Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antonia2 είπε:

Υπέροχα νέα!!!!! να πάνε όλα τέλεια!!!! ❤️❤️🙏🙏🙏🤰🎉🎈 το σπορακι παει σφαιρα!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Αντωνία μου.. 

Διαβασα και τα νεα σου για το μπαμπα. Χαρηκα παρα μα παρα πολυ γιατι κι εγω περασα κατι αντιστοιχο με την μαμα μου τον Δεκεμβρη αλλα τωρα ολα καλυτερα! Περαστικα και ευχομαι ολα αυτα να το θυμαστε σαν ενα κακο ονειρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια μου να σας ρωτησω κάτι, απο την επιτροπη εξωσωματικης τι ποσο περίπου εγκρίνεται; εχω στο μυαλό μου γυρω στα 400€ για τις ενεσεις της διεγερσης αλλα δεν ξερω αν εχω καταλαβει λάθος..

αν πας με φυσικο κυκλο, εχει νοημα να περασεις απο επιτροπη;;

(εμεις προσπαθουμε πάνω απο χρονο πια και οι εξετασεις μας ειναι καλες. η κινητικοτητα του αντρα μου ειναι οριακη αλλα έχει μεγαλη ποσοτητα σπερματοζωαριων και ειναι φυσιολογικα. θα κανει τελος του μηνα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα και κατατμηση dna και οξειδωτικο στρες στο λυμπεροπουλο (κανουμε φουλ διατροφη απο νοεμβρη και πηρε βιταμινες και CoQ10) για να εχουμε εικονα αλλα θελουμε μετα το σεπτεμβρη που θα παντρευτουμε να βαλουμε μπροστα για εξωσωματικη γτ δεν αντεχω αλλο αυτη την απογοητευση και το αγχος καθε μηνα.. οποτε σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου για επιτροπη η οχι;; σκεφτομαι μηπως και παω χωρις διεγερση για να μην επιβαρυνθω με ορμονες..🙄)

ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και το 2022 να μεινουμε ολες εγκυες!!!!🤞🤞❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Kοριτσια μου τριπλασιαστηκε. Πηγε 287.20 από 88 μεσα σε δυο μέρες. Δεν το  πιστευω ειμαι πολυ χαρουμενη. Κανονικα σημερα θα περιμενα ή χθες περιοδο.! Κοριτσια γίνονται και θαυματα που διαβαζα τοσο καιρο εδω σε καποια κοριτσια. , έγινε και σε μένα. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να συμβεί και το δικό σας θαυματάκι σύντομα! 

Πολλά συγχαρητήρια, πάει πολύ δυνατά μπράβο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Salvation78 είπε:

Είσαι οκ με την ημικρανια όλα οκ? 

Δυστυχώς πέρασα κριπση ημικρανίας χωρις να μπορεσω να πιω το χαπι που παιρνω στις κρισεις κ περασα μιαμιση μερα πολυ ασχημα!! 19/4 εχω σημειώσει να τωτησω το γιατρο τι μπορω να παιρνω για τις ημικρανιες διαφορετικά δε βγαίνει με τιποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Καλή εντύπωση; Να σου πω δεν το έψαξα , ήταν το μόνο...γιατί τον πήρα το απόγευμα ότι θέλω να βάλουμε ένα και μου λέει για να τα κρυοσυντηρησουν κοστίζει 500€ και πρέπει να υπογράψετε και πήγαμε σφαίρα για να τα κρυοσυντηρησουν σήμερα....δεν το έψαξα...μακάρι μόνο εκεί να μας έπιασαν κορόιδα....

