Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τρισωμια 16 μετά απο λήψη τροφοβλαστης


Ζωή71

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες!! Εκανα λήψη τροφοβλαστης(μετα από άριστη αυχενικη και κακό papp a) πριν 2 εβδομάδες και με ενημέρωσαν για τα πρώτα αποτελέσματα ότι ήταν ολα καλα και σήμερα με ενημερώνουν για αυξημένα χρωμοσώματα τρισωμιας 16 και ότι πρέπει να κάνω ΚΑΙ αμνιοπαρακέντηση. Δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνουν επεμβατικα διπλα αυτά; επίσης έχω διαβάσει ότι όταν βγαίνουν καλα τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλαστης είναι σχεδόν απίθανο να αλλάξουν μετά. Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ζωή71 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες!! Εκανα λήψη τροφοβλαστης(μετα από άριστη αυχενικη και κακό papp a) πριν 2 εβδομάδες και με ενημέρωσαν για τα πρώτα αποτελέσματα ότι ήταν ολα καλα και σήμερα με ενημερώνουν για αυξημένα χρωμοσώματα τρισωμιας 16 και ότι πρέπει να κάνω ΚΑΙ αμνιοπαρακέντηση. Δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνουν επεμβατικα διπλα αυτά; επίσης έχω διαβάσει ότι όταν βγαίνουν καλα τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλαστης είναι σχεδόν απίθανο να αλλάξουν μετά. Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Γεια σου! Τα πρωτα αποτελεσματα αφορουν στις συνηθεις τρισωμιες (21,18 και 13 καθως και για φυλογενετικες ανωμαλιες). Μετα απο 2 βδομαδες που βγαινουν ολες οι αναλυσεις κ γινεται ελεγχος του καρυοτυπου σε ενημερωνουν αν βγει κατι κ στα υπολοιπα χρωμοσωματα. Οταν λενε οτι εχεις αυξημενα χρωμοσωματα 16 τι ακριβως εννοουν; Εχεις τρισωμια 16 πχ; Ή σε πολλα κυτταρα βρηκαν ανωμαλιες στο 16 ενω σε αλλα οχι; Δεν ειναι σιγουροι δηλαδη; Υπηρχε καποιο θεμα στη ληψη του υλικου; Η αμνιοπαρακεντηση ειναι θεμιτο να γινεται λιγο πιο μετα, γυρω στη 16η βδομαδα. Αλλα οσο προχωρα η κυηση σε περιπτωση ανωμαλιων, ειναι δυσκολη η διακοπη κυριως για ψυχολογικους λογους. Μιλα με το γενετιστη ωστε να σε διαφωτισει επι του θεματος. Ευχομαι ολα να πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Sofia33 και σε ευχαριστώ για την απόκριση! Με ενημέρωσαν χθες οτι τα τελικά αποτελέσματα δεν έχουν ολοκληρωθεί ακομα και βρίσκονται κάπου στο ενδιάμεσο και ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χρωμοσώματα τρισωμιας 16 και ότι αν βγουν έτσι και τα τελικά ίσως δεν χρειαστεί και η αμνιοπαρακέντηση (την οποία είπαν δεν θα μου χρεωναν) και να προχωρήσουμε σε διακοπή. Μου φαίνεται παράλογο αυτό και δεν ξέρω πως να προχωρήσω έχω τρελαθεί κάτι δεν μου κολλάει σε ολα αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ζωή71 είπε:

Καλημέρα @Sofia33 και σε ευχαριστώ για την απόκριση! Με ενημέρωσαν χθες οτι τα τελικά αποτελέσματα δεν έχουν ολοκληρωθεί ακομα και βρίσκονται κάπου στο ενδιάμεσο και ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χρωμοσώματα τρισωμιας 16 και ότι αν βγουν έτσι και τα τελικά ίσως δεν χρειαστεί και η αμνιοπαρακέντηση (την οποία είπαν δεν θα μου χρεωναν) και να προχωρήσουμε σε διακοπή. Μου φαίνεται παράλογο αυτό και δεν ξέρω πως να προχωρήσω έχω τρελαθεί κάτι δεν μου κολλάει σε ολα αυτά. 

