Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η efakii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και απο μενα! Σημερα πήγα για χοριακη ,2 μέρες πριν τη περίοδο… δυστυχώς δεν τα καταφέραμε με τη σπερματέγχυση .. 

Έφη μου, κοριτσάκι μου καλό, λυπάμαι τόσο πολύ.. Για καλό και για κακό πήγαινε πάλι τη Δευτέρα, κάθε εμβρυο έχει τους δικούς του ρυθμούς. Ας μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο να καθυστέρησε η εμφύτευση!  Ευχομαι ολα να αλλαξουν τη Δευτερα!! Αν όχι, μην το ΄βαζεις κατω, θα ερθει το μωράκι σου, μην χάνεις τις ελπίδες σου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ όπως η @Elk περίπου. Στις 37 εβδομάδες μου είπε αν θέλω να δούμε τον τράχηλο και ότι λογικά και από το μεταπτυχιακό κλπ ξέρω πώς γίνεται η διαδικασία. Του είπα οκ και μου έκανε εξέταση. Εμένα μου είχαν αρχίσει κιόλας συσπάσεις από πριν και τις τελευταίες 2-3  εβδομάδες πριν μπω στο μήνα μου καθόμουν κι έπαιρνα προγεστερόνη για να το καθυστερησουμε. Ήδη είχα πολύ μικρή διαστολή στις 37 και το μωρό ήταν χαμηλά και πριν από αυτό είχα χάσει λίγο τραχηλικο πώμα από τις 33 εβδομάδες (είμαι κι εγώ λίγο τρελή και είχα πάει Θεσσαλονίκη στα γενέθλια μιας φίλης μου γαι πάρτι τότε και μάλλον κουράστηκα) οπότε πρόσεχα πολύ μετά μέχρι τις 37. Μετά την εξέταση που είναι κάπως άβολη αλλά εγώ δεν πονεσα ιδιαίτερα είχα λίγο αιματακι, ελάχιστο που υποθέτω ότι ήταν λίγο ακόμα από το πώμα και περισσότερες συσπάσεις, όχι επώδυνες όμως. Πήγα και για ένα έκτακτο nst ενδιάμεσα γιατί είχα αγχωθει, αλλά απλά ήταν όντως κάποιες έντονες, ανώδυνες συσπάσεις, αραιές και άτακτες. Αυτές της προετοιμασίας. Μετά μου ξαναέκανε έλεγχο στις 38 εβδομάδες όπου μου είπε ότι έπιανε το μωρό κανονικά αλλά ότι θέλει λίγο ακόμα μάλλον και ότι πιστεύει ότι θα γεννήσω σχετικά κοντά στην πητ. Εγώ σε εκείνη τη φάση ανυπομονούσα, είχε και ζέστη οπότε έκανα τα πάντα. Περπάταγα όσο μπορούσα με τη ζέστη, ανέβαινα στον τρίτο στο σπίτι με τις σκάλες, πήγα για μπάνιο, έκανα σεξ  κάθε μέρα. Είχα τρελαθεί 😂 Μου έσπασαν τα νερα 38 και 5 μόνα τους στο σπίτι, μετά από μεγάλης διάρκειας επώδυνες συσπάσεις που απλά δεν αποκτουσαν ρυθμό και γέννησα 3080 τη μπεμπούλα μου. Τώρα αφού έχεις φτάσει στο μήνα σου δε σε νοιάζει να μην προκαλέσεις τίποτα. Και της κολλητής στις 37 εβδομάδες μπαμ της έσπασαν τα νερα πριν πάει καν στο γιατρό για την εξέταση και χωρίς συσπάσεις. Κι αυτής υγιέστατο είναι το μωράκι (τώρα είναι 2κιλα μεγαλύτερη από τη δική μου με 10 μέρες διαφορά στην ηλικία). Το θέμα είναι αν εσύ νιώθεις οκ με την εξέταση ή θα νιώσεις παραβίαση. Μόνο αυτό να σκεφτείς. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ :)!! Θα δω πως θα πάει από την επόμενη φορά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλησπέρα.. ο γιατρός μου που είναι υπέρ του φυσιολογικου τοκετου χωρίς παρεμβάσεις κι ο οποίος περιμένει τη γυναίκα να γεννήσει όποτε θελήσει ο οργανισμός της, μου είπε πως θα με εξετάσει κολπικά με το χέρι μετα την 40η εβδομάδα αν μέχρι τότε δεν έχω γεννήσει. Νωρίτερα δεν βρίσκει το λόγο για κάτι τέτοιο. 

