Μετάβαση σε περιεχόμενο

MΩΡΑΚΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022


Recommended Posts

στις On 19/8/2022 at 12:48 ΜΜ, ο/η Stth είπε:

Οι τιμές δεν ειναι στάνταρ απλά είναι πάντα εντός ορίων. Πηγές σε κάποιον ενδοκρινολόγο; Εμένα αυτός Μ έδωσε την διατροφή, έχει αρκετα γεύματα κ δεν πειναω ιδιαίτερα. Απλά δεν έχει γλυκά κτλ. Από ψωμί τρώω μόνο μαύρο. Απλά προσπάθησε να μην πεινάς γιατί κ αυτό δεν είναι καλο. Μετρητή έχεις για να το μετράς;

Καλησπερα κοριτσι μου, αρχικα σεευχαρυσιιπεω για συμβουλες. Ασε προσπαθησα να ακολουθησω συμβουλες γυναικολογου για αυτες τι 3 μερες ποθυ μου ελεγε να τρωω μονο κρεας η ψαρι με σαλατα κλπ και ειμαι χαλια... Εκανα μετρησεις μια ωρα μετα το φαγητο και ειχα 70 η 80, δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.. Εσενα ποσο σου δειχνει μετα απο9 1 ωρα στο μηχανηματακι? Η πιεση μου επεσε φιυλ και γενικα νιωθω χαλια..Πολυ λαθος πραγματικα δεν ειναι σωστο να συστηνει μονο ψαρι με σαλατα, χωρις υδαντανθρρακες καθολου.. Αυριο εχω ραντεβου με διαιτιολογο κλπ. Και θα δω τι θα κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2022 at 5:44 ΜΜ, ο/η MyElpida είπε:

Είναι λίγο υπερβολικός νομίζω, μόνο ψάρι με σαλάτα! Καλύτερα μιλά με ενδοκρινολογο ή και διατροφολόγο για να σου δώσουν σωστή διατροφή. Σίγουρα θα στερηθείς λίγο, αλλά θα είναι το καλύτερο για σένα και το μωρό. Προσπάθησε μέχρι τη Δευτέρα που θα δεις ειδικό να τρως πιο προσεκτικά, πχ αν έτρωγες 2 φέτες ψωμί, φάε μια. Απέφυγε τελείως και τα γλυκά.. Σου είπε να μετράς το ζάχαρο μετά το φαγητό σου? Έχεις μετρητή?

Καλησπερα κοριτσι μου, αρχικα σεευχαριστω για συμβουλες. Ασε προσπαθησα να ακολουθησω συμβουλες γυναικολογου για αυτες τι 3 μερες ποθυ μου ελεγε να τρωω μονο κρεας η ψαρι με σαλατα κλπ και ειμαι χαλια... Εκανα μετρησεις μια ωρα μετα το φαγητο και ειχα 70 η 80, δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.. Εσενα ποσο σου δειχνει μετα απο9 1 ωρα στο μηχανηματακι? Η πιεση μου επεσε φιυλ και γενικα νιωθω χαλια..Πολυ λαθος πραγματικα δεν ειναι σωστο να συστηνει μονο ψαρι με σαλατα, χωρις υδαντανθρρακες καθολου.. Αυριο εχω ραντεβου με διαιτιολογο κλπ. Και θα δω τι θα κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2022 at 7:56 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Και εγώ έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να γεννήσω πρόωρα,   βασικά αυτός είναι ο φόβος μου, και απλά μετράω μέρες γιατί όσο πιο πολλές εβδομάδες πάρει τόσο καλύτερα για να είναι εντάξει. Όλα αυτά που λες τα σκέφτομαι κ εγώ "γιατί σε μένα " "λες  να ζήσω πάλι τα ίδια?" κλπ, αλλά ευτυχώς δεν κρατάει πολύ κ μου περνάει!!! Κοίτα δεν είχα πάρει τίποτα απολύτως γιατί έλεγα να περάσει και ο 6ος (γιατί την προηγούμενη φορά το έχασα στον 6ο), αλλά μετά έγινε η περιδεση και έχω καθηλωθει στο κρεβάτι. Δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως, όμως η αδερφή μου έχει μωρό αγόρι και τα έχει όλα έτοιμα, οπότε όταν έρθει η ώρα απλά θα τα πλυνει και θα μου τα δώσει. Εγώ απλά κάνω υπομονή ! Σκέφτομαι θετικά, χαίρομαι πολύ που το καταλαβαίνω να κουνιέται γιατί αυτό σημαίνει ότι είναι καλά, και σκέφτομαι αν θα είναι κ όταν βγει τόσο ζωηρός! Το ίδιο να κάνεις κ εσύ...

Όσο για το πλάνο γέννας, καντο αν θεωρηθείς ότι θα σου φύγει ένα άγχος...γενικά κάνε ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλά κ αποφυγε ό,τι σε αγχώνει!

