Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις On 25/8/2022 at 11:53 ΠΜ, ο/η nikol88 είπε:

😀 Καλά είμαι, καλά είμαι!! Πήγαμε στο γιατρό την προηγούμενη παρασκευη και είδαμε το εμβρυακι μας, ακούσαμε και καρδούλα και τρελαθηκαμε! Τώρα θα πάω πάλι αύριο κ ελπίζω όλα να είναι καλά! Γενικά εκεί που είμαι χαρούμενη, εκεί τρώω κάτι φρικες και νομίζω ότι θα πάω και θ ακούσω τα χειρότερα! Αλλά προσπαθώ να το πηγαίνω βήμα βήμα κ να ελέγχω το άγχος μου! 🤷🏻‍♀️ Ελπίζω κ αύριο να έχω καλά νέα ❤️

💓 Ναιιιι!!! 😘😁💙💕😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η tina21 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?  Ελπίζω να ξεκουραστηκατε ώστε να ξεκινήσει δυναμικάη νέα "σεζόν ". 

Να σας πω και εγώ τα νέα μας! Χθες είχαμε ντοπλερ και γιατρό... 32+1 χθες τα ζουζούνια μας ήταν 1850 ο ένας και 1950 ο άλλος...αντιστάσεις αρτηρίες πλακούντα υγρά κλπ όλα άψογα! Κ ο τράχηλος 3,1... οπότε εκεί που το αρχικό πλάνο ήταν 35 με 36 εβδομάδα τώρα πήγαμε στην 38η! Το μόνο αρνητικό σχετικά είναι ότι το στομάχι μου συνεχίζει να είναι χάλια οπότε επίσημα είμαι- 10 κιλά!! Βέβαια αφού δεν επηρεάζονται τα ζουζούνια λίγο το κακό!

Σήμερα πήραμε και τα καρότσια μας και τις βάσεις και τα στρώματα για τις καλαθουνες μας 😀😀😀😀😀 είμαι πολύ ενθουσιασμενη!

Με το καλό να τα υποδεχτιτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2022 at 9:30 ΠΜ, ο/η maria124 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις! Και μόνο που μπορώ να μιλήσω σε κάποιον για όλα αυτά μου δίνει πολλή δύναμη καθώς δεν έχουμε πει ακόμα τίποτε σε κανέναν.

Σχετικά με τη δική μου πλευρά, από εξετάσεις έχω κάνει υπερήχους, ορμονολογικές και καλλιέργεια κόλπου (αν το λέω καλά, είχε μέσα εξέταση για χλαμύδια κλπ). Δεν έχω δει ενδοκρινολόγο ποτέ στη ζωή μου, αυτές τις έγραψε και τις είδε μόνο ο γυναικολόγος μου και μου είπε πως είναι μια χαρά. Σαν τελευταία μου είπε να κάνω και μία ΑΜΗ, που θα την προγραμματίσω μέσα στο Σεπτέμβρη.

Να σημειώσω πως δεν είχαμε ποτέ κάποια σύλληψη, επομένως δεν ξέρω αν έχω και κάποιο θεμα εγώ, πέρα από την αζωοσπερμία του συζύγου. Είμαι 31 ετών, εκείνος 36.

Σχετικά με τον σύζυγο, έκανε μόνο ένα σπερμοδιάγραμμα κι αυτό δυστυχώς σε μικροβιολογικό της γειτονιάς. Δεν είχαμε ιδέα οτι χρειάζεται εξειδικευμένο κέντρο. Μας τηλεφώνησε και μας είπε οτι "δεν βρηκε καθόλου σπέρμα" και ζήτησε να ξαναπάμε δείγμα να το επαληθεύσει. Αλλά επειδή εμείς στο άκουσμα και μόνο ταραχτήκαμε πάρα πολύ, πήγαμε την άλλη μέρα αμέσως σε ουρολόγο και μας είπε -όπως και ο γυναικολόγος μου- να πάμε σε εξειδικευμένο κέντρο. Μας πρότεινε της Ζεγκινιάδου στη Θεσσαλονίκη. Ταυτόχρονα έκανε και ορμονολογικές, σας γράφω τα αποτελεσματα μήπως κι έχετε κάτι να μου πείτε, γιατί ο γιατρός το μόνο που είπε ήταν οτι είναι "οριακά ανεβασμένες" και οτι κερδίζει έδαφος το σενάριο της μη αποφρακτικής αζωοσπερμίας.

Είχε: τεστοστερόνη ήταν 5.93, η FSH 18.4, LH 12.09 και Προλακτίνη 12.77

Μας είπε το επόμενο βήμα να είναι ο καρυότυπος και η AZF και μετά βλέπουμε.

Το μονο που θέλω σε πρώτη φάση είναι να υπάρχει σπέρμα και να μπορούμε να το πάρουμε με βιοψία. Αυτό προσεύχομαι κι όλα τα άλλα θα τα σκεφτώ σε δεύτερο χρόνο.

