Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

@Ersi85 ποπό έφτασε η ώρα δηλαδή! Με κανέναν πόνο θα πω μιας και πας για καισαρική!

Αχ τι γίνεται βρε κορίτσια με τα καλοκαιρινά μωράκια; Πέτυχα χθες μια γνωστή μου που ήταν να γεννήσει κάπου 15/7 και γέννησε 22/6! Πήγε για την καθιερωμένη εξέταση στον γιατρό της και της λέει γέννας! Έχεις 2 διαστολή και βλέπω κεφάλι 😅 

Εμένα η δικιά μου συνεχίζει τις ταχυκαρδίες δυστυχώς οπότε την βλέπω κι αυτή να βγαίνει νωρίτερα... Πάω τώρα να χτυπήσω κι εγώ κορτιζόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 ποπό έφτασε η ώρα δηλαδή! Με κανέναν πόνο θα πω μιας και πας για καισαρική!

Αχ τι γίνεται βρε κορίτσια με τα καλοκαιρινά μωράκια; Πέτυχα χθες μια γνωστή μου που ήταν να γεννήσει κάπου 15/7 και γέννησε 22/6! Πήγε για την καθιερωμένη εξέταση στον γιατρό της και της λέει γέννας! Έχεις 2 διαστολή και βλέπω κεφάλι 😅 

Εμένα η δικιά μου συνεχίζει τις ταχυκαρδίες δυστυχώς οπότε την βλέπω κι αυτή να βγαίνει νωρίτερα... Πάω τώρα να χτυπήσω κι εγώ κορτιζόνη.

Βιάζονται τα καλοκαιρινά μωράκια μάλλον! 😂❤️ 

Ταχυκαρδίες γιατί η γλυκούλα σου; Τι σου είπε ο γιατρός; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 ποπό έφτασε η ώρα δηλαδή! Με κανέναν πόνο θα πω μιας και πας για καισαρική!

Αχ τι γίνεται βρε κορίτσια με τα καλοκαιρινά μωράκια; Πέτυχα χθες μια γνωστή μου που ήταν να γεννήσει κάπου 15/7 και γέννησε 22/6! Πήγε για την καθιερωμένη εξέταση στον γιατρό της και της λέει γέννας! Έχεις 2 διαστολή και βλέπω κεφάλι 😅 

Εμένα η δικιά μου συνεχίζει τις ταχυκαρδίες δυστυχώς οπότε την βλέπω κι αυτή να βγαίνει νωρίτερα... Πάω τώρα να χτυπήσω κι εγώ κορτιζόνη.

Γιατί κορίτσι μου? Τι είδε στο καρδιοτοκογράφημα στους παλμούς του μωρού?

Χθες έφτασε το μωρό μου μέχρι και 185!!!! Μετά, έπεφτε στους 160, μετά ξανά 172, μετά 150 κλπ.

Δε το σχολίασε καθόλου η γιατρός μου αυτό να ξέρεις, μήπως κ σου φύγει λίγο το άγχος.

Αυτό όμως που την πείραξε πολύ, ήταν που ήταν υποτονικοί οι παλμοί του, χωρίς πολλές διακυμάνσεις, κύματα. Θέλει να βλέπει αυτά τα απότομα πάνω-κάτω, καμπύλες κλπ και όχι να βλέπει "ήσυχα κύματα".

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Για να σου πάρω το άγχος θα σου πω ότι τα d dimer σου είναι μια χαρά για κατάσταση εγκυμοσύνης, εμένα σκέψου πριν ένα μήνα ήταν 1271,9 και το ινοδωγονο 463,9.... Πριν ένα μήνα...τώρα θα έχουν ανέβει κι άλλο! Θεωρείται φυσιολογικό σε κύηση αυτά να ανεβαίνουν! Τα ξέρω γιατί τα παρακολουθούμε λόγω της αιμορροφιλιας μου. 

Αυτό με το λεύκωμα θέλει προσοχή αλλά έτσι κι αλλιώς είσαι παααααααρα πολύ κοντά! 

Το βάρος του μωρού σου είναι εξαιρετικό! ☺️ 

Καταλαβαίνω πόσο σοκ θα σου ήρθε όταν σου είπε τοοοοσο κοντά σε ημερομηνίες τον τοκετό.... Είναι όλα αχαρτογραφητα νερά για εμάς και αγχωνόμαστε... Από την άλλη είναι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε και θα κάνουμε το καλύτερο για τα μικρακια μας! 

