Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένα γράμμα στα δύο μωράκια μου που έφυγαν!


Mammy4!

Recommended Posts

ειλικρινα συγκινηθηκα αφανταστα. Θα ηθελα να σου γραψω κατι να σε παρηγορησω αλλα δυστηχως δεν γινεται. Εχω προσωπικη εμπειρια. Η μητερα μου εχασε 2 μωρακια οταν ηταν 5,5 μηνων εγκυος. 2 αγορακια τα οποια αναγκαστικε να τα γεννησει για να της τα παρει ο Θεος οντας νεκρα. Το θυμαμαι λες και ειναι τωρα γιατι ημουν 6 χρονων και τα περιμενα πως και πως τα αδερφακια μου. Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω εκτος απ το να κανεις κουραγιο για τ αγγελουδια σου κοπελα μου και ο Θεος να σου δινει δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΙΑ...ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ!!!

ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΗΚΑΤΕ ΟΡΘΙΟΙ!!!

ΙΣΩΣ... Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ 2 ΑΓΓΕΛΑΚΙΑ...

ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΔΥΝΗΡΟ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ!

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΤΑΜΟΙΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΞΙΞΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ!!!

...ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι η σκληρή αυτή δοκιμασία να αποτελέσει το τέλος του αβάσταχτου πόνου σου κ η ζωή να σας δώσει από δω κ μπρος χίλια καλά κ αμέτρητες χαρές καλή μου φίλη..Να σας εχει εσας κ τα παιδάκια σας ο Θεος καλά.χχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερω ότι δεν υπάρχουν λόγια για να σε παρηγορήσουν.. Υπάρχουν όμως, δυο ψυχούλες που έχουν ανάγκη από εσένα! Αυτά και μόνό είναι η μεγαλύτερη παρηγοριά! Τα χαμόγελά τους θα απαλύνουν το πόνο σου και του συζυγου! Να στε όλοι σας καλά! Κουραγιο κοπέλα μου!! Ευχομαι από δω και στο εξής η ζωη να σας χαρίζει μόνο χαρές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα υπαρχει πααααρα πολυ στεναχωρια στον κοσμο:( :(

ο καθενας μας ποναει για καθετι που τον βασανιζει,δυστυχως ετσι ειναι η ζωη:(

κοπελα μου προσπαθω να μπω στη θεση σου κ να σε καταλαβω αλλα οποιος δεν παιρνα δε μπορει να καταλαβει:S αυτη ειναι η αληθεια.

ναστε γεροι να χαιρεσετ τα παιδακια σας κ ευχομαι ο θεουλης να σας στειλει κ αλλα παιδακια.

ας ειναι καλα τα αγγελουδια σου εκει πανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πάρα πολύ... Είχαμε χαρεί όλες τόσο πολύ με τα ευχάριστα... Εύχομαι η Παναγίτσα να προσέχει εκεί ψηλά τα αγγελούδια σου και να δίνει δύναμη στις ψυχούλες σας να το ξεπεράσετε όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα... Να χαίρεσαι τα δύο σου παιδάκια που είναι δίπλα σου και σε χρειάζονται όλο και περισσότερο κάθε στιγμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια λόγια παρηγοριάς μπορούν να απαλύνουν στο μέγιστο τον πόνο σου?

Νομίζω δεν υπάρχουν...

Πάρε δύναμη από τα χαμόγελα των 2 παιδιών σου.. Σε έχουν και τα έχεις ανάγκη!

Λυπάμαι πάρα μα πάρα πολύ!!!:( :( :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den exw logia eilikrina!:(lipame para poli!

O KALOS THEOYLIS AS S DINEI DINAMI kai as prosexei ta aggelakia s!

exe pisti STO THEO kai ta mwrakia sou mazi me to xrono tha epoylwsoun ti vathia pligi!

kalo kouragio!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω μέσα από την ψυχή μου να σας ευχαριστήσω όλες εσάς τις γλυκές μανούλες, όσες είναι κ όσες μελλοντικά και με την ευλογία του θεού θα γίνουν. Ευχαριστώ για τα λόγια σας, τις ευχές σας, την αγάπη σας.

Εύχομαι κάθε μωράκι να είναι καλά κ κάθε οικογένεια να έχει αγάπη κ υγεία.

Ρωτήθηκα πως έγινε, δεν είδα αίμα, δεν είχα ενόχληση κ στις 12/2 είχα κάνει τον τελευταίο υπέρηχο, όμως την Τρίτη 17/2 είχα μερική διαρροή στα νερά στον ύπνο μου, λίγο και μετά σταμάτησε. Το πρωί πήγα στον γιατρό μου κ δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία. Κανείς δε μπορεί να σου πει τι έγινε πρώτο κ τι μετά, δλδ ίσως οι καρδούλες μου σταμάτησαν πριν την διαρροή. Ο αναισθησιολόγος μου έλεγε... ενδομήτριος θάνατος αιτία άγνωστη. Το δύσκολο ήταν ότι τα διδυμάκια μου ήταν μονοχοριακά, μονοαμνιακά, ένας σάκος κ ένας πλακούντας.

