Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

@Stauroula_k την κούνια λέω να την στήσω όταν την πάρω για να πάρω και μέτρα για στρώμα. 

Τι καλά που μπήκαμε στις ετοιμασίες! Εντωμεταξύ θέλω να φτιάξω μια συγκεκριμένη λίστα με πράγματα που θέλω, γιατί με ρωτάνε για δώρα και βαριέμαι 🤣🤣🤣

Εμένα η συχνοουρια πάει και έρχεται ανάλογα με το που είναι το παιδί από ότι έχω καταλάβει. Γιατί κάποιες φορές νιώθω ότι δεν έχει καθόλου χώρο η κύστη μου και άλλες είναι πιο νορμάλ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ψυχολογία πώς είστε βρε κορίτσια;

Νιώθω ότι οι ορμόνες μου κάνουν πάρτυ τον τελευταίο καιρό. Με πιάνει μια στεναχώρια σε άκυρες φάσεις και χωρίς λόγο 😅

Επίσης νιώθω ότι ο εγκέφαλος μου έχει αρχίσει να αποσυνδέεται από την πραγματικότητα 😅 Τώρα που η μπέμπα είναι πολύ δραστήρια θελω απλά να κάθομαι και να κοιτάω/ μιλάω στην κοιλιά μου 😅 Πάει το έχω χάσει από τώρα...

Α και φυσικά μετράω αντίστροφα για την άδεια εγκυμοσύνης! Περιμένω πως και πως να σταματήσω τη δουλειά. Τη νιώθω τόσο ανούσια πλέον 😅 (εκτός από το οικονομικό βέβαια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2023 at 12:55 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Επανέρχομαι στο θέμα Φαιναρετη. Τελικά μου είπαν χθες το βράδυ ότι τα μαθήματα Απριλίου Μαϊου θα γίνουν κατά βάση διαδικτυακά και ότι για αυτά με έχουν υπολογίσει. Ότι να ναι, γιατί πριν το Πάσχα μου είχαν πει για Μάιο Ιούνιο. Ευτυχώς που έστειλα χθες όλα τα χαρτιά που ήθελαν και με πήραν τηλέφωνο για να κάνω και μια ψυχομετρικη συνέντευξη γιατί τα μαθήματα ξεκινούν σήμερα! Ελπίζω να τα καταφέρεις κι εσύ να μπεις τώρα!

@Lilaki87 θα είσαι κι εσύ σε αυτά τα μαθήματα;

Δυστυχώς εμένα μάλλον με υπολόγιζαν για Ιούνιο και μου λένε δια ζώσης οπότε θα κάνω ιδιωτικά μαθήματα θηλασμού και ανώδυνου τοκετού. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2023 at 1:04 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Από ψυχολογία πώς είστε βρε κορίτσια;

Νιώθω ότι οι ορμόνες μου κάνουν πάρτυ τον τελευταίο καιρό. Με πιάνει μια στεναχώρια σε άκυρες φάσεις και χωρίς λόγο 😅

Επίσης νιώθω ότι ο εγκέφαλος μου έχει αρχίσει να αποσυνδέεται από την πραγματικότητα 😅 Τώρα που η μπέμπα είναι πολύ δραστήρια θελω απλά να κάθομαι και να κοιτάω/ μιλάω στην κοιλιά μου 😅 Πάει το έχω χάσει από τώρα...

Α και φυσικά μετράω αντίστροφα για την άδεια εγκυμοσύνης! Περιμένω πως και πως να σταματήσω τη δουλειά. Τη νιώθω τόσο ανούσια πλέον 😅 (εκτός από το οικονομικό βέβαια)

Η ψυχολογία στα ύψη σε μένα 🤣 είμαι μόνιμα ήρεμη και χαρούμενη!!! Μου είχε λείψει τόσο πολύ αυτή η πλευρά του εαυτού μου μετά από τόσες εξωσωματικές! ☺️ 

Με το καλό να βγεις σε άδεια να ηρεμήσεις από αυτή την υποχρέωση! Πότε σου βγαίνει να σταματήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η peacock είπε:

Η ψυχολογία στα ύψη σε μένα 🤣 είμαι μόνιμα ήρεμη και χαρούμενη!!! Μου είχε λείψει τόσο πολύ αυτή η πλευρά του εαυτού μου μετά από τόσες εξωσωματικές! ☺️ 

Με το καλό να βγεις σε άδεια να ηρεμήσεις από αυτή την υποχρέωση! Πότε σου βγαίνει να σταματήσεις;

Τέλεια κορίτσι! Ναι να το χαρείς γιατί το μωράκι όπου να ναι έρχεται! 

26/5 σταματάω εγώ τη δουλειά. Και μετά έχω κανονίσει λίγες μέρες διακοπές με τον σύζυγό 😁 Εσείς κορίτσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια κορίτσι! Ναι να το χαρείς γιατί το μωράκι όπου να ναι έρχεται! 

26/5 σταματάω εγώ τη δουλειά. Και μετά έχω κανονίσει λίγες μέρες διακοπές με τον σύζυγό 😁 Εσείς κορίτσια;

Με το καλό να σταματήσεις και να το ευχαριστηθείς! 

