Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η MarGe είπε:

Κορίτσια καλημέρα,

Τα δικά μου νέα είναι ότι πάμε πίσω 3 μήνες. Μιλήσαμε με τον ουρολόγο-ανδρολόγο και έδωσε στο σύζυγο θεραπεία για 3 μήνες. Δεν είναι και το καλύτερο μου, αλλά τι να κάνω, τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε...και ας ελπίσουμε ότι θα έχει βελτιωθεί το σπέρμα μέχρι τότε. 

Όμως εγώ περνάω επιτροπή αυτό το μήνα. Όταν περάσω επιτροπή, τα φάρμακα μου τα δίνουν αμέσως; Και τώρα που δεν γίνεται να ξεκινήσουμε άμεσα, τι θα τα κάνω; 😟 συντηρούνται ψυγείο; λήγουν σύντομα; 

Καλημερα τα φάρμακα της επιτροπής μπαίνουν ψυγείο και έχουν διάρκεια ένα έτος μη σε απασχολεί αυτό προλαβαίνεις άνετα.

Αν ανοιχτεί το φάρμακο και χρησιμοποιηθεί το μισο πχ το υπόλοιπο πρέπει να χρησιμοποιηθεί έως ένα μήνα μετά. Αν δεν ανοιχτεί έχεις ένα έτος περιθώριο να το χρησιμοποιήσεις. Μπαίνουν ψυγείο στο μεσαίο ράφι όχι κοντά στο φως.

Παιρνεις την απόφαση της επιτροπής , συνταγογραφεί ο γιατρός σου το φάρμακο (πχ Gonal, menopur κλπ) κ πας στο φαρμακείο της επιτροπής του ΕΟΠΥ δηλαδή ,με παγοκύστες ή τσάντα ειδική για τρόφιμα και τα παραλαμβάνεις. Αν πας άμεσα δυο μέρες μετά την απόφαση παραλαμβάνεις με την απόφαση κ την ταυτοτητα σου. Αν πάει άλλος θέλει εξουσιοδότηση +την απόφαση (όχι πρωτότυπη την πρωτότυπη πάντα την κρατάς εσυ). Αν έχεις αυλή την ίδια μέρα που θα πάρεις την απόφαση στο γράφει ο γιατρός κ πας αμέσως απλά φρόντισε να έχεις παγοκύστες μαζί σου.

Αν πας ένα μήνα μετά χρειάζεται κ χοριακη νομίζω για να τα παραλάβεις μαζί με απόφαση και ταυτότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 14/9/2022 at 10:36 ΠΜ, ο/η MarGe είπε:

Ααααα επίσης ξέχασα! Ρε κορίτσια, από διατροφή για ενίσχυση σπέρματος τι έχουμε; δώστε τα φώτα σας... 

ψάξε εδώ στο γκρουπ είχα αναρτήσει λίστα τροφών με αντιοξιδωτικες ιδιότητες που μου είχε δώσει η προκάτοχος της Οικονομόπουλου στο Έλενα η κ. Τσεκούρα.

Και επίσης η @Kiddo έχει ποστάρει πολλές φορές διατροφές για το σπερμα. Αν πας στο προφίλ της κ ψάξεις παλαιότερα ποστ θα τα βρεις.

Επισης ρωτήστε τον ουρολόγο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα που λέμε για φάρμακα, από την 1η μου προσπάθεια έχω αχρησιμοποίητο menopur 600 και puregon 300. Αν δεν χρειαστούν για την επόμενη, τι μπορώ να κάνω με αυτά για να μην πάνε χαμένα? Το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ τα δέχεται πίσω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2022 at 4:43 ΜΜ, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Είμαι τόσο απογοητευμένη που δεν έχω όρεξη ούτε στον γιατρό να πάω την Παρασκευή…Θα ανακάμψω…είστε δύναμη..