Πάρε βαθιές ανάσες.... Παίρνω κι εγώ μαζί σου που είμαι ένα βήμα πίσω από εσένα! ☺️❤️

Έπρεπε να διαβάσω νωρίτερα το μήνυμά σου, διότι όντως θα με ηρεμούσε πολύ..🙌

Το νέο μου είναι ότι κατά 90% δε θα γεννήσω αύριο! ❤️❤️ 

Το σημερινό καρδιοτοκογράφημα (του πρωινού) βγήκε επιτέλους φυσιολογικό (έως αρκετά καλό).

Θα το επαναλάβω το απόγευμα και μετά κάθε μέρα πρωί-απόγευμα.

Νέος στόχος τοκετού τέθηκε την Δευτέρα, στις 3 Ιουλίου, σαν κ εσένα.

Τότε θα είμαι 37+5 και αυτό είναι το ιδανικό για τα έως τώρα δεδομένα μου.

Η γιατρός μου κορίτσια μου @Eliza Kats + @peacock με λίγα λόγια σήμερα τα έφερε όλα κωλοτούμπα!

Σήμερα μου εξήγησε ότι δε θα μου έκανε αύριο τοκετό λόγω των τιμών D Dimer + Ινωδογόνου (σε αντίθεση με όσα ισχυρίστηκε χθες 🤷‍♀️), αλλά λόγω των δύο "κακών" καρδιοτοκογραφημάτων που είχα χθες και προχθές, τα οποία όμως είχαν γίνει μετά από πολλές ώρες αποχής από το φαγητό, λόγω των αιματολογικών εξετάσεων που ήταν να κάνω...

Άρα, καταλήξαμε στο να κάνω 2 καρδιοτοκογραφήματα ημερησίως και αν κάποια δε της αρέσουν, τότε και μόνο τότε θα επισπεύσει τον τοκετό! Fair enough.

Ως οριστική ημερομηνία τοκετού μου πρότεινε την Δευτέρα, εκτός κ αν δει καρδιοτοκογράφημα που δε την ικανοποιήσει στο μεσοδιάστημα.

Αυτά τα νέα μου!

 

υ.γ. Το σοκ ήταν τεράστιο χθες, καθώς μου έλεγε ότι σήμερα μπαίνω κλινική κ Πέμπτη πρωί πως παίρνει το μωρό. Δε κοιμήθηκα όλη νύχτα, αναρωτώμενη γιατί τόση βιασύνη.

Αν όντως ήταν βεβιασμένη κίνηση όπως τλκ αποδείχθηκε, θα κουβαλούσα ενοχές+στεναχώρια για αρκετό καιρό.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Είχα ενδοκρινολογο κι εγώ χθες, μου έδωσε οδηγίες τοκετού και μένα... 

Δε ένα 24ωρο θα μπορώ κι εγώ να φάω ότι θέλω (επιτέλους).. βέβαια ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι η διατροφή μου λόγω καισαρικής θα είναι ξεκάθαρα νοσοκομειακή (φιδέ κτλ) 😢 

Ανυπομονώ να φάω τυλιχτο σουβλάκι με πίτα,  με πατάτες μέσα...αχ! 

Ναι ναι, το έχω πάρει απόφαση αυτό.

Δε πειράζει, τελευταίες "θυσίες" για τα μωράκια μας κ όλα θα πάνε καλά ❤️ 

Σκέψου μετά πόσο εκτενή ποικιλία φαγητών θα έχουμε διαθέσιμη... :) 

Διανύουμε τις τελευταίες μας "πείνες" :) χαλάλι~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Έπρεπε να διαβάσω νωρίτερα το μήνυμά σου, διότι όντως θα με ηρεμούσε πολύ..🙌

Το νέο μου είναι ότι κατά 90% δε θα γεννήσω αύριο! ❤️❤️ 

Το σημερινό καρδιοτοκογράφημα (του πρωινού) βγήκε επιτέλους φυσιολογικό (έως αρκετά καλό).

Θα το επαναλάβω το απόγευμα και μετά κάθε μέρα πρωί-απόγευμα.

Νέος στόχος τοκετού τέθηκε την Δευτέρα, στις 3 Ιουλίου, σαν κ εσένα.