Εμείς λέμε να πάμε το πρώτο σκ του Ιουνίου ένα διημερακι.... Ελπίζω να μας το επιτρέψει ο γιατρός.... Νωρίτερα δε προλαβαίνουμε να πάμε γιατί ετοιμάζουμε το δωμάτιο του μικρού και θέλουμε να κάνουμε και γενική το σπίτι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Πως πάτε  από κιλά?

Εγώ πριν δύο  βδομάδες πήγα στο γιατρό έχοντας πάρει  4 κιλά  από την αρχή της εγκυμοσύνης και μου  είπε να προσέχω είναι  πολλά....Δεν έχω  αλλάξει την διατροφή μου και παχαίνω  συνεχώς έχοντας πάρει  αλλά  3..28+4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2023 at 12:55 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Επανέρχομαι στο θέμα Φαιναρετη. Τελικά μου είπαν χθες το βράδυ ότι τα μαθήματα Απριλίου Μαϊου θα γίνουν κατά βάση διαδικτυακά και ότι για αυτά με έχουν υπολογίσει. Ότι να ναι, γιατί πριν το Πάσχα μου είχαν πει για Μάιο Ιούνιο. Ευτυχώς που έστειλα χθες όλα τα χαρτιά που ήθελαν και με πήραν τηλέφωνο για να κάνω και μια ψυχομετρικη συνέντευξη γιατί τα μαθήματα ξεκινούν σήμερα! Ελπίζω να τα καταφέρεις κι εσύ να μπεις τώρα!

@Lilaki87 θα είσαι κι εσύ σε αυτά τα μαθήματα;

Εγώ πήρα σήμερα να ρωτήσω πότε ξεκινάω γιατί δεν θυμάμαι...εγώ θα ήθελα δια ζώσης εντωμεταξύ αλλά θα δω τι θα  μου πουν!Δευτέρες απογεύματα είναι πάντως απ'ό,τι θυμάμαι.Την ψυχομετρική μου την έχουν κάνει πολλές μέρες τώρα βέβαια,σχεδόν  σχεδόν αμέσως μετά την ενημέρωση του skype.Θα δω τι θα μου πουν και θα σου πω!

Και εγώ με την τουαλέτα το ίδιο νιώθω...κάποιες μέρες με πιεζει πολύ η κύστη και άλλες όχι!Μάλλον έχει να κάνει με το πώς κάθεται η κυρία!ΕΝτωμεταξύ την Παρασκεύη την ένιωθα αλλά πιο αμυδρά,όπως και σήμερα...και αγχώνομαι βρε κορίτσια.Το είπα και στο γιατρό μου λέει ότι είναι μάλλον λόγω θέσης του μωρού.Εσείς πώς τα νιώθετε;;

@Eliza Kats και εγώ ψυχολογικά μια χαρά,αν εξαιρέσεις το άγχος με το πόσο νιώθω το μωρό τις τελευταίες μέρες.Ανυπομονώ να σταματήσω και εγώ τη δουλειά τέλη Μάϊου και να κάθομαι να φτιάχνω το παιδικό!Τώρα κάναμε κάτι χωροταξικές αλλαγές στο σπίτι,γιατί  σε λίγες μέρες ξεκινάνε τα ωραία:θα βάψουμε και θα φτιάξουμε το πάτωμα. Γιαδιακοπές λέγαμε να πάμε τον Ιούνιο εμείς για λίγες μέρες,ελπίζω να μας αφήσει ο γιατρός!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2023 at 1:04 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Από ψυχολογία πώς είστε βρε κορίτσια;

Νιώθω ότι οι ορμόνες μου κάνουν πάρτυ τον τελευταίο καιρό. Με πιάνει μια στεναχώρια σε άκυρες φάσεις και χωρίς λόγο 😅

Επίσης νιώθω ότι ο εγκέφαλος μου έχει αρχίσει να αποσυνδέεται από την πραγματικότητα 😅 Τώρα που η μπέμπα είναι πολύ δραστήρια θελω απλά να κάθομαι και να κοιτάω/ μιλάω στην κοιλιά μου 😅 Πάει το έχω χάσει από τώρα...

Α και φυσικά μετράω αντίστροφα για την άδεια εγκυμοσύνης! Περιμένω πως και πως να σταματήσω τη δουλειά. Τη νιώθω τόσο ανούσια πλέον 😅 (εκτός από το οικονομικό βέβαια)

