Μετάβαση σε περιεχόμενο

MΩΡΑΚΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Kαλησπερα!

Εγω ειμαι στις 31 βδομαδες, το μωράκι στον τελευταίο υπέρηχο ηταν εναμισι κιλό!

Μιας και το ζάχαρο κύησης ηταν μια απο τις μεγαλύτερες παράνοιες στην εγκυμοσύνη μου, πρόσεχα πολυ απο την αρχή, και οι μετρήσεις μου μεχρι τωρα και η καμπύλη βγήκαν μια χαρα.

Προσωπικα πιστευω πως αν κανεις πραγματικα προσέχει, μπορει να αποφύγει τον διαβήτη κύησης, αν δεν ειχε απο πριν θεμα δηλαδη. Θυμαμαι πριν την εγκυμοσύνη το ζάχαρο νηστείας μου ηταν γύρω στο 93 και καπου στη μέση της εγκυμοσύνης ειχε πεσει στο 75. Δεν ξερω αν μέτρησε οτι εκανα ολα τα παρακάτω, η αν ηταν ασχετο, παρολα αυτα τα μοιράζομαι μαζι σας!

Μερικες συμβουλές διατροφολόγου που σε εμενα λειτούργησαν:

- κόψτε εντελως τα άσπρα ΧΘΕΣ: άσπρο ψωμί, μακαρονια, ζάχαρη. Και αναψυκτικά εννοεοται.

- οι υδατάνθρακες πράγματι χρειάζονται, αλλα υπάρχουν και οι καλοί υδατάνθρακες, που βρίσκονται στα προιοντα ολικής άλεσης, βρώμη, κινοα κλπ. Απο αυτα μπορείτε να τρώτε, αλλα και παλι οχι μόνα τους, να συνοδεύονται απο λαχανικα, φρούτα, η ξηρούς καρπούς.

- καλούς υδατάνθρακες εχουν και τα όσπρια

- εφοδιαστε τα ντουλάπια με ανάλατους άψητους ξηρούς καρπούς. Ειναι φοβερα ωφέλιμοι για εσάς και το μωρό, θρεπτικοί, κόβουν την πείνα και δεν ανεβάζουν το ζάχαρο. Το ιδιο και τα βούτυρα καρπών οπως φυστίκοβούτυρο, αμύγδαλοβούτυρο, φουντουκοβουτυρο (που ειναι το καλυτερο γιατι θυμίζει πραλίνα και σου κόβει καπως την λυση για γλυκο!).

- φτιάξτε δικά σας γλυκα με στέβια, που δεν ανεβάζει το ζάχαρο

- προσθέστε σπόρους στα πρωινά και στις σαλάτες, όπως σπόρους chia, λιναρόσπορο, σπόρους κάνναβης. Βοηθούν τον οργανισμό να ρυθμίζει τον μεταβολισμό και ειναι σούπερ θρεπτικοί 

- μην πίνετε χυμούς φρούτων. Οι χυμοί απορροφούνται αμέσως και ανεβάζουν την γλυκόζη. Ενώ αν φας ολόκληρο το φρούτο, οι φυτικές ίνες του εμποδίζουν την γλυκόζη να ανεβεί απότομα. Επισης συνδυάστε τα φρούτα με ξηρούς καρπούς, βοηθούν και αυτοι στο να μην ανεβεί η γλυκόζη. Τα φρούτα του δάσους ειναι πολυ θρεπτικά, και ειναι πολυ χαμηλά σε γλυκ. δείκτη. Εγω τα έπαιρνα κατεψυγμένα και τα ειχα μόνιμα στην κατάψυξη για να τρωω καθε μερα.

