Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

@mummy to beμου έτρεξαν τα σαλια!

Η αλήθεια πως κι εμείς, αγοράζουμε μπιφτέκια απο το χασάπη και τα ψηνουμε στο τηγάνι. Κοβουμε μαρουλια, κρεμμύδια, τομάτες, πικλες, κρεμμύδια ξηρά, ολες τις σως, μαγιονέζα, μπάρμπεκιου, κέτσαπ, μουστάρδα, πατατας στο airfryer, ψωμάκια για μπεργκερ στο φούρνο, μπυριτσα 0% και γίνεται χαμός! 

Κι εσύ τώρα, με την τόσο αναλυτική περιγραφή μου άνοιξες εμένα την όρεξη. Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

@mummy to beμου έτρεξαν τα σαλια!

Η αλήθεια πως κι εμείς, αγοράζουμε μπιφτέκια απο το χασάπη και τα ψηνουμε στο τηγάνι. Κοβουμε μαρουλια, κρεμμύδια, τομάτες, πικλες, κρεμμύδια ξηρά, ολες τις σως, μαγιονέζα, μπάρμπεκιου, κέτσαπ, μουστάρδα, πατατας στο airfryer, ψωμάκια για μπεργκερ στο φούρνο, μπυριτσα 0% και γίνεται χαμός! 

Ένα σαλακι έτρεξε και σε μένα..... 

Να ρωτήσω κάτι άσχετο! Το airfryer είναι καλό; Γενικά μπορείς να το χρησιμοποιείς για διάφορα ή καταλήγει απλά να πιάνει χώρο στον πάγκο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Μπραβοοο!!!! Τι ωραία και τα δικά σου νέα!!!! Η μπέμπα όντως θα βγει κοριτσαρος!!! :)

καρδιοτοκογραφημα έκανες δηλαδή στον εμβρυολογο? Το ζητήσατε 'η ήταν στο πακέτο? Εμάς δεν μας έκανε κάτι τέτοιο ο εμβρυολογος. Το παιδί είδε  πολύ καλά  και μέσα σε ένα μισάωρο είχαμε φύγει. Ούτε καν νηξη δεν μας έκανε και αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε? Δηλαδή ακόμα και τον τράχηλο εγώ του είπα να τον μετρήσει. 

ο γυναικολόγος μου είπε ότι για καρδιοτογραφο θα πάω 36η εβδομάδα στο νοσοκομείο. 

Παρενέργειες εμβολίου ούτε εγώ είχα πέρα από λίγο πόνο στο χέρι. Όλα καλά :)

μήπως η μπέμπα έχει πάρει θέση? 

συσπάσεις έκανες?

έχουμε.μια ψησταριά μικρή αλλά με την ζέστη τώρα ούτε να την βλέπω δεν θέλω. Μάλλον θα τα πετάξω στον φούρνο τα μπιφτέκια και θα φτιάξω ένα μεγάλο burger να ησυχάσω. Αχαχαχα

εγώ καθαριότητα δωματίου μάλλον αύριο θα κάνω. Χθες και σήμερα παρέλαβα 2 δέματα με πράγματα οπότε από αύριο έχει καθαρισμό ντουλάπας, πλύσιμο και σίδερο. 

απολύμανση στο καρότσι πρέπει? 'η εσύ το κάνεις από επιλογή?

Δεν το ζήτησα εγώ το καρδιοτοκογραφημα, μόνος του μου το έκανε. Συσπάσεις νομίζω μόνο μια κατέγραψε αλλά εγώ δεν τις νιώθω ακόμα. Πολύ πολύ σπάνια νιώθω ένα πέτρωμα αλλά ευτυχώς δεν νιώθω ακόμα. Μου είπε η μαία πως είναι εντάξει αυτό. 
Τον τράχηλο δεν τον ρωτησα, είχα το νου μου να δει αν το μωρό είναι καλά ❤️

 

Η μπουμπού ναι, έχει γυρίσει, αλλά κατά 90% μου είπε πως μένει εκεί. Ακόμα γυρίζει αλλα όχι για πολύ. 
Ευτυχως που δεν κάναμε παρενέργειες γτ με την ζέστη άντε να σήκωνε πυρετό, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!

 

Εγω πακέτο περιμένω το στρώμα του πάρκου, απλά ότι θα μπαίνει στο σωμάτιο θα μπαίνει μόνο καθαρό πλέον. 
Για το καρότσι δεν ξέρω αν είναι αναγκαίο δεδομένου ότι έχουμε καιρό μέχρι να μπει στο καρότσι, έχουμε πάρει αυγο αλλά εγώ όλα αυτά είπα να τα ψεκάσω με baby planet που γράφει πως Κάνει και να τα βγάλω στον ήλιο. Δεν θα κάνω κάτι άλλο, άλλωστε κ στο αυγο κ στο ριλαξ δεν θα βάλουμε μια πανιτσα; Αν βγάλει λίγο γάλα, πως θα πλυθούν; Σκέψεις μοιράζομαι τώρα… κάπως έτσι πιστεύω πως θα κινηθούμε…

 

Για το μπέργκερ ναι, έστω κ στο φούρνο! Αρκεί να σου φύγει ο καημός! Εγώ ζήτησα από τη μάνα μου τυρόπιτα με φύλλο κανταΐφι πάντως 😂😂😂 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!

