Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ταξίδι με αεροπλανο

koalaki

Recommended Posts

Καλησπερα! 

Γνωρίζετε τι χαρτιά χρειάζονται για να ταξιδέψεις με αεροπλάνο με βρεφακι ? Χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η koalaki είπε:

Καλησπερα! 

Γνωρίζετε τι χαρτιά χρειάζονται για να ταξιδέψεις με αεροπλάνο με βρεφακι ? Χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο? 

Σίγουρα ναι! Πρέπει κάπως να φαίνεται ότι το παιδί είναι δικό σου!!! 

Θα σου συνιστούσα να καλέσεις στην αρμόδια υπηρεσία έκδοσης διαβατηρίων της περιοχής σου, θα σε κατατοπισουν τι ακριβώς χρειάζεστε ! 

στις πριν 23 ώρες, ο/η koalaki είπε:

Καλησπερα! 

Εμείς ταξιδέψαμε με 3 μηνών μωράκι εντός ΕΕ. Ήθελε διαβατήριο για το μωρό μόνο. Δεν ξέρω αν ταξιδέψει μόνο με τον ένα γονιό, αν θέλει και βεβαίωση του άλλου, αλλά εμείς δε χρειαστηκαμε κάτι. Αν το μωρό δεν έχει όνομα ακόμα, βγάζει διαβατήριο ως θυλη / άρρεν, αλλά το πιο απλό και συμφέρον είναι να κάνεις μια γρήγορη ονοματοδοσια πριν (γίνεται ηλεκτρονικά με κωδικούς ταξις), γιατί αλλιώς το διαβατήριο θα λήξει όταν ονομαστεί το μωρό και θα το έχετε πληρώσει τσάμπα. 

Α και να προσθέσω ότι νομίζω ότι αν πάρετε αεροπλάνο για εντός της χώρας ταξίδι, αρκεί πιστοποιητικό γεννήσεως με πρόσφατη φωτογραφία και επικυρωμένο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. 

στις πριν 9 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εμείς ταξιδέψαμε με 3 μηνών μωράκι εντός ΕΕ. Ήθελε διαβατήριο για το μωρό μόνο. Δεν ξέρω αν ταξιδέψει μόνο με τον ένα γονιό, αν θέλει και βεβαίωση του άλλου, αλλά εμείς δε χρειαστηκαμε κάτι. Αν το μωρό δεν έχει όνομα ακόμα, βγάζει διαβατήριο ως θυλη / άρρεν, αλλά το πιο απλό και συμφέρον είναι να κάνεις μια γρήγορη ονοματοδοσια πριν (γίνεται ηλεκτρονικά με κωδικούς ταξις), γιατί αλλιώς το διαβατήριο θα λήξει όταν ονομαστεί το μωρό και θα το έχετε πληρώσει τσάμπα. 

Αα ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Δεν το γνώριζα αυτό το tip❤️

στις On 6/12/2022 at 10:41 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Σίγουρα ναι! Πρέπει κάπως να φαίνεται ότι το παιδί είναι δικό σου!!! 

Θα σου συνιστούσα να καλέσεις στην αρμόδια υπηρεσία έκδοσης διαβατηρίων της περιοχής σου, θα σε κατατοπισουν τι ακριβώς χρειάζεστε ! 

Θα τους καλέσω! Ευχαριστώ!

Καλησπερα,επειδη ηταν η δουλεια μου,αν ειναι εντος Ελλαδος μονο βιβλιαριο χρειαζεται και υπευθυνη δηλωση απο τον αλλο γονεα αν δεν ειναι παρον! Για οπουδηποτε στο εξωτερικο μονο διαβατηριο και παλι ισχυει το ιδιο για την υπευθυνη δηλωση!

στις On 8/12/2022 at 3:38 ΜΜ, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα,επειδη ηταν η δουλεια μου,αν ειναι εντος Ελλαδος μονο βιβλιαριο χρειαζεται και υπευθυνη δηλωση απο τον αλλο γονεα αν δεν ειναι παρον! Για οπουδηποτε στο εξωτερικο μονο διαβατηριο και παλι ισχυει το ιδιο για την υπευθυνη δηλωση!

ευχαριστώ πολύ!!

