Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσια μου να σας ρωτησω κάτι, απο την επιτροπη εξωσωματικης τι ποσο περίπου εγκρίνεται; εχω στο μυαλό μου γυρω στα 400€ για τις ενεσεις της διεγερσης αλλα δεν ξερω αν εχω καταλαβει λάθος..

αν πας με φυσικο κυκλο, εχει νοημα να περασεις απο επιτροπη;;

(εμεις προσπαθουμε πάνω απο χρονο πια και οι εξετασεις μας ειναι καλες. η κινητικοτητα του αντρα μου ειναι οριακη αλλα έχει μεγαλη ποσοτητα σπερματοζωαριων και ειναι φυσιολογικα. θα κανει τελος του μηνα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα και κατατμηση dna και οξειδωτικο στρες στο λυμπεροπουλο (κανουμε φουλ διατροφη απο νοεμβρη και πηρε βιταμινες και CoQ10) για να εχουμε εικονα αλλα θελουμε μετα το σεπτεμβρη που θα παντρευτουμε να βαλουμε μπροστα για εξωσωματικη γτ δεν αντεχω αλλο αυτη την απογοητευση και το αγχος καθε μηνα.. οποτε σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου για επιτροπη η οχι;; σκεφτομαι μηπως και παω χωρις διεγερση για να μην επιβαρυνθω με ορμονες..🙄)

ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και το 2022 να μεινουμε ολες εγκυες!!!!🤞🤞❤️❤️❤️

Κορίτσι μου συμφωνώ με τις προλαλήσασες , εγώ κλείνω τα πρώτα Άντα το καλοκαίρι και σκέψου από τη διέγερση μου έμειναν 18 βλαστοκυστες ! Ήταν μεγάλη ανακούφιση να ξέρω ότι δεν θα χρειαστεί ξανά , εάν δεν πετύχω με τη πρώτη , να επιβαρυνθώ με τόσες ορμόνες . Όποτε η ταπεινή μου γνώμη είναι άμα μπεις στο χορό της εξωσωματικής , να κανεις μια «σωστή»διέγερση μήπως και ξεμπερδέψεις απευθείας από αυτό το κομμάτι έστω !! 
Τώρα σου εύχομαι να μην φτάσεις μέχρι εκεί και ο,τι αποφασίσετε πριν από αυτό να σας δώσει αποτέλεσμα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 38 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Κοίτα τώρα το θέμα είναι υποκειμενικό και πολυπαραγοντικό.

Με το μυαλό που έχω τώρα στα 40+ και όχι στα 35 που ξεκίνησα και δεν ήξερα που παν τα τέσσερα 🤣να σου πω τι θα έκανα και επειδή είστε ελεγμένοι στα βασικά και οι δύο.

Θα προσπαθούσα μέχρι το γάμο με παρακολούθηση ωορηξίας από τον γιατρό και γιατί όχι και με κλομιφαίνη και φυσικές επαφές.

Θα έκλεινα όμως ένα ραντεβού να το έχω εκεί μετά το γάμο με την επιτροπή για παν ενδεχόμενο και αν τα κατάφερνα απλά θα το ακύρωνα.

Τώρα σχετικά με την σπερματεγχυση εγώ επειδή είμαι καμμένη δεν θα την συνιστούσα. Ο μόνος λόγος που θα την πρότεινα θα ήταν για να προετοιμαστεί κάπως ψυχολογικά το ζευγάρι πριν την εξωσωματική.

Αν όμως υπάρχει ήδη ψυχολογική κούραση θα την απέφευγα.

ευχαριστω μαυρογατα που καταθετεις τη γνωμη σου και για το χρονο σου!!❤️

πηρα τηλ για την επιτροπη και ειχε πρωτο διαθεσιμο στις 19/05. οποτε ειναι πολυ νωρις, μεχρι το σεπτεμβρη θα βρω να κλεισω!! θα κανουμε και τις αλλες εξετασεις του σπερματος για να εχουμε πιο πληρη εικονα και θα δουμε πως θα κινηθουμε..

