Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα! Είμαι πρώτη μέρα περιόδου και αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό να με δει και να μου δώσει τα φάρμακα. Το κακό είναι πως πρέπει να ανέβω αύριο Αθήνα και δεν ξέρω αν και πως θα τα καταφέρω με την κακοκαιρία. Ήδη είμαι 3 μήνες πίσω εξαιτίας διαφόρων εμποδίων..... Μπορεί κάποια να με κατατοπίσει πως ξεκινάει η διαδικασία; δλδλ αύριο μου δίνει τα φάρμακα και εφόσον είναι οκ ο υπέρηχος τα ξεκινάω; 

@pixel22 εγώ ενδοκρινολογο ξεκίνησα να βλέπω όταν ξεκίνησα τις εξετάσεις για την εξωσωματική. Να πας, δεν έχεις να χάσεις κάτι! Καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

Σε ευχαριστώ, καλή αρχή και σε σένα! Εγώ ξεκίνησα Δεκέμβρη τα φάρμακα της διέγερσης, έκανα μόνο οιστραδιόλη τη 2η μέρα του κύκλου, χωρίς υπέρηχο και την ίδια μέρα ξεκίνησα τις ενέσεις. Ήταν μακρύ πρωτόκολλο βέβαια κ ήδη έκανα arvekap μεχρι τότε. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις αύριο λόγω της κακοκαιρίας, ρώτησε τον γιατρό σου μήπως μπορείς να κάνεις υπέρηχο στο μέρος που ζεις, ώστε να γλιτώσεις τη μετακίνηση με τέτοιο καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η pixel22 είπε:

Σε ευχαριστώ, καλή αρχή και σε σένα! Εγώ ξεκίνησα Δεκέμβρη τα φάρμακα της διέγερσης, έκανα μόνο οιστραδιόλη τη 2η μέρα του κύκλου, χωρίς υπέρηχο και την ίδια μέρα ξεκίνησα τις ενέσεις. Ήταν μακρύ πρωτόκολλο βέβαια κ ήδη έκανα arvekap μεχρι τότε. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις αύριο λόγω της κακοκαιρίας, ρώτησε τον γιατρό σου μήπως μπορείς να κάνεις υπέρηχο στο μέρος που ζεις, ώστε να γλιτώσεις τη μετακίνηση με τέτοιο καιρό.

Πρέπει να μου δώσει και τα φάρμακα οπότε αναγκαστικά πρέπει να έρθω. Σε ευχαριστώ, ελπίζω να τα καταφέρω με την πρώτη γιατί δεν έχω άλλη ευκαιρία,! Δεκεμβρίο μπορούσα να ξεκινήσω και εγώ αλλά θα έπεφτε η ωοληψια παραμονές Χριστούγεννα και είπα να μην είμαι με αυτό το άγχος χρονιάρες μέρες. Στον κύκλο του Ιανουαρίου αδιαθετησα παραμονή φώτων και εκτός αυτού ήμουν και τέζα με την μέση, πάει και αυτός ο κύκλος. Και τώρα κακοκαιρία Μπάρμπαρα, δεν με θέλει βρε φιλενάδα! Πόσα εμβρυακια έχεις;; πόσα θα μεταφέρετε;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ι

στις πριν 10 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

@Lacostakiπως πήγε το prp;; πως προχωρας;; 

Καλημέρα!!! Ααα δεν σας τα είπα... Θεϊκά πράγματα... Είμαι στο νοσοκομείο από τις 8 το πρωί εγώ και άλλη μια κοπελα που θα έκανε και αυτή prp κάνουμε την εισαγωγή και μας πάνε σε ένα δωμάτιο μας δινουν ρόμπες και σκουφιά και μας λένε να περιμένουμε να μας πουν ποτέ θα τα φορέσουμε γιατί πρέπει να δώσει εντολή η διευθύντρια εντωμεταξύ δεν μας αφήνουν ούτε στο προαύλιο να πάμε τελικά κατά τη μία έρχονται και μας λένε να ετοιμαστούμε παίρνουν πρώτα την άλλη κοπέλα και μετά από 5 λεπτά εμένα και μας πάνε σε μια αίθουσα και εκεί που είμαστε στα φορια και περιμένουμε έρχεται ο γιατρός και μας λέει ότι η εταιρεία έστειλε ένα εξελιγμένο κιτ για το αίμα αλλά δεν τους έστειλε φυαλιδια και τα φυαλιδια που έχουν δεν κάνουν για το συγκεκριμένο κιτ οπότε πρέπει να γίνει άλλη μέρα... Βέβαια με πήρε τηλέφωνο το Σάββατο για να πάω την Τρίτη αύριο δηλαδή αλλά του είπα να το αφήσουμε γιατί δεν ήξερα τι θα γίνει με τα χιόνια που όντως δεν μπορώ να φύγω από εδώ που μένω και είπαμε να μιλήσουμε πάλι να το κανονίσουμε