Πάνω κάτω αυτές είναι οι τιμές. Επομένως μην το πολυσκέφτεσαι! Υποτίθεται (το σκεπτικό τους είναι) ότι τα βάζουν σε κατάψυξη για κάποια χρόνια, γι' αυτό και πληρώνουμε τόσα πολλά. Τώρα, εμάς μας φαίνονται πολλά γιατί γενικά για την διαδικασία της εξωσωματικής μας έχουν φύγει πολλά λεφτά (εξετάσεις, βιταμίνες, προσπάθες κτλ) Καλό μου κορίτσι. Εσύ επέλεξες ένα κέντρο και έναν γιατρό που νιώθεις άνετα. Μην πολυσκέφτεσαι τώρα τα 500. Να σκέφτεσαι μόνο αισιόδοξα και θετικά για την διαδικασία της ετ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Kοριτσια μου τριπλασιαστηκε. Πηγε 287.20 από 88 μεσα σε δυο μέρες. Δεν το  πιστευω ειμαι πολυ χαρουμενη. Κανονικα σημερα θα περιμενα ή χθες περιοδο.! Κοριτσια γίνονται και θαυματα που διαβαζα τοσο καιρο εδω σε καποια κοριτσια. , έγινε και σε μένα. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να συμβεί και το δικό σας θαυματάκι σύντομα! 

Όπως τα λες....!!!! Γίνονται και θαύματα!!! Συγχαρητήρια👏🏼🙌🏼😃 Πραγματικά εύχομαι ό,τι καλύτερο!!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Kοριτσια μου τριπλασιαστηκε. Πηγε 287.20 από 88 μεσα σε δυο μέρες. Δεν το  πιστευω ειμαι πολυ χαρουμενη. Κανονικα σημερα θα περιμενα ή χθες περιοδο.! Κοριτσια γίνονται και θαυματα που διαβαζα τοσο καιρο εδω σε καποια κοριτσια. , έγινε και σε μένα. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να συμβεί και το δικό σας θαυματάκι σύντομα! 

Συγχαρητήρια!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Μπράβο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια , συντονιστειτε στην πρωϊνή σας  ενημέρωση.......Κάλεσα τι εμβρυολογικο μου είπαν ότι συνεχίζουν να διαιρούνται τέλεια και τα 3 που είχαν μείνει...τα δύο θα τα κρυοσυντηρησουν σήμερα μάλλον 4ων ημερών και όταν τα βγάλουμε θα τα αφήσουμε για βλαστοκυστες....αυτό που θα βάλουμε είναι σήμερα σούπερ ....την ρώτησα ποιότητες και τέτοια και μου είπε ότι θα πάρουμε γραπτή ενημέρωση την ημέρα της εμβρυομεταφορά γιατί τώρα δεν έχει νόημα θα εξελιχθεί κι άλλο...εσάς σας είχαν πει πριν την ετ ποιότητα;; Σας φαίνεται κάτι περίεργο; Ρε κορίτσια πόση ασφάλεια νιώθω Μ εσάς;;; Πρώτα ρωτάω εσάς και μετά τα λέω στον άντρα μου για να είμαι απόλυτα σίγουρη....

Ποιότητα έμαθα την ημέρα που τα βάλαμε. Όποτε μην αγχονεσε επίσης από την στιγμή που σου λένε όλα καλά είναι.. εγώ να ρωτήσω κάτι; Γιατί δεν τα αφήνουν τώρα για βλαστοκυστες; Και να το κάνουν μετά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ανθη7 είπε:

Καλημέρα σε όλες!να ρωτήσω ρε κορίτσια κάτι αυτό το health and fertility institute?τι είναι το ξέρει καμία?έπεσα απνω του ψάχνοντας διαφορά για συμπλήρωμα για την ποιότητα των ωαρίων θα τα συζητήσω κ με τον γιατρό τη δευτερα ,αλλά με εχει πιάσει κ ψάχνω δισφορα

Κέντρο είναι; Η βιταμίνη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Καλή εντύπωση; Να σου πω δεν το έψαξα , ήταν το μόνο...γιατί τον πήρα το απόγευμα ότι θέλω να βάλουμε ένα και μου λέει για να τα κρυοσυντηρησουν κοστίζει 500€ και πρέπει να υπογράψετε και πήγαμε σφαίρα για να τα κρυοσυντηρησουν σήμερα....δεν το έψαξα...μακάρι μόνο εκεί να μας έπιασαν κορόιδα....

