Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ’ ένα στέφανο του Μάη Όλη η άνοιξη χωράει. Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια, οι χοροί και τα τραγούδια στα χρυσά του ήλιου καφάσια ωριμάζουν τα κεράσια. 🍒 Τα Μαγιατικα μωράκια στις κοιλίτσες μας ας τρυπωσουν 🤰🧚‍♂️🧚❣️👣


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να σας πω τον πονο μου να μου πείτε τι θα κάνατε στη θέση μου! Αν κ σαν κλασική ταυρινα εγώ είμαι πεισματάρα κ κάνω αυτό που θέλω πάντα! 
 

Εμεις στη Κύπρο οπως σας ξανά είπα έχουμε το σύστημα υγειας γεννάς καισαρικη ή φυσιολογικά με 6 ευρώ (εδώ να πω ότι δεν συμφωνώ με το ποσό - τουλάχιστον να ήταν κάτι παρά πάνω για καισαρικη)! Η γιατρος που πάω τώρα δεν είναι συμβεβλημένη με το γεσυ και θα πληρώσω κανονικά τα πάντα! Οι γονεις μου με τρέλαναν να βρω έναν γιατρο γιατί πληρώνουμε τόσα λεφτά από τους μισθούς  μας κάθε μήνα κ είναι κρίμα να πάω να τα πληρώσω όλα κανονικά! Εγώ λόγο της δουλειας μου 2 χρόνια ψάχνω γιατρο να με εμπνεύσει γιατί αν δεν με κερδίσει σαν άνθρωπο δεν πάω ούτε σαν ασθενής! Έχουν αλλάξει τα πράγματα μετά από το σύστημα ο κάθε ενας κάνει ότι θέλει, δεν βρίσκεις ραντεβού όποτε θες, πάντα έχει καθυστερήσεις στα ραντεβού! Απλά δεν βρήκα κάποιον! Είχα κλείσει ένα ραντεβού βέβαια κ το ακύρωσα τελευταία στιγμή δεν ξέρω τι με έπιασε δεν ήθελα να πάω δεν ενιωθα εμπιστοσύνη! Και δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό ότι δεν μπορώ να πάω σε ένα γιατρο απλά για να πηγαίνω και ειδικά σε ένα θέμα σαν την εγκυμοσύνη που είναι ευαίσθητο! Βέβαια τους έχουν πει εξωφρενικές τιμές τύπου 5000-6000 καισαρικη και 3000-4000 φυσική γεννά κ όλη την ώρα μου το λένε! Αλλά ρώτησα κ έμαθα ποσά στοιχίζει μου είπε η @Nandia-για μια φίλη της π γέννησε εκεί με καισαρικη πέρσι 3500 όλα μαζί! Και όσο σκέφτομαι ότι έχω ένα γάμο να κάνω που πετάμε λεφτά για ένα βράδυ δεν μου λένε τίποτα και ασχολούνται με το θέμα του παιδιού που δε με νοιάζει να δώσω ότι χρειάζεται!!! 3500 έδωσα για το νυφικό που θα το βάλω μισή μέρα σε όλη μ τη ζωή! Κ θα σκεφτώ να δώσω για το μωράκι μου;; Εσείς τι θα κάνατε; Ο άντρας μ ευτυχως λέει όπου νιωθεις εσυ δικό σου σώμα όπου θες πας! Ως τον Δεκέμβρη θα μαζέψω τόσα λεφτά για το σενάριο της καισαρικης…

Εγω σύμφωνο με αυτό που λες εγώ έκανα ένα γάμο ( οικονομικό) και δώσαμε πάλι κάποιο ποσο… όταν ειπα να πάω να γεννήσω ιδιωτικό το ίδιο και εμένα μου είπαν γιατί να πας να δώσεις τόσα λεφτά και δεν πας σε δημόσιο ; Γιατί αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να να το δώσω για να παρω πράγματα στο παιδί… λέω αφού ο γιατρός μου είναι καλός και είναι ικανοποιημένη γιατί έχω αλλάξει πολλούς γυναικολόγους πριν μεινω εγκυος και τώρα αυτός μου αρέσει έχω και γνωστές μου που έχουν πάει σε αυτόν και έμειναν ευχαριστημένες.. ρώτησα και μαία που τον ξέρει και μου είπε πολύ καλός γιατρός αλλα έχει ένα κακο είναι ακριβώς… και λέω περσυ τέτοιο καιρό έκανα τον γάμο μου και έδωσα λεφτά για να φάμε και να πάρουμε ένα χαρτι γάμου που στην τελική το είχα γιατί είχα κάνει και σύμφωνο πριν τον γάμο… και τώρα που θα φέρω το παιδί μου στον κόσμο να το σκέφτομαι; Είναι και το πρώτο που είναι και όλα άγνωστα και δεν ξέρω που παν τα 4; Ακόμα δεν έχω καταλήξει αλλα πιστεύω θα πάω στον γιατρό μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέραααα κορίτσια!!! Η αναγούλα καλά κρατάει 😁😁😁😁 και το πρησμένο στήθος!!! 💞💞💞💞💞 Αχ αντε αντε να περάσουν οι ημέρες να κάνω το τεστακι αλλά ήδη μου δίνει σημάδια.. Τέτοια αναγούλα την καταλαβαίνω την είχα στις εγκυμοσύνες μου... Αφού το πρωί έτρωγα και αναγουλιασα και σταμάτησα δεν μπόρεσα να φαω