 

στις On 19/8/2022 at 8:34 ΜΜ, ο/η Kleo1997 είπε:

Και εγώ με αυτό το σκεπτικό δεν πήρα κάτι αλλά όσο περνάνε οι μέρες νιώθω ότι πρέπει να αρχίσω να περνώ ..να ετοιμάζω πράγματα ..κοιτάω μόνο μέχρι στιγμής .. ανεβαίνουμε ένα βουνό ...όσο περνάνε οι μέρες κερδίζουμε έτσι σκέφτομαι να σε πω την αλήθεια ...και εγώ στο κρεβάτι την βγάζω να σε πω την αλήθεια ..βγαίνω για βασικά πράγματα γιατί με κουράζει η ζέστη...και βλέπω ταινίες..την άλλη εβδομάδα με το καλό θα πάρω σίδερο 😂😂 έχω ένα μικρό αλλά δεν σιδερωνω γενικά..και θα παραγγείλω και ρουχαλακια ...να ανέβει η διάθεση ..

Και μόλις πάω στην γιατρο θα την πω να κάνουμε το πλάνο γέννας και να φύγει και αυτό 

Κοριτσια μου ουτε εγω εχω ψωνισει τιποτα απτο φοβο μου, δεν ξερω ισως ψωνισω στην 32η εβδομαδα σκεφτομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου, αρχικα σεευχαρυσιιπεω για συμβουλες. Ασε προσπαθησα να ακολουθησω συμβουλες γυναικολογου για αυτες τι 3 μερες ποθυ μου ελεγε να τρωω μονο κρεας η ψαρι με σαλατα κλπ και ειμαι χαλια... Εκανα μετρησεις μια ωρα μετα το φαγητο και ειχα 70 η 80, δεν μπορω να παρω τα ποδια μου.. Εσενα ποσο σου δειχνει μετα απο9 1 ωρα στο μηχανηματακι? Η πιεση μου επεσε φιυλ και γενικα νιωθω χαλια..Πολυ λαθος πραγματικα δεν ειναι σωστο να συστηνει μονο ψαρι με σαλατα, χωρις υδαντανθρρακες καθολου.. Αυριο εχω ραντεβου με διαιτιολογο κλπ. Και θα δω τι θα κανω

Είναι αρκετά υπερβολικος νομίζω ίσως βέβαια στο λέει επειδή έχεις πάρει βάρος, αλλά κ πάλι τόσο αυστηρή διατροφή στην εγκυμοσύνη μου φαίνεται παράλογο.εγω το μετραω 2ωρες μετά το φαγητό κ είναι πάντα εντός φυσιολογικων τιμων. με τις μετρήσεις που έχω ο ενδοκρινολόγος μου είπε να μην την κάνω κ τόσο αυστηρά κ να φάω κ κανένα γλυκάκι. Όπως κ να έχει ο διατροφολόγος θα σε καθοδηγήσει πιο σωστά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε? 

Καλησπερα!

Εγω δε θα το ελεγα οτι ειμαι καλα. Διεγνωστηκα με διαβητη κυησης την προηγουμενη εβδομαδα, στις 28 εβδομαδες. Μετριεμαι και ειμαι σε διαιτα, δυσκολο για μενα γιατι δεν μπορω να κοψω τελειως τους υδατανθρακες. Επισης, εχω ουρολοιμωξη και παιρνω αντιβιωση, και αμυγδαλυτιδα και δεν παιρνω τιποτα γιατι ποσα να παρω. Την κυριακη πηγα στο νοσοκομειο γιατι δεν ενοιωθα πολυ το μωρο απο το σαββατο. Και μου λεει ο γιατρος, ολα τα επαθες, το μονο που εμεινε τωρα ειναι να γεννησω. 

Οποτε, κανω υπομονη. Κουραγιο σε ολες μας!

Εσυ ολα καλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nat20 είπε:

Καλησπερα!

Εγω δε θα το ελεγα οτι ειμαι καλα. Διεγνωστηκα με διαβητη κυησης την προηγουμενη εβδομαδα, στις 28 εβδομαδες. Μετριεμαι και ειμαι σε διαιτα, δυσκολο για μενα γιατι δεν μπορω να κοψω τελειως τους υδατανθρακες. Επισης, εχω ουρολοιμωξη και παιρνω αντιβιωση, και αμυγδαλυτιδα και δεν παιρνω τιποτα γιατι ποσα να παρω. Την κυριακη πηγα στο νοσοκομειο γιατι δεν ενοιωθα πολυ το μωρο απο το σαββατο. Και μου λεει ο γιατρος, ολα τα επαθες, το μονο που εμεινε τωρα ειναι να γεννησω. 

Οποτε, κανω υπομονη. Κουραγιο σε ολες μας!

Εσυ ολα καλα? 

Και εγώ έχω διαβήτη κύησης η καμπύλη ήταν χάλια είμαι σε διατροφη χωρίς υδατάνθρακες ..πεινάω όλη την ώρα .. εύχομαι περαστικά και πολύ δύναμη ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε? 

Καλημέρα, 

Καλό μήνα σε όλα τα κορίτσια, τον φαγαμε κ τον Αύγουστο! Δεν μας έμεινε πολύ καλό.

