Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοέμβριος... μήνας για σπορά! Να φυτευτούν τα σποράκια, να γίνουν όμορφα μωράκια!!!


Froufro

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μου το πρότειναν κ εμένα αλλά φοβαμαι να τπ κάνω νομίζω θα πονέσω πολύ…αλλά αφού λες ότι ξανά μπήκαν μέσα καλύτερα να μη το πάρω χαχαχα

Όχι δεν πονάει καθόλου, απλά έχει πλάκα..εμείς το είχαμε με τον άντρα μου και παίζαμε🤣

Ψευδοθηλές μπορείς να βάλεις στην αρχή, αλλά καλύτερα από το στήθος..λένε ότι υπάρχει και κίνδυνος για σύγχυση(εμένα ο μικρός βέβαια δεν έπαθε ποτέ σύγχυση ούτε με ψευδοθηλή, ούτε με τα μπιμπερό που έβγαζα καμια φορά και του έδινα, επίνε απολες τις θηλές αρκεί να ήταν μητρικό γάλα🤣 αλλά άλλα μωρά όντως παθαίνουν το έχω δει δηλαδή)

Πάντως εγώ προτιμώ που μου τις έβγαλε έξω, φαίνεται πιο ωραίο τώρα το στήθος, όσο ήταν τόσο μέσα οι θηλές, είναι και μικρό το στήθος μου φαινόταν κάπως παιδικό..τώρα που είναι έξω οι θηλές μου φαίνεται πιο ωραίο 😆

Εσείς γυρνάτε και στη δουλειά όταν είναι 4 μηνών ε; Δύσκολο γιατί δεν έχουν ξεκινήσει ούτε τροφές τότε..πώς χωρίζουν το μωράκι από τη μαμά τόσο μικρό; Να πηγαίνατε έστω όταν ήταν 6 μηνών..κάπως καλύτερα θα ήταν!

Συγχαρητήρια και στη συνάδελφο σου!!🤰 Και τι ωραία που δεν έχει συμπτώματα, πώς θα’θελα να ζήσω μια τέτοια εγκυμοσύνη μια φορά, φτου φτου η κοπέλα πολύ τη χαίρομαι!!🌸 Κοντά κοντά θα είστε!! Τουλάχιστον όταν γεννήσει εκείνη θα έχεις γυρίσει εσύ, να έρθει κάπως καλύτερα του μανατζερ σου🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Είμαι καλά εγώ εκτός από καποιες μερες έχω δυσπεψία, καποιες αλλες δε μπορώ να φάω πολύ αυτά κυρίως κ καούρα!! Νυστάζω σχετικά νωρις, ξυπνάω μέσα στην νύχτα κ δε μπορώ να κοιμηθώ (σύμπτωμα 1ου τριμήνου που ξανά ήρθε) αυτά κυρίως… 

χθες έμαθα μια συνάδελφος είναι εγκυος το έμαθε κ αυτή τυχαία 9εβ το έμαθε χαχαχα αλλά δεν είχε συμπτώματα σαν εσένα, απλά της έλεγαν οι γιατροί είσαι εγκυος; φούσκωσες (εν το μεταξύ εγώ δεν κατάλαβα τίποτα αν δε μου το έλεγε κ που μου το είπε πάλι ίδια την είδα) αλλά επειδή παντρεύτηκε πρόσφατα για αυτό τη ρωτούσαν; Λεω θα τρελλαθει ο μάνατζερ μου χαχαχα έχουμε τον ίδιο!!! Τουλάχιστο αυτή γεννάει Ιούνη μου είπε κ Οκτώβρη περίπου  θα επιστρέψει δουλεια άρα καλά του έκατσε του προϊσταμένου γιατί τον Αύγουστο καθόμαστε έτσι κ αλλιως 😂😂😂 σε εμένα την πάτησε 😂😂😂

Αυτό που δε μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια το είχα και στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες, αλλά σε πιο μετά στάδιο..επίσης βλέπω περίεργα όνειρα και εφιάλτες, και τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη και στις προηγούμενες!!

Κάτι άλλο απαισιο που είχα, περα απο καούρες δυσπεψία κλπ που τα έχω στανταρ, ήταν παλινδρόμηση..δηλαδή μου ανεβαινε το φαι πάνω κ όταν κοιμόμουν ξυπνούσα και πνιγόμουν, δε μπορούσα να πάρω ανάσα..και μετά όταν τελικά κατάφερνα να πάρω ανάσα έκανα εμετό..ήταν πολύ τρομακτικό, ελπίζω να μην το έχω και σ αυτήν την εγκυμοσύνη☹️ Ειχα μάθει κ κοιμόμουν ψιλό όρθια μετά..