- παντα μετα απο γεύμα πίνετε ενα ποτήρι νερο

- μετα απο τα δυο βασικά γεύματα περπάτημα δέκα λεπτα. Ρυθμίζεται καλυτερα η γλυκόζη ετσι. Αλλα οχι παραπανω απο 10 λεπτα, γιατι μετα καθυστερεί η χώνεψη. Αυτο το δεκάλεπτο περπάτημα ακούγεται φοβερα βαρετό, αλλα πιστέψτε με, βοηθάει σε παρα πολλα! 20 λεπτα τη μερα συνολο ειναι μια καλη ήπια γυμναστική που θα ωφελήσει και εσάς και το μωρό με πολλούς τρόπους..

- αποφύγετε την γλουτένη οσο μπορείτε. (δεν την έκοψα, αλλα αν ειχα την επιλογη προτιμούσα προιοντα χωρίς!)

- πολλα μικρά γεύματα 

- στο πιάτο σας φροντίστε παντα τα λαχανικα να ειναι περισσότερα απο το κρέας/ψάρι/αυγά η οτι αλλο εχετε, και σαφώς πολυ πολυ περισσότερα απο τους υδατάνθρακες

- μια καλη ιδεα για να αντικαταστήσετε πχ τα μακαρονια ειναι τα μακαρονια οσπρίων (εχει η Μπαρίλα) που εχουν καλούς υδατάνθρακες, και δεν εχουν γλουτένη. Δεν ειναι οτι καλυτερο στη γεύση αλλα με μια ωραια σάλτσα κατι γινεται!

- που και που δεν πειράζει να τρώτε και καμια σαβούρα :) Το θεμα ειναι να ειναι καλη η πλειοψηφία των γευμάτων. Σε βιολογικά μαγαζιά υπάρχουν τσιπς και κράκερς χωρίς ζάχαρη, απο ξηρούς καρπούς κλπ που ειναι μεν άκριβα, αλλα καπως πιο υγιεινά.

Μια τετοια διατροφη παντως δεν βοηθάει μονο στην ρύθμιση γλυκόζης αλλα και στην γενικότερη υγεια εσάς και του μωρού σας!

Αυτα! Σας πεθανα, συγνωμη!!

 

Σε ευχαριστούμε πολύ!!! Πολύ καλές οι συμβουλές σου! Αλλα τα ακολουθώ, αλλα οχι! Απ όλα, μόνο ένα δεν ξέρω αν μπορώ να εφαρμόσω, το 10λεπτο περπάτημα! Εγώ μετά το φαγητό θέλω ύπνο.. χαχα αλλα ναι το ξέρω ότι βοηθάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MyElpida είπε:

Σε ευχαριστούμε πολύ!!! Πολύ καλές οι συμβουλές σου! Αλλα τα ακολουθώ, αλλα οχι! Απ όλα, μόνο ένα δεν ξέρω αν μπορώ να εφαρμόσω, το 10λεπτο περπάτημα! Εγώ μετά το φαγητό θέλω ύπνο.. χαχα αλλα ναι το ξέρω ότι βοηθάει!

Σε καταλαβαινω απολυτα, και εγω αυτο ακριβως ηθελα να κανω! Αλλα 10 λεπτα ειναι τιποτα, και πραγματικα αξιζει! Βοηθάει σε τόσα πραγματα, απο τη ρυθμιση της πίεσης, το ζάχαρο και πολλα αλλα!περπατάς προς καποια κατεύθυνση για 5 λεπτα, και μετα απλως γυρνάς! Και υπνο μετα απο αυτο χωρίς ενοχές ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!! Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα! Έχω κι εγώ ΠΗΤ 09/09! Πρώτο παιδί και είναι αγοράκι😊😊 Μέχρι τώρα είχα άγχος για τις εξετάσεις, μια που πάντα κάτι μου έβρισκαν, και έπρεπε πάντα να κάνω κι άλλες εξετάσεις για να τα απορριψουν! Έκανα και αμνιοπαρακεντηση, λόγω ηλικίας(40)! Τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι τον τοκετό! Εσείς πώς θα γεννησετε, φυσιολογικά ή με καισαρική; Προς το παρόν μου λένε ότι όλα βαίνουν καλώς, δεν υπάρχει φόβος πρόωρου τοκετού και ούτε φαίνεται ότι υπάρχει θέμα για καισαρική! Σκεφτόμουν, όμως, μήπως η καισαρική πλέον είναι πιο ασφαλής μέθοδος για μένα και το παιδί🙄🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε??