μαυρογατα ευχομαι ολα να πανε καλα με την ετ σου!! σας διαβαζω εδω και καιρο και εισαι απο τα κοριτσια που θαυμαζω εδω μεσα!!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

ευχαριστω μαυρογατα που καταθετεις τη γνωμη σου και για το χρονο σου!!❤️

πηρα τηλ για την επιτροπη και ειχε πρωτο διαθεσιμο στις 19/05. οποτε ειναι πολυ νωρις, μεχρι το σεπτεμβρη θα βρω να κλεισω!! θα κανουμε και τις αλλες εξετασεις του σπερματος για να εχουμε πιο πληρη εικονα και θα δουμε πως θα κινηθουμε..

μαυρογατα ευχομαι ολα να πανε καλα με την ετ σου!! σας διαβαζω εδω και καιρο και εισαι απο τα κοριτσια που θαυμαζω εδω μεσα!!😍

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

Ολες οι γυναίκες που παλεύουν για το αυτονόητο είναι προς θαυμασμό

Με το καλό ο γάμος σας και το μωροδέλι σας🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Την ξέρεις την παροιμία στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα; Οι περισσότερες από εμάς όταν ξεκινήσαμε είμασταν στα χαμένα, εγώ δε πολύ περισσότερο από σένα. Δεν είχα ιδέα για τίποτα από όλα αυτά. Για μένα επειδή είσαι μικρή ακόμη, προτείνω να παρακολουθείς την ωορρηξία με γιατρό μέχρι το γάμο και να πας στοχευμένα. Και η φυσική σύλληψη θέλει το χρόνο της. Αν δεν πετύχει μπορείς να δοκιμάσεις μία σπερματέγχυση αν κι εγώ δεν την πολυπιστεύω. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Εμένα μου έκανε 4 χωρίς λόγο, ενώ ήμουν πολύ μεγαλύτερη σου και με πολύ χαμηλής κινητικότητας σπέρμα. Όσο για την εξωσωματική με μια διέγερση δεν παθαίνεις τίποτα, όσων αφορά στα φάρμακα, εδώ οι περισσότερες έχουμε κάνει 3 τουλάχιστον! Λογικά θα έχεις αρκετά έμβρυα. Ο φυσικός κύκλος είναι για μεγαλύτερες γυναίκες -βλέπε εμένα- που δεν έχουν ανταπόκριση στα φάρμακα. Θέλω να τονίσω ότι η εξωσωματική δεν σημαίνει απαραίτητα θετικό αποτέλεσμα .. δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχουμε μάθει εδώ μέσα ότι μπορεί να πετύχει με την 1η αν είσαι τυχερή,  μπορεί όμως να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες. Οπότε καλό θα είναι να έχεις έμβρυα. Αυτή είναι η δική μου άποψη, η τελική απόφαση είναι δική σου! Ότι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλή επιτυχία!! 

εννοειται κοριτσι μου οτι υπαρχουν πιθανοτητες επιτυχιας και αποτυχιας.. ποσα κοριτσια ειναι υγιη και ομως παλι με την εξωσωματικη δεν πιανουν... κι εμεις με τοσο καλες εξετασεις και προσπαθουμε πανω απο χρονο. εκανα και τεστ ωορρηξιας αρκετους μηνες και πιο στοχευμενες επαφες αλλα κι αυτο μας ριχνει καπου.. ξερεις το προγραμματισμενο..

για την παροιμια εχεις μεγαλο δικιο και η βοηθεια που δινετε στα επομενα κοριτσια ειναι ανεκτιμητη!! ειστε θησαυρος!!! μακαρι για ολες μας να ερθει το θαυμα μας συντομα!!

ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγκυμοσυνη σου!!!!🙏🙏🤰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η aggelikh_l είπε:

Κορίτσι μου συμφωνώ με τις προλαλήσασες , εγώ κλείνω τα πρώτα Άντα το καλοκαίρι και σκέψου από τη διέγερση μου έμειναν 18 βλαστοκυστες ! Ήταν μεγάλη ανακούφιση να ξέρω ότι δεν θα χρειαστεί ξανά , εάν δεν πετύχω με τη πρώτη , να επιβαρυνθώ με τόσες ορμόνες . Όποτε η ταπεινή μου γνώμη είναι άμα μπεις στο χορό της εξωσωματικής , να κανεις μια «σωστή»διέγερση μήπως και ξεμπερδέψεις απευθείας από αυτό το κομμάτι έστω !! 
Τώρα σου εύχομαι να μην φτάσεις μέχρι εκεί και ο,τι αποφασίσετε πριν από αυτό να σας δώσει αποτέλεσμα ❤️

