Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 22 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Αχ 3 μερουλες έμειναν , σας βλέπω κορίτσια όλες μαζί να είστε … έρχονται τα μωράκια τα όμορφα …. Με καισαρική θα πας ή με πρόκληση ; 

Καισαρική! 3/7!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats το καταλαβαίνω απόλυτα να έχεις πέσει ψυχολογικά, αλλιώς τα περίμενες και τα είχες φτιάξει στο μυαλό σου κι αλλιώς σου βγαίνει... Θυμάμαι πόσο κλαμμα έριξα τη μέρα που πάρθηκε απόφαση ότι θα γεννήσω με καισαρική και όχι φυσιολογικά. Είναι νομίζω σοκ να το έχεις φτιάξει στο μυαλό σου κάπως και μετά να αλλάζει. Θα σου πω μόνο ότι έχεις σύμμαχο τη κορτιζόνη και σου εύχομαι ότι είναι να γίνει να είναι το καλύτερο για σένα και το μωράκι σου! 

@Ersi85 keep going με το καρδιοτοκογραφο! Θα σου πω αυτό που είπα και πιο πάνω στη φίλη μας... Ας γίνει ότι είναι καλύτερο για σένα και τοωρακι σου! 

Τα δικά μου νέα έχουν ως εξής... είχα καρδιοτοκογραφημα σήμερα το οποίο βγήκε πολύ καλό! Ο μικρός είναι πολύ χαμηλά και έχει εμπεδωθεί στην ουσία, κατέγραψαν αρκετές συσπάσεις. Αύριο έχω προεγχειρητικο και Δευτέρα όπως έχουμε προγραμματίσει μπαίνω για καισαρική. Εκτος κι αν κάνει την έκπληξη ο μικρός και έρθει νωρίτερα... Mου είπαν για πρώτο παιδί και για 38+2 που είμαι σήμερα είναι πάρα πολύ καλά αν πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Τελική ευθεία πλέον... Ανάμεικτα συναισθήματα... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να τον πάρω αγκαλιά και να του πω στο αυτακι του πόσο πολύ τον αγαπώ. 💙☺️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα, να ξέρεις πως σε καταλαβαίνω απόλυτα στη φάση αυτή.

Τωρα ετοιμάζομαι να φύγω για να πάω να κάνω το πρωινό καρδιοτοκογράφημα....

Χθες το άλλο το έκανα μετά τις 11 το βράδυ... έμπα ψυχή-έβγα ψυχή.. Δεν αντέχεται αυτό το πράγμα. Και κάθε φορά αγωνιώ τι θα δείξει.. και τι εκφράσεις θα πάρει στο πρόσωπό της η γιατρός μου.. την Τετάρτη ήταν έτοιμη να μου κάνει καισαρική, εάν στο τελευταίο 30λεπτο του τοκογραφηματος τελικά δεν ζωήρευε ο παλμός του μωρού. Δε θέλει να παίρνει κανένα ρίσκο, για αυτό και οι τόσες εξετάσεις. Έτσι λειτουργουν ορισμενοι γιατροι και στις δικες μας περιπτωσεις, ισως ειναι πραγματικα για το καλο μας (ανεξαρτητα από το ποσο ψυχοφθορο ειναι για εμας, που ο.τι και να πεις εχεις δικιο).

Οι κυησεις ειναι σχεδον παντα απροβλεπτες και δυναμικες καταστασεις. Ειναι λογικο να τις ονειρευομαστε με εναν συγκεκριμενο τροπο και να γινονται τα πραγματα τελικα αλλιως. Πρεπει να προσαρμοστουμε! Θυμησου τον στοχο μας. Να πάρουμε αγκαλιά τα μωράκια μας. 

Αν δεν εστιάσουμε στον τρόπο που θα γίνει αυτό, αλλά στο τελικό αποτέλεσμα, θα έχουμε πετύχει το όνειρό μας~

Τα γράφω για να τα εμπεδώσω κ εγώ, τώρα στο χείλος της προσμονής, της αγωνίας, του άγχους και της ανυπομονησίας.. που έχουν χτυπήσει κόκκινο..

Μία είναι η ευχή μου ❤️ να μας πάνε σε όλες μας καλά οι τοκετοί ❤️ 

Μέχρι τότε, θα σας γράφω εδώ όσο μπορώ να σας ενημερώνω για τα νέα της κάθε μέρας.

υ.γ. Αν σου έχει κάνει κορτιζόνη, ακόμα και να γεννηθεί η μικρούλα σου, θα είναι υγιέστατη και με ΄ώριμα πνευμόνια και αυτόνομη αναπνοή. Σκέψου πως γεννιούνται μωρά τελειόμηνα στις 40 εβδομάδες και τελικά έχουν ανάγκη οξυγόνου. Είναι όλα σχετικά! Και από την άλλη γεννιούνται μωρά στις 34 εβδομάδες και είναι πανέτοιμα! Αυτά μου τα είχε πει η γιατρός πριν καμιά εβδομάδα όταν της παραπονιόμουν ότι δε θέλω να βγει το μωρό νωρίς, λόγω του διαβήτη μου.

 

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που νιώθω έτσι 😅

Ναι ρε φίλε θα μας τρελάνουν οι γιατροί! Έτσι κι εγώ στο τσακ χθες δεν μπήκα για καισαρική. Καρδιοτοκογραφημα και καρδιοχτύπι είμαστε και η ψυχολογία μας με σκαμπανεβάσματα όλη την ώρα!

Ναι έχω κάνει και την κορτιζόνη και σήμερα στις 12 το βράδυ θα έχουν περάσει οι 48 ώρες που ήθελε η γιατρός για να το πιάσει η κορτιζόνη.

Χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί ήταν πολύ καλό το καρδιοτοκογραφημα, οπότε μου λέει ίσως κλείσουμε και την επόμενη εβδομάδα αν συνεχίσει καλά και δεν φτάσουν στο 5 τα αμνιακα.

