Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

@Eliza Kats + @peacock μετά βιας σας γραφω, διοτι το μικρο μου ειναι ανησυχο στον υπνο του απο χθες και ενω αποκοιμιεται καθως ολοκληρωνει το γαλα του, μετά το ρέψιμό του, οταν παω να τον ξαπλωσω στην κουνια του, ξεκιναει κλαμα/γκρινια ή κουναει χερακια/ποδαρακια και δεν ησυχαζει. 

Για να καταφερει να κοιμηθει, πρεπει να τον ξαναπαρουμε αγκαλια, να του δωσουμε λιγο ακομα γαλα (ενω εχει μολις φαει) και να τον ακουμπησουμε πολυ απαλα στην κουνια, χωρις να το καταλαβει.

Ε, αυτο ειναι και το πιο εξουθενωτικο, διοτι μπορει να χρειαστει να το κανουμε 2-3 φορες σε 1 ταισμα.

Και κανουμε 1 ταισμα ανα 3 ωρες.

Σε χθεσινο ταισμα εφτασε να πιει 150 ml σπαστά. Ρωτησαμε τον παιδιατρο αν αυτο ειναι φυσιολογικο κ μας ειπε να του δινουμε οσο ζηταει..

Εσας ποσα ml τρωνε σε καθε σας ταισμα? Τα δινετε "μονορούφι" ή με διαλείμματα για ρέψιμο?

Επιπλεον, καλουμαστε να διαχειριστουμε τους λοξιγκες, που ειναι συχνοι, σχεδον μετα απο καθε γευμα με το ξενο γαλα. Με το δικο μου, δεν παθαινει λοξιγκα.

Αυτα για τον μπεμπη μου. ❤️ 

Τωρα, 

οπως διαβασα, ειχαμε ολες μας ενα επιπεδο δυσκολιας στις καισαρικες. Καθε μια το βιωσε διαφορετικα, αλλα θα συμφωνησω με την @Eliza Kats ότι μου αφησε και εμενα ψυχικο τραυμα.

Η γιατρος μου ηταν πολυ καλη, ολα σωστα τα εκανε, απλα εγω, ως ατομο φοβικο με ασθενειες και επεμβασεις, ηθελα να γνωριζω ολα τα σταδια που θα περασω κατα τη διαρκεια της επεμβασης και επειδη δεν ειχα προετοιμαστει, μου στοιχισε ψυχικα. Επαθα κ εγω αυτο που περιεγραψες. Ενιωθα σα να ειχα βγει απο το σωμα μου κ να συνεβαινε σε αλλον ανθρωπο ολο αυτο. Μαλλον ηταν μηχανισμος της ψυχης για να αντεξει.

Κατα τα αλλα, ευγνωμονω που ειμαι ζωντανη και υγιης, οπως και το παιδι μου, κ ελπιζω σε λιγο καιρο ο τοκετος να γινει μια μακρινη αναμνηση. Κρατω μονο τη στιγμη που ειδα το παιδι μου στο δωματιο ανανηψης μαζι με τον συζυγο μου, τοτε που ενιωσα πως οι κοποι μας ψυχη+σωμα ανταμειφθηκαν.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/7/2023 at 6:41 ΜΜ, ο/η daddy cool123 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Μελλοντικός (κατά ευχήν) μπαμπάς εδώ. Η σύζυγος έκανε εμβρυομεταφορα 01/7 δύο έμβρυα, το ένα άριστης ποιότητας το άλλο μέτριας. Σήμερα κάναμε πρώτη χοριακη και βγήκε 30. Να ελπίζουμε ή μπα;;; Θα επαναλάβουμε την χοριακη 2 μέρες μετά καθ υπόδειξη του γιατρού. Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος 

Γεια σου μελλοντικέ πατέρα! Αν και γράφεις σε λάθος topic θα έλεγα, δεν ξέρω αν το 30 είναι καλό μετά από εμβρυομεταφορα, αλλά είναι θετικό! Φυσικά να ελπίζετε! Εύχομαι να συνεχίσει να ανεβαίνει η χοριακη και σε λίγους μήνες να έχετε αγκαλιά το θαυματακι σας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια-μανούλες, βοήθεια.