κι εγώ χάθηκα αλλά Τετάρτη που ξεκίνησε η άδεια μου έπλυνα τα πάντα, απολύμανα κ ετοίμασα το δωμάτιο της κουκλίτσας μου ❤️ Έχει μείνει να απολυμανω καρότσι, αυγο κ το ριλαξ! Όλα τα αλλά είναι έτοιμα!
Απο Δευτέρα κάνω κ τη βαλίτσα μου κ έτοιμη!

 

Σε αλλά νέα Τετάρτη είχαμε γιατρό, τη ζύγισε σχεδόν δυο κιλά και μου έκανε κ το εμβόλιο του κοκκιτη. Σε ένα τέταρτο είχαμε φύγει, το μωράκι μας ήταν μια χαρουλα κ δεν είχαμε κάτι άλλο να δούμε.

Χθες κάναμε την ντοπλερ. Ο εμβρυολογος μας έβγαλε 2250 😂😂

Για την εβδομάδα έπρεπε να είναι από 1800 εωσ 2300. 

Εχω ένα μεγάλο μωρό κατά τα φαινόμενα κ μετά από ερώτηση μου είπε πως δεν έχει σχέση με τη διατροφή μου αλλά με το ποσό μεγάλα μωρα είμασταν εμείς. 4200 ο καλός μου, τι παιδί θα γεννήσω;; 😂😂

Μου είπε όμως πως κ ένα παιδί 4 κιλών είναι οκ να γεννηθεί εφόσον έχουμε την «προδιαθεση» από τους γονεις. Καναμε κ καρδιοτοκογραφημα, μέσα σε σχεδόν μισή ώρα, 40 λεπτά περίπου πάτησα 32 φορές το κουμπί.  Ο γιατρός μου σχολίασε πως έχω ένα πολύ ζωηρό παιδακι 🤣

Οποτε κι όλα τα αλλά βγήκαν τέλεια με τις πιέσεις κ τις μετρήσεις κ φύγαμε γρήγορα κ από εκει. Τράχηλο δεν μου μέτρησαν αλλά δεν είδα κ την εξέταση να σας πω την αλήθεια, πιθανόν κάπου να το έχει καταγράψει αλλά επαναπαύτηκα στα λόγια του γιατρού. 
Παρενεργειες από το εμβόλιο δεν έχω ευτυχώς, ούτε καν πόνεσε το χέρι, ούτε πυρετό, τίποτα. Μου είπαν μόνο να προσέχω τα γνωστά φαγητά των εμβολίων αν κ χθες μου έδωσαν παγωτο για να κουνηθεί το παιδί κ μου είπαν πως 24 ώρες αν έχουν περάσει, είναι οκ. 
Μου είπαν πως δεύτερη ντοπλερ δεν χρειάζεται σε μια κύηση σαν αυτή κ πήρα τα πάνω μου!! 
Γιατρό έχουμε ξανά 1/8!

 

Απο τα σχόλια που είδα κορίτσια κ εγώ έχω φουλ κατακράτηση παρόλο που το αλάτι το έχω μειώσει στο ελάχιστο. Τα χέρια μου είναι σαν λουκάνικα κ τα πόδια μου σαν φρατζολακια. Ευτυχώς ξαπλώνω λίγο το μεσημέρι κ κάπως στρώνει το πράγμα. 
 

Επισης @Watermelon να πεις στον καλό σου ότι ήρθε η ώρα να σου πάρει μια ψησταριά. Εκτός αν έχετε κήπο όποτε να στήσετε ένα μπάρμπεκιου, εγώ τις λιγούρες για μπέργκερ έτσι τις καταπολεμώ 😂 ο άντρας μου ψήνει μπιφτέκια από κιμά που αγοράζουμε εμείς κ ψήνουμε όσο θελουμε κ τα υπόλοιπα υλικά είναι πλυμένα από εμάς όποτε τρώμε υπεύθυνα! Μουχλιάζω το μαρούλι κ τις ντοματες στο ξύδι κ τρώω άφοβα. Τυράκι, κρεμμύδια συνταγή από Ακη για τέλειο καραμελωμα κι όλα μια χαρά 😂😂