ΥΓ :Δεν μπορώ να πω ο γιατρός είναι μια χαρά ευγενεστατος η διευθύντρια όμως μια ξινή αχώνευτη που μπήκε κάποια στιγμή στο δωμάτιο να δει μια άλλη κοπέλα και ούτε που γύρισε να μας κοιτάξει όσο για τις προϊστάμενες και αυτές είναι να παίρνεις τη μια και να την κοπανάς πάνω στην άλλη

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;

Επεξεργάστηκε από Lacostaki
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Ι

Καλημέρα!!! Ααα δεν σας τα είπα... Θεϊκά πράγματα... Είμαι στο νοσοκομείο από τις 8 το πρωί εγώ και άλλη μια κοπελα που θα έκανε και αυτή prp κάνουμε την εισαγωγή και μας πάνε σε ένα δωμάτιο μας δινουν ρόμπες και σκουφιά και μας λένε να περιμένουμε να μας πουν ποτέ θα τα φορέσουμε γιατί πρέπει να δώσει εντολή η διευθύντρια εντωμεταξύ δεν μας αφήνουν ούτε στο προαύλιο να πάμε τελικά κατά τη μία έρχονται και μας λένε να ετοιμαστούμε παίρνουν πρώτα την άλλη κοπέλα και μετά από 5 λεπτά εμένα και μας πάνε σε μια αίθουσα και εκεί που είμαστε στα φορια και περιμένουμε έρχεται ο γιατρός και μας λέει ότι η εταιρεία έστειλε ένα εξελιγμένο κιτ για το αίμα αλλά δεν τους έστειλε φυαλιδια και τα φυαλιδια που έχουν δεν κάνουν για το συγκεκριμένο κιτ οπότε πρέπει να γίνει άλλη μέρα... Βέβαια με πήρε τηλέφωνο το Σάββατο για να πάω την Τρίτη αύριο δηλαδή αλλά του είπα να το αφήσουμε γιατί δεν ήξερα τι θα γίνει με τα χιόνια που όντως δεν μπορώ να φύγω από εδώ που μένω και είπαμε να μιλήσουμε πάλι να το κανονίσουμε

ΥΓ :Δεν μπορώ να πω ο γιατρός είναι μια χαρά ευγενεστατος η διευθύντρια όμως μια ξινή αχώνευτη που μπήκε κάποια στιγμή στο δωμάτιο να δει μια άλλη κοπέλα και ούτε που γύρισε να μας κοιτάξει όσο για τις προϊστάμενες και αυτές είναι να παίρνεις τη μια και να την κοπανάς πάνω στην άλλη

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;

Σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου ήταν να ανέβω Αθήνα να δω τον γιατρό και να μου δώσει τα φάρμακα αφού μου κάνει υπέρηχο. Όμως οι δρόμοι γύρω από το εμβρυογενεσης μου είπαν είναι κλειστοί οπότε είπα να μην το ρισκάρω... Άλλον ένα μήνα πίσω γμ το κέρατο μ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Ι

Καλημέρα!!! Ααα δεν σας τα είπα... Θεϊκά πράγματα... Είμαι στο νοσοκομείο από τις 8 το πρωί εγώ και άλλη μια κοπελα που θα έκανε και αυτή prp κάνουμε την εισαγωγή και μας πάνε σε ένα δωμάτιο μας δινουν ρόμπες και σκουφιά και μας λένε να περιμένουμε να μας πουν ποτέ θα τα φορέσουμε γιατί πρέπει να δώσει εντολή η διευθύντρια εντωμεταξύ δεν μας αφήνουν ούτε στο προαύλιο να πάμε τελικά κατά τη μία έρχονται και μας λένε να ετοιμαστούμε παίρνουν πρώτα την άλλη κοπέλα και μετά από 5 λεπτά εμένα και μας πάνε σε μια αίθουσα και εκεί που είμαστε στα φορια και περιμένουμε έρχεται ο γιατρός και μας λέει ότι η εταιρεία έστειλε ένα εξελιγμένο κιτ για το αίμα αλλά δεν τους έστειλε φυαλιδια και τα φυαλιδια που έχουν δεν κάνουν για το συγκεκριμένο κιτ οπότε πρέπει να γίνει άλλη μέρα... Βέβαια με πήρε τηλέφωνο το Σάββατο για να πάω την Τρίτη αύριο δηλαδή αλλά του είπα να το αφήσουμε γιατί δεν ήξερα τι θα γίνει με τα χιόνια που όντως δεν μπορώ να φύγω από εδώ που μένω και είπαμε να μιλήσουμε πάλι να το κανονίσουμε

ΥΓ :Δεν μπορώ να πω ο γιατρός είναι μια χαρά ευγενεστατος η διευθύντρια όμως μια ξινή αχώνευτη που μπήκε κάποια στιγμή στο δωμάτιο να δει μια άλλη κοπέλα και ούτε που γύρισε να μας κοιτάξει όσο για τις προϊστάμενες και αυτές είναι να παίρνεις τη μια και να την κοπανάς πάνω στην άλλη

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;

Υπέροχα περνάς και εσύ, μπράβο μας βρε.... Απορώ με την ξυνιλα μερικων, οκ δεν είπαμε να πλακωθούμε στα φιλιά, αλλά λίγη ευγένεια δεν βλάπτει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου ήταν να ανέβω Αθήνα να δω τον γιατρό και να μου δώσει τα φάρμακα αφού μου κάνει υπέρηχο. Όμως οι δρόμοι γύρω από το εμβρυογενεσης μου είπαν είναι κλειστοί οπότε είπα να μην το ρισκάρω... Άλλον ένα μήνα πίσω γμ το κέρατο μ... 