Τότε θα είμαι 37+5 και αυτό είναι το ιδανικό για τα έως τώρα δεδομένα μου.

Η γιατρός μου κορίτσια μου @Eliza Kats + @peacock με λίγα λόγια σήμερα τα έφερε όλα κωλοτούμπα!

Σήμερα μου εξήγησε ότι δε θα μου έκανε αύριο τοκετό λόγω των τιμών D Dimer + Ινωδογόνου (σε αντίθεση με όσα ισχυρίστηκε χθες 🤷‍♀️), αλλά λόγω των δύο "κακών" καρδιοτοκογραφημάτων που είχα χθες και προχθές, τα οποία όμως είχαν γίνει μετά από πολλές ώρες αποχής από το φαγητό, λόγω των αιματολογικών εξετάσεων που ήταν να κάνω...

Άρα, καταλήξαμε στο να κάνω 2 καρδιοτοκογραφήματα ημερησίως και αν κάποια δε της αρέσουν, τότε και μόνο τότε θα επισπεύσει τον τοκετό! Fair enough.

Ως οριστική ημερομηνία τοκετού μου πρότεινε την Δευτέρα, εκτός κ αν δει καρδιοτοκογράφημα που δε την ικανοποιήσει στο μεσοδιάστημα.

Αυτά τα νέα μου!

 

υ.γ. Το σοκ ήταν τεράστιο χθες, καθώς μου έλεγε ότι σήμερα μπαίνω κλινική κ Πέμπτη πρωί πως παίρνει το μωρό. Δε κοιμήθηκα όλη νύχτα, αναρωτώμενη γιατί τόση βιασύνη.

Αν όντως ήταν βεβιασμένη κίνηση όπως τλκ αποδείχθηκε, θα κουβαλούσα ενοχές+στεναχώρια για αρκετό καιρό.

 

 

 

 

Ποπο θα σε τρελάνει ο γιατρός σου. Μάλλον αγχώνεται κι αυτός σαν τη δικιά μου. Εντάξει τους δικαιολογώ γιατί έχουν μεγάλη ευθύνη πάνω τους.

Εγω που λέτε την Κυριακή που έκανα καρδιοτοκογραφημα, η μικρή δεν έβαλε κωλο κάτω και χτυπούσε 190-200 παλμούς. Επίσης είχα και χαμηλά αμνιακα, γύρω στο 9. Φανταστείτε το κάτω όριο είναι το 5, όπου εκεί εσείς θέμα και πας κατευθείαν για τοκετό νομίζω. Είπαμε να την δούμε και Δευτέρα πρωί.

Δευτέρα πρωί κοιμόταν και είχε 140-160 το πολύ, που είναι φυσιολογικό. Δευτέρα μεσημέρι έκανα και ένα Doppler που βγήκε άριστο. Οι αρτηρίες μου καλές, ο πλακούντας καθόλου γερασμένος, το παιδί μια χαρά. Δευτέρα απόγευμα κάνουμε πάλι καρδιοτοκογραφημα και είναι και αυτό σχετικά καλό. Δεν πήγε πάνω από 170 παλμούς νομίζω.

Τρίτη πρωί πάω στο Ιασώ για καρδιοτοκογραφημα (τα άλλα τα είδα κάνει στη γιατρό), το παιδί πάλι κοιμόταν ουσιαστικά οπότε οι παλμοί κομπλέ.

Σήμερα πήγα πάλι στο Ιασώ για καρδιοτοκογραφημα και πήγα επίτηδες λίγο πιο αργά για να έχει ξυπνήσει η μπέμπα, ε και χτυπούσε πάλι σε κάποιες κινήσεις 190 παλμούς. Μέχρι και ο γιατρός του Ιασώ ταράχτηκε και πήρε τηλ τη γιατρό μου να της πει ότι πρέπει να με δει επειγόντως. Και ότι με αφήνει να φύγω με επιφύλαξη! Σοκ εγώ! (Επίσης παρατήρησα ότι είχα και πιο δυνατές συσπάσεις στη μήτρα. Δεν ένιωσα κάτι αλλά το είδα στο καρδιοτοκογραφημα)

Τεσπά χτύπησα την κορτιζόνη μου και το απόγευμα θα πάω στη γιατρό να δούμε την μπέμπα και να την έχουμε από στενή παρακολούθηση. Πιστεύω το σκ θα την βγάλουμε 😅 Θα δω τι θα μου πει και το απόγευμα.

