Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις On 16/5/2022 at 9:16 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ γλυκό μου πλάσμα! Πιστεύω συντομα θα χαμογελάσει η τύχη και σε σένα. Πες μας τι γίνεται με τα πλάνα σου γιατί μου φαίνεται ότι αποφεύγεις να μας ενημερώσεις που βρίσκεσαι και πως προχωράτε! Περιμένουμε συγκεκριμένα δεδομένα κοπελιά, όχι λόγια του αέρα 😜

Σε ευχαριστώ πολύ, εύχομαι σύντομα να βρεις κι εσυ τη λύση των προβλημάτων που δημιουργήθηκαν και να προχωρήσετε με καινουρια πλάνα! 

Καλή μου συμμαθήτρια!!!! Είναι απίστευτο….σε ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω! Είμαι σίγουρη ότι και οι 4 βλαστοκυστες σου θα κάνουν αντίστοιχα καλή δουλειά και θα δώσουν νουμεραρες! Ε ρε τι έχει να γίνει τον επόμενο μήνα!!!

Τρελάρω μου εσυ, είδες η Ζωζώκα εξελιξεις? Ποιος να το φανταζόταν, εγώ πάντως όχι…ποσο με συγκινείς ρε χαζό με τη χαρά σου! Πλησιάζει και σένα ο καιρός σου, αντε!

Ευχαριστώ ρε συ!

Ελα και σε περίμενα κι εγώ εγκυούλα μου! Σ ευχαριστώ καλό μου, θα δω πως θα κινηθώ ανάλογα τι φρίκες θα φάω τις επόμενες μερες! Από άγχος καλά, θα χρειαστεί ψυχοφαρμακο για να την παλέψω αλλά εντάξει, ευτυχώς έχω εσάς εδώ να μπαίνω να ρωτάω τις βλακείες μου..

εσυ ρε τρελοκομείο πως ήσουν σίγουρη δηλαδή, στην κρυστάλλινη σφαίρα τα είχες δει? 🤣 δεν ξέρω αλλά αν πέσεις μέσα και στο πλήθος τότε θα σου δώσω και επίσημο τίτλο να ξέρεις…εύχομαι τα καλύτερα να σου έρθουν συντομα, έχεις περάσει κι συ δύσκολα, καιρός να δεις τον καινουριο γιατρο και να βρείτε τι θέμα υπάρχει. 

Σε ευχαριστώ Κατερινιώ μου!!! Με το καλό κι εσυ στα επόμενα και θα δεις ότι έρχονται κι άλλα ευχάριστα συντομα!

Σε ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές σου ως εδώ ήταν φοβερά πολύτιμες για να βρω κουράγιο να προχωρήσω, να ψαχτώ και να μη θεωρήσω ότι οι μέχρι τώρα αποτυχίες μου ήταν κάτι που δεν θα μπορούσε να ανατραπεί με διαφορετική προσέγγιση…

Αποδεδειγμένα η πεταλούδα και η τ  από το μαμμυ 2017 μπορούν να στο επιβεβαιώσουν  😉

Το 2017 μιλουσα με τα κορίτσια.  Και προσωπικά το λοιπόν κοιμάμαι και βλέπω όνειρο... στέλνω μήνυμα κορίτσια... 2 θα μου πείτε είσαστε έγκυες και θα ήσαστε και πολύ κοντά.  (Αυτό ήταν το μήνυμα μου ) να σου πω το αποτέλεσμα ; μέσα σε 3 μήνες έγινε και οι δυο έγκυες με διαφορά 2 εβδομάδων:-) 

 

Οποτε είμαι δύο και είμαι και σίγουρη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

40 ευρώ κάνει η τοποθέτηση ψεύτικων βλεφαρίδων. 20 με 25 κάνει το lash lift. Μήπως δεν κατάλαβε αυτή τι ήθελες. 

Και εγω επειδή είμαι των σημαδιών κτλ οτιδήποτε κάνουμε διαφορετικά από προηγούμενες φορές μόνο για θετικό το βλέπω. Ναι μπορεί να είναι η 5η ετ αλλά μην ξεχνάς ότι τώρα πας με εντελώς διαφορετικές προϋποθέσεις.  Και μην ξεχνάς τις 6 άριστες βλαστοκυστες που σε περιμένουν! 