Λίγη ενσυναισθηση δεν υπάρχει. Τι γκαντεμιά τώρα να έχει κακοκαιρία κ να μην μπορείς να ξεκινήσεις.  Τα έχουμε όλα έχουμε κ αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου ήταν να ανέβω Αθήνα να δω τον γιατρό και να μου δώσει τα φάρμακα αφού μου κάνει υπέρηχο. Όμως οι δρόμοι γύρω από το εμβρυογενεσης μου είπαν είναι κλειστοί οπότε είπα να μην το ρισκάρω... Άλλον ένα μήνα πίσω γμ το κέρατο μ... 

Εγώ θα πάω κάτι κι ας ακουστεί κλισέ... Κάθε εμπόδιο για καλό! Ξέρεις πόσους μήνες έπαιρνε αναβολή αυτή η τυχερή εμβρυομεταφορα μου; Πολλούς....όλο κάτι γινόταν...ολο φρένο μου έβαζε η αιματολογος και όλο έλεγα "peacock οκ δε σε θέλει..." 

Εγώ εύχομαι ολόψυχα ότι γίνει και όποτε είναι τυχερό να γίνει...να γίνει σωστά ☺️ σου στέλνω μεγααααααλη αγκαλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα! Είμαι πρώτη μέρα περιόδου και αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό να με δει και να μου δώσει τα φάρμακα. Το κακό είναι πως πρέπει να ανέβω αύριο Αθήνα και δεν ξέρω αν και πως θα τα καταφέρω με την κακοκαιρία. Ήδη είμαι 3 μήνες πίσω εξαιτίας διαφόρων εμποδίων..... Μπορεί κάποια να με κατατοπίσει πως ξεκινάει η διαδικασία; δλδλ αύριο μου δίνει τα φάρμακα και εφόσον είναι οκ ο υπέρηχος τα ξεκινάω; 

@pixel22 εγώ ενδοκρινολογο ξεκίνησα να βλέπω όταν ξεκίνησα τις εξετάσεις για την εξωσωματική. Να πας, δεν έχεις να χάσεις κάτι! Καλή επιτυχία σου εύχομαι! 

Εύχομαι μεσα απο τη καρδια μου καλη επιτυχία!!!!!

Και εγω αντιμετωπισα καποια εμπόδια οταν ηταν να ξεκινησω τη διαδικασια,ενα απ αυτα ηταν κ η περσινη κακοκαιρία 😁😁😁αλλα ισχυει στη περιπτωση μας καθε εμποδιο για καλο...μπορει να καθυστερησα 3-4 μηνες αλλα τωρα εχω τα διδυμακια μου!!!

Γι αυτο οτι κ αν συμβει μην απογοητεύεσαι!!!

Απ οτι θυμαμαι ειχα προμηθευτεί τις εμεσεις ,με ειδε ο γιατρος τη δευτερη μερα της περίοδο με υπέρηχο ημουν οκ και την ιδια μερα ξεκινησα ενεσεις...καθε μερα κ ανα 2 μερες περίπου πηγαινα για υπέρηχο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro, @lakostaki Κορίτσια θα συμφωνήσω με τις κοπέλες παραπάνω στο 'κάθε εμπόδιο σε καλό'. Ναι θέλει γερά νεύρα, ναι θέλει υπομονή, αλλά ας σκεφτούμε πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Π.χ. η κακοκαιρία καλύτερα που συνέβη τώρα, φαντάζεσαι να γινόταν πριν την ωοληψία τι θα τραβούσες; Και μόνο το άγχος για το πως θα φτάσεις στην κλινική φτάνει. Και σε μένα πριν την έναρξη της διέγερσης μου συνέβαιναν διάφορα στραβά, ήθελα να πάρω τα φάρμακα του ΕΟΠΠΥ και μου 'βγαινε θετική χοριακή, ευτυχώς όμως τελευταία στιγμή έγινε η ανατροπή και πήγαν όλα καλά. Θεωρώ ότι το μόνο που θα 'πρεπει να σας απασχολεί είναι να προσέχετε πώς θα μείνει μακριά σας ο covid.. Όλες οι υπόλοιπες ανατροπές μάλλον παλεύονται.