Σε άλλα νέα "τρέχω" να φτιάξω τη βαλίτσα του μαιευτηρίου και να κανονίσω τις τελευταίες εκκρεμότητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ άγχος βρε κορίτσια ξαφνικά.... 

Ελπίζω να μας το πανε και εμάς συντηρητικά και να μείνει όσο γίνεται η μπέμπα μέσα. 36+2 είμαι σήμερα... Θα ήθελα να φτάσω 38 να είναι πιο ώριμο το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 και @Eliza Kats τι έγινε συνεννοημενες είμαστε και πάμε για γέννα όλες μαζί; 

Φοβερό άγχος όντως.... Για όλα....

Κορίτσια κουράγιο, λίγο έμεινε, θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να είναι καλά τα μωράκια μας! Μετά θα τα πάρουμε αγκαλιά και δε θα το πιστεύουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 μήπως έχεις γυναικολόγο την Μαυρ....... Εύα; Νομίζω Πάτρα μένεις και όσα περιγράφεις μου θυμίζουν αυτή τη γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock + @Eliza Kats δε ξέρω κ εγώ πως συγχρονιστήκαμε έτσι 👶👶👶

Π΄ραγματι φαίνεται πως πλησιάζουν πολύ πριν την ΠΗΤ οι γέννες μας, η καθε μία για τους δικούς της λόγους 🤷‍♀️Ελπίζω όλοι αυτοί οι λόγοι να είναι παροδικοί και να γεμίσουν τις αγκαλιές μας με τα μωράκια μας, έστω κ νωρίτερα! Αγωνία μέχρι τέλους, αλλά θα δικαιωθούμε.

Την ώρα που έκανα χθες βράδυ καρδιοτοκογράφημα, δίπλα μου ξεγεννούσε η γιατρός μου μία κοπέλα ακριβώς στην εβδομάδα μου 37+0, λόγω πολύ υψηλού λευκώματος στα ούρα.


Όπως και να έχει, γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι. Χθες η κοπέλα αυτή ήταν 36+6 @Eliza Kats. Μην ανησυχείς καθόλου εάν πάς νωρίτερα, έχεις όπλο σου την κορτιζόνη και απλά θα σου έλεγα να προετοιμάσεις τον εαυτό σου ψυχολογικά για τον τοκετό κ όλα θα πάνε κατ ευχήν, είμαι σίγουρη! Σε παρακολουθούν κ είσαι σε ασφαλή χέρια. Το ξέρω ότι δε το περίμενες να σου πουν ούτε κ εσένα τόσο νωρίτερα για τοκετό, όμως συμβαίνει. Η γιατρός μου επιμένει να μου χορηγήσει κορτιζόνη 12 έως 24 ώρες πρίν από τον τοκετό, ενώ σε εσάς χορηγούν μέρες πριν (δε ξέρω πια τι είναι σωστό σα πρωτόκολλο) 🤷‍♀️

@peacock πόσο δίκιο έχεις, η γιατρός αυτή θα με τρελάνει. Χθες έκανε κ τη μητέρα μου να κλαίει, λέγοντάς της απότομα ότι "δεν ακούει το μωρό" και οτι "θα μου το πάρει". Τη νύχτα είναι ζήτημα αν κοιμήθηκα 3 ώρες στο σύνολο εξαιτίας της έντασης κ της αγωνίας. Και σήμερα είπε "τέλειο το καρδιοτοκογράφημα". Συναισθηματικά με έχει κάνει τρενάκι ρόλερ κόαστερ.

Απόψε πάλι το απόγευμα πάω για το επαναληπτικό καρδιοτοκογράφημα. Ας ευχηθούμε ότι κ το αποψινό θα πάει καλά, να κερδίσω μία ακόμη μέρα. Θα είμαι πολύ χαρούμενη κορίτσια αν κερδίσω συνολικά 2-3 μέρες. Δε με πειράζει να γεννήσω έστω και το ΣΚ! 💙Αρκεί να γεννηθεί με υγεία.

Αυτό εύχομαι για όλες μας~ 🌺

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η peacock είπε:

@Ersi85 και @Eliza Kats τι έγινε συνεννοημενες είμαστε και πάμε για γέννα όλες μαζί; 

Φοβερό άγχος όντως.... Για όλα....

