Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Ναι τα λόχεια κρατάνε 40 μέρες και σιγά σιγά θα γίνονται καφέ και θα μειώνονται μου έχει πει η γιατρός. Οπότε είμαστε στα μισά περίπου 😅

@peacock συμφωνώ ότι είσαι τυχερή που κοιμάται! Αν δεν τον ξυπνήσεις πότε θα ξυπνήσει; Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να την αφήνω όσο κοιμάται. Βέβαια μια φορά που κοιμόταν 3,5 ώρες αγχώθηκα και την πήρα να την αλλάξω πάνα οπότε ξύπνησε και έφαγε 😅

@Ersi85 κι εγώ σκέφτομαι να πάρω την κρέμα που λες. Κάνει για τον θηλασμό ε; Εγώ γενικά βάζω στην κοιλιά 2 κρέμες που πήρα από το Ιασώ η μία είναι συαφυκτικη και η άλλη δεν θυμάμαι 😅 Για να μην κρεμάσει η κοιλιά 😜

Θέμα κοιλιά τώρα: Εγώ είμαι ακόμα μουδιασμενη στο σημείο κάτω από τον αφαλό μέχρι και λίγο κάτω από την τομή. Η κοιλιά μου είναι σε μια περίεργη φάση,.κάπως ξεφουσκωτη θα έλεγα. Γενικά έχω διαβάσει ότι θέλει 2 μήνες να μπούνε πάλι όλα τα όργανα στη θέση τους και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει να επανέλθει και η μήτρα στο μέγεθος της. Οπότε έχουμε χρόνο ακόμα.

Εγώ που λέτε πριν την εγκυμοσύνη την είχα την κοιλίτσα μου. 1,60 ύψος έχω και ήμουν 67 κιλά. Κανονικά θα έπρεπε να είμαι έστω 60 κιλά. Στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά. Έχω ήδη χάσει τα 10 και μου μένουν άλλα 3 από την εγκυμοσύνη, αλλά ιδανικά θέλω να χάσω άλλα 10. Δεν μπορώ να πω ότι προσέχω ιδιαίτερα γιατί κάτι με έχει πιάσει και τρώω γλυκά και κρουασάν και ψωμιά και δεν συμμαζευομαι 😅 Από Σεπτέμβρη το έχω πάρει απόφαση να πάω διαιτολόγο.

Το θέμα μου είναι άλλο εμένα βρε κορίτσια. Ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη έβαζα κρέμα και λάδι για τις ραγαδες και δεν θυμάμαι να είδα καμιά, τώρα μετά τον τοκετό βλέπω ραγαδες στην περιοχή κάτω από τον αφαλό! Είμαι να σκάσω γιατί πιστεύω ότι το έπαθα από την καισαρική. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Πάντως επειδή κοιτούσα συνέχεια μη κάνω ραγαδες δεν είχα δει κάτι πιο πριν, εκτός και τις έβγαλα την τελευταία εβδομάδα που δεν πολύ έδωσα σημασία, αλλα ρώτησα και τον άντρα μου και ούτε αυτος ειχε δει κάτι πιο πριν. Εσείς είστε οκ από ραγαδες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ναι τα λόχεια κρατάνε 40 μέρες και σιγά σιγά θα γίνονται καφέ και θα μειώνονται μου έχει πει η γιατρός. Οπότε είμαστε στα μισά περίπου 😅

@peacock συμφωνώ ότι είσαι τυχερή που κοιμάται! Αν δεν τον ξυπνήσεις πότε θα ξυπνήσει; Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να την αφήνω όσο κοιμάται. Βέβαια μια φορά που κοιμόταν 3,5 ώρες αγχώθηκα και την πήρα να την αλλάξω πάνα οπότε ξύπνησε και έφαγε 😅

@Ersi85 κι εγώ σκέφτομαι να πάρω την κρέμα που λες. Κάνει για τον θηλασμό ε; Εγώ γενικά βάζω στην κοιλιά 2 κρέμες που πήρα από το Ιασώ η μία είναι συαφυκτικη και η άλλη δεν θυμάμαι 😅 Για να μην κρεμάσει η κοιλιά 😜

Θέμα κοιλιά τώρα: Εγώ είμαι ακόμα μουδιασμενη στο σημείο κάτω από τον αφαλό μέχρι και λίγο κάτω από την τομή. Η κοιλιά μου είναι σε μια περίεργη φάση,.κάπως ξεφουσκωτη θα έλεγα. Γενικά έχω διαβάσει ότι θέλει 2 μήνες να μπούνε πάλι όλα τα όργανα στη θέση τους και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει να επανέλθει και η μήτρα στο μέγεθος της. Οπότε έχουμε χρόνο ακόμα.

Εγώ που λέτε πριν την εγκυμοσύνη την είχα την κοιλίτσα μου. 1,60 ύψος έχω και ήμουν 67 κιλά. Κανονικά θα έπρεπε να είμαι έστω 60 κιλά. Στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά. Έχω ήδη χάσει τα 10 και μου μένουν άλλα 3 από την εγκυμοσύνη, αλλά ιδανικά θέλω να χάσω άλλα 10. Δεν μπορώ να πω ότι προσέχω ιδιαίτερα γιατί κάτι με έχει πιάσει και τρώω γλυκά και κρουασάν και ψωμιά και δεν συμμαζευομαι 😅 Από Σεπτέμβρη το έχω πάρει απόφαση να πάω διαιτολόγο.

Το θέμα μου είναι άλλο εμένα βρε κορίτσια. Ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη έβαζα κρέμα και λάδι για τις ραγαδες και δεν θυμάμαι να είδα καμιά, τώρα μετά τον τοκετό βλέπω ραγαδες στην περιοχή κάτω από τον αφαλό! Είμαι να σκάσω γιατί πιστεύω ότι το έπαθα από την καισαρική. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Πάντως επειδή κοιτούσα συνέχεια μη κάνω ραγαδες δεν είχα δει κάτι πιο πριν, εκτός και τις έβγαλα την τελευταία εβδομάδα που δεν πολύ έδωσα σημασία, αλλα ρώτησα και τον άντρα μου και ούτε αυτος ειχε δει κάτι πιο πριν. Εσείς είστε οκ από ραγαδες;

Μην ανησυχείς πάρα πολύ με τις ραγάδες, διότι γενικά φεύγουν με λέιζερ εάν χρειαστεί..

Είναι πιθανό να σχηματίστηκαν οι ραγάδες κατά το ξεπρήξιμο της περιοχής της κοιλιάς, μετά τον τοκετό.

Υπάρχουν κάποιες κρέμες (ψάξε στο σκρουτζ) που είναι κατάλληλες για την αντιμετώπιση των ραγάδων, με συστηματική χρήση πάντοτε.

Σχετικά με την αναπλαστική κρέμα, μου την έγραψε η γιατρός μου όσο ακόμα θήλαζα. Άρα λογικά είναι συμβατή με το θηλασμό, όμως για να είσαι 100% σίγουρη, ρώτησε και εσύ το γιατρό σου ή κάποια μαία ισως. Εγώ δε της είχα κάνει τη συγκεκριμένη ερώτηση, απλά ήξερε ότι θήλαζα τότε, αλλά δε ξέρω εάν το είχε κατά νου.

Στην κοιλιά στο ίδιο σημείο είμαι και εγώ μουδιασμένη και δεν αισθάνομαι την αφή γύρω από την τομή. Ρώτησα τη γιατρό και είπε ότι αυτή η αίσθηση διαρκεί έως και 6 μήνες από τον τοκετό και οφείλεται στην καισαρική. Αντίστοιχα και η κάθετη καφέ γραμμή στην κοιλιά μας, παίρνει μου είπε έως και 6 μήνες για να αποχρωματιστεί.

