τα χωρίς γλουτενη (εκτός αν κάποιος έχει διάγνωση κοιλιοκακης). Αν όμως είναι στο διαβήτη να ενθαρρύνουμε κάποιο γλυκαντικό η στεβια είναι το καλύτερο και το πιο ακίνδυνο ουσιαστικά. Αν το πάμε με το τι κυκλοφορεί και για τα γαλακτοκομικά λένε δεν ξέρω κι εγώ τι (που τα περισσότερα δεν ισχύουν όπως λέγονται και είναι για να προωθούν τα άλλα τρεντι τρόφιμα όπως τα γάλατα ξηρών καρπών) και το κρέας και ο, τι είναι μαγειρεμένο σε κάρβουνα και σε υψηλές θερμοκρασίες έχει συσχέτιση με καρκίνους (αυτό όντως) κλπ κλπ. Δε γίνεται να τα κόψουμε όλα όπως λες κι εσύ. Είπα να το διευκρινίσω γιατί όταν για κάτι γίνεται αναφορά με αυτό τον τρόπο ("ποτέ στεβια. Είναι καρκινογόνα") μπορεί μετά να μεταφέρεται από στόμα σε στόμα με τρόμο χωρίς λόγο. Μακάρι να είχαμε όλοι πρόσβαση σε τρόφιμα που ξέρουμε ότι είναι "καθαρά" χωρίς φυτοφάρμακα, χωρίς αντιβιοτικά κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τα μνμ τα σας, με ηρέμησαν! Στο μεταξύ κατά βάθος το ξέρω πόσο υπερβολική μπορεί να με κάνει το άγχος μου. Και εγώ είμαι μόνιμα με σερβιετακια και ξεκίνησα από την αρχή γιατί παρακολουθούσα αν υπάρχει καφέ η κάποιο αίμα. Όντως παρατηρώ μέρες μέρες πως είναι αυξημένα και άλλες κυρίως όταν "τρέχει" το utrogestan (καλά αυτό το έχω παντρευτεί όπως φαίνεται ο γιατρός δεν μου το κόβει μιας και εμφάνισα λίγα καφέ στην 13-14 εβδομάδα). 

Καλημέρα κορίτσι μου! Μια όμορφη κ τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι ❤️❤️

Και εγώ τα έχω παντρευτεί τα utrogestan.. τα συνεχίζω κανονικά (3 υπόθετα την ημέρα) από τη 14η εβδομάδα, έως και σήμερα (20η).. Ο λόγος είναι κάποιες πρόωρες συσπάσεις που είχα εμφανίσει στην 14η εβδομάδα. Θα φτάσω Β αυχενική κ μετά θα αποφασίσει αν θα τα μειώσω/κόψω ή όχι.

Πολλές λοιπόν φορες κ εγώ τα βλέπω να "τρέχουν" στο σερβιετάκι κ αυτό μου συμβαίνει όταν έχω μείνει λιγότερο από 40 λεπτά στο κρεβάτι μετά την εφαρμογή τους. Και ναι, συμβάλλουν στο να υπάρχει μια υγρασία μόνιμα στο σερβιετάκι, λόγω των μικροδιαρροών που κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εγώ είμαι διατροφολόγος 😊 στο χαροκόπειο όλοι οι καθηγητές μας συμφωνούσαν ότι καλύτερα να αποφεύγουμε τα πολλά γλυκαντικα όπως και άλλα που προωθούνται και είναι απλά στη μόδα πχ τα χωρίς γλουτενη (εκτός αν κάποιος έχει διάγνωση κοιλιοκακης). Αν όμως είναι στο διαβήτη να ενθαρρύνουμε κάποιο γλυκαντικό η στεβια είναι το καλύτερο και το πιο ακίνδυνο ουσιαστικά. Αν το πάμε με το τι κυκλοφορεί και για τα γαλακτοκομικά λένε δεν ξέρω κι εγώ τι (που τα περισσότερα δεν ισχύουν όπως λέγονται και είναι για να προωθούν τα άλλα τρεντι τρόφιμα όπως τα γάλατα ξηρών καρπών) και το κρέας και ο, τι είναι μαγειρεμένο σε κάρβουνα και σε υψηλές θερμοκρασίες έχει συσχέτιση με καρκίνους (αυτό όντως) κλπ κλπ. Δε γίνεται να τα κόψουμε όλα όπως λες κι εσύ. Είπα να το διευκρινίσω γιατί όταν για κάτι γίνεται αναφορά με αυτό τον τρόπο ("ποτέ στεβια. Είναι καρκινογόνα") μπορεί μετά να μεταφέρεται από στόμα σε στόμα με τρόμο χωρίς λόγο. Μακάρι να είχαμε όλοι πρόσβαση σε τρόφιμα που ξέρουμε ότι είναι "καθαρά" χωρίς φυτοφάρμακα, χωρίς αντιβιοτικά κλπ. 

Ωωω με συγχωρεις, δεν το ήξερα ότι εισαι του επαγγέλματος.

