Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ψυχολογία απέναντι στην ανακοίνωση για παιδι


Recommended Posts

Παρακολουθοντας την ανταπόκριση των μελών στο forum (αυτό και άλλα), διαπιστώνω το εξης: Αν ανακοινώσεις πως κατάφερες κάτι, προτρέχει η αμφισβητηση / ζήλια / υποτίμηση της προσπάθειας (π.χ.  πως μπόρεσες τόσο γρήγορα να μείνεις έγκυος - ποιος γιατρός κάνει θαύματα?, σιγά μη προχωρήσουν τα πολλά ωάρια σε βλαστοκυστες,...). Αν δεν καταφέρεις να προχωρήσει η διαδικασία /  κύηση, ξαφνικά αποκτάς "φίλες". Μήπως ίσως είναι πιο εύκολο να κρίνει κάποιος από το να χαρεί ή απλά γιατί δεν αισθάνεται έτσι μονος στη μιζέρια του? Απλές σκέψεις κάνω, ως αργοσχολη που ψυριζει το κάθε τι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μπεμπεδοσκονη είπε:

Παρακολουθοντας την ανταπόκριση των μελών στο forum (αυτό και άλλα), διαπιστώνω το εξης: Αν ανακοινώσεις πως κατάφερες κάτι, προτρέχει η αμφισβητηση / ζήλια / υποτίμηση της προσπάθειας (π.χ.  πως μπόρεσες τόσο γρήγορα να μείνεις έγκυος - ποιος γιατρός κάνει θαύματα?, σιγά μη προχωρήσουν τα πολλά ωάρια σε βλαστοκυστες,...). Αν δεν καταφέρεις να προχωρήσει η διαδικασία /  κύηση, ξαφνικά αποκτάς "φίλες". Μήπως ίσως είναι πιο εύκολο να κρίνει κάποιος από το να χαρεί ή απλά γιατί δεν αισθάνεται έτσι μονος στη μιζέρια του? Απλές σκέψεις κάνω, ως αργοσχολη που ψυριζει το κάθε τι. 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό... Ως μέλος του φόρουμ στην εξωσωματική που πέτυχα "εύκολα" δλδ έδωσα αρκετά ωαρια, πήρα βλαστοκυστες κ έπιασε με την πρώτη ετ (άρα για εξωσωματική εύκολα) πήρα πολλή στήριξη, χαρά κ αισιοδοξία από τα μέλη του φόρουμ. Έκανα εδώ φίλες που πιστεύω θα τις έχω για μια ζωή γιατί μας ένωσε ο αγωνας κ η χαρά της μιας για την άλλη. 

Στη φυσική σύλληψη όσο τουλάχιστον προσπαθούσα αλλά κ όσο παρακολουθώ πάλι βλέπω ειλικρινή χαρά κ υποστήριξη αλλά οκ ας μιλήσουν τα κορίτσια που τα κατάφεραν φυσιολογικα καθώς δεν έχω εμπειρία επιτυχίας!

Πάντα θα βρεθεί κ το στραβόξυλο αλλά δεν είναι ο κανόνας δεν το πιστεύω αυτό ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2022 at 2:40 ΜΜ, ο/η Μπεμπεδοσκονη είπε:

Παρακολουθοντας την ανταπόκριση των μελών στο forum (αυτό και άλλα), διαπιστώνω το εξης: Αν ανακοινώσεις πως κατάφερες κάτι, προτρέχει η αμφισβητηση / ζήλια / υποτίμηση της προσπάθειας (π.χ.  πως μπόρεσες τόσο γρήγορα να μείνεις έγκυος - ποιος γιατρός κάνει θαύματα?, σιγά μη προχωρήσουν τα πολλά ωάρια σε βλαστοκυστες,...). Αν δεν καταφέρεις να προχωρήσει η διαδικασία /  κύηση, ξαφνικά αποκτάς "φίλες". Μήπως ίσως είναι πιο εύκολο να κρίνει κάποιος από το να χαρεί ή απλά γιατί δεν αισθάνεται έτσι μονος στη μιζέρια του? Απλές σκέψεις κάνω, ως αργοσχολη που ψυριζει το κάθε τι. 

Είμαι ενεργό μελος απο το 2020 κ αν και τα καταφερα στα 42 μου με τη 3η προσπαθεια εξωσωματικης  εξακολουθω μεχρι και σημερα να στηρίζω οποτε βρω χρονο & να βοηθαω με τις οποιες γνωσεις απέκτησα αυτα τα χρονια .επισης βλεπω θετικη ανταποκριση απο πολλες κοπελες κ στηριξη  σε άλλες και δεν εχω διαπιστώσει κατι τετοιο που γραφεις ουτε στο συγκεκριμενο φορουμ αλλα ουτε και σε ενα αλλο αντιστοιχο γνωστο.πραγματικα λυπαμαι  ειλικρινα αν  αισθάνθηκες ετσι ή διαπίστωσες τετοιες « συμπεριφορες»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2022 at 2:40 ΜΜ, ο/η Μπεμπεδοσκονη είπε:

Παρακολουθοντας την ανταπόκριση των μελών στο forum (αυτό και άλλα), διαπιστώνω το εξης: Αν ανακοινώσεις πως κατάφερες κάτι, προτρέχει η αμφισβητηση / ζήλια / υποτίμηση της προσπάθειας (π.χ.  πως μπόρεσες τόσο γρήγορα να μείνεις έγκυος - ποιος γιατρός κάνει θαύματα?, σιγά μη προχωρήσουν τα πολλά ωάρια σε βλαστοκυστες,...). Αν δεν καταφέρεις να προχωρήσει η διαδικασία /  κύηση, ξαφνικά αποκτάς "φίλες". Μήπως ίσως είναι πιο εύκολο να κρίνει κάποιος από το να χαρεί ή απλά γιατί δεν αισθάνεται έτσι μονος στη μιζέρια του? Απλές σκέψεις κάνω, ως αργοσχολη που ψυριζει το κάθε τι. 

