Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις On 24/4/2023 at 8:39 ΜΜ, ο/η Lilaki87 είπε:

Και εγώ έχω τα σκαμπανεβάσματα μου…εδώ τα είχα κ προ εγκυμοσύνης φαντασου τώρα!🤣
Α καλά η κοιλιά πλέον έχει πάρει φόρα ε!Εχω αρχίσει κ βρίσκω σε αντικείμενα 😂😂

κ μένα που του περιέγραψα τις κινήσεις μου λέει δε θα είναι κατι…αλλά αν θες έλα να κάνουμε έναν υπέρηχο να ησυχάσεις. κ τώρα το επεξεργάζομαι με τον εαυτό μου αν θα υποκύψω και θα πάω ή θα αντέξω μέχρι την άλλη εβδομάδα που είναι το ραντεβού. Εντωμεταξύ σήμερα που μιλησα με το γιατρό,σήμερα αποφάσισε να είναι κ πιο κινητική η κυρία…καλε μας παίζουν από τώρα τα μπεμπέ!!

Και που να μεγαλωσουν και αλλο τα καλουλια μας. Κοριτσια δυσκολευεστε κ εσεις στ ξυρισμα; Γενικα το καρπουζακι δν μ βολευει στ σκυψιμο...εσεις τι κανετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 30/4/2023 at 9:12 ΜΜ, ο/η Stauroula_k είπε:

Και που να μεγαλωσουν και αλλο τα καλουλια μας. Κοριτσια δυσκολευεστε κ εσεις στ ξυρισμα; Γενικα το καρπουζακι δν μ βολευει στ σκυψιμο...εσεις τι κανετε;

Προσωπικά έχω γίνει θάμνος από κάτω! Αρχικά χρειάζεται ψαλίδι να πάρω τα "πολλά" και μετά άγνωστο το πως θα καταφέρω να κάνω και ξύρισμα. Δεν έχω βρει κάποια λύση ακόμα και δε το συζητώ καν για κερί σε κέντρο αισθητικής. Υπάρχει άραγε η δυνατότητα να μας ξυρίσουν ή δεν αναλαμβάνουν λέτε? Αν είχα προλάβει να κάνω laser στην περιοχή τότε που ήθελα και που έπρεπε, τώρα θα είχα ξενοιάσει, αλλά με πρόλαβε το μωράκι μου ❤️❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2023 at 5:25 ΜΜ, ο/η Argi3 είπε:

Λοιπόν εμείς στο μαιευτήριο το επισκεφθήκαμε εδώ στην επαρχία που ζω και μάς έδειξαν και τα δωμάτια πολύ εξυπηρετικές κορίτσια οι μαίες  και γενικά οι υπάλληλοι .. Από την άλλη θα μου πεις τόσα χρήματα θα πάρουν😂λογικό δεν είναι; χα χα Το μόνο που μας είπαν να πάρουμε και το μωρό είναι φαρμάκι ξέρουν τα άλλα όλα μας τα παρέχουν και για εμένα: 🐶Πυτζάμες 🐶νυχτικό 🐶παντόφλες 🐶πετσέτα 🐶σαμπουάν 🐶εσώρουχα 🐶σερβιέτες λοχίας 🐶επιθέματα στήθους 🐶σουτιέν θηλασμού 🐶καλλυντικά δηλαδή αποσμητικό κτλπ . 🐶χτένα 
Έγω να σας πω την αλήθεια όμως κορίτσια έχω πάρει και για την μπέμπα φόρμακια να της φορέσω μέσα! Και φυσικά τις κορδέλες της😍😍

Απίστευτο.... θα σας παρέχουν δηλαδή ολόκληρη τη βαλίτσα μαιευτηρίου! Αυτά είναι!!! Σε εμένα τίποτα στην Πάτρα, ούτε στο ένα, ούτε και στο άλλο ιδιωτικό μαιευτήριο! Και τα χρήματα είναι πολλά μάλιστα! Έφτιαξα μόνη μου τη βαλίτσα μου (και ακόμα προσθέτω κάτι ψιλά) και για το μωρό μου και για εμένα, και ως τώρα μου έχει κοστίσει ο κούκος αηδόνι. Και να σου διπλά σεντονάκια λίκνου, διπλά σουτιέν θηλασμού, τριπλά νυχτικά, παντόφλες, ρόμπα, πανάκια αγκαλιάς, φορμάκια, κορμάκια, αδιάβροχα σελτεδάκια, σκουφάκια-γαντάκια-καλτσάκια, πετσέτες και μπουρνούζι μωρού και άλλα πολλά.....! Και όλα αυτά που ανέφερα, σύμφωνα με τη λίστα μαιευτηρίου που μου έδωσε η γιατρός μου στην 27η εβδομάδα. Τώρα είμαι τέλος 28ης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Προσωπικά έχω γίνει θάμνος από κάτω! Αρχικά χρειάζεται ψαλίδι να πάρω τα "πολλά" και μετά άγνωστο το πως θα καταφέρω να κάνω και ξύρισμα. Δεν έχω βρει κάποια λύση ακόμα και δε το συζητώ καν για κερί σε κέντρο αισθητικής. Υπάρχει άραγε η δυνατότητα να μας ξυρίσουν ή δεν αναλαμβάνουν λέτε? Αν είχα προλάβει να κάνω laser στην περιοχή τότε που ήθελα και που έπρεπε, τώρα θα είχα ξενοιάσει, αλλά με πρόλαβε το μωράκι μου ❤️❤️❤️❤️ 