Συμφωνώ, δεν ηταν σωστό να το θεσω έτσι εξ αρχής απλά καμια φορά και ο γραπτος λόγος ξέρεις πως ειναι... Μοιαζει τετραγωνος και αυστηρός ενω δεν ειναι. Σαφώς δεν θα πρεπει να τρομαζει κανεις κανέναν. Ο καθένας μοιράζεται εδώ μέσα κι οι υπόλοιποι ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι, ακουμε, ενημερωνόμαστε και επειτα κρινουμε ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εγώ είμαι διατροφολόγος 😊 στο χαροκόπειο όλοι οι καθηγητές μας συμφωνούσαν ότι καλύτερα να αποφεύγουμε τα πολλά γλυκαντικα όπως και άλλα που προωθούνται και είναι απλά στη μόδα πχ τα χωρίς γλουτενη (εκτός αν κάποιος έχει διάγνωση κοιλιοκακης). Αν όμως είναι στο διαβήτη να ενθαρρύνουμε κάποιο γλυκαντικό η στεβια είναι το καλύτερο και το πιο ακίνδυνο ουσιαστικά. Αν το πάμε με το τι κυκλοφορεί και για τα γαλακτοκομικά λένε δεν ξέρω κι εγώ τι (που τα περισσότερα δεν ισχύουν όπως λέγονται και είναι για να προωθούν τα άλλα τρεντι τρόφιμα όπως τα γάλατα ξηρών καρπών) και το κρέας και ο, τι είναι μαγειρεμένο σε κάρβουνα και σε υψηλές θερμοκρασίες έχει συσχέτιση με καρκίνους (αυτό όντως) κλπ κλπ. Δε γίνεται να τα κόψουμε όλα όπως λες κι εσύ. Είπα να το διευκρινίσω γιατί όταν για κάτι γίνεται αναφορά με αυτό τον τρόπο ("ποτέ στεβια. Είναι καρκινογόνα") μπορεί μετά να μεταφέρεται από στόμα σε στόμα με τρόμο χωρίς λόγο. Μακάρι να είχαμε όλοι πρόσβαση σε τρόφιμα που ξέρουμε ότι είναι "καθαρά" χωρίς φυτοφάρμακα, χωρίς αντιβιοτικά κλπ. 

Ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες κορίτσι μου, ως ειδικός που είσαι.

Διαβάζω διατροφολογία από χόμπι εδώ κ αρκετά χρόνια κ μου επιβεβαίωσες αυτό που είχα διαπιστώσει από διάφορες έρευνες, πως η στέβια είναι το λιγότερο επικίνδυνο τεχνητό γλυκαντικό από όλα. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι επιτρέπονται υπερβολές. Πριν μείνω έγκυος, χρησιμοποιούσα σιρόπι σφενδάμου (ως καλύτερη επιλογή από απλή ζάχαρη, με μικρότερο ΓΔ) και χουρμάδες (σε σπιτικά κέικ ή smoothies).

Διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης, και σήμερα στον ενδοκρινολόγο, θα τον ρωτήσω αν μου επιτρέπει να εντάξω λίγη σοκολάτα με στέβια κάποιες ημέρες κ αν όχι, θα στραφώ σε διατροφολόγο για να βρω εναλλακτικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Μια όμορφη κ τελειόμηνη κύηση σου εύχομαι ❤️❤️

Και εγώ τα έχω παντρευτεί τα utrogestan.. τα συνεχίζω κανονικά (3 υπόθετα την ημέρα) από τη 14η εβδομάδα, έως και σήμερα (20η).. Ο λόγος είναι κάποιες πρόωρες συσπάσεις που είχα εμφανίσει στην 14η εβδομάδα. Θα φτάσω Β αυχενική κ μετά θα αποφασίσει αν θα τα μειώσω/κόψω ή όχι.

Πολλές λοιπόν φορες κ εγώ τα βλέπω να "τρέχουν" στο σερβιετάκι κ αυτό μου συμβαίνει όταν έχω μείνει λιγότερο από 40 λεπτά στο κρεβάτι μετά την εφαρμογή τους. Και ναι, συμβάλλουν στο να υπάρχει μια υγρασία μόνιμα στο σερβιετάκι, λόγω των μικροδιαρροών που κάνουν.

Σε ευχαριστώ πολύ @Ersi85 εύχομαι όλες μας να φτάσουμε ήρεμα και εύκολα στο πολυπόθητο όνειρο 🙏🙏🙏 ! Απλά νομίζω (δεν είμαι σίγουρη) ότι είναι αυξημένα από χτες. Τώρα βέβαια είμαι οκ για την ώρα δεν παρατηρώ κάτι. Στο μεταξύ μερικές φορές εμένα φεύγει σχεδόν το μισό utrogestan απλά λιωμένο ( sorry για την περιγραφή) άρα δεν έχει μάλλον απορροφηθεί. Τώρα πλέον φροντίζω ένα 20λεπτο να μένω στον καναπέ έστω και καθιστή (πρέπει να ξαπλώνω για να απορροφηθεί ? Δεν έχω καταλάβει). Το βράδυ είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί το βάζω και πέφτω για ύπνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...