Και συχνοουρία έχω, και υπνηλία, όλα από λίγο αλλά αυτοί οι εμετοί είναι τόσο έντονο που επισκιάζουν όλα τα άλλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Τι κρεμα πήρες;; Εγώ σκέφτομαι να δώσω κατευθείαν ψευδό θηλή αν δω κ είναι πολύ μέσα ή δεν θα δουλέψει λες ο θηλασμός;; Θα με βοηθήσουν κ οι μαίες πιστεύω στη κλινικη 

Γενικά όσο το μωρό κάνει τη θηλαστική κίνηση τόσο πιο πολύ γάλα παράγεται..καλύτερα το απευθειας πιστεύω δηλαδή αλλά τώρα δε ξέρω, νομίζω υπάρχουν και κοπέλες που θηλάζουν και με ψευδοθηλές; Σίγουρα θα σε βοηθήσουν οι μαίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Ποσό βαριέμαι να πάω δουλεια σήμερα 😆😆😆😆 θέλω να μείνω σπίτι να κάνω δουλειές 😅😅😅 τώρα που με έπιασε αυτή η μανια 😂😂😂 

αυριο έχουμε συνέδριο πάλι κ θα πάω κ το Σάββατο κ την Κυριακή ☹️☹️☹️ Κ βαριέμαι γιατί θα έχει πολλούς παιδιάτρους είμαι σίγουρη (τους αρέσουν τα συνέδρια πολύ ειδικά του εξωτερικού γιατί το συνδυάζουν με διακοπες 😝😝😝) κ θα πρέπει να μιλάω 😝😝😝 να είμαι κοινωνική κ καποιες φορες βαριέμαι!!! 
 

 

Να μην κουβαλάς πάλι μόνο!!! 😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέραααα!!

Από 330,5 σε 3 μέρες πήγε 892,7. Δεν βρήκα τον γιατρό ακόμα, οπότε δεν ξέρω αν είναι καλή η αύξηση..

Καλημέρα!!🌸

Εγώ καλή τη βρίσκω😊 να δούμε τι θα πει κι ο γιατρός!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pepe le pew είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ η αλήθεια είναι πως έχω hashimoto,έχω και δύο μικρούς όσους αλλά οι τιμές μου είναι φυσιολογικές και δεν μου δίνει ακόμα χάπι η ενδοκρινολόγος. Η γυναικολόγος πάντως με καθησύχασε πως το διάστημα προσπαθειών είναι μικρό (Αύγουστο) αλλά για να μην αγχώνομαι μου είπε να κάνω τις εξετάσεις. Η αλήθεια είναι πως έχω πολύ άγχος και μόνο κακό κάνω το ξέρω. Αλλά να που το θέλω τόσο πολύ. 

Από τον Αύγουστο είναι μικρό διάστημα όντως, σκέψου ότι τον Οκτώβριο δεν είχατε καν επαφές οπότε πάει κι ένας μήνας..τρίτος μήνας είναι ουσιαστικά που προσπαθείτε ..φτιαξατε και την προλακτίνη..θα έρθει σίγουρα, έχεις ξαναμείνει έγκυος και το σώμα ξέρει..32 είσαι μικρούλα, κι εγώ 32 είμαι κι έγκυος στο τρίτο..το άγχος παίζει βασικό ρόλο οπότε χαλάρωσε και πες ας έρθει όποτε θέλει..😊 μπορεί ήδη να έχει έρθει αυτό το μήνα!!🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Και εγω τόσο είχα 34 μετά βέβαια ανέβηκε και άλλο.. εγω πήρα μισο χάπι ανα 15 μερες μου είχε δώσει την μικρότερη δωση και σε 3 μήνες θα ξανά έκανα εξετάσεις αν δούμε ποσο θα είχε πάει αλλα δεν πρόλαβα έμεινα εγκυος 

παιρνεις 2 χάπια ολόκληρα την εβδομάδα ;

Να ρωτήσω κάτι έτσι θα το πω δεν γνωριζω καθόλου αλλά μήπως την έχεις ρίξει πολύ την προλακτινη ; Νομίζω οι τιμές είναι περίπου 5-20 μήπως αν την ρίξεις και πολύ πάλι δεν κάνει ;

εγω είχα στη αρχή είχα καφέ και μετά ερχόταν το αίμα όταν έχεις καφέ δεν θεωρείται περιοδος πρέπει να δεις αίμα ροη εκεί μετράς.. ίσως να παίζει ρόλο η προλακτινη σε αυτό για αυτό που λες ότι έχεις διαφορά στην περίοδο;  ρωταω μήπως έπεσε πολύ και πρέπει να σου μειώσει το χάπι ; Μια σκέψη κάνω δεν είμαι γιατρός 