Είναι όπως το λες. Ανησυχούν και δεν θέλουν με τίποτα να πάρουν ρίσκο. Οκ τους καταλαβαίνω εν μέρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats το καταλαβαίνω απόλυτα να έχεις πέσει ψυχολογικά, αλλιώς τα περίμενες και τα είχες φτιάξει στο μυαλό σου κι αλλιώς σου βγαίνει... Θυμάμαι πόσο κλαμμα έριξα τη μέρα που πάρθηκε απόφαση ότι θα γεννήσω με καισαρική και όχι φυσιολογικά. Είναι νομίζω σοκ να το έχεις φτιάξει στο μυαλό σου κάπως και μετά να αλλάζει. Θα σου πω μόνο ότι έχεις σύμμαχο τη κορτιζόνη και σου εύχομαι ότι είναι να γίνει να είναι το καλύτερο για σένα και το μωράκι σου! 

@Ersi85 keep going με το καρδιοτοκογραφο! Θα σου πω αυτό που είπα και πιο πάνω στη φίλη μας... Ας γίνει ότι είναι καλύτερο για σένα και τοωρακι σου! 

Τα δικά μου νέα έχουν ως εξής... είχα καρδιοτοκογραφημα σήμερα το οποίο βγήκε πολύ καλό! Ο μικρός είναι πολύ χαμηλά και έχει εμπεδωθεί στην ουσία, κατέγραψαν αρκετές συσπάσεις. Αύριο έχω προεγχειρητικο και Δευτέρα όπως έχουμε προγραμματίσει μπαίνω για καισαρική. Εκτος κι αν κάνει την έκπληξη ο μικρός και έρθει νωρίτερα... Mου είπαν για πρώτο παιδί και για 38+2 που είμαι σήμερα είναι πάρα πολύ καλά αν πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Τελική ευθεία πλέον... Ανάμεικτα συναισθήματα... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να τον πάρω αγκαλιά και να του πω στο αυτακι του πόσο πολύ τον αγαπώ. 💙☺️ 

Σε βρίσκω τέλεια! Τουλάχιστον ξέρεις πότε θα γεννήσεις και δεν αγχώνεσαι 😅

Αλήθεια δεν θυμάμαι γιατί θα κάνεις καισαρική εσύ τελικά; Το επέλεξες ή λόγω του διαβήτη;

Σε εβδομάδες είσαι μια χαρά πάντως και θα βγει υγιέστατος ο μπέμπης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Αχ όχι …. Πολύ κακή εμπειρία έχω προσωπικά με την συγκεκριμένη γιατρό !!!!!!! 

Κορίτσια αυτή είναι η γιατρός μου, αλλά ποιος ο λόγος να μου το λέτε αυτό τώρα που πλησιάζει ο τοκετός μου?

Η κάθε γυναίκα επιλέγει γιατρό με βάση τα δικά της κριτήρια και τις δικές της ανάγκες.

Να συμφωνήσουμε επίσης στο ότι όλοι μας έχουμε καλές και κακές εμπειρίες από διάφορους γιατρούς.

Εσύ @vou.95 που είχες γιατρό αυθεντία, ο οποίος σου έκανε τέλεια καισαρική όπως έγραψες σε άλλο μήνυμα, θα ήθελα να σου πω ότι αυτό που γράφεις εδώ δε βοηθάει και πολύ την ψυχολογία μιας επίτοκης.

Δείξε λίγη ενσυναίσθηση ίσως και σε κάποια άλλη φάση, μοιράσου την αρνητική σου εμπερία.

Εγώ θα μοιραστώ τη δική μου θετική.

Η συγκεκριμένη γιατρός έχει ξεγεννήσει και την αδερφή μου και την νύφη μου και δόξα το Θεό πήγαν άψογα και απροβλημάτιστα και οι δύο τοκετοί..

Μάλιστα τη νύφη μου, καθώς και την αδερφή της που έρχεται από το εξωτερικό αποκλειστικά για τη συγκεκριμένο γιατρό, τις έχει χειρουργήσει επιτυχώς συνολικά 3 φορές (!!) σε θέματα αρκετά δύσκολα, που άλλοι γιατροί δε τα αναλάμβαναν καν.

Και αν κρίνουμε αποκλειστικά από τα google reviews και το rating που έχουν διάφοροι γιατροί γύρω μας, ένα έχω να πω. 

1. Στον top μαστολόγο της Πάτρας (5αρια παντού) είχα από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.. 

2. Ο αρχικός μου μαιευτήρας είναι από τους "τοπ" επίσης, αλλά αυτός ο "τοπ" δεν ανέλαβε καν να μου αφαιρέσει πολύποδα - επικίνδυνο - στον τράχηλο το 2ο μήνα της κύησής μου, κάτι που η Εύα το ανέλαβε και είχαμε τα καλύτερα αποτελέσματα.

Καταλήγω στο ότι τα πάντα είναι σχετικά για όλους μας.

Κάθε γιατρός που μας αναλαμβάνει σε οτιδήποτε, δεν είναι Θεός. Αλλά τα ζυγίζουμε και βλέπουμε εάν μπορεί να καταφέρει αυτό που χρειαζόμαστε. Τουλάχιστον η συγκεκριμένη ήταν και είναι πάντα εκεί όταν τη χρειάζομαι.

Και με τις απανωτές της εξετάσεις ανακάλυψε τον διαβήτη κύησής μου νωρίς και με ρύθμισε έγκαιρα (από τον 5ο μήνα), ενώ το προβλεπόμενο είναι η εξέταση της καμπύλης σακχάρου να γίνεται στον 7ο! 

Το ζητούμενο είναι να πάει καλά ο τοκετός. 

Εγώ εμπιστεύομαι τη γιατρό μου, όπως και να χει.

Και το εύχομαι αυτό σε όλες.