Μάλλον θα ξεκινησω την μεθοδο καθρεφτακι γιατι με το ψαλιδακι με βλεπω να χτυπαω...αχ αυτη η κοιλιτσα μας ποσο ομορφη και ποσο μεγαλη γινεται σιγα σιγα... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2023 at 5:18 ΜΜ, ο/η Argi3 είπε:

Αχ Αγχώνομαι πολύ όσο πλησιάζουν οι μέρες και ο καιρός😇♥️ 

Ανυπομονώ κορίτσια να έρθει η πριγκίπισσα! Είναι το πρώτο μου παιδάκι ναι και έχω τόσο άγχος για εκείνη τη μέρα το μετά αν θα τα καταφέρουμε πως θα είναι όλα μαζί τα σκέφτομαι🤯🤯🤍🤍♥️♥️

Επίσης μου ‘χει κολλήσει τελευταία μήπως μου σπάσουν τα νερά και δεν το κατάλαβα γιατί γενικά που κολπικά υγρά εγω ειχα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης 🙃

♥️♥️♥️♥️♥️ 

Μία από τα ίδια, κ εγώ έχω πολύ άγχος, είναι το πρώτο μου παιδάκι και μάλιστα στα 37 μου..

Έχω και πρόωρες συσπάσεις κ όλο σκέφτομαι μη πάει κάτι στραβά κ γεννήσω πρόωρα! Παίρνω κανονικά τις προγεστερόνες μου και το μαγνήσιό μου, αλλά εκεί ο φόβος.

Μπαίνω μεθαύριο 29η εβδομάδα και ο στόχος μου είναι η 32η για την ώρα! Και μετά ο στόχος θα είναι η 34η! Όσο παραπάνω μένει το μωρό, τόσο καλύτερα εννοείται.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Απίστευτο.... θα σας παρέχουν δηλαδή ολόκληρη τη βαλίτσα μαιευτηρίου! Αυτά είναι!!! Σε εμένα τίποτα στην Πάτρα, ούτε στο ένα, ούτε και στο άλλο ιδιωτικό μαιευτήριο! Και τα χρήματα είναι πολλά μάλιστα! Έφτιαξα μόνη μου τη βαλίτσα μου (και ακόμα προσθέτω κάτι ψιλά) και για το μωρό μου και για εμένα, και ως τώρα μου έχει κοστίσει ο κούκος αηδόνι. Και να σου διπλά σεντονάκια λίκνου, διπλά σουτιέν θηλασμού, τριπλά νυχτικά, παντόφλες, ρόμπα, πανάκια αγκαλιάς, φορμάκια, κορμάκια, αδιάβροχα σελτεδάκια, σκουφάκια-γαντάκια-καλτσάκια, πετσέτες και μπουρνούζι μωρού και άλλα πολλά.....! Και όλα αυτά που ανέφερα, σύμφωνα με τη λίστα μαιευτηρίου που μου έδωσε η γιατρός μου στην 27η εβδομάδα. Τώρα είμαι τέλος 28ης..

Αχ ειμαστε σχεδον στην ιδια εβδομαδα. Τωρα μπηκα 28 . Εγω τα χω πλυνει ολα και τα εχω σιδερωσει .αλλα δεν εφτιαξα βαλιτσα ακομα. Ελεγα τελος μαιου. Αργω λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Stauroula_k είπε:

Μάλλον θα ξεκινησω την μεθοδο καθρεφτακι γιατι με το ψαλιδακι με βλεπω να χτυπαω...αχ αυτη η κοιλιτσα μας ποσο ομορφη και ποσο μεγαλη γινεται σιγα σιγα... ❤️

Καλή ιδέα το καθρεπτάκι! 🤓

Πανέμορφη η κοιλίτσα μας. Είναι σαν όνειρο. 

Αλλά που θα φτάσει??? αχχαχαχ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ersi85 είπε:

Καλή ιδέα το καθρεπτάκι! 🤓

Πανέμορφη η κοιλίτσα μας. Είναι σαν όνειρο. 

Αλλά που θα φτάσει??? αχχαχαχ.