Ναι κάλε. Απλά έχω μια απορία αν βάλεις και τα αλλά που εύχομαι να τα βάλεις για το αδερφάκι.. τι γίνετε αν τα βάλεις νωρίτερα από 5 χρόνια; Δλδ έχεις πληρώσει τώρα για 5 χρόνια αν τα βάλεις πχ σε ένα χρόνο σου επιστρέφουν λεφτά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσια μου να σας ρωτησω κάτι, απο την επιτροπη εξωσωματικης τι ποσο περίπου εγκρίνεται; εχω στο μυαλό μου γυρω στα 400€ για τις ενεσεις της διεγερσης αλλα δεν ξερω αν εχω καταλαβει λάθος..

αν πας με φυσικο κυκλο, εχει νοημα να περασεις απο επιτροπη;;

(εμεις προσπαθουμε πάνω απο χρονο πια και οι εξετασεις μας ειναι καλες. η κινητικοτητα του αντρα μου ειναι οριακη αλλα έχει μεγαλη ποσοτητα σπερματοζωαριων και ειναι φυσιολογικα. θα κανει τελος του μηνα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα και κατατμηση dna και οξειδωτικο στρες στο λυμπεροπουλο (κανουμε φουλ διατροφη απο νοεμβρη και πηρε βιταμινες και CoQ10) για να εχουμε εικονα αλλα θελουμε μετα το σεπτεμβρη που θα παντρευτουμε να βαλουμε μπροστα για εξωσωματικη γτ δεν αντεχω αλλο αυτη την απογοητευση και το αγχος καθε μηνα.. οποτε σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου για επιτροπη η οχι;; σκεφτομαι μηπως και παω χωρις διεγερση για να μην επιβαρυνθω με ορμονες..🙄)

ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και το 2022 να μεινουμε ολες εγκυες!!!!🤞🤞❤️❤️❤️

350€ είναι όταν καταθέσεις τα χαρτιά μετά από προσπαθεί. Τώρα σε φυσικό δεν περνάς γιατί δεν περνεις φάρμακα πας με το ωοαριο του μήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

350€ είναι όταν καταθέσεις τα χαρτιά μετά από προσπαθεί. Τώρα σε φυσικό δεν περνάς γιατί δεν περνεις φάρμακα πας με το ωοαριο του μήνα 

ευχαριστω κοριτσι μου για την απαντηση και τη βοηθεια!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσια μου να σας ρωτησω κάτι, απο την επιτροπη εξωσωματικης τι ποσο περίπου εγκρίνεται; εχω στο μυαλό μου γυρω στα 400€ για τις ενεσεις της διεγερσης αλλα δεν ξερω αν εχω καταλαβει λάθος..

αν πας με φυσικο κυκλο, εχει νοημα να περασεις απο επιτροπη;;

(εμεις προσπαθουμε πάνω απο χρονο πια και οι εξετασεις μας ειναι καλες. η κινητικοτητα του αντρα μου ειναι οριακη αλλα έχει μεγαλη ποσοτητα σπερματοζωαριων και ειναι φυσιολογικα. θα κανει τελος του μηνα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα και κατατμηση dna και οξειδωτικο στρες στο λυμπεροπουλο (κανουμε φουλ διατροφη απο νοεμβρη και πηρε βιταμινες και CoQ10) για να εχουμε εικονα αλλα θελουμε μετα το σεπτεμβρη που θα παντρευτουμε να βαλουμε μπροστα για εξωσωματικη γτ δεν αντεχω αλλο αυτη την απογοητευση και το αγχος καθε μηνα.. οποτε σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου για επιτροπη η οχι;; σκεφτομαι μηπως και παω χωρις διεγερση για να μην επιβαρυνθω με ορμονες..🙄)

ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και το 2022 να μεινουμε ολες εγκυες!!!!🤞🤞❤️❤️❤️

Καλημέρα Αντωνία, το αν θα προχωρήσεις σε διέγερση ή όχι είναι κάτι που θα το αποφασίσετε από κοινού με τον γιατρό που θα επιλέξεις να πας σε υποβοηθούμενη προσπάθεια.