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vou.95 είπε:

Κορίτσι μου θα σου πρότεινα όσο μπορείς να είσαι ξάπλα . Άσε τις δουλειές τους σπιτιού και να σηκώνεσαι μόνο για την τουαλέτα σου !!! 
Αν και δε θεωρείται πλέον προωρακι , καλό θα ήταν να μείνει και άλλο μέσα το μωράκι σου , στο εύχομαι πραγματικά 🥰

Χαχα είμαι στην ακριβώς αντίθετη λογική! Θέλω να κουνιέμαι να κατέβει το μωρό να γεννήσω φυσιολογικά! Ιδανικά από την επόμενη εβδομάδα αλλά τουλάχιστον να γλιτώσω την καισαρική 😅 

Χαίρομαι δλδ που νιώθω συχνές συσπάσεις πλέον. Είναι προφανές ότι η μικρή μου δεν θέλει να μείνει πολύ καιρό ακόμα μέσα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα είμαι στην ακριβώς αντίθετη λογική! Θέλω να κουνιέμαι να κατέβει το μωρό να γεννήσω φυσιολογικά! Ιδανικά από την επόμενη εβδομάδα αλλά τουλάχιστον να γλιτώσω την καισαρική 😅 

Χαίρομαι δλδ που νιώθω συχνές συσπάσεις πλέον. Είναι προφανές ότι η μικρή μου δεν θέλει να μείνει πολύ καιρό ακόμα μέσα 😅

Αυτό που λέει η @vou.95 ότι καλό θα ήταν να μείνει και άλλο το μωράκι μέσα σου, που το στηρίζει ακριβώς? Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο?

Δύο μαιευτήρες μου έχουν εξηγήσει ότι οι περισσότεροι τοκετοί στον 9ο μήνα (που εσύ είσαι στον 9ο) προκύπτουν με βάση την ποιότητα των καρδιοτοκογραφημάτων και πάρα πολλές φορές είναι καλύτερο να γεννηθεί ένα μωρό νωρίτερα, διότι οι συνθήκες της μήτρας δεν είναι πια κατάλληλες για την υγεία του.

Για παράδειγμα, σε μια διαβητική μητέρα (όπως εγώ) αντιπροτείνεται να γεννήσει πέραν των 38 εβδομάδων, επειδή θέλουμε να μηδενιστεί ο κίνδυνος του διαβητικού κώματος του εμβρύου εξαιτίας σακχάρου/ινσουλίνης. Στη περίπτωση αυτή, είναι προτιμότερο το μωρό να γεννηθεί νωρίτερα, για να διασφαλιστεί η υγεία του! 

Είναι όλα σχετικά.

Έχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου και θα πάνε όλα καλά μέχρι τέλους, είμαι σίγουρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια αυτή είναι η γιατρός μου, αλλά ποιος ο λόγος να μου το λέτε αυτό τώρα που πλησιάζει ο τοκετός μου?

Η κάθε γυναίκα επιλέγει γιατρό με βάση τα δικά της κριτήρια και τις δικές της ανάγκες.

Να συμφωνήσουμε επίσης στο ότι όλοι μας έχουμε καλές και κακές εμπειρίες από διάφορους γιατρούς.

Εσύ @vou.95 που είχες γιατρό αυθεντία, ο οποίος σου έκανε τέλεια καισαρική όπως έγραψες σε άλλο μήνυμα, θα ήθελα να σου πω ότι αυτό που γράφεις εδώ δε βοηθάει και πολύ την ψυχολογία μιας επίτοκης.

Δείξε λίγη ενσυναίσθηση ίσως και σε κάποια άλλη φάση, μοιράσου την αρνητική σου εμπερία.

Εγώ θα μοιραστώ τη δική μου θετική.

Η συγκεκριμένη γιατρός έχει ξεγεννήσει και την αδερφή μου και την νύφη μου και δόξα το Θεό πήγαν άψογα και απροβλημάτιστα και οι δύο τοκετοί..

Μάλιστα τη νύφη μου, καθώς και την αδερφή της που έρχεται από το εξωτερικό αποκλειστικά για τη συγκεκριμένο γιατρό, τις έχει χειρουργήσει επιτυχώς συνολικά 3 φορές (!!) σε θέματα αρκετά δύσκολα, που άλλοι γιατροί δε τα αναλάμβαναν καν.

Και αν κρίνουμε αποκλειστικά από τα google reviews και το rating που έχουν διάφοροι γιατροί γύρω μας, ένα έχω να πω. 

1. Στον top μαστολόγο της Πάτρας (5αρια παντού) είχα από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.. 

2. Ο αρχικός μου μαιευτήρας είναι από τους "τοπ" επίσης, αλλά αυτός ο "τοπ" δεν ανέλαβε καν να μου αφαιρέσει πολύποδα - επικίνδυνο - στον τράχηλο το 2ο μήνα της κύησής μου, κάτι που η Εύα το ανέλαβε και είχαμε τα καλύτερα αποτελέσματα.

Καταλήγω στο ότι τα πάντα είναι σχετικά για όλους μας.

Κάθε γιατρός που μας αναλαμβάνει σε οτιδήποτε, δεν είναι Θεός. Αλλά τα ζυγίζουμε και βλέπουμε εάν μπορεί να καταφέρει αυτό που χρειαζόμαστε. Τουλάχιστον η συγκεκριμένη ήταν και είναι πάντα εκεί όταν τη χρειάζομαι.

Και με τις απανωτές της εξετάσεις ανακάλυψε τον διαβήτη κύησής μου νωρίς και με ρύθμισε έγκαιρα (από τον 5ο μήνα), ενώ το προβλεπόμενο είναι η εξέταση της καμπύλης σακχάρου να γίνεται στον 7ο! 

Το ζητούμενο είναι να πάει καλά ο τοκετός. 

Εγώ εμπιστεύομαι τη γιατρό μου, όπως και να χει.