 

Γενικα ευτυχως εχω παρει λιγα κιλα και ολοι μ λενε πως δεν μ φαινεται πως ειναι σε αυτο τον μηνα αλλα εγω κ παλι δυσκολευομαι. Να σκυψω να πλυνω πιατα γενικα δεν χωραω στα ρουχα μου χαχαχα μονο η μπυτζαμα μ κανει πλεον με ανεση... Κλωτσανε τα καμαρια σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Stauroula_k είπε:

Αχ ειμαστε σχεδον στην ιδια εβδομαδα. Τωρα μπηκα 28 . Εγω τα χω πλυνει ολα και τα εχω σιδερωσει .αλλα δεν εφτιαξα βαλιτσα ακομα. Ελεγα τελος μαιου. Αργω λες;

Δε τα έχω πλύνει όλα! Μόνο το 1/3! Σήμερα έπλυνα τα πρώτα του και τα δικά μου νυχτικά.

Όχι, μια χαρά το πας. Απλά αν είσαι αγχώδης σα κ μένα, κ δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις, ξεκίνα τη βαλίτσα σου. 

Θέλει οργάνωση και υπομονή, ιδίως αν χρειαστεί να επισκεφθείς καταστήματα για να διαλέξεις τα προϊόντα σου.

Μια συμβουλή: Εάν έχεις χρόνο κάνε έρευνα αγοράς και στο σκρουτζ, για κάθε προϊόν που θες να αγοράσεις, ώστε να δεις ποια είναι εκείνα που έχουν τις καλύτερες κριτικές, για να μη ρισκάρεις να πάρεις κάτι που δε θα είναι ποιοτικό ή δε θα σας καλύψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Stauroula_k είπε:

Γενικα ευτυχως εχω παρει λιγα κιλα και ολοι μ λενε πως δεν μ φαινεται πως ειναι σε αυτο τον μηνα αλλα εγω κ παλι δυσκολευομαι. Να σκυψω να πλυνω πιατα γενικα δεν χωραω στα ρουχα μου χαχαχα μονο η μπυτζαμα μ κανει πλεον με ανεση... Κλωτσανε τα καμαρια σας; 

όχι, δεν κλωτσάει ιδιαίτερα! 

Έχει στάση όρθιο κανονικά και κοιτάζει το κεφαλάκι του προς την πλάτη μου και για αυτό δεν αισθάνομαι τις κινήσεις του είπε η γιατρός. Μόνο κάτι χτυπηματάκια μικρά νιώθω με τα ποδαράκια του χαμηλά στην κοιλιά αραιά και που.

Εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα! Κι εγώ 29η εβδομάδες είμαι τώρα 😁 Για ξύρισμα εγώ έχω ευτυχώς μια ξυριστικη μηχανή οπότε τα παίρνω στα τυφλά και χρησιμοποιώ και καθρεφτάκι 😅 

Για προετοιμασία μαιευτηρίου δεν έχω κάνει τίποτα. Με αγχωνετε που είστε τόσο έτοιμες 😅 Ε θα ξεκινήσω κι εγώ σιγά σιγά... Αλλά θέλουμε και σεμτονακια-πετσετες βρε κορίτσια; Δεν θα έχει το μαιευτήριο;

Επίσης η κοπέλα που είπε ότι πήρε σκουφακια γαντακια, δεν είναι υπερβολή; Κατά καλοκαιρο θα γεννησουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα! Κι εγώ 29η εβδομάδες είμαι τώρα 😁 Για ξύρισμα εγώ έχω ευτυχώς μια ξυριστικη μηχανή οπότε τα παίρνω στα τυφλά και χρησιμοποιώ και καθρεφτάκι 😅 

Για προετοιμασία μαιευτηρίου δεν έχω κάνει τίποτα. Με αγχωνετε που είστε τόσο έτοιμες 😅 Ε θα ξεκινήσω κι εγώ σιγά σιγά... Αλλά θέλουμε και σεμτονακια-πετσετες βρε κορίτσια; Δεν θα έχει το μαιευτήριο;

Επίσης η κοπέλα που είπε ότι πήρε σκουφακια γαντακια, δεν είναι υπερβολή; Κατά καλοκαιρο θα 

Και εγώ 29+5 δεν έχω ετοιμάσει τίποτα!

Ναι υπερβολικό το  βλέπω  με τα σκουφάκια και τα γαντάκια όπως  επίσης αχρείαστα τα σεντόνια κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2023 at 10:24 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

όχι, δεν κλωτσάει ιδιαίτερα! 

Έχει στάση όρθιο κανονικά και κοιτάζει το κεφαλάκι του προς την πλάτη μου και για αυτό δεν αισθάνομαι τις κινήσεις του είπε η γιατρός. Μόνο κάτι χτυπηματάκια μικρά νιώθω με τα ποδαράκια του χαμηλά στην κοιλιά αραιά και που.

Εσύ?