Πόσα ml τρωνε τα μωράκια σας σε καθε τους ταισμα?

Τα δινετε "μονορούφι" ή με διαλείμματα για ρέψιμο?

Πάμε παιδίατρο την Τρίτη, αλλά έως τότε κάποια να μου απαντήσει ❤️ ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2023 at 12:05 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

@Eliza Kats + @peacock μετά βιας σας γραφω, διοτι το μικρο μου ειναι ανησυχο στον υπνο του απο χθες και ενω αποκοιμιεται καθως ολοκληρωνει το γαλα του, μετά το ρέψιμό του, οταν παω να τον ξαπλωσω στην κουνια του, ξεκιναει κλαμα/γκρινια ή κουναει χερακια/ποδαρακια και δεν ησυχαζει. 

Για να καταφερει να κοιμηθει, πρεπει να τον ξαναπαρουμε αγκαλια, να του δωσουμε λιγο ακομα γαλα (ενω εχει μολις φαει) και να τον ακουμπησουμε πολυ απαλα στην κουνια, χωρις να το καταλαβει.

Ε, αυτο ειναι και το πιο εξουθενωτικο, διοτι μπορει να χρειαστει να το κανουμε 2-3 φορες σε 1 ταισμα.

Και κανουμε 1 ταισμα ανα 3 ωρες.

Σε χθεσινο ταισμα εφτασε να πιει 150 ml σπαστά. Ρωτησαμε τον παιδιατρο αν αυτο ειναι φυσιολογικο κ μας ειπε να του δινουμε οσο ζηταει..

Εσας ποσα ml τρωνε σε καθε σας ταισμα? Τα δινετε "μονορούφι" ή με διαλείμματα για ρέψιμο?

Επιπλεον, καλουμαστε να διαχειριστουμε τους λοξιγκες, που ειναι συχνοι, σχεδον μετα απο καθε γευμα με το ξενο γαλα. Με το δικο μου, δεν παθαινει λοξιγκα.

Αυτα για τον μπεμπη μου. ❤️ 

Τωρα, 

οπως διαβασα, ειχαμε ολες μας ενα επιπεδο δυσκολιας στις καισαρικες. Καθε μια το βιωσε διαφορετικα, αλλα θα συμφωνησω με την @Eliza Kats ότι μου αφησε και εμενα ψυχικο τραυμα.

Η γιατρος μου ηταν πολυ καλη, ολα σωστα τα εκανε, απλα εγω, ως ατομο φοβικο με ασθενειες και επεμβασεις, ηθελα να γνωριζω ολα τα σταδια που θα περασω κατα τη διαρκεια της επεμβασης και επειδη δεν ειχα προετοιμαστει, μου στοιχισε ψυχικα. Επαθα κ εγω αυτο που περιεγραψες. Ενιωθα σα να ειχα βγει απο το σωμα μου κ να συνεβαινε σε αλλον ανθρωπο ολο αυτο. Μαλλον ηταν μηχανισμος της ψυχης για να αντεξει.

Κατα τα αλλα, ευγνωμονω που ειμαι ζωντανη και υγιης, οπως και το παιδι μου, κ ελπιζω σε λιγο καιρο ο τοκετος να γινει μια μακρινη αναμνηση. Κρατω μονο τη στιγμη που ειδα το παιδι μου στο δωματιο ανανηψης μαζι με τον συζυγο μου, τοτε που ενιωσα πως οι κοποι μας ψυχη+σωμα ανταμειφθηκαν.

 

 

 

Χαχα μια από τα ίδια εδώ! Μην ανησυχείς μανούλα, μάλλον είναι συνηθισμένο! 

Εμένα λόξυγκα έχει καθημερινά. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό και να την ταιζω/αλλάζω/κοιμιζω με τον λόξυγκα. Και έτσι κάνω. Πίνει μια χαρά γάλα και ας έχει λόξυγκα!