ευχαριστουμε αγγελικη μου!!!! να εισαι καλα!!! ευχομαι κι εσυ να εχεις συντομα γεματη κοιλια και να κανετε ευτυχισμενη οικογενεια!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

ευχαριστω μαυρογατα που καταθετεις τη γνωμη σου και για το χρονο σου!!❤️

πηρα τηλ για την επιτροπη και ειχε πρωτο διαθεσιμο στις 19/05. οποτε ειναι πολυ νωρις, μεχρι το σεπτεμβρη θα βρω να κλεισω!! θα κανουμε και τις αλλες εξετασεις του σπερματος για να εχουμε πιο πληρη εικονα και θα δουμε πως θα κινηθουμε..

μαυρογατα ευχομαι ολα να πανε καλα με την ετ σου!! σας διαβαζω εδω και καιρο και εισαι απο τα κοριτσια που θαυμαζω εδω μεσα!!😍

Μπορείς να κάνεις και το άλλο. Να πας στο ραντεβού, να προσκομίσετε τα χαρτιά (δεν ξέρω το κομμάτι με το γαμο) και να πάρεις τα φάρμακα. Εαν δεν τα χρειαστείς, τα δωρίζεις εδω στο φόρουμ που όλο και κάποια κοπέλα θα τα χρειαστει. Αυτή είναι η δική μου άποψη, γιατί οκ κοντά είναι όπως λες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα σου τύχει και αν αποφασίσεις να πας μετά και σου δώσουν πρώτο ραντεβού μετά απο μήνες...τι κάνεις? Εγώ έκλεισα αρχες Νοεμβρίου και το πρώτο διαθέσιμο ήταν τελος Γενάρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Kοριτσια μου τριπλασιαστηκε. Πηγε 287.20 από 88 μεσα σε δυο μέρες. Δεν το  πιστευω ειμαι πολυ χαρουμενη. Κανονικα σημερα θα περιμενα ή χθες περιοδο.! Κοριτσια γίνονται και θαυματα που διαβαζα τοσο καιρο εδω σε καποια κοριτσια. , έγινε και σε μένα. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να συμβεί και το δικό σας θαυματάκι σύντομα! 

Μπράβο ρεεεε! Φυσικά γίνονται και θαύματα και καλό είναι να το θυμόμαστε όλες μας εδώ! Οποτε δηλαδή η καινουρια συνομιλία μετράει ήδη 2 πετυχημένες μεταφορές και μια φυσική σύλληψη σε 4 μέρες! Δεν το λες και άσχημο σκορ, κάτι λιγότερο από μια εγκυμοσύνη τη μέρα το πάμε…αντε @Παρασκευαιδου να ετοιμάζεσαι σιγά σιγά! Αλήθεια πως παει η προπόνηση με τα τεστ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η aggelikh_l είπε:

Κορίτσι μου συμφωνώ με τις προλαλήσασες , εγώ κλείνω τα πρώτα Άντα το καλοκαίρι και σκέψου από τη διέγερση μου έμειναν 18 βλαστοκυστες ! Ήταν μεγάλη ανακούφιση να ξέρω ότι δεν θα χρειαστεί ξανά , εάν δεν πετύχω με τη πρώτη , να επιβαρυνθώ με τόσες ορμόνες . Όποτε η ταπεινή μου γνώμη είναι άμα μπεις στο χορό της εξωσωματικής , να κανεις μια «σωστή»διέγερση μήπως και ξεμπερδέψεις απευθείας από αυτό το κομμάτι έστω !! 
Τώρα σου εύχομαι να μην φτάσεις μέχρι εκεί και ο,τι αποφασίσετε πριν από αυτό να σας δώσει αποτέλεσμα ❤️

Συγνώμη 18 βλαστοκυστες δλδ ποσά είχες στην διέγερση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο ρεεεε! Φυσικά γίνονται και θαύματα και καλό είναι να το θυμόμαστε όλες μας εδώ! Οποτε δηλαδή η καινουρια συνομιλία μετράει ήδη 2 πετυχημένες μεταφορές και μια φυσική σύλληψη σε 4 μέρες! Δεν το λες και άσχημο σκορ, κάτι λιγότερο από μια εγκυμοσύνη τη μέρα το πάμε…αντε @Παρασκευαιδου να ετοιμάζεσαι σιγά σιγά! Αλήθεια πως παει η προπόνηση με τα τεστ?