Να σας κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις;

@Ιωάννα28iwantababyκαταρχάς, συγχαρητήρια, εύχομαι με το καλο να έρθει το μωράκι σου! Μου έδωσες πολύ κουράγιο! Κι εσείς είχατε μη αποφρακτική; Εννοείς οτι πήρατε βιταμίνες για να αυξηθεί το σπέρμα ή για να αυξηθούν οι πιθανότητες να βρεθεί;

ΕΠίσης, πόσο πιθανό είναι άραγε να ε΄κανε λάθος ο αρχικός μικροβιολόγος και σε επόμενη εξε΄ταση να βρούμε σπέρμα, έστω και αργό ή ελάχιστο; Μας καίει έστω το να παράγεται, ας είναι και λίγο!

Τέλος, δεν έχω ιδέα από γιατρούς στη Θεσσαλονίκη, αν έχετε κανέναν καλό ουρολόγο θα το εκτιμούσαμε πολύ! Αλλά και γυναικολόγο εννοείται!

Για καρυότυπο, δεύτερο σπερμοδιάγραμμα κλπ είναι καλή η Βιοιατρική;

Σας ζάλισα! Να εχετε όλες μια υπέροχη μέρα!

Κορίτσι μου καλησπέρα! Θα συμφωνήσω με την @Παρασκευαιδου για τον Ταρλατζή και θα σου προτείνω επιπλέον τον Κολυμπιανάκη, διευθυντής του τμήματος εξωσωματικής του Παπαγεωργίου νοσοκομείου ο οποίος ιδιωτεύει κιόλας. Πρόκειται για τίμιο κ ευθύ εξωσωματιστή, ο οποίος δεν πρόκειται να σου ωραιοποιήσει το ενδεχόμενο πρόβλημα, οπότε μαζί του είσαι τουλάχιστον ασφαλής ότι δεν κάνεις άσκοπες ενέργειες που να σου κοστίσουν ψυχολογικά κ οικονομικά.

Καλή σας επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tina21 & @Luna777 μπραβο γλυκες διδυμομανουλες!!! Πολυ ωραια τα νεα σας! Αυτο για το καροτσι το μονο που ενωνεται αναλυστε τορε κοριτσια λιγο η στειλτε κανενα λινκ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

@tina21 & @Luna777 μπραβο γλυκες διδυμομανουλες!!! Πολυ ωραια τα νεα σας! Αυτο για το καροτσι το μονο που ενωνεται αναλυστε τορε κοριτσια λιγο η στειλτε κανενα λινκ..

Στείλε μου ένα μήνυμα να σ πω αναλυτικά να μην γράφουμε εδώ κ δεν ενδιαφέρει τις υπόλοιπες ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2022 at 2:19 ΜΜ, ο/η tina21 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?  Ελπίζω να ξεκουραστηκατε ώστε να ξεκινήσει δυναμικάη νέα "σεζόν ". 

Να σας πω και εγώ τα νέα μας! Χθες είχαμε ντοπλερ και γιατρό... 32+1 χθες τα ζουζούνια μας ήταν 1850 ο ένας και 1950 ο άλλος...αντιστάσεις αρτηρίες πλακούντα υγρά κλπ όλα άψογα! Κ ο τράχηλος 3,1... οπότε εκεί που το αρχικό πλάνο ήταν 35 με 36 εβδομάδα τώρα πήγαμε στην 38η! Το μόνο αρνητικό σχετικά είναι ότι το στομάχι μου συνεχίζει να είναι χάλια οπότε επίσημα είμαι- 10 κιλά!! Βέβαια αφού δεν επηρεάζονται τα ζουζούνια λίγο το κακό!

Σήμερα πήραμε και τα καρότσια μας και τις βάσεις και τα στρώματα για τις καλαθουνες μας 😀😀😀😀😀 είμαι πολύ ενθουσιασμενη!

Ευχάριστα τα νεα😊 σε λίγες εβδομάδες που θα γεννήσεις με το καλό, θα σταματήσουν και οι αναγούλες. Με το καλό κοριτσάρα μου!

στις On 27/8/2022 at 4:45 ΜΜ, ο/η Luna777 είπε:

Μπράβο!!! Τα πηγαίνετε εξαιρετικά! Πω πω μεγαλωσαν πολύ τα μωράκια 💜 Και εμείς εχουμε υπέρηχο τη Δευτέρα και ανυπομονούμε. Λογικά θα είναι γύρω στα 600γρ το καθένα τώρα (23+6). Έχουμε πάρει σχεδόν τα πάντα από νωρίς για να προλάβουμε τις εκπτώσεις. Βάλαμε και τις κούνιες, αλλά όχι ακόμα άλλα μικρότερα αντικείμενα, γιατί προς το παρόν οι γάτες μας έχουν ξεσαλώσει...είναι μέσα στις κούνιες  και πάνω στη συρταριέρα συνέχεια 🤣 Τελικά τι καρότσια διαλέξατε; Αυτό μας δυσκόλεψε λίγο. Αφού είδαμε και δοκιμάσαμε πολλά, πήραμε τελικά τα μονά Motherbaby που είναι πανάλαφρα και μικρά και ενώνονται σε διπλό αν θέλεις.

