Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

Καλό μήνα σε όλες κ καλές γιορτές να έχουμε!!! Τώρα σας βρήκα γιατί κοιτούσα στου Νοεμβρίου 😅. Κορίτσια είμαι στην ένατη μέρα από την πρώτη μέρα της περιόδου να ξεκινήσω από αύριο τα τεστ ωορρηξίας? Αχ κορίτσια μακάρι αυτός ο μήνας να μας φέρει δωράκι... Εγώ ελπίζω πριν καν ξεκινήσω την προσπάθεια...😁 Λογικά από αύριο ξεκινάνε οι γόνιμες αλλά με αυτήν την περίοδο που έρχεται οπότε θέλει έχω μπερδευτεί.. σήμερα είχα πόνο στην δεξιά μεριά αλλά τόσο νωρίς για ωορρηξία δύσκολο το βλέπω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 1/12/2022 at 10:30 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Καλό μήνα! 

Καλές γιορτές! Με υγεία και ευτυχία για όλο τον κόσμο. Μακάρι η μαγεία των γιορτών να εξαφάνιζε το κακό από παντού. Ίσως αν το ευχηθούμε με όλη μας την καρδιά, όπως τα παιδιά, να το καταφέρουμε. 

@Raf123 @Nandia- @Lacostaki @marinamanoulitsa @Froufro @MyElpida @Tinasardin8689 @efakii  @evaioan @Hopemumtobe

@kaounmar @Antonia2 @Ευάγγελοςτ

Ταγκαρετε και άλλα κορίτσια γιατί είμαι από κινητό και δεν μπορώ να τις θυμηθώ όλες! 

Καλό μήνα κορίτσια!!! Τι υπέροχος τίτλος @misofeggaro

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραίο αυτό που έγραψες!!! Καλό μήνα κορίτσια μου!!! Καλές γιορτές να έχουμε ❤️❤️❤️ Πάνω από όλα υγεία και χαρά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Princess28καλημερααα σου απαντάω εδώ!! Έβαλα 11 άσε δε ξέρω πως!! Αλλά η γιατρος μου είπε ως 15! Αλλά δεν ανησυχεί πλέον γιατι ειμαι στο τελος! Νομίζω άλλο ένα θα βάλω κ θα γεννήσω…βέβαια την Τετάρτη που πήγα έβαλα μισό κιλό κ το μωρό 200γρ άρα εγώ στην ουσία έβαλα 300; Το τελευταίο 3 μηνο δεν έβαλα πολλά άντε 1-2 κάθε 2 εβδοαμδες! Αλλά τα πολλά μαζεμένα μπήκαν 5-6 μήνα! Το πρώτο τρίμηνο έχασα 3 κιλά αλλ τα έβαλα στο 4ο μήνα! Όποτε ως το 4ο  πες δεν είχα βάλει…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

@Princess28καλημερααα σου απαντάω εδώ!! Έβαλα 11 άσε δε ξέρω πως!! Αλλά η γιατρος μου είπε ως 15! Αλλά δεν ανησυχεί πλέον γιατι ειμαι στο τελος! Νομίζω άλλο ένα θα βάλω κ θα γεννήσω…βέβαια την Τετάρτη που πήγα έβαλα μισό κιλό κ το μωρό 200γρ άρα εγώ στην ουσία έβαλα 300; Το τελευταίο 3 μηνο δεν έβαλα πολλά άντε 1-2 κάθε 2 εβδοαμδες! Αλλά τα πολλά μαζεμένα μπήκαν 5-6 μήνα! Το πρώτο τρίμηνο έχασα 3 κιλά αλλ τα έβαλα στο 4ο μήνα! Όποτε ως το 4ο  πες δεν είχα βάλει…

