Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά κοπελα μου! Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε εσένα εύχομαι γρήγορα να έρθει το πολυπόθητο αποτέλεσμα! Κοίτα επειδή διάβασα πιο πάνω το ποστ σου,  εγώ προσωπικά έπειτα από 4 χρόνια προσπαθειών, έρχομαι και σου λέω μην αφήνεις τίποτα στην τύχη του. Ανεξήγητη υπογονιμότητα στα 41? Μα το 41 (χωρίς να θέλω να σε αγχωσω) είναι από μόνο του επιβαρυντικό. Γιατί να χάνεις τον καιρό σου με αν, πότε και δεν ξέρω τι? 

Αν μένεις Αθήνα,  να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα, στο.τμημα καθ έξιν αποβολων. Τα κορίτσια εδώ λένε ότι είναι φοβερή η γιατρος εκεί. Αν δεν μένεις Αθήνα, μπορείς να κλείσεις τηλεφωνικο ραντεβού με τη Λευκού να ελεγχθείς ανοσολογικα κλπ. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχεις κάτι, αλλά γιατί να το αφήνεις στην τύχη του? Υστεροσκοπηση έχεις κάνει να δείτε αν υπάρχει κάποιο θέμα στη μήτρα? Άποψή μου πριν προχωρήσεις στη δεύτερη ετ να τα έχεις ελέγξει όλα. Αν κάτι έχουμε μάθει όλες μας εδώ μέσα μετά από πολύ χρόνο,  κόπο, κλάμα, απογοητεύση,  χρήμα είναι ότι η υπογονιμότητα είναι ένα πολυπαραγοντικο θέμα που δεν αρχίζει και τελειώνει στους εξωσωματιστες.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!Ανεξήγητη χαρακτηρίστηκε γιατί δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα στις αρχικές εξετάσεις (σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα ειναι οκ). Έχω κάνει κ υστεροσκόπηση όπου αφαίρεσα πολύποδα και η μήτρα είναι εντάξει. Ο γιατρός δεν είπε κάτι για επιπλέον διερεύνηση, παρά μόνο να μην καθυστερήσουμε την 2η προσπάθεια. Ωστόσο εγώ θέλω να το ψάξω όσο μπορώ.  Δεν έχουμε κάνει τίποτα απο καρυότυπο, αυτοάνοσα. Θα ρωτήσω στο Έλενα που ανέφερες αν μπορώ να εξυπηρετηθώ γιατί είμαι εκτός Αθηνών. Μία γιατρός Οικονομοπούλου που έχει αναφερθεί εδώ, τι ειδικότητα έχει; Είναι σε κάποιο νοσοκομείο ή εχει δικό της ιατρείο; Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 39 λεπτά, ο/η pixel22 είπε:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!Ανεξήγητη χαρακτηρίστηκε γιατί δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα στις αρχικές εξετάσεις (σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα ειναι οκ). Έχω κάνει κ υστεροσκόπηση όπου αφαίρεσα πολύποδα και η μήτρα είναι εντάξει. Ο γιατρός δεν είπε κάτι για επιπλέον διερεύνηση, παρά μόνο να μην καθυστερήσουμε την 2η προσπάθεια. Ωστόσο εγώ θέλω να το ψάξω όσο μπορώ.  Δεν έχουμε κάνει τίποτα απο καρυότυπο, αυτοάνοσα. Θα ρωτήσω στο Έλενα που ανέφερες αν μπορώ να εξυπηρετηθώ γιατί είμαι εκτός Αθηνών. Μία γιατρός Οικονομοπούλου που έχει αναφερθεί εδώ, τι ειδικότητα έχει; Είναι σε κάποιο νοσοκομείο ή εχει δικό της ιατρείο; Ευχαριστώ

Καλημέρα! Η Οικονομόπουλου είναι επικεφαλής στο τμήμα στο Έλενα,  αιματολογος αν δεν κάνω λάθος. Κλείνεις ραντεβού από το ίντερνετ αλλά θα σου απαντήσουν αλλα κορίτσια που γνωρίζουν καλύτερα. Αν δεν σε βολεύει η Αθήνα,  πάρε τη Λευκού στη Θεσσαλονίκη που κάνει την ίδια δουλειά και κάνει τηλεφωνικά ραντεβού.  Εγω αυτήν έχω και με έχει συγκινήσει απίστευτα με το ενδιαφέρον της. Κάνει ο, τι μπορεί για να σώσουμε την κατάσταση,  με παίρνει συνέχεια τηλέφωνο να δει τι γίνεται παρόλο που δεν με έχει δει καν από κοντά. Επίσης καρυοτυπος ζεύγους και κυστικη ινωση είναι εξετάσεις που πρέπει να τις κάνεις πριν αποφασίσεις για εξωσωματικη. Στίγμα μεσογειακής φαντάζομαι ότι έχετε κάνει. Γιατί δηλαδή πρέπει να περιμένουμε? Να υπάρξει σύλληψη, αποβολη και μετά να ψαχτουμε? Όχι,  η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα! Η Οικονομόπουλου είναι επικεφαλής στο τμήμα στο Έλενα,  αιματολογος αν δεν κάνω λάθος. Κλείνεις ραντεβού από το ίντερνετ αλλά θα σου απαντήσουν αλλα κορίτσια που γνωρίζουν καλύτερα. Αν δεν σε βολεύει η Αθήνα,  πάρε τη Λευκού στη Θεσσαλονίκη που κάνει την ίδια δουλειά και κάνει τηλεφωνικά ραντεβού.  Εγω αυτήν έχω και με έχει συγκινήσει απίστευτα με το ενδιαφέρον της. Κάνει ο, τι μπορεί για να σώσουμε την κατάσταση,  με παίρνει συνέχεια τηλέφωνο να δει τι γίνεται παρόλο που δεν με έχει δει καν από κοντά. Επίσης καρυοτυπος ζεύγους και κυστικη ινωση είναι εξετάσεις που πρέπει να τις κάνεις πριν αποφασίσεις για εξωσωματικη. Στίγμα μεσογειακής φαντάζομαι ότι έχετε κάνει. Γιατί δηλαδή πρέπει να περιμένουμε? Να υπάρξει σύλληψη, αποβολη και μετά να ψαχτουμε? Όχι,  η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. 