Απο ψυχολογια θα ελεγα επιεικως χαλια. Δεν με αναγνωριζω. Με ενοχλουν ολα ,στην δουλεια μπορω να πω οτι ενω λατρευω την δουλεια μ σημερα μετραγα τα λεπτα να σχολασω . Εγω βγαινω σ αδεια 1 ιουνιου . Και εγω θα ηθελα να καθομαι κ απλα να τον χαζευω να με κλωτσαει... Απο διαθεση και αλλαγες απειρες. Τωρα μπορει να γελαω κ σ λιγο γ εναν λογο πολυ απλο κ καθολου σημαντικο οπως ανακαλυπτω στην συνεχεια παθαινω καταθλιψη κ στεναχωριεμαι... Εχετε φουσκωσει κ εσεις αποτομα; Εγω κοιταχτηκα σημερα στον καθρεφτη και λεω; Καλε ποτε καταπια ενα καρπουζι; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Εγώ πήρα σήμερα να ρωτήσω πότε ξεκινάω γιατί δεν θυμάμαι...εγώ θα ήθελα δια ζώσης εντωμεταξύ αλλά θα δω τι θα  μου πουν!Δευτέρες απογεύματα είναι πάντως απ'ό,τι θυμάμαι.Την ψυχομετρική μου την έχουν κάνει πολλές μέρες τώρα βέβαια,σχεδόν  σχεδόν αμέσως μετά την ενημέρωση του skype.Θα δω τι θα μου πουν και θα σου πω!

Και εγώ με την τουαλέτα το ίδιο νιώθω...κάποιες μέρες με πιεζει πολύ η κύστη και άλλες όχι!Μάλλον έχει να κάνει με το πώς κάθεται η κυρία!ΕΝτωμεταξύ την Παρασκεύη την ένιωθα αλλά πιο αμυδρά,όπως και σήμερα...και αγχώνομαι βρε κορίτσια.Το είπα και στο γιατρό μου λέει ότι είναι μάλλον λόγω θέσης του μωρού.Εσείς πώς τα νιώθετε;;

@Eliza Kats και εγώ ψυχολογικά μια χαρά,αν εξαιρέσεις το άγχος με το πόσο νιώθω το μωρό τις τελευταίες μέρες.Ανυπομονώ να σταματήσω και εγώ τη δουλειά τέλη Μάϊου και να κάθομαι να φτιάχνω το παιδικό!Τώρα κάναμε κάτι χωροταξικές αλλαγές στο σπίτι,γιατί  σε λίγες μέρες ξεκινάνε τα ωραία:θα βάψουμε και θα φτιάξουμε το πάτωμα. Γιαδιακοπές λέγαμε να πάμε τον Ιούνιο εμείς για λίγες μέρες,ελπίζω να μας αφήσει ο γιατρός!!

Μου έτυχε για δυο μερες να μην τον νιωσω καθολου (που αυτος κλωτσαει σαν  ποδοσφαιριστης).παιρνω την γιατρο μ κ μ λεει δεν θα ναι κατι αλλα ελα . Με το που ακουμπαει την κοιλια μου με το τζελ κλωτσησε δυνατα... Πονηρο το αγορι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stauroula_k είπε:

Απο ψυχολογια θα ελεγα επιεικως χαλια. Δεν με αναγνωριζω. Με ενοχλουν ολα ,στην δουλεια μπορω να πω οτι ενω λατρευω την δουλεια μ σημερα μετραγα τα λεπτα να σχολασω . Εγω βγαινω σ αδεια 1 ιουνιου . Και εγω θα ηθελα να καθομαι κ απλα να τον χαζευω να με κλωτσαει... Απο διαθεση και αλλαγες απειρες. Τωρα μπορει να γελαω κ σ λιγο γ εναν λογο πολυ απλο κ καθολου σημαντικο οπως ανακαλυπτω στην συνεχεια παθαινω καταθλιψη κ στεναχωριεμαι... Εχετε φουσκωσει κ εσεις αποτομα; Εγω κοιταχτηκα σημερα στον καθρεφτη και λεω; Καλε ποτε καταπια ενα καρπουζι; 😂

Και εγώ έχω τα σκαμπανεβάσματα μου…εδώ τα είχα κ προ εγκυμοσύνης φαντασου τώρα!🤣
Α καλά η κοιλιά πλέον έχει πάρει φόρα ε!Εχω αρχίσει κ βρίσκω σε αντικείμενα 😂😂

κ μένα που του περιέγραψα τις κινήσεις μου λέει δε θα είναι κατι…αλλά αν θες έλα να κάνουμε έναν υπέρηχο να ησυχάσεις. κ τώρα το επεξεργάζομαι με τον εαυτό μου αν θα υποκύψω και θα πάω ή θα αντέξω μέχρι την άλλη εβδομάδα που είναι το ραντεβού. Εντωμεταξύ σήμερα που μιλησα με το γιατρό,σήμερα αποφάσισε να είναι κ πιο κινητική η κυρία…καλε μας παίζουν από τώρα τα μπεμπέ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Πως πάτε  από κιλά?

Εγώ πριν δύο  βδομάδες πήγα στο γιατρό έχοντας πάρει  4 κιλά  από την αρχή της εγκυμοσύνης και μου  είπε να προσέχω είναι  πολλά....Δεν έχω  αλλάξει την διατροφή μου και παχαίνω  συνεχώς έχοντας πάρει  αλλά  3..28+4

4 κιλά μόνο από την αρχή της εγκυμοσύνης και λέει ότι είναι πολλά; Θα μας τρελάνει ο γιατρός σου! Εκτός και έχεις ήδη πολλά παραπάνω... Εγώ πριν μια βδομάδα που ζυγιστηκα ήμουν +7 και μου είπε ότι είμαι οκ. Εντωμεταξύ είμαι και φουλ πρισμενη από τώρα και δεν τρώω και πολύ αλάτι.