Όσο για τα λόχεια, μάλλον θα κρατήσουν όσο θηλάζετε εσείς και όσο εγώ κάνω τις ελάχιστες αντλήσεις μου (πλέον) με το θήλαστρο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ναι τα λόχεια κρατάνε 40 μέρες και σιγά σιγά θα γίνονται καφέ και θα μειώνονται μου έχει πει η γιατρός. Οπότε είμαστε στα μισά περίπου 😅

@peacock συμφωνώ ότι είσαι τυχερή που κοιμάται! Αν δεν τον ξυπνήσεις πότε θα ξυπνήσει; Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να την αφήνω όσο κοιμάται. Βέβαια μια φορά που κοιμόταν 3,5 ώρες αγχώθηκα και την πήρα να την αλλάξω πάνα οπότε ξύπνησε και έφαγε 😅

@Ersi85 κι εγώ σκέφτομαι να πάρω την κρέμα που λες. Κάνει για τον θηλασμό ε; Εγώ γενικά βάζω στην κοιλιά 2 κρέμες που πήρα από το Ιασώ η μία είναι συαφυκτικη και η άλλη δεν θυμάμαι 😅 Για να μην κρεμάσει η κοιλιά 😜

Θέμα κοιλιά τώρα: Εγώ είμαι ακόμα μουδιασμενη στο σημείο κάτω από τον αφαλό μέχρι και λίγο κάτω από την τομή. Η κοιλιά μου είναι σε μια περίεργη φάση,.κάπως ξεφουσκωτη θα έλεγα. Γενικά έχω διαβάσει ότι θέλει 2 μήνες να μπούνε πάλι όλα τα όργανα στη θέση τους και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει να επανέλθει και η μήτρα στο μέγεθος της. Οπότε έχουμε χρόνο ακόμα.

Εγώ που λέτε πριν την εγκυμοσύνη την είχα την κοιλίτσα μου. 1,60 ύψος έχω και ήμουν 67 κιλά. Κανονικά θα έπρεπε να είμαι έστω 60 κιλά. Στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά. Έχω ήδη χάσει τα 10 και μου μένουν άλλα 3 από την εγκυμοσύνη, αλλά ιδανικά θέλω να χάσω άλλα 10. Δεν μπορώ να πω ότι προσέχω ιδιαίτερα γιατί κάτι με έχει πιάσει και τρώω γλυκά και κρουασάν και ψωμιά και δεν συμμαζευομαι 😅 Από Σεπτέμβρη το έχω πάρει απόφαση να πάω διαιτολόγο.

Το θέμα μου είναι άλλο εμένα βρε κορίτσια. Ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη έβαζα κρέμα και λάδι για τις ραγαδες και δεν θυμάμαι να είδα καμιά, τώρα μετά τον τοκετό βλέπω ραγαδες στην περιοχή κάτω από τον αφαλό! Είμαι να σκάσω γιατί πιστεύω ότι το έπαθα από την καισαρική. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Πάντως επειδή κοιτούσα συνέχεια μη κάνω ραγαδες δεν είχα δει κάτι πιο πριν, εκτός και τις έβγαλα την τελευταία εβδομάδα που δεν πολύ έδωσα σημασία, αλλα ρώτησα και τον άντρα μου και ούτε αυτος ειχε δει κάτι πιο πριν. Εσείς είστε οκ από ραγαδες;

Καλησπέρα από το γκρούπ του Αυγούστου, δεν έχω γεννήσει ακόμη. Η μαία χθές στο μάθημα για λοχεία εκεί που μου έδειχνε ασκήσεις για το στήθος για πρίν τον τοκετό μου είπε να συνεχίσω να βάζω λάδια για τρεις μήνες μετά τον τοκετό. Απόρησα γιατί νόμιζα μετά βαζουμε τις after birth κρέμες και μου είπε ότι ραγάδες μπορούν να εμφανιστούν και μετά όχι μονο πριν οπότε βάζεις ότι λάδι έβαζες κανονικα. Υποθέτω έχει να κάνει όχι μόνο με το τέντωμα και το φούσκωμα της κοιλιάς αλλά και το ξεφούσκωμα, δεν νομίζω να είναι θέμα κ.τ. η φ.τ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Καλησπέρα από το γκρούπ του Αυγούστου, δεν έχω γεννήσει ακόμη. Η μαία χθές στο μάθημα για λοχεία εκεί που μου έδειχνε ασκήσεις για το στήθος για πρίν τον τοκετό μου είπε να συνεχίσω να βάζω λάδια για τρεις μήνες μετά τον τοκετό. Απόρησα γιατί νόμιζα μετά βαζουμε τις after birth κρέμες και μου είπε ότι ραγάδες μπορούν να εμφανιστούν και μετά όχι μονο πριν οπότε βάζεις ότι λάδι έβαζες κανονικα. Υποθέτω έχει να κάνει όχι μόνο με το τέντωμα και το φούσκωμα της κοιλιάς αλλά και το ξεφούσκωμα, δεν νομίζω να είναι θέμα κ.τ. η φ.τ.

Γεια σου κορίτσι! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! 

Και μετά ραγαδες ε; Πάει τώρα τις κάναμε... Εγώ συνέχισα να βάζω κρεμουλα στην κοιλιά και στο μαιευτήριο. Νομίζω μόνο τις 2 πρώτες μέρες δεν έβαλα. Αλλά πάει... Τεσπά ελπίζω να μειωθούν λίγο και μετά που θα ασπρησουν να μην φαίνονται τόσο.

Ξέρω σίγουρα ότι θέλει λαδακι στο στήθος ειδικά μετά τον τοκετό γιατί πριζονται από το γάλα! Ποπο θυμάμαι εγώ την 3η μέρα παίζει να ανέβηκα 2 νούμερα στο σουτιέν. Με είδε ο σύζυγος και είχε γουρλωσει τα μάτια 🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2023 at 1:18 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Ναι τα λόχεια κρατάνε 40 μέρες και σιγά σιγά θα γίνονται καφέ και θα μειώνονται μου έχει πει η γιατρός. Οπότε είμαστε στα μισά περίπου 😅

@peacock συμφωνώ ότι είσαι τυχερή που κοιμάται! Αν δεν τον ξυπνήσεις πότε θα ξυπνήσει; Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να την αφήνω όσο κοιμάται. Βέβαια μια φορά που κοιμόταν 3,5 ώρες αγχώθηκα και την πήρα να την αλλάξω πάνα οπότε ξύπνησε και έφαγε 😅

@Ersi85 κι εγώ σκέφτομαι να πάρω την κρέμα που λες. Κάνει για τον θηλασμό ε; Εγώ γενικά βάζω στην κοιλιά 2 κρέμες που πήρα από το Ιασώ η μία είναι συαφυκτικη και η άλλη δεν θυμάμαι 😅 Για να μην κρεμάσει η κοιλιά 😜

Θέμα κοιλιά τώρα: Εγώ είμαι ακόμα μουδιασμενη στο σημείο κάτω από τον αφαλό μέχρι και λίγο κάτω από την τομή. Η κοιλιά μου είναι σε μια περίεργη φάση,.κάπως ξεφουσκωτη θα έλεγα. Γενικά έχω διαβάσει ότι θέλει 2 μήνες να μπούνε πάλι όλα τα όργανα στη θέση τους και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει να επανέλθει και η μήτρα στο μέγεθος της. Οπότε έχουμε χρόνο ακόμα.

Εγώ που λέτε πριν την εγκυμοσύνη την είχα την κοιλίτσα μου. 1,60 ύψος έχω και ήμουν 67 κιλά. Κανονικά θα έπρεπε να είμαι έστω 60 κιλά. Στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά. Έχω ήδη χάσει τα 10 και μου μένουν άλλα 3 από την εγκυμοσύνη, αλλά ιδανικά θέλω να χάσω άλλα 10. Δεν μπορώ να πω ότι προσέχω ιδιαίτερα γιατί κάτι με έχει πιάσει και τρώω γλυκά και κρουασάν και ψωμιά και δεν συμμαζευομαι 😅 Από Σεπτέμβρη το έχω πάρει απόφαση να πάω διαιτολόγο.

Το θέμα μου είναι άλλο εμένα βρε κορίτσια. Ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη έβαζα κρέμα και λάδι για τις ραγαδες και δεν θυμάμαι να είδα καμιά, τώρα μετά τον τοκετό βλέπω ραγαδες στην περιοχή κάτω από τον αφαλό! Είμαι να σκάσω γιατί πιστεύω ότι το έπαθα από την καισαρική. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Πάντως επειδή κοιτούσα συνέχεια μη κάνω ραγαδες δεν είχα δει κάτι πιο πριν, εκτός και τις έβγαλα την τελευταία εβδομάδα που δεν πολύ έδωσα σημασία, αλλα ρώτησα και τον άντρα μου και ούτε αυτος ειχε δει κάτι πιο πριν. Εσείς είστε οκ από ραγαδες;

Καλημέρα! 