Κ εμένα είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού! Αναλαμβάνει κ vback! Αλλά αυτό η αλήθεια δε το συζητήσαμε καθόλου κ ούτε η ίδια μου ανέφερε πχ την επόμενη φορά θα σε εξετάσω κολπικά…! Ακόμα κ Όταν βγήκε η πητ μου στην αρχή 27/12 κ μετά με τους υπερήχους σταθεροποιήθηκε 24/12 κ την ρώτησα αν θα λείπει κτλ μου είπε ότι αν έχει ασθενεις που περιμένει να γεννήσουν δεν μπορεί να λείψει…απλά επειδή το διαβάζω συνέχεια από κοπελες που το κάνουν κ λεω δεν θα έχει άλλη διαφορετική εξεταση! Κ διάβασα και άρθρα από το εξωτερικό που γίνεται αυτή η εξεταση μετά τις 38 εβ, μόνο στο  ΗΒ  βασικά σου κανουν πρόκληση με sweep μετά τις 41ε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού! Αναλαμβάνει κ vback! Αλλά αυτό η αλήθεια δε το συζητήσαμε καθόλου κ ούτε η ίδια μου ανέφερε πχ την επόμενη φορά θα σε εξετάσω κολπικά…! Ακόμα κ Όταν βγήκε η πητ μου στην αρχή 27/12 κ μετά με τους υπερήχους σταθεροποιήθηκε 24/12 κ την ρώτησα αν θα λείπει κτλ μου είπε ότι αν έχει ασθενεις που περιμένει να γεννήσουν δεν μπορεί να λείψει…απλά επειδή το διαβάζω συνέχεια από κοπελες που το κάνουν κ λεω δεν θα έχει άλλη διαφορετική εξεταση! Κ διάβασα και άρθρα από το εξωτερικό που γίνεται αυτή η εξεταση μετά τις 38 εβ, μόνο στο  ΗΒ  βασικά σου κανουν πρόκληση με sweep μετά τις 41ε…

Καλέ κι εμένα υπέρ του φυσιολογικού τοκετού είναι ο γιατρός και ούτε ποτέ ανέφερε να κάνουμε πρόκληση ή καισαρική και μου είχε πει κιόλας να περιμένουμε σίγουρα τις 41 εβδομάδες πριν την πρόκληση και αν βλέπουμε ότι υπάρχει πιθανότητα να ετοιμάζεται μόνο του και 2-3 μέρες έξτρα και να μη γκρινιάζω για το βάρος και τη ζέστη. Μάλιστα περίμενε δίπλα μου ο άνθρωπος 11 ώρες που ήμουν στο μαιευτήριο με σπασμένα νερα να γεννήσω, σε δύσκολο τοκετό που το μωρό έριχνε παλμους λόγω περιτυλιξης λώρου. Ούτε καν έφαγε κάτι ο άνθρωπος και ήταν εύκολο να πει έλα βλέπεις ότι δεν προχωράει, είναι επικίνδυνο μπλα μπλα πάμε για καισαρική και όλοι χαρούμενοι θα ήμασταν ότι προσπαθήσαμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Καλέ κι εμένα υπέρ του φυσιολογικού τοκετού είναι ο γιατρός και ούτε ποτέ ανέφερε να κάνουμε πρόκληση ή καισαρική και μου είχε πει κιόλας να περιμένουμε σίγουρα τις 41 εβδομάδες πριν την πρόκληση και αν βλέπουμε ότι υπάρχει πιθανότητα να ετοιμάζεται μόνο του και 2-3 μέρες έξτρα και να μη γκρινιάζω για το βάρος και τη ζέστη. Μάλιστα περίμενε δίπλα μου ο άνθρωπος 11 ώρες που ήμουν στο μαιευτήριο με σπασμένα νερα να γεννήσω, σε δύσκολο τοκετό που το μωρό έριχνε παλμους λόγω περιτυλιξης λώρου. Ούτε καν έφαγε κάτι ο άνθρωπος και ήταν εύκολο να πει έλα βλέπεις ότι δεν προχωράει, είναι επικίνδυνο μπλα μπλα πάμε για καισαρική και όλοι χαρούμενοι θα ήμασταν ότι προσπαθήσαμε. 