Και το εύχομαι αυτό σε όλες.

 

 

 

 

 

 

Δεν νομίζω ότι ήθελε να σε επηρεάσει και ίσως δεν σκέφτηκε ότι έχεις όντως αυτή τη γιατρό.

Αλλά είναι πραγματικά όπως το λες. Διαφορετικος γιατρός ταιριάζει στον καθένα και διαφορετικές περιπτώσεις και εμπειρίες έχει ο καθένας. Οπότε δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή η γιατρός σου. Αφού είσαι οκ μαζί της τόσο καιρό, φυσικά και θα συνεχίσεις μαζί της.

Και αφού σε παρακολουθεί στενά μια χαρά την βρίσκω. Άλλος θα σε έβαζε καισαρική νωρίτερα να μην έχει το άγχος. Αυτή φαίνεται ότι δίνει χρόνο στο μωρό που για μένα είναι το πιο σημαντικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ersi85 είπε:

Αυτό που λέει η @vou.95 ότι καλό θα ήταν να μείνει και άλλο το μωράκι μέσα σου, που το στηρίζει ακριβώς? Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο?

Δύο μαιευτήρες μου έχουν εξηγήσει ότι οι περισσότεροι τοκετοί στον 9ο μήνα (που εσύ είσαι στον 9ο) προκύπτουν με βάση την ποιότητα των καρδιοτοκογραφημάτων και πάρα πολλές φορές είναι καλύτερο να γεννηθεί ένα μωρό νωρίτερα, διότι οι συνθήκες της μήτρας δεν είναι πια κατάλληλες για την υγεία του.

Για παράδειγμα, σε μια διαβητική μητέρα (όπως εγώ) αντιπροτείνεται να γεννήσει πέραν των 38 εβδομάδων, επειδή θέλουμε να μηδενιστεί ο κίνδυνος του διαβητικού κώματος του εμβρύου εξαιτίας σακχάρου/ινσουλίνης. Στη περίπτωση αυτή, είναι προτιμότερο το μωρό να γεννηθεί νωρίτερα, για να διασφαλιστεί η υγεία του! 

Είναι όλα σχετικά.

Έχε εμπιστοσύνη στους γιατρούς σου και θα πάνε όλα καλά μέχρι τέλους, είμαι σίγουρη..

Κοίτα σε "κανονικές" κυήσεις (εννοώ χωρίς κάποια επιπλοκή, διαβήτη, κάτι) λένε ότι γενικά καλό είναι να φτάσει 38η εβδομάδα για να είναι πιο έτοιμο το μωρό και πιο ώριμα τα πνευμόνια. Φυσικά αν ο τοκετός ξεκινήσει μόνος του νωρίτερα και είσαι και στον 9ο, δεν κάνεις κάτι να τον σταματήσεις. Γέννας. Η φύση ξέρει συνήθως. 

Στη δικιά μου περίπτωση τρομάζουν τους γιατρούς κάποιες ταχυκαρδίες που κάνει το παιδί σε συνδυασμό με τα χαμηλά αμνιακα. Το αστείο είναι ότι κανείς δεν ξέρει γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό γιατί πλακούντας, λώρος, αρτηρίες, ροές, τα πάντα βγαίνουν τέλεια! Οπότε λέμε και με τη γιατρό, αν δεν δούμε κάποια βραδυκαρδια ή κάτι πολύ ανησυχητικο στο καρδιοτοκογραφημα, να την αφήσουμε μέσα όσο αντέξει. Γιατί θεωρητικά τρέφεται καλά και μεγαλώνει. Εντωμεταξύ και το παιδί κουνιέται συνέχεια, δεν φαίνεται να δυσφορεί ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Δεν νομίζω ότι ήθελε να σε επηρεάσει και ίσως δεν σκέφτηκε ότι έχεις όντως αυτή τη γιατρό.

Αλλά είναι πραγματικά όπως το λες. Διαφορετικος γιατρός ταιριάζει στον καθένα και διαφορετικές περιπτώσεις και εμπειρίες έχει ο καθένας. Οπότε δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή η γιατρός σου. Αφού είσαι οκ μαζί της τόσο καιρό, φυσικά και θα συνεχίσεις μαζί της.

Και αφού σε παρακολουθεί στενά μια χαρά την βρίσκω. Άλλος θα σε έβαζε καισαρική νωρίτερα να μην έχει το άγχος. Αυτή φαίνεται ότι δίνει χρόνο στο μωρό που για μένα είναι το πιο σημαντικό!

Έχει κάνει την υπέρβαση για μένα! Δε με βλέπει μόνο ως ασθενή.

Μου κάνει προσεκτικά 2 καρδιοτοκογραφήματα την ημέρα, για να είναι 1000% σίγουρη ότι είμαστε ασφαλείς εγώ+το μωρό. Με παίρνει τηλ για να με ρωτήσει πως είμαι 1-2 φορές τη μέρα.

Βάζει ψυχή στη δουλειά της.

Την επέλεξα συνειδητά, φεύγοντας από έναν "top" γιατρό (ο οποίος κατά τα άλλα προσέφερε χλιδάτο γραφείο, υπερσύγχρονο εξοπλισμό και έχει εξαιρετικές 5άστερες κριτικές στο Google), μόνο και μόνο γιατί α. όταν είδε τον πολύποδα στον τράχηλό μου ούσα έγκυος 2 μηνών, δεν ανέλαβε να με εγχειρίσει (ενώ εκείνη ανέλαβε την ευθύνη αυτή με επιτυχία) και β. απαξίωνε τα εύλογα ερωτήματά μου ως πρωτοτόκα και με παρέπεμπε να τα λύσω σε ψυχολόγο. 'Ακουσον-άκουσον! 

Η γιατρός μου προσφέρει άφθονο ψυχολογικό support, καθώς και επιστημονική καθοδήγηση.