Γέλασα πολύ με το κουμπί να ξέρεις, γιατί και γω αυτό έκανα 😄 ζωηρόυλες οι μπουμπουλες μας!!! Όλα μια χαρά λοιπόν, ησυχάσεις και με καρδιοτοκραφο❤️!! Το καροτσι θα το απολυμανεις από τώρα ε? Και μετά που θα το έχεις? Το είχαμε σκεφτεί και μεις αλλά λέω που θα το βαλω μετά, δεν θα σκονίζεται?? Αφού καλό Σεπτεμβρη θα το χρησιμοποιησουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Μπραβοοο!!!! Τι ωραία και τα δικά σου νέα!!!! Η μπέμπα όντως θα βγει κοριτσαρος!!! :)

καρδιοτοκογραφημα έκανες δηλαδή στον εμβρυολογο? Το ζητήσατε 'η ήταν στο πακέτο? Εμάς δεν μας έκανε κάτι τέτοιο ο εμβρυολογος. Το παιδί είδε  πολύ καλά  και μέσα σε ένα μισάωρο είχαμε φύγει. Ούτε καν νηξη δεν μας έκανε και αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε? Δηλαδή ακόμα και τον τράχηλο εγώ του είπα να τον μετρήσει. 

ο γυναικολόγος μου είπε ότι για καρδιοτογραφο θα πάω 36η εβδομάδα στο νοσοκομείο. 

Παρενέργειες εμβολίου ούτε εγώ είχα πέρα από λίγο πόνο στο χέρι. Όλα καλά :)

μήπως η μπέμπα έχει πάρει θέση? 

συσπάσεις έκανες?

έχουμε.μια ψησταριά μικρή αλλά με την ζέστη τώρα ούτε να την βλέπω δεν θέλω. Μάλλον θα τα πετάξω στον φούρνο τα μπιφτέκια και θα φτιάξω ένα μεγάλο burger να ησυχάσω. Αχαχαχα

εγώ καθαριότητα δωματίου μάλλον αύριο θα κάνω. Χθες και σήμερα παρέλαβα 2 δέματα με πράγματα οπότε από αύριο έχει καθαρισμό ντουλάπας, πλύσιμο και σίδερο. 

απολύμανση στο καρότσι πρέπει? 'η εσύ το κάνεις από επιλογή?

Όχι βρε γιατί να πρέπει, μια χαρά σου είπε ο γιατρός για 36η,κανονικα όταν μπαίνεις στο μήνα γίνεται και μετά κάθε εβδομάδα! Μην ανυσηχεις, το καροτσι και γω θα το απολυμανω από επιλογή αλλά πιστεύω ότι πρέπει κιόλας. Λίγο φρεσκάρισμα πότε δεν κάνει κακό αν και από κατω θα βάζουμε σίγουρα σεντονακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

@mummy to beμου έτρεξαν τα σαλια!

Η αλήθεια πως κι εμείς, αγοράζουμε μπιφτέκια απο το χασάπη και τα ψηνουμε στο τηγάνι. Κοβουμε μαρουλια, κρεμμύδια, τομάτες, πικλες, κρεμμύδια ξηρά, ολες τις σως, μαγιονέζα, μπάρμπεκιου, κέτσαπ, μουστάρδα, πατατας στο airfryer, ψωμάκια για μπεργκερ στο φούρνο, μπυριτσα 0% και γίνεται χαμός! 

Κάλε ναι!!! 🤪🤪🤪🤪 Σιγά μην φάμε απέξω που βάζουν ότι να’ναι! 
Και σουβλάκια ψήνουμε εμείς, κοτόπουλακι από πτηνοπωλειο να ξέρουμε τι πάει στα μωράκια μας!

Βεράντα μουσική κ καλή παρέα κ είναι το ίδιο! 
Μπυρα χωρίς αλκοόλ δεν πίνω, δεν μου καλοαρεσει αλλά παίρνουμε ανανά τον κάνω πουρέ κ βάζω σουεπς πορτοκαλί. Ο άντρας μου βάζει κ βότκα 😂

Έτοιμες οι ιδέες για το σ/κ!! 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γέλασα πολύ με το κουμπί να ξέρεις, γιατί και γω αυτό έκανα 😄 ζωηρόυλες οι μπουμπουλες μας!!! Όλα μια χαρά λοιπόν, ησυχάσεις και με καρδιοτοκραφο❤️!! Το καροτσι θα το απολυμαίνει από τώρα ε? Και μετά που θα το έχεις? Το είχαμε σκεφτεί και μεις αλλά λέω που θα το βαλω μετά, δεν θα σκονίζεται?? Αφού καλό Σεπτεμβρη θα το χρησιμοποιησουμε

Ναι τσαχπίνες κ ζωηρές ❤️❤️❤️

Να είναι γερά όλα τα μωράκια 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Για την ώρα το καρότσι είναι στημένο στο διάδρομο, σε μια άκρη. Θα το διπλώσω μόλις το απολυμανω κ θα μείνει εκεί κ σκέφτομαι να του βάλω ένα σεντόνι, ξέρεις από αυτά που κρατάμε για όταν βάφουμε 😂