Εγω μια χαρά είμαι! Το μόνο που έχω είναι ότι λίγο να κουραστω , λίγο να λείπω όλη μέρα και ας κάθομαι πχ με πιάνουν πονάκια. Κατά τα άλλα ο γιατρός μου άσκησε βέτο και μου είπε να πηγαίνω μια φορά τον μήνα γιατί δεν κάνει λέει να κάνω συχνά υπέρηχο. Οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνεται. Αλλά όσο βλέπω την κοιλιά να μεγαλώνει, ηρεμώ.

Όταν έρθω Ελλάδα έχει να πέσει βάψιμο νυχιών, αποτρίχωσης, βλεφαρίδες..  τριπλασιες τιμές εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια θελω να σας πω κ γω το προβληματισμο μ γιατι με τρωει κ θα σκασω .. εγω εκανα την πρωτη ετ 4 Μαρτιου και 14 παιρνω αρνητικη χοριακη .. ξεκιναω στο καπακι προετοιμασια για 2η ετ και μ λεει ο γιατρος 5 Απριλιου θα κανουμε την μεταφορα .. 1 Απριλιου κολλαω κοβιντ μιλαω με το γιατρο κ μου ακυρωνει το κυκλο .. οπως λοιπον αναρρωνω στο σπιτι στις 5 του Απριλιου που θα γινοταν κανονικα η ετ χρυπαει το τηλ κατα τις 12 κ ηταν η μαια μου λεει κυρια Αναστασια που ειστε ;; Λεω εγω ;; Μ λεει ναι .. της λεω εχω κοβιντ κ ο γιατρος ακυρωσε τη μεταφορα .. της λεω δε πιστευω να ξεπαγωσατε τα εμβρυα μ λεει οχι .. της λεω σιγουρα ;; Μ λεει σας ειπα οχι τσαντισμενη κ το κλεινουμε .. παιρνω κατευθειαν στο κεντρο κ μιλαω στο εμβρυολογικο μου λενε οχι δεν εχει αποψυχθει κατι .. να παρουμε να ενημερωσουμε κ τη μαια .. με τα πολλα μου ειπαν ετσι .. κ ερχομαι στο τωρα κ λεω λες να τα ειχαν ξεπαγωσει κ να τα παγωσαν παλι κ να με δουλευαν και να χουν χασει τη δυναμικη τους ;; Δε ξερω ρε κοριτσια το σκεφτομαι συνεχεια κ εχω σκασει κ τον αντρα μου που εκεινος μ λεει αποκλειεται..

Πιστεύω ότι η γραμματέας σε πήρε επειδή είδε το ραντεβού στον υπολογιστή δε θα το είχε σβήσει ..αν τα είχαν ξεπαγώσει και σε έπαιρνε το εμβρυολογικό εκεί να ανησυχουσες ...τουλάχιστον στην περίπτωση μου με πήρε το εμβρυολογικό την πρώτη φορά να με ενημερώσει για τα δύο έμβρυα και την δεύτερη ότι είναι όλα οκ για το ένα έμβρυο που είχα μετά από έλεγχο προεμφυτευτικο.. . Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς , καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά πιστεύω ότι αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα ήταν έντιμο να στο πουν γιατί και εκείνοι παίζουν κορόνα γράμματα αν τις ξεπαγωσαν και μετά τις πάγωσαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η troia είπε:

καλά για τις λακούβες γελάω...εγώ πέρυσι το καλοκαίρι πήγα κανονικά διακοπές και ταξίδεψα μόνη μου με πλοίο και αυτοκίνητο. πήγαινα στο κολυμβητήριο μέχρι που μπήκα στο μήνα μου, πήγαινα κανονικά σουπερ μάρκετ και λαική μέχρι πριν γεννήσω. Το καλοκαίρι πήγαινα κάθε μέρα για μπάνιο στη θάλασσα. Επαπειλούμενη πήρα επειδή είμαι δημ. υπάλληλος και είχα καλύτερα πράγματα να κάνω. 😉

Εννοείται όλα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου και δεδομένου ότι είχα μία πολύ καλή εγκυμοσύνη.