Χελλοου χελλοου σε τα λέμε καλά ..εγώ προσωπικά πεινάω πάρα πολύ ..και από Δευτέρα θα κάνω ινσουλίνη , ενω κάνω διατροφή που και που τρελενεται το ζάχαρο νηστείας ..τέλος πάντως βλέπουμε την θετική πλευρά των πραγμάτων ..

Η μικρή είναι λίγο ήσυχη αυτές τις μέρες κλωτσαει αλλά πιο ήσυχα . Το βράδυ πιο πολύ ..

Αρχίσαμε τα πρώτα ψώνια μας ..

Αυτά εσύ τι κάνεις , πως τα πας με το ζάχαρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Χελλοου χελλοου σε τα λέμε καλά ..εγώ προσωπικά πεινάω πάρα πολύ ..και από Δευτέρα θα κάνω ινσουλίνη , ενω κάνω διατροφή που και που τρελενεται το ζάχαρο νηστείας ..τέλος πάντως βλέπουμε την θετική πλευρά των πραγμάτων ..

Η μικρή είναι λίγο ήσυχη αυτές τις μέρες κλωτσαει αλλά πιο ήσυχα . Το βράδυ πιο πολύ ..

Αρχίσαμε τα πρώτα ψώνια μας ..

Αυτά εσύ τι κάνεις , πως τα πας με το ζάχαρο 

Υπαρχειπεριπτωση κα ιη μικρησου να ειναι πιο ησυχη γιατι εχεις περιορισει πολυ υδανατνθρακες και γλυκα κλπ. Αυτο μου ειπε γιατρος και σεμενα. την Πεμπτη παλι δεν ακουγα πολυμωροκαι πηγα πολυ αγχωμενη στο γιατρο ευτυχως ολα οκ...

Εαν δεν μπορεις να το ελεγξεις ειναι καλυτερα να κανει ινσουλινη για να εχιες το κεφαλι σου ησυχο!!!

 

Εγω αγορασα μονο κουνια, τωρα θα παρω καικαροτσι,.Λικνο θελω πολυ να παρω αλλα δυστυχως κρεβατι μου δεν εχει σκελετο γιθα να εχω ανοιχτοπλαινο και δεν θα συνδεεται με κρεβατι κλπ.ρε τι τραβαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Υπαρχειπεριπτωση κα ιη μικρησου να ειναι πιο ησυχη γιατι εχεις περιορισει πολυ υδανατνθρακες και γλυκα κλπ. Αυτο μου ειπε γιατρος και σεμενα. την Πεμπτη παλι δεν ακουγα πολυμωροκαι πηγα πολυ αγχωμενη στο γιατρο ευτυχως ολα οκ...

Εαν δεν μπορεις να το ελεγξεις ειναι καλυτερα να κανει ινσουλινη για να εχιες το κεφαλι σου ησυχο!!!

 

Εγω αγορασα μονο κουνια, τωρα θα παρω καικαροτσι,.Λικνο θελω πολυ να παρω αλλα δυστυχως κρεβατι μου δεν εχει σκελετο γιθα να εχω ανοιχτοπλαινο και δεν θα συνδεεται με κρεβατι κλπ.ρε τι τραβαμε!

Γράψε λάθος μάλλον προσβλήθηκε η μικρή και έκανε χαμό ..έδωσε πόνο ..δεν ξέρω άμα άρχισες να νιώθεις πόνο ..εγώ πάντως σήμερα έφαγα ξύλο ..μου τα έχει κόψει όλα ένα ζελέ λάιτ και πολύ μου ειναι 🙃 βέβαια μιλάμε για καμπύλη πολύ ανεβασμένη 305 στα 60 λεπτά 

Σήμερα ξύπνησα με 125 ζάχαρο νηστείας και τρελάθηκα και λέω δεν τρώω τίποτα ..έχω λυσαξει και περνώ τέτοιες τιμές ..αν και νομίζω ότι όσο μεγαλώνει το μωρό αλλάζουν οι τιμές ..