@misofeggaro Οπότε μη βλέπεις ότι δεν σε θέλει, σκέψου ότι θα 'ναι για καλό! Είναι η 2η προσπάθειά μου, αυτή τη φορά έχω 8 βλαστοκύστες, άρα ένα περιθώριο 4 εμβρυομεταφορών. Πήγε καλύτερα από την προηγούμενη, αριθμητικά τουλάχιστον, αλλά δεν μπορώ να ενθουσιαστώ. Απλά προσεύχομαι έστω το ένα από τα 8 να μην είναι μόνο μορφολογικά άριστο, αλλά και γενετικά-γονιδιακά, ώστε να καταφέρει να προχωρήσει. Έχουμε δρόμο ακόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2023 at 7:51 ΜΜ, ο/η pixel22 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Έχει πέσει αρκετή ησυχία στο θέμα μας, ελπίζω όμως όλες να είστε καλά σε όποιο στάδιο και αν βρίσκεστε. Σχεδιάζω τον επόμενο μήνα να κάνω εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένες βλαστοκύστες, η ωοληψία έγινε στις αρχές του έτους. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό, απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε τι είναι αυτό που καθορίζει αν πηγαίνουμε σε εμβρυομεταφορά σε φυσικό ή σε τροποποιημένο κύκλο (αυτόν με τα πολλά φάρμακα τέλος πάντων). Επίσης, σκέφτομαι να επισκεφτώ και ενδοκρινολόγο πριν την εμβρυομεταφορά, μήπως και ανακαλύψω κάτι που δεν το ήξερα ως τώρα. Οι προηγούμενες φάσεις της ωοληψίας και της γονιμοποίησης πήγαν αρκετά καλά και σκέφτομαι πως οι βλαστοκύστες που έχουμε στην κατάψυξη να μην πάνε στράφι χωρίς να έχω ελέγξει ό,τι απαιτείται. Σας ευχαριστώ!

Προϋποθέσεις για εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο: Να έχεις κανονικά περίοδο και ωορρηξία, να έχεις νορμάλ ορμονικό προφίλ και να παχαίνει ικανοποιητικά το ενδομήτριο σου χωρίς ορμόνες (μπορείς βέβαια να το βοηθήσεις με συμπληρώματα και διατροφή). Ακόμα μεγαλύτερη προϋπόθεση βέβαια είναι να δέχεται ο γιατρός σου να το κάνει, γιατί ξεβολεύεται, πρέπει να σε παρακολουθεί στενά και υπάρχει κίνδυνος η εμβρυομεταφορά να πέσει Κυριακή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2023 at 10:54 ΠΜ, ο/η Lacostaki είπε:

Ι

Καλημέρα!!! Ααα δεν σας τα είπα... Θεϊκά πράγματα... Είμαι στο νοσοκομείο από τις 8 το πρωί εγώ και άλλη μια κοπελα που θα έκανε και αυτή prp κάνουμε την εισαγωγή και μας πάνε σε ένα δωμάτιο μας δινουν ρόμπες και σκουφιά και μας λένε να περιμένουμε να μας πουν ποτέ θα τα φορέσουμε γιατί πρέπει να δώσει εντολή η διευθύντρια εντωμεταξύ δεν μας αφήνουν ούτε στο προαύλιο να πάμε τελικά κατά τη μία έρχονται και μας λένε να ετοιμαστούμε παίρνουν πρώτα την άλλη κοπέλα και μετά από 5 λεπτά εμένα και μας πάνε σε μια αίθουσα και εκεί που είμαστε στα φορια και περιμένουμε έρχεται ο γιατρός και μας λέει ότι η εταιρεία έστειλε ένα εξελιγμένο κιτ για το αίμα αλλά δεν τους έστειλε φυαλιδια και τα φυαλιδια που έχουν δεν κάνουν για το συγκεκριμένο κιτ οπότε πρέπει να γίνει άλλη μέρα... Βέβαια με πήρε τηλέφωνο το Σάββατο για να πάω την Τρίτη αύριο δηλαδή αλλά του είπα να το αφήσουμε γιατί δεν ήξερα τι θα γίνει με τα χιόνια που όντως δεν μπορώ να φύγω από εδώ που μένω και είπαμε να μιλήσουμε πάλι να το κανονίσουμε

ΥΓ :Δεν μπορώ να πω ο γιατρός είναι μια χαρά ευγενεστατος η διευθύντρια όμως μια ξινή αχώνευτη που μπήκε κάποια στιγμή στο δωμάτιο να δει μια άλλη κοπέλα και ούτε που γύρισε να μας κοιτάξει όσο για τις προϊστάμενες και αυτές είναι να παίρνεις τη μια και να την κοπανάς πάνω στην άλλη

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;

Απίστευτα πράγματα σου συμβαίνουν γενικά. Από τη μία αναβολή στην άλλη. Αλλά αύριο δεν περνάς ούτως ή άλλως επιτροπή? Οπότε δεν σε νοιάζει και πολύ το prp. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η troia είπε:

Προϋποθέσεις για εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο: Να έχεις κανονικά περίοδο και ωορρηξία, να έχεις νορμάλ ορμονικό προφίλ και να παχαίνει ικανοποιητικά το ενδομήτριο σου χωρίς ορμόνες (μπορείς βέβαια να το βοηθήσεις με συμπληρώματα και διατροφή). Ακόμα μεγαλύτερη προϋπόθεση βέβαια είναι να δέχεται ο γιατρός σου να το κάνει, γιατί ξεβολεύεται, πρέπει να σε παρακολουθεί στενά και υπάρχει κίνδυνος η εμβρυομεταφορά να πέσει Κυριακή...