Βρε αγάπη θα μας σκάσεις. Κάνε ένα τεστ. Για να έχεις και αναγουλα σημαίνει πως θα έχει ανέβει η χοριακή οπότε και το τεστ θα δείξει. Μη μας κρατάς άλλο σε αγωνία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Λάρνακα σιγουρα βολευει.. ειμαστε κοντα.. ειδικα εγω.. αλλα και λεμεσο ερχομαστε φτανει να βολεψει

 

αντε μακαρι να εισαι και να παρω και εγω σειρα σε λιγες μερες.. εγω νοιωθω υγρα και αναγουλες πριν σηκωθω το πρωι.. μετα θελω συνεχεια να τρωωωωωωωω

 

νομιζω εξορκισμο θα θελετε χαχαχαχαχαχαχαχαχ περα απο την πλακα τουλαχιστον ειστε καλα.. αυτο εχει σημασια.. παμε για τον επομενο μηνα δυνατα

Χαχαχαχαχαχ ναι ναι εξορκισμός και Άγιος ο θεός χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Βρε αγάπη θα μας σκάσεις. Κάνε ένα τεστ. Για να έχεις και αναγουλα σημαίνει πως θα έχει ανέβει η χοριακή οπότε και το τεστ θα δείξει. Μη μας κρατάς άλλο σε αγωνία.

Μα γκάστρωσε η @marinamanoulitsa🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ κ Θέλω τη γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα τεστ εγκυμοσύνης. Κανονικά έχω κύκλο περίπου 29 μέρες ( με απόκλιση 2 ημερών σχεδόν) περίμενα περίοδο 30/4 - 1/5 ωστόσο δεν μου έχει έρθει ακόμη..έχω κάνει συνολικά 3 τεστ κ όλα ήταν αρνητικά..( 1 clear blue και 2 IQ τεστ) το τελευταίο τεστ το έκανα χθες το πρωί κ παλι ήταν αρνητικό. Ωστόσο έχω αρκετά αέρια στην κοιλιά κ πρήξιμο καθώς  κ θερμοκρασία 36,9-37,3.. να σημειώσω ότι προσπαθούμε εδώ κ περίπου 10 μήνες με τον σύζυγό μου για παιδάκι.. λέτε να είναι αυτά συμπτώματα εγκυμοσύνης κ τα τεστ να μην ήταν αξιόπιστα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Βρε αγάπη θα μας σκάσεις. Κάνε ένα τεστ. Για να έχεις και αναγουλα σημαίνει πως θα έχει ανέβει η χοριακή οπότε και το τεστ θα δείξει. Μη μας κρατάς άλλο σε αγωνία.

Λες;;;;;; με βάζεις σε σκέψεις.. Πάντως σήμερα μεσημεριανό δεν κατάφερα να φάω 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nandia- είπε:

Μα γκάστρωσε η @marinamanoulitsa🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Χαχαχαχαχαχα 😂😂😂😆😂😂😆😆😂😆😄😄😄 Εσύ μπορεί να είσαι ήδη γκαστρωμενη χαχαχαχαχα αντε αντε να βγούνε πολλά ααααα θετικά τεστακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Λες;;;;;; με βάζεις σε σκέψεις.. Πάντως σήμερα μεσημεριανό δεν κατάφερα να φάω 😜

Λέω λέω.. κάνε γτ θα μας γκαστρωσεις όλες!! 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Λες;;;;;; με βάζεις σε σκέψεις.. Πάντως σήμερα μεσημεριανό δεν κατάφερα να φάω 😜