Επιτέλους καταφέρνω και βρίσκω χρόνο να γράψω! 

Δε ξέρω να σου πω για τις ραγαδες γιατί δεν έχω εμφανίσει καθόλου αλλά έχει δίκιο η @Ersi85 ότι μπορούν να φύγουν με λέιζερ γενικά. 

Μούδιασμα η είμαι ακόμα κι εγώ... Υπάρχουν σημεία που σχεδόν δε τα νιώθω καθόλου.. με εκνευρίζει απίστευτα όλο αυτό...κυρίως γιατί έκανα καισαρική ενώ θα μπορούσα και φυσιολογικά αλλά τέλος πάντων.... Τώρα έγινε...

Πώς είστε κορίτσια εσείς; Τι κάνουν τα ζουζούνια σας; 

Εγώ είμαι με θηλαστρο ανά δίωρο, κουρασμένη αρκετά , μέχρι να τελειώσω το θηλαστρο, το τάισμα, το αλλαγμα Πάνας κτλ έρχεται η ώρα να ξαναβάλω θηλαστρο αλλά κοιτάζω το αγοράκι μου και τα ξεχνάω όλα. ☺️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημέρα! 

Επιτέλους καταφέρνω και βρίσκω χρόνο να γράψω! 

Δε ξέρω να σου πω για τις ραγαδες γιατί δεν έχω εμφανίσει καθόλου αλλά έχει δίκιο η @Ersi85 ότι μπορούν να φύγουν με λέιζερ γενικά. 

Μούδιασμα η είμαι ακόμα κι εγώ... Υπάρχουν σημεία που σχεδόν δε τα νιώθω καθόλου.. με εκνευρίζει απίστευτα όλο αυτό...κυρίως γιατί έκανα καισαρική ενώ θα μπορούσα και φυσιολογικά αλλά τέλος πάντων.... Τώρα έγινε...

Πώς είστε κορίτσια εσείς; Τι κάνουν τα ζουζούνια σας; 

Εγώ είμαι με θηλαστρο ανά δίωρο, κουρασμένη αρκετά , μέχρι να τελειώσω το θηλαστρο, το τάισμα, το αλλαγμα Πάνας κτλ έρχεται η ώρα να ξαναβάλω θηλαστρο αλλά κοιτάζω το αγοράκι μου και τα ξεχνάω όλα. ☺️💙

Καλημέρα κορίτσι! Δεν πειράζει στο επόμενο πάμε για Vbac 😜 Άσε μιλούσα χθες με τη γιατρό μου και μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να μην αποκατασταθεί πλήρως η αίσθηση της κοιλιάς 😕 Σπαστικό αλλά τι να κάνουμε τώρα...

Κι εγώ άλλες μέρες είμαι πτώμα άλλες καλύτερα. Όταν κοιμάται 3ωρο το βράδυ είμαι σούπερ! Η μπέμπα έχει 'παχυνει' και έχει κάνει μαγουλακια και μπουτακια για φάγωμα! Την ζυγησα σήμερα με τη δικιά μας ζυγαριά και την έβγαλα 4 κιλά! Έχω αγωνία να δω πόσο θα την βγάλει ο παιδίατρος!

Εσύ βγάζεις μόνο με θηλαστρο και το δίνεις με μπιμπερο; Θυμάμαι ότι δεν είχες πολύ γάλα, αλλά δεν τον βάζεις καθόλου στο στήθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ξεκίνησε εδώ και 2-3 μέρες να έχει θέμα με τον ύπνο και δεν ξέρω πως να την κοιμησω! Πρέπει να έχει και παλινδρόμηση, αλλά δεν ξέρω μήπως την ενοχλεί που είχα φάει τυρί πριν κάτι μέρες. Γενικά τα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά γιατί ξέρω ότι ενοχλούν κάποια μωράκια. Είχα μια μικρή υποψία ότι ενοχλούν και τη δικιά μου και είπα να τα κόψω καλού κακού. Οπότε δεν ξέρω μήπως πονάει το στομάχι της ή κάτι τέτοιο και δυσκολεύεται να κοιμηθεί 😕

Δοκίμασα λευκούς ήχους, τίποτα. Προς το παρόν για να την κοιμησω πρέπει να κλάψει πρώτα λίγο σε συνδυασμό με κούνημα και μετά την βάζω πάλι στήθος όπου πιπιλαει για λίγο και κοιμάται. Αλλά παίρνει κοντά μία ώρα αυτή η διαδικασία.

Την Τετάρτη έχουμε και παιδίατρο όπου θα τον ρωτήσω για πιπίλα γιατί πιστεύω ότι θα την βοηθήσει να ηρεμεί. Εσείς που δίνεται μπιμπερο, δίνεται και πιπίλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω και το άλλο (τα γράφω λίγα λίγα 😅), είμαι πολύ χαρούμενη που πλέον κατάφερε η μικρή και θηλάζει μόνο με τις δικές μου θηλές 😁 Στην αρχή δεν τις έπιανε και έβαζα ψευδοθηλες. Αλλά της έβαζα τουλάχιστον μία φορά την μέρα να προσπαθήσει με τις δικές μου και σιγά σιγά τα καταφέραμε 😊 

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα να δίνεις σκέτο στήθος και να μην μπλέκεις με αποστηρωσεις! 

Σε άλλα νέα έχω δυσκοιλιότητα φουλ! Και τρώω πάρα πολλά φρούτα καθημερινά και νερό πίνω πολύ. Παίρνω σίδηρο βέβαια, αλλά στην εγκυμοσύνη δεν είχα τόσο θέμα 😕 Ελπίζω να στρώσει η κατάσταση. Εσείς πώς είστε σε αυτό το θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Να σας πω και το άλλο (τα γράφω λίγα λίγα 😅), είμαι πολύ χαρούμενη που πλέον κατάφερε η μικρή και θηλάζει μόνο με τις δικές μου θηλές 😁 Στην αρχή δεν τις έπιανε και έβαζα ψευδοθηλες. Αλλά της έβαζα τουλάχιστον μία φορά την μέρα να προσπαθήσει με τις δικές μου και σιγά σιγά τα καταφέραμε 😊 

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα να δίνεις σκέτο στήθος και να μην μπλέκεις με αποστηρωσεις! 

Σε άλλα νέα έχω δυσκοιλιότητα φουλ! Και τρώω πάρα πολλά φρούτα καθημερινά και νερό πίνω πολύ. Παίρνω σίδηρο βέβαια, αλλά στην εγκυμοσύνη δεν είχα τόσο θέμα 😕 Ελπίζω να στρώσει η κατάσταση. Εσείς πώς είστε σε αυτό το θέμα;

Σα να το έγραψα εγώ! Πριν λίγες μέρες πήγα τουαλέτα και για να μη μπω σε γραφικές λεπτομέρειες, είχα δυσκοιλιότητα και πόναγα αρκετά κατά τη διάρκεια της "τουαλέτας" και τελικά.... έπιασα με το χέρι μου αιμορροίδες. Τέλεια! Το έπαθα και αυτό. Ένα-ένα μου βγαίνουν τα λάφυρα του πολέμου! Επίσης ενώ ΄έχω πλέον αιματοκρίτη 42 και φεριττίνη 25 (τέλειο για τα δικά μου δεδομένα) και βιταμίνη d 54 (wow!), λόγω του συνεχούς ξενυχτιού - πλέον το μωρό μου ξυπνάει ανα 2-2.5 ώρες και πίνει 150 ml (!!!) -  έχουμε να αντιμετωπίσουμε τους κολικούς που τον πιάνουν, με συνοδεία πολλών αερίων..και κλάμα απίστευτο! Δεν ηρεμεί ούτε με πιπίλα, ούτε ιδιαίτερα με βόλτα με το αμάξι. Λίγο η αγκαλιά πάνω στο στήθος μου τον ηρεμεί, αλλά το μωρό έφτασε πλέον 4850 και είναι βαρύς για τα δικά μου αγύμναστα χέρια! Οπότε δε μπορώ να τον κρατάω πολύ, παρά μόνο 10-20 λεπτά..

