Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαζύγιο επειγόντως!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστίζει η διαδικασία του διαζυγίου (διατροφή ασφαλιστικά κ αγωγή συν δικηγόρος) τιμες δικαστηρίων Αθήνας.

Επίσης τι ποσό διατροφής θεωρείτε λογικό για ένα βρεφακι 2 μηνών γτ ακούω 150-200€ και μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Poli91 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστίζει η διαδικασία του διαζυγίου (διατροφή ασφαλιστικά κ αγωγή συν δικηγόρος) τιμες δικαστηρίων Αθήνας.

Επίσης τι ποσό διατροφής θεωρείτε λογικό για ένα βρεφακι 2 μηνών γτ ακούω 150-200€ και μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα.... 

Για τα κόστη κ το ποσό διατροφής δεν γνωρίζω. Όμως ξέρω δυστυχώς από περιπτώσεις φίλων κ γνωστών ότι μπορεί το ποσό να είναι μικρό κ να μην το δίνει καν... Δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική κύρωση δυστυχώς. Οπότε αν δεν έχεις άλλους πορους καλό είναι να σιγουρευτείς ότι θα σιυ δίνει χρήματα για το παιδί. 

Εύχομαι να γίνει το καλύτερο δυνατό για εσάς κ αν υπάρχει περίπτωση να το ξανά σκεφτείτε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Poli91 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστίζει η διαδικασία του διαζυγίου (διατροφή ασφαλιστικά κ αγωγή συν δικηγόρος) τιμες δικαστηρίων Αθήνας.

Επίσης τι ποσό διατροφής θεωρείτε λογικό για ένα βρεφακι 2 μηνών γτ ακούω 150-200€ και μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα.... 

Το ποσό της διατροφής δεν είναι στανταρ  καθορίζεται από το δικαστήριο με βάση και τα εισοδήματα των γονέων. Εύχομαι το καλύτερο για σένα και το παιδάκι σου. Για να σκέφτεσαι διαζύγιο με μωρό 2 μηνών θα υπάρχει σοβαρός λόγος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου δε ξέρω για όλαυτα, θέλω απλά να σου κάνω μια ερώτηση. Τοξικός ήταν ο άντρας σου πριν μείνεις έγκυος; Ή στην εγκυμοσύνη το διαπίστωσες;

Σε ρωτάω γιατί η περίοδος της εγκυμοσύνης και της λοχείας είναι μια ευαίσθητη περίοδος για τους γονείς, η οποία διαταράσσει τις ισορροπίες ανάμεσα στο ζευγάρι. Και ειδικά τον πρώτο χρόνο γέννησης του μωρού αρκετά ζευγάρια δεν τα πάνε καλά ή χωρίζουν. Θέλω να καταλήξω στο ότι αν ο άντρας σου πριν μείνεις έγκυος ήταν οκ, ίσως να παίζουν ρόλο τώρα οι ορμόνες σου ή η αλλαγή που έφερε στη ζωή σας το μωρό να τον έχει αλλάξει κι αυτόν κ να έχει πιεστεί..και όλο αυτό να είναι κάτι προσωρινό..

Εύχομαι όποια απόφαση κι αν πάρεις να είναι για καλό🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Poli91 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστίζει η διαδικασία του διαζυγίου (διατροφή ασφαλιστικά κ αγωγή συν δικηγόρος) τιμες δικαστηρίων Αθήνας.

Επίσης τι ποσό διατροφής θεωρείτε λογικό για ένα βρεφακι 2 μηνών γτ ακούω 150-200€ και μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα.... 

Καλημέρα. 

Αν δεν συντρέχει λόγος εξαιτίας του οποίου κινδυνεύεις εσύ ή το μωρό σε παρακαλώ ηρεμισε και σκέψου ξανά τι πας να κάνεις. 

Παρόλα αυτά ψάξε κάποιο κέντρο προστασίας μητέρας και παιδιού για να σε συμβουλέψουν. 

Συμφωνώ με όσα σου γράφουν τα κορίτσια πάρα πάνω. Μέχρι να γίνουν τα δικαστήρια για να σου δίνει διατροφή θα περάσει κάποιο χρονικό διάστημα. Και η διατροφη θα εξαρτηθεί και από τη δική σου φορολογική δήλωση και θα αφορά μόνο το παιδί, όχι και τη δική σου διαβίωση. Επίσης προσπάθησε να μην κάνεις κινήσεις που θα επιβαρύνουν τη θέση σου, πχ μην πάρεις το παιδί και εξαφανιστείς, εκτός επαναλαμβάνω αν κινδυνεύετε. Αν ισχύει αυτό επικοινώνησε με τις αρχές. 

Επειδή δε γνωρίζουμε λεπτομέρειες είναι δύσκολο να σε βοηθήσουμε. Εκτός αν το έχετε πάρει απόφαση και είναι κοινή. Τότε ναι προχώρα και όλα θα γίνουν με υπομονή όμως και όχι σπασμωδικες κινήσεις. Και συγνώμη που ξέφυγα από το πλαίσιο της ερώτησης σου. Εύχομαι σήμερα να είναι καλύτερα τα πράγματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Poli91 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστίζει η διαδικασία του διαζυγίου (διατροφή ασφαλιστικά κ αγωγή συν δικηγόρος) τιμες δικαστηρίων Αθήνας.

Επίσης τι ποσό διατροφής θεωρείτε λογικό για ένα βρεφακι 2 μηνών γτ ακούω 150-200€ και μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα.... 