Σωστά ακούγονται όπως τα σκέφτεσαι..🤔 δεν έχω ασχοληθεί με την προλακτίνη αλλά έχω ακούσει αυτά τα καφέ να σχετίζονται με προλακτίνη..ίσως όπως λες να μειώθηκε πολύ; Κ να μην είναι ούτε αυτό σωστό; Δε ξέρω κι εγώ τις φυσιολογικές τιμές, απλά μου φάνηκε λογική η σκέψη σου..❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι φυσιολογικά αλλά πόνεσα πολύ και έκανα ώρες να γεννήσω☹️ Ευτυχώς από όταν γεννήθηκε μας αποζημίωσε, ήταν πολύ εύκολο και καλό μωρό!!💙

Στο δεύτερο ναι δεν έκανα πρόκληση, γέννησα φυσιολογικά πάλι αλλά πανεύκολα, 38εβδ με έπιασαν οι πόνοι ένα βράδυ, πήγα μαιευτήριο και δεν πρόλαβα να σπρώξω μια φορά και βγήκε!! Ο άντρας μου νόμιζε μας κάνουν πλάκα😄 Έτσι κάνω 10 παιδιά του λέω🤣 Τη δεύτερη φορά γενικά είναι πιο εύκολα γιατί το σώμα θυμάται!

Ίσως να μπορέσεις να προσπαθησεις στο δευτερο φυσιολογικά, δε ξερω πόσος καιρός πρέπει να έχει περάσει και ξερω και οτι δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί, αλλά δε χανεις κάτι να ρωτήσεις!❤️

Εγω που ρώτησα για το μετά αν μπορω από καισαρική να γεννήσω φυσιολογικά μου είπε πως γίνεται αλλά όμως να γεννήσεις από μονη μου, χωρίς πρόκληση αν έρθει απο μόνο του σπάσουν τα νερά και αρχίσουν οι πόνοι ναι.. αλλά εγω δεν μπορω να κάνω επισκληρίδειο όμως αλλά μέχρι να ερθει με το καλό εκείνη η ώρα βλέπουμε 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσι μου μακάρι να είναι παχύ λόγο εμφύτευσης!!! Σου εύχομαι να εχεις ένα θετικό τεστακι! 
 

αλλα γιατί 1 ολόκληρο; Πολύ δεν είναι η δόση είσαι λίγο πιο πάνω από το όριο αν δεν κάνω λαθος 

Να πω την αλήθεια και εμένα πολύ μου φαίνεται η δόση..  @Pepe le pew θα το δείτε όμως με τον γιατρό σου όταν κανείς όλες τις εξετάσεις 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Σωστά ακούγονται όπως τα σκέφτεσαι..🤔 δεν έχω ασχοληθεί με την προλακτίνη αλλά έχω ακούσει αυτά τα καφέ να σχετίζονται με προλακτίνη..ίσως όπως λες να μειώθηκε πολύ; Κ να μην είναι ούτε αυτό σωστό; Δε ξέρω κι εγώ τις φυσιολογικές τιμές, απλά μου φάνηκε λογική η σκέψη σου..❣️

Εμένα η Ενδοκρινολογος μου το είχε πει ότι σχετίζονται τα καφέ με την προλακτινη, σκέφτομαι ότι είναι μια ορμόνη που χρειάζεται δεν μπορούμε να την φτάσουμε και στο 0 🤔

Εγω πιστεύω πως η σύλληψη ειναι χημεία αν ένα πράγμα δεν είναι ειναι σωστό δεν γίνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέραααα!!

Από 330,5 σε 3 μέρες πήγε 892,7. Δεν βρήκα τον γιατρό ακόμα, οπότε δεν ξέρω αν είναι καλή η αύξηση..

Πολύ καλή φαίνεται η αύξηση! Λογικά από βδομάδα θα πας να δείτε το σπορακι;

Κι εγώ πήρα τη χοριακη σήμερα! 858 πήγε! Το έστειλα στη γιατρό και περιμένω να μου πει γνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Πολύ καλή φαίνεται η αύξηση! Λογικά από βδομάδα θα πας να δείτε το σπορακι;

Κι εγώ πήρα τη χοριακη σήμερα! 858 πήγε! Το έστειλα στη γιατρό και περιμένω να μου πει γνώμη.

Μπράβο κοπέλα μου! Τέλεια ❤️ Είμαστε στα ίδια , πολύ ωραία, εύχομαι να πα΄νε όλα καλά και για τις δυο μας και από εβδομάδα να λέμε για τον πρώτο μας υπέρηχο! Δεν έχω καταφέρει να βρω τον γιατρό ακόμα, αλλά μέχρι να ακουσω καρδούλα δεν θα ηρεμήσω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου! Τέλεια ❤️ Είμαστε στα ίδια , πολύ ωραία, εύχομαι να πα΄νε όλα καλά και για τις δυο μας και από εβδομάδα να λέμε για τον πρώτο μας υπέρηχο! Δεν έχω καταφέρει να βρω τον γιατρό ακόμα, αλλά μέχρι να ακουσω καρδούλα δεν θα ηρεμήσω 😂

Και εμένα μου φαίνεται καλή η αύξηση σου 😊

περιμένουμε να μας πεις τι είπε και ο γιατρός σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 μια χαρά αύξηση. Θέλεις ανά 3 μέρες διπλασιασμό κι εσύ έχεις περίπου ανά 2 μέρες. Ελπίζω ότι δε θα σου πει να κάνεις άλλη χοριακη και θα πας απλά για υπέρηχο να ηρεμήσεις τώρα!