Κορίτσια ένα πράγμα μου λείπει τρομερά για να νιώσω πάλι άνθρωπος.. ο ύπνος! Αντιλαμβάνομαι την αξία του παιδιού μου στη ζωή μου, μα θα το χαιρόμουν στο έπακρο εάν ήμουν πιο χορτάτη από ύπνο και όχι να κουτουλάω δεξιά αριστερά από έπιπλο σε έπιπλο. Δε πίνω και καφέ εγώ επειδή με πειράζει.

Πράγματι κάποιες μέρες είναι καλύτερες και άλλες χειρότερες. Αλλά στις χειρότερες μέρες, απλά ονειρεύομαι κάποιο μαγικό χέρι να με βοηθάει να τον ταίζω, να τον αλλάζω κ να τον κάνω μπανάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εμένα ξεκίνησε εδώ και 2-3 μέρες να έχει θέμα με τον ύπνο και δεν ξέρω πως να την κοιμησω! Πρέπει να έχει και παλινδρόμηση, αλλά δεν ξέρω μήπως την ενοχλεί που είχα φάει τυρί πριν κάτι μέρες. Γενικά τα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά γιατί ξέρω ότι ενοχλούν κάποια μωράκια. Είχα μια μικρή υποψία ότι ενοχλούν και τη δικιά μου και είπα να τα κόψω καλού κακού. Οπότε δεν ξέρω μήπως πονάει το στομάχι της ή κάτι τέτοιο και δυσκολεύεται να κοιμηθεί 😕

Δοκίμασα λευκούς ήχους, τίποτα. Προς το παρόν για να την κοιμησω πρέπει να κλάψει πρώτα λίγο σε συνδυασμό με κούνημα και μετά την βάζω πάλι στήθος όπου πιπιλαει για λίγο και κοιμάται. Αλλά παίρνει κοντά μία ώρα αυτή η διαδικασία.

Την Τετάρτη έχουμε και παιδίατρο όπου θα τον ρωτήσω για πιπίλα γιατί πιστεύω ότι θα την βοηθήσει να ηρεμεί. Εσείς που δίνεται μπιμπερο, δίνεται και πιπίλα;

Ναι ναι, δίνω και πιπίλα, αν και δε την πολυθέλει, παρά μόνο όταν πεινάει τρομερά΄. Τότε μου κερδίζει 5 λεπτά χρόνο, μέχρι να ετοιμάσω το γάλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εμένα ξεκίνησε εδώ και 2-3 μέρες να έχει θέμα με τον ύπνο και δεν ξέρω πως να την κοιμησω! Πρέπει να έχει και παλινδρόμηση, αλλά δεν ξέρω μήπως την ενοχλεί που είχα φάει τυρί πριν κάτι μέρες. Γενικά τα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά γιατί ξέρω ότι ενοχλούν κάποια μωράκια. Είχα μια μικρή υποψία ότι ενοχλούν και τη δικιά μου και είπα να τα κόψω καλού κακού. Οπότε δεν ξέρω μήπως πονάει το στομάχι της ή κάτι τέτοιο και δυσκολεύεται να κοιμηθεί 😕

Δοκίμασα λευκούς ήχους, τίποτα. Προς το παρόν για να την κοιμησω πρέπει να κλάψει πρώτα λίγο σε συνδυασμό με κούνημα και μετά την βάζω πάλι στήθος όπου πιπιλαει για λίγο και κοιμάται. Αλλά παίρνει κοντά μία ώρα αυτή η διαδικασία.

Την Τετάρτη έχουμε και παιδίατρο όπου θα τον ρωτήσω για πιπίλα γιατί πιστεύω ότι θα την βοηθήσει να ηρεμεί. Εσείς που δίνεται μπιμπερο, δίνεται και πιπίλα;

Και εμάς έχει αλλάξει τελείως το πρόγραμμά του. Ξυπνάει νωρίτερα πεινώντας ή μετά το γάλα μπορεί να μην κοιμηθεί για 1 ολόκληρη ώρα. Και λευκούς ήχους βάζουμε και κούνημα κάνουμε και βόλτες με το αυγό στο αμάξι, αλλά αν πονάει από κολικούς, δε το βοηθάει σχεδόν τίποτα.

Κάνουμε απλά υπομονή, κρατώντας τον στην αγκαλιά μας, λέγοντάς του λογάκια παρηγοριάς όπως "θα περάσει η κοιλίτσα" και άλλα! Φάρμακα (όπως σταγόνες ή ντεπόν) δε θέλουμε ακόμα να του δώσουμε. Βασικά αυτό μας πρότεινε και ο ένας μας παιδίατρος (έχουμε και έναν 2ο παιδίατρο για συμβουλές, που είναι γνωστός μας από παλιά).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλημέρα! 

Επιτέλους καταφέρνω και βρίσκω χρόνο να γράψω! 

Δε ξέρω να σου πω για τις ραγαδες γιατί δεν έχω εμφανίσει καθόλου αλλά έχει δίκιο η @Ersi85 ότι μπορούν να φύγουν με λέιζερ γενικά. 

Μούδιασμα η είμαι ακόμα κι εγώ... Υπάρχουν σημεία που σχεδόν δε τα νιώθω καθόλου.. με εκνευρίζει απίστευτα όλο αυτό...κυρίως γιατί έκανα καισαρική ενώ θα μπορούσα και φυσιολογικά αλλά τέλος πάντων.... Τώρα έγινε...

Πώς είστε κορίτσια εσείς; Τι κάνουν τα ζουζούνια σας; 

Εγώ είμαι με θηλαστρο ανά δίωρο, κουρασμένη αρκετά , μέχρι να τελειώσω το θηλαστρο, το τάισμα, το αλλαγμα Πάνας κτλ έρχεται η ώρα να ξαναβάλω θηλαστρο αλλά κοιτάζω το αγοράκι μου και τα ξεχνάω όλα. ☺️💙

Πικοκάκι μία από τα ίδια.. 

μου προκαλεί ανατριχίλα η αίσθηση του να μη νιώθω σημεία στη κοιλιά μου, αν και για την ώρα δε νιώθω ολόκληρη την περιοχή γύρω και πάνω από την ουλή.

Μάλιστα αποπειράθηκα να ξυριστώ στην περιοχή χθες και πραγματικά αντρίχιασα καθώς περνούσε το ξυραφάκι από πάνω και δεν ένιωθα τίποτα! Μου προκαλούσε έναν πανικό, γιατί δεν ένιωθα εγώ. 

Και δε θέλω να φανταστώ πως θα είναι στο σεξ αν δε νιώθουμε σημεία πάνω στην κοιλιά!

Σεξ παρεπιπτόντως η γιατρός μου είπε μετά τις 40 μέρες. Αντίστοιχα και το μπάνιο στη θάλασσα.

Από εκκρίσεις πως πάτε και οι δύο? @Eliza Kats

Εμένα πλέον έχουν χρώμα κιτρινοκαφέ (με επικρατές χρώμα το κίτρινο), αλλά ίσως να συμβαίνει επειδή δεν θηλάζω πια, ούτε αντλώ.

Κατά τα άλλα, πως την παλεύετε εσείς με το ξενύχτι? Έχετε αντοχές? Εγώ στα 38 μου πάντως νιώθω εξάντληση κ ευτυχώς που έχουμε χωρίσει τα ταίσματα σε βάρδιες με τον σύζυγό μου κορίτσια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 αφού χωρίζετε τα ταΐσματα δεν κοιμάσαι παραπάνω; Βρες κάποια στιγμή της ημέρας να κοιμάσαι μακριά από το μωρό! Σε συνδιοργάνωση με τάισμα από τον μπαμπά. Πιστεύω αυτό θα σε σώσει. Εμένα ας πούμε ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι αυτό το διάστημα και τις 2 ώρες που θα κοιμηθεί η μπέμπα κάποια στιγμή το πρωί, του την αφήνω στο πορτ μπεμπέ δίπλα του και πάω στο δωμάτιο και κοιμάμαι. Είναι ο καλύτερος ύπνος που κάνω! Γιατί η μικρή κάνει συνέχεια ήχους στον ύπνο της και δεν κοιμάμαι πλήρως.