Μεγεια η κούνια ..💗 εγώ πήρα φωλιά και ρουχαλακια ..μέσα στο μήνα θα πάρω λίκνο ..όσο για το καρότσι ..λίγο αργότερα ..

Πιο σκέφτεσαι να πάρεις .?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Γράψε λάθος μάλλον προσβλήθηκε η μικρή και έκανε χαμό ..έδωσε πόνο ..δεν ξέρω άμα άρχισες να νιώθεις πόνο ..εγώ πάντως σήμερα έφαγα ξύλο ..μου τα έχει κόψει όλα ένα ζελέ λάιτ και πολύ μου ειναι 🙃 βέβαια μιλάμε για καμπύλη πολύ ανεβασμένη 305 στα 60 λεπτά 

Σήμερα ξύπνησα με 125 ζάχαρο νηστείας και τρελάθηκα και λέω δεν τρώω τίποτα ..έχω λυσαξει και περνώ τέτοιες τιμές ..αν και νομίζω ότι όσο μεγαλώνει το μωρό αλλάζουν οι τιμές ..

Μεγεια η κούνια ..💗 εγώ πήρα φωλιά και ρουχαλακια ..μέσα στο μήνα θα πάρω λίκνο ..όσο για το καρότσι ..λίγο αργότερα ..

Πιο σκέφτεσαι να πάρεις .?? 

 

χαχαχα  Σημερα κι εμενα το μεσημερι ηταν πολυ δραστηρια και πονουσα κι εγω νομιζα θα μου βγαλει τον αφαλο εξω! Γενικατο μωρο η που κανει χαμο ηπουμετα καποιες μερες δεν κανει τιποτακαι με τρομαζει πολυ! Αυτο το μοτιβο αακολουθει!

εχεις οντως ανεβασμενη τιμη,  εχεις δοκιμασει να κανεις περπατημα? κανει θαυματα με το σακχαρο! το εχω τσεκαρει κι εγωμε το δικο μου εμ πειραμα! Μολις μετρησεις πηγαινε μετα περπατημα  (αν επιτρεπεται φυσικα στην εγλυμοσυνη σου) και θα δειςμεγαλη διαφορα

 

Για καροτσι κοιταζω το inglesina και per perego, χωρις να εχω ιδεα απο μοντελα κλπ ακομα ειμαι στηναρχη...βλεπω οτι καποια θελουν να 20 μερες να ερθουν παντως.. Και απο τιμες πανακριβα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

χαχαχα  Σημερα κι εμενα το μεσημερι ηταν πολυ δραστηρια και πονουσα κι εγω νομιζα θα μου βγαλει τον αφαλο εξω! Γενικατο μωρο η που κανει χαμο ηπουμετα καποιες μερες δεν κανει τιποτακαι με τρομαζει πολυ! Αυτο το μοτιβο αακολουθει!

εχεις οντως ανεβασμενη τιμη,  εχεις δοκιμασει να κανεις περπατημα? κανει θαυματα με το σακχαρο! το εχω τσεκαρει κι εγωμε το δικο μου εμ πειραμα! Μολις μετρησεις πηγαινε μετα περπατημα  (αν επιτρεπεται φυσικα στην εγλυμοσυνη σου) και θα δειςμεγαλη διαφορα

 

Για καροτσι κοιταζω το inglesina και per perego, χωρις να εχω ιδεα απο μοντελα κλπ ακομα ειμαι στηναρχη...βλεπω οτι καποια θελουν να 20 μερες να ερθουν παντως.. Και απο τιμες πανακριβα!