Κατά τα άλλα κοιλιά τούμπανο κορίτσια και φοβάμαι που θα φτάσει! Κι εγώ βρίσκω καμιά φορά σε έπιπλα γιατί δεν έχω συνηθίσει την κοιλιά 🤣

Λοιπόν αυτό που λέτε για τις κινήσεις το έπαθα κι εγώ! 26+5 ήμουν το Σάββατο και ενώ η μπέμπα από το απόγευμα και μετά κάνει πάντα πάρτι ήταν πολύ ήσυχη την Παρασκευή. Περίμενα μέχρι Σάββατο πρωί, πήρα και την γιατρό μου αλλά ήταν εκτός Αθηνών και αφού έφαγα κάτι γλυκό και περίμενα να κλωτσισει ήταν αρκετά αμυδρες οι κινήσεις της. Ε πήγα στα επείγοντα στο Έλενα γιατί ήμουν στα πρόθυρα κρίσης πανικού 😅 Όλα καλά τελικά! Με το που με παίρνει η μαία και βάζει να ακούσει καρδιά της ρίχνει μια δυνατή κλωτσιά η μικρή! Ρεζίλι με έκανε 🤣 Με κοιτούσαν μετά λίγο περίεργα αλλά δεν πειράζει. Τουλάχιστον είδα ότι το μωρό είναι καλά και μου έφυγε και το άγχος. Και η γιατρός μου μου είπε ότι καλά έκανα και πήγα γιατί καλύτερα να ξέρεις. 

930 η μικρή που λέτε! Φτάνει το κιλό όπου να ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το δίδαγμα της ιστορίας είναι δλδ να πάτε να δείτε τα μωράκια σας όσες αγχώνεστε ότι δεν κουνιούνται πολύ και ας σας κοιτάνε περίεργα 😛 Καλύτερα να ξέρεις νωρίς αν είναι κάτι κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

4 κιλά μόνο από την αρχή της εγκυμοσύνης και λέει ότι είναι πολλά; Θα μας τρελάνει ο γιατρός σου! Εκτός και έχεις ήδη πολλά παραπάνω... Εγώ πριν μια βδομάδα που ζυγιστηκα ήμουν +7 και μου είπε ότι είμαι οκ. Εντωμεταξύ είμαι και φουλ πρισμενη από τώρα και δεν τρώω και πολύ αλάτι.

Κατά τα άλλα κοιλιά τούμπανο κορίτσια και φοβάμαι που θα φτάσει! Κι εγώ βρίσκω καμιά φορά σε έπιπλα γιατί δεν έχω συνηθίσει την κοιλιά 🤣

Λοιπόν αυτό που λέτε για τις κινήσεις το έπαθα κι εγώ! 26+5 ήμουν το Σάββατο και ενώ η μπέμπα από το απόγευμα και μετά κάνει πάντα πάρτι ήταν πολύ ήσυχη την Παρασκευή. Περίμενα μέχρι Σάββατο πρωί, πήρα και την γιατρό μου αλλά ήταν εκτός Αθηνών και αφού έφαγα κάτι γλυκό και περίμενα να κλωτσισει ήταν αρκετά αμυδρες οι κινήσεις της. Ε πήγα στα επείγοντα στο Έλενα γιατί ήμουν στα πρόθυρα κρίσης πανικού 😅 Όλα καλά τελικά! Με το που με παίρνει η μαία και βάζει να ακούσει καρδιά της ρίχνει μια δυνατή κλωτσιά η μικρή! Ρεζίλι με έκανε 🤣 Με κοιτούσαν μετά λίγο περίεργα αλλά δεν πειράζει. Τουλάχιστον είδα ότι το μωρό είναι καλά και μου έφυγε και το άγχος. Και η γιατρός μου μου είπε ότι καλά έκανα και πήγα γιατί καλύτερα να ξέρεις. 

930 η μικρή που λέτε! Φτάνει το κιλό όπου να ναι!

Καλέ ακριβώς το ίδιο...στις ίδιες μέρες είμαστε και τη ίδια μέρα μου συνέβη και εμένα!!!Και τελικά από χτες αφού μίλησα με το γιατρό,αποφάσισε να κάνει πιο έντονη την παρουσία της!!Τελικά δεν πήγα στο γιατρό...ακόμα.Πάντως ο γιατρός μου είπε πως δε μας πειράζει να είναι πιο απαλές οι κινήσεις,γιατί έχει να κάνει με τη θέση του μωρού, αλλά το αν έχει μειωθεί η συχνότητα..Τώρα που είμαι λίγο πιο ήρεμη πάντως από χτες το βράδυ τη νιώθω συχνά.☺️

Καλά έκανες και πήγες πάντως...από το να μας φάει το άγχος,καλύτερα να μας νομίζουν για τρελές!!!🤣

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕλπίδαΚρ θα μας τρελάνει ο γιατρός σου! Μια χαρά είσαι καλέ! Εγώ έχω πάρει 6 κιλά ως τώρα και είμαι 28+6. Θα υπολογίζεις ότι στη ζυγαριά βλέπεις όχι μόνο τα κιλά σου αλλά το βάρος του μωρού, του αμνιακού υγρού, των μαστών που έχουν πρηστεί, του έξτρα αίματος κτλ 

@Lilaki87 και σε μένα έτυχε δύο φορές να μην τον νιώθω όπως έχω συνηθίσει και ήμουν μέσα στο άγχος... Τελικά ο κύριος το βράδυ έκανε πάρτυ 🤣 δε ξέρω τυχαίνει κάποιες μέρες να κοιμούνται παραπάνω; Είναι η θέση τέτοια; Τι να πω...  