Κακό πράγμα οι αιμορροΐδες... Νιώθω κι εγώ ότι είμαι στο όριο να πάθω 😕 Όσο για τις εκκρίσεις έχω ακόμα κοκκινοπες. Άλλες μέρες πιο πολύ, άλλες λίγο, άλλες καθόλου. Έχουμε ακόμα 10 μέρες...

Από ξενύχτι αν έχω κοιμηθεί μέσα στη μέρα την παλεύω και φροντίζω να κοιμάμαι δλδ. Το πολύ πολύ να μαγειρέψω κι αυτό αν ήταν καλό το βράδυ 😅 Όσο για το κλάμα, δράμα η κατάσταση.... Εμένα θα την πιάσει ένα απαρηγόρητο κλάμα μια φορά τη μέρα και δεν έχω καταλάβει από τι είναι! Θα το συζητήσω με τον παιδίατρο την Τετάρτη μπας και μας δώσει τα φώτα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 αφού χωρίζετε τα ταΐσματα δεν κοιμάσαι παραπάνω; Βρες κάποια στιγμή της ημέρας να κοιμάσαι μακριά από το μωρό! Σε συνδιοργάνωση με τάισμα από τον μπαμπά. Πιστεύω αυτό θα σε σώσει. Εμένα ας πούμε ο άντρας μου δουλεύει από το σπίτι αυτό το διάστημα και τις 2 ώρες που θα κοιμηθεί η μπέμπα κάποια στιγμή το πρωί, του την αφήνω στο πορτ μπεμπέ δίπλα του και πάω στο δωμάτιο και κοιμάμαι. Είναι ο καλύτερος ύπνος που κάνω! Γιατί η μικρή κάνει συνέχεια ήχους στον ύπνο της και δεν κοιμάμαι πλήρως.

Κακό πράγμα οι αιμορροΐδες... Νιώθω κι εγώ ότι είμαι στο όριο να πάθω 😕 Όσο για τις εκκρίσεις έχω ακόμα κοκκινοπες. Άλλες μέρες πιο πολύ, άλλες λίγο, άλλες καθόλου. Έχουμε ακόμα 10 μέρες...

Από ξενύχτι αν έχω κοιμηθεί μέσα στη μέρα την παλεύω και φροντίζω να κοιμάμαι δλδ. Το πολύ πολύ να μαγειρέψω κι αυτό αν ήταν καλό το βράδυ 😅 Όσο για το κλάμα, δράμα η κατάσταση.... Εμένα θα την πιάσει ένα απαρηγόρητο κλάμα μια φορά τη μέρα και δεν έχω καταλάβει από τι είναι! Θα το συζητήσω με τον παιδίατρο την Τετάρτη μπας και μας δώσει τα φώτα του.

Μάλλον ανήκετε και εσείς στα μωράκια που υποφέρουν από κολικούς..

Είμαστε και εμείς τέτοια μωράκια, από την 15η ημέρα της γέννησής μας, έως σήμερα.

Πήγαμε σε 2 παιδιάτρους και η σύστασή τους ήταν ΥΠΟΜΟΝΗ και βόλτες με το αμάξι, ώστε οι τρανταγμοί από τον δρόμο να κάνουν το μωρό να ξεχνάει τους πόνους στην κοιλίτσα και εντεράκι. Όντως τις περισσότερες φορές πετυχαίνει.

Σε κρίσεις κολικού (ασταμάτητο κλάμα για ώρες και να βλέπεις το μωρό κυριολεκτικά να πονάει ) μας έγραψαν κάποιες ειδικές σταγόνες με σιμεθικόνη, αλλά επειδή δε μου αρέσουν τα συστατικά τους, τις έχω αποφύγει έως τώρα.

Πάντως οι γονείς των μωρών με κολικούς, δοκιμάζονται ποικιλοτρόπως. Μας ξενυχτάει το μωρό από το κλάμα του ή ξυπνάει ξαφνικά μέσα στον ύπνο του και μπλαντάζει. Όλα αυτά με συνοδεία αερίων από τον ποπό του!

Ακόμα και σε βάρδιες που έχουμε χωριστεί, είμαστε εξουθενωμένοι, καθώς κανείς μας δεν κοιμάται αρκετά καλά όταν δεν είναι σε βάρδια! Ξυπνάμε ακόμα κ τότε από το κλάμα του μωρού μας. Τα χέρια μας έχουν πάρει φωτιά από τις πολλές αγκαλιές που κάνουμε στο μωρό, με την ελπίδα να ηρεμήσει.

Αυτό όμως που είπες, το να κοιμάμαι σε άλλο δωμάτιο 1-2 ώρες όταν είναι η σειρά του άντρα μου να το ταίσει/ρέψει κλπ, θα το δοκιμάσω..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Μάλλον ανήκετε και εσείς στα μωράκια που υποφέρουν από κολικούς..

Είμαστε και εμείς τέτοια μωράκια, από την 15η ημέρα της γέννησής μας, έως σήμερα.

Πήγαμε σε 2 παιδιάτρους και η σύστασή τους ήταν ΥΠΟΜΟΝΗ και βόλτες με το αμάξι, ώστε οι τρανταγμοί από τον δρόμο να κάνουν το μωρό να ξεχνάει τους πόνους στην κοιλίτσα και εντεράκι. Όντως τις περισσότερες φορές πετυχαίνει.

Σε κρίσεις κολικού (ασταμάτητο κλάμα για ώρες και να βλέπεις το μωρό κυριολεκτικά να πονάει ) μας έγραψαν κάποιες ειδικές σταγόνες με σιμεθικόνη, αλλά επειδή δε μου αρέσουν τα συστατικά τους, τις έχω αποφύγει έως τώρα.

Πάντως οι γονείς των μωρών με κολικούς, δοκιμάζονται ποικιλοτρόπως. Μας ξενυχτάει το μωρό από το κλάμα του ή ξυπνάει ξαφνικά μέσα στον ύπνο του και μπλαντάζει. Όλα αυτά με συνοδεία αερίων από τον ποπό του!

Ακόμα και σε βάρδιες που έχουμε χωριστεί, είμαστε εξουθενωμένοι, καθώς κανείς μας δεν κοιμάται αρκετά καλά όταν δεν είναι σε βάρδια! Ξυπνάμε ακόμα κ τότε από το κλάμα του μωρού μας. Τα χέρια μας έχουν πάρει φωτιά από τις πολλές αγκαλιές που κάνουμε στο μωρό, με την ελπίδα να ηρεμήσει.

Αυτό όμως που είπες, το να κοιμάμαι σε άλλο δωμάτιο 1-2 ώρες όταν είναι η σειρά του άντρα μου να το ταίσει/ρέψει κλπ, θα το δοκιμάσω..

 

Αχ αχ κουράγιο και σε εσάς! Κάπου διάβασα ότι μέχρι τον 3ο μήνα κρατάνε οι κολοικοι... Άντε να δούμε... Θα τα καταφέρουμε!

Ναι δοκίμασε το. Σε άλλο δωμάτιο και με ωτοασπιδες αν είναι! Να κοιμηθείς να στρώσεις! Αλλιώς δεν παλεύεται! Εγώ όλη μέρα σήμερα ύπνο και τάισμα ήμουν! Έχω χάσει τις μέρες 😅 Όλες ίδιες είναι πλέον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εμεις έτσι κι έτσι.

Καταρχάς κλείσαμε ένα μήνα και πήγαμε στον παιδίατρο (θα λείπει όταν θα σαραντησουμε). 4 κιλά η μικρή από 2500 που βγήκε από το μαιευτήριο! Πήρε και 4 πόντους ύψος! Ο γιατρός λέει ότι είναι υγειεστατη και τα πάει μια χαρά.

Τα "κακά" νεα είναι ότι έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση η μικρή και πονάει το έντερο της όταν τρώει, κι αυτό είναι που της δημιουργεί κλάμα και γκρίνια όταν τρώει. Αυτό μας έχει γονατίσει κορίτσια...Από τη μία θέλει να φάει και από την άλλη πετάει τη θηλή και κλαίει... Δράμα η κατάσταση. Και όλο αυτό της κάνει και δύσκολο το να χαλαρώσει να κοιμηθεί 😕 Με έχει εξαντλήσει τις τελευταίες μέρες, αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό,, αφού τρώει δεν ανησυχούμε για κάτι και να κάνουμε υπομονή...