ο πρώτος κοιλιακός υπέρηχος σε εμένα ήταν η αυχενική. Τζελ νομίζω δεν επιτρέπεται να σου βάλουν όταν είσαι έγκυος, αλλά δε θυμάμαι σίγουρα...

Τυχερή που είχες τόσο καλή εγκυμοσύνη! Και εγώ έτσι το φανταζόμουν, αλλά ξεκινήσαμε δύσκολα, οπότε προσαρμόστηκα αναλόγως. Ελπίζω στο 2ο τρίμηνο να πάμε καλύτερα και να συνεχίσω και την κολύμβηση και όλα. Η κάθε εγκυμοσύνη είναι τελείως διαφορετική και σίγουρα πρέπει να ακούμε το σώμα μας. Το ζητούμενο είναι να φέρουμε στον κόσμο γερά μωράκια όλες μας!  Σχετικά με την αναρρωτική που πήρες για μεγάλο διάστημα, χρειάστηκε να περάσεις από κάποια επιτροπή; Γιατί κάτι τέτοιο άκουσα και ειμαι εντελώς άσχετη με αυτά. Τώρα έκανα ηλεκτρονική αίτηση στο ΕΦΚΑ για δεύτερο 15ήμερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Τυχερή που είχες τόσο καλή εγκυμοσύνη! Και εγώ έτσι το φανταζόμουν, αλλά ξεκινήσαμε δύσκολα, οπότε προσαρμόστηκα αναλόγως. Ελπίζω στο 2ο τρίμηνο να πάμε καλύτερα και να συνεχίσω και την κολύμβηση και όλα. Η κάθε εγκυμοσύνη είναι τελείως διαφορετική και σίγουρα πρέπει να ακούμε το σώμα μας. Το ζητούμενο είναι να φέρουμε στον κόσμο γερά μωράκια όλες μας!  Σχετικά με την αναρρωτική που πήρες για μεγάλο διάστημα, χρειάστηκε να περάσεις από κάποια επιτροπή; Γιατί κάτι τέτοιο άκουσα και ειμαι εντελώς άσχετη με αυτά. Τώρα έκανα ηλεκτρονική αίτηση στο ΕΦΚΑ για δεύτερο 15ήμερο. 

Είμαι δημόσιος υπάλληλος και τα πράγματα είναι χαλαρά για εμάς. Κάποια στιγμή μου ήρθε χαρτί από την υπηρεσία μου ότι μπορεί να χρειαζόταν να περάσω από επιτροπή και θα με ειδοποιούσαν, αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. Και οι συνάδελφοι που χρειάστηκε να περάσουν, απλώς πήγαινε ο άντρας τους ή κάποιος άλλος συγγενής με τα χαρτιά τους και τελείωνε η υπόθεση. Πέρυσι ειδικά εν μέσω κορονοιού θα ήταν υπερβολικό αν παραπέμπανε εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους σε επιτροπή. Τουλάχιστον στη δική μου υπηρεσία η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει επαπειλούμενη. Σε εμάς η διαδικασία είναι πιο απλή, καταθέτουμε στην υπηρεσία μας απλώς τη γνωμάτευση του γιατρού, ούτε υπερήχους, ούτε τίποτα και παίρνουμε την αναρρωτική.

Τώρα, όσο για την εγκυμοσύνη, νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία. Το ότι έκανα πράγματα που με ευχαριστούσαν βοήθησε, νομίζω. Πάντως, μία συμβουλή που έχω να δώσω εγώ, εφόσον φυσικά σας το επιτρέπει ο γιατρός σας, είναι να μην κλειστείτε μέσα ώστε όταν έρθει το μωρό σας να μην είσαστε ήδη μπουχτισμένες από την κλεισούρα. Γεννάτε χειμώνα, όπως γέννησα κι εγώ, που είναι από μόνη της δύσκολη εποχή και εκ των πραγμάτων όταν θα γεννηθεί το μωρό θα περιοριστείτε πολύ, να μην είσαστε ήδη κουρασμένες από την περίοδο της εγκυμοσύνης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η troia είπε:

ζήτα τη στα ίσια από το γιατρό σου. εγώ ξεκίνησα αναρρωτική με το που ακούσαμε καρδιά. μέχρι τότε πάρε καμία για οσφυαλγία ή κάτι τέτοιο.