Άντε κάνε ένα τεστακι... κοντεύω να σκάσω εγώ από το άγχος...χαχαχα 

Θετικό θα είναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κορίτσια φέρθηκα με μεγάλη αγένεια και το μετάνιωσα αλλά βλέποντας όσα περνάμε εδώ δεν άντεξα να βουτηξω την γλώσσα στο μυαλό μου πριν μιλήσω ..σε ένα γκρουπ έγραφε μια κοπέλα πως έχει τρία παιδιά είναι έγκυος και δ θέλει άλλο παιδί γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει ….. και έτσι έψαχνε τρόπους στο εξωτερικό να κάνει έκτρωση … οκ ναι μπορεί  να τύχει αλλά γιατί να μην προσέξεις για να μην τύχει να φτάσει ατο σημείο να σκοτώσεις ένα πλάσμα …. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η SUNY είπε:

Σήμερα κορίτσια φέρθηκα με μεγάλη αγένεια και το μετάνιωσα αλλά βλέποντας όσα περνάμε εδώ δεν άντεξα να βουτηξω την γλώσσα στο μυαλό μου πριν μιλήσω ..σε ένα γκρουπ έγραφε μια κοπέλα πως έχει τρία παιδιά είναι έγκυος και δ θέλει άλλο παιδί γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει ….. και έτσι έψαχνε τρόπους στο εξωτερικό να κάνει έκτρωση … οκ ναι μπορεί  να τύχει αλλά γιατί να μην προσέξεις για να μην τύχει να φτάσει ατο σημείο να σκοτώσεις ένα πλάσμα …. 
 

Καταρχήν καταλαβαίνω ότι κ εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη με ό,τι κ αν είναι αυτό που είπες, οπότε έχεις ήδη μετανιώσει. Αν θες μπορείς να μπεις κ να γράψεις ακριβώς αυτό, μετάνιωσα που μίλησα απότομα αλλά παρασύρθηκα από το παράπονο μου. 

Από εκεί κ πέρα κ δεν το λέω για εσένα προσωπικά αλλά γενικά. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω αυτή τη σύγκριση. Σε τι θα ωφελησει εμάς που παλεύουμε για παιδί να κρατήσει ένα παιδί που δεν επιθυμεί μια άλλη γυναίκα. Θα μας το δώσει; επειδή δλδ μένει έγκυος εύκολα το χρωστάει στη ζωή να γεννάει παιδιά; συμφωνώ με το "ας  πρόσεχε" αλλά οκ τώρα έγινε. Κ ας μην συγχέουμε ένα έμβρυο με ένα μωρό. Όσο κ αν εμείς που το λαχταράμε το λατρεύουμε από την πρώτη στιγμή, ένα έμβρυο λίγων ημερών δεν είναι το ίδιο με ένα παιδί κ η έκτρωση δεν είναι φόνος. Είναι μια επιλογή πολλές φορές κ μονόδρομος (πχ σε θέματα υγείας ή κ οικονομικά θέματα). Όλοι κόπτονται μέχρι να γεννηθεί το παιδί, μετά "αν δεν μπορούσες να τα βγάλεις πέρα να μην το έκανες". Ας κρίνουμε λιγότερο ειδικά η μία την άλλη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η SUNY είπε:

Σήμερα κορίτσια φέρθηκα με μεγάλη αγένεια και το μετάνιωσα αλλά βλέποντας όσα περνάμε εδώ δεν άντεξα να βουτηξω την γλώσσα στο μυαλό μου πριν μιλήσω ..σε ένα γκρουπ έγραφε μια κοπέλα πως έχει τρία παιδιά είναι έγκυος και δ θέλει άλλο παιδί γιατί δεν μπορεί να αντεπεξέλθει ….. και έτσι έψαχνε τρόπους στο εξωτερικό να κάνει έκτρωση … οκ ναι μπορεί  να τύχει αλλά γιατί να μην προσέξεις για να μην τύχει να φτάσει ατο σημείο να σκοτώσεις ένα πλάσμα …. 
 