Καλημέρα και από εμένα. Όταν ξεκίνησα στο φόρουμ επειδή έμαθα τι εξετάσεις χρειάζονται για να τσεκάρεις τη γονιμότητα σου από τα κορίτσια είχα σκάσει που ο σύζυγος δεν συνεργαζόταν. Όταν είδα θετικό τεστ το ανέβασα αμέσως εδώ και μέσα σε όλες τις ευχές δέχτηκα και ερωτήσεις για τις επαφές κλπ. Και κατάλαβα ότι όλες είμαστε σε έναν αγώνα και σε αυτόν εμπλέκονται πολλές ειδικότητες ιατρών και μας μεταφέρουν φυσικά πολλές πληροφορίες που αν δεν είσαι ιατρός σε στρεσαρουν. Το φιλτράρισμα καμία φορά για να πάρουμε αποφάσεις είναι μέσα από τις εμπειρίες άλλων που τα κατάφεραν. Σαφώς υπάρχουν χαρακτήρες που εκφράζονται πιο απότομα αλλά αυτό συμβαίνει και στην αληθινή ζωή εκτός φόρουμ. Να σκέφτεσαι ότι ο κάθε ένας από εμάς και ιδιαίτερα εμείς οι γυναίκες πιεζομαστε τόσο κοινωνικά να αποδειξουμε ότι είμαστε ικανές να γίνουμε μάνες που φορτωνομαστε ένα σωρό αρνητικά συναισθήματα όταν αυτό δε γίνεται γρήγορα. Δεν είναι τόσο θέμα ζήλιας ή κακιας αλλά της θυματοποιησης μας αφού η απόκτηση παιδιού καθιστά τη γυναίκα γόνιμη άρα και χρήσιμη δυστυχώς στο μυαλό κάποιων. Να προσπαθείς να βλέπεις τα κορίτσια ως ένα σύνολο εμπειριών που εκφράζονται. Κάποιες έχουν χάσει παιδιά, άλλες έχουν κάνει 10 εξωσωματικες και δεν τα έχουν καταφέρει, άλλες απεβαλαν ξαφνικά. Ο πόνος σε αλλάζει αλλά έχουμε έναν κοινό αγώνα. Με κατανόηση όπως θα έκανες και σε μια πληγωμένη φίλη σου θα βλέπεις τις αρνητικές συμπεριφορές. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ το φόρουμ και τα αγαπώ τα κορίτσια σαν να τα ξέρω από κοντά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 22/7/2022 at 10:41 ΠΜ, ο/η evaioan είπε:

Καλημέρα και από εμένα. Όταν ξεκίνησα στο φόρουμ επειδή έμαθα τι εξετάσεις χρειάζονται για να τσεκάρεις τη γονιμότητα σου από τα κορίτσια είχα σκάσει που ο σύζυγος δεν συνεργαζόταν. Όταν είδα θετικό τεστ το ανέβασα αμέσως εδώ και μέσα σε όλες τις ευχές δέχτηκα και ερωτήσεις για τις επαφές κλπ. Και κατάλαβα ότι όλες είμαστε σε έναν αγώνα και σε αυτόν εμπλέκονται πολλές ειδικότητες ιατρών και μας μεταφέρουν φυσικά πολλές πληροφορίες που αν δεν είσαι ιατρός σε στρεσαρουν. Το φιλτράρισμα καμία φορά για να πάρουμε αποφάσεις είναι μέσα από τις εμπειρίες άλλων που τα κατάφεραν. Σαφώς υπάρχουν χαρακτήρες που εκφράζονται πιο απότομα αλλά αυτό συμβαίνει και στην αληθινή ζωή εκτός φόρουμ. Να σκέφτεσαι ότι ο κάθε ένας από εμάς και ιδιαίτερα εμείς οι γυναίκες πιεζομαστε τόσο κοινωνικά να αποδειξουμε ότι είμαστε ικανές να γίνουμε μάνες που φορτωνομαστε ένα σωρό αρνητικά συναισθήματα όταν αυτό δε γίνεται γρήγορα. Δεν είναι τόσο θέμα ζήλιας ή κακιας αλλά της θυματοποιησης μας αφού η απόκτηση παιδιού καθιστά τη γυναίκα γόνιμη άρα και χρήσιμη δυστυχώς στο μυαλό κάποιων. Να προσπαθείς να βλέπεις τα κορίτσια ως ένα σύνολο εμπειριών που εκφράζονται. Κάποιες έχουν χάσει παιδιά, άλλες έχουν κάνει 10 εξωσωματικες και δεν τα έχουν καταφέρει, άλλες απεβαλαν ξαφνικά. Ο πόνος σε αλλάζει αλλά έχουμε έναν κοινό αγώνα. Με κατανόηση όπως θα έκανες και σε μια πληγωμένη φίλη σου θα βλέπεις τις αρνητικές συμπεριφορές. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ το φόρουμ και τα αγαπώ τα κορίτσια σαν να τα ξέρω από κοντά. 

Σωστά!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...