Στην παρούσα φάση δε με ενδιαφέρουν οι αρνητικές κριτικές κανενός. 

Να πεί κάποιος στην κοπέλα ότι επέλεξε λάθος timing για να γράφει επιφωνήματα τύπου "Αχ όχι...", αναφερόμενη στη γιατρό μου, ενώ είμαι επίτοκη.

Να σέβεται το άγχος της κάθε κοπέλας που ακόμα δεν έχει γεννήσει, διότι η ίδια τα γράφει τώρα αυτά από θέση ασφαλείας.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Κοίτα σε "κανονικές" κυήσεις (εννοώ χωρίς κάποια επιπλοκή, διαβήτη, κάτι) λένε ότι γενικά καλό είναι να φτάσει 38η εβδομάδα για να είναι πιο έτοιμο το μωρό και πιο ώριμα τα πνευμόνια. Φυσικά αν ο τοκετός ξεκινήσει μόνος του νωρίτερα και είσαι και στον 9ο, δεν κάνεις κάτι να τον σταματήσεις. Γέννας. Η φύση ξέρει συνήθως. 

Στη δικιά μου περίπτωση τρομάζουν τους γιατρούς κάποιες ταχυκαρδίες που κάνει το παιδί σε συνδυασμό με τα χαμηλά αμνιακα. Το αστείο είναι ότι κανείς δεν ξέρει γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό γιατί πλακούντας, λώρος, αρτηρίες, ροές, τα πάντα βγαίνουν τέλεια! Οπότε λέμε και με τη γιατρό, αν δεν δούμε κάποια βραδυκαρδια ή κάτι πολύ ανησυχητικο στο καρδιοτοκογραφημα, να την αφήσουμε μέσα όσο αντέξει. Γιατί θεωρητικά τρέφεται καλά και μεγαλώνει. Εντωμεταξύ και το παιδί κουνιέται συνέχεια, δεν φαίνεται να δυσφορεί ακόμα.

Μα για αυτό το λόγο μας χορηγούν την κορτιζόνη, για να ωριμάσουν τα πνευμόνια του μωρού.

Άπαξ και το κάνεις αυτό, είσαι καλυμμένη εάν γεννηθεί οποτεδήποτε μέσα στον 9ο.

Αυτό που ορισμένοι άνθρωποι δε κατανοούν, είναι την επικινδυνότητα να παραμείνει μέσα στη μήτρα περισσότερο από όσο πρέπει, όταν αυτή δε πληροί πια ασφαλείς συνθήκες για τη διαβίωση ή και επιβίωση του εμβρύου.

Ακολούθησε τις οδηγίες της γιατρού σου και όλα θα πάνε τέλεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια αυτή είναι η γιατρός μου, αλλά ποιος ο λόγος να μου το λέτε αυτό τώρα που πλησιάζει ο τοκετός μου?

Η κάθε γυναίκα επιλέγει γιατρό με βάση τα δικά της κριτήρια και τις δικές της ανάγκες.

Να συμφωνήσουμε επίσης στο ότι όλοι μας έχουμε καλές και κακές εμπειρίες από διάφορους γιατρούς.

Εσύ @vou.95 που είχες γιατρό αυθεντία, ο οποίος σου έκανε τέλεια καισαρική όπως έγραψες σε άλλο μήνυμα, θα ήθελα να σου πω ότι αυτό που γράφεις εδώ δε βοηθάει και πολύ την ψυχολογία μιας επίτοκης.

Δείξε λίγη ενσυναίσθηση ίσως και σε κάποια άλλη φάση, μοιράσου την αρνητική σου εμπερία.

Εγώ θα μοιραστώ τη δική μου θετική.

Η συγκεκριμένη γιατρός έχει ξεγεννήσει και την αδερφή μου και την νύφη μου και δόξα το Θεό πήγαν άψογα και απροβλημάτιστα και οι δύο τοκετοί..

Μάλιστα τη νύφη μου, καθώς και την αδερφή της που έρχεται από το εξωτερικό αποκλειστικά για τη συγκεκριμένο γιατρό, τις έχει χειρουργήσει επιτυχώς συνολικά 3 φορές (!!) σε θέματα αρκετά δύσκολα, που άλλοι γιατροί δε τα αναλάμβαναν καν.

Και αν κρίνουμε αποκλειστικά από τα google reviews και το rating που έχουν διάφοροι γιατροί γύρω μας, ένα έχω να πω. 

1. Στον top μαστολόγο της Πάτρας (5αρια παντού) είχα από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου.. 

2. Ο αρχικός μου μαιευτήρας είναι από τους "τοπ" επίσης, αλλά αυτός ο "τοπ" δεν ανέλαβε καν να μου αφαιρέσει πολύποδα - επικίνδυνο - στον τράχηλο το 2ο μήνα της κύησής μου, κάτι που η Εύα το ανέλαβε και είχαμε τα καλύτερα αποτελέσματα.

Καταλήγω στο ότι τα πάντα είναι σχετικά για όλους μας.

Κάθε γιατρός που μας αναλαμβάνει σε οτιδήποτε, δεν είναι Θεός. Αλλά τα ζυγίζουμε και βλέπουμε εάν μπορεί να καταφέρει αυτό που χρειαζόμαστε. Τουλάχιστον η συγκεκριμένη ήταν και είναι πάντα εκεί όταν τη χρειάζομαι.

Και με τις απανωτές της εξετάσεις ανακάλυψε τον διαβήτη κύησής μου νωρίς και με ρύθμισε έγκαιρα (από τον 5ο μήνα), ενώ το προβλεπόμενο είναι η εξέταση της καμπύλης σακχάρου να γίνεται στον 7ο! 

Το ζητούμενο είναι να πάει καλά ο τοκετός. 

Εγώ εμπιστεύομαι τη γιατρό μου, όπως και να χει.

Και το εύχομαι αυτό σε όλες.