Με το καλό να τα δείτε καλή μου φροιντιν.😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2022 at 12:24 ΜΜ, ο/η Kateriniwk είπε:

@tina21 & @Luna777 μπραβο γλυκες διδυμομανουλες!!! Πολυ ωραια τα νεα σας! Αυτο για το καροτσι το μονο που ενωνεται αναλυστε τορε κοριτσια λιγο η στειλτε κανενα λινκ..

Σου έστειλα μήνυμα, για να μην κουράζουμε τα υπόλοιπα κορίτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Σου έστειλα μήνυμα, για να μην κουράζουμε τα υπόλοιπα κορίτσια.

Για ποιο πράγμα να μας κουράσετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μια κλειστή ολόκληρη και μια μισή gonal. Αν κάποια τις χρειάζεται άμεσα ας επικοινωνήσει μαζί μου. Λήξη 1/23. Βρίσκομαι κοντά στο κέντρο στην Αθήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση!

@HOPE90θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε μιας και περνάμε τα ίδια. Δεν με αφήνει όμως να σου στείλω πμ επειδή είμαι νέα στο φόρουμ. Εμείς θα πάμε μέσα στον Σεπτέμβρη στη Ζεγκινιάδου για σπερμοδιάγραμμα και στο ΚΑΡΥΟ για καρυότυπο + AZF. Μήπως έχετε βρει κάποιον καλό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Επίσης, κορίτσια, είδα πως μου αναφέρατε κάποιες για βιταμίνες για το σπέρμα. Αυτές τις δίνει ο ουρολόγος; Κι αν ναι, πόσο καιρό περίπου κάνει τη θεραπεία με αυτές;

@Bestrongσ'ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ξέρεις μήπως αν κάποιες εξετάσεις μπορούν να γίνουν στο Παπαγεωργίου δωρεάν;

Τέλος, βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, η σαλπιγγογραφία πονάει πολύ; Κι επίσης, είναι απαραίτητο να γίνει αι υστεροσκόπηση;

Να έχετε μια όμορφη μέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μια κλειστή ολόκληρη και μια μισή gonal. Αν κάποια τις χρειάζεται άμεσα ας επικοινωνήσει μαζί μου. Λήξη 1/23. Βρίσκομαι κοντά στο κέντρο στην Αθήνα. 

Η ανοιχτή κρατάει μόνο 28 ημέρες από την ημέρα που κάνατε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Για ποιο πράγμα να μας κουράσετε 

Για καρότσια διδύμων...που είναι από μόνο του ένα θέμα πονοκέφαλος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@twinkletwinlkle που είσαι κορίτσι; Σήμερα δεν ήταν  η επίσκεψη στη μικρή; Τι νέα έχετε; Πως την είδατε; Όταν έχεις κουράγιο και όρεξη γράψε μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση!

@HOPE90θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε μιας και περνάμε τα ίδια. Δεν με αφήνει όμως να σου στείλω πμ επειδή είμαι νέα στο φόρουμ. Εμείς θα πάμε μέσα στον Σεπτέμβρη στη Ζεγκινιάδου για σπερμοδιάγραμμα και στο ΚΑΡΥΟ για καρυότυπο + AZF. Μήπως έχετε βρει κάποιον καλό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Επίσης, κορίτσια, είδα πως μου αναφέρατε κάποιες για βιταμίνες για το σπέρμα. Αυτές τις δίνει ο ουρολόγος; Κι αν ναι, πόσο καιρό περίπου κάνει τη θεραπεία με αυτές;

@Bestrongσ'ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ξέρεις μήπως αν κάποιες εξετάσεις μπορούν να γίνουν στο Παπαγεωργίου δωρεάν;

Τέλος, βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, η σαλπιγγογραφία πονάει πολύ; Κι επίσης, είναι απαραίτητο να γίνει αι υστεροσκόπηση;

Να έχετε μια όμορφη μέρα!

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα...λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω. Όσον αφορά ουρολόγο πάντως έχω να προτείνω τον Γίτσο Γεώργιο. Εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν και να βρείτε τους γιατρούς που σας ταιριάζουν! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση!