Τώρα στο πόσο πίνει δεν έχω ιδέα εγώ, καθώς κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά μου κάνει και εμένα το εξής: Πίνει από το ένα στήθος, την παίρνει ο ύπνος και όταν την πάω στο κρεβάτι της ξυπνάει. Τι κατάλαβα; Κουράζεται πολύ από τον θηλασμό και ξεκουράζεται λίγο. Μας το είχαν πει και οι μαίες στη Φαιναρετη αυτό.

Πρέπει να τον ξυπνάς όταν αποκοιμιεται να δεις αν θέλει κι άλλο γάλα. Δλδ να του πειράζεις λίγο το αυτακι, το ποδαράκι, τέτοια. Αν δεν ανταποκρίνεται μάλλον έχει κοιμηθεί για τα καλά και δεν θέλει άλλο γάλα.

Εγώ κάνω και το εξής. Όταν φάει καλά καλά από τον ένα μαστό και γλαρωσει, την αφήνω να ξεκουραστεί λίγα λεπτά και μετά πάω και την αλλάζω. Αυτό την ξυπνάει για τα καλά συνήθως και μετά συνεχίζουμε με τον άλλο μαστό μέχρι να κοιμηθεί πάλι. Συνήθως τότε μου κοιμάται κανονικά.

Έξτρα τιπ: Λένε ότι τα μωρά δυσκολεύονται να κοιμηθούν μόνα τους και θέλουν περίπου 20 λεπτά για να πέσουν σε βαθύ ύπνο. Οπότε όταν τελειώσει το φαί και δεν ξυπνάει, κράτα τον αγκαλίτσα κάνα 20λεπτο να κοιμηθεί βαθιά και τότε βάλε τον στην κούνια.

Γενικά δεν ξέρω αν εσείς που δίνεται μπιμπερο έχετε στάνταρ προγράμμα, αλλά εμάς μας κάνει ότι θέλει 😅 2 μέρες τώρα με γονάτισε η μικρή μου. Κοιμόταν μόνο 1,5-2 ώρες και μετά έκανα άλλες 2 ώρες να την θηλάσω. Από ότι καταλαβαίνετε ύπνος γιοκ. Σήμερα από την άλλη κοιμάται πολύ! Πριν κοιμήθηκες 3,5 ώρες! Γενικά δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει η μέρα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κάπου είχα διαβάσει νομίζω ότι τα νεογέννητα τι πίνουν από μπιμπερο τι θηλάζουν έχουν τα ίδια μοτίβα. Οπότε @Ersi85 αν θες πειραματισου με αυτά που λέω από πάνω μπας και βρείτε τα πατήματα σας. Αλλά ναι πιστεύω είναι συνηθισμένο να θέλει διαλείμματα το μωρό για να φάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια-μανούλες, βοήθεια.

Πόσα ml τρωνε τα μωράκια σας σε καθε τους ταισμα?

Τα δινετε "μονορούφι" ή με διαλείμματα για ρέψιμο?

Πάμε παιδίατρο την Τρίτη, αλλά έως τότε κάποια να μου απαντήσει ❤️ ευχαριστώ

Εμένα κοριτσάκι μου που κάνω μεικτή διατροφή στον μικρό με άντληση δικού μου και ξένου γάλακτος πίνει γύρω στα 50ml. Κάποιες φορές βέβαια πίνει και λιγότερο... Κάνω στάσεις για να ρευτει και συνεχίζουμε. 

Σε μας ήρθε ο παιδίατρος σπίτι και είναι σούπερ ο μικρός, έχει πάρει βάρος. 

Αν θες μπορείς να πάρεις και μια ζυγαριά σπίτι να παρακολουθείς το βάρος του. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα μια από τα ίδια εδώ! Μην ανησυχείς μανούλα, μάλλον είναι συνηθισμένο! 

Εμένα λόξυγκα έχει καθημερινά. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό και να την ταιζω/αλλάζω/κοιμιζω με τον λόξυγκα. Και έτσι κάνω. Πίνει μια χαρά γάλα και ας έχει λόξυγκα!