Υπομονή, λίγη υπομονή κ έρχονται τα καλύτερα! Δόξα τω θεώ η κατάσταση σταθερή...τώρα ελπίζω να είναι κ στο doppler όλα καλά!

Οι υπόλοιπες κοπέλες πώς είναι? Εσύ @Hopemumtobe πώς τα πας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Και εγώ έχω διαβήτη κύησης η καμπύλη ήταν χάλια είμαι σε διατροφη χωρίς υδατάνθρακες ..πεινάω όλη την ώρα .. εύχομαι περαστικά και πολύ δύναμη ♥️

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! Και γω πειναω ολη την ωρα, ασε.. Παρακαλαω να φτασω στο τελος γιατι δεν αντεχω αλλο. Εχω και τοσο τρεξιμο καθε μερα και δεν εχω ενεργεια πια με αυτα που τρωω. Εγω που και που τρωω λιγους υδατανθρακες, δεν αντεχω να τους κοψω τελειως..

Ευχομαι πολυ δυναμη και σε σενα και κουραγιο ❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nat20 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! Και γω πειναω ολη την ωρα, ασε.. Παρακαλαω να φτασω στο τελος γιατι δεν αντεχω αλλο. Εχω και τοσο τρεξιμο καθε μερα και δεν εχω ενεργεια πια με αυτα που τρωω. Εγω που και που τρωω λιγους υδατανθρακες, δεν αντεχω να τους κοψω τελειως..

Ευχομαι πολυ δυναμη και σε σενα και κουραγιο ❤️❤️

 

Καλημέρα να είσαι καλά ....και εγώ δεν αντέχω αλλά τι να κάνω με ανεβάζουν κατευθείαν ..έχω καταλήξει σαν αυτούς που κορόιδευα με το ψάρι το κοτόπουλο και την σαλάτα ..

Δλδ κάπου ελεος είμαι και επαγγελματίας μαγειρρησα άστα ...

Πάλι καλά που έχεις να απασχοληθείς με κάτι , είναι πιο δύσκολο είναι είσαι σπίτι όλη μέρα μόνη σου ..πείνας όλη την ώρα ..καλή δύναμη ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλημέρα να είσαι καλά ....και εγώ δεν αντέχω αλλά τι να κάνω με ανεβάζουν κατευθείαν ..έχω καταλήξει σαν αυτούς που κορόιδευα με το ψάρι το κοτόπουλο και την σαλάτα ..

Δλδ κάπου ελεος είμαι και επαγγελματίας μαγειρρησα άστα ...

Πάλι καλά που έχεις να απασχοληθείς με κάτι , είναι πιο δύσκολο είναι είσαι σπίτι όλη μέρα μόνη σου ..πείνας όλη την ώρα ..καλή δύναμη ♥️

Υπομονη κοριτσι μου! Δυστυχως μονο αυτο μπορουμε να κανουμε.. Οντως, και γω αυτο ακριβως σκεφτομουν, οτι κατεληξα σαν αυτους με το κοτοπουλο και τη σαλατα!

Εγω τρωω που και που και μετα βλεπω αν ειναι οκ η μετρηση. Απλα προσπαθω οχι καθε μερα πχ και οταν φαω μειωνω την ποσοτητα.

Οντως, οταν εισαι ολη μερα σπιτι μονη σου, ειναι πιο δυσκολο. Και γω σπιτι μονη μου ειμαι, αλλα δουλευω απο το σπιτι και μετα το απογευμα που ερχονται οι μικρες δεν καταλαβαινω ποτε περναει η ωρα γιατι τρεχω.. Οτι πειναω ομως το καταλαβαινω γιατι δεν τρωω ποσοτητα να χορτασω!

Καλη δυναμη και σε σενα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα!!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας! Έχω έναν μικρό 20 μηνών και ναι είχα και εγώ διαβήτη κυησησ! Και σκεφτείτε επειδή είχα προδιάθεση εκανα καμπύλη στην 6η εβδομάδα. Δεν έχω διαβάσει από την αρχή τη συνομιλία όποτε ίσως κατάλαβα κάτι λάθος. Αλλά ακόμη και άτομα με διαβήτη πρέπει να καταναλώνουν υδατάνθρακες, σε μικρή ποσότητα εννοείται . Αλλά κάθε μέρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς αν βοηθάει το μωρό να μεγαλώςει η τον εγκέφαλο του μωρού να μεγαλώσει αλλά το μωρό χρειάζεται και τους υδατάνθρακες. Δοκιμάστε λοιπόν τι δεν σας πειράζει. Εμένα με πείραζε η βρώμη και το κριτσίνι. Όποτε τα έβγαλα.αλλά μια φέτα ψωμί ολικής την έτρωγα και για πρωινό και για μεσημεριανο … με το καλό και πάλι.,, ελπίζω να κατάλαβα καλά την συνομιλία σας και να μην σας λέω βλακείες . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Κορίτσια καλησπερα!!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας! Έχω έναν μικρό 20 μηνών και ναι είχα και εγώ διαβήτη κυησησ! Και σκεφτείτε επειδή είχα προδιάθεση εκανα καμπύλη στην 6η εβδομάδα. Δεν έχω διαβάσει από την αρχή τη συνομιλία όποτε ίσως κατάλαβα κάτι λάθος. Αλλά ακόμη και άτομα με διαβήτη πρέπει να καταναλώνουν υδατάνθρακες, σε μικρή ποσότητα εννοείται . Αλλά κάθε μέρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς αν βοηθάει το μωρό να μεγαλώςει η τον εγκέφαλο του μωρού να μεγαλώσει αλλά το μωρό χρειάζεται και τους υδατάνθρακες. Δοκιμάστε λοιπόν τι δεν σας πειράζει. Εμένα με πείραζε η βρώμη και το κριτσίνι. Όποτε τα έβγαλα.αλλά μια φέτα ψωμί ολικής την έτρωγα και για πρωινό και για μεσημεριανο … με το καλό και πάλι.,, ελπίζω να κατάλαβα καλά την συνομιλία σας και να μην σας λέω βλακείες . 