Ξεκίνησες αναρρωτική στον υπέρηχο και τη συνέχισες σε όλη την εγκυμοσύνη εννοείς; Καλά δεν παίζει αυτό στη δουλειά μου…

στις πριν 10 ώρες, ο/η tina21 είπε:

@Lucia79 καλε παρε τηλ αυριο στο προσωπικο του ιατρειο πλεον και πες στην κοπελα στην γραμματεια οτι θες αδεια! κανονικα θα σ γραψει...

Δε θέλω να ξέρουν από τη δουλειά τόσο νωρίς….κι αν κάτι πάει στραβά; Γιατί προφανώς στην άδεια θα γράψει αιτιολογία, εκτός αν εννοείτε να γράψει μια άσχετη αιτιολογία…

σκέφτομαι μεχρι τον υπέρηχο να κάνω από μόνη μου τηλεργασια κάποιες μέρες και αφου βεβαιωθούμε ότι πάει καλά να πιάσω τη διευθύντρια μου και να της το πω στα ίσια κι ότι θέλω ειδική μεταχείριση με τηλεργασια μόνο. Εάν αρνηθεί τότε θα ζητησω άδεια και εκεί θα την πατήσει γιατί στην τηλεργασια δουλεύεις φυσικά ενώ στην άδεια δεν θα ανοίγω καν υπολογιστή αν με αναγκάσει να το φτάσω εκεί. 
επισης @Luna777 τι εννοείς έκανες ηλεκτρονική αίτηση μέσω ΕΦΚΑ? Και ρε κορίτσια ενημερώστε με λίγο, μπορώ να παρω και αυτό το επίδομα των 350 ευρώ της εξωσωματικής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Πρέπει να μου τη γράψει όμως ο γιατρός και αυτοί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να αποφύγω κάτι κι ότι μπορώ να οδηγώ.

Καλέ ναι, μπορείς να οδηγείς. Όταν μεγαλώσει η κοιλίτσα σου, υπάρχουν κάτι ειδικές ΄ζώνες που προστατεύουν την κοιλιά. Μία μέρα πριν γεννήσω, ημέρα Κυριακή ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά λόγω ενδιάμεσων εκπτώσεων και είχα οδηγήσει για να πάω να αγοράσω πιτζάμες με κουμπάκια για το θηλασμό. Βέβαια από τη στιγμή που μπήκα στο μήνα μου είχα σταματήσει να οδηγώ μεγάλες αποστάσεις. Στο γιατρό π.χ. με πήγαινε ο άντρας μου ή η μητέρα μου.

Α, το μόνο που μου είχε πει ο γιατρός για την οδήγηση είναι ότι δεν θέλουμε να τρακάρω για τους κραδασμούς. Που αυτό έτσι κι αλλιώς δεν το θέλουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ξεκίνησες αναρρωτική στον υπέρηχο και τη συνέχισες σε όλη την εγκυμοσύνη εννοείς; Καλά δεν παίζει αυτό στη δουλειά μου…

Δε θέλω να ξέρουν από τη δουλειά τόσο νωρίς….κι αν κάτι πάει στραβά; Γιατί προφανώς στην άδεια θα γράψει αιτιολογία, εκτός αν εννοείτε να γράψει μια άσχετη αιτιολογία…

σκέφτομαι μεχρι τον υπέρηχο να κάνω από μόνη μου τηλεργασια κάποιες μέρες και αφου βεβαιωθούμε ότι πάει καλά να πιάσω τη διευθύντρια μου και να της το πω στα ίσια κι ότι θέλω ειδική μεταχείριση με τηλεργασια μόνο. Εάν αρνηθεί τότε θα ζητησω άδεια και εκεί θα την πατήσει γιατί στην τηλεργασια δουλεύεις φυσικά ενώ στην άδεια δεν θα ανοίγω καν υπολογιστή αν με αναγκάσει να το φτάσω εκεί. 
επισης @Luna777 τι εννοείς έκανες ηλεκτρονική αίτηση μέσω ΕΦΚΑ? Και ρε κορίτσια ενημερώστε με λίγο, μπορώ να παρω και αυτό το επίδομα των 350 ευρώ της εξωσωματικής?