Πριν έναν χρόνο είχα κάνει την πρώτη επιτυχημένη εξωσωματική.. πριν έναν χρόνο ακριβώς δυστυχώς πήγαν χάλια όλα εκλαψα πονεσα χτυπήθηκα πέρασα σε δεύτερη φάση ότι θα ξαναπροσπαθησω εκεί πέρασα ακόμα χειρότερα  δεν έχω μιλήσει εδώ ανοιχτά στο τι έγινε στη δεύτερη εξωσωματική 8σως δεν ένιωθα ούτε έτοιμη ούτε ψυχολογικά καλά. Ήταν η πιο δύσκολη φάση της ζωής μου πιο δύσκολη και από την πρώτη αποβολή. 

Το παλεύω ακόμα μέσα μου δεν ξέρω αν θα το ξεπεράσω ποτε  (ή κλινική έχει κάνει το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσαν να κάνουν) 

Και τώρα απ το πουθενά ήρθε μια εγκυμοσύνη σα να με άκουσε ο μπαμπάκας μου . Ακριβώς ένα χρόνο μετά με πιθανότητες ελάχιστες να μείνω φυσικά. 

Όπως σου είπα έπεσα..  εκλαψα άλλα σηκώθηκα..  αυτό να θυμάσαι να σηκώνεσαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 10:36 ΠΜ, ο/η MarGe είπε:

Ααααα επίσης ξέχασα! Ρε κορίτσια, από διατροφή για ενίσχυση σπέρματος τι έχουμε; δώστε τα φώτα σας... 

Εμεις φτιάχναμε ενα χυμό με σελερι,αβοκάντο, τζιντερ κ λεμόνι....μας το ειχε προτεινει η γιατρός και επισης βοηθαει κ ο πελτες ντομάτας που ειναι σε κονσερβα...την απλωναμε σε μια φετα ψωμί 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημερα τα φάρμακα της επιτροπής μπαίνουν ψυγείο και έχουν διάρκεια ένα έτος μη σε απασχολεί αυτό προλαβαίνεις άνετα.

Αν ανοιχτεί το φάρμακο και χρησιμοποιηθεί το μισο πχ το υπόλοιπο πρέπει να χρησιμοποιηθεί έως ένα μήνα μετά. Αν δεν ανοιχτεί έχεις ένα έτος περιθώριο να το χρησιμοποιήσεις. Μπαίνουν ψυγείο στο μεσαίο ράφι όχι κοντά στο φως.

Παιρνεις την απόφαση της επιτροπής , συνταγογραφεί ο γιατρός σου το φάρμακο (πχ Gonal, menopur κλπ) κ πας στο φαρμακείο της επιτροπής του ΕΟΠΥ δηλαδή ,με παγοκύστες ή τσάντα ειδική για τρόφιμα και τα παραλαμβάνεις. Αν πας άμεσα δυο μέρες μετά την απόφαση παραλαμβάνεις με την απόφαση κ την ταυτοτητα σου. Αν πάει άλλος θέλει εξουσιοδότηση +την απόφαση (όχι πρωτότυπη την πρωτότυπη πάντα την κρατάς εσυ). Αν έχεις αυλή την ίδια μέρα που θα πάρεις την απόφαση στο γράφει ο γιατρός κ πας αμέσως απλά φρόντισε να έχεις παγοκύστες μαζί σου.

Αν πας ένα μήνα μετά χρειάζεται κ χοριακη νομίζω για να τα παραλάβεις μαζί με απόφαση και ταυτότητα.

@BlackCat μου αυτό ισχύει για όλα τα φάρμακα ; Έχω στο ψυγείο μια Gonal σχεδόν ολόκληρη 800 μονάδων η οποία κανονικά λήγει  του χρόνου το Δεκέμβριο . Δηλαδή σε ένα μήνα πρέπει να πεταχτεί ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mademoiselle είπε:

@BlackCat μου αυτό ισχύει για όλα τα φάρμακα ; Έχω στο ψυγείο μια Gonal σχεδόν ολόκληρη 800 μονάδων η οποία κανονικά λήγει  του χρόνου το Δεκέμβριο . Δηλαδή σε ένα μήνα πρέπει να πεταχτεί ;

Αν η Gonal , Menopur κλπ έχει ανοιχθεί και έχει χρησιμοποιηθεί έστω και 50 μονάδες μετά κρατάει μόνο για 28 ημέρες. Το λέει στις οδηγίες χρήσης νομίζω.