Μωρε εγώ της έχω πάρει αυγό κ ανταπτορα που κουμπώνει στο σκελετό του καροτσιου. Πρακτικά εγώ μετά το Πάσχα θα το χρησιμοποιήσω… μέχρι τότε θα την βολεύω στο αυγο για όσο χωράει. Όποτε τότε ούτε καλά θα μας νοιάζει η τόση αποστείρωση. Θα είναι ήδη εμβολιασμενα τα μπουμπούκια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Όχι βρε γιατί να πρέπει, μια χαρά σου είπε ο γιατρός για 36η,κανονικα όταν μπαίνεις στο μήνα γίνεται και μετά κάθε εβδομάδα! Μην ανυσηχεις, το καροτσι και γω θα το απολυμανω από επιλογή αλλά πιστεύω ότι πρέπει κιόλας. Λίγο φρεσκάρισμα πότε δεν κάνει κακό αν και από κατω θα βάζουμε σίγουρα σεντονακι

Συμφωνώ. Μόνο κ μόνο γιατί μπορεί να τα έχουν σύρει τα υφάσματα από εδώ κι από εκεί μέχρι να ραφτει το καρότσι. Δεν θα κάνω κάτι τρελό όμως, baby planet σπρευ απολυμαντικό κ θα αφήσω τον ήλιο κ τους 40+ βαθμούς να κάνουν την δουλειά τους 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια εγώ τα έβαλα όλα πλυντήριο. Εκτός από έναν κύλινδρο που δεν χώραγε. Φωλιές, μαξιλάρια, κουβέρτες όλα πλυντήριο με λίγες στροφές. 
κ μετά με τον ατμό φουλ κάψιμο. 
Και τον κύλινδρο που δεν χώραγε το ψέκασα με baby planet  το έβγαλα στον ήλιο κ μετά με το σίδερο πάλι το έκαψα. 
Θελω να πιστεύω πως θα είναι προστατευμένα τα μπεμπακια, ποσό πιο πολύ…;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι τσαχπίνες κ ζωηρές ❤️❤️❤️

Να είναι γερά όλα τα μωράκια 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Για την ώρα το καρότσι είναι στημένο στο διάδρομο, σε μια άκρη. Θα το διπλώσω μόλις το απολυμανω κ θα μείνει εκεί κ σκέφτομαι να του βάλω ένα σεντόνι, ξέρεις από αυτά που κρατάμε για όταν βάφουμε 😂

Μωρε εγώ της έχω πάρει αυγό κ ανταπτορα που κουμπώνει στο σκελετό του καροτσιου. Πρακτικά εγώ μετά το Πάσχα θα το χρησιμοποιήσω… μέχρι τότε θα την βολεύω στο αυγο για όσο χωράει. Όποτε τότε ούτε καλά θα μας νοιάζει η τόση αποστείρωση. Θα είναι ήδη εμβολιασμενα τα μπουμπούκια 

Α εντάξει τότε εγώ το έχω ακόμα μέσα στο κουτί του, το είχαμε ανοίξει μόνο για να το δούμε!! Καλά το αυγό το ξέχασα τελείως και μεις πήραμε αντάπτορες οπότε θα παίξει πολύ αλλά σκέφτομαι πως αν βγούμε καμία βόλτα πολύωρη θέλω να είναι στο καρότσι της πιο άνετα, αυτά τα αυγά όσο πρακτικά είναι στην μετακίνηση άλλο τοσο φαίνονται άβολα γιαυτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Πάντως κορίτσια εγώ τα έβαλα όλα πλυντήριο. Εκτός από έναν κύλινδρο που δεν χώραγε. Φωλιές, μαξιλάρια, κουβέρτες όλα πλυντήριο με λίγες στροφές. 
κ μετά με τον ατμό φουλ κάψιμο. 
Και τον κύλινδρο που δεν χώραγε το ψέκασα με baby planet  το έβγαλα στον ήλιο κ μετά με το σίδερο πάλι το έκαψα. 
Θελω να πιστεύω πως θα είναι προστατευμένα τα μπεμπακια, ποσό πιο πολύ…;

Μία χαρά τέλεια τα έκανες φίλη!! Και γω ακριβώς αυτα εκανα, ο άνδρας μου βέβαια επιμένει ότι η φωλιά σαν να πειραχτηκε κάπως το σχήμα της αλλά ούτε καν του φαίνεται, αφού έμπαινε πλυντήριο!! Σκέψου άλλες δεν τα κάνουν καθόλου όλα αυτά... 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Συμφωνώ. Μόνο κ μόνο γιατί μπορεί να τα έχουν σύρει τα υφάσματα από εδώ κι από εκεί μέχρι να ραφτει το καρότσι. Δεν θα κάνω κάτι τρελό όμως, baby planet σπρευ απολυμαντικό κ θα αφήσω τον ήλιο κ τους 40+ βαθμούς να κάνουν την δουλειά τους 😂

Τελικά το απορρυπαντικό που πήρες αφήνει μυρωδιά? 'η όλα τελικά καταλήγουν να είναι άοσμα για ευνόητους λόγους? 