Καλημέρα! Συμφωνώ με όσα λες..έχω ήδη μία βιοχημική μετά από φυσική σύλληψη κ μία μονοψήφια χοριακή μετά την εξωσωματική. Αν πάω σε επόμενες προσπάθειες, θα 'χω ξοδέψει τόσα λεφτά κ πάλι θα 'ναι θέμα τύχης το αν θα είναι επιτυχημένες. Δεν με παίρνει ουτε χρονικά, ούτε χρηματικά να το αφηνω στην τύχη. Όχι ούτε για στίγμα μεσογειακής έχουμε κάνει. Θα απεθυνθώ στη Λευκού γιατί κι εμένα με εξυπηρετεί το τηλεφωνικά που λες..Σε ευχαριστώ και πάλι κ σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια με το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η nikol88 είπε:

Κορίτσια μου μόλις γύρισα από τον υπέρηχο!! Είδαμε σάκο, λεκιθικό ασκό και εμβρυικά στοιχεία! Ενα είναι το μωράκι, όχι δυο! Ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος από τη σημερινή εικόνα κ αισιόδοξος ότι όλα τώρα θα πάνε καλά! Ραντεβού πάλι την άλλη παρασκευη! ❤️

Συγχαρητήρια! Ήρθε και η δική σου σειρά είδες; Συνέχισε την προσοχή που εκανες μέχρι τώρα και όλα θα πάνε καλά. Αντε να ακούσετε και καρδιά να τρελαθείς! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μα τι ωραία που τα λες! Να σαι καλά κορίτσι μου! Ειλικρινα με συγκινείτε τόσο πολύ με το ενδιαφέρον σας! Χθες ο γιατρός που μου είχε πει να κάνω διακοπή κύησης γύρω στην 24η εβδομάδα,  χθες μου είπε ότι τώρα πλέον είναι αισιόδοξος ότι μπορώ να πάρω ένα υγιές μωρό στα χέρια μου. Αντέχει ακόμα η καημενουλα μου. Όλους τους έχει εκπλήξει. Και από εκεί που λέγαμε ότι 15αυγουστο θα γεννήσω, χθες μου είπε ότι θα με ξαναδεί την Τετάρτη στις 17. Βέβαια θα πάω και αύριο και τη Δευτέρα στο νοσοκομείο να δούμε αν υπάρχει κάποια δραματική επιδείνωση. Αλλιώς το αφήνουμε μέχρι την Τετάρτη τουλάχιστον. 

 

Μπράβο ρε αγάπη, έτσι, να τους εκπλήξετε όλους εσυ και ο κορίτσαρός σου! Περιμένουμε όλες να ξέρεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο ρε αγάπη, έτσι, να τους εκπλήξετε όλους εσυ και ο κορίτσαρός σου! Περιμένουμε όλες να ξέρεις! 

Τι κάνεις εσύ κορίτσι μου? Βγήκαν τα αποτελέσματα? Φαντάζομαι θα μας είχες ενημερώσει αν είχαν βγει. Πήγατε τελικά διακοπουλες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η pixel22 είπε:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!Ανεξήγητη χαρακτηρίστηκε γιατί δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα στις αρχικές εξετάσεις (σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα ειναι οκ). Έχω κάνει κ υστεροσκόπηση όπου αφαίρεσα πολύποδα και η μήτρα είναι εντάξει. Ο γιατρός δεν είπε κάτι για επιπλέον διερεύνηση, παρά μόνο να μην καθυστερήσουμε την 2η προσπάθεια. Ωστόσο εγώ θέλω να το ψάξω όσο μπορώ.  Δεν έχουμε κάνει τίποτα απο καρυότυπο, αυτοάνοσα. Θα ρωτήσω στο Έλενα που ανέφερες αν μπορώ να εξυπηρετηθώ γιατί είμαι εκτός Αθηνών. Μία γιατρός Οικονομοπούλου που έχει αναφερθεί εδώ, τι ειδικότητα έχει; Είναι σε κάποιο νοσοκομείο ή εχει δικό της ιατρείο; Ευχαριστώ

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Πολύ καλά το σκέφτηκες και ψάχνεσαι, συμφωνω με όσα σου έγραψε η twinklet, δεν έχεις κανενα λόγο να περιμένεις πριν κανεις κάποιες βασικές εξετάσεις, άσχετα από το τι λέει ο γιατρός σου. Κι εγώ όταν ξεκίνησα ήμουν 41 αλλά δεν είχε βρεθεί τίποτα, και το σπερμα του συζύγου ήταν μέτριο αλλά όχι τόσο κακό. Παρολα αυτα μετά την 1η αποτυχία και την πληροφόρηση από εδώ μέσα, έκανα κάποια βασική αναζητηση, πήγα στο Έλενα και σε εξειδικευμενο ουρολογο, ενδοκρινολόγο κλπ. Τελικά δεν ξέρω αν αυτό που μου βρήκαν στο  Έλενα ήταν το καθοριστικό πάντως τώρα (στα 43) ειμαι έγκυος. 
Επειδή δε μας αναφέρεις τίποτα για το σπερμα, υποθέτω ότι πέρα από τα απλά σπερμοδιαγραμματα δεν έχετε ελεγξει κάτι άλλο οπότε να το δείτε και αυτό άμεσα. Υπάρχουν ζητήματα στον άντρα που βελτιώνονται πολύ μόνο με τη λήψη βιταμινών για παράδειγμα. Κρίμα δεν είναι να τα αφήσεις στην τύχη τους; Εξειδικευμένοι ουρολόγοι υπάρχουν τουλάχιστον 3-4, αν κανεις αναζητηση βρίσκεις τα ονόματα ή σου τα γράφουμε κι εμείς. 
Επισης πρέπει να έχεις ελεγμένο τον θυρεοειδή σου οπότε αν έχεις χρόνια να πας σε ενδοκρινολόγο, βάλτο κι αυτό στο προγραμμα. 
Ραντεβού στο Έλενα κλείνουμε από το 1535 και διαλέγεις νοσοκομείο και τμήμα αποβολών, δυστυχώς τα ραντεβού είναι λίγα, δηλαδή αυτή τη στιγμή πρέπει να σου βγάλει για Οκτώβρη αλλά αξίζει την αναμονή. Μην παρεις πάλι τόσα φάρμακα χωρίς να έχεις κάνει έλεγχο, είναι βασικό. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι κάθε ποτε ανοίγουν. Νομίζω κάθε 1η του μήνα είναι που πρέπει να μπεις και σου εμφανίζει πότε έχει ραντεβού. @troia αν έχεις κάποια πληροφόρηση γράψε μας. 
 