Κορίτσια κουράγιο, λίγο έμεινε, θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να είναι καλά τα μωράκια μας! Μετά θα τα πάρουμε αγκαλιά και δε θα το πιστεύουμε! 

Πες το ψέματα! Άντε να δούμε τώρα ποια θα γεννήσει πρώτη 😅 Μάλλον εγώ τελικά. Μειώθηκαν κι άλλο τα αμνιακα οπότε το πολύ σκ θα το έχουμε βγάλει το ζουζούνι. Εκτός και βγει μόνη της πιο πριν 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Πες το ψέματα! Άντε να δούμε τώρα ποια θα γεννήσει πρώτη 😅 Μάλλον εγώ τελικά. Μειώθηκαν κι άλλο τα αμνιακα οπότε το πολύ σκ θα το έχουμε βγάλει το ζουζούνι. Εκτός και βγει μόνη της πιο πριν 😅

Με το καλό κορίτσι μου! ☺️❤️ 

Είπαμε θα κάνουμε ο,τι χρειαστεί για τα μωράκια μας! 💪 

Σου είπε φυσιολογικά ή καισαρική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Με το καλό κορίτσι μου! ☺️❤️ 

Είπαμε θα κάνουμε ο,τι χρειαστεί για τα μωράκια μας! 💪 

Σου είπε φυσιολογικά ή καισαρική;

Θα δούμε τελευταία στιγμή. 

Ένα καρδιοτοκογραφημα που κάναμε κατά τις 22:00 ήταν ικανοποιητικό. Αλλά φοβάται μήπως κάνει βραδυκαρδια ξαφνικά το παιδί. Οπότε θα κάνουμε και ένα τη νύχτα κατά τη 1-2 και μετά πρωί πρωί πάλι. Στόχος είναι να περάσουν τουλάχιστον 24 ώρες μετά την κορτιζόνη και αν είναι ικανοποιημένη με τα καρδιοτοκογραφηματα τις 48 ώρες. 

Μου είπε αν δει βραδυκαρδια ή κάτι δεν της αρέσει πάμε άρον άρον για καισαρική. Αλλιώς λογικά τεχνητούς πόνους Παρασκευή βράδυ ίσως. Συμφώνησαν γενικά με την εμβρυολογο ότι αφού έχουν μειωθεί τα αμνιακα και το παιδί προφανώς κάτι το ενοχλεί δεν έχει νόημα πέραν τις κορτιζόνης να μείνει άλλο μέσα. Αφού είμαι και 36+

Οπότε αναμένουμε κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 από ότι κατάλαβα η κορτιζόνη έχει διάφορα πρωτόκολλα. Γιατί κάτι μου είπε η δικιά μου ότι ευτυχώς κάνουμε αυτήν που θέλει 2η δόση μετά από 12 ώρες γιατί υπάρχει άλλη που θέλει 2η δόση μετά από 24 ώρες. Δεν ξέρω τι διαφορά έχουν.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν η γιατρός σου κοιτάει να την αποφύγει. Γιατί γενικά αν μπεις ; Αν κλείσεις; 38η εβδομάδα δεν χρειάζεται. Τώρα για σένα με τον διαβήτη δεν ξέρω τι ισχύει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock + @Eliza Kats τα χθεσινά καρδιοτοκογραφήματα ήταν εντάξει!

Τώρα φεύγω για να κάνω το σημερινό του πρωινού και γύρω στις 6 το απόγευμα, θα κάνω του βραδιού. 

Το πάμε μέρα-μέρα και μόλις δει καρδιοτοκογράφημα που δε της αρέσει, μπαίνω μαιευτήριο!

Έχω έτοιμη τη βαλίτσα μαιευτήριου μου.

Έχω την οδηγία κάθε μία ώρα να αισθάνομαι 3-4 φορές το μωρό. Αν όχι, πρέπει να επικοινωνώ με την γιατρό και να ενημερώνω.

Η γιατρός θέλει οπωσδήποτε να μου κάνει κορτιζόνη (λόγω διαβήτη επιβάλλεται), αλλά περιμένει την κατάλληλη μέρα-ώρα, σύμφωνα με τα καρδιοτοκογραφήματα που παίρνει.

@Eliza Kats είναι πολύ καλό που σε παρακολουθούν στενά πλέον! Μη φοβάσαι καθόλου. 'Ολες μας έχουμε "deadline" τοκετού έως τη Δευτέρα το πολύ από όσο διαβάζω!

