Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα γίνω μαμά !


SmallFrog

Recommended Posts

Είμαι μόνο 20 χρονών και σήμερα ανακάλυψα πως είμαι έγκυος. Το αγόρι μου , με τον οποίο είμαστε μαζί 2,5 χρόνια, θέλει πολύ να το κρατήσουμε αλλά εμένα με απασχολούν διάφορα πρακτικά ζητήματα.

Δεν μένουμε μαζί και αυτή τη στιγμή δεν έχω σταθερή δουλειά διότι κάνω πρακτική σε έναν τομέα που τον λατρεύω.

Αγαπώ πολύ τα παιδιά και έχω δουλέψει μαζί τους. Θέλω πολύ ένα παιδάκι αλλά με τρομάζει η ηλικία μου , τα οικονομικά μου και το γεγονός ότι θα πρέπει να αφήσω την καριέρα μου πίσω. 

Αν μπορούσατε να μου δώσετε έστω και μια συμβουλή θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα και θα με βοηθούσε πολύ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η SmallFrog είπε:

Είμαι μόνο 20 χρονών και σήμερα ανακάλυψα πως είμαι έγκυος. Το αγόρι μου , με τον οποίο είμαστε μαζί 2,5 χρόνια, θέλει πολύ να το κρατήσουμε αλλά εμένα με απασχολούν διάφορα πρακτικά ζητήματα.

Δεν μένουμε μαζί και αυτή τη στιγμή δεν έχω σταθερή δουλειά διότι κάνω πρακτική σε έναν τομέα που τον λατρεύω.

Αγαπώ πολύ τα παιδιά και έχω δουλέψει μαζί τους. Θέλω πολύ ένα παιδάκι αλλά με τρομάζει η ηλικία μου , τα οικονομικά μου και το γεγονός ότι θα πρέπει να αφήσω την καριέρα μου πίσω. 

Αν μπορούσατε να μου δώσετε έστω και μια συμβουλή θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα και θα με βοηθούσε πολύ !

Κορίτσι μου καλημέρα! Με το καλό εύχομαι όλα ! 

Το πρώτο παιδάκι μου το έκανα στα 23 , κι εγώ δεν εμένα με τον πλέον σύζυγό μου και η ιστορία μας μοιάζει με τη δική σας!

Τώρα είναι 5 χρονών ο μεγάλος μου και έχω και έναν 8 μηνών! 

Δε θα σου χαιδεψω τα αυτιά. Στην αρχή ήταν λίγο ζορικα. Όχι τόσο για το παιδί που είναι κι αυτό μια τεράστια αλλαγή στη ζωή ειδικότερα της γυναίκας αλλά και για όλες τις αλλαγές που ακολούθησαν στη πορεία. 

Από κόρη έγινα σύζυγος, έγινα μαμά, ανοίξαμε μαγαζί. Απότομη εξέλιξη σε όλους τους τομείς! 

Αν με ρωτάς όχι δε μετανιώνω την απόφαση μου αλλά 1000 φορές θα ξανά έκανα το ίδιο. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται να περιμένεις να φτιάξουν τα οικονομικά για να κάνεις οικογένεια. Δε φτιάχνουν ποτέ. Είναι δύσκολα τα πράγματα για όλους λίγο ή πολύ αλλά πάντα βρίσκεται λύση . Δλδ αυτό το κομμάτι μην σε αγχώνει και σε επηρεάζει στην απόφαση σου . Η άκρη πάντα βρίσκεται!

Το επαγγελματικό κομμάτι είναι κάτι που θα πάει λίγο πίσω , όχι όμως για πολύ. Είναι έτσι η σύγχρονη κοινωνία που καλώς ή κακώς έχει υποδομές και χώρο και για τους 2 ρόλους της γυναίκας. Και μαμά και επαγγελματίας! Οπότε κι αυτό θα το βάλεις σε σειρά όπως κάνω κι εγώ με το μαγαζί μου και τα παιδιά μου .

Σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου καλή αρχή στη νέα σας ζωή, να είναι γεμάτη χαρές! 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η SmallFrog είπε:

Είμαι μόνο 20 χρονών και σήμερα ανακάλυψα πως είμαι έγκυος. Το αγόρι μου , με τον οποίο είμαστε μαζί 2,5 χρόνια, θέλει πολύ να το κρατήσουμε αλλά εμένα με απασχολούν διάφορα πρακτικά ζητήματα.

Δεν μένουμε μαζί και αυτή τη στιγμή δεν έχω σταθερή δουλειά διότι κάνω πρακτική σε έναν τομέα που τον λατρεύω.

Αγαπώ πολύ τα παιδιά και έχω δουλέψει μαζί τους. Θέλω πολύ ένα παιδάκι αλλά με τρομάζει η ηλικία μου , τα οικονομικά μου και το γεγονός ότι θα πρέπει να αφήσω την καριέρα μου πίσω. 

Αν μπορούσατε να μου δώσετε έστω και μια συμβουλή θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα και θα με βοηθούσε πολύ !