Εμενα κλωτσαει ολη την ωρα και πολυ εντονα.ειδικα την νυχτα... Ειναι δυναμικουλης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα! Κι εγώ 29η εβδομάδες είμαι τώρα 😁 Για ξύρισμα εγώ έχω ευτυχώς μια ξυριστικη μηχανή οπότε τα παίρνω στα τυφλά και χρησιμοποιώ και καθρεφτάκι 😅 

Για προετοιμασία μαιευτηρίου δεν έχω κάνει τίποτα. Με αγχωνετε που είστε τόσο έτοιμες 😅 Ε θα ξεκινήσω κι εγώ σιγά σιγά... Αλλά θέλουμε και σεμτονακια-πετσετες βρε κορίτσια; Δεν θα έχει το μαιευτήριο;

Επίσης η κοπέλα που είπε ότι πήρε σκουφακια γαντακια, δεν είναι υπερβολή; Κατά καλοκαιρο θα γεννησουμε.

Αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο δεν παρεχουν τπτ απο αυτα . Και σεντονακια και πετσετες και τα παντα βασικα τα φερνεις εσυ. Τα γαντακια δεν ειναι για το κρυο ειναι για να μην γδερνονται τα μικρακια μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Και εγώ 29+5 δεν έχω ετοιμάσει τίποτα!

Ναι υπερβολικό το  βλέπω  με τα σκουφάκια και τα γαντάκια όπως  επίσης αχρείαστα τα σεντόνια κλπ.

Τα σεντονακια δεν τα δινουν δυστυχως σε δημοσιο νοσοκομειο . ( Για το μωρο αναφερομαι) μολις ειναι να στο φερουν το μωρο σ λενε πανουλα,ρουχαλακι και σεντονι . Μονο αν μεινει θερμοκοιτηδα δεν χρειαζεσαι απο αυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2023 at 10:16 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Δε τα έχω πλύνει όλα! Μόνο το 1/3! Σήμερα έπλυνα τα πρώτα του και τα δικά μου νυχτικά.

Όχι, μια χαρά το πας. Απλά αν είσαι αγχώδης σα κ μένα, κ δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις, ξεκίνα τη βαλίτσα σου. 

Θέλει οργάνωση και υπομονή, ιδίως αν χρειαστεί να επισκεφθείς καταστήματα για να διαλέξεις τα προϊόντα σου.

Μια συμβουλή: Εάν έχεις χρόνο κάνε έρευνα αγοράς και στο σκρουτζ, για κάθε προϊόν που θες να αγοράσεις, ώστε να δεις ποια είναι εκείνα που έχουν τις καλύτερες κριτικές, για να μη ρισκάρεις να πάρεις κάτι που δε θα είναι ποιοτικό ή δε θα σας καλύψει.

Το σιδερο ειναι που με δυσκολευει. Μολις βγω με αδεια ισως καταφερω να κανω ερευνα αγορας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Κορίτσια εγώ έκανα λέιζερ από παλιά 

Όμως πέρσι είχα κάνει μόνο μια φορά τον Απρίλιο  γιατί δεν χρειάστηκε ! Και εκεί τέλη Σεπτέμβρη έλεγα σήμερα αύριο να κλείσω ραντεβού και εν τέλη έμαθα ότι είμαι έγκυος αρχές Οκτώβρη και παειιι .Δεν είναι άσχημη η κατάσταση μια δυο φορές το περνάω το μήνα με τ ξυραφάκι στ τυφλα μόνο στο πάνω μέρος κάτω δηλαδή δεν έχει τίποτα πάλι καλααα 

Εγώ είμαι 33+2 σαν ψεμα μου φαίνεται που γράφει το ημερολόγιο 46 μέρες για ΠΗΤ ! Έχω ετοιμάσει λογά πραγματάκια για το μωρό την τσάντα του και για εμένα επίσης λίγα πραγματάκια 

ωστοσο πάνες αγκαλιάς θα χρειαστούμε στο νοσοκομείο όπως και φορά και εξόδου μακρυμάνικο και ας είναι καλοκαίρι 

εγω θα πάρω και σελτεδακια μαζί μου θα έχω και  τα δικά μου δηλαδή για να νιώθω σίγουρη!!! Έχει και το μαιευτήριο αρκετά πράγματα πιπίλες πάνες κτλ και τα δημόσια δίνουν τουλάχιστον για 4 που ξέρω εδώ γύρω (όχι σεντονακια όμως )

εχετε πονακια ; Εγώ δεν ξέρω αν ειναι απο δουλειές που έκανα αυτές τις μέρες αρκετές αλλά όταν σηκώνομαι νιώθω σα τράβηγμα ή τσίμπημα περίπου

και απο κιλά έχω παρει 11 !!! 
Σίδερο εγώ καθιστή  😂 

 

Αχ τέλεια σε βρίσκω! Μπήκες τελική ευθεία! Που θα γεννήσεις; 

Θα είσαι από τις πρώτες οπότε περιμένουμε την εμπειρία σου μετά!

