Μετάβαση σε περιεχόμενο

MΩΡΑΚΙΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hope91 είπε:

Κορίτσια SOS είμαι 17η εβδομάδα και έχω κάτι πόνους χαμηλα απίστευτους οχι απλά τσιμπηματακια....

Ο Γιατρός λέει χωρίς να με εξετάσει εε μεγαλώνει η μητρα  αλλά εμένα με πονάει συνεχόμενα δεν έρχεται και φεύγει. 

Εσείς τι κανατε;;;

Έχεις παρουσιάσει κάποιο άλλο σύμπτωμα? Αιμορραγία πχ? Εγώ νομίζω θα επέμενα να με δει ο γιατρός μου, και αν δεν μπορούσε θα πήγαινα έστω στο νοσοκομείο για ένα υπέρηχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Eleni25 είπε:

Έχεις παρουσιάσει κάποιο άλλο σύμπτωμα? Αιμορραγία πχ? Εγώ νομίζω θα επέμενα να με δει ο γιατρός μου, και αν δεν μπορούσε θα πήγαινα έστω στο νοσοκομείο για ένα υπέρηχο 

Ευτυχώς δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Το σκέφτηκα και εγώ γτ δεν παλεύεται ακόμα και ψυχολογικά.

Αλλά μετά δεν μαζεύεται πολύ ακτινοβολία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Hope91 είπε:

Κορίτσια SOS είμαι 17η εβδομάδα και έχω κάτι πόνους χαμηλα απίστευτους οχι απλά τσιμπηματακια....

Ο Γιατρός λέει χωρίς να με εξετάσει εε μεγαλώνει η μητρα  αλλά εμένα με πονάει συνεχόμενα δεν έρχεται και φεύγει. 

Εσείς τι κανατε;;;

Καλημέρα κορίτσι μου! Το ίδιο κι εγώ! Είμαι 17w+3d και έχω πόνους και κράμπες!! Πονάω για ωρα περνανε μετα ξαναποναω για ωρα περνανε! Της εγκυμοσύνης μου χει πει κι εμένα ο γιατρός!! Μεγαλώνει η μήτρα για να υποδεχτεί καλλίτερα τα νινάκια μου!! Δεν εχουμε κ πολλες επιλογές στο τι κανουμε!! Απλα υπομένουμε τους οποιους πόνους χαιδευουμε την κοιλιτσα μας και συνεχίζουμε!! Πότε είναι να κάνεις την Β επιπέδου; Εγώ 27/7! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου οποια κάνει αντιπηκτική ένεση αν τη ξεχάσουμε καποια φορα τι κάνουμε; Πχ εγω την κανω καθε βραδυ στις 8! Αν το ξεχάσω και το θυμηθω πχ τετοια ωρα 7:35 το πρωι οτι δε την εχω κανει την κανω κανονικα κ αλλάζω την ωρα να την κανω καθε μερα απο δω και περα 07:35; Εν τω μεταξύ τις κάνω προληπτικά απο την αρχή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Hope91 είπε:

Κορίτσια SOS είμαι 17η εβδομάδα και έχω κάτι πόνους χαμηλα απίστευτους οχι απλά τσιμπηματακια....

Ο Γιατρός λέει χωρίς να με εξετάσει εε μεγαλώνει η μητρα  αλλά εμένα με πονάει συνεχόμενα δεν έρχεται και φεύγει. 

Εσείς τι κανατε;;;

Καλημέρα, 

Πετρωνει κιόλας η κοιλιά? Είναι σαν πόνοι περιόδου ή σαν τσιμπήματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου οποια κάνει αντιπηκτική ένεση αν τη ξεχάσουμε καποια φορα τι κάνουμε; Πχ εγω την κανω καθε βραδυ στις 8! Αν το ξεχάσω και το θυμηθω πχ τετοια ωρα 7:35 το πρωι οτι δε την εχω κανει την κανω κανονικα κ αλλάζω την ωρα να την κανω καθε μερα απο δω και περα 07:35; Εν τω μεταξύ τις κάνω προληπτικά απο την αρχή!!!