Πώς πάνε τα δικά σας τα μωράκια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εμεις έτσι κι έτσι.

Καταρχάς κλείσαμε ένα μήνα και πήγαμε στον παιδίατρο (θα λείπει όταν θα σαραντησουμε). 4 κιλά η μικρή από 2500 που βγήκε από το μαιευτήριο! Πήρε και 4 πόντους ύψος! Ο γιατρός λέει ότι είναι υγειεστατη και τα πάει μια χαρά.

Τα "κακά" νεα είναι ότι έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση η μικρή και πονάει το έντερο της όταν τρώει, κι αυτό είναι που της δημιουργεί κλάμα και γκρίνια όταν τρώει. Αυτό μας έχει γονατίσει κορίτσια...Από τη μία θέλει να φάει και από την άλλη πετάει τη θηλή και κλαίει... Δράμα η κατάσταση. Και όλο αυτό της κάνει και δύσκολο το να χαλαρώσει να κοιμηθεί 😕 Με έχει εξαντλήσει τις τελευταίες μέρες, αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό,, αφού τρώει δεν ανησυχούμε για κάτι και να κάνουμε υπομονή...

Πώς πάνε τα δικά σας τα μωράκια; 

Κορίτσι μου συμπάσχω!!!!

Από 15 ημερών πάσχουμε από κολικούς στο έντερό μας!! Πολύ κλάμα όοοοολη μέρα και σχεδόν και τη νύχτα.

Είμαστε άυπνοι σχεδόν 1 μήνα και στις καλές μέρες, κοιμόμαστε όταν κοιμάται το μωρό μας.

Μας έχει γονατίσει η κούραση και κανείς από τον περίγυρο δε μας καταλαβαίνει. Θεωρούν ότι είναι απλά οι πρώτες μέρες, αλλά δεν είναι έτσι. Τα μωρά που κάνουν κολικούς ή /και παλινδρόμηση, είναι τα πιο δύσκολα μωρά στη διαχείριση... Απαιτεί τεράστια αποθέματα υπομονής και ψυχραιμίας.  

Τα περνάμε και εμείς εδώ παράλληλα με εσάς... Του δίνουμε 2 διαφορετικά γάλατα διότι κάνει πανεύκολα ή δυσκοιλιότητα (εκεί να δεις κλάμα όταν προσπαθεί να κάνει κακά, ζορίζεται και δε του βγαίνουν κιόλας) ή ευκοίλια (να κάνει 3 φορές συνεχόμενα μετά από κάθε τάισμα και μετά να είναι εξαντλημένο και νωθρό!!).

Προσπαθούμε να κάνουμε ο,τι μπορούμε για να βρούμε τη λεπτή γραμμή για να τον ανακουφίσουμε, αλλά είναι δύσκολο κ έχουμε εξαντληθεί ψυχικά κ σωματικά.

Σε καταλαβαίνω να ξέρεις.

υ.γ. κάθε φορά που κλαίει ασταμάτητα επειδή πονάει, πληγώνομαι και στεναχωριέμαι! 

Όσων τα μωράκια τους δεν υποοφέρουν από κολικούς, είναι τυχεροί και να το απολαύσουν τώρα που μπορούν! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου συμπάσχω!!!!

Από 15 ημερών πάσχουμε από κολικούς στο έντερό μας!! Πολύ κλάμα όοοοολη μέρα και σχεδόν και τη νύχτα.

Είμαστε άυπνοι σχεδόν 1 μήνα και στις καλές μέρες, κοιμόμαστε όταν κοιμάται το μωρό μας.

Μας έχει γονατίσει η κούραση και κανείς από τον περίγυρο δε μας καταλαβαίνει. Θεωρούν ότι είναι απλά οι πρώτες μέρες, αλλά δεν είναι έτσι. Τα μωρά που κάνουν κολικούς ή /και παλινδρόμηση, είναι τα πιο δύσκολα μωρά στη διαχείριση... Απαιτεί τεράστια αποθέματα υπομονής και ψυχραιμίας.  

Τα περνάμε και εμείς εδώ παράλληλα με εσάς... Του δίνουμε 2 διαφορετικά γάλατα διότι κάνει πανεύκολα ή δυσκοιλιότητα (εκεί να δεις κλάμα όταν προσπαθεί να κάνει κακά, ζορίζεται και δε του βγαίνουν κιόλας) ή ευκοίλια (να κάνει 3 φορές συνεχόμενα μετά από κάθε τάισμα και μετά να είναι εξαντλημένο και νωθρό!!).

Προσπαθούμε να κάνουμε ο,τι μπορούμε για να βρούμε τη λεπτή γραμμή για να τον ανακουφίσουμε, αλλά είναι δύσκολο κ έχουμε εξαντληθεί ψυχικά κ σωματικά.

Σε καταλαβαίνω να ξέρεις.

υ.γ. κάθε φορά που κλαίει ασταμάτητα επειδή πονάει, πληγώνομαι και στεναχωριέμαι! 

Όσων τα μωράκια τους δεν υποοφέρουν από κολικούς, είναι τυχεροί και να το απολαύσουν τώρα που μπορούν! 

 

Πω κα δυσκοιλιότητα και ευκοίλια! Τι τραβάει το κακόμοιρο 😕

Μάλλον είστε χειρότερα από εμάς γιατί ευτυχώς εμάς δεν το κάνει συνέχεια αλλά είναι με τις μέρες της. Θα έχουμε κλάματα τουλάχιστον μία φορά τη μέρα όμως.

Και λένε ότι όλα αυτά κρατάνε μέχρι 3-4ο μήνα... Κουράγιο κορίτσι! Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Εσείς πότε θα πάτε παιδίατρο να δείτε την ανάπτυξη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πω κα δυσκοιλιότητα και ευκοίλια! Τι τραβάει το κακόμοιρο 😕

Μάλλον είστε χειρότερα από εμάς γιατί ευτυχώς εμάς δεν το κάνει συνέχεια αλλά είναι με τις μέρες της. Θα έχουμε κλάματα τουλάχιστον μία φορά τη μέρα όμως.

Και λένε ότι όλα αυτά κρατάνε μέχρι 3-4ο μήνα... Κουράγιο κορίτσι! Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Εσείς πότε θα πάτε παιδίατρο να δείτε την ανάπτυξη; 

1 φορά την ημέρα???? Είσαστε τουλάχιστον τυχεροί παιδιά!

Εδώ είμαστε έτσι όλη μέρα και το σκηνικό αλλάζει μόνο αργά τη νύχτα, όπου πλέον ηρεμεί αφού έχει εξουθενωθεί νωρίτερα μέσα στην ημέρα από το πολύ κλάμα. Και τα έχω δοκιμάσει όλα - πιπίλα, αγκαλιά, λευκούς ήχους, βόλτα με το αυγό στη γειτονιά, βόλτα με το αυγό στο αμάξι κλπ!!!

Εγώ δείχνω ως τώρα υπομονή, αλλά δε μπορώ να πω το ίδιο και για τον άντρα μου.

Του λέω ότι έχουμε το πιο αξιόλατρευτο παραπονιάρικο μωρό, αλλά ο άνθρωπος έχει χάσει τον ύπνο του και δυσκολεύεται και να αποδόσει στην εργασία του..

Τεσπα, όντως μέχρι 3ο-4ο μήνα κρατάνε οι κολικοί, οπότε ας κάνουμε όσο κουράγιο μπορούμε όλοι.

Θα είμαι δίπλα στο μωρό μου με όλες μου τις αντοχές και αν και αυτές τελειώσουν, θα συνεχίσω πάλι. Δε γίνεται αλλιώς!

Μπράβο για τα κιλά σας! Σημαίνει πως η κούκλα σας θηλάζεται επαρκώς από τη μαμά της και συνέχισέ το, διότι το πας πάρα πολύ καλά!

Εμείς σήμερα ζυγιστήκαμε και φτάσαμε τα 5 κιλά :) Είναι φαγανούλης, σε σημείο λαιμαργίας κάποιες φορές.  Δε προλαβαίνουμε να αγοράζουμε σκόνη γάλα, μα η χαρά μου είναι να το βλέπω να αναπτύσσεται.