Καλημέρα :) δεν είπα κάτι για το δικό σου γιατρο! Απλά λεω ότι κ εμένα είναι του φτ αν δεν ήταν τώρα θα ήξερα ποτέ θα γεννήσω από το καλοκαίρι σίγουρα θα με προγραμμάτιζε…

είχε περιτυλίξεις πολλες κ δε κατέβαινε;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ :)!! Θα δω πως θα πάει από την επόμενη φορά…

Καλημέρα κορίτσια

και εμένα δεν μου το είχε πει απο πριν, την μέρα που πήγα μου είπε ότι από σήμερα θα πρέπει να με κοιτάξει και κολπικά και ειπα εντάξει να με δει 

Μην έχεις άγχος για αυτό θα πας και θα δεις όπως σου βγει αν δεν νιώθεις άνετα μην το κανείς αλλα μπορεί και εκείνη να μην εξετάζει έτσι… ποτε έχεις ραντεβού ξανά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα :) δεν είπα κάτι για το δικό σου γιατρο! Απλά λεω ότι κ εμένα είναι του φτ αν δεν ήταν τώρα θα ήξερα ποτέ θα γεννήσω από το καλοκαίρι σίγουρα θα με προγραμμάτιζε…

είχε περιτυλίξεις πολλες κ δε κατέβαινε;  

Ναι το λέω με τη λογική ότι δεν κάνουν την εξέταση μόνο οι γιατροί που θέλουν να σε ξεπεταξουν ή να κάνουν πρόκληση /καισαρική. Είχε μονη στο λαιμό που έχω ακούσει γιατρούς να την πηγαίνουν με καισαρική αλλά ο δικός μου θεωρούσε ότι δεν υπάρχει λόγος όπως λέει το πρωτόκολλο. Απλά σχεδόν όποτε έκανα δυνατή συσπαση έριχνε το μωρό παλμούς και μου αλλαζαν θέσεις για να το επαναφέρουν. Προφανώς κάπως πιεζοταν και του έκοβε την αιμάτωση. Το πήγαμε σιγά σιγά και υπομονετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια

και εμένα δεν μου το είχε πει απο πριν, την μέρα που πήγα μου είπε ότι από σήμερα θα πρέπει να με κοιτάξει και κολπικά και ειπα εντάξει να με δει 

Μην έχεις άγχος για αυτό θα πας και θα δεις όπως σου βγει αν δεν νιώθεις άνετα μην το κανείς αλλα μπορεί και εκείνη να μην εξετάζει έτσι… ποτε έχεις ραντεβού ξανά ; 

Έχω την Τετάρτη θα πάω για nst κ μετά ραντεβού!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ναι το λέω με τη λογική ότι δεν κάνουν την εξέταση μόνο οι γιατροί που θέλουν να σε ξεπεταξουν ή να κάνουν πρόκληση /καισαρική. Είχε μονη στο λαιμό που έχω ακούσει γιατρούς να την πηγαίνουν με καισαρική αλλά ο δικός μου θεωρούσε ότι δεν υπάρχει λόγος όπως λέει το πρωτόκολλο. Απλά σχεδόν όποτε έκανα δυνατή συσπαση έριχνε το μωρό παλμούς και μου αλλαζαν θέσεις για να το επαναφέρουν. Προφανώς κάπως πιεζοταν και του έκοβε την αιμάτωση. Το πήγαμε σιγά σιγά και υπομονετικά.