Τώρα στο πόσο πίνει δεν έχω ιδέα εγώ, καθώς κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά μου κάνει και εμένα το εξής: Πίνει από το ένα στήθος, την παίρνει ο ύπνος και όταν την πάω στο κρεβάτι της ξυπνάει. Τι κατάλαβα; Κουράζεται πολύ από τον θηλασμό και ξεκουράζεται λίγο. Μας το είχαν πει και οι μαίες στη Φαιναρετη αυτό.

Πρέπει να τον ξυπνάς όταν αποκοιμιεται να δεις αν θέλει κι άλλο γάλα. Δλδ να του πειράζεις λίγο το αυτακι, το ποδαράκι, τέτοια. Αν δεν ανταποκρίνεται μάλλον έχει κοιμηθεί για τα καλά και δεν θέλει άλλο γάλα.

Εγώ κάνω και το εξής. Όταν φάει καλά καλά από τον ένα μαστό και γλαρωσει, την αφήνω να ξεκουραστεί λίγα λεπτά και μετά πάω και την αλλάζω. Αυτό την ξυπνάει για τα καλά συνήθως και μετά συνεχίζουμε με τον άλλο μαστό μέχρι να κοιμηθεί πάλι. Συνήθως τότε μου κοιμάται κανονικά.

Έξτρα τιπ: Λένε ότι τα μωρά δυσκολεύονται να κοιμηθούν μόνα τους και θέλουν περίπου 20 λεπτά για να πέσουν σε βαθύ ύπνο. Οπότε όταν τελειώσει το φαί και δεν ξυπνάει, κράτα τον αγκαλίτσα κάνα 20λεπτο να κοιμηθεί βαθιά και τότε βάλε τον στην κούνια.

Γενικά δεν ξέρω αν εσείς που δίνεται μπιμπερο έχετε στάνταρ προγράμμα, αλλά εμάς μας κάνει ότι θέλει 😅 2 μέρες τώρα με γονάτισε η μικρή μου. Κοιμόταν μόνο 1,5-2 ώρες και μετά έκανα άλλες 2 ώρες να την θηλάσω. Από ότι καταλαβαίνετε ύπνος γιοκ. Σήμερα από την άλλη κοιμάται πολύ! Πριν κοιμήθηκες 3,5 ώρες! Γενικά δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει η μέρα 😅

Κορίτσι μου με βοήθησες πάρα πολύ! 

Βασικά με βεβαίωσες πως είναι φυσιολογικά κάποια πράγματα που συμβαίνουν στο μωρό μου.

Τελικά, του αλλάξαμε μπιμπερό (πήραμε dr brown's) και σα να μειωθηκαν οι λοξυγκες~ Χαιρομαι ωστοσο που ειναι φυσιολογικο να κανουν ακομα κ καθε μερα. Εμας εκανε βεβαια σε καθε ταισμα.

2 ΄΄η 3 φορές την ημερα προσπαθω να αντλω κ εγω λιγο γαλα με το θηλαστρο κ να του το δινω ως συμπληρωμα στη φορμουλα.

Οσο για το τρικ να τον πειραζω λιγο στο αυτακι ή τις πατουσες για να ξυπναει κ να συνεχιζει να πινει το γαλα του, το κανω απο την αρχη, καθως μου το προτειναν οι μαιες στο Ολυμπιον.

Μπραβο σου πραγματικα που κανεις αποκλειστικο θηλασμο! Και για τις θυσίες που κανεις για να εισαι σε τετοιο προγραμμα.

Τωρα για τον υπνο..

Κορίτσια, κοιμηθηκα 6 ωρες χθες με τη βοηθεια του αντρα μου κ ξυπνησα αλλος ανθρωπος, με ενεργεια κ διαθεση να κανω ολες τις δουλειες.

Προχθες που ημουν με 3.5 ωρες υπνου, δυσκολευομουν ακομα κ να αλλαξω πανα στο μωρο. Πραγματικα με δυσκολια μιλουσα ή περπατουσα. Ημουν χαλια~ Η ελλειψη υπνου μου δημιουργει σοβαρα λειτουργικα ζητηματα και νιωθω ενοχα.