@HOPE90θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε μιας και περνάμε τα ίδια. Δεν με αφήνει όμως να σου στείλω πμ επειδή είμαι νέα στο φόρουμ. Εμείς θα πάμε μέσα στον Σεπτέμβρη στη Ζεγκινιάδου για σπερμοδιάγραμμα και στο ΚΑΡΥΟ για καρυότυπο + AZF. Μήπως έχετε βρει κάποιον καλό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Επίσης, κορίτσια, είδα πως μου αναφέρατε κάποιες για βιταμίνες για το σπέρμα. Αυτές τις δίνει ο ουρολόγος; Κι αν ναι, πόσο καιρό περίπου κάνει τη θεραπεία με αυτές;

@Bestrongσ'ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ξέρεις μήπως αν κάποιες εξετάσεις μπορούν να γίνουν στο Παπαγεωργίου δωρεάν;

Τέλος, βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, η σαλπιγγογραφία πονάει πολύ; Κι επίσης, είναι απαραίτητο να γίνει αι υστεροσκόπηση;

Να έχετε μια όμορφη μέρα!

Γεια σου μαριααααα λαλαλα! Μου ρθε στο μυαλο αμεσως το τραγουδι! Λοιπον μαρακι υστεροσαλπιγγογραφια που χρειαστηκε να κανω εγω προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα... Σε φαση που τελειωσαν και εγω απορουσα ποτε θα αρχισουν ... Στο γενεσις ειχα κανει. Καποιες γυναικες πονανε οντως , καποιες απλα ειναι υπερβολικες και καποιες απλα λενε μπαρουφες, θα ελεγα να μην το πολυ σκεφτεσαι γιατι καθε σωμα ειναι διαφορετικο.. υστεροσκοπηση δεν γνωριζω , δεν εχω κανει. Ουρολογο εμεις ειχαμε τον κ. Βασιλακακη φευγατος ανθρωπος οπως σχεδον ολοι οι γιατροι μου οποτε δεν ξερω αν ταιριαζει στο στυλ σου. Κεντρο εγω πηγα Ιακεντρο με Πραπα και τα πηγα καλα με τη μια οπως δειχνε.μεχρι σημερα τουλαχιστον η ιστορια και ευχομαστε να συνεχισει. Ζεγκενιαδου πολυ καλη ειχαμε παει για σπερματεγχυση , εκανε καλη δουλεια τοτε θυμαμαι και μου την ειχε προτεινει ο γιατρος για τοπ. Καρυο επισης ειχα κανει καρυοτυπο, κυστικη ινωση και κατι αλλα ( σου προτεινω να τα κανεις γιατι ειναι ππλυ σημαντικες εξετασεις για υπογονιμοτητα) καλοι και αυτοι εκει ειναι αλλα αποτελεσματα απλα θα παρεις δεν εχει σημασια.. οτι αλλο θες ρωτα και μακαρι να σε βοηθησουμε! 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

@twinkletwinlkle που είσαι κορίτσι; Σήμερα δεν ήταν  η επίσκεψη στη μικρή; Τι νέα έχετε; Πως την είδατε; Όταν έχεις κουράγιο και όρεξη γράψε μας ❤️

Αχ μωρε κορίτσια πόσο με συγκινείτε με το ενδιαφέρον σας! Καλά ήταν η μπεμπούλα,  δόξα τω Θεω, μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά. Σήμερα ήταν 720 γραμμάρια. Παίρνει 10 γραμμάρια τη μέρα. Της είχαν δώσει ενισχυτικό του μητρικου γάλατος γιατί το μητρικό γάλα ναι μεν είναι το καλύτερο, αλλά είναι χαμηλα σε θερμίδες. Για αυτόν τον λόγο τα μωρά που πίνουν φόρμουλα είναι πιο παχουλα, τουλάχιστον στην αρχή, από τα μωρά που θηλάζουν. Φούσκωσε πάλι η κοιλιά της πολύ, οπότε της το έκοψαν και τώρα παίρνει 11 ml γάλα ανά τρίωρο. Η κοιλίτσα της είναι πρησμένη για αυτό και το κοιτάνε προσεκτικά μην έχουμε καμία ιστορία. Αλλά κάνει κακακια που αυτό είναι καλό. Σήμερα την είχαν ταΐσει πριν πάμε και κοιμόταν του καλού καιρού, δεν ξυπνούσε με τίποτα. Το απόγευμα που πήρα για ενημέρωση μου είπαν ότι έπαθε φλεγμονή από ένα σωληνακι που είχε στο ποδαράκι της για να παίρνει τα διάφορα απαραίτητα. Της έκαναν εξετάσεις αίματος και προς το παρόν δεν δείχνει κάποια λοίμωξη. Παίρνει όμως πάλι αντιβιωση προληπτικά. Οπότε ένα νέο αγχος προστέθηκε. Αυτός είναι ο κόσμος τη Μενν... που όπως μας είπαν και οι ώρες κάνουν τη διαφορά. Προσεύχομαι λοιπόν και ελπίζω να μην της έχει κάνει κάποια λοίμωξη. 

