Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ονομα μωρου


manoyla

Recommended Posts

mpempoula16 έγραψε:

Καμία καλή ιδέα για το πώς θα μπορώ να φωνάζω την κορούλα μου, η οποία θα βαφτιστεί Αθανασία;;;;;

Φιλάκια πολλά!

Εμένα που με λένε Αθανασία με φωνάζουν, όπως θέλει ο καθένας. Σίσσυ (που το προτιμώ γιατί με φώναζε έτσι από μικρή η αγαπημένη μου γιαγιούλα), Σία (άθλιο), Νάσω (πολύ αγορίστικό). Από κάποια στιγμή άρχισα να συστήνομαι και εγώ με το βαπτιστικό μου, καθώς θεωρώ πασέ τα υποκοριστικά. Εξάλλου το Αθανασία είναι όνομα με ουσία και βάθος :laugh: Πάντως Τα πιο ωραία υποκοριστικά που έχω βρει για το όνομα είναι Νάσυ, Νάσια, Θάνια και Σίσσυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας..Κι εγώ Νάσια σκεφτόμουν, καθώς όλα τα υπόλοιπα δεν μου αρέσουν καθόλου...Το υποκοριστικό το θέλω, γιατί δε μου πολυαρέσει το Αθανασία σαν όνομα...Αν και θα συμφωνήσω μαζί σου Σισσιώ μου ότι έχει βαθύ νόημα το ονοματάκι σου...Τελοσπάντων, σημασία έχει να είναι ΓΕΡΗ η μπεμπούλα μου και να έρθει με τον καλό στον κόσμο κι ας τη λένε και Αφροξυλάνθη....:P :P

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας..Κι εγώ Νάσια σκεφτόμουν, καθώς όλα τα υπόλοιπα δεν μου αρέσουν καθόλου...Το υποκοριστικό το θέλω, γιατί δε μου πολυαρέσει το Αθανασία σαν όνομα...Αν και θα συμφωνήσω μαζί σου Σισσιώ μου ότι έχει βαθύ νόημα το ονοματάκι σου...Τελοσπάντων, σημασία έχει να είναι ΓΕΡΗ η μπεμπούλα μου και να έρθει με τον καλό στον κόσμο κι ας τη λένε και Αφροξυλάνθη....:P :P

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

κορίτσια ψαχνοντας κάτι, βρήκα αυτό το link κ ειπα να το ανεβάσω ...μου φάνηκε ενδιαφέρον για όσες δεν εχετε αποφασίσει ακόμα για το όνομα.....φιλάκια

http://www.eortologio.gr/data/mixed_names.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες σας.:)

Επανέρχομαι στο θέμα του ονόματος γιατί αυτές τις μέρες που βρεθήκαμε περισσότερο οικογενειακά προέκυψαν διάφορα με το όνομα του μπεμπούλη μου και θα ήθελα ειλικρινά τη γνώμη σας για το πως να το χειριστώ γιατί ειλικρινά δεν αντέχω πια...

Σας είχα πει ότι δεν θέλω να βγάλω το όνομα του πεθερού μου΄και οι λόγοι είναι πολλοί:

-Δε συμφωνώ με ΄την παράδοση το παιδί να παίρνει το όνομα του παππού

Ακόμα και αν έλεγα να τηρήσω την παράδοση (για να ευχαριστήσω τους άλλους)

-Δεν μου αρέσει το όνομα

Αλλά το κυριότερο βρε κορίτσια είναι ότι για συμπεριφορές και πράγματα που έχουν ειπωθεί από την αρχή της γνωριμίας μας με τον έρωτά μου και με αποκορύφωμα τώρα με τον ερχομό του παιδιού έχω πικραθεί τόσο πολύ από τη συμπεριφορά των γονιών του που δεν υπάρχει ούτε και ο λόγος "δε μου αρέσει το όνομα αλλά είναι ένας καταπληκτικός άνθρωπος ο πεθερός μου και επομένως δεν πειράζει"

Να σημειώσω ότι ο έρωτάς μου μετά από μια εκ βαθέων συζήτηση και αφού το έβγαλα από μέσα μου όλα αυτά που με βασάνιζαν μου δίνει δίκιο. Όμως και οι δυο προσπαθούμε να κρατάμε της σχέσεις με τους γονείς σε ένα "πολιτισμένο επίπεδο" και να μην τους δίνουμε σημασία.