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εμένα κοριτσάκι μου που κάνω μεικτή διατροφή στον μικρό με άντληση δικού μου και ξένου γάλακτος πίνει γύρω στα 50ml. Κάποιες φορές βέβαια πίνει και λιγότερο... Κάνω στάσεις για να ρευτει και συνεχίζουμε. 

Σε μας ήρθε ο παιδίατρος σπίτι και είναι σούπερ ο μικρός, έχει πάρει βάρος. 

Αν θες μπορείς να πάρεις και μια ζυγαριά σπίτι να παρακολουθείς το βάρος του. 

 

Καλύτερα που ήρθε σπίτι σας ο γιατρός σας. Και είναι τέλειο που πήρε βάρος!!

Εμείς τον πήγαμε στο ιατρείο κ ήμουν με το άγχος μη κολλήσει τπτ.

Ευτυχώς δε περίμενε παράλληλα κανένα άλλο παιδάκι, οπότε έμεινα λίγο ήσυχη ως προς αυτό.

Την Τρίτη θα ζυγιστούμε πάλι, εκτός κ αν πάρουμε όντως μια ζυγαριά σπίτι και τον μετράμε μόνοι μας ~ μου έδωσες τέλεια ιδέα ❤️ 

Με το νέο μπιμπερό του κάνω 2 διαλείμματα για ρέψιμο.

Περίπου ανά 50 ml. Κάποιες φορές πίνει 60 ml και άλλες φτάνει μέχρι και τα 150 ml.

Νιώθω αγωνία όταν προσπαθώ να τον ρέψω για κανά 2λεπτο-3λεπτο και δε ρεύεται με τίποτα.

Εμάς μας έδειξαν να τον ρεύουμε πάνω στο πόδι μας, χτυπώντας τον στην πλατούλα και γυρμένο προς τα μπροστά.

Το ρέψιμο στον ώμο δε το έχω μάθει ακόμα.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Καλύτερα που ήρθε σπίτι σας ο γιατρός σας. Και είναι τέλειο που πήρε βάρος!!

Εμείς τον πήγαμε στο ιατρείο κ ήμουν με το άγχος μη κολλήσει τπτ.

Ευτυχώς δε περίμενε παράλληλα κανένα άλλο παιδάκι, οπότε έμεινα λίγο ήσυχη ως προς αυτό.

Την Τρίτη θα ζυγιστούμε πάλι, εκτός κ αν πάρουμε όντως μια ζυγαριά σπίτι και τον μετράμε μόνοι μας ~ μου έδωσες τέλεια ιδέα ❤️ 

Με το νέο μπιμπερό του κάνω 2 διαλείμματα για ρέψιμο.

Περίπου ανά 50 ml. Κάποιες φορές πίνει 60 ml και άλλες φτάνει μέχρι και τα 150 ml.

Νιώθω αγωνία όταν προσπαθώ να τον ρέψω για κανά 2λεπτο-3λεπτο και δε ρεύεται με τίποτα.

Εμάς μας έδειξαν να τον ρεύουμε πάνω στο πόδι μας, χτυπώντας τον στην πλατούλα και γυρμένο προς τα μπροστά.

Το ρέψιμο στον ώμο δε το έχω μάθει ακόμα.

Εμείς πήραμε δική μας ζυγαριά για να παρακολουθούμε το βάρος του. Έχει κάποιες ακριβές αλλά μπορείς να βρεις και οικονομικές που στοιχίζουν περίπου 50ευρω. 

Για το ρέψιμο κάνε ότι σε εξυπηρετεί! Μια χαρά είναι και στο πόδι γυρμενο το μπέμπακι σας! Εμένα με βολεύει καλύτερα στον ώμο. 