Δεν είναι όλα βάρος αγαπημένη. Είναι το στήθος, το αμνιακό, ο πλακούντας, κατακράτησεις. Εγώ πιστεύω 2-3 θα σου μείνουν μόλις βγείτε από το νοσοκομείο. Πότε πέρασε ο καιρός;;!! Ραφαελα γεννας!! 🎄👶🎅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια πήγα γιατρο την Τετάρτη !! Το μωρό είναι 2600 όλα καλά! Σήμερα είμαι 37ε ακριβώς!! Αρχισα την αντίστροφη μέτρηση κ αγχώνομαι για όλα!! Την επόμενη φορά θα κνω κ nst ως να γεννήσω μου είπε θα κάνουμε nst! Η άδεια μου αρχίζει 19-12 αλλά θα μου γράψει μια αναρρωτική από 12-12 κ θα συνεχίσει με την άλλη της μητρότητας! Το μωρό πήρε πολύ καλή θέση γύρισε κ το κεφάλι του οπως πρέπει! Έτοιμος για γέννηση μου είπε…!! Συσπάσεις έχω αλλά δε πονάω δε τις μετράω κιολας δεν ειναι τακτικές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Δεν είναι όλα βάρος αγαπημένη. Είναι το στήθος, το αμνιακό, ο πλακούντας, κατακράτησεις. Εγώ πιστεύω 2-3 θα σου μείνουν μόλις βγείτε από το νοσοκομείο. Πότε πέρασε ο καιρός;;!! Ραφαελα γεννας!! 🎄👶🎅

Αγαπημένο μου μισοφέγγαρο πως πέρασε ο καιρός!!! Πριν λιγες ημερες ανέτρεξα το θεματάκι που είχαμε όταν σας έστειλα το τεστ!! Ήσουν ν πρώτη που μου απάντησες!! Τα διάβαζα ξανά κ έκλαιγα!! Εύχομαι από τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά οπως τα θες σύντομα να μας στείλεις τα ευχάριστα!!! Ο Άγιος Βασίλης να σου κάνει αυτό το δώρο! Το 23 να σου φέρει μια εγκυμοσύνη είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Αγαπημένο μου μισοφέγγαρο πως πέρασε ο καιρός!!! Πριν λιγες ημερες ανέτρεξα το θεματάκι που είχαμε όταν σας έστειλα το τεστ!! Ήσουν ν πρώτη που μου απάντησες!! Τα διάβαζα ξανά κ έκλαιγα!! Εύχομαι από τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά οπως τα θες σύντομα να μας στείλεις τα ευχάριστα!!! Ο Άγιος Βασίλης να σου κάνει αυτό το δώρο! Το 23 να σου φέρει μια εγκυμοσύνη είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο ❤️❤️❤️❤️

Το θυμάμαι και εγώ που φώναξα από χαρά όλα τα κορίτσια! 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Μακάρι να φτάσουν στα αυτιά της ζωής και να μου επιτρέψει να το ζήσω και εγώ αυτό το θαύμα! Εννοείται θα βοηθήσει και ο Άγιος Βασίλης γιατί είμαι πολύ καλό παιδάκι, αν και γκρινιαρικο... 😝

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

@Princess28καλημερααα σου απαντάω εδώ!! Έβαλα 11 άσε δε ξέρω πως!! Αλλά η γιατρος μου είπε ως 15! Αλλά δεν ανησυχεί πλέον γιατι ειμαι στο τελος! Νομίζω άλλο ένα θα βάλω κ θα γεννήσω…βέβαια την Τετάρτη που πήγα έβαλα μισό κιλό κ το μωρό 200γρ άρα εγώ στην ουσία έβαλα 300; Το τελευταίο 3 μηνο δεν έβαλα πολλά άντε 1-2 κάθε 2 εβδοαμδες! Αλλά τα πολλά μαζεμένα μπήκαν 5-6 μήνα! Το πρώτο τρίμηνο έχασα 3 κιλά αλλ τα έβαλα στο 4ο μήνα! Όποτε ως το 4ο  πες δεν είχα βάλει…