Θέλω να πω στην ανεξήγητη και σε μικρές ηλικίες αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (πχ ιστορικό κακοήθειας (δεν εννοώ κληρονομικότητα) ή προ εμμηνόπαυση ή πτωχή ανταποκρίτρια βάση ορμονολογικών τιμών ή υπερήχου) συνήθως δεν προτείνουν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Εκτός αν το ζευγάρι είναι πεπεισμένο και αποφασισμένο οτι δεν θέλει να πάρει ορμόνες διέγερσης, οπότε οφείλει ο γιατρός να σεβαστεί την απόφαση του ζευγαριού.

Πέρα του φυσικού κύκλου υπάρχει η σπερματεγχυση (με ή χωρίς βοήθεια από χάπια και μικρές δόσεις ενέσεων) και ο φυσικός τροποποιημένος (χάπια + μικρή δόση ενέσεων + ωοληψία + εμβρυομεταφορά).

Αν πάρεις ενέσεις (οτι δόση και αν πάρεις) συμφέρει να περάσεις επιτροπή και για το κόστος και γιατί έχεις φάρμακα για περισσότερες προσπάθειες. Αν περάσεις επιτροπή δικαιούσαι περίπου 350 € ανά προσπάθεια.

Αν κάνεις μόνο ωοληψία πχ και δεν προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά για κάποιο λόγο (πχ δεν γονιμοποιήθηκαν) καταθέτεις τα χαρτιά σου και παίρνεις το μισό ποσό από τα 350 αντίστοιχα και αν έχεις κατεψυγμένα και κάνεις μόνο εμβρυομεταφορά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα Αντωνία, το αν θα προχωρήσεις σε διέγερση ή όχι είναι κάτι που θα το αποφασίσετε από κοινού με τον γιατρό που θα επιλέξεις να πας σε υποβοηθούμενη προσπάθεια.

Θέλω να πω στην ανεξήγητη και σε μικρές ηλικίες αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (πχ ιστορικό κακοήθειας (δεν εννοώ κληρονομικότητα) ή προ εμμηνόπαυση ή πτωχή ανταποκρίτρια βάση ορμονολογικών τιμών ή υπερήχου) συνήθως δεν προτείνουν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Εκτός αν το ζευγάρι είναι πεπεισμένο και αποφασισμένο οτι δεν θέλει να πάρει ορμόνες διέγερσης, οπότε οφείλει ο γιατρός να σεβαστεί την απόφαση του ζευγαριού.

Πέρα του φυσικού κύκλου υπάρχει η σπερματεγχυση (με ή χωρίς βοήθεια από χάπια και μικρές δόσεις ενέσεων) και ο φυσικός τροποποιημένος (χάπια + μικρή δόση ενέσεων + ωοληψία + εμβρυομεταφορά).

Αν πάρεις ενέσεις (οτι δόση και αν πάρεις) συμφέρει να περάσεις επιτροπή και για το κόστος και γιατί έχεις φάρμακα για περισσότερες προσπάθειες. Αν περάσεις επιτροπή δικαιούσαι περίπου 350 € ανά προσπάθεια.

Αν κάνεις μόνο ωοληψία πχ και δεν προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά για κάποιο λόγο (πχ δεν γονιμοποιήθηκαν) καταθέτεις τα χαρτιά σου και παίρνεις το μισό ποσό από τα 350 αντίστοιχα και αν έχεις κατεψυγμένα και κάνεις μόνο εμβρυομεταφορά.

 

Πολύ σωστά, να σημειώσω ότι το επίδομα των 350€ το παίρνεις μόνο αν έχεις περάσει από επιτροπή για τα φάρμακα της διέγερσης.
Δηλ 2 φορές + 2 αν ξαναπεράσεις. Τα φάρμακα τα παίρνεις δωρεάν σύμφωνα με την συνταγογράφηση του γιατρού σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Πάνω κάτω αυτές είναι οι τιμές. Επομένως μην το πολυσκέφτεσαι! Υποτίθεται (το σκεπτικό τους είναι) ότι τα βάζουν σε κατάψυξη για κάποια χρόνια, γι' αυτό και πληρώνουμε τόσα πολλά. Τώρα, εμάς μας φαίνονται πολλά γιατί γενικά για την διαδικασία της εξωσωματικής μας έχουν φύγει πολλά λεφτά (εξετάσεις, βιταμίνες, προσπάθες κτλ) Καλό μου κορίτσι. Εσύ επέλεξες ένα κέντρο και έναν γιατρό που νιώθεις άνετα. Μην πολυσκέφτεσαι τώρα τα 500. Να σκέφτεσαι μόνο αισιόδοξα και θετικά για την διαδικασία της ετ❤️ 