Καλησπερα κοριτσι μου!!! Να σου ζησει ο μικρουλης σου! 💙💙

Ευχαριστουμε που εγραψες την εμπειρια σου! Μια χαρα καταλαβες!!! Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες, το ιδιο ακριβως μου ειπαν και εδω στο νοσοκομειο (ζω στο εξωτερικο). Οτι το μωρο για να αναπτυχθει σωστα χρειαζεται τους υδατανθρακες. Για αυτο και γω τρωω καθε μερα, απλα οχι σε ολα τα γευματα. Θα φαω σιγουρα μια φετα ψωμι το μεσημερι και μακαρονια πχ το βραδυ (απλα μειωσα αρκετα την ποσοτητα). Και μενα τα κριτσινια με πειραζουν, αλλα οι φρυγανιες ολικης οχι πχ. Κανω δοκιμες και βλεπω. Τα μακαρονια ειναι οκ, αλλα οταν τρωω λιγα. Και το ρυζι, αν φαω σπανακορυζο θα φαω πιο μικρη ποσοτητα. Προσπαθω στα δυο γευματα της μερας μου να εχω λιγο υδατανθρακα, ακριβως για τον λογο που ειπες!

Και παλι να σου ζησει ο μικρουλης σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nat20 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!!! Να σου ζησει ο μικρουλης σου! 💙💙

Ευχαριστουμε που εγραψες την εμπειρια σου! Μια χαρα καταλαβες!!! Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες, το ιδιο ακριβως μου ειπαν και εδω στο νοσοκομειο (ζω στο εξωτερικο). Οτι το μωρο για να αναπτυχθει σωστα χρειαζεται τους υδατανθρακες. Για αυτο και γω τρωω καθε μερα, απλα οχι σε ολα τα γευματα. Θα φαω σιγουρα μια φετα ψωμι το μεσημερι και μακαρονια πχ το βραδυ (απλα μειωσα αρκετα την ποσοτητα). Και μενα τα κριτσινια με πειραζουν, αλλα οι φρυγανιες ολικης οχι πχ. Κανω δοκιμες και βλεπω. Τα μακαρονια ειναι οκ, αλλα οταν τρωω λιγα. Και το ρυζι, αν φαω σπανακορυζο θα φαω πιο μικρη ποσοτητα. Προσπαθω στα δυο γευματα της μερας μου να εχω λιγο υδατανθρακα, ακριβως για τον λογο που ειπες!

Και παλι να σου ζησει ο μικρουλης σου!

Υπομονή υπομονή ...εσύ έχεις και άλλα παιδάκια να σου ζήσουν , εγώ μόνη μου είμαι 13 ώρες την μέρα με το κουνελάκι μου παρέα ..οπότε το μυαλο μου είναι στο φαγητό ..σίγουρα κάποια από αυτά που μου έβαλε η γιατρός έχουν κρυμμένους υδατάνθρακες αλλά ψωμί και κριτσινια με ανεβάζουν πολύ ..τρώω ρυζογκοφρετες ολικής όταν θέλω να φάω ψωμί , με ταχίνι ..πριν από λίγο έφαγα τέσσερις με ταχίνι ..

Ζελε τρως ??? Λάιτ πάντα ?? 

 

Εγώ κάθε πρωί ξυπνάω 5 και τρώω γιαούρτι 2 τις εκατό νιώθω ότι το χρειάζομαι και ξανά κοιμάμαι ..το είπα στην γιατρό και μου είπε δεν πειράζει ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Υπομονή υπομονή ...εσύ έχεις και άλλα παιδάκια να σου ζήσουν , εγώ μόνη μου είμαι 13 ώρες την μέρα με το κουνελάκι μου παρέα ..οπότε το μυαλο μου είναι στο φαγητό ..σίγουρα κάποια από αυτά που μου έβαλε η γιατρός έχουν κρυμμένους υδατάνθρακες αλλά ψωμί και κριτσινια με ανεβάζουν πολύ ..τρώω ρυζογκοφρετες ολικής όταν θέλω να φάω ψωμί , με ταχίνι ..πριν από λίγο έφαγα τέσσερις με ταχίνι ..