28+3 εγώ σήμερα και εδώ και 2-3 μέρες έχω αρχίσει και βγάζω σταγόνες πρωτογαλα 😅 Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Το έχει καμιά άλλη κοπέλα αυτό;

Κλωτσιές η μικρή φουλ, συν ότι κάποιες φορές κάτι κάνει, γυρίζει όλη; Δεν καταλαβαίνω. Και με πονάει πολύ το σκασμενο. 

@vou.95 πονακια νομίζω δεν έχω, εσύ πολύ πιθανόν τώρα να νιώθεις τις προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Αλλά γενικά νιώθω αρκετό βάρος και τράβηγμα. Γενικά νιώθω ότι η κοιλιά τσιτωνει καθημερινά. 

Κυριακή θα πάω και στη γιατρό να δούμε τη μπέμπα και μετά θα κλείσω για Doppler. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Θα γεννήσω στο Ολύμπιον στην Πάτρα εσυ;;;.... Τις σταγονιτσες αυτς τις εχω απο την18 εβδομαδα περιπου , μου ειχε πει ο γιατρος να μη τις πειραζω να τις καθαριζω ομως απαλα ..εχω ξεκινησει και βαζω μια κρεμα της frezyderm nipple care λεγεται που προετοιμαζει τις θηλες!!! εχω δει διαφορά γιατι πονουσα πολυ και τωρα εχουν μαλακωσει οι θηλες! 

χαχαχα ποσο τελειο ειναι που κουνιουνται ετσιι...και λες κατι ζωντανο ειναι μεσα στην κοιλια μουυ ..εκτος και τις ριχνουν στα πλευρααα που ποναμεεε ....

Τα πονακια τα εχω 2-3 μερες τωρα κυριως το απογευμα δεν ξερω γιατι αλλα οταν ειμαι ορθια σα να σπρωχνει , ενα τσιμπημα καπως...αλλα οπως το λες και εσυ το τραβηγμαα.. Απο την τριτη μου ειπε θα πηγαινω καθε τριτη στον γιατρο και καθε παρασκευη μαιευτηριο...σα ψεμα μου φαινεται ..και εσενα σε θυμαμαι απο την αρχη της εγκυμοσυνης ..απο την μια λεω πως περασε ο καιρος και απο την αλλη ειμαι εγκυος απο τον σεπτεμβρη και ακομααα μεσα μου ειναι...

Εμενα η ντομπλερ δεν μου αρεσε 🙄με το καλοοο ευχομαιιι...
ποσο ειναι τα μωρακια σας απο κιλααα και εκατοσταα;;

 

Έλα κορίτσι μου, και εγώ στο Ολύμπιον ή στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο της Ρήγα Φεραίου. Με το καλό, θα είσαι η πρώτη που θα γεννήσεις από την ομάδα μας ! 😍 Είσαι στην τελική ευθείααααα! Για ποια ημερομηνία προσανατολίζεστε?

29 w 2 days είμαι σήμερα. Η γιατρός μου είπε πως αν επιλέξουμε καισαρική, γεννάω αρχές Ιουλίου, αντί για 19/07 που έχω ΠΗΤ. Τώρα από κιλά ήμασταν στην τελευταία μας μέτρηση 1,5 kg (στην 28η εβδ.) και από ύψος 40 εκατοστά. Εσείς πως πάτε?

Σου έχουν πει τι παρέχουν στο μωρό στο Ολύμπιον από πράγματα (πχ σεντονάκια, πετσέτες, κορμάκια κλπ)?

Εγώ δεν έχω ενημερωθεί ακόμη σχετικά, ωστόσο έχω ετοιμάσει τη δική μου βαλίτσα μαιευτηρίου, για να είμαι σίγουρη.

Πως ήταν η Γ αυχενική και δε σου άρεσε καθόλου? Δε μοιάζει με τις Α και Β επιπέδου? Επίσης, σου παρέχει βίντεο και στιγμιότυπα από το μωράκι ο εμβρυομητρικός?

 

@Eliza Kats γαντάκια μου είπε η μαία μου πως χρειάζονται για να μη γρατσουνιέται το μωρό με τα μυτερά νυχάκια της γέννησής του. Καλτσάκια επίσης χρειάζονται αν το φορμάκι δεν έχει ενσωματωμένα. Και σκουφάκι τέλος χρειάζεται καθώς η θερμοκρασία του νεογέννητου είναι πιο χαμηλή από τη δική μας. Εμένα μου εκτύπωσε η γιατρός μου μία στανταρ λίστα για την προετοιμασία της βαλίτσας μαιευτηρίου, και τα περιέχει όλα αυτά μέσα. Αν όμως στο μαιευτήριο έχει ζέστη, προσαρμόζεις υποθέτω ανάλογα τις ενδυματολογικές επιλογές του μωρού σου <3.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 @vou.95 από Πάτρα είστε κορίτσια; Εγώ Πατρινιά εδώ αλλά μένω Αθήνα τα τελευταία χρόνια. Η γιατρός μου είναι από Αίγιο και το σκεφτόμουν να γεννήσω Πάτρα για πιο οικονομικά αλλά είδα ότι στην τελική βγαίνει 300-500€ διαφορά οπότε λέω να γεννήσω Αθήνα, να είμαι κοντά στο σπίτι μου. Ή Ρέα ή Ιασώ, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Χμ... Αυτό με το σκουφάκι μου κάνει εντύπωση. Θα ρωτήσω και τις μαίες στη Φαιναρετη να δω τι θα πουν.