Είμαι σίγουρη ότι τα πας περίφημα! 😉💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχετε συνειδητοποιήσει έτσι; 

Ο Ιούλιος μας ήρθε και ήδη έχουμε τα μωρά μας αγκαλιά....☺️❤️☺️❤️☺️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2023 at 7:43 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Το έχετε συνειδητοποιήσει έτσι; 

Ο Ιούλιος μας ήρθε και ήδη έχουμε τα μωρά μας αγκαλιά....☺️❤️☺️❤️☺️❤️

 

Εμένα μου φαίνεται ακόμα περίεργο 😅 

Πώς είστε κορίτσια; Εγώ ψυχολογικά πολύ καλύτερα εδώ και 2 μέρες. Είναι και η μπέμπα πιο συνεργάσιμη κάπως 😊 Νιώθω και καλύτερα σωματικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εμένα μου φαίνεται ακόμα περίεργο 😅 

Πώς είστε κορίτσια; Εγώ ψυχολογικά πολύ καλύτερα εδώ και 2 μέρες. Είναι και η μπέμπα πιο συνεργάσιμη κάπως 😊 Νιώθω και καλύτερα σωματικά.

Και μένα περίεργο μου φαίνεται ❤️

Εγώ σήμερα νιώθω καλύτερα ψυχολογικά... Χθες έκλαιγα όλη μέρα χωρίς να ξέρω το λόγο... οι ορμόνες κάνουν πάρτυ... 

Σωματικά ετσι κι έτσι αλλά βλέπω τον μικρό και κάνω υπομονή. 

Προλαβαίνετε να κοιμηθείτε καθόλου; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η peacock είπε:

Και μένα περίεργο μου φαίνεται ❤️

Εγώ σήμερα νιώθω καλύτερα ψυχολογικά... Χθες έκλαιγα όλη μέρα χωρίς να ξέρω το λόγο... οι ορμόνες κάνουν πάρτυ... 

Σωματικά ετσι κι έτσι αλλά βλέπω τον μικρό και κάνω υπομονή. 

Προλαβαίνετε να κοιμηθείτε καθόλου; 

 

Διάβαζα ότι οι πρώτες 2 εβδομάδες είναι οι πιο δύσκολες ορμονικά.

Όσον αφορά τον ύπνο ζηλεύω απίστευτα το 6ωρο που κοιμήθηκε η φίλη μας! Το πολύ να κοιμηθώ 3 ώρες εγώ. Συνήθως 2 ώρες κοιμάμαι. Αλλά την παλεύω γενικά. Κοιμάμαι πολλές φορές μέσα στη μέρα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Διάβαζα ότι οι πρώτες 2 εβδομάδες είναι οι πιο δύσκολες ορμονικά.

Όσον αφορά τον ύπνο ζηλεύω απίστευτα το 6ωρο που κοιμήθηκε η φίλη μας! Το πολύ να κοιμηθώ 3 ώρες εγώ. Συνήθως 2 ώρες κοιμάμαι. Αλλά την παλεύω γενικά. Κοιμάμαι πολλές φορές μέσα στη μέρα 😅

Κι εγώ ζηλεύω τον 6ωρο ύπνο! 

Κάθε τρεις ώρες βάζω το θηλαστρο, ωστόσο ο μικρός θα πεινάει, θα θέλει αλλαγή Πάνας κτλ οπότε το πολύ να κοιμηθώ 2-3 ώρες και όπως κι εσύ κοιμάμαι λίγο όποτε βρω ευκαιρία μέσα στη μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!💗

Γέννησα και εγώ  7/7 ενα κοριτσάκι ΜΟΥΡΛΙΑΑΑΑ 3.210!

Με φυσιολογικό τοκετό,το  μπεμπάκι μου το είχα στο δωμάτιο μαζί  μου στο ιασω και θηλάζει αποκλειστικά!!!

Αυτά από εμάς!!!

Φιλάκια πολλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!💗

Γέννησα και εγώ  7/7 ενα κοριτσάκι ΜΟΥΡΛΙΑΑΑΑ 3.210!

Με φυσιολογικό τοκετό,το  μπεμπάκι μου το είχα στο δωμάτιο μαζί  μου στο ιασω και θηλάζει αποκλειστικά!!!

Αυτά από εμάς!!!

Φιλάκια πολλά ❤️

Συγχαρητήρια Ελπίδα μου! Να σας ζήσει η μικρή!