Κοίτα, εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος, τα πράγματα σε εμάς είναι αλλιώς.

Αν έχεις τη δυνατότητα για τηλεεργασία, εννοείται αυτό να κάνεις. Κι εγώ δεν ήθελα να το ξέρουν πριν ακούσουμε καρδιά και με είχε σώσει κι εμένα η τηλεεργασία. Και τη μέρα που θα πήγαινα για να ακούσουμε καρδιά σκάει μύτη στο ιατρείο μία συνάδελφος γεροντοκόρη...Με έσωσε το ότι φοράγαμε μάσκες. Όχι ότι φαινόταν τίποτα εξ όψεως, αλλά θα αναγκαζόμουν να της πω ψέματα και όταν θα μαθευόταν θα έλεγε ότι δεν της το είπα...

Το επίδομα μπορείς να το πάρεις, ναι, εγώ το πήρα. Θέλεις να σου πούμε τη διαδικασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Microblading είναι τα φρύδια. τριχα τριχα. σου χαράζουν σαν μικρες τριχες το δέρμα και βαζουν χρώμα. 

Διάβασα όμως για μια νεα μέθοδο, σκιαση που δεν χαράζει, αλλα μάλλον επειδη θα έχει χρώμα δεν θα το κάνουν και αυτό. Και κάποια στιγμη θα κάνω τατουαζ!!!! Ελπίζω να κάνω το ονομα του παιδιου μου ή και δυο αν είναι. Μια ζωη την έχουμε ας κάνουμε και ε΄να τατουαζ...🤷🏽‍♀️

Ας κάνουμε ένα γκαλοπ: ποια κοπέλα εδώ έχει τατουάζ???

εγώ δεν έχω. Αν με γνωρίσεις, θα καταλάβεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Χτες έκανα αυχενική κ papp-a! Τι χαρα και συγκίνηση που τα είδαμε τοση ωρα κ που έχουμε τοσες φωτο τους! Πραγματικά τρελαθήκαμε!! Τα μωρα μου εχουν κ το καθένα το δικο του πλακούντα οπότε η αναπτυξη του καθένα δεν επηρεάζει το άλλο! Το ένα είναι λίγο μικρότερο απο το αλλο αλλα σε σωστή αναπτυξη και τα 2 για 12 εβδ+1 που ήμουν χτες! Αυχενική το ενα 2 mmκ το αλλο 1,9 mm ! Κανένα άγχος για επεμβατικη η αλλη μεθοδο για σύνδρομα τρισωμία 21,18 κ 13 γιατί φτανω απο 1/13769 ως 1/20000! Και κίνδυνος για προεκλαμψια 1/181!27/11 πητ!  Όλα πήγαν τέλεια! Με το καλό όλες μας κορίτσια μου!!!Με το καλό να γεμίσουν οι αγκαλίτσες μας!!❤️❤️❤️ 

Εννοείται, αφού είναι ετεροζυγωτικά! Τέλεια νέα! Να έχεις ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!!!

Υ.Γ. Και τα μωρά σου σκορπινάκια θα είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Ρε κοριτσια λυστε μ μια απορια ..εμενα η δουλεια μ ειναι χειρωνακτικη εχει κ ορθοστασια κ σκυψιμο ..μετα την ετ θα παρω αδεια ..πρεπει ομως κ πριν ;; Γτ δε πηρα κ αν πρεπει να ζητησω.

Πάρε τις 7 μέρες που δικαιούσαι και μετά για καμία οσφυαλγία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Συγχαρητήρια!!!!πάντα τέτοια νέα να έχεις !!!! Εγώ θα κάνω αυχενική 16/06 και μου είπε πριν καν δούμε τα αποτελέσματα να κάνω αυτή την εξέταση...δεν ξέρω γιατί ..μου είπε όχι αμνιοπαρακέντηση γιατί είμαι μικρή αλλά αυτή θα την κάνω... !!τότε σου λένε την πήρα ε;;; 