Εσύ πώς είσαι? Ηρέμησες με τα αποτελέσματα του νιπτ? Μίλησες με τον γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ μωρε κορίτσια πόσο με συγκινείτε με το ενδιαφέρον σας! Καλά ήταν η μπεμπούλα,  δόξα τω Θεω, μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά. Σήμερα ήταν 720 γραμμάρια. Παίρνει 10 γραμμάρια τη μέρα. Της είχαν δώσει ενισχυτικό του μητρικου γάλατος γιατί το μητρικό γάλα ναι μεν είναι το καλύτερο, αλλά είναι χαμηλα σε θερμίδες. Για αυτόν τον λόγο τα μωρά που πίνουν φόρμουλα είναι πιο παχουλα, τουλάχιστον στην αρχή, από τα μωρά που θηλάζουν. Φούσκωσε πάλι η κοιλιά της πολύ, οπότε της το έκοψαν και τώρα παίρνει 11 ml γάλα ανά τρίωρο. Η κοιλίτσα της είναι πρησμένη για αυτό και το κοιτάνε προσεκτικά μην έχουμε καμία ιστορία. Αλλά κάνει κακακια που αυτό είναι καλό. Σήμερα την είχαν ταΐσει πριν πάμε και κοιμόταν του καλού καιρού, δεν ξυπνούσε με τίποτα. Το απόγευμα που πήρα για ενημέρωση μου είπαν ότι έπαθε φλεγμονή από ένα σωληνακι που είχε στο ποδαράκι της για να παίρνει τα διάφορα απαραίτητα. Της έκαναν εξετάσεις αίματος και προς το παρόν δεν δείχνει κάποια λοίμωξη. Παίρνει όμως πάλι αντιβιωση προληπτικά. Οπότε ένα νέο αγχος προστέθηκε. Αυτός είναι ο κόσμος τη Μενν... που όπως μας είπαν και οι ώρες κάνουν τη διαφορά. Προσεύχομαι λοιπόν και ελπίζω να μην της έχει κάνει κάποια λοίμωξη. 

Εσύ πώς είσαι? Ηρέμησες με τα αποτελέσματα του νιπτ? Μίλησες με τον γιατρό?

Καλημέρα! Πολύ καλά, πέρασε και η κρίσιμη βδομάδα που σου έλεγαν, σωστά? Κάθε βδομάδα θα είναι όλο και καλύτερα! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Για καρότσια διδύμων...που είναι από μόνο του ένα θέμα πονοκέφαλος! 

Και μεις ειναι η αλήθεια οτι ψάξαμε αρκετά μέχρινα καταλήξουμε 😁😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση!

@HOPE90θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε μιας και περνάμε τα ίδια. Δεν με αφήνει όμως να σου στείλω πμ επειδή είμαι νέα στο φόρουμ. Εμείς θα πάμε μέσα στον Σεπτέμβρη στη Ζεγκινιάδου για σπερμοδιάγραμμα και στο ΚΑΡΥΟ για καρυότυπο + AZF. Μήπως έχετε βρει κάποιον καλό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Επίσης, κορίτσια, είδα πως μου αναφέρατε κάποιες για βιταμίνες για το σπέρμα. Αυτές τις δίνει ο ουρολόγος; Κι αν ναι, πόσο καιρό περίπου κάνει τη θεραπεία με αυτές;

@Bestrongσ'ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ξέρεις μήπως αν κάποιες εξετάσεις μπορούν να γίνουν στο Παπαγεωργίου δωρεάν;

Τέλος, βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, η σαλπιγγογραφία πονάει πολύ; Κι επίσης, είναι απαραίτητο να γίνει αι υστεροσκόπηση;

Να έχετε μια όμορφη μέρα!

Από την προσωπική μου εμπειρία θα σου πω ότι η σαλπιγγογραφια δεν έχει κανένα τραγικό πόνο ... στη χειρότερη θα το χαρακτήριζα σαν έντονο πόνο περιόδου. Στη διαγνωστική υστεροσκοπηση που έκανα μου είχαν πει 1-1,5 ώρα πριν να έχω πάρει ένα παυσίπονο, όπως και έκανα κ επίσης δε μπορώ να πω ότι πόνεσα ... πιο πολύ σαν άβολη δυσφορία θα το χαρακτήριζα.... Πραγματικά δεν εχεις να φοβάσαι κάτι 😊❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2022 at 1:19 ΜΜ, ο/η tina21 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?  Ελπίζω να ξεκουραστηκατε ώστε να ξεκινήσει δυναμικάη νέα "σεζόν ". 

Να σας πω και εγώ τα νέα μας! Χθες είχαμε ντοπλερ και γιατρό... 32+1 χθες τα ζουζούνια μας ήταν 1850 ο ένας και 1950 ο άλλος...αντιστάσεις αρτηρίες πλακούντα υγρά κλπ όλα άψογα! Κ ο τράχηλος 3,1... οπότε εκεί που το αρχικό πλάνο ήταν 35 με 36 εβδομάδα τώρα πήγαμε στην 38η! Το μόνο αρνητικό σχετικά είναι ότι το στομάχι μου συνεχίζει να είναι χάλια οπότε επίσημα είμαι- 10 κιλά!! Βέβαια αφού δεν επηρεάζονται τα ζουζούνια λίγο το κακό!