Είχες καλή γέννα; Πόση ώρα έκανες να γεννήσεις; Με τον θηλασμό πως τα πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!💗

Γέννησα και εγώ  7/7 ενα κοριτσάκι ΜΟΥΡΛΙΑΑΑΑ 3.210!

Με φυσιολογικό τοκετό,το  μπεμπάκι μου το είχα στο δωμάτιο μαζί  μου στο ιασω και θηλάζει αποκλειστικά!!!

Αυτά από εμάς!!!

Φιλάκια πολλά ❤️

Νάσου ζήσει κορίτσι μου! Υγεία και καλοτυχία στο μωράκι σου! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!💗

Γέννησα και εγώ  7/7 ενα κοριτσάκι ΜΟΥΡΛΙΑΑΑΑ 3.210!

Με φυσιολογικό τοκετό,το  μπεμπάκι μου το είχα στο δωμάτιο μαζί  μου στο ιασω και θηλάζει αποκλειστικά!!!

Αυτά από εμάς!!!

Φιλάκια πολλά ❤️

Να σας ζήσει η κορούλα σας Ελπίδα!!!! 🙌🌺👶

Να την δείτε γερή, τυχερή και να έχετε όλοι σας μια όμορφη ζωή!! :)

Να μας λες νέα σας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2023 at 8:06 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ ζηλεύω τον 6ωρο ύπνο! 

Κάθε τρεις ώρες βάζω το θηλαστρο, ωστόσο ο μικρός θα πεινάει, θα θέλει αλλαγή Πάνας κτλ οπότε το πολύ να κοιμηθώ 2-3 ώρες και όπως κι εσύ κοιμάμαι λίγο όποτε βρω ευκαιρία μέσα στη μέρα. 

Καλημέρα! 🌺

Έχουμε χωριστεί σε βάρδιες με τον σύζυγό μου.

Επειδή έχει μειωθεί το δικό μου γάλα, δίνουμε κυρίως φόρμουλα, οπότε μπορεί και τον ταίζει και εκείνος.

Ωστόσο κατά τη διάρκεια της ημέρας κάνω κ δουλειές στο σπίτι ή εξωτερικές δουλειές όπως σουπερ μαρκετ κ.α.

Βοήθεια από τους γονείς μας δεν έχουμε στο μεγάλωμα του μωρού.

Βγάζω επίσης και 2-3 φορές γάλα με το θήλαστρο για να του παρέχω 1-2 γεύματα μητρικού γάλακτος την ημέρα και κάθε φορά μετά την άντληση νιώθω απίστευτη υπνηλία.

Την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνω και εξετάσεις αίματος για βιταμίνες, για να δω εάν μου λείπει κάτι.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Συγχαρητήρια Ελπίδα μου! Να σας ζήσει η μικρή!

Είχες καλή γέννα; Πόση ώρα έκανες να γεννήσεις; Με τον θηλασμό πως τα πάτε;

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Ναι όλα  τέλεια,1 ώρα και λίγο έκανα να γεννήσω, πολύ καλά προς το παρόν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Να σας ζήσει η κορούλα σας Ελπίδα!!!! 🙌🌺👶

Να την δείτε γερή, τυχερή και να έχετε όλοι σας μια όμορφη ζωή!! :)

Να μας λες νέα σας!

 

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα! 🌺

Έχουμε χωριστεί σε βάρδιες με τον σύζυγό μου.

Επειδή έχει μειωθεί το δικό μου γάλα, δίνουμε κυρίως φόρμουλα, οπότε μπορεί και τον ταίζει και εκείνος.

Ωστόσο κατά τη διάρκεια της ημέρας κάνω κ δουλειές στο σπίτι ή εξωτερικές δουλειές όπως σουπερ μαρκετ κ.α.

Βοήθεια από τους γονείς μας δεν έχουμε στο μεγάλωμα του μωρού.

Βγάζω επίσης και 2-3 φορές γάλα με το θήλαστρο για να του παρέχω 1-2 γεύματα μητρικού γάλακτος την ημέρα και κάθε φορά μετά την άντληση νιώθω απίστευτη υπνηλία.