Μάλλον και εγώ κάτι τέτοιο θα κάνω αλλά λέω για πιο μετά. Την βάση θα την περάσω με ένα απολυμαντικό βρεφικό και μετά το αυγό και την καλαθουνα. Την άλλη θήκη που τα χωράει μέχρι 3-4 χρ. Δεν θα την κάνω ακόμα.  Προς το παρόν, το καρότσι αφού το βγάλαμε από την κούτα, το αφήσαμε στην άκρη με το νάυλον . Λέω να μην το ξετυλιξω ακόμα γιατί θα σκονιστει. Το μαξιλάρι θηλασμού το έπλυνα, το έβαλα σε μια θήκη και περιμένει κ αυτό. Αύριο όλα μαζί τα υπόλοιπα τα μωρουδιακα :) τα δικά μου είναι έτοιμα

από βρεφική περιποίηση (αφρολουτρα κλπ) ποια εταιρία θα πάρετε? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Τελικά το απορρυπαντικό που πήρες αφήνει μυρωδιά? 'η όλα τελικά καταλήγουν να είναι άοσμα για ευνόητους λόγους? 

Μάλλον και εγώ κάτι τέτοιο θα κάνω αλλά λέω για πιο μετά. Την βάση θα την περάσω με ένα απολυμαντικό βρεφικό και μετά το αυγό και την καλαθουνα. Την άλλη θήκη που τα χωράει μέχρι 3-4 χρ. Δεν θα την κάνω ακόμα.  Προς το παρόν, το καρότσι αφού το βγάλαμε από την κούτα, το αφήσαμε στην άκρη με το νάυλον . Λέω να μην το ξετυλιξω ακόμα γιατί θα σκονιστει. Το μαξιλάρι θηλασμού το έπλυνα, το έβαλα σε μια θήκη και περιμένει κ αυτό. Αύριο όλα μαζί τα υπόλοιπα τα μωρουδιακα :) τα δικά μου είναι έτοιμα

από βρεφική περιποίηση (αφρολουτρα κλπ) ποια εταιρία θα πάρετε? 

 

Εγω εχω πάρει όλη την σειρά της pharmasept, όπως και για μένα αφρόλουτρο και ευαίσθητη περιοχή  τα mama's firming!! Μαρεσει πάρα πολύ η μυρωδιά τους και είναι η μισή τιμή από τις frezyderm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Ένα σαλακι έτρεξε και σε μένα..... 

Να ρωτήσω κάτι άσχετο! Το airfryer είναι καλό; Γενικά μπορείς να το χρησιμοποιείς για διάφορα ή καταλήγει απλά να πιάνει χώρο στον πάγκο;

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ για πολλά. Σίγουρα είναι τέλειο για πατάτες προτηγανισμενες, και για σνακς που είναι για τηγάνι. Μετά το χρησιμοποιώ και για ψάρι, γλωσσίτσες μικρές η γλώσσα φιλέτο παναρισμενες. 

Γενικά δεν τη μετανιώνω την αγορά γιατί σου προσφέρει μια ευκολία κάποιες φορές αλλα θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μία χαρά τέλεια τα έκανες φίλη!! Και γω ακριβώς αυτα εκανα, ο άνδρας μου βέβαια επιμένει ότι η φωλιά σαν να πειραχτηκε κάπως το σχήμα της αλλά ούτε καν του φαίνεται, αφού έμπαινε πλυντήριο!! Σκέψου άλλες δεν τα κάνουν καθόλου όλα αυτά... 🙄

Σώπα κάλε που πειράχτηκε το σχήμα της! Το έβαλες σε πολλές στροφές; Εγώ το έβαλα στις 400, είχε τόση ζέστη που θα στέγνωνε. Κ πράγματι, μέσα σε δυο ώρες ήταν άψογη! 
Να μην κάνουν ούτε αυτά;;; Εντάξει είπαμε, νορμαλ πράγματα, ούτε υπερβολές ούτε τίποτα απολύτως. 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Α εντάξει τότε εγώ το έχω ακόμα μέσα στο κουτί του, το είχαμε ανοίξει μόνο για να το δούμε!! Καλά το αυγό το ξέχασα τελείως και μεις πήραμε αντάπτορες οπότε θα παίξει πολύ αλλά σκέφτομαι πως αν βγούμε καμία βόλτα πολύωρη θέλω να είναι στο καρότσι της πιο άνετα, αυτά τα αυγά όσο πρακτικά είναι στην μετακίνηση άλλο τοσο φαίνονται άβολα γιαυτα! 