Όταν εγώ έκανα αποξεση επειδή ειχα παλινδρομη κυηση και έκλαιγα.. Δίπλα μου ήταν μια κυρία 41 ετών έγκυος στο τρίτο της μωρό.. Και της λέω, και εσύ το έχασες το μωρό σου;;; όχι λέει εγώ το ήθελα πολύ αλλά τώρα το μετάνιωσα δεν θέλω.. Μεγάλωσα πια!! Και απορώ, αλήθεια τώρα ;;; τι είναι και το μετανιώσες;;;; ένα ρούχο που το πας για αλλαγή;;; δεν είπα τίποτα αλλά ένιωσα απαίσια και λέω γιατί Θεέ μου;;; εγώ να θέλω τόσο πολύ ένα τρίτο παιδί να μένω έγκυος και να μου το παίρνεις πίσω.. Και αυτή να έρχεται και να το πετάει! Οπότε ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα πως ένιωσες... Αλλά δεν χρειάζεται να κρίνεις ότι και να πεις δεν θα καταλάβει γιατί δεν ήρθε ποτέ στη θέση σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Καταρχήν καταλαβαίνω ότι κ εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη με ό,τι κ αν είναι αυτό που είπες, οπότε έχεις ήδη μετανιώσει. Αν θες μπορείς να μπεις κ να γράψεις ακριβώς αυτό, μετάνιωσα που μίλησα απότομα αλλά παρασύρθηκα από το παράπονο μου. 

Από εκεί κ πέρα κ δεν το λέω για εσένα προσωπικά αλλά γενικά. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω αυτή τη σύγκριση. Σε τι θα ωφελησει εμάς που παλεύουμε για παιδί να κρατήσει ένα παιδί που δεν επιθυμεί μια άλλη γυναίκα. Θα μας το δώσει; επειδή δλδ μένει έγκυος εύκολα το χρωστάει στη ζωή να γεννάει παιδιά; συμφωνώ με το "ας  πρόσεχε" αλλά οκ τώρα έγινε. Κ ας μην συγχέουμε ένα έμβρυο με ένα μωρό. Όσο κ αν εμείς που το λαχταράμε το λατρεύουμε από την πρώτη στιγμή, ένα έμβρυο λίγων ημερών δεν είναι το ίδιο με ένα παιδί κ η έκτρωση δεν είναι φόνος. Είναι μια επιλογή πολλές φορές κ μονόδρομος (πχ σε θέματα υγείας ή κ οικονομικά θέματα). Όλοι κόπτονται μέχρι να γεννηθεί το παιδί, μετά "αν δεν μπορούσες να τα βγάλεις πέρα να μην το έκανες". Ας κρίνουμε λιγότερο ειδικά η μία την άλλη... 

ναι σίγουρα έτσι είναι κάθε μια κουβαλάει τα δικά της προβλήματα …. Και ο καθένας το βλέπει από την δίκη του σκοπιά ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Όταν εγώ έκανα αποξεση επειδή ειχα παλινδρομη κυηση και έκλαιγα.. Δίπλα μου ήταν μια κυρία 41 ετών έγκυος στο τρίτο της μωρό.. Και της λέω, και εσύ το έχασες το μωρό σου;;; όχι λέει εγώ το ήθελα πολύ αλλά τώρα το μετάνιωσα δεν θέλω.. Μεγάλωσα πια!! Και απορώ, αλήθεια τώρα ;;; τι είναι και το μετανιώσες;;;; ένα ρούχο που το πας για αλλαγή;;; δεν είπα τίποτα αλλά ένιωσα απαίσια και λέω γιατί Θεέ μου;;; εγώ να θέλω τόσο πολύ ένα τρίτο παιδί να μένω έγκυος και να μου το παίρνεις πίσω.. Και αυτή να έρχεται και να το πετάει! Οπότε ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα πως ένιωσες... Αλλά δεν χρειάζεται να κρίνεις ότι και να πεις δεν θα καταλάβει γιατί δεν ήρθε ποτέ στη θέση σου. 

Ναι το καταλαβαινω …. Και εγώ έτσι ένιωσα όταν το διάβασα … αλλά και αυτή η κοπέλα έχει τα δικά της προβλήματα που της φαίνονται βουνό όπως και για όσες επιθυμούν να αποκτήσουν παιδί και επίσης φαίνεται βουνό και ίσως δεν μπορούμε να καταλάβουμε αυτό το έχω ήδη τρία παιδιά και δεν θέλω άλλο άρα θα κάνω έκτρωση … ίσως δεν έπρεπε να την κρίνω …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Καταρχήν καταλαβαίνω ότι κ εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη με ό,τι κ αν είναι αυτό που είπες, οπότε έχεις ήδη μετανιώσει. Αν θες μπορείς να μπεις κ να γράψεις ακριβώς αυτό, μετάνιωσα που μίλησα απότομα αλλά παρασύρθηκα από το παράπονο μου. 