Η μουσίτσα ξέθαψε ένα παλιό θέμα και πήγε εκεί και μας μούρλανε!!

Θετικό τεστ έχει ταινία και έχει κολλήσει με ένα ψηφιακό που βγήκε αρνητικό!!

Θα μας μουρλάνει τελείως!!

@Παρασκευαιδουσε έδωσα κανονικά, μπορείς να με λες Αρτέμη Μάτσα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Συγνώμη 18 βλαστοκυστες δλδ ποσά είχες στην διέγερση; 

Είχα 56 ωάρια , 49 γονιμοποιήθηκαν και καταλήξαμε με 20 βλαστοκυστες 5ης μέρας και 2 6ης . 
Αλλα είχα εικόνα πολυκυστικών , βέβαια ορμονολογικα δεν μου είπε ποτε ενδοκρινικός πως αποδεικνύονται . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Η μουσίτσα ξέθαψε ένα παλιό θέμα και πήγε εκεί και μας μούρλανε!!

Θετικό τεστ έχει ταινία και έχει κολλήσει με ένα ψηφιακό που βγήκε αρνητικό!!

Θα μας μουρλάνει τελείως!!

@Παρασκευαιδουσε έδωσα κανονικά, μπορείς να με λες Αρτέμη Μάτσα 🤣🤣🤣

Φτου σου ... σα δε ντρέπεσαι 🤣🤣🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Φτου σου ... σα δε ντρέπεσαι 🤣🤣🤣🤣🤣 

Όχι αγάπη μου δεν θα με μουρλάνεις εσύ εμένα και την @Hope19 που σε είδαμε στο ξεχασμένο θέμα..

Εδώ να δουν την τρέλλα σου και οι υπόλοιπες!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η aggelikh_l είπε:

Είχα 56 ωάρια , 49 γονιμοποιήθηκαν και καταλήξαμε με 20 βλαστοκυστες 5ης μέρας και 2 6ης . 
Αλλα είχα εικόνα πολυκυστικών , βέβαια ορμονολογικα δεν μου είπε ποτε ενδοκρινικός πως αποδεικνύονται . 

Κάλε.. εσυ ξεπέρασες κάθε ρεκόρ. Πόσες μονάδες έκανες; Εγώ έχω σπω αλλά τόσες δεν έμειναν πω με έπιασε μια μελαγχολία τώρα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένα κορίτσια μου, καλές μου συντρόφισσες....

Τα φώτα σας.. απευθύνομαι στις κοπέλες με λευκές τρίχες... τελικά κάνει να τα βάψουμε με φυτική βαφή ή όχι?? Κάπου διάβασα όχι και θυμάμαι πως όταν συζητάγαμε για αυτά λέγαμε πως ναι....🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️ εν τέλη τι είναι σωστό?

Και να ρωτήσω λίγο κάτι άλλο dhea supplement πρέπει να παίρνουμε? Με ρώτησε σήμερα μια φαρμακοποιός εαν παίρνω ή εαν μου είπε ο γιατρός να παίρνω. Εγώ δεν το ξέρω. Μονο στο it starts with the egg το διάβασα. 

❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Κάλε.. εσυ ξεπέρασες κάθε ρεκόρ. Πόσες μονάδες έκανες; Εγώ έχω σπω αλλά τόσες δεν έμειναν πω με έπιασε μια μελαγχολία τώρα 😂

Δεν έχει σημασία πόσες μονάδες κτλ. Αλλά ο κάθε οργανισμός. Και η κάθε γυναίκα.