@Eliza Kats εσύ έχεις τις δικές μου αυξήσεις 😂 αλλά να ξέρεις κι εγώ που πήγα πολλές μέρες μετά τη 2η χοριακη που ήταν 1200 (πάνω από εβδομάδα μετά)  δεν είδαμε κάτι ιδιαίτερο και είχα αγχωθει. Δεν είδαμε καν καρδιά. Μόνο σάκο και εμβρυικα στοιχεία. Οπότε αν πας με 1500 και δε δείτε κάτι μην αγχωθείς.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

@Elli13 μια χαρά αύξηση. Θέλεις ανά 3 μέρες διπλασιασμό κι εσύ έχεις περίπου ανά 2 μέρες. Ελπίζω ότι δε θα σου πει να κάνεις άλλη χοριακη και θα πας απλά για υπέρηχο να ηρεμήσεις τώρα!

@Eliza Kats εσύ έχεις τις δικές μου αυξήσεις 😂 αλλά να ξέρεις κι εγώ που πήγα πολλές μέρες μετά τη 2η χοριακη που ήταν 1200 (πάνω από εβδομάδα μετά)  δεν είδαμε κάτι ιδιαίτερο και είχα αγχωθει. Δεν είδαμε καν καρδιά. Μόνο σάκο και εμβρυικα στοιχεία. Οπότε αν πας με 1500 και δε δείτε κάτι μην αγχωθείς.

 

Ναι μου είχε πει πάνω από 1500 χοριακη κάνουμε τον πρώτο υπέρηχο. Πόσες εβδομάδες ήσουν εσύ τότε; Εγώ τώρα διανύω την 5η και από Δευτέρα μπαίνω στην 6η.

Ανυπομονώ για τον πρώτο υπέρηχο γιατί φοβάμαι μην είναι καμία παλινδρομη και τσάμπα χαίρομαι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η PinkPearl είπε:

Χαίρομαι που μαθαίνω πως είναι καλά! Πότε θα ξανακάνουν προσπάθεια;

Εγώ τώρα είμαι 8w3d και είχα υπέρηχο πριν μία εβδομάδα ακριβώς, όλα καλά! Crl 1,22cm και 182bpm (μου φάνηκαν πολύ υψηλοί οι παλμοί αλλά προσπαθώ να μην παρανοώ) τώρα θα ξανακάνουμε 28 Νοεμβρίου. Απο συμπτώματα λίγα πράγματα! Το μόνο που με ταλαιπωρεί πραγματικά είναι η συχνοουρία την νύχτα…δεν κοιμάμαι 😭 και με πιάνει υπνηλία την ημέρα αλλά στη δουλειά δεν μπορώ να κοιμηθώ 😝 και εξαντλούμαι

Κι εμένα τέτοιους παλμούς είχε μέχρι και την αυχενική και μετά ηρέμησε! Δεν είχα ανησυχήσει ποτέ ούτε τότε, ούτε μου είχε πει κάποιος γιατρός κάτι (ούτε ο γυναικολόγος μου ούτε της αυχενικής). Είχα κι εγώ συχνοουρια από αρκετά νωρίς, μου ηρέμησε στο 2ο τρίμηνο και στο τέλος στο 3ο είχα φτάσει να πηγαίνω τουαλέτα σα να έχω ουρολοιμωξη και να κάνω 2 σταγόνες (απλά χωρίς πόνο). Υπομονή! Τώρα που τα σκέφτομαι μετά, σκέφτομαι ότι το 2ο τρίμηνο είναι ένα πραγματικά ωραίο τρίμηνο για να χαρεί κάποια την εγκυμοσύνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου! Τέλεια ❤️ Είμαστε στα ίδια , πολύ ωραία, εύχομαι να πα΄νε όλα καλά και για τις δυο μας και από εβδομάδα να λέμε για τον πρώτο μας υπέρηχο! Δεν έχω καταφέρει να βρω τον γιατρό ακόμα, αλλά μέχρι να ακουσω καρδούλα δεν θα ηρεμήσω 😂

Κι εγώ για τον πρώτο υπέρηχο ανυπομονώ! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και στις 2 μας ❤️

Πες μας όταν θα πας για τον πρώτο υπέρηχο! Να ξέρουμε κι εμείς πώς πάνε τα πράγματα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eliza Kats είπε:

Ναι μου είχε πει πάνω από 1500 χοριακη κάνουμε τον πρώτο υπέρηχο. Πόσες εβδομάδες ήσουν εσύ τότε; Εγώ τώρα διανύω την 5η και από Δευτέρα μπαίνω στην 6η.