Από εκεί κ πέρα κ δεν το λέω για εσένα προσωπικά αλλά γενικά. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω αυτή τη σύγκριση. Σε τι θα ωφελησει εμάς που παλεύουμε για παιδί να κρατήσει ένα παιδί που δεν επιθυμεί μια άλλη γυναίκα. Θα μας το δώσει; επειδή δλδ μένει έγκυος εύκολα το χρωστάει στη ζωή να γεννάει παιδιά; συμφωνώ με το "ας  πρόσεχε" αλλά οκ τώρα έγινε. Κ ας μην συγχέουμε ένα έμβρυο με ένα μωρό. Όσο κ αν εμείς που το λαχταράμε το λατρεύουμε από την πρώτη στιγμή, ένα έμβρυο λίγων ημερών δεν είναι το ίδιο με ένα παιδί κ η έκτρωση δεν είναι φόνος. Είναι μια επιλογή πολλές φορές κ μονόδρομος (πχ σε θέματα υγείας ή κ οικονομικά θέματα). Όλοι κόπτονται μέχρι να γεννηθεί το παιδί, μετά "αν δεν μπορούσες να τα βγάλεις πέρα να μην το έκανες". Ας κρίνουμε λιγότερο ειδικά η μία την άλλη... 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνία για εμένα η εκτρωση είναι φόνος  ίσως κάποιες φορές να είναι αναγκαίος και κάποιες άλλες προτιμωτερος από μια γέννηση αλλά δεν παύει να είναι φόνος το έμβρυο δεν είναι ένα άψυχο ον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2022 at 12:06 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Είσαι τόσο αισιόδοξο κορίτσι! Εύχομαι να είσαι έτσι σε όλη σου τη ζωή, και η ζωή να σε ανταμείψει σύντομα για την υπέροχη αύρα που εκπέμπεις! 
Να ΄ζησεις το θαύμα και να φέρεις πολλά γερά και τυχερά μωρά στον κόσμο, να χαίρονται που σε έχουν μαμά! 
Αγκαλιά και από εμένα :YMHUG:

Να τα εκατοστήσεις εύχομαι! Κ να έχεις μόνο χαρά από δω και πέρα!!!🎂🥰🌈❤️

Τι όμορφα που τα λες!!

Η @Antonia2 μας είναι θησαυρός!!! 🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνία για εμένα η εκτρωση είναι φόνος  ίσως κάποιες φορές να είναι αναγκαίος και κάποιες άλλες προτιμωτερος από μια γέννηση αλλά δεν παύει να είναι φόνος το έμβρυο δεν είναι ένα άψυχο ον

Lacostaki αν και μπορώ να καταλάβω τι εννοείς, δεν είναι θέμα άποψης αλλά ιατρικής. Ένα έμβρυο είναι εν δυνάμει άνθρωπος όμως όχι άνθρωπος. Είναι κύτταρα και μετατρέπεται σε άνθρωπο σιγά σιγά κ από κάποια εβδομάδα κ μετά. Ας μη λέμε βαριές λέξεις λοιπόν όπως "φόνος". Αν ήταν άλλωστε δεν θα επιτρέπονταν από το νόμο κ την ιατρική. 

Κ κάτι ακόμα, όσες κάνουμε εξωσωματική (κ εσύ σε λίγο καιρό) έχουμε έμβρυα σε κατάψυξη. Υπάρχουν κοπέλες που κάνουν κ 15 κ 20 ωάρια κ δίνουν κ 10 έμβρυα. Αυτά δεν χρησιμοποιούνται όλα σωστά; τότε αν η έκτρωση είναι φόνος, φονος είναι κ η μη χρήση εμβρυων. Καταλαβαίνεις λοιπόν με τέτοιες απόψεις πόσο μακριά μπορεί να πάει η βαλίτσα κ τι κίνδυνος ελοχευει για τα ανθρώπινα κ κυρίως γυναικεία δικαιώματα; 