Καλημέρα καλημέρα γενικά δεν είμαι πολύ τους περπάτηματος και επίσης κουράζομαι πολύ πολύ εύκολα και επειδή είμαι μια μόνη τουλάχιστον 13 ώρες φοβάμαι κιόλας ..αύριο έχω ραντεβού για ινσουλίνη ..

Και εγώ θέλω καρότσι αλλά όντως είναι πολύ ακριβά σε συνδιασμό κιολας με όλα τα άλλα έξοδα . Με το μεγαλύτερο την κλινική ..αλλά καλύτερα να πάρεις κάτι καλό πάρα κάτι φθηνό , μια φίλη μου έχει πάρει μέχρι στιγμης 3 καροτσια πολύ φθηνά ..χαλάνε για την πλάκα ..

Εμείς έχουμε μικρό αμάξι κουπέ οπότε πρέπει να είμαστε προσεκτικοί .. σκέφτομαι να πάμε Βουλγαρία γιατί βρήκα ένα μαγαζί με καροτσια που εδώ τα έχει 100 και 200 ευρώ πιο πάνω και εκεί είναι πιο οικονομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, @Kleo1997 καλή επιτυχία με την ινσουλίνη. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση καντην να είσαι ήσυχη. Τώρα με τον διαβήτη κύησης είναι το μωρό πιο μεγάλο όπως λένε?

@Hopemumtobe άρχισα κ εγώ τα ψώνια, μπήκα στον 8ο κ έχω ξεθαρρεψει 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/9/2022 at 9:28 ΠΜ, ο/η kriti279 είπε:

Γειά σας κορίτσια!!! Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα! Έχω κι εγώ ΠΗΤ 09/09! Πρώτο παιδί και είναι αγοράκι😊😊 Μέχρι τώρα είχα άγχος για τις εξετάσεις, μια που πάντα κάτι μου έβρισκαν, και έπρεπε πάντα να κάνω κι άλλες εξετάσεις για να τα απορριψουν! Έκανα και αμνιοπαρακεντηση, λόγω ηλικίας(40)! Τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι τον τοκετό! Εσείς πώς θα γεννησετε, φυσιολογικά ή με καισαρική; Προς το παρόν μου λένε ότι όλα βαίνουν καλώς, δεν υπάρχει φόβος πρόωρου τοκετού και ούτε φαίνεται ότι υπάρχει θέμα για καισαρική! Σκεφτόμουν, όμως, μήπως η καισαρική πλέον είναι πιο ασφαλής μέθοδος για μένα και το παιδί🙄🙄🙄

Γεια σου κορίτσι, 09/09? Δηλαδή γέννησες? Ή περιμένεις από μέρα σε μέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η anthi_89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, @Kleo1997 καλή επιτυχία με την ινσουλίνη. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση καντην να είσαι ήσυχη. Τώρα με τον διαβήτη κύησης είναι το μωρό πιο μεγάλο όπως λένε?

@Hopemumtobe άρχισα κ εγώ τα ψώνια, μπήκα στον 8ο κ έχω ξεθαρρεψει 😉

Καλησπέρα κοπέλα μου  , ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά ..κάνω ακριβως ότι λέει η διατροφή και πάλι ανεβασμένο είναι ..οπότε θα την κάνω να ησυχάσω . 

Έχω σύμπτωμα ανακατωσουρας κοπώσεως και πονάνε τα πλευρά μου ..μια ξεμάτιαστρα ...😆 

Κοίτα ξέρω ότι επηρεάζεται το μωρό ..εμένα η γιατρός μου είπε ότι δεν επηρεάστηκε καθόλου δόξα το θεό ..

Αλλά παιδιά πολύ ξύλο από χθες 😆😆😆 

Τι ψωνακια έκανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου  , ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά ..κάνω ακριβως ότι λέει η διατροφή και πάλι ανεβασμένο είναι ..οπότε θα την κάνω να ησυχάσω . 