Ανυπομονώ για τον πρώτο υπέρηχο γιατί φοβάμαι μην είναι καμία παλινδρομη και τσάμπα χαίρομαι 😅

Σκέψου ότι 9 μέρες μετά το 1200 δεν ήταν απλά πάνω από 1500. Είναι πιθανό να ήταν πάνω από 10000 και δεν είδαμε έμβρυο και καρδιά. Το λέω για να μην αγχωθείς, γιατί εγώ δεν ήμουν προετοιμασμενη ψυχολογικά και με τη μεγάλη χοριακη περίμενα ότι θα ηρεμήσω με τον 1ο υπέρηχο και αντί να ηρεμήσω αγχώθηκα περισσότερο. Επίσης, στον 1ο υπέρηχο βλέπεις αν είναι βιοχημικη. Αν δεις σάκο ή εμβρυο ή καρδιά ανάλογα την ηλικία της κύησης λες ωραία δεν είναι βιοχημικη. Μετά παλινδρομη δυστυχώς μπορεί να προκύψει σε οποιαδήποτε φάση μέχρι να θεωρείται πια ενδομητριος θάνατος σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Οπότε δε σκεφτόμαστε ούτε αν είναι βιοχημικη, ούτε αν είναι θα είναι παλινδρομη, όπως δε σκεφτόμαστε αν θα χάσουμε το μωράκι μας κάποια στιγμή στη ζωή μας. Το λέω γιατί πραγματικά δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι έτσι! Πιστεύω ότι πρέπει να σκέφτεσαι τι ωραία που είμαι έγκυος και πάνε και θα πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Σκέψου ότι 9 μέρες μετά το 1200 δεν ήταν απλά πάνω από 1500. Είναι πιθανό να ήταν πάνω από 10000 και δεν είδαμε έμβρυο και καρδιά. Το λέω για να μην αγχωθείς, γιατί εγώ δεν ήμουν προετοιμασμενη ψυχολογικά και με τη μεγάλη χοριακη περίμενα ότι θα ηρεμήσω με τον 1ο υπέρηχο και αντί να ηρεμήσω αγχώθηκα περισσότερο. Επίσης, στον 1ο υπέρηχο βλέπεις αν είναι βιοχημικη. Αν δεις σάκο ή εμβρυο ή καρδιά ανάλογα την ηλικία της κύησης λες ωραία δεν είναι βιοχημικη. Μετά παλινδρομη δυστυχώς μπορεί να προκύψει σε οποιαδήποτε φάση μέχρι να θεωρείται πια ενδομητριος θάνατος σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Οπότε δε σκεφτόμαστε ούτε αν είναι βιοχημικη, ούτε αν είναι θα είναι παλινδρομη, όπως δε σκεφτόμαστε αν θα χάσουμε το μωράκι μας κάποια στιγμή στη ζωή μας. Το λέω γιατί πραγματικά δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι έτσι! Πιστεύω ότι πρέπει να σκέφτεσαι τι ωραία που είμαι έγκυος και πάνε και θα πάνε όλα καλά! 

Σε ευχαριστώ πολύ! Είναι πρώτη εγκυμοσύνη και νιώθω χαμένη 😅 φουλ άγχος. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pepe le pewσκέφτομαι μήπως εκτός του θέματος με την προλακτίνη που δεν ξέρω τις δόσεις, δεν πιάνετε όντως και τις γόνιμες μέρες. Έτσι με τόσο στοχευμενες και λίγες επαφές είναι πιο δύσκολο να μείνεις έγκυος και ειναι πιο πιθανό να αργήσεις λίγο αν τυχαίνει να τις χάνεις. Στην ηλικία μας έχουμε 20%πιθανότητα το μήνα αν πετύχουμε ωορρηξια. Εγώ ενώ είχα βρει θετικό τεστ ωορρηξίας μετά δε συμφωνούσε με την ΠΗΤ μου (εμείς είχαμε σχεδόν κάθε μέρα επαφές και σχεδόν όλο το μήνα οπότε δεν ξέρω πότε έγινε όντως η σύλληψη) και ο γιατρός μου μου έλεγε ότι συμβαίνει συχνά να πέφτουν εκτός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Είναι πρώτη εγκυμοσύνη και νιώθω χαμένη 😅 φουλ άγχος. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Καλά κι εγώ στην αρχή μέσα στο άγχος ήμουν. Μετά την αυχενική λες κι έγινε μια αλλαγή μέσα μου και τιθασευσα το άγχος και ήμουν ζεν. Και να γινόταν κάτι να με αγχωνε, μου κρατούσε 1 μέρα και μου περνούσε. Και είμαι άνθρωπος με σοβαρό άγχος υγείας γενικα κι έκανα ταυτόχρονα με την εγκυμοσύνη μεταπτυχιακό με επιπλοκές της Κύησης. Από το μεταπτυχιακό κατάλαβα ότι εκτός αυτών που φοβόμαστε που είναι τα πιο γνωστά, 1000 πράγματα μπορούν να πάνε άσχημα. Είναι τόσα πολλά που δεν έχει καν νόημα να τα σκεφτόμαστε γιατί θα τρελαθούμε. Σημασία έχει να χαιρόμαστε τις καλές μέρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Όχι δεν πονάει καθόλου, απλά έχει πλάκα..εμείς το είχαμε με τον άντρα μου και παίζαμε🤣