Πρέπει να έχει πολλες περιτυλίξεις για να πας με καισαρικη με μόνη δεν υπάρχει λόγος…απλά ναι ξέρω κ εγώ πολλούς που το κάνουν! Με τις πολλες δεν αφήνει το μωρό να κατέβει κάτω για αυτό πας με καισαρικη, αν και έχει γιατρους που δίνουν χρόνο ισως να ξετυλιχθεί το μωρό! 
 

Σου έβαλαν ωκιτοκυνη + προσταγλανδινες; Συνήθως οι ωκιτοκυνη με προσταγλανδινες δημιουργούν ψηλές συσπάσεις κ μείωση παλμών του μωρού…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Αν αύριο που θα πάω να κάνω τις ορμονολογικες ζητήσω και μια β-χοριακή λέτε να με περάσουν για πολλή τρελή;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Πρέπει να έχει πολλες περιτυλίξεις για να πας με καισαρικη με μόνη δεν υπάρχει λόγος…απλά ναι ξέρω κ εγώ πολλούς που το κάνουν! Με τις πολλες δεν αφήνει το μωρό να κατέβει κάτω για αυτό πας με καισαρικη, αν και έχει γιατρους που δίνουν χρόνο ισως να ξετυλιχθεί το μωρό! 
 

Σου έβαλαν ωκιτοκυνη + προσταγλανδινες; Συνήθως οι ωκιτοκυνη με προσταγλανδινες δημιουργούν ψηλές συσπάσεις κ μείωση παλμών του μωρού…

Δε μου έβαλαν μέχρι το 9ωρο επειδή ακριβώς έριχνε έτσι κι αλλιώς παλμούς και φοβόντουσαν να μου βάλουν μη ρίξει εντελώς και μπούμε για έκτακτη καισαρική. Μετά το συζητησαμε γιατί είχα κολλήσει 6ωρες στη διαστολή 7 και είχαν αραιώσει οι συσπάσεις μου αρκετά αντί να πληθαίνουν και είπαμε ότι με τόσες ώρες σπασμένα νερα και σταθερή διαστολή πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε. Αν θα το ρισκάρουμε να βάλουμε ωκυτοκινη με κίνδυνο να πάμε με έκτακτη καισαρική του 5λεπτου αν το μωρό δεν ανταποκριθεί καλά ή να δώσουμε ένα χρονικό περιθώριο και μετά να πάμε με καισαρική προγραμματισμένα. Είχα εξαντληθεί κιόλας, γιατί πόνους είχα και 20 ώρες πριν μου σπάσουν τα νερα, απλά δεν είχα πάει στο μαιευτήριο. Περίμενα γιατί ήταν ακανόνιστοι και τελικά δεν είχα κοιμηθεί όλο το προηγούμενο βράδυ. Εντωμεταξύ τόσες ώρες ακανόνιστοι, επώδυνοι πόνοι κατά μέσο όρο ανα 5-6' που δεν έφτιαξαν ούτε μετά τα σπασμένα νερα, με σταθερη διαστολή 7 επί 6-7 ώρες, δεν ήταν ελπιδοφόρο αλλά ο γιατρός επέμενε ότι αυτές τις ώρες που περιμέναμε αν και στην αρχή είχε πάει λίγο στραβά το κεφάλι, τελικά πήρε σωστή θέση το μωρό και είναι κρίμα να μη συνεχίσουμε φυσιολογικά. Με το που μου έβαλαν ωκυτοκινη όμως πήραν όλα το δρόμο τους. Έφτιαξαν οι συσπάσεις, προχώρησε η διαστολή και μάλλον προχώρησε το μωρό από το σημείο που πιεζοταν γιατί μετά σταμάτησε να ρίχνει και παλμούς και στο τέλος κύλησε φυσιολογικά και γρήγορα η διαδικασία. Σε 2 ώρες είχα γεννήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Αν αύριο που θα πάω να κάνω τις ορμονολογικες ζητήσω και μια β-χοριακή λέτε να με περάσουν για πολλή τρελή;;;