Το πρόβλημά μου είναι αφενός οι τρίτοι (συγγενείς, γνωστοί κλπ) που θεωρούν δεδομένο ότι θα ακολουθήσουμε την παράδοση και χωρίς εμείς να έχουμε πει τίποτα τώρα΄που αρχίσαμε να βγαίνουμε και λόγω γιορτών βρεθήκαμε με τις οικογένειες, από μόνοι τους άποκαλούν το παιδί με το όνομα του πεθερού μου!!!

Και καλά στη δική μου οικογένεια τους είπα ότι δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα με την οικογένεια του συζύγου τί κάνουμε;;

Όταν είπα στον έρωτα ότι πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε αυτό (τότε έγινε και η "εκ βαθέων συζήτηση" μου είπε τα εξής: Ναι με καταλαβαίνει και στα περισσότερα σημεία μου δίνει δίκιο. Αλλά θεωρεί το όνομα του παιδιού κάτι ξεχωριστό από το τη συμπεριφορά του πατέρα του και ότι αισθάνεται υποχρεωμένος να ακολουθήσει την παράδοση παρόλο που ούτε σε εκείνον αρέσει το όνομα αυτό. :huh:

Τί να του πεις τώρα;;;

Ειλικρινά σας λέω προσπάθησα να το δω διαφορετικά το θέμα αλλά δεν μπορώ. Στενοχωριέμαι και μόνο που το σκέφτομαι, φανταστείτε να το ζήσω κιόλας, να πάω στην εκκλησία και να βγάλω τον πεθερό μου ύστερα από όλα αυτά!!

Έπρεπε να το έχουμε ξεκαθαρίσει από πριν αυτό το ξέρω. Όμως, προσπάθησα 3 χρόνια για αυτό το παιδί και μετά από μια δύσκολη εγκυμοσύνη το τελευταίο που σκεφτόμουν ήταν πως θα το βαφτίσω...

Sorry, για το μεγάλο post αλλα ειλικρινά αυτό το θέμα με έχει καταβάλλει και δεν ξέρω τί να κάνω πια. Δηλαδή, η λύση είναι πάλι να μη μιλήσω και να κουβαλάω αυτή την πίκρα μέσα μου για να μη δημιουργηθούν σχόλια ή για να ευχαριστήσω τους τρίτους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dorothy23 σε καποιο σημειο του post γραφεις......

Έπρεπε να το έχουμε ξεκαθαρίσει από πριν αυτό το ξέρω. Όμως, προσπάθησα 3 χρόνια για αυτό το παιδί και μετά από μια δύσκολη εγκυμοσύνη το τελευταίο που σκεφτόμουν ήταν πως θα το βαφτίσω......

η γνωμη μου ειναι απο τη στιγμη που εκανες ενα μεγαλο αγωνα για να εχεις αυτο το υπεροχο πλασματακι στην αγκαλια σου,καλο θα ειναι να προσπαθησεις να δωσεις το συζυγο σου να καταλαβει τους λογους για τους οποιους δε θελεις να δωσεις αυτο το ονομα κ να βρειτε μαζι μια λυση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟ ΑΓΟΡΙ Κ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΒΓΕΙ ΕΝΑ Κ ΕΝΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΩΝ ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ ΜΟΥ. ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dorothy23 έγραψε:

Να σημειώσω ότι ο έρωτάς μου μετά από μια εκ βαθέων συζήτηση και αφού το έβγαλα από μέσα μου όλα αυτά που με βασάνιζαν μου δίνει δίκιο. Όμως και οι δυο προσπαθούμε να κρατάμε της σχέσεις με τους γονείς σε ένα "πολιτισμένο επίπεδο" και να μην τους δίνουμε σημασία.

Το πρόβλημά μου είναι αφενός οι τρίτοι (συγγενείς, γνωστοί κλπ) που θεωρούν δεδομένο ότι θα ακολουθήσουμε την παράδοση και χωρίς εμείς να έχουμε πει τίποτα τώρα΄που αρχίσαμε να βγαίνουμε και λόγω γιορτών βρεθήκαμε με τις οικογένειες, από μόνοι τους άποκαλούν το παιδί με το όνομα του πεθερού μου!!!