Πολύ σωστά όλα αυτά να προσθέσω επίσης ότι κάποιοι γιατροί έχουν ως προϋπόθεση την ηλικία της γυναίκας για εμβρυομεταφορα σε φυσικό κύκλο, προτείνεται σε γυναίκες κάτω των 35 ετών που η ωχρινικη τους φάση έχει υψηλά επίπεδα προγεστερόνης σε σχέση με μια γυναίκα 40 ετών που η προγεστερόνη δεν ανεβαίνει τόσο. Στατιστικά είναι όλα αυτά βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο. 

Η τελευταία τυχερή μου εμβρυομεταφορα έγινε σε απόλυτα φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα. Ήταν λίγο ταλαιπωρία κάθε μέρα να πηγαίνω για υπέρηχο και να δίνω αίμα αλλά πραγματικά δε πήρα καθόλου φάρμακα απλά πήγα άνετη στο Ιασώ για εμβρυομεταφορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Απίστευτα πράγματα σου συμβαίνουν γενικά. Από τη μία αναβολή στην άλλη. Αλλά αύριο δεν περνάς ούτως ή άλλως επιτροπή? Οπότε δεν σε νοιάζει και πολύ το prp. 

Όχι την ακύρωσα την επιτροπή που να πάω με τέτοιο χιόνι 15 Μαρτίου έχω τώρα αλλά έτσι κι αλλιώς πρώτα θα κάνω το prp και μετά θα προχωρησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Πολύ σωστά όλα αυτά να προσθέσω επίσης ότι κάποιοι γιατροί έχουν ως προϋπόθεση την ηλικία της γυναίκας για εμβρυομεταφορα σε φυσικό κύκλο, προτείνεται σε γυναίκες κάτω των 35 ετών που η ωχρινικη τους φάση έχει υψηλά επίπεδα προγεστερόνης σε σχέση με μια γυναίκα 40 ετών που η προγεστερόνη δεν ανεβαίνει τόσο. Στατιστικά είναι όλα αυτά βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο. 

Η τελευταία τυχερή μου εμβρυομεταφορα έγινε σε απόλυτα φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα. Ήταν λίγο ταλαιπωρία κάθε μέρα να πηγαίνω για υπέρηχο και να δίνω αίμα αλλά πραγματικά δε πήρα καθόλου φάρμακα απλά πήγα άνετη στο Ιασώ για εμβρυομεταφορα. 

Ναι, ΟΚ...Έκανα εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο στα 40 μου και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών. Όπως γίνονται φυσικές συλλήψεις άνω των 35 και άνω των 40, έτσι μπορούν να γίνουν και εμβρυομεταφορές. Μήπως αυτοί οι γιατροί  βάζουν αυτή την προϋπόθεση για να κόβονται οι περισσότεροι και να έχουν τη βολή τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Πολύ σωστά όλα αυτά να προσθέσω επίσης ότι κάποιοι γιατροί έχουν ως προϋπόθεση την ηλικία της γυναίκας για εμβρυομεταφορα σε φυσικό κύκλο, προτείνεται σε γυναίκες κάτω των 35 ετών που η ωχρινικη τους φάση έχει υψηλά επίπεδα προγεστερόνης σε σχέση με μια γυναίκα 40 ετών που η προγεστερόνη δεν ανεβαίνει τόσο. Στατιστικά είναι όλα αυτά βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο. 

Η τελευταία τυχερή μου εμβρυομεταφορα έγινε σε απόλυτα φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα. Ήταν λίγο ταλαιπωρία κάθε μέρα να πηγαίνω για υπέρηχο και να δίνω αίμα αλλά πραγματικά δε πήρα καθόλου φάρμακα απλά πήγα άνετη στο Ιασώ για εμβρυομεταφορα. 