Ωχ έχεις υποψία εγκυμοσύνης; γιατί χοριακη; δεν πας συγκεκριμένη μέρα του κύκλου για τις ορμονολογικες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Αν αύριο που θα πάω να κάνω τις ορμονολογικες ζητήσω και μια β-χοριακή λέτε να με περάσουν για πολλή τρελή;;;

Τώρα σκέφτηκα ότι στα χαρτιά που πας στην επιτροπή δε θέλει και αρνητική χοριακη πρόσφατη; οπότε δε θα σε περάσουν για τρελή θεωρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ωχ έχεις υποψία εγκυμοσύνης; γιατί χοριακη; δεν πας συγκεκριμένη μέρα του κύκλου για τις ορμονολογικες; 

Μωρέ πιστεύω ότι είναι κάτι ορμονικο αλλά είναι και αυτή η ιδέα που μπαίνει κάποιες φορές.. Λοιπόν περίμενα περίοδο το Σάββατο ήρθε Παρασκευή ένα πολύ σκουρο καφέ το Σάββατο είχα ένα ανοιχτό κόκκινο προς το ροζ θα το έλεγα σηκώθηκα το πρωί κατά τις 6 για τουαλέτα άλλαξα σερβιέτα που δεν μπορώ να πω ότι είχε γεμίσει και μέχρι τις 10 το πρωί ήταν άσπρη τώρα πριν λίγο έτρεξε λίγο... Θα το παρακολουθήσω και θα δω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Τώρα σκέφτηκα ότι στα χαρτιά που πας στην επιτροπή δε θέλει και αρνητική χοριακη πρόσφατη; οπότε δε θα σε περάσουν για τρελή θεωρώ 

Ααα μπράβο αυτό θα τους πω ότι την θέλω για την επιτροπή αν τελικά την κάνω βέβαια ραντεβού με την επιτροπή έχω 9 Φεβρουαρίου αλλά αυτοί δεν το ξερουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lacostaki είπε:

Ααα μπράβο αυτό θα τους πω ότι την θέλω για την επιτροπή αν τελικά την κάνω βέβαια ραντεβού με την επιτροπή έχω 9 Φεβρουαρίου αλλά αυτοί δεν το ξερουν

Πρώτη μέρα περιόδου πια θα πιάσεις; ο δικός μου γιατρός της εξωσωματικής λέει πρώτη είναι αυτή που δω το κόκκινο αίμα. Εσύ έχεις κόκκινο τώρα; (ελπίζω πως όχι) χιχιχιχιχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Πρώτη μέρα περιόδου πια θα πιάσεις; ο δικός μου γιατρός της εξωσωματικής λέει πρώτη είναι αυτή που δω το κόκκινο αίμα. Εσύ έχεις κόκκινο τώρα; (ελπίζω πως όχι) χιχιχιχιχ 

Μωρέ αυτό είναι που με μπερδεύει γιατί τώρα έχω κόκκινο αλλά μην φανταστείς καμία ροή σταγόνες θα το έλεγα αλλά και χθες που είχα το κόκκινο-ροζ που και που είχα και λίγο κόκκινο σταγόνες πάντα οπότε τη Δευτέρα που θα πάω για τις εξετάσεις θα την υπολογίσω σαν 3 ή σαν 2 μέρα περιόδου;; εδώ σε θελω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Μωρέ αυτό είναι που με μπερδεύει γιατί τώρα έχω κόκκινο αλλά μην φανταστείς καμία ροή σταγόνες θα το έλεγα αλλά και χθες που είχα το κόκκινο-ροζ που και που είχα και λίγο κόκκινο σταγόνες πάντα οπότε τη Δευτέρα που θα πάω για τις εξετάσεις θα την υπολογίσω σαν 3 ή σαν 2 μέρα περιόδου;; εδώ σε θελω

Από τη μέρα μου βλεπω το κόκκινο εγω μετράω και ας ειναι λίγο.. αν πχ όμως εχω μόνο καφε τις πρώτες μερες αυτά δεν τα μετράω . 