Για τις μετρήσεις του μωρού θα επανέλθω την Κυριακή!

Πώς και σκέφτεστε την καισαρική κορίτσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 @vou.95 από Πάτρα είστε κορίτσια; Εγώ Πατρινιά εδώ αλλά μένω Αθήνα τα τελευταία χρόνια. Η γιατρός μου είναι από Αίγιο και το σκεφτόμουν να γεννήσω Πάτρα για πιο οικονομικά αλλά είδα ότι στην τελική βγαίνει 300-500€ διαφορά οπότε λέω να γεννήσω Αθήνα, να είμαι κοντά στο σπίτι μου. Ή Ρέα ή Ιασώ, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Χμ... Αυτό με το σκουφάκι μου κάνει εντύπωση. Θα ρωτήσω και τις μαίες στη Φαιναρετη να δω τι θα πουν.

Για τις μετρήσεις του μωρού θα επανέλθω την Κυριακή!

Πώς και σκέφτεστε την καισαρική κορίτσια;

Συμπατριώτισα ε?? :) Πατρινή κατά το ήμιση εγώ! Το υπόλοιπο μισό μου είναι από Δράμα. Ωστόσο μένω Πάτρα. Στο Αίγιο ήταν ο πρώτος μου γυναικολόγος, αλλά λόγω των συχνών πήγαινε-έλα, προτίμησα να βρω γιατρό στην πόλη των Πατρών. 

Είτε Ρέα, είτε Ιασώ, μια χαρά νομίζω θα είσαι. Και τα δύο είναι υψηλών προδιαγραφών.

Ρώτα για το σκουφάκι και πες μας ο,τι σου πουν.

Προσωπικά προσανατολίζομαι στην καισαρική, έχοντας θέσει κάποια κριτήρια όπως την ηλικία μου (αισίως 38 ετών), την μυωπία στα μάτια μου (5 βαθμοί έκαστος), την μη ανοχή μου στον πολύωρο πόνο και επειδή είμαι πρωτοτόκα, το μωρό δε θα βγει εύκολα, ούτε γρήγορα. Επιπλέον αν πάνε όλα καλά έως την ΠΗΤ, αναμένεται το μωρό να φτάσει στα 4+ κιλά, γεγονός που δυσκολεύει και άλλο την κατάσταση.

Στην Πάτρα δεν έχω βρει πουθενά δωρεάν μαθήματα προετοιμασίας τοκετού, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζω τίποτα που να βοηθάει στον φυσικό τοκετό, όπως αναπνοές, στάσεις σώματος κλπ. Γνωρίζει κάποια εάν γίνονται κάπου στην πόλη? Τέλος, το μωρό μου είναι ακόμα με το κεφάλι ψηλά και τα ποδαράκια κάτω, αν και γνωρίζω πως θα γυρίσει λογικά κάποια στιγμή. Για την ώρα λοιπόν, σκέφτομαι την καισαρική. Αλλά θα δούμε και εκείνη την ώρα.

Να πω εδώ ότι σέβομαι απεριόριστα την επιλογή της κάθε κοπέλας, ως πρός το πως επιθυμεί να γεννήσει. ❤️

Το θέμα είναι να χαίρουν άκρας υγείας το μωρό και η μαμά στο τέλος αυτής της διαδρομής. ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Εμεις εχουμε τελική 19 ιουνιου ! Αν παμε καισαρικη θα κλεισουμε 9 ή 10 Ιουνιου. Εχουμε ενα μηνα διαφοραα!! Οχι δεν εχω μαθει ακομα για την λιστα, απο την αδερφη μου παλια θυμαμαι που τα ειχαν ολα βεβαια πριν 10 χρονια και οτι μου λενε γνωστες μου που γεννησαν ολυμπιον ...θα μαθω την αλλη εβδομαδα που θα παω για καρδιοτοκογραφο !! 
Πως εισαι με την διατροφη ;;; τα καταφερνεις ; 