Σήμερα πήραμε και τα καρότσια μας και τις βάσεις και τα στρώματα για τις καλαθουνες μας 😀😀😀😀😀 είμαι πολύ ενθουσιασμενη!

Πωπω πως περανει ο καιρός τινα μου .. με το καλό κοριτσάκι μου

στις On 27/8/2022 at 3:45 ΜΜ, ο/η Luna777 είπε:

Μπράβο!!! Τα πηγαίνετε εξαιρετικά! Πω πω μεγαλωσαν πολύ τα μωράκια 💜 Και εμείς εχουμε υπέρηχο τη Δευτέρα και ανυπομονούμε. Λογικά θα είναι γύρω στα 600γρ το καθένα τώρα (23+6). Έχουμε πάρει σχεδόν τα πάντα από νωρίς για να προλάβουμε τις εκπτώσεις. Βάλαμε και τις κούνιες, αλλά όχι ακόμα άλλα μικρότερα αντικείμενα, γιατί προς το παρόν οι γάτες μας έχουν ξεσαλώσει...είναι μέσα στις κούνιες  και πάνω στη συρταριέρα συνέχεια 🤣 Τελικά τι καρότσια διαλέξατε; Αυτό μας δυσκόλεψε λίγο. Αφού είδαμε και δοκιμάσαμε πολλά, πήραμε τελικά τα μονά Motherbaby που είναι πανάλαφρα και μικρά και ενώνονται σε διπλό αν θέλεις.

Τι υπέροχη ανυπομονησία 🥰🥰🥰

στις On 28/8/2022 at 11:24 ΠΜ, ο/η Kateriniwk είπε:

@tina21 & @Luna777 μπραβο γλυκες διδυμομανουλες!!! Πολυ ωραια τα νεα σας! Αυτο για το καροτσι το μονο που ενωνεται αναλυστε τορε κοριτσια λιγο η στειλτε κανενα λινκ..

Λυπεί ο Μάρτης απ τη σαρακοστή;  🤭🤭🤭🤭 Κατερινάκι μου τι κανεις εσυ; 

στις πριν 21 ώρες, ο/η maria124 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση!

@HOPE90θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε μιας και περνάμε τα ίδια. Δεν με αφήνει όμως να σου στείλω πμ επειδή είμαι νέα στο φόρουμ. Εμείς θα πάμε μέσα στον Σεπτέμβρη στη Ζεγκινιάδου για σπερμοδιάγραμμα και στο ΚΑΡΥΟ για καρυότυπο + AZF. Μήπως έχετε βρει κάποιον καλό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη;

Επίσης, κορίτσια, είδα πως μου αναφέρατε κάποιες για βιταμίνες για το σπέρμα. Αυτές τις δίνει ο ουρολόγος; Κι αν ναι, πόσο καιρό περίπου κάνει τη θεραπεία με αυτές;

@Bestrongσ'ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ξέρεις μήπως αν κάποιες εξετάσεις μπορούν να γίνουν στο Παπαγεωργίου δωρεάν;

Τέλος, βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, η σαλπιγγογραφία πονάει πολύ; Κι επίσης, είναι απαραίτητο να γίνει αι υστεροσκόπηση;

Να έχετε μια όμορφη μέρα!

Η σαλπιγγογραφια σε εμένα δεν πόνεσε, μου είχε πει όμως η γιατρός να την έλεγα αν πονάω. Προσωπικά ένιωσα σαν το παπ τίποτα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ μωρε κορίτσια πόσο με συγκινείτε με το ενδιαφέρον σας! Καλά ήταν η μπεμπούλα,  δόξα τω Θεω, μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά. Σήμερα ήταν 720 γραμμάρια. Παίρνει 10 γραμμάρια τη μέρα. Της είχαν δώσει ενισχυτικό του μητρικου γάλατος γιατί το μητρικό γάλα ναι μεν είναι το καλύτερο, αλλά είναι χαμηλα σε θερμίδες. Για αυτόν τον λόγο τα μωρά που πίνουν φόρμουλα είναι πιο παχουλα, τουλάχιστον στην αρχή, από τα μωρά που θηλάζουν. Φούσκωσε πάλι η κοιλιά της πολύ, οπότε της το έκοψαν και τώρα παίρνει 11 ml γάλα ανά τρίωρο. Η κοιλίτσα της είναι πρησμένη για αυτό και το κοιτάνε προσεκτικά μην έχουμε καμία ιστορία. Αλλά κάνει κακακια που αυτό είναι καλό. Σήμερα την είχαν ταΐσει πριν πάμε και κοιμόταν του καλού καιρού, δεν ξυπνούσε με τίποτα. Το απόγευμα που πήρα για ενημέρωση μου είπαν ότι έπαθε φλεγμονή από ένα σωληνακι που είχε στο ποδαράκι της για να παίρνει τα διάφορα απαραίτητα. Της έκαναν εξετάσεις αίματος και προς το παρόν δεν δείχνει κάποια λοίμωξη. Παίρνει όμως πάλι αντιβιωση προληπτικά. Οπότε ένα νέο αγχος προστέθηκε. Αυτός είναι ο κόσμος τη Μενν... που όπως μας είπαν και οι ώρες κάνουν τη διαφορά. Προσεύχομαι λοιπόν και ελπίζω να μην της έχει κάνει κάποια λοίμωξη. 