Προσπαθώ και είμαι καλά, έχω τις δύο ζουζουνόφατσούλες που με κοιτούν μέσα στα μάτια κ γω τις αγκαλιάζω με λατρεία και τα τρελαίνω στα φιλιά. Έχω τον άνθρωπο μου δίπλα μου κ προσπαθούμε να δούμε το από και πέρα της ζωής, σύμφωνα με τα νέα δεδομένα ως έχουν πλέον. Αλλά μην ξεχνιόμαστε... έχω και μια προκαταβολική κατάθεση εκεί ψηλά με τα δύο αγγελούδια μου, να φυλάνε όλους μας εδώ κάτω, όλο τον κόσμο, μαζί με τα υπόλοιπα αγγελούδια.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά κ να ξέρετε ότι και εγώ είμαι εδώ για ότι με χρειαστείτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Einai 8livero to gegonos!ti na pw,oti k na pw einai ligo,perito! isws na itan thelima Theoy..... i kali mas i Panagia sigoyra tha ta prostatevei k tha ta exei stin agkalitsa tis! eyxomai o Theos na sas dinei koyragio k esas k ta dyo paidakia sas.na eiste panta kala k na sas axiwsei na deite osa paidakia epithymeite!!! kai pali koyragio.kante to gia ta paidia sas,sas xreiazontai dynatous. filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι σίγουρη ότι και ο Θεούλης και τα αγγελούδια σου το διάβασαν το γράμμα σου, και θέλουν κι εσύ και ο άνδρας σου να είστε δυνατοί για να σταθείτε δίπλα στα άλλα δυο παιδάκια σας. Κουράγιο γλυκιά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ γλυκιά μου...:(

Είδα τώρα το μύνημα σου και βούρκωσα...Δεν ξέρω τι να πώ...Πραγματικά τραγικό ,ειδικά όταν χάνεις 2 μωράκια:( Να είσαι δυνατή κούκλα μου,να στηρίζεις τα άλλα δυο σου αγγελάκια γιατί η ζωή συνεχίζεται και έχεις να λάβεις πάρα πολλές χαρές απο τα παιδάκια σου!

Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι τώρα.Είναι ακόμη πολύ νωπό:unsure: Τπυλάχιστον εσύ έχεις την τύχη να έχεις ήδη παιδάκια που θα απαλύνουν και θα γλυκαίνουν τον πόνο σου...Ενώ άλλες κοπέλες το περνάνε μόνες.

Όντας μαμά διδύμων και έχοντας περάσει πολλά λόγω πρόωρου τοκετού σου λέω πως ίσως έτσι να είναι καλύτερα:dry: Δεν ξέρεις τι μπορεί να γινόταν αργότερα,τουλάχιστον τώρα ήταν κάπως νωρίς...Είναι χειρότερο να τα βλέπεις για μήνες μέσα σε μια θερμοκοιτίδα να ταλαιπωρούντε πριν ακόμα καλά καλά ξεκινήσει η ζωούλα τους:( Το έζησα και σου λέω πως κατηγορούσα τον εαυτό μου ενώ δεν έφταιγα για όσα περνούσαν.Μισούσα τον ευατό μου που τα είχα υποβάλει σε αυτή την διαδικασία ενώ δεν τα ρώτησα αν θέλουν...Αχ δεν ξέρω τι να σου πω....:( Κουράγιο και υπομονή.Προσπάθησε να το σκέφτεσαι λιγότερο(αν γίνεται βέβαια αυτό)και μην αναγκάζεις τα αγγελούδια σου να σε βλέπουν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση...

Θα χαρώ να τα λέμε!Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mammy4 stenaxwrithika poly me auto pou diavasa.To mono pou mporw na sou pw einai kouragio,eimai sygourh oti ta mwrakia sou se akoune k panda tha se akoune!

H mhtera mou exei xasei etsi 3 mwrakia.

Egw eimai mellousa mama didymwn k epeidh me exoun agxwsei oloi gyrw mou,exw epireastei k kathe prwi psaxnw th koilia mou na dw an einai ekei.K mono mia tetoia skepsh me kanei na anatrixiazw.

Euxomai ta paidakia sou,esu k h oikogeneia sou na eiste geroi k dynatoi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκειά μου Mammy4 ειλικρινά δεν έχω λόγια....Διάβασα και ανατρίχιασα....Ότι και να πώ είναι πολύ λίγο μπροστά σε αυτό που περνάς....Εύχομαι ο Θεός να σου δώσει δύναμη και να ξεπεράσεις το συντομότερο δυνατό αυτό που περνάς...

Να θυμάσαι ότι έχεις δύο υπέροχα παιδάκια που σε αγαπάνε και θέλουν να σε βλέπουν καλά!

Καλή δύναμη κοπέλα μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα θελα να μπορούσα να σου πω ότι θα το ξεπεράσεις και θα το ξεχάσεις..

Θα θελα να μπορούσα να σου πω πως θα σβηστεί από την μνήμη σου, από την ψυχή σου, από τα όνειρα και τους εφιάλτες σου...

Θα μάθεις να ζεις με αυτό γλυκιά μου... θα μάθεις να ξεχνάς για λίγο, να θυμάσαι για λίγο, να γελάς και να πονάς μαζί.

Τον Ιούλιο έζησα αυτό που έζησες. Μόνο που εμένα μου το είπαν και ήξερα τι να περιμένω.

Δεν άντεξα να κοιτάξω παρά μόνο μια στιγμή. Ένα βλέμμα σ'ένα αγγελούδι που κράτησα 9 μήνες μέσα μου και ποτέ στην αγκαλιά μου.

Σου εύχομαι να βρεις την δύναμη μέσα στο χαμόγελο των δύο σου άλλων μωρών και να αντέξεις, να προχωρήσεις και να μην λυγίσεις.

Δεν θα είναι εύκολο... κι αν χρειαστείς βοήθεια... εδώ είμαστε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mammy 4...δεν ξερω τι να πω...οτι και να πω θα ειναι λιγο μπροστα στον πονο σου.Μονο κουραγιο...κανε κουραγιο.Εχεις αλλα 2 μικρα πλασματακια που σε χρειαζονται... μεσα απο αυτα ψαξε να βρεις τη δυναμη και προχωρα μπροστα.Φιλακια πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...