Λογικά η 3 θα είναι.. πια μερα σου είπε ο γιατρός να την κανείς την εξέταση ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Από τη μέρα μου βλεπω το κόκκινο εγω μετράω και ας ειναι λίγο.. αν πχ όμως εχω μόνο καφε τις πρώτες μερες αυτά δεν τα μετράω . 

Λογικά η 3 θα είναι.. πια μερα σου είπε ο γιατρός να την κανείς την εξέταση ;

Την προηγούμενη φορά μου είχαν πει 3 με 6 μέρα του κύκλου αυτή τη φορά δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό απλά τις θέλω για την επιτροπή που περνάω Φεβρουάριο και να τις δουν και στο κέντρο που θα πάω 2 Ιανουαρίου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Έχω μπει από το κινητό και ψάχνω πόση ώρα το θέμα μας δεν το έβρισκα και λέω τι έγινε; 😬

Στα δικά μου νέα έχω απίστευτο βήχα από την Πέμπτη. Παρασκευή και Σάββατο βράδυ όλη νύχτα βήχω και σηκώνομαι και κοιμάμαι στον καναπέ σχεδόν καθιστή. Από σήμερα το πρωί όμως πονάω χαμηλά στην κοιλιά. Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα ρωτήσω αλλά το σκέφτομαι έντονα. Εμείς είχαμε επαφές όλες τις γόνιμες μέρες. Με αυτόν τον βήχα και τράνταγμα που έχω θα καταφέρω να γίνει εμφύτευση; 😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Την προηγούμενη φορά μου είχαν πει 3 με 6 μέρα του κύκλου αυτή τη φορά δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό απλά τις θέλω για την επιτροπή που περνάω Φεβρουάριο και να τις δουν και στο κέντρο που θα πάω 2 Ιανουαρίου

Αα οκ δεν το ήξερα..αρα μπορείς να πας μέσα στις σωστές μερες θα είσαι 

τώρα για την χοριακη δεν γνωριζω καθόλου από επιτροπές και τι χρειάζεται.. 

Αν πάλι έχεις την υποψία ότι μπορεί να είσαι εγκυος γιατί αυτο κατάλαβα από τον προβληματισμό σου κανε και ένα τεστ 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!! Τελικά ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας το Σάββατο κ σήμερα το πρωί βγήκε θετικό.. στην εφαρμογή μου έλεγε ότι εχω κανονικά ωορηξια στις 8 του μήνα με κύκλο μέσο όρο 28 ημέρες... Δηλαδή το τεστ έδειξε ότι έχω πολύ πιο νωρίτερα... Λέτε 1,5 χρόνο να γινόταν συχνά αυτό κ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα? Αν κ πάντα κάναμε μέρα παρά μέρα... Τι να πω.. έχω μπερδευτεί... Εσάς με τα τεστ οποία έχει κάνει είδε κ εκείνη μεγάλη διαφορά? Δλδ θα μου έρθει πολύ νωρίτερα η περίοδος? (αν έρθει ελπίζω όχι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/12/2022 at 11:35 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού! Αναλαμβάνει κ vback! Αλλά αυτό η αλήθεια δε το συζητήσαμε καθόλου κ ούτε η ίδια μου ανέφερε πχ την επόμενη φορά θα σε εξετάσω κολπικά…! Ακόμα κ Όταν βγήκε η πητ μου στην αρχή 27/12 κ μετά με τους υπερήχους σταθεροποιήθηκε 24/12 κ την ρώτησα αν θα λείπει κτλ μου είπε ότι αν έχει ασθενεις που περιμένει να γεννήσουν δεν μπορεί να λείψει…απλά επειδή το διαβάζω συνέχεια από κοπελες που το κάνουν κ λεω δεν θα έχει άλλη διαφορετική εξεταση! Κ διάβασα και άρθρα από το εξωτερικό που γίνεται αυτή η εξεταση μετά τις 38 εβ, μόνο στο  ΗΒ  βασικά σου κανουν πρόκληση με sweep μετά τις 41ε…