Έχω σύμπτωμα ανακατωσουρας κοπώσεως και πονάνε τα πλευρά μου ..μια ξεμάτιαστρα ...😆 

Κοίτα ξέρω ότι επηρεάζεται το μωρό ..εμένα η γιατρός μου είπε ότι δεν επηρεάστηκε καθόλου δόξα το θεό ..

Αλλά παιδιά πολύ ξύλο από χθες 😆😆😆 

Τι ψωνακια έκανες?

Κάτι ρουχαλάκια (φορμακια-κορμακια) μερικες πάνες, μια κουβερτούλα, πετσέτες και μερικά ψιλά ακόμα...τα έχω τα περισσότερα από την αδερφή μου όσον αφορά έπιπλα κλπ. Τώρα μένει μόνο το καρότσι. Το inglesina electa σκέφτομαι γιατί είναι πολύ καλό σε ποιότητα κ κυρίως πολύ ελαφρύ. Βέβαια η έρευνα συνεχίζεται ακόμα 😉.

Ωραία, πάλι καλά δεν επηρεάστηκε η μπέμπα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anthi_89 είπε:

Κάτι ρουχαλάκια (φορμακια-κορμακια) μερικες πάνες, μια κουβερτούλα, πετσέτες και μερικά ψιλά ακόμα...τα έχω τα περισσότερα από την αδερφή μου όσον αφορά έπιπλα κλπ. Τώρα μένει μόνο το καρότσι. Το inglesina electa σκέφτομαι γιατί είναι πολύ καλό σε ποιότητα κ κυρίως πολύ ελαφρύ. Βέβαια η έρευνα συνεχίζεται ακόμα 😉.

Ωραία, πάλι καλά δεν επηρεάστηκε η μπέμπα σου!

Μια χαρά πολύ ωραία ...είσαι τυχερή που έχεις την αδερφή σου ...ανάλογα με τις ανάγκες σου ψάχνεις και το καρότσι ..εγώ αυτό που ήθελα τελικά είναι βαρύ και μεγάλο σε όγκο οπότε ακυρο ..

Και εγώ σιγά σιγά τα περνώ τα πράγματά , σκέφτομαι να πάρω μπουκάλια να έχω δύο σε περίπτωση που δεν τα κατάφερω με τον θηλασμό ..

Να είσαι καλά 💗💖💗💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2022 at 5:16 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Γεια σου κορίτσι, 09/09? Δηλαδή γέννησες? Ή περιμένεις από μέρα σε μέρα?

Μπερδεύτηκα!! 09/11 ήθελα να γράψω!! Βιάζομαι μαλλον😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Τι κάνετε;; είμαστε 30 εβδομάδων !!!! Λίγο έμεινε αλλα μπορώ να πω είμαι αρκετά αγχωμένη γιατί ο Γιατρός μου λέει να κάνω το εμβόλιο για τον κοκκύτη την άλλη εβδομάδα Αλλά φοβάμαι το έχετε κάνει εσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Κορίτσια ! μόλις βρήκα την συνομιλία σας, έχω  ημ/νια 20/11 είμαι νέα μανούλα και έχω λίγο άγχος. Επίσης και εγώ (38χρ) δεν ξέρω αν θα αντέξω να γεννήσω φυσιολογικά ή με καισαρική. Θα ήθελα φυσιολογικά ώστε να μπορώ να κάνω και ένα 2ο παιδάκι σύντομα και η καισαρική με φοβίζει λίγο τομή πάνω στην τομή. Μέχρι στιγμή όλα βαίνουν για φυσιολογικό , χτες το μωρό γύρισε (31 εβδομάδων) 

Είδα παραπάνω για το καρότσι που αναφέρετε , και εγώ είμαι ανάμεσα στο Inglesina Electa Quattro Cab 3 In 1 και στο Smart Baby Cocolle Nessia 3 in 1 ως ποιο οικονομική λύση και δεν ξέρω τι να πάρω.  Έχετε κάποια εμπειρία με κάποιο από τα 2 καρότσια? 