Αυτή την κάνεις υποχρεωτικά. Είναι στο πακέτο της αυχενικής και γράφεται κιόλας. Μάλλον εννοείς τη νιπτ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Παιζω εδω στη δουλεια εγω... εφτιαξα δυο com 1 και 2 που στελνουν και λαμβανουν bytes ..και ενα script που η μια com ρωταει και η αλλη com  απανταει...δεν το λεω εγω ... το teraterm μιλησε!!!!! 😜

Screenshot_20220517-133818.jpg

Είσαι της πληροφορικής; Κι εγώ με την ευρεία έννοια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

 Όπως και τις σκάλες, δεν ξέρω αν έχετε κάποια συμβουλή ή αν παραείμαι φοβιτσιάρα αλλά φοβάμαι να ανέβω ακομα κι έναν όροφο. 

Δεν είχα κάποια απαγόρευση για τις σκάλες. Έχουμε ασανσέρ στο σπίτι, αλλα΄ όταν χρειαζόταν να ανέβω κάποια σκάλα, την ανέβαινα κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Δεν υπάρχεις λέμε αλλά μαζί με σένα δεν υπάρχει κι ο γιατρός σου 🤣🤣🤣

Εγω είμαι το εντελώς άλλο άκρο, δεν έχω ιδέα για τα περισσότερα απ αυτα που γράφεις, ενυδατική, αντε κάνα κραγιόν κ ρουζ να μην κυκλοφορώ σαν το φάντασμα, μεηκ απ δεν έχω βάλει ποτέ να σου δώσω να καταλάβεις, αλλά μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!!! Έτσι μας θέλω όλες γιατί μ αυτα και μ αυτα έχουμε ξεχάσει και το ποιες είμαστε στο τέλος. Παίρνε και ρουχαλάκια και ότι άλλο σε κάνει να νιώθεις καλά. Έχεις καιρό για οικονομίες, αφού γεννήσεις που θα αρχίσουν τα έξοδα…❤️❤️❤️

Καλά, για τα ρούχα που λες, μέχρι ένα σημείο έπαιρνα ρούχα κανονικά, όχι εγκυμοσύνης, απλώς αρκετά φαρδιά ώστε να μπορώ να τα φορέσω και μετά. Μία συμβουλή: οι μπλούζες με κουμπιά είναι πολύ πρακτικές αν θελήστε να θηλάσετε. Ρούχα εγκυμοσύνης αγόρασα λίγα, θα διαπιστώσετε ότι είναι πολύ ακριβά για την ποιότητά τους και δεν είναι και ό,τι πιο καλαίσθητο. Τα πιο ωραία τα είχα βρει στο prenatal. Τα ρούχα που είχα αγοράσει πέρυσι τέτοιον καιρό που ήμουν έγκυος τα ξαναβρήκα και τα φοράω τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ρε συ τι νουμεράρες είναι αυτές! Μπράβο, όλα πάνε τέλεια! Με το καλό να τα παρεις αγκαλιά τα μωρά σου!
Αρα να σε ρωτήσω γιατί δε ξέρω και νόμιζα ότι λόγω ηλικίας είναι δεδομένη η αμνιοπαρακέντηση, δεν θα κάνετε προφανώς με τέτοια νούμερα;

Όχι, δεν είναι. Εγώ στα 40 μου δεν έκανα, γιατί είχα κι εγώ καλές τιμές. Έκανα όμως νιπτ περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Εγω αν οντως μου απαγορευσει την εκατσα τελειως....γιατι το σπιτι ειναι σαν μεζονετα και ειμαι στον δευτερο και δεν εχει ασανσερ .. μονο σκαλες ειναι... Και σκεφτομουν να βγαινω καθε μερα για περπατημα λιγο χαλαρα να την παλεψω να μην καθομαι σπιτι ... Γιατι και απο δουλεια φευγω για ενα μηνα σπιτι... 