Ελπίζω ποτέ ποτέ να μη γίνει η Ελλάδα από εκείνες τις θρησκοληπτες χώρες που οι γυναίκες απελπισμένες ψάχνουν μια οποιαδήποτε παράνομη έκτρωση όπως βλέπουμε στην Πολωνία κ ποιος ξέρει που αλλού σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Miiii είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ κ Θέλω τη γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα τεστ εγκυμοσύνης. Κανονικά έχω κύκλο περίπου 29 μέρες ( με απόκλιση 2 ημερών σχεδόν) περίμενα περίοδο 30/4 - 1/5 ωστόσο δεν μου έχει έρθει ακόμη..έχω κάνει συνολικά 3 τεστ κ όλα ήταν αρνητικά..( 1 clear blue και 2 IQ τεστ) το τελευταίο τεστ το έκανα χθες το πρωί κ παλι ήταν αρνητικό. Ωστόσο έχω αρκετά αέρια στην κοιλιά κ πρήξιμο καθώς  κ θερμοκρασία 36,9-37,3.. να σημειώσω ότι προσπαθούμε εδώ κ περίπου 10 μήνες με τον σύζυγό μου για παιδάκι.. λέτε να είναι αυτά συμπτώματα εγκυμοσύνης κ τα τεστ να μην ήταν αξιόπιστα???

Καλημέρα κορίτσι μου. Καλύτερα να κάνεις μια χοριακή για να είσαι σίγουρη.... αν βγει αρνητική ίσως ήταν κάποια ανωμαλία του κύκλου. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να έχεις θετικό αποτέλεσμα πολύ σύντομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Λες;;;;;; με βάζεις σε σκέψεις.. Πάντως σήμερα μεσημεριανό δεν κατάφερα να φάω 😜

καλημερα.. κοιτα δυο λογοι υπαρχουν η κρυωσες η εισαι εγκυος.. το πιο σιγουρο ομως ειναι οτι μας γκαστρωσες εμας.. κανε καλε ενα τεστ.. μπαααααααααααα

περα απο την πλακα σου ευχομαι να ειναι εγκυμοσυνη.. αντε να παρω και εγω σειρα

στις πριν 13 ώρες, ο/η Miiii είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ κ Θέλω τη γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με τα τεστ εγκυμοσύνης. Κανονικά έχω κύκλο περίπου 29 μέρες ( με απόκλιση 2 ημερών σχεδόν) περίμενα περίοδο 30/4 - 1/5 ωστόσο δεν μου έχει έρθει ακόμη..έχω κάνει συνολικά 3 τεστ κ όλα ήταν αρνητικά..( 1 clear blue και 2 IQ τεστ) το τελευταίο τεστ το έκανα χθες το πρωί κ παλι ήταν αρνητικό. Ωστόσο έχω αρκετά αέρια στην κοιλιά κ πρήξιμο καθώς  κ θερμοκρασία 36,9-37,3.. να σημειώσω ότι προσπαθούμε εδώ κ περίπου 10 μήνες με τον σύζυγό μου για παιδάκι.. λέτε να είναι αυτά συμπτώματα εγκυμοσύνης κ τα τεστ να μην ήταν αξιόπιστα???

καλημερα.. εγω πιστευω να κανει μια χοριακη.. ειναι η πιο αξιοπιστη .. ευχομαι να εγινε το θαυμα

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Χαχαχαχαχαχα 😂😂😂😆😂😂😆😆😂😆😄😄😄 Εσύ μπορεί να είσαι ήδη γκαστρωμενη χαχαχαχαχα αντε αντε να βγούνε πολλά ααααα θετικά τεστακια 

μακαριιιιιιιιιιιιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.. τι κανετε.. εμας μας εχει πεθανει η σκονη.. νοιωθω το κεφαλι μου βαρυ και τα ματια μου με πονανε και δουλευω σε γραφειο.. φανταζομαι τι περνανε οι ανθρωποι που δουλευουν εξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Lacostaki αν και μπορώ να καταλάβω τι εννοείς, δεν είναι θέμα άποψης αλλά ιατρικής. Ένα έμβρυο είναι εν δυνάμει άνθρωπος όμως όχι άνθρωπος. Είναι κύτταρα και μετατρέπεται σε άνθρωπο σιγά σιγά κ από κάποια εβδομάδα κ μετά. Ας μη λέμε βαριές λέξεις λοιπόν όπως "φόνος". Αν ήταν άλλωστε δεν θα επιτρέπονταν από το νόμο κ την ιατρική. 