Πήγαμε χθες στον γιατρό και είδαμε το αγοράκι μου! 1320 γρ. Έχει πάει! Απίστευτο πόσο γρήγορα μεγαλώνουν και πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!  Ντοπλερ έχω τη 32η εβδομάδα, στις 17/5! 

Πλησιάζουμε κορίτσια! ☺️❤️☺️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά αν μιλήσουμε για κιλά εγώ είμαι συν 11 27η εβδομάδα και ο γιατρός μου προσπαθεί να με συμμαζέψει κάθε φορά! Τα 6,7 κιλάκια που λέτε μου ακούγονται μια χαρα΄!!

Αχ @peacockαυτά μας κάνουν και μας τρομάζουν τα άτιμα!!!Εμένα σήμερα πχ με έχει ταράξει από το πρωί,κάθομαι στο γραφείο και δίνει πόνο η μαντάμ!😁Όχι δεν είναι θέμα ύπνου αλλά θέσης από ό,τι κατάλαβα! Μα δώσε καμία καλή κλωτσιά να χαρεί και η μανούλα!!🤣Πωπω 1300εε...πώς μεγαλώνουν!!Πλησιάζουμε,τελική ευθεία είμαστε και ακόμα να το συνειδητοποιήσω ώρες ώρες!!😊❤️

Εγώ αύριο θα πάω για καμπύλη σακχάρου,κάνω τις προσευχές μου να είμαι εντός ορίων γιατί αλλιώς ποιος θα με ακούει με την πείνα!😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Διαβάζω που κ που τα νέα σας, απλά με τα πολλά δε προλάβαινα να γράψω!

Σήμερα μπήκα 28η εβδομάδα ❤️ Βιώσιμη εβδομάδα για το μωράκι μου, αν και φυσικά θέλω να γίνω τελειόμηνη και να πάνε όλα καλά!

Για την @Eliza Kats που με είχε ρωτήσει προ ημερών, όχι, δεν έχω κάνει τη βιοψία ακόμη, διότι σε 2 επόμενους μαστολόγους κ ακτινολόγους που επισκέφθηκα, η σύσταση που έδωσαν (όλοι) είναι τακτική παρακολούθηση κ όχι βιοψία ακόμα. Οπότε, προχωράω έτσι. Το άγχος όμως κοντά 3 εβδομάδων, με τρέλανε. Δε το εύχομαι σε καμια εγκυούλα. Για να κοιμηθώ τις νύχτες, έπαιρνα αγκαλιά το εικόνισμα της Παναγίας.

Τώρα, αύριο με το καλό πάω την καθιερωμένη επίσκεψη στη μαιευτήρα μου και θα δούμε το βάρος του μωρού. Όμως, έχω 2 εβδομάδες περίπου που κ εγώ και δε νιώθω συχνά το μωρό μου και που είναι αρκετά πιο απαλές οι κινήσεις του, συγκριτικά με τον 5ο μήνα που μου έριχνε "κλωτσιές". Ξέρω πως έχω οπίσθιο πλακούντα, άρα, δε δικαιολογείται ανατομικά να μη τον νιώθω!

Με έχει φάει το άγχος και η αγωνία!!!! Πείτε εμπειρίες!!!! @Lilaki87 @peacock και υπόλοιπα κορίτσια!

Αναφορικά με το διαβήτη κύησης, παρά την διατροφή (την οποία όμως υπάρχουν μέρες που δε τηρώ κατά γράμμα και που ξεφεύγω δυστυχώς!!!), ενώ μέχρι πρώτινος οι τιμές ήταν οριακές, πλέον έχουν ανέβει και άλλο και το ζήτημα σηκώνει ξανά ενδοκρινολόγο.

Ερώτηση προς όλες! --> Έχετε φτιάξει τη βαλίτσα μαιευτηρίου σας ΄ή όχι ακόμα? Εγώ κορίτσια μου επειδή έχω και τις πρόωρες συσπάσεις, θέλω να είμαι έτοιμη στην περίπτωση προωρότητας. 

Ψιλοετοίμασα τη δική μου, η οποία για την ώρα περιλαμβάνει: 2 νυχτικά, 1 ρόμπα, 1 σουτιεν θηλασμου, επιθέματα στήθους, σερβιέτες λοχείας και πάνες-βρακάκι ενηλίκων. Θα πάρω παντόφλες ή/και σαγιονάρες και σε άλλο νεσεσέρ θα έχω τα καλλυντικά μου. Με βοήθησαν αρκετά και αντίστοιχα βίντεο που είδα στο YouTube, πήρα καλές ιδέες. 