Ζελε τρως ??? Λάιτ πάντα ?? 

 

Εγώ κάθε πρωί ξυπνάω 5 και τρώω γιαούρτι 2 τις εκατό νιώθω ότι το χρειάζομαι και ξανά κοιμάμαι ..το είπα στην γιατρό και μου είπε δεν πειράζει ..

 

Γειά σας κορίτσια! Κ άλλη πεινασμένη εδώ! Ευτυχώς όμως ο διαβήτης ελέγχεται. Η ακινησία λόγω της περιδεσης δεν παλεύεται! Έχω Πητ 28/11 κ νιώθω ότι έχω πααααρα πολύ δρόμο ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Υπομονή υπομονή ...εσύ έχεις και άλλα παιδάκια να σου ζήσουν , εγώ μόνη μου είμαι 13 ώρες την μέρα με το κουνελάκι μου παρέα ..οπότε το μυαλο μου είναι στο φαγητό ..σίγουρα κάποια από αυτά που μου έβαλε η γιατρός έχουν κρυμμένους υδατάνθρακες αλλά ψωμί και κριτσινια με ανεβάζουν πολύ ..τρώω ρυζογκοφρετες ολικής όταν θέλω να φάω ψωμί , με ταχίνι ..πριν από λίγο έφαγα τέσσερις με ταχίνι ..

Ζελε τρως ??? Λάιτ πάντα ?? 

 

Εγώ κάθε πρωί ξυπνάω 5 και τρώω γιαούρτι 2 τις εκατό νιώθω ότι το χρειάζομαι και ξανά κοιμάμαι ..το είπα στην γιατρό και μου είπε δεν πειράζει ..

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου! ❤️ Ναι, το θυμαμαι το πανεμορφο κουνελακι σου που μας εδειξες στις αρχες σε φωτο! Τι ομορφο που ειναι, να το χαιρεσαι! Σε πολυ λιγο καιρο θα εχεις και το μωρακι σου παρεα και ολα αυτα με το διαβητη θα εχουν τελειωσει!

Ταχινι τρωω και γω με κανενα κρακερ, και χουμους τρωω που και που για αλλαγη. Εμενα εδω δεν μου αφαιρεσαν κανενα υδατανθρακα στην ουσια, η κλινικη διαιτολογος που πηγα στο νοσοκομειο μου εδωσε απλα ενα χαρτι που λεει για την επιδραση που εχει στο σακχαρο το καθε τι. Πχ για ψωμι, μακαρονια, ρυζι και τετοια λεει οτι εχουν μετρια επιδραση μεσα σε ενα τετραωρο. Οποτε δοκιμαζω και βλεπω την μετρηση. Ολα βεβαια σε πολυ μικροτερες ποσοτητες απο οτι ετρωγα. Τα αναψυκτικα και οι ετοιμοι χυμοι ανεβαζουν κατευθειαν οποτε αυτα δεν τα πινω αλλα ποτε δεν επινα η αληθεια. 

Ζελε δεν δοκιμασα ακομα, σημερα εκλεισα μια βδομαδα που ξεκινησα να προσεχω και να μετρουμαι. Αλλα κανενα μπισκοτακι ομως τρωω, sugar free πηρα. Ενταξει, δεν ειναι το ιδιο, αλλα χθες εφαγα δυο μικρα που ενοιωθα οτι ηθελα κατι γλυκο και οι μετρησεις ηταν ολες καλες. Σημερα εφαγα φραουλες και ενα κομματακι κεικ μικρο γιατι εχει γιορτη η μικρη μου. Το χαρτι λεει περιστασιακα ειναι οκ και οσο οι μετρησεις ειναι καλες, τρωω. Δεν αντεχω, τι να κανω..

Εμενα βασικα μονο το αποτελεσμα της νηστειας ηταν ψηλο στην καμπυλη, ολα τα αλλα αφοτου ηπια την γλυκοζη ηταν φυσιολογικα. Και μια βδομαδα τωρα που μετρουμαι, οτι και να φαω μα οτιδηποτε, ολες οι μετρησεις ειναι οκ. Μονο στο νηστειας βρηκα μια ψηλοτερη και μια φορα σχεδον στο οριο. Μου ειπαν αν βρω αλλη μια ψηλη να τους παρω τηλεφωνο. 

Οσο για το γιαουρτι δεν πειραζει, καλα κανεις. Και γω τρωω οποτε θελησω, αλλα εγω τρωω κανονικα λιπαρα σε γαλακτοκομικα. Μου ειπαν δεν πειραζει οσο δεν εχω θεμα με τα κιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Υπομονή υπομονή ...εσύ έχεις και άλλα παιδάκια να σου ζήσουν , εγώ μόνη μου είμαι 13 ώρες την μέρα με το κουνελάκι μου παρέα ..οπότε το μυαλο μου είναι στο φαγητό ..σίγουρα κάποια από αυτά που μου έβαλε η γιατρός έχουν κρυμμένους υδατάνθρακες αλλά ψωμί και κριτσινια με ανεβάζουν πολύ ..τρώω ρυζογκοφρετες ολικής όταν θέλω να φάω ψωμί , με ταχίνι ..πριν από λίγο έφαγα τέσσερις με ταχίνι ..