Οσο για την ανεξήγητη υπογονιμότητα, ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε ότι στην ηλικία μου μόλις 1 στα 10 ωάρια είναι καλό (δηλαδή δεν έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες) οποτε φαντάσου τώρα ποσα μας παίρνουν, ότι αυτα μπορεί και να μην γονιμοποιηθουν κλπ κλπ, δηλαδή ποσο πέφτουν οι πιθανότητες αν τα βάλεις όλα αυτα μαζί. Θέλω να πω και τίποτα να μην βρεθεί από τον έλεγχο που θα κανεις (που στο εύχομαι), ήδη το να πετύχουμε το καλό ωάριο είναι σα να παίζουμε τζόκερ. Κατά πάσα πιθανότητα και οι δυο φαινομενικά άριστες βλαστοκυστες που έβαλες, μπορεί να είχαν τέτοια θέματα και γι αυτό να μην εμφυτεύτηκαν. Οπότε μην απογοητεύεσαι, τίποτα ανεξήγητο δεν υπάρχει απλά ναι η ηλικία μας είναι κάπως επιβαρυντική αλλά όχι απαγορευτική αρκει να έχουμε κάνει τις σωστές κινήσεις, στις οποίες δυστυχώς δεν μας κατευθύνουν αμέσως οι γιατροι….Και για τον άντρα εξίσου έτσι, δεν μένει αλώβητο και το σπερμα από τον παράγοντα ηλικία επίσης… 

καλη τύχη, ξεκίνα άμεσα τις κινήσεις σου και θα την βρείτε την άκρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Τι κάνεις εσύ κορίτσι μου? Βγήκαν τα αποτελέσματα? Φαντάζομαι θα μας είχες ενημερώσει αν είχαν βγει. Πήγατε τελικά διακοπουλες?

Δεν έχουν βγει…κοιτάω κάθε μέρα τα μεηλ μου αλλά από Τρίτη πλέον το βλέπω. Αίμα μου πήραν στις 29, χτες δηλαδή έκλεισα 2 βδομαδες…πολύ δεν είναι??? Μας έχει φαει η αγωνία!!!
Κατα τα άλλα ναι φύγαμε, είμαι μια βδομάδα διακοπές και έχει αλλάξει όλη μου η ψυχολογία, είμαι άλλος άνθρωπος πραγματικά. Προσπαθώ να μην κουράζομαι γιατί είχα κάτι πονάκια τα οποία πλέον δε μπορώ να προσδιορίσω αν είναι το έντερο μου ή κάτι γυναικολογικό οποτε είμαι πολύ επιφυλακτική αλλά έκανα και μπάνιο στη θάλασσα και γενικα δεν έχω εδώ όλες αυτές τις ατέλειωτες ανακατωσούρες που είχα στην Αθήνα ή αυτό το κακό που όλα μου μύριζαν άσχημα και μου έφεραν αναγούλα…τώρα επιστρέφω Τετάρτη και τρέμω μήπως με την επιστροφή με ξαναβρούν όλα αυτα που άφησα πίσω…Την επόμενη Παρασκευη έχω κι έναν υπέρηχο να τσεκάρουμε ότι όλα είναι καλά. Έχει ξεμυτίσει και η κοιλιά, πλέον δεν μπαίνω σε κανενα ρούχο και έχω αγωνία μήπως εδώ στις διακοπές πήρα και βάρος γιατί είμαι σε αυστηρό προγραμμα διατροφής…αυτα τα νέα μου. Γενικα προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και πιστεύω ότι ακόμα, παρότι από Δευτέρα μπαίνω 17η βδομάδα, δεν το έχω πιστέψει ότι συμβαινει στ αλήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Δεν έχουν βγει…κοιτάω κάθε μέρα τα μεηλ μου αλλά από Τρίτη πλέον το βλέπω. Αίμα μου πήραν στις 29, χτες δηλαδή έκλεισα 2 βδομαδες…πολύ δεν είναι??? Μας έχει φαει η αγωνία!!!
Κατα τα άλλα ναι φύγαμε, είμαι μια βδομάδα διακοπές και έχει αλλάξει όλη μου η ψυχολογία, είμαι άλλος άνθρωπος πραγματικά. Προσπαθώ να μην κουράζομαι γιατί είχα κάτι πονάκια τα οποία πλέον δε μπορώ να προσδιορίσω αν είναι το έντερο μου ή κάτι γυναικολογικό οποτε είμαι πολύ επιφυλακτική αλλά έκανα και μπάνιο στη θάλασσα και γενικα δεν έχω εδώ όλες αυτές τις ατέλειωτες ανακατωσούρες που είχα στην Αθήνα ή αυτό το κακό που όλα μου μύριζαν άσχημα και μου έφεραν αναγούλα…τώρα επιστρέφω Τετάρτη και τρέμω μήπως με την επιστροφή με ξαναβρούν όλα αυτα που άφησα πίσω…Την επόμενη Παρασκευη έχω κι έναν υπέρηχο να τσεκάρουμε ότι όλα είναι καλά. Έχει ξεμυτίσει και η κοιλιά, πλέον δεν μπαίνω σε κανενα ρούχο και έχω αγωνία μήπως εδώ στις διακοπές πήρα και βάρος γιατί είμαι σε αυστηρό προγραμμα διατροφής…αυτα τα νέα μου. Γενικα προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και πιστεύω ότι ακόμα, παρότι από Δευτέρα μπαίνω 17η βδομάδα, δεν το έχω πιστέψει ότι συμβαινει στ αλήθεια!