Ασ'τους να λένε! Φαντάσου έκπληξη αν αποφασίσετε να το πείτε διαφορετικά από αυτό που περιμένουν!!!

Ακριβώς το ίδιο!

[/quote:1vpoqb7q]

Κάτι μου λέει ότι δε θέλει πολύ ο άντρας σου να συμφωνήσει να βγάλετε ένα ουδέτερο όνομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και εγώ ακόμα δεν είμαι στο στάδιο επιλογής ονόματος θα σας πω την άποψη μου.Το θεωρώ ένα πολύ όμορφο όνομα αλλα μονοοταν δεν δημιουργουνται προβληματα.Δηλαδη θα μου αρεσε καλυτερα τα παιδια μου να επιλεξουν το ονομα μου για τα παιδια τους γιατι το θέλουν,παρα να τους απειλησω,να τους πιεσω ή να δημιουργησω θεμα.:) Τα ονοματα που εχουν οι γονεις και τα πεθερικα μου ειναι Οδυσσεας-Bridget,Δημητρης-Νεφελη.Ισως επιλεξουμε καποια απο αυτα για τα νινακια μας:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέο μέλος. Και εγώ ως πρωτομάνα αντιμετωπίζω - σιγά μην γλίτωνα - θέμα με το όνομα του παιδιού μου. Ο Θεός μας χαρισε προ 2,5 μηνών περίπου ένα αγοράκι. Μαλώνω με τον άνδρα μου για το όνομα. Θέλουμε να τιμήσουμε τον πατέρα του Χρήστος - Νήφων, αλλά δεν συμφωνώ να ονομάσουμε το παιδί με ένα όνομα (Χρήστος συγκεκριμένα) που έχει ήδη δοθεί σε ένα άλλο εγγόνι του (παιδι του κουνιάδου μου).Δεν είμαι υπέρ του να ονομάζονται όλα τα πρώτα ξαδέρφια, αγόρια ή κορίτσια, με το ίδιο όνομα, λες και χάθηκαν τα άλλα ονόματα.Ο πεθερός μου προτιμά το Χρήστος.Εγώ μάλλον το Νήφων, που δεν έχει δοθεί και παρόλο που είναι σπάνιο και καλογερικό, αλλά ο άνδρας μου θέλει να κάνει το χατήρι του πατέρα του. Βέβαια, είναι καλοί άνθρωποι και μας έχουν σταθεί.

Η αποψή σας ποιά είναι?:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diskola mas bazeis,,,xixi

ase ti thelei o petheros sou mathews....

esi k o antras sou ti thelete exei simasia....

to ksero pos eimnai spastiko na exei mpei to onoma tou petherou k na ksanampainei...