Συνμαχήτριές μου όλα να μας πάνε καλά κ τπτ άλλο ❤️ 

Σας καλημερίζω κ σας λέω κ αργότερα τα νέα μου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία κορίτσια στα καρδιοτοκογραφηματα σας! 🍀☺️💪 Στείλτε τα νέα σας όταν μπορέσετε!

Εμείς αύριο πρωί έχουμε καρδιοτοκογραφο στο μητέρα όπου και θα γεννήσω.. εν τω μεταξύ η κοιλιά μου πετρώνει συνέχεια, 38+1 είμαι σήμερα... Πως φοβάμαι μη κάνει νωρίτερα την εμφάνιση του ο τοκετός τώρα που έχω πάρει απόφαση για 03/07... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσια στα καρδιοτοκογραφηματα σας! 🍀☺️💪 Στείλτε τα νέα σας όταν μπορέσετε!

Εμείς αύριο πρωί έχουμε καρδιοτοκογραφο στο μητέρα όπου και θα γεννήσω.. εν τω μεταξύ η κοιλιά μου πετρώνει συνέχεια, 38+1 είμαι σήμερα... Πως φοβάμαι μη κάνει νωρίτερα την εμφάνιση του ο τοκετός τώρα που έχω πάρει απόφαση για 03/07... 

 

@peacock ευχαριστούμε! 

Μόλις γύρισα σπίτι~

Το πρωινό καρδιοτοκογράφημα ήταν καλό 🙌 Απόγευμα γύρω στις 6 θα κάνω το επαναληπτικό.

Είμαστε όλες τόσο κοντά πλέον. Είναι απίστευτο και ακόμα προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω.

Σήμερα που συνάντησα για 2 λεπτά τη γιατρό μου είπε Δευτέρα-Τρίτη γεννάω, εκτός και αν στο μεσοδιάστημα δε της αρέσουν τα καρδιοτοκογραφήματα.

Οπότε καταλαβαίνεις πόσο κοντά γεννάμε και οι τρεις :D 

Στο μεταξύ, κάθε φορά που με βάζουν στο μηχάνημα, με πιάνει άγχος. Δε μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Με το καλό αύριο και το δικό σου καρδιοτοκογράφημα 👶

Σήμερα πετρώνει και η δική μου. Έχω αρκετές συσπάσεις. Αλλά πια δε με τρομάζουν τόσο.

Για να δεις εάν τυχόν είναι συσπάσεις τοκετού, δες εάν είναι επίπονες (κοιλιά/μέση) ή εάν εμφανίζουν περιοδικότητα, κάτω του 10λέπτου.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

@peacock ευχαριστούμε! 

Μόλις γύρισα σπίτι~

Το πρωινό καρδιοτοκογράφημα ήταν καλό 🙌 Απόγευμα γύρω στις 6 θα κάνω το επαναληπτικό.

Είμαστε όλες τόσο κοντά πλέον. Είναι απίστευτο και ακόμα προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω.

Σήμερα που συνάντησα για 2 λεπτά τη γιατρό μου είπε Δευτέρα-Τρίτη γεννάω, εκτός και αν στο μεσοδιάστημα δε της αρέσουν τα καρδιοτοκογραφήματα.

Οπότε καταλαβαίνεις πόσο κοντά γεννάμε και οι τρεις :D 

Στο μεταξύ, κάθε φορά που με βάζουν στο μηχάνημα, με πιάνει άγχος. Δε μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Με το καλό αύριο και το δικό σου καρδιοτοκογράφημα 👶

Σήμερα πετρώνει και η δική μου. Έχω αρκετές συσπάσεις. Αλλά πια δε με τρομάζουν τόσο.

Για να δεις εάν τυχόν είναι συσπάσεις τοκετού, δες εάν είναι επίπονες (κοιλιά/μέση) ή εάν εμφανίζουν περιοδικότητα, κάτω του 10λέπτου.

Είμαστε παααααρα πολύ κοντά και οι τρεις! Ωραία το κανονίσαμε! 😂😂😂 

Μερικές φορές για λίγο έχω πόνους περιόδου χαμηλά οι οποίοι ευτυχώς περνάνε πολύ γρήγορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η peacock είπε:

Είμαστε παααααρα πολύ κοντά και οι τρεις! Ωραία το κανονίσαμε! 😂😂😂 

Μερικές φορές για λίγο έχω πόνους περιόδου χαμηλά οι οποίοι ευτυχώς περνάνε πολύ γρήγορα. 