Εμένα δεν μου τις απαγόρεψε ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είμαι δημόσιος υπάλληλος και τα πράγματα είναι χαλαρά για εμάς. Κάποια στιγμή μου ήρθε χαρτί από την υπηρεσία μου ότι μπορεί να χρειαζόταν να περάσω από επιτροπή και θα με ειδοποιούσαν, αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. Και οι συνάδελφοι που χρειάστηκε να περάσουν, απλώς πήγαινε ο άντρας τους ή κάποιος άλλος συγγενής με τα χαρτιά τους και τελείωνε η υπόθεση. Πέρυσι ειδικά εν μέσω κορονοιού θα ήταν υπερβολικό αν παραπέμπανε εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους σε επιτροπή. Τουλάχιστον στη δική μου υπηρεσία η συντριπτική πλειοψηφία παίρνει επαπειλούμενη. Σε εμάς η διαδικασία είναι πιο απλή, καταθέτουμε στην υπηρεσία μας απλώς τη γνωμάτευση του γιατρού, ούτε υπερήχους, ούτε τίποτα και παίρνουμε την αναρρωτική.

Τώρα, όσο για την εγκυμοσύνη, νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο και η ψυχολογία. Το ότι έκανα πράγματα που με ευχαριστούσαν βοήθησε, νομίζω. Πάντως, μία συμβουλή που έχω να δώσω εγώ, εφόσον φυσικά σας το επιτρέπει ο γιατρός σας, είναι να μην κλειστείτε μέσα ώστε όταν έρθει το μωρό σας να μην είσαστε ήδη μπουχτισμένες από την κλεισούρα. Γεννάτε χειμώνα, όπως γέννησα κι εγώ, που είναι από μόνη της δύσκολη εποχή και εκ των πραγμάτων όταν θα γεννηθεί το μωρό θα περιοριστείτε πολύ, να μην είσαστε ήδη κουρασμένες από την περίοδο της εγκυμοσύνης...

Ευχαριστώ κορίτσι μου! Δεν μου ζήτησαν ούτε εμένα κάτι παραπάνω εκτός απο τη γνωμάτευση του γιατρού. Αλλά επειδή θα το πάμε έτσι μέχρι τέλος Ιουλίου φαντάζομαι ίσως τυπικά μας ζητήσουν να περάσουμε καποια επιτροπή. Πρέπει να μιλήσω με λογιστή και ΕΦΚΑ να δω τι χρειάζεται.

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ξεκίνησες αναρρωτική στον υπέρηχο και τη συνέχισες σε όλη την εγκυμοσύνη εννοείς; Καλά δεν παίζει αυτό στη δουλειά μου…

Δε θέλω να ξέρουν από τη δουλειά τόσο νωρίς….κι αν κάτι πάει στραβά; Γιατί προφανώς στην άδεια θα γράψει αιτιολογία, εκτός αν εννοείτε να γράψει μια άσχετη αιτιολογία…

σκέφτομαι μεχρι τον υπέρηχο να κάνω από μόνη μου τηλεργασια κάποιες μέρες και αφου βεβαιωθούμε ότι πάει καλά να πιάσω τη διευθύντρια μου και να της το πω στα ίσια κι ότι θέλω ειδική μεταχείριση με τηλεργασια μόνο. Εάν αρνηθεί τότε θα ζητησω άδεια και εκεί θα την πατήσει γιατί στην τηλεργασια δουλεύεις φυσικά ενώ στην άδεια δεν θα ανοίγω καν υπολογιστή αν με αναγκάσει να το φτάσω εκεί. 
επισης @Luna777 τι εννοείς έκανες ηλεκτρονική αίτηση μέσω ΕΦΚΑ? Και ρε κορίτσια ενημερώστε με λίγο, μπορώ να παρω και αυτό το επίδομα των 350 ευρώ της εξωσωματικής?

Μου έγραψε η γιατρός αναρρωτική μέσω ΙΔΙΚΑ. Αυτή τη γνωμάτευση την λαμβάνω με email και την ανεβάζω ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ εκεί που λέει επίδομα ασθενειας. Βάζω τα στοιχεία του εργοδότη μου και τον ειδοποιούν για να κάνει αποδοχή. Μολις την αποδεχθεί μου ερχεται μετά στο email βεβαίωση από ΕΦΚΑ με το ποσό που θα μου βάλουν αυτοί στο λογαριασμό μου. Μικρό ποσό, αλλά θα πάρω και κάποια χρήματα από τον εργοδότη. 