Όχι , όχι δεν τα σκέφτομαι απλά το συζητάω έτσι για να ξέρω....εννοείται εδώ έχουμε δώσει τόσα στα 500 θα κολλήσουμε...ας γίνει το θαυμα και ότι θέλει ο γιατρός( σε λογικά πλαίσια πάντα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Ναι κάλε. Απλά έχω μια απορία αν βάλεις και τα αλλά που εύχομαι να τα βάλεις για το αδερφάκι.. τι γίνετε αν τα βάλεις νωρίτερα από 5 χρόνια; Δλδ έχεις πληρώσει τώρα για 5 χρόνια αν τα βάλεις πχ σε ένα χρόνο σου επιστρέφουν λεφτά; 

Δεν το ρώτησα καθόλου.,  γιατί εμείς σίγουρα θα αφήσουμε 4 χρόνια να περάσουν και ύστερα θα δούμε αν μπορούμε να ανταπεξελθουμε στο δεύτερο...υποθέτω  όμως ότι δεν σου δίνουν τίποτα πίσω ....μακάρι να μείνω τώρα έγκυος και ας έχασα 200€...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα Αντωνία, το αν θα προχωρήσεις σε διέγερση ή όχι είναι κάτι που θα το αποφασίσετε από κοινού με τον γιατρό που θα επιλέξεις να πας σε υποβοηθούμενη προσπάθεια.

Θέλω να πω στην ανεξήγητη και σε μικρές ηλικίες αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (πχ ιστορικό κακοήθειας (δεν εννοώ κληρονομικότητα) ή προ εμμηνόπαυση ή πτωχή ανταποκρίτρια βάση ορμονολογικών τιμών ή υπερήχου) συνήθως δεν προτείνουν εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Εκτός αν το ζευγάρι είναι πεπεισμένο και αποφασισμένο οτι δεν θέλει να πάρει ορμόνες διέγερσης, οπότε οφείλει ο γιατρός να σεβαστεί την απόφαση του ζευγαριού.

Πέρα του φυσικού κύκλου υπάρχει η σπερματεγχυση (με ή χωρίς βοήθεια από χάπια και μικρές δόσεις ενέσεων) και ο φυσικός τροποποιημένος (χάπια + μικρή δόση ενέσεων + ωοληψία + εμβρυομεταφορά).

Αν πάρεις ενέσεις (οτι δόση και αν πάρεις) συμφέρει να περάσεις επιτροπή και για το κόστος και γιατί έχεις φάρμακα για περισσότερες προσπάθειες. Αν περάσεις επιτροπή δικαιούσαι περίπου 350 € ανά προσπάθεια.

Αν κάνεις μόνο ωοληψία πχ και δεν προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά για κάποιο λόγο (πχ δεν γονιμοποιήθηκαν) καταθέτεις τα χαρτιά σου και παίρνεις το μισό ποσό από τα 350 αντίστοιχα και αν έχεις κατεψυγμένα και κάνεις μόνο εμβρυομεταφορά.

 

Μαυρογατα σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες!!!!!❤️η βοηθεια σου ειναι παντα πολυτιμη!!😃 πηγαμε την περασμενη παρασκευη σε ειδικο υπογονιμοτητας και μας ειπε οτι λογω ορμονολογικου προφιλ (ειδε ολες τις εξετασεις μας καλες) και ηλικιας (εγω 33 και ο αντρας μου 36) πιστευει οτι ειναι καλυτερα να προσπαθησουμε πρωτα με κλομιφαινη και σπερματεγχυση. ωστοσο μας εδωσε πιθανοτητες και δεν ειναι πολυ παραπανω απο τις πιθανοτητες φυσικης συλληψης. 