Μία χαρά είναι τα 11. Εγώ έβαλα 10 (από όταν μπήκα στο μήνα μου δεν έβαλα τίποτα) και μετά τον τοκετό που γύρισα σπίτι ήμουν ήδη στα μισά. Τώρα είμαι 0,5 κάτω από εκεί που ξεκίνησα. Βοηθάει και ο θηλασμός βέβαια να χάσεις γρήγορα. Μετά μου λένε ότι μπορεί να πάρω κάποια πάλι όταν σταματήσω. Πάντως τα 11-12 είναι πολύ καλά. Αν και οι γιατροί λένε όσο λιγότερο, εμείς στη διαιτολογια λέμε περίπου 400g την εβδομάδα από 14η που βγαίνει περίπου τόσο για φυσιολογικό αρχικό βάρος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Μία χαρά είναι τα 11. Εγώ έβαλα 10 (από όταν μπήκα στο μήνα μου δεν έβαλα τίποτα) και μετά τον τοκετό που γύρισα σπίτι ήμουν ήδη στα μισά. Τώρα είμαι 0,5 κάτω από εκεί που ξεκίνησα. Βοηθάει και ο θηλασμός βέβαια να χάσεις γρήγορα. Μετά μου λένε ότι μπορεί να πάρω κάποια πάλι όταν σταματήσω. Πάντως τα 11-12 είναι πολύ καλά. Αν και οι γιατροί λένε όσο λιγότερο, εμείς στη διαιτολογια λέμε περίπου 400g την εβδομάδα από 14η που βγαίνει περίπου τόσο για φυσιολογικό αρχικό βάρος! 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο που τώρα με έπιασε η ανησυχία όσο πλησιάζω!! Είμαι 37ε η γιατρος θέλει προτιμά να αν γεννήσω να είναι 38+! Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πρώτο μου nst! Αρχισα να αγχώνομαι για την εξέταση του τραχήλου! Από ότι έχω δει διαβάσει κτλ είναι δακτυλικά που γίνεται;;; Εμένα η αλήθεια δε μου έχει αναφέρει τίποτα προς το παρών…αλλά όσο πλησιάζω με αγχώνει αυτή η εξέταση! Φοβαμαι μη προκαλέσουμε τίποτα χωρις λόγο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο που τώρα με έπιασε η ανησυχία όσο πλησιάζω!! Είμαι 37ε η γιατρος θέλει προτιμά να αν γεννήσω να είναι 38+! Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πρώτο μου nst! Αρχισα να αγχώνομαι για την εξέταση του τραχήλου! Από ότι έχω δει διαβάσει κτλ είναι δακτυλικά που γίνεται;;; Εμένα η αλήθεια δε μου έχει αναφέρει τίποτα προς το παρών…αλλά όσο πλησιάζω με αγχώνει αυτή η εξέταση! Φοβαμαι μη προκαλέσουμε τίποτα χωρις λόγο…

Καλημερα κορίτσια 😊

άντε πλησιάζει η μεγάλη μέρα κοπέλα μου τι ωραία 🥰 

κοιτα αυτό το θέμα η εξέταση του τραχήλου είναι λίγο περίεργη για το πως πρέπει να γίνεται εμένα προσωπικά έτσι με εξέτασαν με το χερι τώρα η κάθε κοπέλα θα αποφασίσει πως θέλει να εξεταστεί φαντάζομαι αν δεν θέλεις να γίνει έτσι θα της το πεις και δεν θα σε εξέταση με αυτόν τον τρόπο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημερα κορίτσια 😊

άντε πλησιάζει η μεγάλη μέρα κοπέλα μου τι ωραία 🥰 

κοιτα αυτό το θέμα η εξέταση του τραχήλου είναι λίγο περίεργη για το πως πρέπει να γίνεται εμένα προσωπικά έτσι με εξέτασαν με το χερι τώρα η κάθε κοπέλα θα αποφασίσει πως θέλει να εξεταστεί φαντάζομαι αν δεν θέλεις να γίνει έτσι θα της το πεις και δεν θα σε εξέταση με αυτόν τον τρόπο 

Καλημέρα πως ειστε με τη μπουμπου;;

δεν έχω πρόβλημα άμα είναι ο μονος τρόπος γι να δουν πως είναι ο τράχηλος…απλά φοβαμαι μη ξεκινήσει τοκετός… εσένα κιολας από ότι θυμάμαι που σε εξέτασαν κ τελικά πηγές με καισαρικη…πάντως ρώτησα μια κοπέλα που γέννησε στη κλινικη π θα γεννήσω κ μ είπε ότι την εξέτασε ο γιατρος της κ τη ρώτησε αν θέλει να της βοηθήσει για να γεννήσει γιατί από την ψηλάφηση της είπε ότι είναι έτοιμη! Αλλ του είπε δε θέλω κ γέννησε μετά από λιγες ημερες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημερα κορίτσια 😊

άντε πλησιάζει η μεγάλη μέρα κοπέλα μου τι ωραία 🥰 

κοιτα αυτό το θέμα η εξέταση του τραχήλου είναι λίγο περίεργη για το πως πρέπει να γίνεται εμένα προσωπικά έτσι με εξέτασαν με το χερι τώρα η κάθε κοπέλα θα αποφασίσει πως θέλει να εξεταστεί φαντάζομαι αν δεν θέλεις να γίνει έτσι θα της το πεις και δεν θα σε εξέταση με αυτόν τον τρόπο 