Μου ακύρωσαν το ραντεβού διότι έτυχε έκτακτο περιστατικό στη γιατρό 😝

Λογικά θα πάω νύχτα στο μαιευτήριο για να κάνω μόνο το καρδιοτοκογράφημα. 

Οι συσπάσεις με ήπιους πόνους περιόδου, δεν είναι τοκετού από όσο ξέρω! ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Μου ακύρωσαν το ραντεβού διότι έτυχε έκτακτο περιστατικό στη γιατρό 😝

Λογικά θα πάω νύχτα στο μαιευτήριο για να κάνω μόνο το καρδιοτοκογράφημα. 

Οι συσπάσεις με ήπιους πόνους περιόδου, δεν είναι τοκετού από όσο ξέρω! ❤️ 

 

Α κάνεις και after εξετάσεις εσύ 🤣 εύχομαι όλα να είναι σούπερ κορίτσι μου! 

Ναι ναι αυτές οι συσπάσεις δεν είναι τοκετού... Ευτυχώς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Α κάνεις και after εξετάσεις εσύ 🤣 εύχομαι όλα να είναι σούπερ κορίτσι μου! 

Ναι ναι αυτές οι συσπάσεις δεν είναι τοκετού... Ευτυχώς! 

Το έκανα και επέστρεψα σπίτι. Ήταν σχετικά καλό και θα επαναλάβω κανονικά αύριο πρωί, κατά τις 9.30.

Μιλάμε για πολύ after καταστάσεις απόψε ! 👽🥂🍾

Και με αφορμή αυτό, είχα την ιδέα να πω του άντρα μου να το συνδυάσουμε και με καμιά βραδινή βόλτα καλοκαιρινή, όπως πηγαίναμε παλιότερα, αλλά που ~ 

Σήμερα μάλιστα σκεφτόμουν ότι πέρα από το πιο ξεχωριστό γεγονός της ζωής μας που πλησιάζει, πρόκειται να "κλειστούμε"¨3-4 ημέρες στο μαιευτήριο και μου έχει δημιουργηθεί η επιθυμία να θέλω βόλτες, από παραλία, μέχρι εστιατόριο. Σα να θέλω να τα ευχαριστηθώ προκαταβολικά πριν έρθει το παιδί μου! Ίσως προλάβω το ΣΚ, κανείς δε ξέρει 🤪

Τις τελευταίες εβδομάδες είμαι σπίτι-ιατρείο-εξετάσεις και άντε και σουπερ μαρκετ. Έχω απηυδήσει! 🤷‍♀️

 @peacock εσύ έχεις προετοιμαστεί ψυχολογικά για την Δευτέρα? Η βαλιτσούλα σου είναι έτοιμη? Και ποια μέρα θα γίνει η εισαγωγή σου στο μαιευτήριο?

@Eliza Kats σήμερα δε μας έγραψες κάποιο νέο! Πως πήγαν τα σημερινά καρδιοτκογραφήματα? Δεν έχεις γράψει τπτ εδώ κ σκέφτομαι μήπως μπήκες μαιευτήριο ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 με την ίδια λογική με πάει και η δικιά μου με τα καρδιοτοκογραφηματα. Ποπο έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχολογικά.

36+4 εγώ σήμερα και νιώθω ότι δεν θέλω να βγει η μικρή ακόμα... Αφήστε που δεν θέλω την καισαρική και όλο αυτό με έχει πάρει από κάτω. Είχα φανταστεί πολύ διαφορετικά τη γέννα μου...

Φυσικά θέλω να κάνω το καλύτερο για το παιδί και ίσως για αυτό με πιάνει λίγο το παράπονο, γιατί είναι πολύ νωρίς. Θα ήθελα να μπω έστω 38η. 

Έχω κι εγώ συσπασουλες και νιώθω ότι το μωρό πιέζει προς τα κάτω. Τώρα ο τράχηλος από 4 που ήταν την Κυριακή, χθες Πέμπτη ήταν 3,3, οπότε δεν ξέρω αν έχω πολλές ελπίδες να προλάβει να μικρύνει κι άλλο μπας και πάμε με πρόκληση. Το ελπίζω όμως.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια χάλια η ψυχολογία μου σήμερα... Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 με την ίδια λογική με πάει και η δικιά μου με τα καρδιοτοκογραφηματα. Ποπο έχω κουραστεί πολύ και σωματικά και ψυχολογικά.