Εσύ πώς είσαι? Ηρέμησες με τα αποτελέσματα του νιπτ? Μίλησες με τον γιατρό?

Ελπίζω να μην είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό με τη φλεγμονη και να περάσει εύκολα και αυτή η βδομάδα. Όσο περνάνε οι μέρες θα ξεπερνάει όλο και περισσότερο τις δυσκολίες και θα πάνε όλα καλά! 
Μιλησα με το γιατρο ναι, με καθησύχασε, μου είπε ότι αφού το εργαστηριο έστειλε αποτέλεσμα είναι αξιόπιστο και να μην αμφιβάλλω. Όταν δεν είναι σίγουρο το γράφουν επάνω στην απάντηση και ζητάνε να επαναληφθεί το τεστ. Οπότε προχωράμε κανονικά, είμαι πλέον 19+3, την Δευτέρα που μας έρχεται θα με δει από κοντά και ο γιατρός μιας και έχω να τον δω ένα μήνα τώρα. Όλα καλά γενικώς, εκτός από το ότι έχω χαμηλά μαγνήσια, αιματοκρίτη, φεριτίνη και αρκετά χαμηλό ζάχαρο και πίεση γι αυτό και νιώθω πολύ κούραση και έχουν μειωθεί πολύ οι αντοχές μου. 
 

Ανοιγουν πλέον και όλα τα κέντρα εξωσωματικής οπότε ξεκινάει καινουρια σεζόν που εύχομαι να φέρει επιτυχίες εδώ στην ομάδα και σε όσα κορίτσια ξεκινάνε πάλι είτε μπαίνουν στο χορό για πρώτη φορά! Έπεσε λίγο ατονία τον Αύγουστο αλλά τώρα περιμένουμε νέα, οπλιστείτε με επιμονή και αισιοδοξία όσο δύσκολο κι αν είναι μερικές φορές ❤️❤️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ μωρε κορίτσια πόσο με συγκινείτε με το ενδιαφέρον σας! Καλά ήταν η μπεμπούλα,  δόξα τω Θεω, μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά. Σήμερα ήταν 720 γραμμάρια. Παίρνει 10 γραμμάρια τη μέρα. Της είχαν δώσει ενισχυτικό του μητρικου γάλατος γιατί το μητρικό γάλα ναι μεν είναι το καλύτερο, αλλά είναι χαμηλα σε θερμίδες. Για αυτόν τον λόγο τα μωρά που πίνουν φόρμουλα είναι πιο παχουλα, τουλάχιστον στην αρχή, από τα μωρά που θηλάζουν. Φούσκωσε πάλι η κοιλιά της πολύ, οπότε της το έκοψαν και τώρα παίρνει 11 ml γάλα ανά τρίωρο. Η κοιλίτσα της είναι πρησμένη για αυτό και το κοιτάνε προσεκτικά μην έχουμε καμία ιστορία. Αλλά κάνει κακακια που αυτό είναι καλό. Σήμερα την είχαν ταΐσει πριν πάμε και κοιμόταν του καλού καιρού, δεν ξυπνούσε με τίποτα. Το απόγευμα που πήρα για ενημέρωση μου είπαν ότι έπαθε φλεγμονή από ένα σωληνακι που είχε στο ποδαράκι της για να παίρνει τα διάφορα απαραίτητα. Της έκαναν εξετάσεις αίματος και προς το παρόν δεν δείχνει κάποια λοίμωξη. Παίρνει όμως πάλι αντιβιωση προληπτικά. Οπότε ένα νέο αγχος προστέθηκε. Αυτός είναι ο κόσμος τη Μενν... που όπως μας είπαν και οι ώρες κάνουν τη διαφορά. Προσεύχομαι λοιπόν και ελπίζω να μην της έχει κάνει κάποια λοίμωξη. 

Εσύ πώς είσαι? Ηρέμησες με τα αποτελέσματα του νιπτ? Μίλησες με τον γιατρό?

Μπαινω κάθε μερα για να διαβάσω τα νεα σου!! 
Μπραβο και παλι στο κοριτσακι σου!!! Προληπτικά της δίνουν την αντιβιωση, δεν θα εχει τιποτα θα το δεις!!! Την προσέχει η Παναγια να ειναι καλα να ερθει οταν θα ειναι η σωστή ωρα στην μανουλα της που την περιμένει με τοση αγωνια!