Για τη βαλίτσα του νεογνού 👶 έχω πάρει ως τώρα: κατωσέντονο, 5 φορμάκια, 5 κορμάκια, κουβερτούλα χοντρή και μωρομάντηλα. Μου λείπουν πολλά ακόμη, αλλά τα μαζεύω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κορίτσια μου, 

καρότσι πήρατε? Παραγγείλαμε κ εμεις επιτέλους. Είναι το μοντέλο Melio της Cybex, 2 σε 1. Έχει το κλασικό καλάθι συν το κάθισμα αυτοκινήτου, με την ανάκλιση. Δε πήραμε port bebe. Εσείς τι καρότσι επιλέξατε ή θα επιλέξετε κορίτσια?

To κύριο κριτήριό μας ήταν το βάρος... Ήταν αναγκαίο να είναι κυριολεκτικά πανάλαφρο και για να μπορώ να το κουμαντάρω εγώ, αλλά και για να ανεβαίνουμε 2 ορόφους σε σπίτι που δεν υπάρχει ασανσέρ. Ήμασταν ανάμεσα στο Balios S Lux 3 in 1 της Cybex που έχει φοβερές κριτικές, αλλά μας φάνηκε βαρύ. Σίγουρα είναι πολύ πιο στιβαρό και με μεγάλες αναρτήσεις, αλλά το βάρος του, ειδικά με το κάθισμα του αυτοκινήτου κουμπωμένο πάνω, μας φάνηκε σχετικά μεγάλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Διαβάζω που κ που τα νέα σας, απλά με τα πολλά δε προλάβαινα να γράψω!

Σήμερα μπήκα 28η εβδομάδα ❤️ Βιώσιμη εβδομάδα για το μωράκι μου, αν και φυσικά θέλω να γίνω τελειόμηνη και να πάνε όλα καλά!

Για την @Eliza Kats που με είχε ρωτήσει προ ημερών, όχι, δεν έχω κάνει τη βιοψία ακόμη, διότι σε 2 επόμενους μαστολόγους κ ακτινολόγους που επισκέφθηκα, η σύσταση που έδωσαν (όλοι) είναι τακτική παρακολούθηση κ όχι βιοψία ακόμα. Οπότε, προχωράω έτσι. Το άγχος όμως κοντά 3 εβδομάδων, με τρέλανε. Δε το εύχομαι σε καμια εγκυούλα. Για να κοιμηθώ τις νύχτες, έπαιρνα αγκαλιά το εικόνισμα της Παναγίας.

Τώρα, αύριο με το καλό πάω την καθιερωμένη επίσκεψη στη μαιευτήρα μου και θα δούμε το βάρος του μωρού. Όμως, έχω 2 εβδομάδες περίπου που κ εγώ και δε νιώθω συχνά το μωρό μου και που είναι αρκετά πιο απαλές οι κινήσεις του, συγκριτικά με τον 5ο μήνα που μου έριχνε "κλωτσιές". Ξέρω πως έχω οπίσθιο πλακούντα, άρα, δε δικαιολογείται ανατομικά να μη τον νιώθω!

Με έχει φάει το άγχος και η αγωνία!!!! Πείτε εμπειρίες!!!! @Lilaki87 @peacock και υπόλοιπα κορίτσια!

Αναφορικά με το διαβήτη κύησης, παρά την διατροφή (την οποία όμως υπάρχουν μέρες που δε τηρώ κατά γράμμα και που ξεφεύγω δυστυχώς!!!), ενώ μέχρι πρώτινος οι τιμές ήταν οριακές, πλέον έχουν ανέβει και άλλο και το ζήτημα σηκώνει ξανά ενδοκρινολόγο.

Ερώτηση προς όλες! --> Έχετε φτιάξει τη βαλίτσα μαιευτηρίου σας ΄ή όχι ακόμα? Εγώ κορίτσια μου επειδή έχω και τις πρόωρες συσπάσεις, θέλω να είμαι έτοιμη στην περίπτωση προωρότητας. 

Ψιλοετοίμασα τη δική μου, η οποία για την ώρα περιλαμβάνει: 2 νυχτικά, 1 ρόμπα, 1 σουτιεν θηλασμου, επιθέματα στήθους, σερβιέτες λοχείας και πάνες-βρακάκι ενηλίκων. Θα πάρω παντόφλες ή/και σαγιονάρες και σε άλλο νεσεσέρ θα έχω τα καλλυντικά μου. Με βοήθησαν αρκετά και αντίστοιχα βίντεο που είδα στο YouTube, πήρα καλές ιδέες. 

Για τη βαλίτσα του νεογνού 👶 έχω πάρει ως τώρα: κατωσέντονο, 5 φορμάκια, 5 κορμάκια, κουβερτούλα χοντρή και μωρομάντηλα. Μου λείπουν πολλά ακόμη, αλλά τα μαζεύω!

 

Ωραία που πήρες κι άλλες γνώμες! Εύχομαι να μην είναι τίποτα και να φύγει μόνο του!