Ακόμα δεν έχω φτιάξει βαλίτσα για το μαιευτήριο ούτε το δωμάτιο του μικρού (αγοράκι θα είναι) 
Για το δωμάτιο δεν αγχόνομαι μπορώ να το φτιάξω και ποιο μετά. 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 11:13 ΠΜ, ο/η Hope91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Τι κάνετε;; είμαστε 30 εβδομάδων !!!! Λίγο έμεινε αλλα μπορώ να πω είμαι αρκετά αγχωμένη γιατί ο Γιατρός μου λέει να κάνω το εμβόλιο για τον κοκκύτη την άλλη εβδομάδα Αλλά φοβάμαι το έχετε κάνει εσεις; 

Καλημέρα, δεν μου έχει αναφέρει κάτι ο γιατρός, δεν το ξέρω καν το εμβόλιο. Είθισται να το κάνουν οι έγκυες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η mirsini21 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια ! μόλις βρήκα την συνομιλία σας, έχω  ημ/νια 20/11 είμαι νέα μανούλα και έχω λίγο άγχος. Επίσης και εγώ (38χρ) δεν ξέρω αν θα αντέξω να γεννήσω φυσιολογικά ή με καισαρική. Θα ήθελα φυσιολογικά ώστε να μπορώ να κάνω και ένα 2ο παιδάκι σύντομα και η καισαρική με φοβίζει λίγο τομή πάνω στην τομή. Μέχρι στιγμή όλα βαίνουν για φυσιολογικό , χτες το μωρό γύρισε (31 εβδομάδων) 

Είδα παραπάνω για το καρότσι που αναφέρετε , και εγώ είμαι ανάμεσα στο Inglesina Electa Quattro Cab 3 In 1 και στο Smart Baby Cocolle Nessia 3 in 1 ως ποιο οικονομική λύση και δεν ξέρω τι να πάρω.  Έχετε κάποια εμπειρία με κάποιο από τα 2 καρότσια? 

Ακόμα δεν έχω φτιάξει βαλίτσα για το μαιευτήριο ούτε το δωμάτιο του μικρού (αγοράκι θα είναι) 
Για το δωμάτιο δεν αγχόνομαι μπορώ να το φτιάξω και ποιο μετά. 
 

 

Καλημέρα κ καλωσηρθες. Με το καλό εύχομαι 💙 για τα καρότσια δεν έχω εμπειρία, κ εγώ είμαι αυτή που ανέφερε της inglesina το electa, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω δει κ σκέφτομαι σοβαρά μετά από πολύ ψάξιμο κ το atta  της dovadi. Είναι καλή περίπτωση, δεν έχει να ζηλέψει απο inglesina perego κλπ, κ είναι λίγο πιο οικονομικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!εμείς χτες πήγαμε στο γιατρό όλα καλά!αύριο κλείνω την 31η εβδομάδα!1715 γραμμαρια το μωρο μια χαρά οι μετρήσεις ως τώρα!και γω το inglesina electa πήρα σε μπεζ.  το περιμένω από μέρα σε μέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anthi_89 είπε:

Καλημέρα κ καλωσηρθες. Με το καλό εύχομαι 💙 για τα καρότσια δεν έχω εμπειρία, κ εγώ είμαι αυτή που ανέφερε της inglesina το electa, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω δει κ σκέφτομαι σοβαρά μετά από πολύ ψάξιμο κ το atta  της dovadi. Είναι καλή περίπτωση, δεν έχει να ζηλέψει απο inglesina perego κλπ, κ είναι λίγο πιο οικονομικό! 

Σε ευχαριστώ πολύ!  
Έχω βρει το electra σε τιμή 680€ που θεωρώ οτι ειναι super τιμή για αυτό το καρότσι. απλά είπε μια κοπέλα στο foroum για το αυγό οτι δεν είναι καλό και με  προβλημάτισε. 

 

Κορίτσια εγώ μέχρι τώρα (31 εβδομάδων) δεν μπορώ να φάω κρέας ,κοτόπουλο και ότι περιέχει κρεμμύδι και σκορδο. το έχει κάποια άλλη αυτό ? 