για την κλομιφαινη δεν ξερω αν ειναι καλη λυση γτ εχω ωορρηξια καθε μηνα και σταθερο κυκλο στις 28 ημερες. οποτε τι θα μου δωσει; να εχω παραπανω ωαρια;;

για σπερματεγχυση θελει να ειμαστε παντρεμενοι (η να εχουμε συμφωνο συμβιωσης) και αφου το σεπτεμβρη παντρευομαστε, λεμε να περιμενουμε μεχρι τοτε μια και καλη και να προσπαθησουμε μονοι μας. αν ηθελε αυτα τα τυπικα ισως να καναμε μια προσπαθεια. αν και με την οριακη κινητικοτητα δεν ξερω, θα βοηθησει;;

καπως ετσι σκεφτηκαμε μηπως παμε κατ ευθειαν σε εξωσωματικη που ειναι πιο στοχευμενη και εχει περισσοτερες πιθανοτητες! ετσ σας ρωτησα για την επιτροπη για να τη δρομολογησω.,

οσο για το φυσικο κυκλο, ο αντρας μου θα ηθελε να αποφυγω τις ορμονες γτ φοβαται οτι θα επιβαρυνω τον οργανισμο και το σκεφτομαστε κι αυτο.

συγγνωμη για το σεντονι και αν σας κουραζω απλα σας καταθετω τις σκεψεις μας και τα σεναρια..

εννοειται οποιαδηποτε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Πολύ σωστά, να σημειώσω ότι το επίδομα των 350€ το παίρνεις μόνο αν έχεις περάσει από επιτροπή για τα φάρμακα της διέγερσης.
Δηλ 2 φορές + 2 αν ξαναπεράσεις. Τα φάρμακα τα παίρνεις δωρεάν σύμφωνα με την συνταγογράφηση του γιατρού σου. 

Ευχαριστω κοριτσι μου για τη βοηθεια και τις διευκρινισεις!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Τέλεια.. ισχύει ότι μετά από μια καλη αυχενική είναι όλα κάπως πιο ήρεμα.. και εγώ ένιωσα τρελή ανακούφιση όταν την έκανα.. μείον ένα άγχος!! Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κορίτσι μου!! Να είστε όλοι καλά και να δεις από δω και πέρα πόσο γρήγορα θα κυλισουν οι εβδομάδες μέχρι να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου..❤️

Να σαι καλά κοπελα μου! Σε ευχαριστώ πολύ! Και πάλι να χαίρεστε και να καμαρωνετε το αγοράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope19 είπε:

Kοριτσια μου τριπλασιαστηκε. Πηγε 287.20 από 88 μεσα σε δυο μέρες. Δεν το  πιστευω ειμαι πολυ χαρουμενη. Κανονικα σημερα θα περιμενα ή χθες περιοδο.! Κοριτσια γίνονται και θαυματα που διαβαζα τοσο καιρο εδω σε καποια κοριτσια. , έγινε και σε μένα. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να συμβεί και το δικό σας θαυματάκι σύντομα! 

Μπράβο κοριτσάκι μου ❤️ Τα ωραιότερα νέα ακούμε από εσένα αυτή την εβδομάδα!! Μας δίνεις θάρρος ελπίδα και πίστη!! Απόλαυσε το, είσαι εγκυουλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Δεν το ρώτησα καθόλου.,  γιατί εμείς σίγουρα θα αφήσουμε 4 χρόνια να περάσουν και ύστερα θα δούμε αν μπορούμε να ανταπεξελθουμε στο δεύτερο...υποθέτω  όμως ότι δεν σου δίνουν τίποτα πίσω ....μακάρι να μείνω τώρα έγκυος και ας έχασα 200€...