Αχ τι ωραία! Πολύ καλά το κάνεις. Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο καταλήγω ότι τα περισσότερα είναι ψυχοσωματικα. Λογικό να έχει πεταχτεί η κοιλίτσα βρε. Και έχεις και αγόρι οπότε ξεπεταγεται πιο γρήγορα. Στα κορίτσια πάει όλη στην περιφέρεια. Να το πιστέψεις,  στα αλήθεια συμβαίνει. Τα πονακια είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα πχ, μπορεί να είναι το έντερο, μπορεί να είναι και δειλά δειλά το μωρό. 

Ένα θα σου πω. Όταν είμαι σπίτι πολύ σπάνια καταλαβαίνω τη μικρή. Δεν έχω ιδέα αν είναι πονακια, αν είναι το έντερο ή αν είναι το μωρό. Είναι μικρή και αδύναμη η καημένη και παρόλο που είναι κινητική όπως μου λένε, οι κινήσεις της είναι ανεπαίσθητες οπότε είναι δύσκολο να τις αισθανθώ. Το σκ που πάω θάλασσα και χαλαρώνω και χαλάω και τη διατροφή εξήγησε μου σε παρακαλώ πολύ πώς τη νιώθω.  Μετά από κάτι κρουασάν και πατατάκια (χωρίς αλάτι) πάρτι έκανε η καημένη. Ξεκάθαρα δικό μου παιδί. Και πού να φαω και κανένα Μπέργκερ δηλαδή, θα βγει κατευθείαν έξω. Όλα λοιπόν είναι στο μυαλό μας και όσο πιο καλά είμαστε εμείς , τόσο καλύτερα είναι και τα μωράκια μας!

Όσο για τα  αποτελέσματα μην σε αγχώνει που δεν έχουν βγει ακόμα, καθυστερούν γενικά. Και εμένα μου το είχαν τονίσει ότι αν αργήσουν να μην  ανησυχήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μα τι ωραία που τα λες! Να σαι καλά κορίτσι μου! Ειλικρινα με συγκινείτε τόσο πολύ με το ενδιαφέρον σας! Χθες ο γιατρός που μου είχε πει να κάνω διακοπή κύησης γύρω στην 24η εβδομάδα,  χθες μου είπε ότι τώρα πλέον είναι αισιόδοξος ότι μπορώ να πάρω ένα υγιές μωρό στα χέρια μου. Αντέχει ακόμα η καημενουλα μου. Όλους τους έχει εκπλήξει. Και από εκεί που λέγαμε ότι 15αυγουστο θα γεννήσω, χθες μου είπε ότι θα με ξαναδεί την Τετάρτη στις 17. Βέβαια θα πάω και αύριο και τη Δευτέρα στο νοσοκομείο να δούμε αν υπάρχει κάποια δραματική επιδείνωση. Αλλιώς το αφήνουμε μέχρι την Τετάρτη τουλάχιστον. 

 

Ολα θα πανε καλα το πιστευω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Πολύ καλά το σκέφτηκες και ψάχνεσαι, συμφωνω με όσα σου έγραψε η twinklet, δεν έχεις κανενα λόγο να περιμένεις πριν κανεις κάποιες βασικές εξετάσεις, άσχετα από το τι λέει ο γιατρός σου. Κι εγώ όταν ξεκίνησα ήμουν 41 αλλά δεν είχε βρεθεί τίποτα, και το σπερμα του συζύγου ήταν μέτριο αλλά όχι τόσο κακό. Παρολα αυτα μετά την 1η αποτυχία και την πληροφόρηση από εδώ μέσα, έκανα κάποια βασική αναζητηση, πήγα στο Έλενα και σε εξειδικευμενο ουρολογο, ενδοκρινολόγο κλπ. Τελικά δεν ξέρω αν αυτό που μου βρήκαν στο  Έλενα ήταν το καθοριστικό πάντως τώρα (στα 43) ειμαι έγκυος. 
Επειδή δε μας αναφέρεις τίποτα για το σπερμα, υποθέτω ότι πέρα από τα απλά σπερμοδιαγραμματα δεν έχετε ελεγξει κάτι άλλο οπότε να το δείτε και αυτό άμεσα. Υπάρχουν ζητήματα στον άντρα που βελτιώνονται πολύ μόνο με τη λήψη βιταμινών για παράδειγμα. Κρίμα δεν είναι να τα αφήσεις στην τύχη τους; Εξειδικευμένοι ουρολόγοι υπάρχουν τουλάχιστον 3-4, αν κανεις αναζητηση βρίσκεις τα ονόματα ή σου τα γράφουμε κι εμείς. 
Επισης πρέπει να έχεις ελεγμένο τον θυρεοειδή σου οπότε αν έχεις χρόνια να πας σε ενδοκρινολόγο, βάλτο κι αυτό στο προγραμμα. 
Ραντεβού στο Έλενα κλείνουμε από το 1535 και διαλέγεις νοσοκομείο και τμήμα αποβολών, δυστυχώς τα ραντεβού είναι λίγα, δηλαδή αυτή τη στιγμή πρέπει να σου βγάλει για Οκτώβρη αλλά αξίζει την αναμονή. Μην παρεις πάλι τόσα φάρμακα χωρίς να έχεις κάνει έλεγχο, είναι βασικό. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι κάθε ποτε ανοίγουν. Νομίζω κάθε 1η του μήνα είναι που πρέπει να μπεις και σου εμφανίζει πότε έχει ραντεβού. @troia αν έχεις κάποια πληροφόρηση γράψε μας. 
 