Εμένα είναι 2 μέρες τώρα που κάνει βόλτες μέσα στην κοιλιά 😅 Βλέπω την κοιλιά μου να κάνει περίεργους σχηματισμούς και έχει πολύ φάση! 

Όσο για προετοιμασίες, εγώ έχω παραγγείλει μόνο καρότσι (Inglese Electa 3 σε 1, κι εγώ λόγω βάρους το προτίμησα και γιατί θέλω το portbebe) και ελπίζω να πάρω την κούνια αυτό το σκ (θα μου δώσουν μία). Και έχω πάρει και 2 φορμακια 😅 Τίποτα άλλο! Με αγχωσες όμως 😅 Εγώ τα έχω αφήσει στο μυαλό μου όλα για τον επόμενο μήνα και μετά 😅

Αφού ετοιμάζεται όμως φρόντισε και για το φαρμακείο του παιδιού. Ξέρω ότι θέλει σίγουρα αποστειρωμενες γάζες και φυσικό όρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! 
εχω μέρες να μπω εδώ αλλα χαιρομαι πολυ που διαβάζω νέα σας! Εμείς εχθές κάναμε την Doppler όλα καλά δόξα το θεο!! Ειναι πολυ ενδιαφέρουσα εξέταση κορίτσια παρόλο που φοβόμουν πολυ! Λοιπόν εγω Νοιώθω πιο βαριά απο ποτε 33+2 εβδομάδων! Η μπεμπα μεγαλώνει μέρα με τη μέρα και εγω μαζι της! Σχετικά με τα κιλά κορίτσια εγω έχω πάρει 14 συνολικά μέχρι τώρα! Κατακράτηση δεν έχω κάνει ευτυχώς και επίσης είμαι ψηλή δεν φαίνονται πάλι καλά😍 

σχετικα με το καρότσι εμείς πήρα απο τα kiddo ένα πολυ ωραίο και ελαφρύ που είχαν και φίλοι μας και έχει καλές κριτικές! 
η βαλίτσα ειναι έτοιμη εγω δεν είμαι🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 όλα καλά θα πάνε!!

Σχετικά με τις κινήσεις του μωρού και εγώ το ίδιο άγχος είχα αλλά εμένα από τη Δευτέρα και μετά έχει εμφανή αλλαγή στη συχνότητα και στην ένταση,άρα προφανώς ήταν λόγω θέσης του μωρού!!Και εγώ οπίσθιο πλακούντα έχω.Σήμερα θα πας γιατρό??Πες μας νέα!

Για καρότσι που λες,εμείς πήραμε το Cybex Balios 2in1.Εμένα με ενδιέφερε να έχει πορτ μπεμπε,αυγό θα μας δώσουν,οπότε πήγα σε αυτό που νομίζω μας καλύπτει απόλυτα! Φαίνεται πολύ στιβαρό,δεν το βρήκα ιδιαίτερα βαρύ,βέβαια έχουμε και μεγάλο ασανσέρ οπότε γενικά κουβάλημα δε θα έχω πολύ.. Επίσης έχει αναρτήσεις κάτι που μετράει για μένα με τους ανηφοροκατήφορους που έχει εκεί που μένω.Η Cybex γενικά έχει πολύ καλά καρότσια,νομίζω έκανες καλή επιλογή!

Τώρα το θέμα βαλίτσα μαιευτηρίου....όχι δεν έχω κάνει τίποτα!!Αγχώθηκα λίγο που βλέπω ότι κάποιες είστε έτοιμες..! 😱 κάπου κοίταζα ένα site που έλεγε τη λίστα με το τι χρειαζόμαστε ανάλογα το μαιευτήριο που γεννάμε!Αν το βρω θα το στείλω..

Α και σε άλλα νέα κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου μου σήμερα!Πολύ χάρηκα γιατί έτσι όπως τα είδα είμαι εντός ορίων σε όλα!!!Περιμένω και επιβεβαίωση από το γιατρό μου για να κάνω πάρτυ! 🤣🥳

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Argi3 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 
εχω μέρες να μπω εδώ αλλα χαιρομαι πολυ που διαβάζω νέα σας! Εμείς εχθές κάναμε την Doppler όλα καλά δόξα το θεο!! Ειναι πολυ ενδιαφέρουσα εξέταση κορίτσια παρόλο που φοβόμουν πολυ! Λοιπόν εγω Νοιώθω πιο βαριά απο ποτε 33+2 εβδομάδων! Η μπεμπα μεγαλώνει μέρα με τη μέρα και εγω μαζι της! Σχετικά με τα κιλά κορίτσια εγω έχω πάρει 14 συνολικά μέχρι τώρα! Κατακράτηση δεν έχω κάνει ευτυχώς και επίσης είμαι ψηλή δεν φαίνονται πάλι καλά😍 

σχετικα με το καρότσι εμείς πήρα απο τα kiddo ένα πολυ ωραίο και ελαφρύ που είχαν και φίλοι μας και έχει καλές κριτικές! 
η βαλίτσα ειναι έτοιμη εγω δεν είμαι🤣🤣

Τέλεια κορίτσι! Εσύ είσαι η πρώτη από εμάς μάλλον που θα γεννήσει 😁 Αφού είσαι και ψηλή, λογικά μου φαίνονται τα κιλα. Πρώτο παιδί είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

@Ersi85 όλα καλά θα πάνε!!