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Κ εγώ (που δεν είμαι στο Γένεσις, ήμουν στο παλιό μητέρα) πήρα οιστρογόνα μετά την ετ καθώς κ κορτιζόνη. Ο γιατρός μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι τελικά στο φυσικό κύκλο προσφέρουν κάτι αλλά θέλει να ακολουθεί το πρωτόκολλο γιατί όπως είπε δεν το ρισκάρει. Όμως δεν μετραγα ορμόνες, απλά τα πήρα για 12 εβδομάδες. Ο λόγος της κορτιζόνης (σε μικρή δόση την οποία όλο κ μείωνε) είναι να καταστείλει την άμυνα του οργανισμού για την περίπτωση που αναγνωρίσει το έμβρυο ως ξένο σώμα.  Συμφωνώ ότι μάλλον τπτ από αυτά δεν είναι απαραίτητο αλλά όπως είπε κ ο γιατρός (κ συμφώνησα) δεν παίρνω το ρίσκο. Επίσης έκανα κ αντιπικτικες όμως έχω παράγοντες κληρονομικής θρομβοφιλιας κ τις έκανα σε όλη την εγκυμοσύνη (κ λίγο μετά για την ακρίβεια).
    • Την περνάς ελαφρά κι εγώ την περνούσα και δεν το είχα καταλάβει, σε κάτι τυχαίες εξετάσεις αίματος το είδαμε. Αλλά δεν ήξερα καν ότι αυτό είναι ο κυταρρομεγαλοιος.  Όσον αφορά τα παιδιά έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν εργάζομαι προς το παρόν γιατί με ένα τρίχρονο, ένα 15 μηνών και έγκυος (μόνο η μεγάλη ξεκίνησε φέτος παιδικό και είναι τις μισές μέρες άρρωστα σπίτι)είναι αδύνατον, αλλα μόλις ξεπεταχτουνε θα ξεκινήσω πάλι το θελω και το περιμένω γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι όλη μέρα σπίτι κλεισμένη με δύο μωρά και με κανέναν ανθρωπο ενήλικα να μιλήσεις. Επίσης δεν μπορείς να ζήσεις άνετα με τρία παιδιά και έναν μισθό όσο καλά χρήματα και να παίρνει ο ένας από τους δύο. Εγώ έχω στο μυαλό μου και το σπίτι, ευτυχώς ενώ οι γονείς μας δεν μας βοηθάνε συναισθηματικά και όσον αφορά τα παιδιά, μας εξασφάλισαν με τρία σπίτια οπότε το σκεπτικό μου ήταν να έχει το κάθε παιδί απο ένα σπίτι τουλάχιστον όταν μεγαλώσει. Και οι διακοπές εννοειται οι πιο ευτυχισμένες αναμνήσεις, μπορεί να μην αγοράζουμε ρούχα και να βγαίνουμε σε ακριβά εστιατόρια αλλά πάντα μαζεύουμε στην άκρη για αυτό. Ακριβώς όπως τα είπες συμφωνώ απόλυτα. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις το μέλλον τι επιφυλάσσει δυστυχώς. Δεν έχω πει σε κανέναν γτ στο περιβάλλον μου είναι του ενός η το πολύ των δύο παιδιών, μάλιστα τρεις φίλες μου δεν έχουν καν παιδί και είναι άνω των 40(από επιλογή). Έχουμε απομακρυνθεί κιόλας με έχουν κάνει λίγο "περα" μετά το πρώτο. Είμαι σίγουρη ότι θα αρχίσουν να λένε διάφορα οπότε δεν θέλω να γεμίσω την εγκυμοσύνη μου με κακή ενέργεια κιόλας (είμαι λίγο προληπτική). Θα δεις όταν γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου, θα αλλάξουν πολλά, πολλοί άνθρωποι γύρω σου θα γίνουν άλλοι. 
    • Σ' ευχαριστώ πολύ ειλικρινά! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Δεν είμαι στο Γένεσις, είμαι σε άλλο γνωστό κέντρο της Αθήνας. Οιστραδιόλη και προγεστερόνη ξεκίνησα την ημέρα της ωορρηξίας (δλδ 5 μέρες πριν κάνουμε την ετ), γιατί ο γιατρός είδε κάπως χαμηλές τις τιμές μου και ήθελε να με προετοιμάσει όσο το δυνατόν καλύτερα για την μεταφορά. Κορτιζόνη μου είχε δώσει από την αρχή του κύκλου. Μου είχε πει κάποια στιγμή για ποιον λόγο, αλλά δεν έδωσα πολλή σημασία, γιατί την ίδια αγωγή είχαμε ακολουθήσει και όταν είχα κάνει φουλ κύκλο εξωσωματικής, άρα μου ήταν γνωστή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και στη μεταφορά σε φυσικό, εγώ είχα συνεχή παρακολούθηση και κάθε φορά υπερηχογραφικό και ορμονολογικό έλεγχο. Κάθε γιατρός μάλλον έχει τον τρόπο του.
    • Καλά κορίτσια ούτε που το ήξερα αυτό για το ζάχαρο δεν μου είπε τίποτα απολύτως ο γιατρός. Μωρέ τα γλυκά πως κόβουμε τα μακαρόνια πες εντάξει 🤣. Εσύ τώρα με 92 ζάχαρο παίρνεις χαπακι;τι μήνα εισαι;
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...