Οσο για την ανεξήγητη υπογονιμότητα, ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε ότι στην ηλικία μου μόλις 1 στα 10 ωάρια είναι καλό (δηλαδή δεν έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες) οποτε φαντάσου τώρα ποσα μας παίρνουν, ότι αυτα μπορεί και να μην γονιμοποιηθουν κλπ κλπ, δηλαδή ποσο πέφτουν οι πιθανότητες αν τα βάλεις όλα αυτα μαζί. Θέλω να πω και τίποτα να μην βρεθεί από τον έλεγχο που θα κανεις (που στο εύχομαι), ήδη το να πετύχουμε το καλό ωάριο είναι σα να παίζουμε τζόκερ. Κατά πάσα πιθανότητα και οι δυο φαινομενικά άριστες βλαστοκυστες που έβαλες, μπορεί να είχαν τέτοια θέματα και γι αυτό να μην εμφυτεύτηκαν. Οπότε μην απογοητεύεσαι, τίποτα ανεξήγητο δεν υπάρχει απλά ναι η ηλικία μας είναι κάπως επιβαρυντική αλλά όχι απαγορευτική αρκει να έχουμε κάνει τις σωστές κινήσεις, στις οποίες δυστυχώς δεν μας κατευθύνουν αμέσως οι γιατροι….Και για τον άντρα εξίσου έτσι, δεν μένει αλώβητο και το σπερμα από τον παράγοντα ηλικία επίσης… 

καλη τύχη, ξεκίνα άμεσα τις κινήσεις σου και θα την βρείτε την άκρη. 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες! Θα οργανωθώ μόλις περάσει η επόμενη εβδομάδα να δω ποιες εξετάσεις μπορούμε να κάνουμε για να μην πάμε στα τυφλά για την 2η προσπάθεια. Πόσο χαίρομαι που τα κατάφερες!! Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που διανύουν κύηση να έχουν μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Οι υπόλοιπες, θα το παλεύουμε όσο μπορούμε.. Καλή Παναγιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Πολύ καλά το σκέφτηκες και ψάχνεσαι, συμφωνω με όσα σου έγραψε η twinklet, δεν έχεις κανενα λόγο να περιμένεις πριν κανεις κάποιες βασικές εξετάσεις, άσχετα από το τι λέει ο γιατρός σου. Κι εγώ όταν ξεκίνησα ήμουν 41 αλλά δεν είχε βρεθεί τίποτα, και το σπερμα του συζύγου ήταν μέτριο αλλά όχι τόσο κακό. Παρολα αυτα μετά την 1η αποτυχία και την πληροφόρηση από εδώ μέσα, έκανα κάποια βασική αναζητηση, πήγα στο Έλενα και σε εξειδικευμενο ουρολογο, ενδοκρινολόγο κλπ. Τελικά δεν ξέρω αν αυτό που μου βρήκαν στο  Έλενα ήταν το καθοριστικό πάντως τώρα (στα 43) ειμαι έγκυος. 
Επειδή δε μας αναφέρεις τίποτα για το σπερμα, υποθέτω ότι πέρα από τα απλά σπερμοδιαγραμματα δεν έχετε ελεγξει κάτι άλλο οπότε να το δείτε και αυτό άμεσα. Υπάρχουν ζητήματα στον άντρα που βελτιώνονται πολύ μόνο με τη λήψη βιταμινών για παράδειγμα. Κρίμα δεν είναι να τα αφήσεις στην τύχη τους; Εξειδικευμένοι ουρολόγοι υπάρχουν τουλάχιστον 3-4, αν κανεις αναζητηση βρίσκεις τα ονόματα ή σου τα γράφουμε κι εμείς. 
Επισης πρέπει να έχεις ελεγμένο τον θυρεοειδή σου οπότε αν έχεις χρόνια να πας σε ενδοκρινολόγο, βάλτο κι αυτό στο προγραμμα. 
Ραντεβού στο Έλενα κλείνουμε από το 1535 και διαλέγεις νοσοκομείο και τμήμα αποβολών, δυστυχώς τα ραντεβού είναι λίγα, δηλαδή αυτή τη στιγμή πρέπει να σου βγάλει για Οκτώβρη αλλά αξίζει την αναμονή. Μην παρεις πάλι τόσα φάρμακα χωρίς να έχεις κάνει έλεγχο, είναι βασικό. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι κάθε ποτε ανοίγουν. Νομίζω κάθε 1η του μήνα είναι που πρέπει να μπεις και σου εμφανίζει πότε έχει ραντεβού. @troia αν έχεις κάποια πληροφόρηση γράψε μας. 
 