Από ύψος δε γνωρίζω πόσο είμαστε τώρα.

Πάντως βεφική ζυγαριά τελικά αγοράσαμε για να ξέρουμε πόσο βάρος βάζουμε, διότι στον παιδίατρο θα ξαναπάμε πάλι μόλις γίνει 2 μηνών. Έτσι μας είπε και αυτός.

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

1 φορά την ημέρα???? Είσαστε τουλάχιστον τυχεροί παιδιά!

Εδώ είμαστε έτσι όλη μέρα και το σκηνικό αλλάζει μόνο αργά τη νύχτα, όπου πλέον ηρεμεί αφού έχει εξουθενωθεί νωρίτερα μέσα στην ημέρα από το πολύ κλάμα. Και τα έχω δοκιμάσει όλα - πιπίλα, αγκαλιά, λευκούς ήχους, βόλτα με το αυγό στη γειτονιά, βόλτα με το αυγό στο αμάξι κλπ!!!

Εγώ δείχνω ως τώρα υπομονή, αλλά δε μπορώ να πω το ίδιο και για τον άντρα μου.

Του λέω ότι έχουμε το πιο αξιόλατρευτο παραπονιάρικο μωρό, αλλά ο άνθρωπος έχει χάσει τον ύπνο του και δυσκολεύεται και να αποδόσει στην εργασία του..

Τεσπα, όντως μέχρι 3ο-4ο μήνα κρατάνε οι κολικοί, οπότε ας κάνουμε όσο κουράγιο μπορούμε όλοι.

Θα είμαι δίπλα στο μωρό μου με όλες μου τις αντοχές και αν και αυτές τελειώσουν, θα συνεχίσω πάλι. Δε γίνεται αλλιώς!

Μπράβο για τα κιλά σας! Σημαίνει πως η κούκλα σας θηλάζεται επαρκώς από τη μαμά της και συνέχισέ το, διότι το πας πάρα πολύ καλά!

Εμείς σήμερα ζυγιστήκαμε και φτάσαμε τα 5 κιλά :) Είναι φαγανούλης, σε σημείο λαιμαργίας κάποιες φορές.  Δε προλαβαίνουμε να αγοράζουμε σκόνη γάλα, μα η χαρά μου είναι να το βλέπω να αναπτύσσεται.

Από ύψος δε γνωρίζω πόσο είμαστε τώρα.

Πάντως βεφική ζυγαριά τελικά αγοράσαμε για να ξέρουμε πόσο βάρος βάζουμε, διότι στον παιδίατρο θα ξαναπάμε πάλι μόλις γίνει 2 μηνών. Έτσι μας είπε και αυτός.

 

 

 

 

 

 

Αχ ήρωας είσαι! Εγώ μια μέρα την είχα έτσι και έκλαιγε όλη μέρα σχεδόν και είχα βαρεσει διάλυση! 

Εμάς συνήθως κάνει τα σκηνικά απόγευμα -βραδυ που έχουμε μειωμένες αντοχές 😕 Κι εγώ τον άντρα μου λυπάμαι γιατί πρέπει να δουλέψει και το πρωί... Άμα δω ότι αρχίζει την γκρίνια το βράδυ την πάω σε άλλο δωμάτιο ή την βγάζω έξω. Ευτυχώς έξω ηρεμεί λίγο που χαζεύει. 

5 κιλά! Ποπο παίδαρος! Σου έχει κάνει κι εσένα μπουτακια και δίπλες παντού; 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats @Ersi85 να χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας! Υγεία να έχουν πάντα! ☺️🍾🎉🎊 Κλείσανε ένα μήνα! (Καθυστερημένες οι ευχές μου βέβαια) 

Πώς είστε; Τα μωράκια σας; 

Εμας ο μικρός δόξα τω θεώ όλα καλά! Πήγε 4.100 από 2860 που βγήκε από το μαιευτήριο και από 50cm πήγε 55cm! Αντλώ με νοσοκομειακό θηλαστρο κάθε δύο ώρες γάλα και του δίνω δικό μου γαλατάκι να πιει. Προσπάθησα να τον ξαναβάλω στήθος αλλά ούτε αυτός το ήθελε, δεν έπιανε τη θηλή γκρινιάζε κτλ και ούτε εγώ το ήθελα απ' ότι κατάλαβα γιατί με πονούσε παρά πολύ.. τελικά μας ταίριαξε η σίτιση με θηλαστρο.. το μόνο σπαστικό είναι οι αποστείρωσεις αλλά οκ τουλάχιστον μπορεί έτσι να τον ταισει και ο άντρας μου όσο εγώ κάνω κάτι άλλο. Ευτυχώς για καλή μας τύχη δεν έχει κολικούς ως τώρα και γενικά είναι ένα μωρό ήσυχο. Ο παιδίατρος είπε πλέον να μην τον ξυπνάμε στο τρίωρο για να φάει... Φανταστείτε κοιμάται 5 ώρες σερί, ξυπνάει και δεν κλαίει για φαγητό μόνο κουνάει χέρια πόδια ανήσυχα και ανοίγει το στοματακι του. 

Κορίτσια υπομονή με τους κολικούς 💪💪 σας έδωσε τίποτα ο παιδίατρος για να το αντιμετωπίσετε; 

@Eliza Kats για τη παλινδρόμηση τι σας είπε ο γιατρός; Μπορείτε να κάνετε κάτι; 

@Ersi85 στην εγκυμοσύνη είχα αιμορροιδες και έβαζα proctosynalar, δοκίμασε το μήπως σε βοηθήσει. Αφού γέννησα σε λίγες μέρες εξαφανίστηκαν εντελώς. 

Σε λίγο σαραντιζουμε.... Δε ξέρω για εσάς.... Εγώ ακόμα δε το έχω πιστέψει! ❤️

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats @Ersi85 να χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας! Υγεία να έχουν πάντα! ☺️🍾🎉🎊 Κλείσανε ένα μήνα! (Καθυστερημένες οι ευχές μου βέβαια) 

Πώς είστε; Τα μωράκια σας; 

Εμας ο μικρός δόξα τω θεώ όλα καλά! Πήγε 4.100 από 2860 που βγήκε από το μαιευτήριο και από 50cm πήγε 55cm! Αντλώ με νοσοκομειακό θηλαστρο κάθε δύο ώρες γάλα και του δίνω δικό μου γαλατάκι να πιει. Προσπάθησα να τον ξαναβάλω στήθος αλλά ούτε αυτός το ήθελε, δεν έπιανε τη θηλή γκρινιάζε κτλ και ούτε εγώ το ήθελα απ' ότι κατάλαβα γιατί με πονούσε παρά πολύ.. τελικά μας ταίριαξε η σίτιση με θηλαστρο.. το μόνο σπαστικό είναι οι αποστείρωσεις αλλά οκ τουλάχιστον μπορεί έτσι να τον ταισει και ο άντρας μου όσο εγώ κάνω κάτι άλλο. Ευτυχώς για καλή μας τύχη δεν έχει κολικούς ως τώρα και γενικά είναι ένα μωρό ήσυχο. Ο παιδίατρος είπε πλέον να μην τον ξυπνάμε στο τρίωρο για να φάει... Φανταστείτε κοιμάται 5 ώρες σερί, ξυπνάει και δεν κλαίει για φαγητό μόνο κουνάει χέρια πόδια ανήσυχα και ανοίγει το στοματακι του. 

Κορίτσια υπομονή με τους κολικούς 💪💪 σας έδωσε τίποτα ο παιδίατρος για να το αντιμετωπίσετε; 

@Eliza Kats για τη παλινδρόμηση τι σας είπε ο γιατρός; Μπορείτε να κάνετε κάτι; 

@Ersi85 στην εγκυμοσύνη είχα αιμορροιδες και έβαζα proctosynalar, δοκίμασε το μήπως σε βοηθήσει. Αφού γέννησα σε λίγες μέρες εξαφανίστηκαν εντελώς. 