Έχεις δίκιο αλλά θα έρθει ο χειμώνας, δύσκολα να κάνουμε πολύωρες βόλτες γιατί θα είναι πολύ νινακια ακόμα! Βέβαια θα μου πεις έχουμε κάτι μέρες μέσα στον Φλεβάρη που είναι για εκδρομές 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Τελικά το απορρυπαντικό που πήρες αφήνει μυρωδιά? 'η όλα τελικά καταλήγουν να είναι άοσμα για ευνόητους λόγους? 

Μάλλον και εγώ κάτι τέτοιο θα κάνω αλλά λέω για πιο μετά. Την βάση θα την περάσω με ένα απολυμαντικό βρεφικό και μετά το αυγό και την καλαθουνα. Την άλλη θήκη που τα χωράει μέχρι 3-4 χρ. Δεν θα την κάνω ακόμα.  Προς το παρόν, το καρότσι αφού το βγάλαμε από την κούτα, το αφήσαμε στην άκρη με το νάυλον . Λέω να μην το ξετυλιξω ακόμα γιατί θα σκονιστει. Το μαξιλάρι θηλασμού το έπλυνα, το έβαλα σε μια θήκη και περιμένει κ αυτό. Αύριο όλα μαζί τα υπόλοιπα τα μωρουδιακα :) τα δικά μου είναι έτοιμα

από βρεφική περιποίηση (αφρολουτρα κλπ) ποια εταιρία θα πάρετε? 

 

Όχι δεν μυρίζει κ μπορώ να σου πω ότι μετάνιωσα που δεν πήρα μαλακτικό γτ τα σεντόνια το ηθελαν…

θα πάρω αύριο όμως για τις επόμενες πλύσεις. 
Αφησε το ναι, ας μείνει κ όταν το χρειαστείς το κανεις με απολυμαντικό. Το μαξιλάρι το έπλυνα κ εγώ, έβαλα τη θήκη του σε καθαρό σημείο κ έβαλα στο ναυλον μόνο το εσωτερικό. Όποτε μόλις παμε στο νοσοκομείο θα βγάλω από τη βαλίτσα μου το καθαρό κάλυμμα κ θα το βάλω κι όλα μια χαρά. Άλλωστε πάλι πανιτσα θα βάλουμε πάνω. 
 

Για τη μπεμπα μόνο καθαρό οινόπνευμα κ γάζες πήρα σήμερα. Αφρόλουτρα κτλ θα πάρω, σκέφτομαι για frezyderm αλλά θα περιμένω να μου πει η παιδίατρος ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Εγω εχω πάρει όλη την σειρά της pharmasept, όπως και για μένα αφρόλουτρο και ευαίσθητη περιοχή  τα mama's firming!! Μαρεσει πάρα πολύ η μυρωδιά τους και είναι η μισή τιμή από τις frezyderm

Θελουμε ειδικό αφρόλουτρο για εμάς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ για πολλά. Σίγουρα είναι τέλειο για πατάτες προτηγανισμενες, και για σνακς που είναι για τηγάνι. Μετά το χρησιμοποιώ και για ψάρι, γλωσσίτσες μικρές η γλώσσα φιλέτο παναρισμενες. 

Γενικά δεν τη μετανιώνω την αγορά γιατί σου προσφέρει μια ευκολία κάποιες φορές αλλα θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό. 

Κορίτσι μου κακως που δεν την χρησιμοποιείς. Εμάς μας έχει λύσει τα χέρια. 
Αφενός είναι το καταλληλότερο για ζέσταμα, εγώ δεν ήθελα μικροκύματα λόγω ακτινοβολίας. Όποτε αυτό ζεσταίνει τα πάντα γρήγορα κ τα κάνει κ σούπερ. 
Αν το μάθεις, τηγανίζεις τα πάντα, πατάτες κολοκυθιά κτλ κ ψήνεις. Μπιφτέκια πχ ή ψαράκι, μέχρι τυροπιτάκια εγώ ψήνω. Κανεις τα πάντα που κανεις στο τηγάνι κ στο φούρνο εύκολα κ γρήγορα χωρίς να λερωνεις ταψί ή πυρέξ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Εγω εχω πάρει όλη την σειρά της pharmasept, όπως και για μένα αφρόλουτρο και ευαίσθητη περιοχή  τα mama's firming!! Μαρεσει πάρα πολύ η μυρωδιά τους και είναι η μισή τιμή από τις frezyderm

Και εγώ αυτά σκέφτομαι. Και επειδή όπως ξεκινήσουμε έτσι πρέπει να συνεχίσουμε σκέφτομαι την εταιρεία αυτή και γιατί διαβάζω πολύ καλές κριτικές αλλά και γιατί είναι οικονομικότερα από την frezyderm. Και αφού θα θέλουμε πολύ συχνά όλα αυτά τα σετ (κρέμες, αφρολουτρα κλπ) λέω να πάρω αυτό που θα αντέχει σίγουρα η τσέπη μου. Κυκλοφορούν και σε πολύ μεγάλες συσκευασίες. Δηλαδή το αφρολουτρα το βλέπω στο 1 λίτρο. Ενώ της frezyderm με μια γρήγορη ματιά, νομίζω είναι στα 500 ml Μαξ. 