Οσο για την ανεξήγητη υπογονιμότητα, ο προηγούμενος γιατρός μου έλεγε ότι στην ηλικία μου μόλις 1 στα 10 ωάρια είναι καλό (δηλαδή δεν έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες) οποτε φαντάσου τώρα ποσα μας παίρνουν, ότι αυτα μπορεί και να μην γονιμοποιηθουν κλπ κλπ, δηλαδή ποσο πέφτουν οι πιθανότητες αν τα βάλεις όλα αυτα μαζί. Θέλω να πω και τίποτα να μην βρεθεί από τον έλεγχο που θα κανεις (που στο εύχομαι), ήδη το να πετύχουμε το καλό ωάριο είναι σα να παίζουμε τζόκερ. Κατά πάσα πιθανότητα και οι δυο φαινομενικά άριστες βλαστοκυστες που έβαλες, μπορεί να είχαν τέτοια θέματα και γι αυτό να μην εμφυτεύτηκαν. Οπότε μην απογοητεύεσαι, τίποτα ανεξήγητο δεν υπάρχει απλά ναι η ηλικία μας είναι κάπως επιβαρυντική αλλά όχι απαγορευτική αρκει να έχουμε κάνει τις σωστές κινήσεις, στις οποίες δυστυχώς δεν μας κατευθύνουν αμέσως οι γιατροι….Και για τον άντρα εξίσου έτσι, δεν μένει αλώβητο και το σπερμα από τον παράγοντα ηλικία επίσης… 

καλη τύχη, ξεκίνα άμεσα τις κινήσεις σου και θα την βρείτε την άκρη. 

Καλησπέρα και από εμένα. Μπαίνω σπάνια πια και να με κάνετε tag αν θέλετε να δω κάτι ή αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι.

Πώς τα πας, αγάπη μου; Σε ποια εβδομάδα είσαι; Πώς είναι η εγκυμοσύνη σου;

@pixel22Η Οικονομοπούλου είναι η επικεφαλής του τμ. αποβολών του Έλενα. Εκεί δηλαδή που πρέπει να πας κι εσύ για διερεύνηση. Δεν τη γνωρίζω προσωπικά, εδώ λένε όμως τα καλύτερα γι' αυτήν. Σε κάθε περίπτωση ξεκίνα όπως σου έγραψε η φιλενάδα, @Lucia79. Πηγαίνετε σε εξειδικευμένο ουρολόγο και κλείσε στο τμ. αποβολών και σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής. Ενδοκρινολόγους αναπαραγωγής έχει καλούς στο Έλενα και αν πας σε πρωινό ραντεβού είναι δωρεάν. Και η Οικονομοπούλου θα σου κάνει σχετικό έλεγχο και θα σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο μόνο αν προκύψει από τις εξετάσεις σου, αλλά΄ καλύτερα να κερδίσει χρόνο και να πας από μόνη σου.

Για τα ραντεβού στο Έλενα τώρα, αν μπεις στο 1535.gr αυτή τη στιγμή σου βγάζει για Οκτώβριο. Τα ραντεβού κάποτε άνοιγαν 1η του μήνα και ήταν λιγοστά, τώρα είναι κάπως πιο εύκολο να βρεις, απλώς είναι κάπως μακρινά. Αξίζει 1000 φορές όμως! Μπορείτε όμως να κερδίσετε χρόνο πηγαίνοντας στις άλλες ειδικότητες μέσα στο Σεπτέμβρη, δεδομένου ότι και αυτοί θα σας ζητήσουν να κάνετε εξετάσεις και μέχρι να τις κάνετε και να βγουν τα αποτελέσματα, θα έρθει και η ώρα του ραντεβού στο Έλενα. Εκεί θα πάτε με όλες τις εξετάσεις που έχετε κάνει ως τώρα, αν σας λείπουν κάποιες είτε θα σας τις κάνουν εκείνοι, είτε θα σας στείλουν να τις κάνετε. Οπότε είναι σημαντικό να έχετε επισκεφθεί τις άλλες ειδικότητες ως τότε και να έχετε κάνει ό,τι σας ζητήσουν. Αν τίθεται οικονομικό θέμα, στο ανδρολογικό του Έλενα μπορεί ο άντρας σου να κάνει πολλές εξετάσεις δωρεάν, αλλά το συγκεκριμένο τμήμα στελεχώνεται από ενδοκρινολόγους, οπότε αν προκύψει θέμα, θα πρέπει να πάτε σε ιδιώτη ουρολόγο/ανδρολόγο. Προτεινόμενα ονόματα είναι ο Ασβέστης, ο Μακαρούνης και ο Ανδρίτσος.

Εύχομαι καλή αρχή στη διερεύνηση σας και σύντομα να διαλευκάνετε το τοπίο και να ακούσουμε και από εσάς τα ευχάριστα! Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, θα είναι χαρά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα! Η Οικονομόπουλου είναι επικεφαλής στο τμήμα στο Έλενα,  αιματολογος αν δεν κάνω λάθος. Κλείνεις ραντεβού από το ίντερνετ αλλά θα σου απαντήσουν αλλα κορίτσια που γνωρίζουν καλύτερα. Αν δεν σε βολεύει η Αθήνα,  πάρε τη Λευκού στη Θεσσαλονίκη που κάνει την ίδια δουλειά και κάνει τηλεφωνικά ραντεβού.  Εγω αυτήν έχω και με έχει συγκινήσει απίστευτα με το ενδιαφέρον της. Κάνει ο, τι μπορεί για να σώσουμε την κατάσταση,  με παίρνει συνέχεια τηλέφωνο να δει τι γίνεται παρόλο που δεν με έχει δει καν από κοντά. Επίσης καρυοτυπος ζεύγους και κυστικη ινωση είναι εξετάσεις που πρέπει να τις κάνεις πριν αποφασίσεις για εξωσωματικη. Στίγμα μεσογειακής φαντάζομαι ότι έχετε κάνει. Γιατί δηλαδή πρέπει να περιμένουμε? Να υπάρξει σύλληψη, αποβολη και μετά να ψαχτουμε? Όχι,  η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. 