Κ μενα για ετσι με βλεπω στη δευτερη εμβρυομεταφορα......μου το πεταξε το κορίτσι στο τηλεφωνο.....λοιπον κοριτσια μου τι κανετε?με καποιες μιλαω κ ξέρουν, με συγχωρειτε για την αππχη αλλα ηθελα λιγο χρονο ν συνελθω.μετα απο πολλες προσπαθειες προετοιμασιας για εμβρυομεταφορα που το ενδομητριο δεν παχαινε σωστα κ μετα απο υστεροσκοπηση που φτιαξαμε τις συμφυσεις στις 20 γεναρη καναμε την εμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 4αα.....κ πηρα ενα ωραιοτστο 2.αυτη τη φορα με πονεσε πάρα πόλυ γιατι ο γιατρος που εχω τωρα ειναι απιστευρα ψειρας,ελεγχει τα πανταλ πηγαμε με ρυθμισμενα τα παντα,αλλα παλι δεν ηθελε.εχω αλλες 2 κ θα τις βαλλουμε στο επομενο κυκλο αλλα εγω αρχισει να προετοιμαζομαι κ για την περιπτωση που δεν παλι για να μη χανω χρονο.ευτυχως εχω εξαιρετικους γιστρους διπλα μου,γυναικολογο κ ουρολογο κ εναν εξαιρετικο εμβρυολογο (οχι οπως την πρωτη φορα μη βρισω.... ) κ αυτο με ηρεμει.που θα παει θα μας κατσει......δεν εχουμε απολυτως τπτ κ οι 2!!!το μονο προβλημα ειναι η ηλικια μου τπτ αλλο.ειμαι 44.ουτε καν η αμη κ οι αλλες ορμόνες δεν ειναι προβλημα.εχω αμη 2.9 fsh 7.2 lh 6.8 .....τι να πω υπομονη κ βλεπουμε μπροστα.στελνω φιλια κ αγαπη σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Ναι, ΟΚ...Έκανα εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο στα 40 μου και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών. Όπως γίνονται φυσικές συλλήψεις άνω των 35 και άνω των 40, έτσι μπορούν να γίνουν και εμβρυομεταφορές. Μήπως αυτοί οι γιατροί  βάζουν αυτή την προϋπόθεση για να κόβονται οι περισσότεροι και να έχουν τη βολή τους;

Θα συμφωνήσω... Εγώ έκανα μεταφορά σε φυσικό στα 38  κ πήγαν όλα σούπερ. Ο γιατρός μου δεν είπε τπτ για ηλικίες. Ανέφερε ότι στατιστικά ο φυσικός έχει καλύτερες πιθανότητες (δε θυμάμαι γιατί...) Βέβαια από την ετ κ μετά πήρα προγεστερόνη κ τα φάρμακα της ετ γενικά. Νομίζω αγαπημένες ο καθένας γιατρός λέει κ βάση εμπειρίας αλλά κ της βολής! Ελάχιστοι θέλουν τη φασαρία του φυσικού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Θα συμφωνήσω... Εγώ έκανα μεταφορά σε φυσικό στα 38  κ πήγαν όλα σούπερ. Ο γιατρός μου δεν είπε τπτ για ηλικίες. Ανέφερε ότι στατιστικά ο φυσικός έχει καλύτερες πιθανότητες (δε θυμάμαι γιατί...) Βέβαια από την ετ κ μετά πήρα προγεστερόνη κ τα φάρμακα της ετ γενικά. Νομίζω αγαπημένες ο καθένας γιατρός λέει κ βάση εμπειρίας αλλά κ της βολής! Ελάχιστοι θέλουν τη φασαρία του φυσικού!

Εγώ πήρα μόνο προγεστερόνη από το στόμα και κολπικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ.Είμαι 37 χρόνων κ ξεκίνησα τον κύκλο εξωσωματικής στις 20 Ιανουαριου. Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου έγινε η ωοληψια και τη Δευτέρα στις 6 Φεβρουαρίου έγινε η έμβρυο μεταφορά. Έγινε η μεταφορά ενός εμβρύου γιατί λογω του σχήματος της μήτρας (μήτρα σε σχήμα καρδιάς) ο γιατρός μου εξήγησε ότι δεν γίνεται να μεταφερθούν 2 έμβρυα. Επίσης κατεψυξαν άλλα 2 έμβρυα. Σήμερα είναι η 3η μέρα μετά την έμβρυομεταφορα. Συνεχίζω κανονικά τις ενέσεις προγεστερόνης μέχρι την Παρασκευή 17/2 που έχω ραντεβού για εξέταση αίματος. Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μέχρι στιγμής και δεν ξέρω αν είναι πολύ νωρίς η πρέπει να ανησυχήσω. Είναι κάποια που δεν είχε συμπτώματα και προχώρησε η εγκυμοσύνη? Εύχομαι σε όλες σας ο,τι καλύτερο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@troia& @Tokyo η γνώμη μου για τους γιατρούς και ειδικά για τους εξωσωματικους δεν είναι και η καλύτερη... Και πιστέψτε με σε αυτά τα χρόνια είδα παααρα πολλούς... Οπότε ναι, γιατί όχι να το λένε απλά για να τον αποφύγουν; Ποιος ξέρει;  Πάντως κι εγώ δε πήρα κάτι μεχρι την εμβρυομεταφορα και μετά απλά ξεκίνησα προγεστερόνη, είμαι πολύ υπέρ του φυσικού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας. Κι εγώ έκανα πρόσφατα εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο και είμαι κλεισμένα 40 προς 41.