Σε ποια εβδομάδα θυμάσαι να σου έχει γίνει αυτή η εξέταση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα πως ειστε με τη μπουμπου;;

δεν έχω πρόβλημα άμα είναι ο μονος τρόπος γι να δουν πως είναι ο τράχηλος…απλά φοβαμαι μη ξεκινήσει τοκετός… εσένα κιολας από ότι θυμάμαι που σε εξέτασαν κ τελικά πηγές με καισαρικη…πάντως ρώτησα μια κοπέλα που γέννησε στη κλινικη π θα γεννήσω κ μ είπε ότι την εξέτασε ο γιατρος της κ τη ρώτησε αν θέλει να της βοηθήσει για να γεννήσει γιατί από την ψηλάφηση της είπε ότι είναι έτοιμη! Αλλ του είπε δε θέλω κ γέννησε μετά από λιγες ημερες…

Εμένα να πω την αλήθεια με έκανε με αυτόν τον τρόπο την εξέταση εγω δεν είχα θέμα εμπιστεύομαι τον γιατρό μου την είχα κάνει αυτήν την εξέταση κάθε φορά που πήγαινα τις τελευταίες βδομάδες άλλες φορες με κοιτούσε ο γιατρός μου άλλες φορές η μαία μου (στην κλινική επειδή είχα μαία μόνο η δίκη μου μπορούσε να με εξέταση) και όπως είπες τελικά γέννησα με καισαρική δεν μου προκάλεσε τίποτα η εξέταση αυτήν, τώρα βέβαια η κάθε κοπέλα είναι και διαφορετική τι να σου πω οι απόψεις διίστανται..   

Αν θυμάμαι καλά νομίζω 38 εβδομάδες πρέπει να ξεκίνησε να με κοιτάει τον τράχηλο.. και πήγαινα εκείνες τις βδομαδες και 2 φορές την εβδομάδα στον γιατρό.. αλλα μπα τίποτα ούτε τα νερά δεν έσπασαν.. 

η μπουμπου μου καλά είναι εχει μια βδομαδα μου έκανε λίγο εμετό είχε καποιες παλινδρομήσεις ήπιας μορφής ευτυχώς, έκοψα τα γαλακτοκομικά τώρα πάει καλύτερα ισως να βοήθησε αυτό .. τώρα θα δείξει.. πήγαμε κάναμε το δεύτερο εμβόλιο είχε πάρει και βαρος αλλα αν δεν είχαμε τους εμετούς θα είχε πάρει λίγο περισσότερο αλλα δεν πειράζει τώρα είναι καλύτερα κοιμάται φουλ ευτυχώς αλλα μέσα στην μέρα έχουμε αρκετό κλάμα και γκρίνια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο μενα! Σημερα πήγα για χοριακη ,2 μέρες πριν τη περίοδο… δυστυχώς δεν τα καταφέραμε με τη σπερματέγχυση .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και απο μενα! Σημερα πήγα για χοριακη ,2 μέρες πριν τη περίοδο… δυστυχώς δεν τα καταφέραμε με τη σπερματέγχυση .. 

σήμερα ήταν να την κανείς ; Ή πήγες νωρίτερα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Elk είπε:

σήμερα ήταν να την κανείς ; Ή πήγες νωρίτερα ; 

Ήταν τη Δευτέρα να τη κανω … <0.1 δεν νομίζω να αλλάξει κατι βρε κορίτσια μου … δεν υπήρχε ίχνος ελπίδας στα αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εμένα να πω την αλήθεια με έκανε με αυτόν τον τρόπο την εξέταση εγω δεν είχα θέμα εμπιστεύομαι τον γιατρό μου την είχα κάνει αυτήν την εξέταση κάθε φορά που πήγαινα τις τελευταίες βδομάδες άλλες φορες με κοιτούσε ο γιατρός μου άλλες φορές η μαία μου (στην κλινική επειδή είχα μαία μόνο η δίκη μου μπορούσε να με εξέταση) και όπως είπες τελικά γέννησα με καισαρική δεν μου προκάλεσε τίποτα η εξέταση αυτήν, τώρα βέβαια η κάθε κοπέλα είναι και διαφορετική τι να σου πω η απόψεις διίστανται..   