@pixel22Μία διόρθωση: την κυστική ίνωση και τη μεσογειακή αναιμία τις κάνουμε σαν εξετάσεις για να αποκλείσουμε ότι θα γεννήσουμε παιδί που νοσεί, δηλ. δεν έχουν σχέση με την υπογονιμότητα στις γυναίκες, ούτε με τη διαδικασία της εξωσωματικής αυτή καθαυτή. Είναι εξετάσεις που τις ζητάνε συνήθως στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, αλλά καλό είναι να τις κάνετε για να κερδίσετε χρόνο και για να αποκλείσετε την πιθανότητα σοβαρής νόσου, διότι αν κάνετε εξωσωματική και υπάρχει αυτή η πιθανότητα, μπορεί να σας προτείνουν προεμφυτευτικό έλεγχο. Αν είστε Αθήνα στο Λαικό γίνονται δωρεάν με παραπεμπτικό και αξίζει να το προγραμματίσετε για να τις κάνετε εκεί. Πολλοί γυναικολόγοι μάλιστα τη μεσογειακή αναιμία τη ζητάνε μόνο από το Λαικό. Τώρα, για την κυστική ίνωση, αν ο ουρολόγος σας δει πολύ κακό σπέρμα, πολύ πιθανό να ζητήσει από τον άντρα να εξεταστεί, διότι συνδέεται με σοβαρή υπογονιμότητα στους άντρες.

@twinkletwinlkleΔιάβασα ότι όλα πάνε καλά προς το παρόν και χάρηκα πάρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lucia79 κ μένα το νιπτ είχε αργήσει! Μου είχαν πει για δύο εβδομάδες κ έκανε πάνω από τρεις! Θα σου πω κ το άλλο... Σε φίλη που όντως υπήρχε θέμα το αποτέλεσμα ήρθε μέσα σε 5 μέρες. Οπότε να ξέρεις δεν είναι να ανησυχείς που αργεί! Όσο για το ότι ακόμα δεν το έχεις πιστέψει φαντάσου ότι εγώ είχα μπει στον 9ο κ έλεγα μα όντως τώρα; Συμβαίνει; Όλα θα πάνε τέλεια!

Επίσης με τα κιλά πρόσεχα πολύ κ είχα πάρει 11 όλα κ όλα που είναι νορμάλ. Ε όλα ήταν κοιλιά! Μιλάμε για τεράστια όμως! Στο μαιευτήριο όταν μπήκα με ρωταγαν οι νοσοκόμες κ η αναισθησιολογος αν έχω δίδυμα! Κ θυμίζω έχω κοριτσάκι οπότε κ αυτό με το που πάνε τα κιλά μάλλον έχει να κάνει με το σώμα... 

@twinkletwinlkle μπαίνω κ βλέπω τα νέα σου κ χαίρομαι πάρα πολύ που είναι καλά! Θα πάνε όλα καλά ως το τέλος! Σε λίγο καιρό θα έχεις το υγιέστατο μωράκι σας στο σπίτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2022 at 11:59 ΠΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ τι ωραία! Πολύ καλά το κάνεις. Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο καταλήγω ότι τα περισσότερα είναι ψυχοσωματικα. Λογικό να έχει πεταχτεί η κοιλίτσα βρε. Και έχεις και αγόρι οπότε ξεπεταγεται πιο γρήγορα. Στα κορίτσια πάει όλη στην περιφέρεια. Να το πιστέψεις,  στα αλήθεια συμβαίνει. Τα πονακια είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα πχ, μπορεί να είναι το έντερο, μπορεί να είναι και δειλά δειλά το μωρό. 

Ένα θα σου πω. Όταν είμαι σπίτι πολύ σπάνια καταλαβαίνω τη μικρή. Δεν έχω ιδέα αν είναι πονακια, αν είναι το έντερο ή αν είναι το μωρό. Είναι μικρή και αδύναμη η καημένη και παρόλο που είναι κινητική όπως μου λένε, οι κινήσεις της είναι ανεπαίσθητες οπότε είναι δύσκολο να τις αισθανθώ. Το σκ που πάω θάλασσα και χαλαρώνω και χαλάω και τη διατροφή εξήγησε μου σε παρακαλώ πολύ πώς τη νιώθω.  Μετά από κάτι κρουασάν και πατατάκια (χωρίς αλάτι) πάρτι έκανε η καημένη. Ξεκάθαρα δικό μου παιδί. Και πού να φαω και κανένα Μπέργκερ δηλαδή, θα βγει κατευθείαν έξω. Όλα λοιπόν είναι στο μυαλό μας και όσο πιο καλά είμαστε εμείς , τόσο καλύτερα είναι και τα μωράκια μας!

Όσο για τα  αποτελέσματα μην σε αγχώνει που δεν έχουν βγει ακόμα, καθυστερούν γενικά. Και εμένα μου το είχαν τονίσει ότι αν αργήσουν να μην  ανησυχήσω. 

 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Lucia79 κ μένα το νιπτ είχε αργήσει! Μου είχαν πει για δύο εβδομάδες κ έκανε πάνω από τρεις! Θα σου πω κ το άλλο... Σε φίλη που όντως υπήρχε θέμα το αποτέλεσμα ήρθε μέσα σε 5 μέρες. Οπότε να ξέρεις δεν είναι να ανησυχείς που αργεί! Όσο για το ότι ακόμα δεν το έχεις πιστέψει φαντάσου ότι εγώ είχα μπει στον 9ο κ έλεγα μα όντως τώρα; Συμβαίνει; Όλα θα πάνε τέλεια!

Επίσης με τα κιλά πρόσεχα πολύ κ είχα πάρει 11 όλα κ όλα που είναι νορμάλ. Ε όλα ήταν κοιλιά! Μιλάμε για τεράστια όμως! Στο μαιευτήριο όταν μπήκα με ρωταγαν οι νοσοκόμες κ η αναισθησιολογος αν έχω δίδυμα! Κ θυμίζω έχω κοριτσάκι οπότε κ αυτό με το που πάνε τα κιλά μάλλον έχει να κάνει με το σώμα... 

