Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε πραγματοποιείται η σύλληψη;


MELIA

Recommended Posts

γεια σου anik!! και εμένε ο κύκλος μου έτσι είναι.. οι γόνιμες μέρες σύμφωνα με το γιατρό μου είναι η 9η η 11η και η 13η.Πριν την 9η καλό θα ήταν να έχετε αφήσει ένα 3ημερο χωρίς επαφη..:) Επίσης 6 μήνες είναι πολύ λίγο χρονικό διαστημα..Μα πάρα πολύ μκρό!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kalhspera kai apo mena ...akoloythisa th simboylh ths chisoylas gia thn 13 mera toy kykloy kai elpizw :whistle:an kai ayth th fora den exw eyxarista nea tha ksekinisw eksetaseis apla eyxomai se olles mas to apotelesma poy epithimoyme!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως για να εισαι πιο σιγουρη καλο θα ητανε πριν ξεκινησεις τις εξετασεις που για καλο ειναι οχι για κακο κατα την ταπεινη μου αποψη γιατι ξερεις τι σου γινεται...να παρακολουθησεις την ωορηξια σου στον γιατρο η με τεστ...θα εισαι πιο σιγουρη και δεν θα αγχωνεσαι....με τα συμπτωματα του σωματος το καταλαβαινεις?οσο για τις γονιμες εγω θα ξεκιναγα απο την 8η μεχρι την 13....αλλα ειναι σχετικο καλο θα ειναι να την παρακολουθησεις οπως ειπα για να εισαι σιγουρη!:-)

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να τα καταφερεις συντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλες και μελουσες μανουλες θα μπορουσατε να μου λυσεται μια απορια γιατι εχω τοσο μπερδευτει οταν εχουμε ωορηξια αδιαθετουμε ? αδιαθετουμε και χωρις να εχουμε ωορηξια? :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalimera...eimai ki egw kainouria edw kai mou aresei poly h parea sas!Mia erwtisi exw...thelw na kserw poso diarkei o kyklos mou alla mperdeyomai giati den kserw poses meres krataei h periodos mou...prepei na metraw mono tis meres pou exw aima h mexri na katharisw teleios?...giati tis teleytaies meres den einai aima ayto pou bgainei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama81 καλωσηρθες στην παρεουλα μας!!!

Λοιπον το μετρημα του κυκλου ξεκιναει απο την πρωτη μερα που αδιαθετεις...μεχρι την πρωτη του επομενου κυκλου δλδ της επομενης περιοδου....δεν μας ενδιαφερει ποσο κραταει η περιοδος :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλα κοπελα μου...εγω σημειωνω καθε μηνα την ημερομηνια που μου ερχεται και μετα της επομενης και παει λεγοντας...να το κανεις ειναι σημαντικο να ξερεις τον κυκλο σου....αν ειναι σταθερος κλπ.

Προσπαθεις για μωρακι?Δεν ειναι απαραιτητο απλα ρωταω...ποσο χρονων εισαι?:-)

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια!ειμαι καινούργια στο forum και σιγουρά οι συμβουλές σας θα μου είναι χρήσιμες αφού θα προσπαθήσω να γίνω μητέρα για πρώτη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Γλυκουλα και καλωσηρθες στην παρεα μας...με το καλο να πιασουν γρηγορα οι προσπαθειες σου και οτι χρειαστεις και κουτο να το θεωρεις πες μας!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ!

ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ... ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΣΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ... ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ... ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ...ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΩ. ΠΑΡΟΛΟ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ? ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μικρη λουλου μου γεια σου......για αρχη δες τη θερμοκρασια σου,αν εχεις δεκατα ισως και να υπαρχει εγκυμοσυνη.....τωρα για το τεστ που λες θα σου προτεινα μια β χοριακη!!!!!!ευχομαι οτι επιθυμεις!!!!φιλια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κι απο εμενα εχω κυκλο 27-29 ημερων τελευταια περιοδο ειχα 25-02 η πιο κοντινη μου επαφη στις γονιμες μερες ηταν 08-03 στις 10-03 ειχα ενα πονο στη κοιλια χαμηλα αριστερα ηπιο και συνεχομενο που συνεχιζεται μεχρι σημερα α και η θερμοκρασια μου παιζει απο 36.6-37.0 τι μπορει να εχω??????αν ξερει καποια ας μου πει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει σχέση η θερμοκρασία?Δεν το ήξερα, δηλαδή αν έχεις μείνεις έγκυος ανεβαίνει η θερμοκρασία σου?Και πότε την μετράς, το πρωί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καπου διαβασα οτι εχει σχεση η θερμοκρασια αλλα τι να σου πω δε ξερω απλα εγω μετρηθικα κ θεωρισα καλο να το πω κι αυτο μηπως καποια μπορει να βοηθησει:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα που το λες, θα μετρηθώ κι εγώ, τώρα για τον πόνο να σου πω την αλήθεια είχα κι εγώ κάτι τσιμπήματα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί κάθε τρεις και λίγο έχω πόνους από το έντερο. Πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη, είχα πόνους περιόδου, όταν ήταν υποτίθεται να μου έρθει περίοδος, και την μέρα που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος είχα για 2-3 λεπτά πολύ πολύ έντονους πόνους και νόμιζα ότι θα αποβάλλω αλλά μάλλον είναι φυσιολογικό. Μακάρι να είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι βασικα ο δικος μου πονος ειναι πολυ ηπιος ισα που με ενοχλει αλλα ειναι συνεχομενος απο τοτε που ξεκινησε δεν εχει σταματησει κ ειναι πολυ νωρις για να πω οτι εχω συμπτωματα αλλα απο την αλλη δε ξερω κι ολας γι αυτο εγραψα εδω. τελικα τι θερμοκρασια εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας! :)

Η μέτρηση της θερμοκρασίας πρέπει να γίνεται μόνο πρωί, πριν σηκωθείτε από το κρεβάτι. Να'χετε κατεβασμένο το θερμόμετρο από το βράδυ (ακόμα και το κατέβασμα του θερμομέτρου μπορεί να επηρεάσει τη θερμοκρασία σας) και η μέτρηση μπορεί να γίνει με θερμόμετρο του λεπτού, από το στόμα. Λένε πως μια θερμοκρασία πάνω από το σύνηθες κανονικό (δέκατα) είναι ένδειξη εγκυμοσύνης.

Επίσης, τα πονάκια περιόδου δε σημαίνουν απαραίτητα πως θα'ρθει περίοδος. Τα διάφορα πονάκια στην κοιλιά και ιδίως χαμηλά είναι συνηθισμένα στην αρχή της εγκυμοσύνης, γιατί είναι πονάκια από τις συσπάσεις της μήτρας.

Τα συμπτώματα της περιόδου σε πολλές περιπτώσεις είναι παρόμοια με τα πρώτα συμπτώματα της εγκυμοσύνης. Αλλά και το αντίθετο.. άμα το θέλουμε πολύ, το μυαλό μας γεννάει τα συμπτώματα από μόνο του, χωρίς να'μαστε έγκυες... Είπαμε.. το πολύ το άγχος δεν κάνει καλό πουθενά!

Εύχομαι να μας πείτε σύντομα τα ευχάριστα νέα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να διορθώσω/προσθέσω κάτι:

Μια θερμοκρασία πάνω από το σύνηθες κανονικό (δέκατα) είναι ένδειξη εγκυμοσύνης, αλλά συνήθως λίγο πριν την περίοδο πέφτει η θερμοκρασία στα κανονικά επίπεδα.

Με άλλα λόγια, αν για κάποιες μέρες μετά τις γόνιμες έχετε δέκατα, αυτό είναι φυσιολογικό, αλλά δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...