Μη σε πιάνει μελαγχολία πάντως. Δεν χρειάζεται. Το κάθε σώμα (ο κάθε οργανισμός) είναι μοναδικό και διαφορετικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Κάλε.. εσυ ξεπέρασες κάθε ρεκόρ. Πόσες μονάδες έκανες; Εγώ έχω σπω αλλά τόσες δεν έμειναν πω με έπιασε μια μελαγχολία τώρα 😂

Οχιιιι να μη σε πιάνει γιατί θα το διαγράψω να το ξεχάσεις χαχαχα!!! Μα είδες ποσά έβγαλα και με ποσα εμεινα , παραπάνω από τα μισά δεν ήταν καν ώριμα !!! Με 300 puregon ξεκίνησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Δεν έχει σημασία πόσες μονάδες κτλ. Αλλά ο κάθε οργανισμός. Και η κάθε γυναίκα.

Μη σε πιάνει μελαγχολία πάντως. Δεν χρειάζεται. Το κάθε σώμα (ο κάθε οργανισμός) είναι μοναδικό και διαφορετικό. 

Σωστά απλά από όσα είχα βγάλει και όσα έμειναν όταν με ενημέρωσαν είχα κατά στεναχωρεθεί και έλεγα στο γιατρό μου γιατί τόσα έμειναν και να μου λέει κάλε μια χαρά είναι και ότι δεν φτάνουν όλα βλαστοκυστες 

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η aggelikh_l είπε:

Οχιιιι να μη σε πιάνει γιατί θα το διαγράψω να το ξεχάσεις χαχαχα!!! Μα είδες ποσά έβγαλα και με ποσα εμεινα , παραπάνω από τα μισά δεν ήταν καν ώριμα !!! Με 300 puregon ξεκίνησα 

Α έκανες πολλές μονάδες εσυ. Όπως δεν έκανα αυτές τις ένεσης αυτές μου έμειναν στο ψυγείο και τις είχα αγοράσει αλλά ο γιατρός μου δεν τις ήθελε για εμένα μεγάλη ιστορία. 

 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η aggelikh_l είπε:

Και σκέψου ότι κάποιους μήνες δεν έκανα καν ωορρηξία 

Εγώ κανένα μήνα δεν κάνω 😁😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Αγαπημένα κορίτσια μου, καλές μου συντρόφισσες....

Τα φώτα σας.. απευθύνομαι στις κοπέλες με λευκές τρίχες... τελικά κάνει να τα βάψουμε με φυτική βαφή ή όχι?? Κάπου διάβασα όχι και θυμάμαι πως όταν συζητάγαμε για αυτά λέγαμε πως ναι....🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️ εν τέλη τι είναι σωστό?

Και να ρωτήσω λίγο κάτι άλλο dhea supplement πρέπει να παίρνουμε? Με ρώτησε σήμερα μια φαρμακοποιός εαν παίρνω ή εαν μου είπε ο γιατρός να παίρνω. Εγώ δεν το ξέρω. Μονο στο it starts with the egg το διάβασα. 

❤️❤️

 

Πολύ γυναικολόγοι λένε μπορείς και με κανονική αλλά μετά από το πρώτο 3μηνο τώρα για τις βιταμίνες το έχω ακούσει που περνούν αλλά δεν ξέρω που χρησιμεύει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Σωστά απλά από όσα είχα βγάλει και όσα έμειναν όταν με ενημέρωσαν είχα κατά στεναχωρεθεί και έλεγα στο γιατρό μου γιατί τόσα έμειναν και να μου λέει κάλε μια χαρά είναι και ότι δεν φτάνουν όλα βλαστοκυστες 

 

Α έκανες πολλές μονάδες εσυ. Όπως δεν έκανα αυτές τις ένεσης αυτές μου έμειναν στο ψυγείο και τις είχα αγοράσει αλλά ο γιατρός μου δεν τις ήθελε για εμένα μεγάλη ιστορία. 