@twinkletwinlkle μπαίνω κ βλέπω τα νέα σου κ χαίρομαι πάρα πολύ που είναι καλά! Θα πάνε όλα καλά ως το τέλος! Σε λίγο καιρό θα έχεις το υγιέστατο μωράκι σας στο σπίτι 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σχετικά με το νιπτ και την ενθάρρυνση. Άρα μπορεί να αργήσει μέχρι και μια ολόκληρη βδομάδα ακόμη έτσι όπως τα ακούω!!!
Οσο για την κοιλιά, διάβαζα τις προάλλες στο σαητ ενός γυναικολόγου με γενικα συμπτώματα περί εγκυμοσύνης, ότι λέει στις κοντές γυναίκες η κοιλιά εμφανίζεται πιο νωρίς και τείνει να φαίνεται μεγαλύτερη. Άλλη μια ευκαιρία να βροντοφωνάξω λοιπόν ότι δεν είμαι χοντρή, είμαι απλά κοντή για το βάρος μου 🤣. Οσες κάτω των 1.55 ταυτιστείτε ελεύθερα!

@troia αύριο μπαίνω στην 17η, έχω δρόμο ακόμα! Ευτυχώς όλα έχουν πάει πολύ καλά ως τώρα και ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Από την αρχή δεν εμφανίστηκε κανενα θέμα ή επιπλοκή, δε μπορώ να πιστέψω ότι φάνηκα τόσο τυχερή. Ούτε τόσο δα αιματάκι, ούτε πόνοι ούτε τίποτα. Μόνο οι ναυτίες και οι μυρωδιές με ταλαιπώρησαν παρά πολύ αλλά όσο κι αν μου χάλασαν τη διάθεση τον προηγούμενο μήνα, δεν είναι κάτι σοβαρό οπότε δεν παραπονιέμαι.
Η αυχενική βγήκε αρκετά καλή για τα δεδομένα της ηλικίας, τώρα περιμένω και το νιπτ και με παρακολουθεί και διατροφολόγος γιατί ξεκίνησα με σχεδόν 8 παραπάνω κιλά από το φυσιολογικό μου. Ως τώρα έχω πάρει 1,5 και πιστεύω ότι πάω σχετικά καλά. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αν και όσο ήμουν στην Αθήνα βάραγα κάτι φρικες και κρίσεις άγχους. Τώρα στην εξοχή ηρέμησα. Μετά και τη β επιπέδου θα ηρεμήσω περισσότερο πιστεύω και ίσως ξεκινήσουμε δειλά δειλά κάποιες αγορές και προετοιμασίες. Προς το παρόν όπως έλεγα και νωρίτερα, ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι θα γίνει!!! 
Εσυ πως πας με τη μικρή σου; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Χρόνια σου πολλά κοπέλα μου! Να έχεις πίστη πως θα πάνε όλα καλά, το μωράκι σου έφτασε μέχρι εδώ κόντρα στα προγνωστικά ❤️ Εύχομαι πραγματικά να έχεις σύντομα στην αγκαλιά σου το μωράκι σου, γερό και δυνατό! Ίδια μερα γενέθλια μαμά και κόρη, και τετοια μέρα μάλιστα;  Καρμικό! Θα περιμένουμε με αγωνία τα ευχάριστα, όποτε ευκαιρήσεις 🙂 Μια ιντερνετική αγκαλιά γεμάτη θετική ενέργεια από εδώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Εύχομαι ολόψυχα η Παναγία να κάνει το θαύμα της, να πάνε όλα τέλεια κ του χρόνου τέτοια μέρα να γιορτάζετε μαζί μαμά κ κόρη τα γενέθλια σας !!!! Έχετε τις προσευχές κ τις ευχές όλων μας εδώ μέσα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Κορίτσι μου καλό, τα καταφέρατε και φτάσατε ως εδώ μετά από τόσο αγώνα. Εύχομαι να έχετε το θαύμα σας και να κρατάτε σύντομα ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας! Πολλή θετική ενέργεια σου στέλνω! Να πάνε όλα καλά! Όλο το γκρουπ πιστεύει σε εσάς 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Είστε μαχήτριες μαμά κόρη , είστε δυνατές πολύ, είστε πεισματάρες και αγωνίστριες! 
Ολα θα πάνε καλά!

Ειμαστε όλες μαζί σας νοερά , είστε στις προσευχές μας και τις σκέψεις μας!

Με το καλό να ανταμώσεις με την κόρη σου γερές και δυνατές και οι δυο!

🙏🙏🙏🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Με το καλό κορίτσι μου, η Παναγία να σας βοηθήσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Κοπέλα μου εύχομαι με την βοήθεια τις Παναγίας να πάνε όλα καλά!!! Χρόνια πολλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Ευχόμαστε τα καλύτερα όλες! Να την κρατήσεις στην αγκαλιά σου υγιή! Πολλά φιλιά ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και για τις δύο σας...είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τυχαία η σημερινή μέρα ..η Παναγία να είναι στο πλευρό σας !!!!♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου χρόνια πολλά! Πήγα στο νοσοκομείο για να δούμε τα ντοπλερς. Έχουν χαλάσει και μπαίνω για γέννα. Σήμερα, της Παναγίας,  έχω τα γενέθλια μου. Ελπίζω να μας προστατεύσει και τις 2 η Παναγία και να βγει ένα υγιές μωράκι. Ο νεογνολογος μας αποθαρρυνε και μας είπε ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση αλλά ελπίζουμε σε ένα θαύμα της Παναγίας!

Με το καλό να την υποδεχτείς αγαπημένη μου!! Η Παναγίτσα μας θα είναι μαζί σας σήμερα! Μακαρι αυτά τα γενέθλια να σου μείνουν αξέχαστα με τον πιο γλυκό τρόπο! Ενημέρωσε μας μόλις μπορέσεις!! 
 

Φιλια, αγκαλιά και πολλή πολλή θετική ενέργεια!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...