επίσης την καμπύλη ζαχάρου την έκανα δωρεάν στο δημόσιο νοσοκομείο και χωρίς ραντεβού (για όποια δεν το γνωρίζει οτι γίνεται) . Μου φάνηκε σαν νερό με ζάχαρη ή μάλλον επειδή εγώ γενικά τρώω πολλά γλυκά στην ζωή μου δεν μου φάνηκε χάλια. 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ ωραίο το atta της dovadi και τα περιέχει όλα!  απλά εμένα το budget μου είναι οριακά στα 650€ δεν μπορώ να δώσω παραπάνω. 
Επίσης μένω εκτός Αθηνών και δεν έχω την επιλογή να πάω σε πολλά καταστήματα για να δοκιμάσω καρότσια.  Αυτά που έχω κοντά μου έχουν συγκεκριμένες μάρκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 11:13 ΠΜ, ο/η Hope91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Τι κάνετε;; είμαστε 30 εβδομάδων !!!! Λίγο έμεινε αλλα μπορώ να πω είμαι αρκετά αγχωμένη γιατί ο Γιατρός μου λέει να κάνω το εμβόλιο για τον κοκκύτη την άλλη εβδομάδα Αλλά φοβάμαι το έχετε κάνει εσεις; 

Καλημερα κοριτσι μου εμενα δεν μου το εχει πει αλλα μενω σε πολυ μικρο μερος και δεν ξερω να σου πω τι γινεται Αθηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2022 at 5:10 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, @Kleo1997 καλή επιτυχία με την ινσουλίνη. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση καντην να είσαι ήσυχη. Τώρα με τον διαβήτη κύησης είναι το μωρό πιο μεγάλο όπως λένε?

@Hopemumtobe άρχισα κ εγώ τα ψώνια, μπήκα στον 8ο κ έχω ξεθαρρεψει 😉

Ποια εβδομαδα εισαι και ποτεθεωρειται οτι μπαινουμε στον 8ο? ειλικρινα μαυτες τις εβδομαδες εχω μπερδευτει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2022 at 2:12 ΜΜ, ο/η mirsini21 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!  
Έχω βρει το electra σε τιμή 680€ που θεωρώ οτι ειναι super τιμή για αυτό το καρότσι. απλά είπε μια κοπέλα στο foroum για το αυγό οτι δεν είναι καλό και με  προβλημάτισε. 

 

Κορίτσια εγώ μέχρι τώρα (31 εβδομάδων) δεν μπορώ να φάω κρέας ,κοτόπουλο και ότι περιέχει κρεμμύδι και σκορδο. το έχει κάποια άλλη αυτό ? 

επίσης την καμπύλη ζαχάρου την έκανα δωρεάν στο δημόσιο νοσοκομείο και χωρίς ραντεβού (για όποια δεν το γνωρίζει οτι γίνεται) . Μου φάνηκε σαν νερό με ζάχαρη ή μάλλον επειδή εγώ γενικά τρώω πολλά γλυκά στην ζωή μου δεν μου φάνηκε χάλια. 😂 

 

στις On 15/9/2022 at 12:07 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Καλημέρα κ καλωσηρθες. Με το καλό εύχομαι 💙 για τα καρότσια δεν έχω εμπειρία, κ εγώ είμαι αυτή που ανέφερε της inglesina το electa, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω δει κ σκέφτομαι σοβαρά μετά από πολύ ψάξιμο κ το atta  της dovadi. Είναι καλή περίπτωση, δεν έχει να ζηλέψει απο inglesina perego κλπ, κ είναι λίγο πιο οικονομικό! 

Καλημερα κοριτσια μου! Τελικα πηρα το inglesina electa! @mirsini21κοριτσι μου που το βρηκες 680? πηρες το 3 σε 1? εγω αν θυμαμαι καλ το βρηκα  929!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...