 

Εγώ μόνο θετικά έχω να πω για τη συγκεκριμένη γιατρό κοριτσάκι μου! Έχει βοηθήσει πολύ δικό μου άνθρωπο σε αρκετά δύσκολη εγκυμοσύνη! Για αυτό μου θύμισε πολύ τη γιατρό η στενή παρακολούθηση που σου κάνει.  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να ακούς κανέναν για την επιλογή σου ☺️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε βρίσκω τέλεια! Τουλάχιστον ξέρεις πότε θα γεννήσεις και δεν αγχώνεσαι 😅

Αλήθεια δεν θυμάμαι γιατί θα κάνεις καισαρική εσύ τελικά; Το επέλεξες ή λόγω του διαβήτη;

Σε εβδομάδες είσαι μια χαρά πάντως και θα βγει υγιέστατος ο μπέμπης!

Λόγω διαβήτη και αιμορροφιλιας θέλουν να είναι όλα ελεγχόμενα! 

Καλά δεν αγχώνομαι μια κουβέντα είναι...😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εγώ μόνο θετικά έχω να πω για τη συγκεκριμένη γιατρό κοριτσάκι μου! Έχει βοηθήσει πολύ δικό μου άνθρωπο σε αρκετά δύσκολη εγκυμοσύνη! Για αυτό μου θύμισε πολύ τη γιατρό η στενή παρακολούθηση που σου κάνει.  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να ακούς κανέναν για την επιλογή σου ☺️❤️

Σ'αγαπώ εσένα να ξέρεις 🌺

Χθες βράδυ την ώρα που μου έκαναν καρδιοτοκογράφημα, είδα τον αγώνα της live... την ώρα που έφτασα στο μαιευτήριο, έμπαινε μέσα μια γυναίκα (την οποία συναντούσα για μήνες στο σαλόνι του ιατρείου της) και η γυναίκα αυτή πρέπει να είχε τον ωραιότερο τοκετό της ζωής της..

Ίσα που πρόλαβαν να την ξαπλώσουν, φώναζε ελάχιστα, δεν πιέστηκε, τις έδινε φουλ οδηγίες η Εύα και ξαφνικά ακούω το πιο ωραίο κλαματάκι, ενός νεογέννητου κοριτσιού ! Όλα αυτά μέσα σε ένα 20λεπτο! 👶

Εκεί είπα "Θεέ μου, μήπως να επέλεγα φυσιολογικό τελικά?", αλλά σήμερα μετά από κάτι 100αρες συσπάσεις που έκανα, αναθεώρησα πάλι κ είπα "Χμμ οκ, μάλλον όχι" 🙌

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats το καταλαβαίνω απόλυτα να έχεις πέσει ψυχολογικά, αλλιώς τα περίμενες και τα είχες φτιάξει στο μυαλό σου κι αλλιώς σου βγαίνει... Θυμάμαι πόσο κλαμμα έριξα τη μέρα που πάρθηκε απόφαση ότι θα γεννήσω με καισαρική και όχι φυσιολογικά. Είναι νομίζω σοκ να το έχεις φτιάξει στο μυαλό σου κάπως και μετά να αλλάζει. Θα σου πω μόνο ότι έχεις σύμμαχο τη κορτιζόνη και σου εύχομαι ότι είναι να γίνει να είναι το καλύτερο για σένα και το μωράκι σου! 

@Ersi85 keep going με το καρδιοτοκογραφο! Θα σου πω αυτό που είπα και πιο πάνω στη φίλη μας... Ας γίνει ότι είναι καλύτερο για σένα και τοωρακι σου! 

Τα δικά μου νέα έχουν ως εξής... είχα καρδιοτοκογραφημα σήμερα το οποίο βγήκε πολύ καλό! Ο μικρός είναι πολύ χαμηλά και έχει εμπεδωθεί στην ουσία, κατέγραψαν αρκετές συσπάσεις. Αύριο έχω προεγχειρητικο και Δευτέρα όπως έχουμε προγραμματίσει μπαίνω για καισαρική. Εκτος κι αν κάνει την έκπληξη ο μικρός και έρθει νωρίτερα... Mου είπαν για πρώτο παιδί και για 38+2 που είμαι σήμερα είναι πάρα πολύ καλά αν πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Τελική ευθεία πλέον... Ανάμεικτα συναισθήματα... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να τον πάρω αγκαλιά και να του πω στο αυτακι του πόσο πολύ τον αγαπώ. 💙☺️ 

Έχεις τις προδιαγραφές όλες και για έναν άριστο φυσιολογικό τοκετό, αν το ήθελες.

Θεωρώ πως είσαι ετοιμοπόλεμη για τη Δευτέρα, εκτός κ αν το μικράκι σου κάνει νωρίτερα την εμφάνισή του, δεδομένου ότι είσαι στην εβδομάδα σου ❤️ 

Ανάμεικτα συναισθήματα κ γω.. Άγχος στα ύψη, μα και αδημονία να γνωρίσω το πλασματάκι μου. Έχω χαρά και αισιοδοξία και ακόμα πιστεύω σθεναρά πως θα τα καταφέρουμε και οι τρεις που είμαστε προσεχώς για τοκετό. 

@Eliza Kats + @peacock από αξεσουάρ μωρού για το μαιευτήριο, θα βάλω στο νεσεσέρ μόνο κρέμα αλλαγής πάνας, νυχοκόπτη/λίμα και χτένα για τα μαλλάκια. Εσείς τι θα έχετε μαζί σας?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Σ'αγαπώ εσένα να ξέρεις 🌺

Χθες βράδυ την ώρα που μου έκαναν καρδιοτοκογράφημα, είδα τον αγώνα της live... την ώρα που έφτασα στο μαιευτήριο, έμπαινε μέσα μια γυναίκα (την οποία συναντούσα για μήνες στο σαλόνι του ιατρείου της) και η γυναίκα αυτή πρέπει να είχε τον ωραιότερο τοκετό της ζωής της..