Ψευδοθηλές μπορείς να βάλεις στην αρχή, αλλά καλύτερα από το στήθος..λένε ότι υπάρχει και κίνδυνος για σύγχυση(εμένα ο μικρός βέβαια δεν έπαθε ποτέ σύγχυση ούτε με ψευδοθηλή, ούτε με τα μπιμπερό που έβγαζα καμια φορά και του έδινα, επίνε απολες τις θηλές αρκεί να ήταν μητρικό γάλα🤣 αλλά άλλα μωρά όντως παθαίνουν το έχω δει δηλαδή)

Πάντως εγώ προτιμώ που μου τις έβγαλε έξω, φαίνεται πιο ωραίο τώρα το στήθος, όσο ήταν τόσο μέσα οι θηλές, είναι και μικρό το στήθος μου φαινόταν κάπως παιδικό..τώρα που είναι έξω οι θηλές μου φαίνεται πιο ωραίο 😆

Εσείς γυρνάτε και στη δουλειά όταν είναι 4 μηνών ε; Δύσκολο γιατί δεν έχουν ξεκινήσει ούτε τροφές τότε..πώς χωρίζουν το μωράκι από τη μαμά τόσο μικρό; Να πηγαίνατε έστω όταν ήταν 6 μηνών..κάπως καλύτερα θα ήταν!

Συγχαρητήρια και στη συνάδελφο σου!!🤰 Και τι ωραία που δεν έχει συμπτώματα, πώς θα’θελα να ζήσω μια τέτοια εγκυμοσύνη μια φορά, φτου φτου η κοπέλα πολύ τη χαίρομαι!!🌸 Κοντά κοντά θα είστε!! Τουλάχιστον όταν γεννήσει εκείνη θα έχεις γυρίσει εσύ, να έρθει κάπως καλύτερα του μανατζερ σου🤣

Άσε 4 μηνες μακάρι λεω να θηλάσω ως 2 μηνών κ μετά να το βγάζω κ όσο έχω για τους υπόλοιπους μηνες…δυστυχως στη δουλεια μου είναι δύσκολο να αντλώ…θα αναγκαστώ να το κόψω κάποια στιγμή κ να δώσω φόρμουλα! Μακάρι να έρθουν οπως τα φαντάζομαι τα πράγματα αν δεν έρθουν δε πειράζει όσο θηλάσω όσο δώσεις είναι δώρο για το μωρό!! Δεν θέλω να έχω μεγαλες προσδοκίες κ μετά να στεναχωρηθώ ή να νιώθω τύψεις! 
 

Μακάρι να βγουν κ εμένα οι θηλές έξω χαχαχα γιατί κ εμένα το στήθος είναι μικρό κ καπως παιδικό 😂😂😂

στις πριν 19 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αυτό που δε μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια το είχα και στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες, αλλά σε πιο μετά στάδιο..επίσης βλέπω περίεργα όνειρα και εφιάλτες, και τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη και στις προηγούμενες!!

Κάτι άλλο απαισιο που είχα, περα απο καούρες δυσπεψία κλπ που τα έχω στανταρ, ήταν παλινδρόμηση..δηλαδή μου ανεβαινε το φαι πάνω κ όταν κοιμόμουν ξυπνούσα και πνιγόμουν, δε μπορούσα να πάρω ανάσα..και μετά όταν τελικά κατάφερνα να πάρω ανάσα έκανα εμετό..ήταν πολύ τρομακτικό, ελπίζω να μην το έχω και σ αυτήν την εγκυμοσύνη☹️ Ειχα μάθει κ κοιμόμουν ψιλό όρθια μετά..

Και συχνοουρία έχω, και υπνηλία, όλα από λίγο αλλά αυτοί οι εμετοί είναι τόσο έντονο που επισκιάζουν όλα τα άλλα..

Αυτό με τα όνειρα το έχω κ εγώ…πωπω τόσο αληθινά ομως δλδ ξυπνάς μέσα στο βράδυ κ λες ευτυχως ήταν όνειρο!!! 
 