Σε λίγο σαραντιζουμε.... Δε ξέρω για εσάς.... Εγώ ακόμα δε το έχω πιστέψει! ❤️

 

 

Φτου φτου τέλειος ο μικρός! Είσαι πολύ τυχερή! Είδες το γαλατάκι της μαμάς του είναι το καλύτερο 😊 Μεγάλωσε πολύ 😊

Έτσι κι έμενα έχει γίνει θρεφταρι! Εγώ βγάζω με το θηλαστρο λίγο γάλα κάθε μέρα για να κάνω τράπεζα, να έχει ο σύζυγος να την ταΐζει όταν θα λείπω. Αλλά ρε κορίτσια έχω πολύ γάλα! Αφού πνίγεται μερικές φορές η μικρή. Μάλλον για αυτό κάνει παλινδρόμηση 😕 Σκέφτηκα να προσπαθήσω να αδειάζω λίγο το στήθος πριν τον θηλασμό να δω πως θα πάει.

Ο γιατρός μας είπε υπομονή 😅 Αφού τρώει λέει και κατουράει, είμαστε καλά 😅 Επιστήμονες σου λέει μετά 😅 Λέει θα της περάσει και ότι είναι της ηλικίας.

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει πως πέρασε ο καιρός! Μου το έλεγε μια φίλη μου ότι με το παιδί έτσι πάει! Ενώ στην εγκυμοσύνη δεν περνούσαν οι μέρες με τίποτα!

Θα πάτε διακοπές;

Εμείς λέμε να πάμε λίγες μέρες στα πεθερικά μου και από τη μια θέλω για να αλλάξω λίγο παραστάσεις, από την άλλη με αγχωνει 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια!!
Βλέπω πολλές μιλάτε για τους κολικούς για τα μωράκια σας και αναρρωτιέμαι πως καταλάβατε οτι είναι κολικοί?? Εμεις δίνουμε σκ΄΄ονη, την Nan optipro και δεν έχουμε δράματα γενικά, ισα ισα πεινάει και το απολαμβάνει απλα βλεπω οτι σφίγγεται μετα το γάλα, κοκκινίζει, θέλει σίγουρα ρεψιμο και δυσκολευεται στο να κάνει τα αέρια της...αλλά δεν ειναι οτι δεν κοιμάται ή οτι κλαιει ολη μέρα, κλαει σε φυσιολογικό βαθμό, οταν πειναει και ειναι ανυπόμονος κλπ... Πως ξέρουμε ποτε ειναι κολικοι και ποτε οχι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα Κορίτσια!!
Βλέπω πολλές μιλάτε για τους κολικούς για τα μωράκια σας και αναρρωτιέμαι πως καταλάβατε οτι είναι κολικοί?? Εμεις δίνουμε σκ΄΄ονη, την Nan optipro και δεν έχουμε δράματα γενικά, ισα ισα πεινάει και το απολαμβάνει απλα βλεπω οτι σφίγγεται μετα το γάλα, κοκκινίζει, θέλει σίγουρα ρεψιμο και δυσκολευεται στο να κάνει τα αέρια της...αλλά δεν ειναι οτι δεν κοιμάται ή οτι κλαιει ολη μέρα, κλαει σε φυσιολογικό βαθμό, οταν πειναει και ειναι ανυπόμονος κλπ... Πως ξέρουμε ποτε ειναι κολικοι και ποτε οχι??

Μια χαρά είστε τότε! Αν τα λέω σωστά, κολοικους έχει όταν κάποια/ες ώρα/ες της ημέρας, ενώ το έχεις ταΐσει, ρεψει, αλλάξει, κλαίει απαρηγόρητα και ηρεμεί πολύ δύσκολα και για λίγο. Ταυτόχρονα κλωτσαει με τα πόδια πολύ.

Εμένα μου το κάνει στο τέλος του γεύματος. Δεν μου το χαρακτήρισε ο παιδίατρος ως κολοικους, αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι, τουλάχιστον από τη μεριά της ταλαιπωρίας 😅

Α και συνήθως το μωράκι ηρεμεί αφού αεριστει ή/και κάνει κακά. Πονάει το έντερο τους στην ουσία και δεν μπορούν να το διαχειριστούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια απαντώ με καθυστέρηση, διότι το μωρό είχε 2 μέρες δυσκοιλιότητα και το κλάμα πήγε.. σύννεφο!!!! Δε προλάβαινα ούτε να φάω πρωινό. Τελικά τα κατάφερε πριν λίγες ώρες και από τότε και έφαγε καλύτερα και κοιμήθηκε περισσότερο.

Οι κολικοί μας δε, συνεχίζονται ακάθεκτοι!

@Eliza Kats πολύ καλά θα κάνετε να πάτε διακοπές, έστω και στα πεθερικά, διότι η τόσο παρατεταμένη κλεισούρα δεν παλεύεται! Σήμερα 40άντισες? Αν ναι, συγχαρητήρια και υγεία και στους δυο σας, μαμά κ μωρό!

Παρασκευή 40ντίζω και Σάββατο θα το πάω εκκλησία, καθώς επιμένει ΠΟΛΥ η μητέρα μου. Μάλιστα έκλεισε ραντεβού με παπά, χωρίς να με ρωτήσει~ τελικά της είπα ότι ο βασικός μου όρος είναι να φοράει ο παπάς μάσκα, καθώς ακόμα δε νιώθω άνετα να πλησιάζει κάποιος από κοντινή απόσταση το μωρό, ενώ βρίσκονται σε εξέλιξη 2-3 επιδημίες - βλέπε γαστρεντερίτιδα, στρεπτόκοκος και νέος covid.

@peacock ούτε εγώ το έχω πιστέψει ότι μεθαύριο σαραντίζουμε!! Θα μου πεις, εδώ δεν έχω ακόμα πιστέψει ότι έγινα μαμά! :) Δε ξέρω για εσένα, αλλά παρά το σαράντισμα, δε νιώθω ακόμη έτοιμη ούτε για μπάνιο στη θάλασσα, ούτε για επαφές με τον άντρα μου. Θέλω χρόνο ακόμα.

Χαίρομαι πολύ που το μωράκι σου αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς και όλα πάνε καλά! Εκτίμησε ιδιαιτέρως το πόσο ήσυχο παιδάκι είναι κ που κουνάει χέρια-πόδια για να εκφράσει την πείνα του. Το δικό μου σηκώνει τη γειτονιά στο πόδι μόλις πεινάσει! Μπλαντάζει το καημένο στο κλάμα, κατακοκκινίζει, είναι απαρηγόρητο, δεν ηρεμεί σε καμία αγκαλιά κ δεν δέχεται πιπίλα.. και όλα αυτά μέχρι να του φέρω το μπιμπερό στο στόμα και εκεί το αρπάζει (κυριολεκτικά) με το στοματάκι του και τότε ΜΟΝΟ σταματάει το τόσο κλάμα.

Οι κολικοί δε, μια πονεμένη ιστορία. Οχι, δεν υπάρχει συγκεκριμένο φάρμακο για την αντιμετώπισή τους, δυστυχώς. Εμείς τον καλμάρουμε με αγκαλιά πάνω στο στήθος. Για το λόγο αυτό, οι μύες στα χέρια μου έχουν πάρει φωτιά.

Όσο για το σάκχαρο, το νηστείας μου παραμένει σχετικά υψηλό, από 100 έως 105, οπότε Παρασκευή ή Δευτέρα θα επισκεφθώ ενδοκρινολόγο για να δω πως θα το αντιμετωπίσω. Οι τιμές αυτές διάβασα πως αντιστοιχούν σε προδιαβήτη, οπότε θα κάνω τα πάντα για να μην εξελιχθεί σε σακχαρώδη διαβήτη. Δεν έχω ακόμα ξεμπερδέψει με αυτή την ιστορία ρε γαμώτο.

υ.γ. Κορίτσια, μου ήρθε η περίοδος!!! Διανύω την 4η ημέρα και έχω ΠΟΛΥ αίμα, αλλά καθόλου πόνο. Πήρα τηλ την γιατρό μου και είπε πως είναι φυσιολογικό να έχω πολύ αίμα, επειδή δε θηλάζω πια. Μου είπε συνολικά θα πρέπει να κρατήσει η πολύ μεγάλη ροή 1-2 μέρες, αλλά εγ΄ώ πάω για 3η μέρα, αφού την 1η μέρα είχα μόνο καφέ εκκρίσεις (σαν προεόρτια). 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...