Η αλήθεια είναι ότι στα λένε λίγο περίεργα. Έχω κάνει 4 φορές λήψη τροφοβλάστη για μεσογειακή αναιμία κ είχα ξεκάθαρα αποτελέσματα. Στα δύο μωράκια μάλιστα που ήταν υγιή προχωρήσαμε με το ίδιο υλικό σε καρυότυπο ζεύγους για τα σύνδρομα όπου πάλι μας έδωσαν οριστικά αποτελέσματα χωρίς να μας παραπέμψουν σε αμνιοπαρακέντηση. Επίσης τι εννοούν δωρεάν; Η διαδικασία στο να σου πάρουν πάλι γενετικό υλικό για να το εξετάσουν κοστίζει πολύ. Τόσο large είναι αυτό το εργαστήριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Η αλήθεια είναι ότι στα λένε λίγο περίεργα. Έχω κάνει 4 φορές λήψη τροφοβλάστη για μεσογειακή αναιμία κ είχα ξεκάθαρα αποτελέσματα. Στα δύο μωράκια μάλιστα που ήταν υγιή προχωρήσαμε με το ίδιο υλικό σε καρυότυπο ζεύγους για τα σύνδρομα όπου πάλι μας έδωσαν οριστικά αποτελέσματα χωρίς να μας παραπέμψουν σε αμνιοπαρακέντηση. Επίσης τι εννοούν δωρεάν; Η διαδικασία στο να σου πάρουν πάλι γενετικό υλικό για να το εξετάσουν κοστίζει πολύ. Τόσο large είναι αυτό το εργαστήριο;

Καποιες φορες τα κυτταρα που συλλεγονται απο την τροφοβλαστη δεν ειναι καλης ποιοτητας, οποτε πεφτει κ η ακριβεια στο αποτελεσμα. Αυτο το «δωρεαν» μου μυριζεται οτι κατι λαθος εχει γινει εκ μερους τους ισως οποτε κ αλλοιωθηκε το υλικο(??). Οσον αφορα τωρα στις τρισωμιες, ειναι απο τα πρωτα πραγματα που φαινονται σε εναν καρυοτυπο! Θελω να πω οτι ειναι σχετικα ευκολο να δουν αν υπαρχει τρισωμια σε καποιο χρωμοσωμα. Θαρρω οτι το υλικο που συλλεχθηκε δεν ειναι ποιοτικο.

Συνηθως ομως τα αποτελεσματα ειναι τελεσιδικα.

την συλλογη ποιος στην εκανε; Πιστοποιημενος εμβρυολογος; Το εργαστηριο ειναι συνεργαζομενο με τον εμβρυολογο; Προσπαθω να σκεφτω τι θα εκανα στη θεση σου… ισως να εκανα δευτερη φορα τροφοβλαστη. Δεν ξερω αν αντεχα να περιμενω μεχρι την αμνιο. Εχω κανει αμνιο, λογω οριακης αυχενικης, κ οφειλω να πω οτι εκεινες οι μερες μεχρι τα αποτελεσματα εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου απο το αγχος. 
δεν ξερω ρε κοριτσι….μιλα κ με το γιατρο σου….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μενα αυτό το δωρεάν @zeta. @sofia33 μου φάνηκε περίεργο γιατί ο γιατρός μου είπε το κόστος και είναι αρκετά υψηλό. Το εργαστήριο που τα ανέλαβε συνεργαζεται με το ιατρείο που πηγα κ εκανα την αυχενικη και την τροφοβλαστη αυτοί μου έβγαλαν και την papp a. Τα οριστικά αποτελέσματα έδειξαν ότι υπάρχει τρισωμια 16 και χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν είναι στον πλακούντα ή στο έμβρυο. Άλλος ένας μήνας άγχους και στεναχωριας. Επίσης τροφοβλαστη μέχρι πότε μπορώ να κανω γνωρίζετε; γιατί είμαι στην 15 εβδομάδα οπότε μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω υπομονή για την αμνιοπαρακέντηση πια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ζωή71 είπε:

Και μενα αυτό το δωρεάν @zeta. @sofia33 μου φάνηκε περίεργο γιατί ο γιατρός μου είπε το κόστος και είναι αρκετά υψηλό. Το εργαστήριο που τα ανέλαβε συνεργαζεται με το ιατρείο που πηγα κ εκανα την αυχενικη και την τροφοβλαστη αυτοί μου έβγαλαν και την papp a. Τα οριστικά αποτελέσματα έδειξαν ότι υπάρχει τρισωμια 16 και χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν είναι στον πλακούντα ή στο έμβρυο. Άλλος ένας μήνας άγχους και στεναχωριας. Επίσης τροφοβλαστη μέχρι πότε μπορώ να κανω γνωρίζετε; γιατί είμαι στην 15 εβδομάδα οπότε μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω υπομονή για την αμνιοπαρακέντηση πια... 

Τροφοβλάστη γίνεται μέχρι την 15η εβδομάδα κ από την 16η αμνιοπαρακέντηση. Γιατί σου είπαν να περιμένεις ένα μήνα; Πάρε κορίτσι μου κ δεύτερη γνώμη για να είσαι σίγουρη κ δείξε τα αποτελέσματα που φαντάζομαι ότι σου έστειλαν. Εγώ είχα κάνεις τις λήψεις σε εμβρυολόγο στη Θεσσαλονίκη όπου συνεργάζεται με το εργαστήριο ATG που ξέρω ότι έχει εργαστήρια κ στην Αθήνα. Εύχομαι να είναι καλά το μωράκι σου κ να μπορέσεις να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου❤️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ζωή71 είπε:

Και μενα αυτό το δωρεάν @zeta. @sofia33 μου φάνηκε περίεργο γιατί ο γιατρός μου είπε το κόστος και είναι αρκετά υψηλό. Το εργαστήριο που τα ανέλαβε συνεργαζεται με το ιατρείο που πηγα κ εκανα την αυχενικη και την τροφοβλαστη αυτοί μου έβγαλαν και την papp a. Τα οριστικά αποτελέσματα έδειξαν ότι υπάρχει τρισωμια 16 και χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν είναι στον πλακούντα ή στο έμβρυο. Άλλος ένας μήνας άγχους και στεναχωριας. Επίσης τροφοβλαστη μέχρι πότε μπορώ να κανω γνωρίζετε; γιατί είμαι στην 15 εβδομάδα οπότε μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω υπομονή για την αμνιοπαρακέντηση πια... 

οριστε;;;;;;;;;;ο πλακουντας δημιουργειται απο την ιδια σειρα κυτταρων που δημιουργειται κ το κυημα!!!!! Δεν ειναι δυνατον να εχει ο πλακουντας τρισωμια κ το κυημα οχι! Θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε!!!! 
οχι, τροφοβλαστη δε θα ξανακανεις, ειναι μεχρι την 14η βδομαδα. Η ιδανικη βδομαδα για αμνιο ειναι η 17-18. 
Κανε μια αμνιο την αλλη βδομαδα. Και οντως, εγω ειχα πληρωσει για την αμνιο (με μοριακο καρυοτυπο) το ποσο των 600€. ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ να στην κανουν τσαμπα!!!! Προσεχε σε ποιον θα πας. Να ειναι πιστοποιημενος εμβρυολογος. Να το ψαξεις το ονομα στο google που εχει τους πιστοποιημενους. 
παντως πρωτη φορα τα ακουω αυτα που σου συμβαινουν!! 
ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου ολα να ειναι ενα λαθος εξαρχης και το μωρακι σου να ειναι μια χαρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ  κορίτσια ελπίζω ολα να πάνε καλά για να τελειώσει αυτό το άγχος!! @Zeta.Μάλλον πηγαίνουμε στο ιδιο κέντρο για τις εξετάσεις κ εμένα από εκεί μου έρχονται τα αποτελέσματα από εκείνο το εργαστήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...