Ζελε τρως ??? Λάιτ πάντα ?? 

 

Εγώ κάθε πρωί ξυπνάω 5 και τρώω γιαούρτι 2 τις εκατό νιώθω ότι το χρειάζομαι και ξανά κοιμάμαι ..το είπα στην γιατρό και μου είπε δεν πειράζει ..

 

Έτσι και εγώ μόνη μου τελειως ήμουν … δεν την πάλευα.,, δεν είχα καλή εγκυμοσύνη και ήμουν συνέχεια ξαπλωμένη ο άντρας μου δουλεύε παρά πολύ και δεν τον έβλεπα σχεδόν καθόλου.α θες δεν θες εκεί είναι το μυαλό σου.,, δεν δοκίμασα ζελέ γιατί γενικά δεν μ αρέσει.,, αλλά μια μέρα έφαγα κρουασάν Φουρνου και δεν μ ανέβασε.., απλά επειδή ήμουν φοβητσιάρα δεν ήθελα να τρώω.., ψωμί ολικής; Να κοιτάξεις κάποιο με προζύμι μέσα … εγω έπαιρνα από λιντλ ολικής με προζύμι και το έκοβα φέτες . Ήταν πολύ λεπτές εννοείται σε σχέση με αυτό που θα ήθελα να φάω αλλά οκ κάτι ήταν και αυτό.,, εμένα οι ρυζογκοφρετες μ ανέβαζαν στο θεό.,, άσε … κάλε τι να πειράζει.,, για να το κανείς πάει να πει ότι το χρειάζεσαι,,, λοιπόν εγω κάθε μέρα ξυπνούσα στις 6 έτρωγα για να πάρω βιταμίνες κλπ και ξανά κοιμόμουν το πιστεύεις και ο μικρός μου έτσι;;  Αυτό το πρόγραμμα έχει..  😂

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nat20 είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου! ❤️ Ναι, το θυμαμαι το πανεμορφο κουνελακι σου που μας εδειξες στις αρχες σε φωτο! Τι ομορφο που ειναι, να το χαιρεσαι! Σε πολυ λιγο καιρο θα εχεις και το μωρακι σου παρεα και ολα αυτα με το διαβητη θα εχουν τελειωσει!

Ταχινι τρωω και γω με κανενα κρακερ, και χουμους τρωω που και που για αλλαγη. Εμενα εδω δεν μου αφαιρεσαν κανενα υδατανθρακα στην ουσια, η κλινικη διαιτολογος που πηγα στο νοσοκομειο μου εδωσε απλα ενα χαρτι που λεει για την επιδραση που εχει στο σακχαρο το καθε τι. Πχ για ψωμι, μακαρονια, ρυζι και τετοια λεει οτι εχουν μετρια επιδραση μεσα σε ενα τετραωρο. Οποτε δοκιμαζω και βλεπω την μετρηση. Ολα βεβαια σε πολυ μικροτερες ποσοτητες απο οτι ετρωγα. Τα αναψυκτικα και οι ετοιμοι χυμοι ανεβαζουν κατευθειαν οποτε αυτα δεν τα πινω αλλα ποτε δεν επινα η αληθεια. 

Ζελε δεν δοκιμασα ακομα, σημερα εκλεισα μια βδομαδα που ξεκινησα να προσεχω και να μετρουμαι. Αλλα κανενα μπισκοτακι ομως τρωω, sugar free πηρα. Ενταξει, δεν ειναι το ιδιο, αλλα χθες εφαγα δυο μικρα που ενοιωθα οτι ηθελα κατι γλυκο και οι μετρησεις ηταν ολες καλες. Σημερα εφαγα φραουλες και ενα κομματακι κεικ μικρο γιατι εχει γιορτη η μικρη μου. Το χαρτι λεει περιστασιακα ειναι οκ και οσο οι μετρησεις ειναι καλες, τρωω. Δεν αντεχω, τι να κανω..

Εμενα βασικα μονο το αποτελεσμα της νηστειας ηταν ψηλο στην καμπυλη, ολα τα αλλα αφοτου ηπια την γλυκοζη ηταν φυσιολογικα. Και μια βδομαδα τωρα που μετρουμαι, οτι και να φαω μα οτιδηποτε, ολες οι μετρησεις ειναι οκ. Μονο στο νηστειας βρηκα μια ψηλοτερη και μια φορα σχεδον στο οριο. Μου ειπαν αν βρω αλλη μια ψηλη να τους παρω τηλεφωνο. 

Οσο για το γιαουρτι δεν πειραζει, καλα κανεις. Και γω τρωω οποτε θελησω, αλλα εγω τρωω κανονικα λιπαρα σε γαλακτοκομικα. Μου ειπαν δεν πειραζει οσο δεν εχω θεμα με τα κιλα.