Η διαδικασία σε μένα ήταν η εξής: Παρακολούθηση στενή από την δεύτερη μέρα του κύκλου με υπέρηχο και έλεγχο  ορμονών. Περίπου δέκα μέρες νωρίτερα είχα ξεκινήσει βιταμίνες εγκυμοσύνης, φυλλικό οξύ και prezolon (νομίζω είναι κορτιζόνη). Σκοπός ήταν να πετύχουμε την μέρα της ωορρηξίας, ώστε να ορίσουμε την κατάλληλη μέρα για την εμφύτευση, δλδ 5 μέρες μετά. Ο γιατρός μου είπε ότι, αν θέλαμε, μπορούσαμε να πάρουμε και το ωάριο του μήνα, χωρίς να παρέμβουμε με φάρμακα, με το που ωριμάσει. Έκανα μία οβιτρέλ 36 ώρες πριν, έλα όμως που το άτιμο μας την έσκασε και δεν το προλάβαμε. Εν πάση περιπτώσει, πήγαμε τελικά με τα κατεψυγμένα.  

Την μέρα εκείνη που έγινε η ωορρηξία ξεκίνησα utro και cyclacur για προετοιμασία του ενδομητρίου.

Μετρώντας προγεστερόνη και οιστραδιόλη αυτή την φορά, ο γιατρός υπολόγισε την κατάλληλη μέρα για την ετ. Και τώρα είμαι εν αναμονή χοριακής...

Σε σχέση με την προηγούμενη φορά που έκανα όλη τη διαδικασία με φάρμακα, τώρα δεν βρήκα μεγάλη διαφορά. Πάλι ήμουν σε στενή παρακολούθηση, όχι ανά δύο ημέρες, αλλά πήγα σίγουρα 4 ή 5 φορές στον γιατρό απ' την αρχή μέχρι την ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια γεια σας. Κι εγώ έκανα πρόσφατα εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο και είμαι κλεισμένα 40 προς 41.

Η διαδικασία σε μένα ήταν η εξής: Παρακολούθηση στενή από την δεύτερη μέρα του κύκλου με υπέρηχο και έλεγχο  ορμονών. Περίπου δέκα μέρες νωρίτερα είχα ξεκινήσει βιταμίνες εγκυμοσύνης, φυλλικό οξύ και prezolon (νομίζω είναι κορτιζόνη). Σκοπός ήταν να πετύχουμε την μέρα της ωορρηξίας, ώστε να ορίσουμε την κατάλληλη μέρα για την εμφύτευση, δλδ 5 μέρες μετά. Ο γιατρός μου είπε ότι, αν θέλαμε, μπορούσαμε να πάρουμε και το ωάριο του μήνα, χωρίς να παρέμβουμε με φάρμακα, με το που ωριμάσει. Έκανα μία οβιτρέλ 36 ώρες πριν, έλα όμως που το άτιμο μας την έσκασε και δεν το προλάβαμε. Εν πάση περιπτώσει, πήγαμε τελικά με τα κατεψυγμένα.  

Την μέρα εκείνη που έγινε η ωορρηξία ξεκίνησα utro και cyclacur για προετοιμασία του ενδομητρίου.

Μετρώντας προγεστερόνη και οιστραδιόλη αυτή την φορά, ο γιατρός υπολόγισε την κατάλληλη μέρα για την ετ. Και τώρα είμαι εν αναμονή χοριακής...

Σε σχέση με την προηγούμενη φορά που έκανα όλη τη διαδικασία με φάρμακα, τώρα δεν βρήκα μεγάλη διαφορά. Πάλι ήμουν σε στενή παρακολούθηση, όχι ανά δύο ημέρες, αλλά πήγα σίγουρα 4 ή 5 φορές στον γιατρό απ' την αρχή μέχρι την ετ.

Μάλλον είσαι στο Γένεσις, γιατί σου μέτραγαν προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Και πήρες οιστρογόνα, απλώς τα ξεκίνησες μετά την εμβρυομεταφορά. Πήρες και κορτιζόνη, γιατί σου έδωσαν, σου είπαν; Σίγουρα στο Γένεσις είσαι...Η δική μου διαδικασία ήταν λίγο διαφορετική και με πολύ λιγότερα φάρμακα. Εύχομαι από την καρδιά μου καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Μάλλον είσαι στο Γένεσις, γιατί σου μέτραγαν προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Και πήρες οιστρογόνα, απλώς τα ξεκίνησες μετά την εμβρυομεταφορά. Πήρες και κορτιζόνη, γιατί σου έδωσαν, σου είπαν; Σίγουρα στο Γένεσις είσαι...Η δική μου διαδικασία ήταν λίγο διαφορετική και με πολύ λιγότερα φάρμακα. Εύχομαι από την καρδιά μου καλά αποτελέσματα.