me sizitisi sti sizitisi elpizo na kataliksete..gero na einai k to onoma ,,,,,

to deytero diko sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thanks Thouli για την άμεση ανταπόκριση, αλλά μακάρι να συμφωνούσαμε με τον άνδρα μου , που γενικα είναι ισχυρογνώμων.Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά μου φαίνεται πως το αγόρι μου έρχεται δευτερος αν ξαναπάρει το ίδιο όνομα.Anyway, το Νήφων πως σας ακούγεται?Ειλικρινά, όμως???:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mathews πότε γιορτάζει ο Νήφων; Μου έχει ξεφύγει το συγκεκριμένο όνομα! Είναι άγιος-μάρτυρας; Πάντως και το Χρήστος είναι το όνομα του Χριστού και θα ΄χαροποιήσετε και τους παππούδες! Αν είναι σωστοί όπως λές, εγώ προσωπικά θα τους έκανα το χατήρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Αγ Νήφων γιορτάζει στις 11 Αυγούστου (Επίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως)και άλλη μια γιορτή στις 23 Δεκεμβρίου (Νήφων Κύπρου).Σημαίνει, δε προσέχω, καλλιεργώ τον εσωτερικό μου κόσμο, την αρετή γενικότερα (από το νήφω).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλιστα! Πραγματικά πρώτη φορά πιάστηκα αδιάβαστη! Ωραίο Όνομα mathews! Και εγώ αν είχα αγοράκι κάποιο πρωτότυπο Ορθόδοξο θα επέλεγα! Όμως αυτό που εμένα θα με προβλημάτιζε(φυσικά πολλοί θα γελάσουν ή θα κοροιδέψουν) είναι ότι γιορτάζει μέσα στις νηστείες και μάλιστα των Χριστουγέννων και του 15 Αύγουστου! Εγώ προσωπικά πάντα για να μην παρεξηγηθώ το σκέφτομαι, γιατί δεν θέλω να γιορτάζω και να κερνάω μη αρτήσιμα σε τέτοιες περιόδους! Επίσης και το ίδιο το παιδί δεν θα προετοιμάζεται για τη γιορτή του! Εμείς την μπέμπα θα την πούμε Αλεξάνδρα και θα την γιορτάζουμε 29 Μάη, Α.Αλεξάνδρου πατριάρχη Αλεξανδρείας. Ήθελα να τιμώ τον Άγιο Αλέξανδρο εν Πύνδη λόγω της Πόλης μου, αλλά δυστυχώς είναι μέσα σε νηστεία. Βέβαια αυτά είναι απόψεις! Πάντως είναι πολύ ωραίο όνομα! Βέβαια και το Χρήστος είναι τ'όνομα του Χριστού, θα γιορτάζεται Χριστούγεννα! Εγώ πάντως θα έβαζα και τα δύο ονόματα μια και γιορτάζουν κοντά αλλά το θέμα πάλι είναι πως θα φωνάζετε το παιδάκι. Όταν αποφασίσετε με το καλό να μας πεις! Εμένα μου αρέσει το Ρωμανός και το Χρυσόστομος! Αν έκανα αγοράκι, θα είχαμε τα ίδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mathews.doc ,αρχικά να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σου.

Το Νήφων είναι ένα σπάνιο(εγώ πρώτη φορά το ακούω;) )αλλά και όμορφο όνομα.Απο την άλλη το Χρήστος είναι και αυτό ένα πολύ ωραίο όνομα που όμως ακούγεται αρκετά.

Αφού λες σας στέκονται και δεν έχεις κανένα παράπονο,βγάλε ένα απο τα δυο ονόματα ή και τα δυο... :P

Πραγματικά και εμένα με προβλημάτισες χαχα.Ο άντρας σου τι στάση κρατάει;Ποιο απο τα δυο προτιμά;:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια… απο ότι μου είπε ο γιατρός, συνήθως όταν υπαρχει εξωμήτρια κύηση στην σάλπιγγα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια παθολογία εκεί, παρόλο που στην δίκη μου περίπτωση δεν φάνηκε στην σαλπιγγογραφια. Μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι η λαπαροσκόπηση, για να δει τι ακριβώς συμβαίνει… τελικά βρήκε ενδομητριωση! Ήμουν τυχερη στην ατυχία μου… Η δίκη μου ήταν πολύ ύπουλη δεν φαινόταν σε κανένα υπέρηχο, είχα πάει σε 4 γιατρούς. Γενικά οι πιθανότητες για εξωμητριο είναι μικρές αλλά δυστυχώς μπορεί να συμβεί.  Τώρα σχετικά με το ερώτημα εξωσωματική ΄ή όχι ακόμα, σκέφτομαι απ τη μια ότι δεν θέλω να περιμένω πάλι μήνα μήνα και να έρχονται απογοητεύσεις… μετά λέω, μήπως συμβεί κ σε εμένα το ‘θαυμα’ με φυσική σύλληψη? Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα αυτές τις ατυχίες στις 2 εμβρυομεταφορες που έκανα, μου έχει δημιουργηθεί μια φοβία, τρέμω μην μείνω έγκυος και συμβεί κάτι κακό παλι… θα συμβουλευτώ σίγουρα τον γιατρό μου απλά τα επεξεργάζομαι όλα. Α η ηλικία μου είναι 33! 
    • Καλημέρα...και εγώ αύριο ήθελα αλλα δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά ή εχουν ακόμα απεργία... οπότε θα πάω τρίτη για σίγουρα...θα κάνω και εξετάσεις μαζί... βέβαια ιδανικά θα ηταν αύριο γιατί έχω και ραντεβού στο γιατρό...αλλα δεν πειράζει! @Elk δεν το σκέφτηκα καν για ασφάλεια στη συρταριέρα...μια απλη συρταριέρα έκανα...τωρα για όταν μεγαλώσει πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω 😂  
    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...