Δοκίμασε να έχεις μαγειρέψει τα μακαρόνια από την προηγούμενη μέρα… δεν θα σε ανεβάζουν καθολου(λογικά)  

καλα κάνετε κορίτσια που και που καμία παρασπονδία δεν κάνει κακό αρκεί να μην είναι σε καθημερινή βάση …. 
κορίτσι μου ξέρεις τι μου είχε πει π ενδοκρινολόγος που με παρακαλοθπυσε;αν δεν έχεις κοιμηθεί καλά το βράδυ και ξυπνούσε σ συνέχεια μην μετράς το νηστείας .., θα είναι πολύ ανεβασμένο και όσες φορές το δοκίμασα επιβεβαιώθηκε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Έτσι και εγώ μόνη μου τελειως ήμουν … δεν την πάλευα.,, δεν είχα καλή εγκυμοσύνη και ήμουν συνέχεια ξαπλωμένη ο άντρας μου δουλεύε παρά πολύ και δεν τον έβλεπα σχεδόν καθόλου.α θες δεν θες εκεί είναι το μυαλό σου.,, δεν δοκίμασα ζελέ γιατί γενικά δεν μ αρέσει.,, αλλά μια μέρα έφαγα κρουασάν Φουρνου και δεν μ ανέβασε.., απλά επειδή ήμουν φοβητσιάρα δεν ήθελα να τρώω.., ψωμί ολικής; Να κοιτάξεις κάποιο με προζύμι μέσα … εγω έπαιρνα από λιντλ ολικής με προζύμι και το έκοβα φέτες . Ήταν πολύ λεπτές εννοείται σε σχέση με αυτό που θα ήθελα να φάω αλλά οκ κάτι ήταν και αυτό.,, εμένα οι ρυζογκοφρετες μ ανέβαζαν στο θεό.,, άσε … κάλε τι να πειράζει.,, για να το κανείς πάει να πει ότι το χρειάζεσαι,,, λοιπόν εγω κάθε μέρα ξυπνούσα στις 6 έτρωγα για να πάρω βιταμίνες κλπ και ξανά κοιμόμουν το πιστεύεις και ο μικρός μου έτσι;;  Αυτό το πρόγραμμα έχει..  😂

 

Δοκίμασε να έχεις μαγειρέψει τα μακαρόνια από την προηγούμενη μέρα… δεν θα σε ανεβάζουν καθολου(λογικά)  

καλα κάνετε κορίτσια που και που καμία παρασπονδία δεν κάνει κακό αρκεί να μην είναι σε καθημερινή βάση …. 
κορίτσι μου ξέρεις τι μου είχε πει π ενδοκρινολόγος που με παρακαλοθπυσε;αν δεν έχεις κοιμηθεί καλά το βράδυ και ξυπνούσε σ συνέχεια μην μετράς το νηστείας .., θα είναι πολύ ανεβασμένο και όσες φορές το δοκίμασα επιβεβαιώθηκε.  

Αληθεια κοριτσι μου? Λες να ειναι αυτο που με επηρεαζει? Εχω δυο παιδακια, η μικρη μου ειναι 27 μηνων και ξυπναει ακομα δυο φορες και ζηταει γαλα. Μπορει και 3-4 αν ειναι αρρωστη και την προηγουμενη εβδομαδα πριν την εξεταση, ηταν. Βαλε και τις 3-4 φορες που ξυπναω για τουαλετα λογω της εγκυμοσυνης, ξυπναω συνολο 5-7 φορες, ανα μιαμιση ωρα περιπου. Και το νηστειας στην εξεταση ηταν ακριβως στο οριο, δηλαδη ηταν 5.1 πχ το οριο στην μοναδα που μετρανε αυτοι και εμενα ηταν 5.1. Και μου ειπαν εχω διαβητη. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, που δεν ειχα αλλο παιδακι και κοιμομουν νορμαλ, δεν ειχα διαβητη. Στη δευτερη δεν εκανα καν καμπυλη λογω κοβιντ και λοκνταουν. 

Παντως μου εκανε τρομερη εντυπωση, εδω και μια βδομαδα που μετριεμαι και δεν βρηκα ουτε μια μετρηση κακη μετα τα γευματα. Και τρωω σχεδον τα παντα, οτι και πριν, απλα σε πιο μικρες ποσοτητες. Και αναρωτιομουν μην ταλαιπωρουμαι τζαπα και φταιει τιποτα αλλο για το νηστειας. Τι να πω.. Εδω δεν εχω και τη δυνατοτητα να παω ιδιωτικα και ειναι μονο μεσω νοσοκομειου και τα βασικα..

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ που μου το ειπες, ωστε να μην δινω και πολυ σημασια στο νηστειας, αν ειναι ακριβως στο οριο δηλαδη. Οχι αν βρω πολυ ψηλοτερη μετρηση. Να εισαι καλα κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2022 at 4:54 ΜΜ, ο/η Nat20 είπε:

Καλησπερα!