Κ κάτι ακόμα, όσες κάνουμε εξωσωματική (κ εσύ σε λίγο καιρό) έχουμε έμβρυα σε κατάψυξη. Υπάρχουν κοπέλες που κάνουν κ 15 κ 20 ωάρια κ δίνουν κ 10 έμβρυα. Αυτά δεν χρησιμοποιούνται όλα σωστά; τότε αν η έκτρωση είναι φόνος, φονος είναι κ η μη χρήση εμβρυων. Καταλαβαίνεις λοιπόν με τέτοιες απόψεις πόσο μακριά μπορεί να πάει η βαλίτσα κ τι κίνδυνος ελοχευει για τα ανθρώπινα κ κυρίως γυναικεία δικαιώματα; 

Ελπίζω ποτέ ποτέ να μη γίνει η Ελλάδα από εκείνες τις θρησκοληπτες χώρες που οι γυναίκες απελπισμένες ψάχνουν μια οποιαδήποτε παράνομη έκτρωση όπως βλέπουμε στην Πολωνία κ ποιος ξέρει που αλλού σύντομα. 

@Tokyo μου καλημέρα! Είναι μια απο τις ελάχιστες φορές που πιάνω τον εαυτό μου να διαφωνεί σε κάτι που γράφεις.... από την στιγμή που αρχίζει και χτυπάει η καρδούλα ενός μωρού για εμένα είναι άνθρωπος!!! ΔΕΝ θεωρώ ότι τα "παγωτάκια" που έχετε έτοιμα πολλές κοπέλες (μαζί και η αδερφή μου)  είναι φόνος αν δεν χρησιμοποιηθούν. Για το θέμα των αμβλώσεων... όπως και να το κάνουμε είναι κάτι που διχάζει, από τη  μια λέμε "ας πρόσεχε", γιατί όντως γίνονται υπερβολικά πολλές ελαφρά τη καρδία και πραγματικά είναι τόσο κρίμα, από την άλλη είμαστε ακόμα τόσο πίσω σαν κοινωνία που φαντάζομαι μια μικρή κοπέλα (ιδικά σε μικρή κοινωνία) να της τύχει κάτι τέτοιο και ο πατέρας να την σακατεύει στο ξύλο επειδή τον """εξευτέλησε"""" Αλίμονο αν δεν είχαμε το δικαίωμα να αποφασίσουμε πως θα εξελιχθεί η ίδια μας η ζωή. Όλα ξεκινούν από την παιδεία και πρέπει όταν μπαίνουμε στη διαδικασία εγκυμοσύνης να το κάνουμε πολύ συνειδητοποιημένα, εκεί είναι το μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου και να μην "τυχαίνουν" επιτέλους ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΈΣ ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, νομίζω πως γι'αυτό σχολίασαν τα κορίτσια την άλλη κοπέλα που είπε "το μετάνιωσα" γιατί ασυνείδητα μπήκε σε αυτή τη διαδικασία και μετά απλά δεν το λυπήθηκε

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια δεν θα σχολιασω το πως και το γιατι φτανει μια κοπελα σε τετοια αποφαση απλα θα πω οτι οταν ειχα τις αποβολες επρεπε να παω να σαραντισω στην εκκλησια.. εκει ο πατερ διαβαζει μια ευχη.. αυτη η ευχη λεει "συγχωρεσον αυτη για τον φονο που εκανε εκουσια η ακουσια" ευτυχως με ειχε προετοιμασει η μανα μου για το τι θα ακουγα αλλα παλι ηταν σαν να μου εβαλε μαχαιρι στην καρδια .. ηταν πολυ δυσκολο .. τωρα απο κει και περα σιγουρα καθε γυναικα εχει δικαιωμα να κανει στο σωμα της και στην ζωη της οτι θελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

@Tokyo μου καλημέρα! Είναι μια απο τις ελάχιστες φορές που πιάνω τον εαυτό μου να διαφωνεί σε κάτι που γράφεις.... από την στιγμή που αρχίζει και χτυπάει η καρδούλα ενός μωρού για εμένα είναι άνθρωπος!!! ΔΕΝ θεωρώ ότι τα "παγωτάκια" που έχετε έτοιμα πολλές κοπέλες (μαζί και η αδερφή μου)  είναι φόνος αν δεν χρησιμοποιηθούν. Για το θέμα των αμβλώσεων... όπως και να το κάνουμε είναι κάτι που διχάζει, από τη  μια λέμε "ας πρόσεχε", γιατί όντως γίνονται υπερβολικά πολλές ελαφρά τη καρδία και πραγματικά είναι τόσο κρίμα, από την άλλη είμαστε ακόμα τόσο πίσω σαν κοινωνία που φαντάζομαι μια μικρή κοπέλα (ιδικά σε μικρή κοινωνία) να της τύχει κάτι τέτοιο και ο πατέρας να την σακατεύει στο ξύλο επειδή τον """εξευτέλησε"""" Αλίμονο αν δεν είχαμε το δικαίωμα να αποφασίσουμε πως θα εξελιχθεί η ίδια μας η ζωή. Όλα ξεκινούν από την παιδεία και πρέπει όταν μπαίνουμε στη διαδικασία εγκυμοσύνης να το κάνουμε πολύ συνειδητοποιημένα, εκεί είναι το μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου και να μην "τυχαίνουν" επιτέλους ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΈΣ ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, νομίζω πως γι'αυτό σχολίασαν τα κορίτσια την άλλη κοπέλα που είπε "το μετάνιωσα" γιατί ασυνείδητα μπήκε σε αυτή τη διαδικασία και μετά απλά δεν το λυπήθηκε