Αν είναι κλειστή σφραγισμένη τότε λήγει στην ημερομηνία λήξης της. 
Αν είναι να χρησιμοποιήσουμε  φάρμακο πέραν της ημερομηνίας λήξης ρωτάμε τον γιατρό μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 10:34 ΠΜ, ο/η MarGe είπε:

Κορίτσια καλημέρα,

Τα δικά μου νέα είναι ότι πάμε πίσω 3 μήνες. Μιλήσαμε με τον ουρολόγο-ανδρολόγο και έδωσε στο σύζυγο θεραπεία για 3 μήνες. Δεν είναι και το καλύτερο μου, αλλά τι να κάνω, τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε...και ας ελπίσουμε ότι θα έχει βελτιωθεί το σπέρμα μέχρι τότε. 

Όμως εγώ περνάω επιτροπή αυτό το μήνα. Όταν περάσω επιτροπή, τα φάρμακα μου τα δίνουν αμέσως; Και τώρα που δεν γίνεται να ξεκινήσουμε άμεσα, τι θα τα κάνω; 😟 συντηρούνται ψυγείο; λήγουν σύντομα; 

Μπορείς να τα πάρεις ποτέ θες ακόμη και όταν ξεκινήσετε δεν τα παίρνεις άμεσος οταν πάρεις την απόφαση τότε θα πας με αυτήν στο γιατρό να στα γράψει κτλ μπορείς να τα πάρεις εντός ενός χρόνου από οταν βγει η απόφαση απλά θα πας να τα πάρεις και θα πρέπει να έχεις μαζί και χοριακη λιγότερη τον 10ημερων όπου θα είναι αρνητική όποτε μην σε αγχώνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Καλημέρα, από την ημέρα που έχεις το ραντεβού στην επιτροπή μέχρι να πάρεις την έγκριση στα χέρια σου, θα περάσει τουλάχιστον ένα δεκαήμερο. Αυτό το χαρτί το κρατάς εσύ και μπορεί πλέον ο γυναικολόγος να σου συνταγογραφήσει τα φάρμακα. Αυτή η συνταγή πρέπει να εκτελεστεί σε λιγότερο από μήνα, αλλά μπορείς εννοείται να τα διατηρήσεις στο ψυγείο μέχρι να τα χρησιμοποιήσεις. Τα φάρμακα δε λήγουν σύντομα. Σε ένα από τα δικά μου είχα διαβάσει ότι από τη στιγμή που θα το πάρω, πρέπει να το χρησιμοποιήσω μέσα σε 3 μήνες. Δεν ρώτησα τον γιατρό αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Καλή επιτυχία!! 

Ανάλογος που θα περάσει Αθήνα πχ την πέρνει την ίδια μέρα Θεσσαλονίκη θέλει 5 με 10 μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Τώρα που λέμε για φάρμακα, από την 1η μου προσπάθεια έχω αχρησιμοποίητο menopur 600 και puregon 300. Αν δεν χρειαστούν για την επόμενη, τι μπορώ να κάνω με αυτά για να μην πάνε χαμένα? Το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ τα δέχεται πίσω? 