παλινδρομηση είχα μια φορά οντως τι απαίσιο αίσθημα!!! Είχε φτιάξει η γιαγιά μου γιουβαρλάκια για να φάω κρέας κ έφαγα 3-4 κ μετά ήταν τόσο απαίσιο να νιωθεις το φαγητό να έρχεται πάνω!!! Ελπίζω να μην το εχεις αυτό το σύμπτωμα οντως είναι πολύ απαίσιο!!!!

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω που ρώτησα για το μετά αν μπορω από καισαρική να γεννήσω φυσιολογικά μου είπε πως γίνεται αλλά όμως να γεννήσεις από μονη μου, χωρίς πρόκληση αν έρθει απο μόνο του σπάσουν τα νερά και αρχίσουν οι πόνοι ναι.. αλλά εγω δεν μπορω να κάνω επισκληρίδειο όμως αλλά μέχρι να ερθει με το καλό εκείνη η ώρα βλέπουμε 😊

 

Γιατί δε μπορείς να κανεις επισκληρίδειο; Βασικά πρέπει να βρεις ένα γιατρο που υποστηρίζει το vbac γιατί όλοι μπορούν να λένε ότι κάνουν στην αρχή και μετά στα αλλάζουν! Τουλάχιστο αυτό ξέρω για την Κύπρο κ ότι ελάχιστοι κάνουν…αλλά αυτή τη λεπτομέρεια με το να σπάσουν τα νερά ή να εχεις πόνους δε το ήξερα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Άσε 4 μηνες μακάρι λεω να θηλάσω ως 2 μηνών κ μετά να το βγάζω κ όσο έχω για τους υπόλοιπους μηνες…δυστυχως στη δουλεια μου είναι δύσκολο να αντλώ…θα αναγκαστώ να το κόψω κάποια στιγμή κ να δώσω φόρμουλα! Μακάρι να έρθουν οπως τα φαντάζομαι τα πράγματα αν δεν έρθουν δε πειράζει όσο θηλάσω όσο δώσεις είναι δώρο για το μωρό!! Δεν θέλω να έχω μεγαλες προσδοκίες κ μετά να στεναχωρηθώ ή να νιώθω τύψεις! 
 

Μακάρι να βγουν κ εμένα οι θηλές έξω χαχαχα γιατί κ εμένα το στήθος είναι μικρό κ καπως παιδικό 😂😂😂

Αυτό με τα όνειρα το έχω κ εγώ…πωπω τόσο αληθινά ομως δλδ ξυπνάς μέσα στο βράδυ κ λες ευτυχως ήταν όνειρο!!! 
 

παλινδρομηση είχα μια φορά οντως τι απαίσιο αίσθημα!!! Είχε φτιάξει η γιαγιά μου γιουβαρλάκια για να φάω κρέας κ έφαγα 3-4 κ μετά ήταν τόσο απαίσιο να νιωθεις το φαγητό να έρχεται πάνω!!! Ελπίζω να μην το εχεις αυτό το σύμπτωμα οντως είναι πολύ απαίσιο!!!!

Γιατί δε μπορείς να κανεις επισκληρίδειο; Βασικά πρέπει να βρεις ένα γιατρο που υποστηρίζει το vbac γιατί όλοι μπορούν να λένε ότι κάνουν στην αρχή και μετά στα αλλάζουν! Τουλάχιστο αυτό ξέρω για την Κύπρο κ ότι ελάχιστοι κάνουν…αλλά αυτή τη λεπτομέρεια με το να σπάσουν τα νερά ή να εχεις πόνους δε το ήξερα…

Καλημέρα!!! Μα γιατί γυρνάτε τόσο νωρίς στη δουλειά;; δεν έχετε το 6μηνο του οαεδ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Άσε 4 μηνες μακάρι λεω να θηλάσω ως 2 μηνών κ μετά να το βγάζω κ όσο έχω για τους υπόλοιπους μηνες…δυστυχως στη δουλεια μου είναι δύσκολο να αντλώ…θα αναγκαστώ να το κόψω κάποια στιγμή κ να δώσω φόρμουλα! Μακάρι να έρθουν οπως τα φαντάζομαι τα πράγματα αν δεν έρθουν δε πειράζει όσο θηλάσω όσο δώσεις είναι δώρο για το μωρό!! Δεν θέλω να έχω μεγαλες προσδοκίες κ μετά να στεναχωρηθώ ή να νιώθω τύψεις! 
 

Μακάρι να βγουν κ εμένα οι θηλές έξω χαχαχα γιατί κ εμένα το στήθος είναι μικρό κ καπως παιδικό 😂😂😂

Αυτό με τα όνειρα το έχω κ εγώ…πωπω τόσο αληθινά ομως δλδ ξυπνάς μέσα στο βράδυ κ λες ευτυχως ήταν όνειρο!!! 
 