με το καλο @Raf123 μου!!!! christmas baby is coming!! τι ωραιες γιορτες θα ειναι τουτες!!! ευχομαι να πανε ολα κατευχην!! 😍🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Τελικά ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας το Σάββατο κ σήμερα το πρωί βγήκε θετικό.. στην εφαρμογή μου έλεγε ότι εχω κανονικά ωορηξια στις 8 του μήνα με κύκλο μέσο όρο 28 ημέρες... Δηλαδή το τεστ έδειξε ότι έχω πολύ πιο νωρίτερα... Λέτε 1,5 χρόνο να γινόταν συχνά αυτό κ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα? Αν κ πάντα κάναμε μέρα παρά μέρα... Τι να πω.. έχω μπερδευτεί... Εσάς με τα τεστ οποία έχει κάνει είδε κ εκείνη μεγάλη διαφορά? Δλδ θα μου έρθει πολύ νωρίτερα η περίοδος? (αν έρθει ελπίζω όχι)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!

ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΤΥΧΕ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ!! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.

ΕΓΩ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 27 ΗΜΕΡΕΣ ,ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΩ ΘΕΤΙΚΟ 12Η ΗΜΕΡΑ ,13Η ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 15Η ΗΜΕΡΑ.

ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΣΕ 2-3 ΚΥΚΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

ΠΟΙΑ ΤΕΣΤΑΚΙΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΚΑΝΕΙΣ? ΤΑΙΝΙΕΣ Ή DIGITAL?

OI ΕΠΑΦΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤΑΚΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Τελικά ξεκίνησα τα τεστ ωορρηξίας το Σάββατο κ σήμερα το πρωί βγήκε θετικό.. στην εφαρμογή μου έλεγε ότι εχω κανονικά ωορηξια στις 8 του μήνα με κύκλο μέσο όρο 28 ημέρες... Δηλαδή το τεστ έδειξε ότι έχω πολύ πιο νωρίτερα... Λέτε 1,5 χρόνο να γινόταν συχνά αυτό κ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα? Αν κ πάντα κάναμε μέρα παρά μέρα... Τι να πω.. έχω μπερδευτεί... Εσάς με τα τεστ οποία έχει κάνει είδε κ εκείνη μεγάλη διαφορά? Δλδ θα μου έρθει πολύ νωρίτερα η περίοδος? (αν έρθει ελπίζω όχι)

Καλημέρα κοριτσι μου! Ποιο τεστ έκανες; Εφόσον βγήκε θετικό ωορρηξία θα εχεις μεσα στις επομενες δύο μέρες, άρα ενδέχεται να ειναι 7 του μηνα, Δεν ειναι μεγάλη απόκλιση. Οι εφαρμογές δεν ειναι αξιόπιστες στο κομμάτι αυτό, καθώς υπολογίζουν κατά μέσο όρο. Ακόμα και με σταθερο κυκλο να ξερεις υπαρχει περίπτωση να μην κάνεις κάθε μηνα την ίδια μερα ωορρηξία. Εγώ που δεν εχω απόλυτα σταθερο κύκλο, στη βιοχημική κυηση εκανα ωορρηξια την 10η μέρα, ενώ στην τωρινή μου εγκυμοσυνη την 19η.

Εσυ οπως και να εχει, ξεκινα επαφές από σημερα και για 2 μερες καθε μερα και ευχομαι να μας πεις ευχαριστα νεα σε λίγες μέρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...