Εσυ πως εισαι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Μπαινω κάθε μερα για να διαβάσω τα νεα σου!! 
Μπραβο και παλι στο κοριτσακι σου!!! Προληπτικά της δίνουν την αντιβιωση, δεν θα εχει τιποτα θα το δεις!!! Την προσέχει η Παναγια να ειναι καλα να ερθει οταν θα ειναι η σωστή ωρα στην μανουλα της που την περιμένει με τοση αγωνια!

Εσυ πως εισαι;; 

@Gif-e σήμερα μίλησα με την γιατρό. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα. Φοβήθηκαν χθες για θρομβωση αλλα τελικα ήταν μια αντίδραση του αγγείου που πέρασε. Φυσικά βέβαια και παίρνει αντιβίωση προληπτικά. Σήμερα πήρε 20 γραμμάρια και είναι 740. Της αύξησαν σε 12 τα ml, δεν τα δέχεται όλα αλλά είναι αναμενόμενο. Η συντονίστρια θέλει να την παχύνει γρήγορα για να της κόψει τους ορους. Γιατί όσο παίρνει ορους, τόσο υπάρχουν καθετήρες και τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος να πάρει κάποιο μικρόβιο. Τωρα θέλουμε να περασουν 2, 3 εβδομάδες να φύγει και ο μεγαλος κίνδυνος για το έντερο. Γενικά πάντα κάτι μας ανησυχεί. Ευτυχώς όμως,  δόξα τω Θεω,  η μπεμπούλα μας είναι καλά! 

Η αλήθεια είναι ότι τώρα έχω αρχίσει και ζορίζομαι. Μέχρι τώρα είχαμε φοβερό τρέξιμο γιατί μέσα σε όλα πέθανε ο πεθερός μου. Τώρα που περνάνε οι μέρες μου φαίνεται ολοένα και πιο δύσκολο. Σήμερα που πηγαμε για την ενημέρωση δεν βγήκε η γιατρος να μας μιλήσει γιατί ζορίζονταν με ένα μωράκι που τελικά δυστυχώς έχασε τη μάχη. 3500 κιλά παιδί. Συγκολονιστηκα. Αυτά βλέπω και δεν ξέρω πώς θα καταφέρουμε να ηρεμήσουμε. Ας είναι όμως καλά η μπεμπούλα και θα βρούμε εμείς τον τρόπο να ανταπεξελθουμε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@Gif-e σήμερα μίλησα με την γιατρό. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα. Φοβήθηκαν χθες για θρομβωση αλλα τελικα ήταν μια αντίδραση του αγγείου που πέρασε. Φυσικά βέβαια και παίρνει αντιβίωση προληπτικά. Σήμερα πήρε 20 γραμμάρια και είναι 740. Της αύξησαν σε 12 τα ml, δεν τα δέχεται όλα αλλά είναι αναμενόμενο. Η συντονίστρια θέλει να την παχύνει γρήγορα για να της κόψει τους ορους. Γιατί όσο παίρνει ορους, τόσο υπάρχουν καθετήρες και τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος να πάρει κάποιο μικρόβιο. Τωρα θέλουμε να περασουν 2, 3 εβδομάδες να φύγει και ο μεγαλος κίνδυνος για το έντερο. Γενικά πάντα κάτι μας ανησυχεί. Ευτυχώς όμως,  δόξα τω Θεω,  η μπεμπούλα μας είναι καλά! 

Η αλήθεια είναι ότι τώρα έχω αρχίσει και ζορίζομαι. Μέχρι τώρα είχαμε φοβερό τρέξιμο γιατί μέσα σε όλα πέθανε ο πεθερός μου. Τώρα που περνάνε οι μέρες μου φαίνεται ολοένα και πιο δύσκολο. Σήμερα που πηγαμε για την ενημέρωση δεν βγήκε η γιατρος να μας μιλήσει γιατί ζορίζονταν με ένα μωράκι που τελικά δυστυχώς έχασε τη μάχη. 3500 κιλά παιδί. Συγκολονιστηκα. Αυτά βλέπω και δεν ξέρω πώς θα καταφέρουμε να ηρεμήσουμε. Ας είναι όμως καλά η μπεμπούλα και θα βρούμε εμείς τον τρόπο να ανταπεξελθουμε. 

 

Κορίτσι μου εσύ να σκέφτεσαι ότι η δική σου μπέμπα θα τα καταφέρει! Κάθε περίπτωση είναι άλλη... Σκέψου ότι 3.5 κιλά παιδί για να είναι ακόμα μέσα κ να μην έχει πάει σπίτι κάτι είχε ... Κρίμα για το μωράκι ειλικρινά σφίγγεται η καρδιά μου στην ιδέα αυτής της μαμάς,αλλά μην συγκρίνεις! Εσύ να λες " εμείς θα τα καταφέρουμε!" Κ να έχεις πίστη στο κοριτσάκι σου που παλεύει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...