36+4 εγώ σήμερα και νιώθω ότι δεν θέλω να βγει η μικρή ακόμα... Αφήστε που δεν θέλω την καισαρική και όλο αυτό με έχει πάρει από κάτω. Είχα φανταστεί πολύ διαφορετικά τη γέννα μου...

Φυσικά θέλω να κάνω το καλύτερο για το παιδί και ίσως για αυτό με πιάνει λίγο το παράπονο, γιατί είναι πολύ νωρίς. Θα ήθελα να μπω έστω 38η. 

Έχω κι εγώ συσπασουλες και νιώθω ότι το μωρό πιέζει προς τα κάτω. Τώρα ο τράχηλος από 4 που ήταν την Κυριακή, χθες Πέμπτη ήταν 3,3, οπότε δεν ξέρω αν έχω πολλές ελπίδες να προλάβει να μικρύνει κι άλλο μπας και πάμε με πρόκληση. Το ελπίζω όμως.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια χάλια η ψυχολογία μου σήμερα... Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα.

Καλημέρα, να ξέρεις πως σε καταλαβαίνω απόλυτα στη φάση αυτή.

Τωρα ετοιμάζομαι να φύγω για να πάω να κάνω το πρωινό καρδιοτοκογράφημα....

Χθες το άλλο το έκανα μετά τις 11 το βράδυ... έμπα ψυχή-έβγα ψυχή.. Δεν αντέχεται αυτό το πράγμα. Και κάθε φορά αγωνιώ τι θα δείξει.. και τι εκφράσεις θα πάρει στο πρόσωπό της η γιατρός μου.. την Τετάρτη ήταν έτοιμη να μου κάνει καισαρική, εάν στο τελευταίο 30λεπτο του τοκογραφηματος τελικά δεν ζωήρευε ο παλμός του μωρού. Δε θέλει να παίρνει κανένα ρίσκο, για αυτό και οι τόσες εξετάσεις. Έτσι λειτουργουν ορισμενοι γιατροι και στις δικες μας περιπτωσεις, ισως ειναι πραγματικα για το καλο μας (ανεξαρτητα από το ποσο ψυχοφθορο ειναι για εμας, που ο.τι και να πεις εχεις δικιο).

Οι κυησεις ειναι σχεδον παντα απροβλεπτες και δυναμικες καταστασεις. Ειναι λογικο να τις ονειρευομαστε με εναν συγκεκριμενο τροπο και να γινονται τα πραγματα τελικα αλλιως. Πρεπει να προσαρμοστουμε! Θυμησου τον στοχο μας. Να πάρουμε αγκαλιά τα μωράκια μας. 

Αν δεν εστιάσουμε στον τρόπο που θα γίνει αυτό, αλλά στο τελικό αποτέλεσμα, θα έχουμε πετύχει το όνειρό μας~

Τα γράφω για να τα εμπεδώσω κ εγώ, τώρα στο χείλος της προσμονής, της αγωνίας, του άγχους και της ανυπομονησίας.. που έχουν χτυπήσει κόκκινο..

Μία είναι η ευχή μου ❤️ να μας πάνε σε όλες μας καλά οι τοκετοί ❤️ 

Μέχρι τότε, θα σας γράφω εδώ όσο μπορώ να σας ενημερώνω για τα νέα της κάθε μέρας.

υ.γ. Αν σου έχει κάνει κορτιζόνη, ακόμα και να γεννηθεί η μικρούλα σου, θα είναι υγιέστατη και με ΄ώριμα πνευμόνια και αυτόνομη αναπνοή. Σκέψου πως γεννιούνται μωρά τελειόμηνα στις 40 εβδομάδες και τελικά έχουν ανάγκη οξυγόνου. Είναι όλα σχετικά! Και από την άλλη γεννιούνται μωρά στις 34 εβδομάδες και είναι πανέτοιμα! Αυτά μου τα είχε πει η γιατρός πριν καμιά εβδομάδα όταν της παραπονιόμουν ότι δε θέλω να βγει το μωρό νωρίς, λόγω του διαβήτη μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...