Α. Για πείτε τι άλλο θέλουμε. 

Ξέρω για βούρτσα με φυσική τρίχα

Οινόπνευμα

Γάζες (απλές έτσι)

Κρέμα για συγκαμα

Κρέμα ενυδατικη

Λαδακι για ενυδάτωση (μου είπαν ότι το βάζεις εκεί που κάνει 'διίπλες' το δέρμα του μωρού για να μην κάνει συγκαμα

Αφρολουτρο

Σφουγγαρακι θέλει??

Τι άλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θελουμε ειδικό αφρόλουτρο για εμάς;; 

Όχι και γω στις λιγοτερες στροφές το έβαλα,μια χαρά είναι!! Σκεφτόμουνα ότι επειδή εδώ σε μας ο καιρός είναι πάντα καλος και το καλοκαίρι τραβάει πολύ μέχρι μέσα Οκτώβρη όλο και κάπου πηγαίνουμε, δλδ μπορεί να τύχει να φάμε ένα 4ωρο έξω για φαγητό και καφέ και μετα βολτα!! Νομίζω εκείνη τη στιγμή θα δούμε τι θα βολέψει για την καθεμία, ας έρθει εκείνη η ώρα και τι στον κόσμο ❤️!! Όχι όχι, εγώ έχω προτιμήσει και έχω πάρει ειδικο αφρόλουτρο και σαμπουαν γιατί στην αρχή με ενοχλούσαν όλα τα αρώματα, μετά το βολεύτηκα γιατι τρελενομαι για την απαλή μυρωδιά του και θα το συνεχίσω για να μην ενοχλεί και την μπεμπα όταν θα την έχω στην αγκαλιά μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Και εγώ αυτά σκέφτομαι. Και επειδή όπως ξεκινήσουμε έτσι πρέπει να συνεχίσουμε σκέφτομαι την εταιρεία αυτή και γιατί διαβάζω πολύ καλές κριτικές αλλά και γιατί είναι οικονομικότερα από την frezyderm. Και αφού θα θέλουμε πολύ συχνά όλα αυτά τα σετ (κρέμες, αφρολουτρα κλπ) λέω να πάρω αυτό που θα αντέχει σίγουρα η τσέπη μου. Κυκλοφορούν και σε πολύ μεγάλες συσκευασίες. Δηλαδή το αφρολουτρα το βλέπω στο 1 λίτρο. Ενώ της frezyderm με μια γρήγορη ματιά, νομίζω είναι στα 500 ml Μαξ. 

Α. Για πείτε τι άλλο θέλουμε. 

Ξέρω για βούρτσα με φυσική τρίχα

Οινόπνευμα

Γάζες (απλές έτσι)

Κρέμα για συγκαμα

Κρέμα ενυδατικη

Λαδακι για ενυδάτωση (μου είπαν ότι το βάζεις εκεί που κάνει 'διίπλες' το δέρμα του μωρού για να μην κάνει συγκαμα

Αφρολουτρο

Σφουγγαρακι θέλει??

Τι άλλο?