Οσον αφορα την γ' επιπεδου, λογω του χωρου δεν φαινεται τοσο ξεκαθαρα το μωρο, πχ μου ελεγε το ποδι του και δεν καταλαβαινα και πολλα, ηταν κουλουριασμενος. την β επιπεδου πραγματικα την απολαυσα ..τωρα κοιταζε κυριως οξυγονο , αμνιακο υγρο , πλακουντα κτλ . ηταν 2 κιλα στην εξεταση αυτη και 45,5 εκατοστα (ψηλο μ φανηκε χαχαχα) Επισης επειδη ειχα χαμηλο πλακουντα ήθελε να δει κολπικα που βρισκεται αλλα εμποδιζε κατι δεν θυμαμαι , και με πιεζε και πονουσα πολυυυ...τελος η α και β επιπεδου κρατησαν απο 2 -2μισι ωρες αντιστοιχα... η γ' 40 λεπταα.... και στο 4D  δεν ηθελε ο μικρος , κουνιοταν συνεχεια και εβαζε το χερι μπροστα και κρυβοταν , οποτε δεν καταφεραμε να το δουμε στην ουσιαα.... δεν θυμαμαι αν δινει κατι cd ή φλασακι , γιατι ειχαμε πει εξ αρχης οτι θα τραβαμε βιντεο με το κινητο να δειχνουμε κ σε φιλους , γιατι  cd ή φλασακι δεν προκειται να τα δουμε ποτε ή να βαλουμε σε καποιον να δει ...και εχουμε τραβηξει βιντεο οπως οταν καταπινει , βαζει το χερι και πιπιλαει και φωτο το 4D ,και εννοειται ολα αυτα απο την αγαπημενη β επιπεδου  χαχα...
 

Όντως έχουμε ακριβώς 1 μήνα διαφορά ❤️❤️ 

Αναφορικά με τη διατροφή, δε μπορώ να πω ότι τα καταφέρνω ιδιαίτερα. Έχουν σκαρφαλώσει στα ύψη οι τιμές σακχάρου μου και έχω διωρία άλλη 1 εβδομάδα να τις ρίξω, πριν με ξεκινήσει ινσουλίνη.

Ξέφυγα διατροφικά μετά το Πάσχα, πραγματικά δε μπορούσα να αντισταθώ σε βασικά πράγματα κ το χειρότερο όλων.. έτρωγα αργά το δείπνο, ενώ είχε πει να έχω ολοκληρώσει πριν τις 8 το βράδυ όλα τα γεύματα. Οπότε τώρα θα "πεινάσω", για το καλό του μωρού μου.

Οπότε ήταν κάπως επίπονη η εμπειρία της Γ αυχενικής σου κορίτσι μου :( 

Καλύτερα το βίντεο με το κινητό πάντως! Ίσως αυτό να κάνουμε κ εμείς.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Συμπατριώτισα ε?? :) Πατρινή κατά το ήμιση εγώ! Το υπόλοιπο μισό μου είναι από Δράμα. Ωστόσο μένω Πάτρα. Στο Αίγιο ήταν ο πρώτος μου γυναικολόγος, αλλά λόγω των συχνών πήγαινε-έλα, προτίμησα να βρω γιατρό στην πόλη των Πατρών. 

Είτε Ρέα, είτε Ιασώ, μια χαρά νομίζω θα είσαι. Και τα δύο είναι υψηλών προδιαγραφών.

Ρώτα για το σκουφάκι και πες μας ο,τι σου πουν.

Προσωπικά προσανατολίζομαι στην καισαρική, έχοντας θέσει κάποια κριτήρια όπως την ηλικία μου (αισίως 38 ετών), την μυωπία στα μάτια μου (5 βαθμοί έκαστος), την μη ανοχή μου στον πολύωρο πόνο και επειδή είμαι πρωτοτόκα, το μωρό δε θα βγει εύκολα, ούτε γρήγορα. Επιπλέον αν πάνε όλα καλά έως την ΠΗΤ, αναμένεται το μωρό να φτάσει στα 4+ κιλά, γεγονός που δυσκολεύει και άλλο την κατάσταση.

Στην Πάτρα δεν έχω βρει πουθενά δωρεάν μαθήματα προετοιμασίας τοκετού, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζω τίποτα που να βοηθάει στον φυσικό τοκετό, όπως αναπνοές, στάσεις σώματος κλπ. Γνωρίζει κάποια εάν γίνονται κάπου στην πόλη? Τέλος, το μωρό μου είναι ακόμα με το κεφάλι ψηλά και τα ποδαράκια κάτω, αν και γνωρίζω πως θα γυρίσει λογικά κάποια στιγμή. Για την ώρα λοιπόν, σκέφτομαι την καισαρική. Αλλά θα δούμε και εκείνη την ώρα.

Να πω εδώ ότι σέβομαι απεριόριστα την επιλογή της κάθε κοπέλας, ως πρός το πως επιθυμεί να γεννήσει. ❤️

Το θέμα είναι να χαίρουν άκρας υγείας το μωρό και η μαμά στο τέλος αυτής της διαδρομής. ❤️ 

 

Όπα τι σχέση έχει η μυωπία; Γιατί κι εγω πολύ έχω (5+ στο ένα και 7+ στο άλλο 😅)

Εννοείται η καθεμιά θα γεννήσει όπως θέλει. Απλά ρώτησα από καθαρή περιέργειά και να μάθω αν υπάρχουν συγκεκριμένα ενδείξεις για τις οποίες προτείνουν καισαρική. 