Σχετικά με τις κινήσεις του μωρού και εγώ το ίδιο άγχος είχα αλλά εμένα από τη Δευτέρα και μετά έχει εμφανή αλλαγή στη συχνότητα και στην ένταση,άρα προφανώς ήταν λόγω θέσης του μωρού!!Και εγώ οπίσθιο πλακούντα έχω.Σήμερα θα πας γιατρό??Πες μας νέα!

Για καρότσι που λες,εμείς πήραμε το Cybex Balios 2in1.Εμένα με ενδιέφερε να έχει πορτ μπεμπε,αυγό θα μας δώσουν,οπότε πήγα σε αυτό που νομίζω μας καλύπτει απόλυτα! Φαίνεται πολύ στιβαρό,δεν το βρήκα ιδιαίτερα βαρύ,βέβαια έχουμε και μεγάλο ασανσέρ οπότε γενικά κουβάλημα δε θα έχω πολύ.. Επίσης έχει αναρτήσεις κάτι που μετράει για μένα με τους ανηφοροκατήφορους που έχει εκεί που μένω.Η Cybex γενικά έχει πολύ καλά καρότσια,νομίζω έκανες καλή επιλογή!

Τώρα το θέμα βαλίτσα μαιευτηρίου....όχι δεν έχω κάνει τίποτα!!Αγχώθηκα λίγο που βλέπω ότι κάποιες είστε έτοιμες..! 😱 κάπου κοίταζα ένα site που έλεγε τη λίστα με το τι χρειαζόμαστε ανάλογα το μαιευτήριο που γεννάμε!Αν το βρω θα το στείλω..

Α και σε άλλα νέα κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου μου σήμερα!Πολύ χάρηκα γιατί έτσι όπως τα είδα είμαι εντός ορίων σε όλα!!!Περιμένω και επιβεβαίωση από το γιατρό μου για να κάνω πάρτυ! 🤣🥳

 

Χαίρομαι για τα αποτελέσματα της καμπύλης! Αν βρεις αυτό για τα μαιευτήρια στείλτο ναι! Εγώ από τον άλλο μήνα λέω να επισκεφτώ Ρέα και Ιασώ να δω πως είναι τα δωμάτια και οι παροχές (ελπίζω δλδ να μου τα δείξουν 😅)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2023 at 5:07 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια κορίτσι! Εσύ είσαι η πρώτη από εμάς μάλλον που θα γεννήσει 😁 Αφού είσαι και ψηλή, λογικά μου φαίνονται τα κιλα. Πρώτο παιδί είναι;

Αχ Αγχώνομαι πολύ όσο πλησιάζουν οι μέρες και ο καιρός😇♥️ 

Ανυπομονώ κορίτσια να έρθει η πριγκίπισσα! Είναι το πρώτο μου παιδάκι ναι και έχω τόσο άγχος για εκείνη τη μέρα το μετά αν θα τα καταφέρουμε πως θα είναι όλα μαζί τα σκέφτομαι🤯🤯🤍🤍♥️♥️

Επίσης μου ‘χει κολλήσει τελευταία μήπως μου σπάσουν τα νερά και δεν το κατάλαβα γιατί γενικά που κολπικά υγρά εγω ειχα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης 🙃

♥️♥️♥️♥️♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2023 at 5:09 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαίρομαι για τα αποτελέσματα της καμπύλης! Αν βρεις αυτό για τα μαιευτήρια στείλτο ναι! Εγώ από τον άλλο μήνα λέω να επισκεφτώ Ρέα και Ιασώ να δω πως είναι τα δωμάτια και οι παροχές (ελπίζω δλδ να μου τα δείξουν 😅)

Λοιπόν εμείς στο μαιευτήριο το επισκεφθήκαμε εδώ στην επαρχία που ζω και μάς έδειξαν και τα δωμάτια πολύ εξυπηρετικές κορίτσια οι μαίες  και γενικά οι υπάλληλοι .. Από την άλλη θα μου πεις τόσα χρήματα θα πάρουν😂λογικό δεν είναι; χα χα Το μόνο που μας είπαν να πάρουμε και το μωρό είναι φαρμάκι ξέρουν τα άλλα όλα μας τα παρέχουν και για εμένα: 🐶Πυτζάμες 🐶νυχτικό 🐶παντόφλες 🐶πετσέτα 🐶σαμπουάν 🐶εσώρουχα 🐶σερβιέτες λοχίας 🐶επιθέματα στήθους 🐶σουτιέν θηλασμού 🐶καλλυντικά δηλαδή αποσμητικό κτλπ . 🐶χτένα 
Έγω να σας πω την αλήθεια όμως κορίτσια έχω πάρει και για την μπέμπα φόρμακια να της φορέσω μέσα! Και φυσικά τις κορδέλες της😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...