Όλα καλά θα πάνε θετική σκέψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hope19 μπράβο! Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Το μπεμπέ σου πάει σφαίρα! Όλα θα πάνε υπέροχα, μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαυρογατα σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες!!!!!❤️η βοηθεια σου ειναι παντα πολυτιμη!!😃 πηγαμε την περασμενη παρασκευη σε ειδικο υπογονιμοτητας και μας ειπε οτι λογω ορμονολογικου προφιλ (ειδε ολες τις εξετασεις μας καλες) και ηλικιας (εγω 33 και ο αντρας μου 36) πιστευει οτι ειναι καλυτερα να προσπαθησουμε πρωτα με κλομιφαινη και σπερματεγχυση. ωστοσο μας εδωσε πιθανοτητες και δεν ειναι πολυ παραπανω απο τις πιθανοτητες φυσικης συλληψης. 

για την κλομιφαινη δεν ξερω αν ειναι καλη λυση γτ εχω ωορρηξια καθε μηνα και σταθερο κυκλο στις 28 ημερες. οποτε τι θα μου δωσει; να εχω παραπανω ωαρια;;

για σπερματεγχυση θελει να ειμαστε παντρεμενοι (η να εχουμε συμφωνο συμβιωσης) και αφου το σεπτεμβρη παντρευομαστε, λεμε να περιμενουμε μεχρι τοτε μια και καλη και να προσπαθησουμε μονοι μας. αν ηθελε αυτα τα τυπικα ισως να καναμε μια προσπαθεια. αν και με την οριακη κινητικοτητα δεν ξερω, θα βοηθησει;;

καπως ετσι σκεφτηκαμε μηπως παμε κατ ευθειαν σε εξωσωματικη που ειναι πιο στοχευμενη και εχει περισσοτερες πιθανοτητες! ετσ σας ρωτησα για την επιτροπη για να τη δρομολογησω.,

οσο για το φυσικο κυκλο, ο αντρας μου θα ηθελε να αποφυγω τις ορμονες γτ φοβαται οτι θα επιβαρυνω τον οργανισμο και το σκεφτομαστε κι αυτο.

συγγνωμη για το σεντονι και αν σας κουραζω απλα σας καταθετω τις σκεψεις μας και τα σεναρια..

εννοειται οποιαδηποτε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!!❤️

Κοίτα τώρα το θέμα είναι υποκειμενικό και πολυπαραγοντικό.

Με το μυαλό που έχω τώρα στα 40+ και όχι στα 35 που ξεκίνησα και δεν ήξερα που παν τα τέσσερα 🤣να σου πω τι θα έκανα και επειδή είστε ελεγμένοι στα βασικά και οι δύο.

Θα προσπαθούσα μέχρι το γάμο με παρακολούθηση ωορηξίας από τον γιατρό και γιατί όχι και με κλομιφαίνη και φυσικές επαφές.

Θα έκλεινα όμως ένα ραντεβού να το έχω εκεί μετά το γάμο με την επιτροπή για παν ενδεχόμενο και αν τα κατάφερνα απλά θα το ακύρωνα.

Τώρα σχετικά με την σπερματεγχυση εγώ επειδή είμαι καμμένη δεν θα την συνιστούσα. Ο μόνος λόγος που θα την πρότεινα θα ήταν για να προετοιμαστεί κάπως ψυχολογικά το ζευγάρι πριν την εξωσωματική.

Αν όμως υπάρχει ήδη ψυχολογική κούραση θα την απέφευγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαυρογατα σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες!!!!!❤️η βοηθεια σου ειναι παντα πολυτιμη!!😃 πηγαμε την περασμενη παρασκευη σε ειδικο υπογονιμοτητας και μας ειπε οτι λογω ορμονολογικου προφιλ (ειδε ολες τις εξετασεις μας καλες) και ηλικιας (εγω 33 και ο αντρας μου 36) πιστευει οτι ειναι καλυτερα να προσπαθησουμε πρωτα με κλομιφαινη και σπερματεγχυση. ωστοσο μας εδωσε πιθανοτητες και δεν ειναι πολυ παραπανω απο τις πιθανοτητες φυσικης συλληψης. 