παλινδρομηση είχα μια φορά οντως τι απαίσιο αίσθημα!!! Είχε φτιάξει η γιαγιά μου γιουβαρλάκια για να φάω κρέας κ έφαγα 3-4 κ μετά ήταν τόσο απαίσιο να νιωθεις το φαγητό να έρχεται πάνω!!! Ελπίζω να μην το εχεις αυτό το σύμπτωμα οντως είναι πολύ απαίσιο!!!!

Γιατί δε μπορείς να κανεις επισκληρίδειο; Βασικά πρέπει να βρεις ένα γιατρο που υποστηρίζει το vbac γιατί όλοι μπορούν να λένε ότι κάνουν στην αρχή και μετά στα αλλάζουν! Τουλάχιστο αυτό ξέρω για την Κύπρο κ ότι ελάχιστοι κάνουν…αλλά αυτή τη λεπτομέρεια με το να σπάσουν τα νερά ή να εχεις πόνους δε το ήξερα…

Καλημέρα δεν ξερω ο γιατρος μου τι άποψη έχει η μαία μου που ειχα και είναι δίκη του συνεργάτιδα την έχει στο γραφείο του την κοπέλα μου το είπε.. πιστεύω αν ο γιατρος δεν το κάνει δεν θα μου το έλεγε καν..από τον γιατρό μου δεν είχα κανένα παράπονο.. 

Εγω γέννησα με ολική ναρκωση οπως καταλαβαίνεις όλες τις πρώτες στιγμές του μωρού της εχασα.. ακόμα και όταν μου την έφεραν ήμουν μέσα στην μαστουρα δεν θυμάμαι πολλα πράγματα.. εχω κάνει χειρουργείο στην μέση μου πριν αρκετά χρόνια δυσκοκηλη η αναισθησιολόγος όταν είδε την μαγνητική που είχα κάνει παλιά μου είπε ότι δεν μπορω να κάνω επισκληρίδειο δεν μπορούσε να τρυπήσει πίσω στην μέση και έτσι μου είπε θα πάμε για ολική.. δεν θα σου πω ψέματα εκείνη την ώρα εβαλα τα κλάματα πάνω στο χειρουργικό τραπεζι δεν το περίμενα ότι θα πάω για ολική και θα έχανα όλες αυτές τις πρώτες στιγμές του μωρού.. αλλά ήταν για το καλό μου για να μην πάθω καμία ζημιά εγω.. αλλά δεν πειράζει πήγαν όλα καλά και για τις δυο αυτό έχει σημασία..

το μωρο γεννήθηκε το είδε πρώτα ο αντρας μου οι γονεις μου σε φωτο και τελευταία εγω μετά από 1 με 1,5 ώρα που είχε γεννηθεί την πηρα αγκαλιά όπου ξεκίνησε και ο θηλασμός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα δεν ξερω ο γιατρος μου τι άποψη έχει η μαία μου που ειχα και είναι δίκη του συνεργάτιδα την έχει στο γραφείο του την κοπέλα μου το είπε.. πιστεύω αν ο γιατρος δεν το κάνει δεν θα μου το έλεγε καν..από τον γιατρό μου δεν είχα κανένα παράπονο.. 

Εγω γέννησα με ολική ναρκωση οπως καταλαβαίνεις όλες τις πρώτες στιγμές του μωρού της εχασα.. ακόμα και όταν μου την έφεραν ήμουν μέσα στην μαστουρα δεν θυμάμαι πολλα πράγματα.. εχω κάνει χειρουργείο στην μέση μου πριν αρκετά χρόνια δυσκοκηλη η αναισθησιολόγος όταν είδε την μαγνητική που είχα κάνει παλιά μου είπε ότι δεν μπορω να κάνω επισκληρίδειο δεν μπορούσε να τρυπήσει πίσω στην μέση και έτσι μου είπε θα πάμε για ολική.. δεν θα σου πω ψέματα εκείνη την ώρα εβαλα τα κλάματα πάνω στο χειρουργικό τραπεζι δεν το περίμενα ότι θα πάω για ολική και θα έχανα όλες αυτές τις πρώτες στιγμές του μωρού.. αλλά ήταν για το καλό μου για να μην πάθω καμία ζημιά εγω.. αλλά δεν πειράζει πήγαν όλα καλά και για τις δυο αυτό έχει σημασία..

το μωρο γεννήθηκε το είδε πρώτα ο αντρας μου οι γονεις μου σε φωτο και τελευταία εγω μετά από 1 με 1,5 ώρα που είχε γεννηθεί την πηρα αγκαλιά όπου ξεκίνησε και ο θηλασμός.. 

Κοίτα η επισκληριδιος είναι περίεργη μέθοδος. Μια φορά μου την έκαναν λάθος και ένιωθα τα πάντα στην αφαίρεση ινομυωματος, τη δεύτερη στη Θεσσαλονίκη μια καταπληκτική αναισθησιολογος μου την έκανε άψογα και στη γέννηση κύλησε ήρεμα το πράγμα. Δεν είναι πάντα το ίδιο το αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...