Εγω δε θα το ελεγα οτι ειμαι καλα. Διεγνωστηκα με διαβητη κυησης την προηγουμενη εβδομαδα, στις 28 εβδομαδες. Μετριεμαι και ειμαι σε διαιτα, δυσκολο για μενα γιατι δεν μπορω να κοψω τελειως τους υδατανθρακες. Επισης, εχω ουρολοιμωξη και παιρνω αντιβιωση, και αμυγδαλυτιδα και δεν παιρνω τιποτα γιατι ποσα να παρω. Την κυριακη πηγα στο νοσοκομειο γιατι δεν ενοιωθα πολυ το μωρο απο το σαββατο. Και μου λεει ο γιατρος, ολα τα επαθες, το μονο που εμεινε τωρα ειναι να γεννησω. 

Οποτε, κανω υπομονη. Κουραγιο σε ολες μας!

Εσυ ολα καλα? 

Καλησπέρα κοριτσι μου! Πολυ λυπαμαι που δεν εισαι καλα!😰

 

Δεν ξερω αν ειχες διαβασει νεα μου αλλα και  εγω εχω βγει οριακα με διαβητη και ειμαι  σε διατα οχι παρα πολυ αυστηρη αλλα σιγουρα εχω περιορισει πολυ υδαταμθρακες, τρυπιεμαι για να τσεκαρω κλπ Παρα πολυ κουραστικο και αισθανομαι αυρο το αισθημα της πεινας που ειναι πολυ ασχημο...Απαλευτο. Δηλαδη μεσα στ;α αλλα αγχη να ναι και  αυτο.

Διαβασα παραπανω καπου οτι σου βγηκε το νηστειας αυξημενο, πολυ βασικη ερωτηση¨ειναι ποσες ωρες δεν ειχες φαει πριν τη μετρηση??? Να ξερεις οτι θελει 10-12 ωρες νηστειας! Φοβαμαι μην εχεις βγει διαβητικη ενω δεν εισαι. Εγω εχω παρει και 12 κιλα και εχει συμβαλει εσυ εχεις παρει κιλα?

Αυτο που λες για μωρο να μην κινειται πολυ ασε το εχψ παθει κι εγω 2-3 φορες τελευταιο διαστημα και εχω τρομαξει πολυ, μια φοραπηγα στο γυναικολογο... Αλλα δεν μπορω ναπηγαινω και καθε λιγο.. Μου κανει ανα εβδομαδα παντα 2 μερες ησυχες και μετα πιο ζψηρες.. Εσενα τι σου ειπε την Κυριακη ο γιατρις για αυτο το θεμα??

 

Περαστικα γιαολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Και εγώ έχω διαβήτη κύησης η καμπύλη ήταν χάλια είμαι σε διατροφη χωρίς υδατάνθρακες ..πεινάω όλη την ώρα .. εύχομαι περαστικά και πολύ δύναμη ♥️

Κοριτσι μοθ επειδη εγραψες οτι εισαι χωρις υδαντανθρακες και προσφατα το συζητησα με ενδοκρινολογο εννοεις χωρις καθολου η περιορισμενους απλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα θα κάνετε ντομπλερ ..εγώ είμαι 28 και 3 και στον απλό υπέρηχο έβγαζε το μωρό 1160 ..εσάς ??? 

 

Εμενα στις 27  εβδομαδες +4 μερες ηταν 1100 μου ειπε οτι ειναι λιγο πανω απο μεσο ορο και ισως οφειλεται και αυτη η διαραραχη με σακχαρο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η anthi_89 είπε:

Καλημέρα, 

Καλό μήνα σε όλα τα κορίτσια, τον φαγαμε κ τον Αύγουστο! Δεν μας έμεινε πολύ καλό.

Υπομονή, λίγη υπομονή κ έρχονται τα καλύτερα! Δόξα τω θεώ η κατάσταση σταθερή...τώρα ελπίζω να είναι κ στο doppler όλα καλά!

Οι υπόλοιπες κοπέλες πώς είναι? Εσύ @Hopemumtobe πώς τα πας?

Καλα κι εγω κοριτςι μου ταδυο θεματα που μ ανησυχουν γενικα ειναι η διαχειριση του σακχαρου και οτι καποιες μερες δεν ακουω πολυ το μωρο , με αυτο το πραγμα τρελαινομαι.. εχω παει 2 φορες γιατρο και δεν εχει βρει κατι.. και δνε ξερω τι αλ/λο να κανω

Εσυ πωσ εισαι? Ποτε  ειναι το ντοπλερ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το καλό να δεχτείτε τα μωράκια σας. 

Διαγνωστικά και εγώ στην εγκυμοσύνη μου με διαβήτη και προσεχα αρκετά τι έτρωγα. Αυτό δεν είναι πάντα κακό γιατί δεν έβαλα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και έτσι τα έχασα γρήγορα (14κιλα) 

Πέρα από τα κασερια light, βραστές γαλοπούλες και ψωμιά ολικής να σας πω ένα σνακ που το λάτρεψα. 

Είναι τα μπισκότα zero της βιολάντα, τέτοια έτρωγα για το σάκχαρο και αποδεδειγμένα στην μέτρηση δεν με ανέβαζε καθόλου.

Επειδή αναφέρατε για λιγούρες 🤪😛🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...