Δεν ξέρω μήπως είναι και πολλά τα 150-200 ευρώ η αδερφή μου με τρία παιδιά παίρνει διατροφή 300 ευρώ τώρα δεν ξέρω αν επειδή είναι τόσο μικρό το παιδί πάρεις κάτι παραπάνω βέβαια νομίζω ότι παίζει ρόλο και το εισόδημα του πατέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου δε ξέρω για όλαυτα, θέλω απλά να σου κάνω μια ερώτηση. Τοξικός ήταν ο άντρας σου πριν μείνεις έγκυος; Ή στην εγκυμοσύνη το διαπίστωσες;

Σε ρωτάω γιατί η περίοδος της εγκυμοσύνης και της λοχείας είναι μια ευαίσθητη περίοδος για τους γονείς, η οποία διαταράσσει τις ισορροπίες ανάμεσα στο ζευγάρι. Και ειδικά τον πρώτο χρόνο γέννησης του μωρού αρκετά ζευγάρια δεν τα πάνε καλά ή χωρίζουν. Θέλω να καταλήξω στο ότι αν ο άντρας σου πριν μείνεις έγκυος ήταν οκ, ίσως να παίζουν ρόλο τώρα οι ορμόνες σου ή η αλλαγή που έφερε στη ζωή σας το μωρό να τον έχει αλλάξει κι αυτόν κ να έχει πιεστεί..και όλο αυτό να είναι κάτι προσωρινό..

Εύχομαι όποια απόφαση κι αν πάρεις να είναι για καλό🙏

Τώρα κάνω κατάχρηση του ποστ της κοπέλας αλλά ήθελα να πω ποοοοσο δίκιο έχεις! Κάτι οι ορμόνες, κάτι ή κούραση κ οι ευθύνες όλα μοιάζουν τραγικά! Θυμάμαι τον πρώτο καιρό, αν κ δεν ζούσα σε κανένα σύννεφο ήξερα πως είναι με μωρό, κ πάλι η πραγματικότητα με είχε καταπλήξει. Για μένα το ζήτημα που έκανε τη διαφορά ήταν ότι θήλασα ενώ πριν ήμουν σίγουρη ότι δεν θα μπορέσω. Ε δεν είχα προετοιμαστει για αυτό το πράγμα, όλη μέρα με το μωρό πάνω μου να μην μπορώ να πάω τουαλέτα! Κ κλαααμα η μικρή. Από την άλλη ο άντρας μου να μου λέει γιατι την κάνω κ κλαίει γιατί του σπαραζε την καρδιά (εννοείται έκανε αγώνα να την ηρεμισει αλλά ήθελε μόνο εμένα) κ γω να νευριάζω γιατί έλεγα μα τι θέλω; μισή ώρα ηρεμίας. Ή ξέρω γω συνήθειες που πριν έβρισκες μια χαρά οκ ξαφνικά να σου φαίνονται τέρμα ενοχλητικές! Τώρα που έκλεισε χρόνος βλέπω ότι ναι μεν είχα λόγους (κούραση, λοχεία κλπ) αλλά ήμουν σε μια υπερβολή! Τους μικροκαυγάδες που εχουμε κάνει στο χρόνο αυτό (για εντελώς χαζά θεματα) δεν τους είχαμε κάνει τα προηγούμενα 12 χρόνια κ ζούσαμε μαζί γύρω στα 7. 

Ίσως φυσικά η κοπέλα να έχει 1000 δίκια αλλά ίσως χρειάζεται κ μια πιο ψύχραιμη ματιά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτ αρχήν σας ευχαριστώ πολύ μια προς μια κοπέλα που ασχολήθηκε με το θέμα μου αλλά ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος ειμαι συνεχώς με ένα μωρό στην αγκαλιά και δεν μπορώ να απαντήσω ξεχωριστά! 

Έχω δώσει πάρα πολλές ευκαιρίες σε αυτόν τον άνθρωπο και η κατάληξη ήταν πάντοτε η ίδια. Δυστυχώς δεν μπορούμε να συμβαδισουμε σαν χαρακτήρες κ δεν μπορώ να ζήσω με έναν τοξικό άνθρωπο που δεν με σέβεται! Το ίδιο ισχύει και για την οικογένειά του. Έβγαλε το χειρότερο του εαυτο σε μένα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου τον έχω σιχαθεί πια με αυτά που έχω περάσει δεν θέλω να τον βλέπω μπροστά μου.

Σίγουρα δεν φταινε οι ορμόνες μου συνειδητά έχουμε αποφασισει να χωρίσουμε δεν υπάρχουν συναισθήματα το μόνο που μας ενώνει αυτή τη στιγμή είναι αυτό το παιδί. 

Έχουμε σταθερά εισοδήματα εκείνος χωρίς ενοίκιο εγώ με ενοίκιο και μόνη μου πλέον να συντηρω το σπίτι μου και να μεγαλώνω μόνη μου το παιδί μου.

Έχω μιλήσει με έναν δικηγόρο δεν ξέρω όμως τι θα κάνω εν τέλει τα χρήματα που ζητανε είναι εξωφρενικά πολλά και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. 

ΕΛπιζω να βρω κάποια στιγμή την άκρη και να έρθει μια ισορροπία στην ζωή μου και στη σχέση μου με αυτό τον άνθρωπο για το συμφέρον αυτό του παιδιού.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...