Ναι έτσι ακριβώς, εγώ το ένα λίτρο πήρα για αφρόλουτρο με ντισπενσερ για να είναι και πρακτικο και ανυπομονώ να το χρησιμοποιήσω!! Θέλουμε και μια κρέμα για αλλαγή πάνας εκτός από συγκαμα, γάζες απλές ναι οτιδήποτε, σήμερα μας ήρθε και το σετ περιποίησης και είναι τόσο μαλακή η χτένα από φυσική τρίχα τέλεια!!Έχει μέσα και νυχοκοπτη, ψαλίδακι και λιμες και μια οδοντοβουρτσα. Τον νυχοκοπτη θα τον χρειαστουμε σίγουρα για αρχή, μετά εγώ έχω πάρει και βαμβάκι σε τετράγωνο σχήμα για άλλαγη πάνας επειδή δεν θέλω να χρησιμοποιώ μωρομαντηλα, ένα θερμόμετρο σώματος και χώρου αυτά, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ξαναγραψω!! Α πήρα και μπατονετες αλλά τσάμπα της πήρα δεν κάνει για αρχή να της χρησιμοποιούμε καθαρίζουμε τα αφτακια τους λίγο με την άκρη της πετσέτας!! Τώρα για το σφουγγάρι εγώ δεν έχω πάρει, οι μαιες μας είπαν ότι η θα χρησιμοποιούμε γάζες για τον πωπο τους αντί για το χερι μας και για το σώμα υπάρχουν ειδικά γαντάκια πετσετε, εγώ τέτοια εχω! Συνήθως περιλαμβάνονται στο σετ με τις πετσετες-καπες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι έτσι ακριβώς, εγώ το ένα λίτρο πήρα για αφρόλουτρο με ντισπενσερ για να είναι και πρακτικο και ανυπομονώ να το χρησιμοποιήσω!! Θέλουμε και μια κρέμα για αλλαγή πάνας εκτός από συγκαμα, γάζες απλές ναι οτιδήποτε, σήμερα μας ήρθε και το σετ περιποίησης και είναι τόσο μαλακή η χτένα από φυσική τρίχα τέλεια!!Έχει μέσα και νυχοκοπτη, ψαλίδακι και λιμες και μια οδοντοβουρτσα. Τον νυχοκοπτη θα τον χρειαστουμε σίγουρα για αρχή, μετά εγώ έχω πάρει και βαμβάκι σε τετράγωνο σχήμα για άλλαγη πάνας επειδή δεν θέλω να χρησιμοποιώ μωρομαντηλα, ένα θερμόμετρο σώματος και χώρου αυτά, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ξαναγραψω!! Α πήρα και μπατονετες αλλά τσάμπα της πήρα δεν κάνει για αρχή να της χρησιμοποιούμε καθαρίζουμε τα αφτακια τους λίγο με την άκρη της πετσέτας!! Τώρα για το σφουγγάρι εγώ δεν έχω πάρει, οι μαιες μας είπαν ότι η θα χρησιμοποιούμε γάζες για τον πωπο τους αντί για το χερι μας και για το σώμα υπάρχουν ειδικά γαντάκια πετσετε, εγώ τέτοια εχω! Συνήθως περιλαμβάνονται στο σετ με τις πετσετες-καπες

Χμ. Εμάς νομίζω δεν είχε το μπουρνουζακι που πήραμε έξτρα γαντακι. 

Ποιο σετ πήρες με βούρτσα κλπ?

Θερμόμετρο σώματος θέλει κάποιο ιδιαίτερο? Γτ έχω 2 μασχάλης. Μην πάρω και 3ο αν είναι εφικτό. Αλλιώς αν θέλουν κάτι εξειδικευμένο να το πάρω με χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ για πολλά. Σίγουρα είναι τέλειο για πατάτες προτηγανισμενες, και για σνακς που είναι για τηγάνι. Μετά το χρησιμοποιώ και για ψάρι, γλωσσίτσες μικρές η γλώσσα φιλέτο παναρισμενες. 

Γενικά δεν τη μετανιώνω την αγορά γιατί σου προσφέρει μια ευκολία κάποιες φορές αλλα θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό. 

Κατάλαβα όπως τον ατμομαγειρα που είχαμε πάρει όταν ξεκίνησε ο μεγάλος μου στερεές! Σου λύνει πραγματικά τα χέρια αλλά μπορείς και χωρίς αυτόν!

Είδα και το μήνυμα της mummy πιο κάτω και νομίζω θα το βάλω στο πρόγραμμα!

Κορίτσια όσον αφορά το αυγό για τους πρώτους μήνες καλό είναι το μωρό να μην κάθεται πάνω από μία ώρα λόγω στάσης. Ακόμη και σε περίπτωση ταξιδιού δηλαδή θέλει συνεχώς στάσεις. Μεγαλώνοντας η μία ώρα γίνεται 1,5-2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Χμ. Εμάς νομίζω δεν είχε το μπουρνουζακι που πήραμε έξτρα γαντακι. 

Ποιο σετ πήρες με βούρτσα κλπ?

Θερμόμετρο σώματος θέλει κάποιο ιδιαίτερο? Γτ έχω 2 μασχάλης. Μην πάρω και 3ο αν είναι εφικτό. Αλλιώς αν θέλουν κάτι εξειδικευμένο να το πάρω με χαρά. 

Ένα απλό ψηφιακό από φαρμακειο θα κάνει την δουλειά του!! Γαντακια μπορείς να βρεις και στα orchestra σετακι πολύ οικονομικά και σε πολλά άλλα καταστήματα mysunshine κτλπ, ρίξε μια ματιά!! Το σετ που πήρα είναι το all star, το εχω χρησιμοποιησει στις ανιψιες μου και μου άρεσε. Υπάρχει ακόμα και σε ροζ και σε μαύρο εγώ πήρα το λευκό. Αν το αποφασίσεις να ξέρεις υπάρχει μια ελειψη γιατί κοίταξα να το πάρω από το koudounistra και περίμενα ενάμιση μήνα. Τελικά το βρήκα από το superbaby ετοιμοπαραδοτο, χθες το παρήγγειλα σήμερα το πρωί ήρθε! 

IMG_20230714_235616.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...