Ανάλογος ποτέ λήγουν και αν είναι ανοιχτές το φαρμακείο του εοππυ δεν πέρνει φάρμακα πίσω όποτε τα δίνεις η στον γιατρό σου η τα χαρίζεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mademoiselle είπε:

@BlackCat μου αυτό ισχύει για όλα τα φάρμακα ; Έχω στο ψυγείο μια Gonal σχεδόν ολόκληρη 800 μονάδων η οποία κανονικά λήγει  του χρόνου το Δεκέμβριο . Δηλαδή σε ένα μήνα πρέπει να πεταχτεί ;

Από την ημέρα που ανοίχτηκε κρατάει μόνο 28ημερες αν ήταν κλιστεί τότε δεν υπήρχε θέμα ναι ισχύει για όλα τα φάρμακα της διενεργήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 8:07 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι την είδα την τσουπρα μας χθες @Lucia79 και την είχαμε αγκαλιά όλη την ώρα του επισκεπτηριου (1 ωρα). Σήμερα κιόλας έφτασε τα 1010 γραμμάρια οπότε σπάσαμε το φράγμα του κιλου! Και αύριο έχει γενέθλια, κλείνει 1 μηνα ζωής! Οι γιατροί είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι και ελπίζουμε να συνεχίσουμε έτσι. Όσο περισσότερο την βλέπω, τόσο πιο δύσκολο μου είναι να την αφήνω. Αλλά σκέφτομαι ότι όλο αυτό γίνεται για το καλο της. Ευχαριστώ την Παναγία που την προστατεύει και προχωράμε. 

1 μηνα αυριο η ζουζου σου!!! Να την χαίρεστε και η Παναγια να της δίνει τυχη και υγεια!!! 
❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

1 μηνα αυριο η ζουζου σου!!! Να την χαίρεστε και η Παναγια να της δίνει τυχη και υγεια!!! 
❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Ευχαριστούμε πολύ Ντινακι! Να χαίρεστε και εσεις τη μπεμπούλα σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Τώρα που λέμε για φάρμακα, από την 1η μου προσπάθεια έχω αχρησιμοποίητο menopur 600 και puregon 300. Αν δεν χρειαστούν για την επόμενη, τι μπορώ να κάνω με αυτά για να μην πάνε χαμένα? Το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ τα δέχεται πίσω? 

Μια λύση είναι να τα χαρίσεις στο φορουμ αν τα χρειάζεται κάποια κοπέλα άλλη λύση είναι να τα πας στο κοινωνικό φαρμακείο της γειτονιάς σου.

Πολλες τα δίνουν στον γιατρό αλλά επειδή έχει τύχει να ακούσω γιατρό που τα πουλάει σε χαμηλότερη τιμή δεν θα το επέλεγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Αν η Gonal , Menopur κλπ έχει ανοιχθεί και έχει χρησιμοποιηθεί έστω και 50 μονάδες μετά κρατάει μόνο για 28 ημέρες. Το λέει στις οδηγίες χρήσης νομίζω.

Αν είναι κλειστή σφραγισμένη τότε λήγει στην ημερομηνία λήξης της. 
Αν είναι να χρησιμοποιήσουμε  φάρμακο πέραν της ημερομηνίας λήξης ρωτάμε τον γιατρό μας.

Ευχαριστώ οι οδηγίες είναι στα γαλλικά (από εκεί τα παράγγειλα ) και δεν καταλαβαίνω τίποτα . Στεναχωρήθηκα λίγο γιατί σκεφτούν ότι αν πήγαινε στραβά η πρώτη εξωσωματική να τα χρησιμοποιούσα στη δεύτερη , αφού το κόστος των φαρμάκων το ανέλαβα εγώ . Κρίμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Από την ημέρα που ανοίχτηκε κρατάει μόνο 28ημερες αν ήταν κλιστεί τότε δεν υπήρχε θέμα ναι ισχύει για όλα τα φάρμακα της διενεργήσεις 

Στεναχωρήθηκα τώρα πραγματικά . Θα το έδεινα ευχαρίστως σε κάποια κοπέλα που θα είχε ανάγκη αλλά δυστυχώς είμαι Γερμανία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2022 at 10:43 ΜΜ, ο/η Mademoiselle είπε:

Ευχαριστώ οι οδηγίες είναι στα γαλλικά (από εκεί τα παράγγειλα ) και δεν καταλαβαίνω τίποτα . Στεναχωρήθηκα λίγο γιατί σκεφτούν ότι αν πήγαινε στραβά η πρώτη εξωσωματική να τα χρησιμοποιούσα στη δεύτερη , αφού το κόστος των φαρμάκων το ανέλαβα εγώ . Κρίμα 

Γιατί αναλαμβάνεις εσύ το κοστος; δε σε καλύπτει η ασφαλεία; αν έχει φμπ υπάρχει ομάδα γερμανική ίσως εκεί να κάνεις μια αναρτήσει και να τα χαρίσεις σε μια κοπέλα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Γιατί αναλαμβάνεις εσύ το κοστος; δε σε καλύπτει η ασφαλεία; αν έχει φμπ υπάρχει ομάδα γερμανική ίσως εκεί να κάνεις μια αναρτήσει και να τα χαρίσεις σε μια κοπέλα. 

Screenshot_20220916-064710_Facebook.jpg

Γεια σου κούκλα μου , η κλινική είναι ιδιωτική και δεν κάνει πλάνο θεραπείας μαζί με την ασφαλιστική όποτε τα φάρμακα έπρεπε να τα επιβαρυνθώ εγώ . Μισή τιμή είναι μόνο ο ένας κύκλος εξωσωματικής , δηλαδη στο τέλος η κλινική ζητάει το 50% από την ασφαλιστική . Υπήρχουν βέβαια  και άλλες δημόσιες κλινικές αλλά δεν έχουν το ίδιο καλό όνομα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mademoiselle είπε:

Γεια σου κούκλα μου , η κλινική είναι ιδιωτική και δεν κάνει πλάνο θεραπείας μαζί με την ασφαλιστική όποτε τα φάρμακα έπρεπε να τα επιβαρυνθώ εγώ . Μισή τιμή είναι μόνο ο ένας κύκλος εξωσωματικής , δηλαδη στο τέλος η κλινική ζητάει το 50% από την ασφαλιστική . Υπήρχουν βέβαια  και άλλες δημόσιες κλινικές αλλά δεν έχουν το ίδιο καλό όνομα .

Αχ ασε έχω καεί απ κέντρο στη Γερμανία.  Κατάλαβα. Κράτα αποδείξεις για την εφορία.  Και δες αν θέλεις να τα χαρίσεις στην ομάδα που σου έβαλα. Σε ποια περιοχή είσαι αν επιτρέπεται;  έχει και ένα κέντρο που το έχουν Έλληνες θα πήγαινα σε αυτόν δω πως είναι αλλά με πρόλαβε η εγκυμοσύνη . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2022 at 9:13 ΠΜ, ο/η BlackCat είπε:

Και να έχεις μαζί σου όλες τις εξετάσεις σας κ εσένα κ του συζύγου. Κ να γνωρίζεις κάποια πράγματα για το ιστορικό των γονέων σας (αν πχ έχουν ζάχαρο, διαβήτη, αν ενδέχεται να είναι συγγενείς μεταξύ τους κλπ) 

Σιγουρα θα σας πει να κάνετε καρυοτυπο ζεύγους (όχι τον καρυοτυπο εμβρύου από την αποβολή) που αυτό δεν νομίζω ότι γίνεται στο Έλενα ας με διορθώσουν τα κορίτσια. Εγώ το είχα κάνει όποτε δεν μας το ζήτησε αλλά θεωρώ ότι θα σας το ζητήσει. Αν το έχεις στο προγραμμα καντο στην περιοχή σου (κοστίζει όμως κ δεν γράφεται νομίζω) ώστε να το έχεις κ αυτό 

Γίνεται δωρεάν στο Ινστ. Υγείας Παιδιού στο Παίδων Αγ. Σοφία, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να τους το γράψει η Οικονομοπούλου. Γυναικολόγος σίγουρα μπορεί να το γράψει. (δε θυμάμαι ποια κοπέλα ενδιαφέρεται, μπήκα αποσπασματικά και έπεσα πάνω στο ποστ σου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/9/2022 at 11:41 ΜΜ, ο/η Mademoiselle είπε:

Ευχαριστώ κούκλα μου . Να ρωτήσω όμως κάτι άσχετο ; Το αλάτι σε αυτήν την περίπτωση  πρέπει να αποφεύγεται εντελώς ; Το λέω από την άποψη ότι σε πολλές τροφές υπάρχει σαν πρόσθετο , ας πούμε σάλτσες  , τυριά , ελιεσ κτλ.. Και ζάχαρη το ίδιο .