Ίσα που πρόλαβαν να την ξαπλώσουν, φώναζε ελάχιστα, δεν πιέστηκε, τις έδινε φουλ οδηγίες η Εύα και ξαφνικά ακούω το πιο ωραίο κλαματάκι, ενός νεογέννητου κοριτσιού ! Όλα αυτά μέσα σε ένα 20λεπτο! 👶

Εκεί είπα "Θεέ μου, μήπως να επέλεγα φυσιολογικό τελικά?", αλλά σήμερα μετά από κάτι 100αρες συσπάσεις που έκανα, αναθεώρησα πάλι κ είπα "Χμμ οκ, μάλλον όχι" 🙌

 

Ζάχαρο-φίλη μου ☺️💙 

Είναι εξαιρετικά καλή μαιευτήρας η γιατρός σου και βάσει της εμπειρίας μας από πολύ στενό μου άτομο όπως σου είπα έχει αποδείξει ότι είναι και άνθρωπος! 

Αχ αυτό το κλαμματακι 🥹 

Δε ξέρω ακόμα και τώρα αν με ρωτάς τι είναι καλύτερο.. φυσιολογικός ή καισαρική 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ νομίζω είναι σχετικά όλα αυτά, κάθε γυναίκα και κάθε τοκετός είναι διαφορετικός. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Έχεις τις προδιαγραφές όλες και για έναν άριστο φυσιολογικό τοκετό, αν το ήθελες.

Θεωρώ πως είσαι ετοιμοπόλεμη για τη Δευτέρα, εκτός κ αν το μικράκι σου κάνει νωρίτερα την εμφάνισή του, δεδομένου ότι είσαι στην εβδομάδα σου ❤️ 

Ανάμεικτα συναισθήματα κ γω.. Άγχος στα ύψη, μα και αδημονία να γνωρίσω το πλασματάκι μου. Έχω χαρά και αισιοδοξία και ακόμα πιστεύω σθεναρά πως θα τα καταφέρουμε και οι τρεις που είμαστε προσεχώς για τοκετό. 

@Eliza Kats + @peacock από αξεσουάρ μωρού για το μαιευτήριο, θα βάλω στο νεσεσέρ μόνο κρέμα αλλαγής πάνας, νυχοκόπτη/λίμα και χτένα για τα μαλλάκια. Εσείς τι θα έχετε μαζί σας?

Μωρέ εγώ τον θέλω τον φυσιολογικό τοκετό... Ο γυναικολόγος, η διαβητολογος και η αιματολογος δε τον θέλουν 🤣😂 

Εννοείται πως θα τα καταφέρουμε και τρεις μας! Είμαστε οι σούπερ μαμάδες Ιουλίου! 💪💪💪 

Από αξεσουάρ μωρού στο μητέρα που θα γεννήσω μου είπαν να πάρω μόνο ρούχα που θα φοράει στην έξοδο... Τίποτα άλλο! Εννοείται ότι έχω βάλει στη βαλίτσα μου 3 διαφορετικά ρουχαλακια γιατί δε μπορούσα να αποφασίσω ποιο μου αρέσει πιο πολύ! 🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 θα συμφωνήσω με @peacock για τα αξεσουάρ μωρού. Δεν θα πάρω τίποτα. Και εννοείται πήρα κι εγώ 3 διαφορετικά ρούχα εξόδου για να αποφασίσω εκείνη την ώρα 😅. Είναι που θα γεννησουμε σε ιδιωτικά στην Αθήνα εμείς και τα παρέχουν όλα.

@peacock , ε εσένα δεν σου άφησαν επιλογή οι γιατροί οπότε καλά κάνεις και πορευεσαι έτσι. Κάτι θα ξέρουν 😅

Πώς είναι οι 100αρες συσπάσεις; Πονάνε; Εγώ είδα σήμερα μέχρι 50, αλλά κι αυτές τις κάνω όταν είμαι όρθια. Όταν είμαι ξαπλωμένη δεν φτάνω βλέπω πάνω από 30. 

Ξέρει καμία με τι μέγεθος συσπάσεις γεννάμε; 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 θα συμφωνήσω με @peacock για τα αξεσουάρ μωρού. Δεν θα πάρω τίποτα. Και εννοείται πήρα κι εγώ 3 διαφορετικά ρούχα εξόδου για να αποφασίσω εκείνη την ώρα 😅. Είναι που θα γεννησουμε σε ιδιωτικά στην Αθήνα εμείς και τα παρέχουν όλα.

@peacock , ε εσένα δεν σου άφησαν επιλογή οι γιατροί οπότε καλά κάνεις και πορευεσαι έτσι. Κάτι θα ξέρουν 😅

Πώς είναι οι 100αρες συσπάσεις; Πονάνε; Εγώ είδα σήμερα μέχρι 50, αλλά κι αυτές τις κάνω όταν είμαι όρθια. Όταν είμαι ξαπλωμένη δεν φτάνω βλέπω πάνω από 30. 

Ξέρει καμία με τι μέγεθος συσπάσεις γεννάμε; 😅

Ε αφού θα δώσουμε μια μικρή περιουσία στο μαιευτήριο αυτό έλειπε να μη μας τα παρέχουν όλα! 🤣 

Δε ξέρω καθόλου για το μέγεθος των συσπάσεων και καλύτερα να μη μάθουμε γιατί θα προσθέσει έξτρα άγχος... Είμαστε και ψύχραιμες τρομάρα μας! 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τελικά αποφασίστηκε να γεννήσω αύριο το πρωί με καισαρική!

Θα σας στείλω νέα μου όταν μπορέσω! Καλή επιτυχία και στις υπόλοιπες! 😘❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Κορίτσια τελικά αποφασίστηκε να γεννήσω αύριο το πρωί με καισαρική!