Κορίτσι μου εγώ έγινα μαμά στα 29 μου, θα ήθελα όμως πιο μικρή. Η ζωή μου τα έφερε ωραία δε μπορώ να πω. Δούλεψα, διασκέδασα, ταξίδεψα, αλλά σαν την αγκαλιά του παιδιού μου τίποτα δε συγκρίνεται. Μεγάλη σημασία σε όλο αυτό παίζει η εξωτερική βοήθεια. Υπάρχει μαμά ή πεθερά κοντά ώστε να σας βοηθήσουν; Αν ναι σίγουρα όλα θα είναι πιο εύκολα. Την δουλειά σου επίσης γιατί να την αφήσεις; Δόξα το θεό υπάρχουν άριστοι βρεφονηπιακοί όπου τα παιδάκια περνάνε υπέροχα. Το να κάνεις παιδί δε σημαίνει σκλαβιά. Με το καλό εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2022 at 11:44 ΜΜ, ο/η SmallFrog είπε:

Είμαι μόνο 20 χρονών και σήμερα ανακάλυψα πως είμαι έγκυος. Το αγόρι μου , με τον οποίο είμαστε μαζί 2,5 χρόνια, θέλει πολύ να το κρατήσουμε αλλά εμένα με απασχολούν διάφορα πρακτικά ζητήματα.

Δεν μένουμε μαζί και αυτή τη στιγμή δεν έχω σταθερή δουλειά διότι κάνω πρακτική σε έναν τομέα που τον λατρεύω.

Αγαπώ πολύ τα παιδιά και έχω δουλέψει μαζί τους. Θέλω πολύ ένα παιδάκι αλλά με τρομάζει η ηλικία μου , τα οικονομικά μου και το γεγονός ότι θα πρέπει να αφήσω την καριέρα μου πίσω. 

Αν μπορούσατε να μου δώσετε έστω και μια συμβουλή θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα και θα με βοηθούσε πολύ !

Στη θέση σου θα ξεκινούσα με το να γνωριστουν οι οικογένειες σας, θα τους έβαζα κάτω και θα εξηγούσα την κατάσταση. Στην πορεία καλό θα είναι να αποφασίσετε να υπάρξει μια δέσμευση πχ γάμος, σύμφωνο συμβίωσης οτιδήποτε για να καλύπτεται το μωρό και οι δύο. Ακολουθεί η ενοικίαση ενός σπιτιού για εσάς. Θα χρειαστείς οικονομική βοήθεια από τους δικούς σου. Μίλησε μαζί τους. Είσαι μικρή, λογικά οι γονείς σου είναι νέοι, όταν γεννηθεί το μικρό θα έχεις πρακτική βοήθεια. Στην πορεία όλα θα μπουν σε σειρά. Δε χρειάζεται να εγκαταλείψεις ότι κάνεις. Δες τα δεδομένα και ζητείστε βοήθεια. Εγώ το έκανα μεγάλη το δικο μου και απομονωθηκαμε με τον σύζυγο να το μεγαλώνουμε, οι δικοί μας σε ηλικία 80 και μάλλον χρειάζονται βοήθεια πάρα μπορούν να προσφέρουν. Θα ήθελα αν είχα βρει τον άνθρωπο μου να είχα κάνει μωρό μικρότερη. Δε θα καταλάβεις για πότε θα ξεπεταχτει. Θα χαρούν και οι δικοί σας να σας βοηθήσουν. Το μόνο αρνητικό είναι όσο βοηθούν παρεμβαίνουν αλλά σε αυτή τη φάση κοίτα να δεχτείς κάθε βοήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Στη θέση σου θα ξεκινούσα με το να γνωριστουν οι οικογένειες σας, θα τους έβαζα κάτω και θα εξηγούσα την κατάσταση. Στην πορεία καλό θα είναι να αποφασίσετε να υπάρξει μια δέσμευση πχ γάμος, σύμφωνο συμβίωσης οτιδήποτε για να καλύπτεται το μωρό και οι δύο. Ακολουθεί η ενοικίαση ενός σπιτιού για εσάς. Θα χρειαστείς οικονομική βοήθεια από τους δικούς σου. Μίλησε μαζί τους. Είσαι μικρή, λογικά οι γονείς σου είναι νέοι, όταν γεννηθεί το μικρό θα έχεις πρακτική βοήθεια. Στην πορεία όλα θα μπουν σε σειρά. Δε χρειάζεται να εγκαταλείψεις ότι κάνεις. Δες τα δεδομένα και ζητείστε βοήθεια. Εγώ το έκανα μεγάλη το δικο μου και απομονωθηκαμε με τον σύζυγο να το μεγαλώνουμε, οι δικοί μας σε ηλικία 80 και μάλλον χρειάζονται βοήθεια πάρα μπορούν να προσφέρουν. Θα ήθελα αν είχα βρει τον άνθρωπο μου να είχα κάνει μωρό μικρότερη. Δε θα καταλάβεις για πότε θα ξεπεταχτει. Θα χαρούν και οι δικοί σας να σας βοηθήσουν. Το μόνο αρνητικό είναι όσο βοηθούν παρεμβαίνουν αλλά σε αυτή τη φάση κοίτα να δεχτείς κάθε βοήθεια. 

Δεν είναι απαραίτητο να παρεμβαίνουν αν βάλεις σωστά όρια. Εμείς πχ που τα έχουμε βάλει δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα από την αρχή . 

Να μην δεχτείς κάθε βοήθεια αν δεν είναι με τους δικούς σου όρους. Καλύτερα να μπούνε τα όρια από την αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! 

Εγώ μια δεκαετία μεγαλύτερη τώρα προσπαθώ για ένα μωράκι.. και απογοητεύομαι που δεν είναι εύκολο να γίνει άμεσα.

Σίγουρα οι γονείς θα βοηθήσουν δεν θα σας αφήσουν έτσι! Προχωρήστε αγαπημένοι και ΜΑΖΙ!  Δεν είναι απαραίτητο να μην συνεχίσεις την καριέρα σου και την δουλειά σου.. Βήμα βήμα και όλα θα γίνουν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...