Ευχαριστώ πολύ ❤️ . Αν δεν κάνω λάθος είσαι και εσυ εγκυουλα , με το καλό λοιπόν ❤️

πρέπει να αποφεύγεται μόνο στην περίπτωση που είσαι υποψήφια για υπερδιέγερση ωοθηκών ή αν την πάθεις. Κατά τα άλλα μπορείς να τρως ελεύθερα, δεν ενοχλεί. Α, και αν παίρνεις κορτιζόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ ασε έχω καεί απ κέντρο στη Γερμανία.  Κατάλαβα. Κράτα αποδείξεις για την εφορία.  Και δες αν θέλεις να τα χαρίσεις στην ομάδα που σου έβαλα. Σε ποια περιοχή είσαι αν επιτρέπεται;  έχει και ένα κέντρο που το έχουν Έλληνες θα πήγαινα σε αυτόν δω πως είναι αλλά με πρόλαβε η εγκυμοσύνη . 

Εγώ είμαι NRW Recklinghausen , εσυ ; Και τι σου συνέβη αν επιτρέπεται  ; Πάντως βλέπω μεγάλη διαφορά  ανάμεσα στα κέντρα μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας .Από ότι διαβάζω εδώ και σε αλλά σάιτ στην Ελλάδα τις υποψήφιες μητέρες της περνάνε πραγματικά από αξονική , ψάχνουν τα πάντα όλα πριν ξεκινήσουν την διαδικασία , ενω εδώ  το περνάνε καπως στο φλου και στο τελοσ άμα κάτσει έκατσε .Στην ομάδα έστειλα αίτημα , ελπίζω να με δεχτούν σύντομα 😃 . Και πάλι συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη , είναι πραγματικά υπέροχο αυτό που σου συνέβη . Εγώ τελικα έχω 11 γονιμοποιημένα αυγουλακια τα οποία και στείλαμε σε χειμερία νάρκη 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

πρέπει να αποφεύγεται μόνο στην περίπτωση που είσαι υποψήφια για υπερδιέγερση ωοθηκών ή αν την πάθεις. Κατά τα άλλα μπορείς να τρως ελεύθερα, δεν ενοχλεί. Α, και αν παίρνεις κορτιζόνη.

Γεια σου @troia μου αυτό έπαθα , υπερδιέγερση . Το έχω κόψει εδώ και μέρες και νιώθω ήδη λίγο καλύτερα , πίνω και ασπράδια όπως με συμβουλέψανε τα κορίτσια και νομίζω ότι με βοηθάει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ειλικρινά η Οικονομόπουλου με έχει κατά σκλαβωσει..τι φοβερός τύπος φαίνεται να είναι….πιο αναλυτική κ εξυπηρετική πεθαίνεις αλήθεια..επισης εκεί πληρώνουμε; Δέχεται πληρωμή εννοώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια ειλικρινά η Οικονομόπουλου με έχει κατά σκλαβωσει..τι φοβερός τύπος φαίνεται να είναι….πιο αναλυτική κ εξυπηρετική πεθαίνεις αλήθεια..επισης εκεί πληρώνουμε; Δέχεται πληρωμή εννοώ;

Όχι δεν πληρώνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
    • Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; μμμ κορίτσι μου ακόμα με μπερδεύει λίγο το τεστ σου δεν μπορω να καταλάβω  🤔 όντως φαίνεται κάτι αλλά το βλέπω σαν γκρι χρώμα.. μπορεί ακόμα να είναι νωρίς 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...