για την κλομιφαινη δεν ξερω αν ειναι καλη λυση γτ εχω ωορρηξια καθε μηνα και σταθερο κυκλο στις 28 ημερες. οποτε τι θα μου δωσει; να εχω παραπανω ωαρια;;

για σπερματεγχυση θελει να ειμαστε παντρεμενοι (η να εχουμε συμφωνο συμβιωσης) και αφου το σεπτεμβρη παντρευομαστε, λεμε να περιμενουμε μεχρι τοτε μια και καλη και να προσπαθησουμε μονοι μας. αν ηθελε αυτα τα τυπικα ισως να καναμε μια προσπαθεια. αν και με την οριακη κινητικοτητα δεν ξερω, θα βοηθησει;;

καπως ετσι σκεφτηκαμε μηπως παμε κατ ευθειαν σε εξωσωματικη που ειναι πιο στοχευμενη και εχει περισσοτερες πιθανοτητες! ετσ σας ρωτησα για την επιτροπη για να τη δρομολογησω.,

οσο για το φυσικο κυκλο, ο αντρας μου θα ηθελε να αποφυγω τις ορμονες γτ φοβαται οτι θα επιβαρυνω τον οργανισμο και το σκεφτομαστε κι αυτο.

συγγνωμη για το σεντονι και αν σας κουραζω απλα σας καταθετω τις σκεψεις μας και τα σεναρια..

εννοειται οποιαδηποτε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!!❤️

Την ξέρεις την παροιμία στερνή μου γνώση να σ’ είχα πρώτα; Οι περισσότερες από εμάς όταν ξεκινήσαμε είμασταν στα χαμένα, εγώ δε πολύ περισσότερο από σένα. Δεν είχα ιδέα για τίποτα από όλα αυτά. Για μένα επειδή είσαι μικρή ακόμη, προτείνω να παρακολουθείς την ωορρηξία με γιατρό μέχρι το γάμο και να πας στοχευμένα. Και η φυσική σύλληψη θέλει το χρόνο της. Αν δεν πετύχει μπορείς να δοκιμάσεις μία σπερματέγχυση αν κι εγώ δεν την πολυπιστεύω. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Εμένα μου έκανε 4 χωρίς λόγο, ενώ ήμουν πολύ μεγαλύτερη σου και με πολύ χαμηλής κινητικότητας σπέρμα. Όσο για την εξωσωματική με μια διέγερση δεν παθαίνεις τίποτα, όσων αφορά στα φάρμακα, εδώ οι περισσότερες έχουμε κάνει 3 τουλάχιστον! Λογικά θα έχεις αρκετά έμβρυα. Ο φυσικός κύκλος είναι για μεγαλύτερες γυναίκες -βλέπε εμένα- που δεν έχουν ανταπόκριση στα φάρμακα. Θέλω να τονίσω ότι η εξωσωματική δεν σημαίνει απαραίτητα θετικό αποτέλεσμα .. δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχουμε μάθει εδώ μέσα ότι μπορεί να πετύχει με την 1η αν είσαι τυχερή,  μπορεί όμως να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες. Οπότε καλό θα είναι να έχεις έμβρυα. Αυτή είναι η δική μου άποψη, η τελική απόφαση είναι δική σου! Ότι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ πάντως που το διάβασα κάπου αυτό με το τζίντζερ δεν έπιασε, μου ερχόταν χειρότερα εμετός .. με βοήθησε να τρώω μόνο ότι μπορούσα να ανεχτώ (πχ μπορούσα μπανάνα αλλά με τίποτα κοτόπουλο) κυρίως από τη μυρωδιά κ έτρωγα σχετικά αμέσως μόλις ξυπνήσω ένα κράκερ μια φρυγανιά κ με βοηθούσε .. θεωρώ ότι είναι ότι σου κάνει περισσότερο εσένα ότι μπορείς να φας .. επίσης με βοήθησε το ανθρακούχο νερό , είχα ρέψιμο κ κααααπως βοηθούσε …
    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
    • Αναξιόπιστη μέθοδος αντισύλληψης. Εσάς μια χαρά σας έκατσε όμως 😁😁😁 Λες ε; Άντε να δούμε. Γιατί τώρα μόνο μπαμπά θέλει. Ικανοποιείται λίγο με εμένα μέχρι να έρθει από τη δουλειά αλλά άπαξ και έρθει ούτε τουαλέτα δεν τον αφήνει να πάει 🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...