Στη γνωμάτευση πάνω γράφει το λόγο, οπότε δεν μπορείς να το αποφύγεις. Εκτος αν πάρεις άδεια από άλλη ειδικότητα. Ούτε εγώ ήθελα να το μάθουν πριν την αυχενική, αλλά ήρθαν έτσι τα πράγματα. Τελικά καλύτερα όμως γιατί τελειώνω κάποιες εκκρεμότητες απο το σπίτι και δεν χρειάζεται να λέω ψέματα. Το έμαθαν ΟΛΟΙ απο την πρώτη στιγμή, γιατί πήρα την πρόεδρο να της το πω εμπιστευτικά πριν στειλω τη γνωμάτευση και αυτή το φώναζε στο τηλέφωνο!! Δεν ξέρω αν σε εσένα είναι πιο τυπικοί και μπορέσετε να το κρατήσετε μεταξύ σας. Εμείς είμαστε λίγα άτομα και πιο "οικογενειακά" οπότε δεν έπαιζε με τίποτα (ΜΚΟ είμαστε). Τουλάχιστον χάρηκα που με πήραν από το Διοικητικό Συμβούλιο να μου ευχηθούν και να μου πουν πως με περιμένουν οπωσδήποτε να συνεχίσω μετά την άδεια μητρότητας. Απ'οτι έχω καταλάβει όμως η δική σου δουλειά είναι project ορισμένου χρόνου. Οπότε δεν ξέρω εκεί τι παίζει. Σίγουρα πάντως από οικονομικής απόψεως σε συμφέρει να συνεχίσεις να δουλεύεις απο το σπίτι εφοσον γινεται με τηλεργασία. Με αναρρωτική θα είναι μειωμένες οι απολαβές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εννοείται, αφού είναι ετεροζυγωτικά! Τέλεια νέα! Να έχεις ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!!!

Υ.Γ. Και τα μωρά σου σκορπινάκια θα είναι;

Χαχα! Και ο μπαμπας τους κ εγώ είμαστε σκορπιουδάκια! Τώρα αυτά παίζει ανάλογα πότε θα γεννηθούν! Ζυγάκια ή σκορπινάκια!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είσαι της πληροφορικής; Κι εγώ με την ευρεία έννοια...

Μπραβο!!!!χαιρομαι...καταλαβες καπως τι παιχτηκε??? Εικονικος δεκτης ειναι που στελνει ντατα... Ναι ειμαι της πληροφορικης , αν και εχω τελειωσει οικονομικων επιστημων αλλα παντα ασχολιομουν.. και ειδικα φουλ στη δουλεια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Αυτή την κάνεις υποχρεωτικά. Είναι στο πακέτο της αυχενικής και γράφεται κιόλας. Μάλλον εννοείς τη νιπτ...

Ναι την ΝΙΠΤ εννοώ ... Μου είπε να την κάνω ανεξάρτητα του ιστορικού που δεν υπάρχει και της ηλικίας... Δε μου έδωσε και περιθώριο να αρνηθώ ... Το κόστος δεν το γνωρίζω...ξέρει καμία κοπέλα περίπου πόσο έδωσε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ναι την ΝΙΠΤ εννοώ ... Μου είπε να την κάνω ανεξάρτητα του ιστορικού που δεν υπάρχει και της ηλικίας... Δε μου έδωσε και περιθώριο να αρνηθώ ... Το κόστος δεν το γνωρίζω...ξέρει καμία κοπέλα περίπου πόσο έδωσε;;;

Εμένα μου κόστισε 680 ευρώ. 650 στο εργαστήριο και 30 στον γιατρό που μου πήρε το αίμα και έστειλε το δείγμα. Πολύ κουλό όμως μου φαίνεται. Φαντάσου εγω που είμαι 40, Μετά που βγήκαν τα αποτελέσματα της αυχενικής και ήταν καλά, μου είπε ο γιατρός μου ότι δεν χρειάζεται, αλλά αν θέλω ας την κάνω. Γενικά καλό είναι να την κανεις για ψυχολογικούς κυρίως λόγους αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Πάρε τις 7 μέρες που δικαιούσαι και μετά για καμία οσφυαλγία.

Εννοειται τις 7 μερες μετα ;; Εγω δεν ξερω αν χρειαζεται κ πριν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...