Αν θυμάμαι καλά νομίζω 38 εβδομάδες πρέπει να ξεκίνησε να με κοιτάει τον τράχηλο.. και πήγαινα εκείνες τις βδομαδες και 2 φορές την εβδομάδα στον γιατρό.. αλλα μπα τίποτα ούτε τα νερά δεν έσπασαν.. 

η μπουμπου μου καλά είναι εχει μια βδομαδα μου έκανε λίγο εμετό είχε καποιες παλινδρομήσεις ήπιας μορφής ευτυχώς, έκοψα τα γαλακτοκομικά τώρα πάει καλύτερα ισως να βοήθησε αυτό .. τώρα θα δείξει.. πήγαμε κάναμε το δεύτερο εμβόλιο είχε πάρει και βαρος αλλα αν δεν είχαμε τους εμετούς θα είχε πάρει λίγο περισσότερο αλλα δεν πειράζει τώρα είναι καλύτερα κοιμάται φουλ ευτυχώς αλλα μέσα στην μέρα έχουμε αρκετό κλάμα και γκρίνια 

Δε πειράζει νομίζω καλύτερα να κλαιει το πρωί παρά το βράδυ!! Τώρα που τα έκοψες ηρέμησε καπως;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Ήταν τη Δευτέρα να τη κανω … <0.1 δεν νομίζω να αλλάξει κατι βρε κορίτσια μου … δεν υπήρχε ίχνος ελπίδας στα αποτελέσματα 

Μίλησες με το γιατρο;; Αν δεν εχεις αιμα να πας να ξανακάνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

Μίλησες με το γιατρο;; Αν δεν εχεις αιμα να πας να ξανακάνεις 

Αίμα Οχι δεν εχω … ο γιατρός μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και καταλαβαίνετε ,δεν μπορω να τον βρω σημερα. Σκέφτομαι για το τυπικό να παρω ακομα 2 μέρες τα φάρμακα,να κανω Μια επαναληπτική τη Δευτέρα και μετα να προχωρήσω στη διακοπή τους όπως μου χε πει και ο ίδιος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Αίμα Οχι δεν εχω … ο γιατρός μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και καταλαβαίνετε ,δεν μπορω να τον βρω σημερα. Σκέφτομαι για το τυπικό να παρω ακομα 2 μέρες τα φάρμακα,να κανω Μια επαναληπτική τη Δευτέρα και μετα να προχωρήσω στη διακοπή τους όπως μου χε πει και ο ίδιος. 

Έτσι να κανεις! Μη τα παρατήσεις!! Σου στέλνω μια αγκαλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δε πειράζει νομίζω καλύτερα να κλαιει το πρωί παρά το βράδυ!! Τώρα που τα έκοψες ηρέμησε καπως;; 

πριν μου έκανε λίγο εμετό παλι.. τις προηγούμενες μερες έκανε περίπου 3 φορές τώρα μου κάνει 1 φορά παει καλύτερα…

γενικα δεν είχε παλινδρομήσεις τώρα που έκλεισε τους 3 μήνες άρχισε να έχει δεν ξέρω μάλλον κάτι την πειράζει είπαμε μήπως είναι τα γαλακτοκομικά θα δείξει  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Αίμα Οχι δεν εχω … ο γιατρός μου ειναι σε δημόσιο νοσοκομείο και καταλαβαίνετε ,δεν μπορω να τον βρω σημερα. Σκέφτομαι για το τυπικό να παρω ακομα 2 μέρες τα φάρμακα,να κανω Μια επαναληπτική τη Δευτέρα και μετα να προχωρήσω στη διακοπή τους όπως μου χε πει και ο ίδιος. 

Κανε λίγο υπομονή μέχρι την Δευτέρα ποτε δεν ξέρεις μην χάνεις το κουράγιο σου ίσως να θέλει λίγο ακόμα για να δείξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο που τώρα με έπιασε η ανησυχία όσο πλησιάζω!! Είμαι 37ε η γιατρος θέλει προτιμά να αν γεννήσω να είναι 38+! Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πρώτο μου nst! Αρχισα να αγχώνομαι για την εξέταση του τραχήλου! Από ότι έχω δει διαβάσει κτλ είναι δακτυλικά που γίνεται;;; Εμένα η αλήθεια δε μου έχει αναφέρει τίποτα προς το παρών…αλλά όσο πλησιάζω με αγχώνει αυτή η εξέταση! Φοβαμαι μη προκαλέσουμε τίποτα χωρις λόγο…