Θα σας στείλω νέα μου όταν μπορέσω! Καλή επιτυχία και στις υπόλοιπες! 😘❤️

Με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου!!! 

Θα κάνει ποδαρικο στον Ιούλιο το κοριτσάκι σου! ☺️❤️ 

Θα περιμένουμε νέα σου όταν θα βρεις χρόνο! 

Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά μανούλα! 😘💪☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Κορίτσια τελικά αποφασίστηκε να γεννήσω αύριο το πρωί με καισαρική!

Θα σας στείλω νέα μου όταν μπορέσω! Καλή επιτυχία και στις υπόλοιπες! 😘❤️

Κορίτσι μου με το καλόοοοοο!!!!🙌🍾🍾🍾

Να είσαι δυνατή και αισιόδοξη και όλα θα πάνε τέλεια με την καισαρική και θα αγκαλιάσεις το μωράκι σου!

Σου στέλνουμε την σκέψη μας!🌺

Τυχερή να είναι η μπεμπούλα που θα γεννηθεί πρώτη του μήνα!

Και εμένα αποφασίστηκε να γεννήσω μεθαύριο τη Δευτέρα στις 3-07, εκτός και αν δε βγουν καλά τα καρδιοτοκογραφήματα μέσα στο ΣΚ!  @peacock μας πάνε παρέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 θα συμφωνήσω με @peacock για τα αξεσουάρ μωρού. Δεν θα πάρω τίποτα. Και εννοείται πήρα κι εγώ 3 διαφορετικά ρούχα εξόδου για να αποφασίσω εκείνη την ώρα 😅. Είναι που θα γεννησουμε σε ιδιωτικά στην Αθήνα εμείς και τα παρέχουν όλα.

@peacock , ε εσένα δεν σου άφησαν επιλογή οι γιατροί οπότε καλά κάνεις και πορευεσαι έτσι. Κάτι θα ξέρουν 😅

Πώς είναι οι 100αρες συσπάσεις; Πονάνε; Εγώ είδα σήμερα μέχρι 50, αλλά κι αυτές τις κάνω όταν είμαι όρθια. Όταν είμαι ξαπλωμένη δεν φτάνω βλέπω πάνω από 30. 

Ξέρει καμία με τι μέγεθος συσπάσεις γεννάμε; 😅

Οι 100αρες συσπάσεις ήταν μία μικρή κόλαση...

Ήταν σα κύματα σε όλο το μήκος της κοιλιάς μου, που μου έκοβαν την ανάσα και που έπρεπε να τις διαχειριστώ με αναπνοές... Ήταν κυριολεκτικά σα να γεννάω, απλά δεν ήταν επίπονες.

Όμως μου δημιουργούσαν αρκετή δυσφορία και ένιωθα σα να μου ανεβάζουν κάπως την πίεση.

Στο τέλος ήρθε η μαία και μου είπε πως 100αρες το μέγιστο βιώνουν και όσες κάνουν φυσιολογικό τοκετό, απλά συνοδεύονται επιπλέον από πόνο και διαστολές κάτω και είναι και πολύ συχνές, ανά 1-1.5 λεπτό.. εγώ έκανα ανά 5-6 λεπτά.

Οπότε το έζησα και αυτό.. ευτυχώς από το απόγευμα και μετά έχω ηρεμήσει και δε ξανάνιωσα τόσο μεγάλες.

Φοβάμαι μήπως γεννήσω και πριν τη Δευτέρα λόγω συσπάσεων, οπότε το αφήνω και λίγο στην τύχη.

Για ο,τι νεότερο, ενημέρωσέ μας!

Είμαστε εδώ, stand by και ετοιμαζόμαστε κ εμείς για τη μεγάλη μέρα!

Η ημέρα αυτή θα είναι αύριο, μεθαύριο ή μάξιμουμ τη Δευτέρα, δε το γνωρίζω απόλυτα, αλλά τα μωράκια μας τα Ιουλιανά καταφτάνουν ένα-ένα! ❤️

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ κορίτσια μου! 🍾🥂🐳🐬🐬

Μπήκαμε στον ημερολογιακό μας μήνα και αυτό για μένα είναι κατόρθωμα!

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 απαντάω τώρα γιατί σπίτι μου χθες κυριαρχούσε μια τρέλα 😂 

Πως είσαι; Πως πάνε τα καρδιοτοκογραφηματα; 

 

@Eliza Kats τώρα θα έχεις τη μπέμπα αγκαλιά! 😍😍😍😍 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@Ersi85 απαντάω τώρα γιατί σπίτι μου χθες κυριαρχούσε μια τρέλα 😂 

Πως είσαι; Πως πάνε τα καρδιοτοκογραφηματα; 

 

@Eliza Kats τώρα θα έχεις τη μπέμπα αγκαλιά! 😍😍😍😍 

Γεια σου @peacock μου 🐳

Σε άλλα νέα.. αύριο γεννάω!

Μια χαρά πήγαν τα καρδιοτοκογραφήματα ως τώρα τελικά, αλλά επιμένει η γιατρός ότι δε θέλει να με αφήσει περισσότερο , λόγω διαβητο/ινσουλίνης. Κορτιζόνη τελικά δε θα μου κάνει, επειδή το μωρό κινείται και βγαίνει ζωηρό είπε. Επίσης είμαστε πάνω από 3.5 κιλά 🥳

Ένα θα σου πω.

Και 🌺🙌🌺Κάτι που δεν ήξερα είναι ότι αύριο γιορτάζει ο Άγιος Υάκινθος, που θεωρείται ο άγιος της αγάπης και του έρωτα της ορθοδοξίας.

Ελπίζω να είσαι έτοιμη ψυχολογικά για την καισαρική και να θυμάσαι να παίρνεις δύναμη κ από εμένα, που θα βρίσκομαι στην αντίστοιχη κατάσταση! Και πιο φοβιτσιάρα από εμένα δεν υπάρχει~ ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...