 

Εγώ κανένα μήνα δεν κάνω 😁😂

Α έχεις μπλέξιμο εσυ !! Κοιτά εγώ δε ρώτησα .. Είχα διαβάσει εδώ κάποια πράγματα , είχα ακούσει αλλά φάρμακα πχ menopur αλλά όταν μου έδωσαν τη λίστα στο Ιασώ δεν ρώτησα τίποτα . Είπα θα τους εμπιστευτώ και όπως πάμε βήμα βήμα . 
Απλά ήμουν από τις τυχερές πιστεύω που ανταποκρίθηκα στο φάρμακο αυτό . 
εσυ σε τι φάση είσαι τώρα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η aggelikh_l είπε:

Α έχεις μπλέξιμο εσυ !! Κοιτά εγώ δε ρώτησα .. Είχα διαβάσει εδώ κάποια πράγματα , είχα ακούσει αλλά φάρμακα πχ menopur αλλά όταν μου έδωσαν τη λίστα στο Ιασώ δεν ρώτησα τίποτα . Είπα θα τους εμπιστευτώ και όπως πάμε βήμα βήμα . 
Απλά ήμουν από τις τυχερές πιστεύω που ανταποκρίθηκα στο φάρμακο αυτό . 
εσυ σε τι φάση είσαι τώρα ; 

Είχα πάει σε άλλο κέντρο Μπάσκιρκ έκανα εκεί. Εκεί μου είπαν να πάρω αυτές αλλά τις αγόρασα και λέω αν πάω με το γιατρό μου θα του πω έχω αυτές όταν πήγα στον δικό μου και είπα εκεί θα ξανά κάνω μόλις του είπα ότι έχω αυτές μου είπε όχι δεν κάνουν για εμένα (είναι σαν τις gonal όπου δεν είχα την πρώτη φορά καλά δεν μου έκατσε αυτό το φάρμακο) τώρα πήγα με pergoveris και menopur και πήγα σούπερ τώρα είμαι στην αναμονή τις περιόδου μετά από αποβολή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Είχα πάει σε άλλο κέντρο Μπάσκιρκ έκανα εκεί. Εκεί μου είπαν να πάρω αυτές αλλά τις αγόρασα και λέω αν πάω με το γιατρό μου θα του πω έχω αυτές όταν πήγα στον δικό μου και είπα εκεί θα ξανά κάνω μόλις του είπα ότι έχω αυτές μου είπε όχι δεν κάνουν για εμένα (είναι σαν τις gonal όπου δεν είχα την πρώτη φορά καλά δεν μου έκατσε αυτό το φάρμακο) τώρα πήγα με pergoveris και menopur και πήγα σούπερ τώρα είμαι στην αναμονή τις περιόδου μετά από αποβολή 

Λυπάμαι πολύ πολύ για την αποβολή . Ηρωίδες όσες το περνάτε .
Το βασικό είναι ότι βρήκες φάρμακο που σου κάνει τη δουλίτσα !!! 
Ελπίζω η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η aggelikh_l είπε:

Λυπάμαι πολύ πολύ για την αποβολή . Ηρωίδες όσες το περνάτε .
Το βασικό είναι ότι βρήκες φάρμακο που σου κάνει τη δουλίτσα !!! 
Ελπίζω η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή !!!!

Καμία εύχομαι να μην το περάσει εύχομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ πάντως που το διάβασα κάπου αυτό με το τζίντζερ δεν έπιασε, μου ερχόταν χειρότερα εμετός .. με βοήθησε να τρώω μόνο ότι μπορούσα να ανεχτώ (πχ μπορούσα μπανάνα αλλά με τίποτα κοτόπουλο) κυρίως από τη μυρωδιά κ έτρωγα σχετικά αμέσως μόλις ξυπνήσω ένα κράκερ μια φρυγανιά κ με βοηθούσε .. θεωρώ ότι είναι ότι σου κάνει περισσότερο εσένα ότι μπορείς να φας .. επίσης με βοήθησε το ανθρακούχο νερό , είχα ρέψιμο κ κααααπως βοηθούσε …
    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
    • Αναξιόπιστη μέθοδος αντισύλληψης. Εσάς μια χαρά σας έκατσε όμως 😁😁😁 Λες ε; Άντε να δούμε. Γιατί τώρα μόνο μπαμπά θέλει. Ικανοποιείται λίγο με εμένα μέχρι να έρθει από τη δουλειά αλλά άπαξ και έρθει ούτε τουαλέτα δεν τον αφήνει να πάει 🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...