Την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνω και εξετάσεις αίματος για βιταμίνες, για να δω εάν μου λείπει κάτι.

 

 

Σε βρίσκω πολύ σούπερ φίλη μου! 

Εγώ με τον θηλασμό μου είπε η ξαδέρφη μου ότι από τον 2ο μήνα ξεκινάνε να στρώνουν τα ζουζούνια με τα ωράρια, οπότε κάνω υπομονή... Προς το παρόν ακολουθώ τη συμβουλή του λαού "κοιμήσου όταν κοιμάται το μωρό" και την παλεύω καλά. Απλά είναι δύσκολο να βγω από το σπίτι 😅 Μόλις σαραντησουμε όμως σκέφτομαι να ξεκινήσω να βγάζω με το θηλαστρο μπας και κάνει κανένα τάισμα και ο μπαμπάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε βρίσκω πολύ σούπερ φίλη μου! 

Εγώ με τον θηλασμό μου είπε η ξαδέρφη μου ότι από τον 2ο μήνα ξεκινάνε να στρώνουν τα ζουζούνια με τα ωράρια, οπότε κάνω υπομονή... Προς το παρόν ακολουθώ τη συμβουλή του λαού "κοιμήσου όταν κοιμάται το μωρό" και την παλεύω καλά. Απλά είναι δύσκολο να βγω από το σπίτι 😅 Μόλις σαραντησουμε όμως σκέφτομαι να ξεκινήσω να βγάζω με το θηλαστρο μπας και κάνει κανένα τάισμα και ο μπαμπάς.

Ναι, το θήλαστρο σώζει!

Και το γάλα της θα πίνει και θα το ταίζει και κανένας άλλος για να πάρει μια ανάσα και η μαμά :) 

Δύσκολο και για μας να βγούμε πριν τα 40.

Για την ώρα μόνο στον παιδίατρο έχει τύχει να πάμε, όμως με τους καύσωνες που έχουμε και που ΘΑ έχουμε έως και τα τέλη Αυγούστου, δύσκολο γενικά να το κυκλοφορήσω το μωρό.

Μόνο ίσως πολύ νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ. Γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο να βγούμε και να σου πω την αλήθεια, είναι λίγο πνιγηρό μετά από 9 μήνες κύησης και τοκετό, να μη μπορούμε να πάμε μια μικρή βόλτα να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις! 

Και το ακόμα πιο τρελό είναι ότι προβλέπονται καύσωνες και για Σεπτέμβριο-Οκτώβριο.

Πόσο ωραία θα ήταν να είχε λίγη δροσούλα και να μπορούσαμε μετά τα 40 να κάνουμε βολτούλες τα μωρά μας με τα καρότσια, να πάρουν λίγο αέρα.

Σπίτι με κλιματισμό νύχτα-μέρα, μας έχει κουράσει εμάς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ μόλις σταματήσει η πολύ η ζέστη να το πάρεις το μωράκι και να πάτε μια νυχτερινή βόλτα. Θα τρελαθείς μέσα στο σπίτι! 

Εμείς έχουμε ήδη βγει 3 φορές! 1 βράδυ που προχώρησα 2 τετράγωνα με το ζόρι, λόγω καισαρικής, 1 βράδυ που πήγαμε 3 τετράγωνα μέχρι μια πλατεία που έχουμε εδώ και φάγαμε ένα παγωτό στο παγκάκι και ένα απόγευμα 7-8 η ώρα, που πήγαμε εδώ κοντά πάλι για έναν καφέ στα γρήγορα μέχρι να ξυπνήσει η μικρή 😅

Ήμουν άλλος άνθρωπος μετά! Γενικά ο παιδίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βγαίνουμε σε ανοικτούς χώρους. Και μας προέτρεψε να πηγαίνουμε για καφεδάκια όσο έχει καλό καιρό (εννοείται όχι όταν έχει πολύ ήλιο και ζέστη).

Οπότε μόλις σταματήσουν τα 40αρια, κουνουπιέρα στο παιδί και έξω από το σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...