 

Froufro  μου αγαπημένη, το είπα και πριν κατανοώ τι λέτε, απλά και γω με τη σειρά μου διαφωνώ. Είναι κάτι που ειλικρινά δεν θα ήθελα ποτέ να μου τύχει! ΑΛΛΑ υποστηρίζω ως τέλους το δικαίωμα στην αμβλωση για κάθε γυναίκα και για όποιο λόγο... από εκεί και πέρα ειδικά με τις αμβλώσεις των εφήβων αν είναι αληθινά τα νούμερα που ακούγονται όντως πρόκειται για μια μικρή τραγωδία αν σκεφτούμε τις ζωές που επηρεάζονται και τα τραύματα που αφήνει μια τέτοια εμπειρία. Όμως η λύση δεν ειναι να μιλάμε για "φόνους" αλλά για αντισύλληψη και ενημέρωση. Ας μπει επιτέλους μια ενημέρωση στα σχολεία και αντί να παριστάνουμε ότι πέφτουμε από τα ΄σύννεφα που οι έφηβοι κάνουν σεξ, ας φροντίσουμε να τους προστατέψουμε (άλλωστε δεν ειναι μόνο οι εγκυμοσυνες αλλά και ασθένειες). Τώρα για την περίπτωση της γυναίκας που απλά άλλαξε γνώμη ναι είναι ανεύθυνο κ πολύ άσχημο, αλλά γνώμη μου, καλύτερα από ένα παιδί που μεγαλώνει ως ανεπιθύμητο. 

Και τονίζω κάτι. Άλλο το "για μένα είναι άνθρωπος" όπως ΄ήταν κ για μένα το μωρό μου και δεν άντεχα στη σκέψη να πάθει κάτι, και άλλο το τι ισχύει επιστημονικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποτε για τον περιορισμό των δικαιωμάτων μας πάνω στο ίδιο μας το σώμα. Δεν μου αρέσουν οι αμβλώσεις, εξηγούμαι, μακάρι να μην χρειάζοναν ούτε μία, υποστηρίζω όμως φανατικά το δικαίωμα μας στην επιλογή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Flora38 είπε:

Καλημέρα! Σιγουρα θα πήγαινα όπου αισθανομουν ασφάλεια και σιγουριά! Ανεξαρτήτως χρημάτων! Θα έκοβα από άλλου αν χρειαζόταν! Αλλά πάλι εσυ ξέρεις ακριβώς την κατάσταση σας ,  να κανείς ότι σε κάνει χαρούμενη και ασφαλή!

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Εχεις απόλυτο δίκιο…! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

εγω κοριτσια δεν θα σχολιασω το πως και το γιατι φτανει μια κοπελα σε τετοια αποφαση απλα θα πω οτι οταν ειχα τις αποβολες επρεπε να παω να σαραντισω στην εκκλησια.. εκει ο πατερ διαβαζει μια ευχη.. αυτη η ευχη λεει "συγχωρεσον αυτη για τον φονο που εκανε εκουσια η ακουσια" ευτυχως με ειχε προετοιμασει η μανα μου για το τι θα ακουγα αλλα παλι ηταν σαν να μου εβαλε μαχαιρι στην καρδια .. ηταν πολυ δυσκολο .. τωρα απο κει και περα σιγουρα καθε γυναικα εχει δικαιωμα να κανει στο σωμα της και στην ζωη της οτι θελει

Ε τώρα να έχεις τον πόνο σου να έχεις και αυτά... έλεος...  

Μακάρι να σου έρθουν όλα καλά και σε λίγο καιρό να κρατάς το μωρό σου ♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...