Κι εγώ όπως η @Elk περίπου. Στις 37 εβδομάδες μου είπε αν θέλω να δούμε τον τράχηλο και ότι λογικά και από το μεταπτυχιακό κλπ ξέρω πώς γίνεται η διαδικασία. Του είπα οκ και μου έκανε εξέταση. Εμένα μου είχαν αρχίσει κιόλας συσπάσεις από πριν και τις τελευταίες 2-3  εβδομάδες πριν μπω στο μήνα μου καθόμουν κι έπαιρνα προγεστερόνη για να το καθυστερησουμε. Ήδη είχα πολύ μικρή διαστολή στις 37 και το μωρό ήταν χαμηλά και πριν από αυτό είχα χάσει λίγο τραχηλικο πώμα από τις 33 εβδομάδες (είμαι κι εγώ λίγο τρελή και είχα πάει Θεσσαλονίκη στα γενέθλια μιας φίλης μου γαι πάρτι τότε και μάλλον κουράστηκα) οπότε πρόσεχα πολύ μετά μέχρι τις 37. Μετά την εξέταση που είναι κάπως άβολη αλλά εγώ δεν πονεσα ιδιαίτερα είχα λίγο αιματακι, ελάχιστο που υποθέτω ότι ήταν λίγο ακόμα από το πώμα και περισσότερες συσπάσεις, όχι επώδυνες όμως. Πήγα και για ένα έκτακτο nst ενδιάμεσα γιατί είχα αγχωθει, αλλά απλά ήταν όντως κάποιες έντονες, ανώδυνες συσπάσεις, αραιές και άτακτες. Αυτές της προετοιμασίας. Μετά μου ξαναέκανε έλεγχο στις 38 εβδομάδες όπου μου είπε ότι έπιανε το μωρό κανονικά αλλά ότι θέλει λίγο ακόμα μάλλον και ότι πιστεύει ότι θα γεννήσω σχετικά κοντά στην πητ. Εγώ σε εκείνη τη φάση ανυπομονούσα, είχε και ζέστη οπότε έκανα τα πάντα. Περπάταγα όσο μπορούσα με τη ζέστη, ανέβαινα στον τρίτο στο σπίτι με τις σκάλες, πήγα για μπάνιο, έκανα σεξ  κάθε μέρα. Είχα τρελαθεί 😂 Μου έσπασαν τα νερα 38 και 5 μόνα τους στο σπίτι, μετά από μεγάλης διάρκειας επώδυνες συσπάσεις που απλά δεν αποκτουσαν ρυθμό και γέννησα 3080 τη μπεμπούλα μου. Τώρα αφού έχεις φτάσει στο μήνα σου δε σε νοιάζει να μην προκαλέσεις τίποτα. Και της κολλητής στις 37 εβδομάδες μπαμ της έσπασαν τα νερα πριν πάει καν στο γιατρό για την εξέταση και χωρίς συσπάσεις. Κι αυτής υγιέστατο είναι το μωράκι (τώρα είναι 2κιλα μεγαλύτερη από τη δική μου με 10 μέρες διαφορά στην ηλικία). Το θέμα είναι αν εσύ νιώθεις οκ με την εξέταση ή θα νιώσεις παραβίαση. Μόνο αυτό να σκεφτείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο που τώρα με έπιασε η ανησυχία όσο πλησιάζω!! Είμαι 37ε η γιατρος θέλει προτιμά να αν γεννήσω να είναι 38+! Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πρώτο μου nst! Αρχισα να αγχώνομαι για την εξέταση του τραχήλου! Από ότι έχω δει διαβάσει κτλ είναι δακτυλικά που γίνεται;;; Εμένα η αλήθεια δε μου έχει αναφέρει τίποτα προς το παρών…αλλά όσο πλησιάζω με αγχώνει αυτή η εξέταση! Φοβαμαι μη προκαλέσουμε τίποτα χωρις λόγο…

Καλησπέρα.. ο γιατρός μου που είναι υπέρ του φυσιολογικου τοκετου χωρίς παρεμβάσεις κι ο οποίος περιμένει τη γυναίκα να γεννήσει όποτε θελήσει ο οργανισμός της, μου είπε πως θα με εξετάσει κολπικά με το χέρι μετα την 40η εβδομάδα αν μέχρι τότε δεν έχω γεννήσει. Νωρίτερα δεν βρίσκει το λόγο για κάτι τέτοιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...