Σ' ευχαριστώ πολύ ειλικρινά! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Δεν είμαι στο Γένεσις, είμαι σε άλλο γνωστό κέντρο της Αθήνας. Οιστραδιόλη και προγεστερόνη ξεκίνησα την ημέρα της ωορρηξίας (δλδ 5 μέρες πριν κάνουμε την ετ), γιατί ο γιατρός είδε κάπως χαμηλές τις τιμές μου και ήθελε να με προετοιμάσει όσο το δυνατόν καλύτερα για την μεταφορά. Κορτιζόνη μου είχε δώσει από την αρχή του κύκλου. Μου είχε πει κάποια στιγμή για ποιον λόγο, αλλά δεν έδωσα πολλή σημασία, γιατί την ίδια αγωγή είχαμε ακολουθήσει και όταν είχα κάνει φουλ κύκλο εξωσωματικής, άρα μου ήταν γνωστή.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και στη μεταφορά σε φυσικό, εγώ είχα συνεχή παρακολούθηση και κάθε φορά υπερηχογραφικό και ορμονολογικό έλεγχο. Κάθε γιατρός μάλλον έχει τον τρόπο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Μάλλον είσαι στο Γένεσις, γιατί σου μέτραγαν προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Και πήρες οιστρογόνα, απλώς τα ξεκίνησες μετά την εμβρυομεταφορά. Πήρες και κορτιζόνη, γιατί σου έδωσαν, σου είπαν; Σίγουρα στο Γένεσις είσαι...Η δική μου διαδικασία ήταν λίγο διαφορετική και με πολύ λιγότερα φάρμακα. Εύχομαι από την καρδιά μου καλά αποτελέσματα.

Κ εγώ (που δεν είμαι στο Γένεσις, ήμουν στο παλιό μητέρα) πήρα οιστρογόνα μετά την ετ καθώς κ κορτιζόνη. Ο γιατρός μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι τελικά στο φυσικό κύκλο προσφέρουν κάτι αλλά θέλει να ακολουθεί το πρωτόκολλο γιατί όπως είπε δεν το ρισκάρει. Όμως δεν μετραγα ορμόνες, απλά τα πήρα για 12 εβδομάδες. Ο λόγος της κορτιζόνης (σε μικρή δόση την οποία όλο κ μείωνε) είναι να καταστείλει την άμυνα του οργανισμού για την περίπτωση που αναγνωρίσει το έμβρυο ως ξένο σώμα. 

Συμφωνώ ότι μάλλον τπτ από αυτά δεν είναι απαραίτητο αλλά όπως είπε κ ο γιατρός (κ συμφώνησα) δεν παίρνω το ρίσκο. Επίσης έκανα κ αντιπικτικες όμως έχω παράγοντες κληρονομικής θρομβοφιλιας κ τις έκανα σε όλη την εγκυμοσύνη (κ λίγο μετά για την ακρίβεια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κ εγώ (που δεν είμαι στο Γένεσις, ήμουν στο παλιό μητέρα) πήρα οιστρογόνα μετά την ετ καθώς κ κορτιζόνη. Ο γιατρός μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι τελικά στο φυσικό κύκλο προσφέρουν κάτι αλλά θέλει να ακολουθεί το πρωτόκολλο γιατί όπως είπε δεν το ρισκάρει. Όμως δεν μετραγα ορμόνες, απλά τα πήρα για 12 εβδομάδες. Ο λόγος της κορτιζόνης (σε μικρή δόση την οποία όλο κ μείωνε) είναι να καταστείλει την άμυνα του οργανισμού για την περίπτωση που αναγνωρίσει το έμβρυο ως ξένο σώμα. 

Συμφωνώ ότι μάλλον τπτ από αυτά δεν είναι απαραίτητο αλλά όπως είπε κ ο γιατρός (κ συμφώνησα) δεν παίρνω το ρίσκο. Επίσης έκανα κ αντιπικτικες όμως έχω παράγοντες κληρονομικής θρομβοφιλιας κ τις έκανα σε όλη την εγκυμοσύνη (κ λίγο μετά για την ακρίβεια).

Κοίτα, εγώ για τις αντιπηκτικές και την κορτιζόνη συμβουλεύτηκα την Τσεκούρα, την προκάτοχο της Οικονομοπούλου και δεν πήρα. Αλλά και ο εξωσωματιστής μου έτσι κι αλλιώς δε δίνει. Οπότε υπήρχε σύγκλιση απόψεων. Για την παρακολούθηση τώρα, κι εμένα με παρακολουθούσε στενά, κάθε 2 με 3 μέρες δηλαδή, αλλά χωρίς να μου μετράει ορμόνες. Μου μέτρησε μόνο προγεστερόνη τη μέρα που είδαμε ότι είχα κάνει ωορρηξία, απλώς για να βεβαιωθούμε ότι έγινε. Σίγουρα ο κάθε γιατρός έχει τη δική του τακτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...