Προσωπικά φοβάμαι την καισαρική γιατί είναι ένα χειρουργείο κι αυτό. Αλλά τουλάχιστον γλυτώνεις την όποια "αλλαγή" στα γεννητικά σου όργανα (πχ.κόλπος, χείλη).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2023 at 1:24 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Όπα τι σχέση έχει η μυωπία; Γιατί κι εγω πολύ έχω (5+ στο ένα και 7+ στο άλλο 😅)

Εννοείται η καθεμιά θα γεννήσει όπως θέλει. Απλά ρώτησα από καθαρή περιέργειά και να μάθω αν υπάρχουν συγκεκριμένα ενδείξεις για τις οποίες προτείνουν καισαρική. 

Προσωπικά φοβάμαι την καισαρική γιατί είναι ένα χειρουργείο κι αυτό. Αλλά τουλάχιστον γλυτώνεις την όποια "αλλαγή" στα γεννητικά σου όργανα (πχ.κόλπος, χείλη).

Αν υπάρχουν μειωπικές αλλοιώσεις, στην περίπτωση υψηλής μυωπίας υπάρχει πιθανότητα να προκληθεί αποκόλληση του αμφιβληστροειδούς. Γίνεται και προληπτικά μία εξέταση σε οφθαλμίατρο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, για όποια έγκυο θέλει να είναι σίγουρη.

Απλά εμένα η μαμά μου που είχε υψηλή μυωπία, μετά από 2 φυσιολογικούς τοκετούς, έπαθε κερατώκονο στα μάτια (αποσύνδεση αμφιβληστροειδούς) και υπάρχει κληρονομική προδιάθεση.

Επιπλέον η μαία που με παρακολουθεί έπαθε ακράτεια ούρων για 3 χρόνια μετά τον φυσιολογικό της τοκετό.

Θεωρώ ότι κάθε κοπέλα οφείλει να ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά, σύμφωνα και με το ιστορικό της :) 

Και εγώ φοβάμαι ΠΟΛΥ τα χειρουργεία. Ωστόσο αν γίνει με επισκληρίδιο και όχι με ολική νάρκωση, θα βιώσω τη γέννα μου σε έναν καλό βαθμό, σίγουρα όμως όχι όπως με φυσιολογικό τοκετό με οδύνες κλπ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όσες έχετε αγοράσει κουβερτούλα 100% βαμβάκι διπλής όψης (η άλλη όψη να είναι minky) από το Jukki και από το The Little King Shop (που είναι πολυδιαφημισμένο και στο instagram) μου λέτε την εμπειρία σας?

https://jukki.gr/shop/κουβερτεσ-και-μαξιλαρια/newborn-blankets-55x75cm/balloon-travel-σμαράγδι-minky-βρεφική-κουβέρτα-55x75cm/

https://www.thelittlekingshop.gr/gia-ton-ypno/kouvertoules-paplomatakia/kouvertoyles-minky/χειροποίητη-κουβερτούλα-διπλής-όψης-thelittleprince-collection-detail

Έχουν μεταξύ τους διπλάσια διαφορά στην τιμή! Ίδιο μέγεθος - ίδιο ύφος - ίδιο υλικό...

Από ποιότητα ήταν αυτό που περιμένατε?

Θέλω να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και στο μαιευτήριο, αλλά και μετά να σκεπάζω το μωρό στο καρότσι. Να είναι ανοιξιάτικη-καλοκαιρινή.

Πήγα prenatal και δε τη βρήκα τo συγκεκριμένo στυλ. Έχει μόνο φλις ή μάλλινη και μετά έχει πικέ αγκαλιάς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!Σας παρακολουθώ αλλά δεν είχα πολύ χρόνο να γράψω. Τελευταίος μήνας στη δουλειά και τρέχω!!🤪 Εγώ είδα την περασμένη εβδομάδα τη μικ΄ρη μου στο γιατρό..είμαστε πλέον 1 κιλό και με κεφαλάκι προς τα κάτω,που απ'ο,τι λέει ο γιατρός δύσκολα να αλλάξει πλέον θέση!!Όλα πάνε φυσιολογικά,αυτή τη βδομάδα θα βάψουμε και το δωμάτιο της!!Ανυπομονώ...κατά τα άλλα θα κάνω τα ψώνια κτλ μάλλον τον άλλο μήνα με την ησυχία μου εγώ!Ούτε έχω πλύνει ρούχα ούτε τίποτα...🙄

@Ersi85 από Jukki ψώνισα κάτι πάνες αγκαλιάς, όχι κουβέρτα αλλά η ποιότητα τους μου ΄φάνηκε μια χαρά!!Σκέφτομαι να πάρω και άλλα από εκεί γιατί μου αρέσουν πολύ τα σχέδια τους. Το άλλο κατάστημα δεν το ξέρω βέβαια για να συγκρίνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...