Δεν έχω ιδέα κοπέλα μου. Καλημέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anthi_89 είπε:

Καλημέρα, 

Πετρωνει κιόλας η κοιλιά? Είναι σαν πόνοι περιόδου ή σαν τσιμπήματα?

Και πετρώνει κ κανονικοι πονοι περιοδου ειναι! Στα τσιμπηματακια δε δινω πια σημασια!! Και πετρωνει πιο πολυ οταν παθαινω κράμπες! Που έρχονται στα ξαφνικα..με το που αλλαζω σταση στο κρεββατι με το που βηξω η φτερνιστω!! Αστα να πανε!! Ο γιατρος μου δηλωνει πως ειναι της εγκυμοσύνης!!! Υπομονή!!! Σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου οποια κάνει αντιπηκτική ένεση αν τη ξεχάσουμε καποια φορα τι κάνουμε; Πχ εγω την κανω καθε βραδυ στις 8! Αν το ξεχάσω και το θυμηθω πχ τετοια ωρα 7:35 το πρωι οτι δε την εχω κανει την κανω κανονικα κ αλλάζω την ωρα να την κανω καθε μερα απο δω και περα 07:35; Εν τω μεταξύ τις κάνω προληπτικά απο την αρχή!!!

Καλημέρα εγώ κάνω αντιπικτικες δεν μου έχει τύχει να ξεχάσω ...μόνο κανένα μισάωρο διαφορά και την κάνω αμέσως ...εγώ από όσο ξέρω και μετά χάπια αφού πέρασαν τόσες ώρες πάρε κανονικά στην ώρα σου ...εγώ κάνω ινοχεπ των 8000 και περνώ και σαλοσπιρ...πάρε όμως ένα τηλέφωνο το γιατρό σου .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλημέρα εγώ κάνω αντιπικτικες δεν μου έχει τύχει να ξεχάσω ...μόνο κανένα μισάωρο διαφορά και την κάνω αμέσως ...εγώ από όσο ξέρω και μετά χάπια αφού πέρασαν τόσες ώρες πάρε κανονικά στην ώρα σου ...εγώ κάνω ινοχεπ των 8000 και περνώ και σαλοσπιρ...πάρε όμως ένα τηλέφωνο το γιατρό σου .....

Ναι μωρε ούτε κι εγώ κ είμαι πολύ τυπική! Χτες ομως λογω κρισης ημικρανιας αποκοιμηθηκα απο πολυ νωρις κ εφυγε η ωρα!! Κανονικα στις 8 θα την κανω!! Πηρα τηλ κ μου το πε!! Σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Ναι μωρε ούτε κι εγώ κ είμαι πολύ τυπική! Χτες ομως λογω κρισης ημικρανιας αποκοιμηθηκα απο πολυ νωρις κ εφυγε η ωρα!! Κανονικα στις 8 θα την κανω!! Πηρα τηλ κ μου το πε!! Σε ευχαριστώ

Και εσύ με τις ημικρανίες εγώ είχα θέμα από μικρή και τώρα με ποιανούν ..άστο προχθές ξερασα ξερασα ( συγνώμη κιόλας ) αλλιώς δεν μπορούσα να κοιμηθώ και ξύπνησα μουδιασμενη πήρα εννοείται ένα 1000 ντεπον .. ταλαιπωρία ..είδες όμως μια χαρά μην ανησυχείς ..αφού τις κάνεις και προληπτικά κιόλας. ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Και εσύ με τις ημικρανίες εγώ είχα θέμα από μικρή και τώρα με ποιανούν ..άστο προχθές ξερασα ξερασα ( συγνώμη κιόλας ) αλλιώς δεν μπορούσα να κοιμηθώ και ξύπνησα μουδιασμενη πήρα εννοείται ένα 1000 ντεπον .. ταλαιπωρία ..είδες όμως μια χαρά μην ανησυχείς ..αφού τις κάνεις και προληπτικά κιόλας. ..

Κι εγώ θέμα από παλιά με ημικρανίες κ εφόσον δε μπορώ να πιω το χάπι μου παρα μόνο παρακεταμόλη με βασανίζουν!! 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Hope91 είπε:

Ευτυχώς δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Το σκέφτηκα και εγώ γτ δεν παλεύεται ακόμα και ψυχολογικά.

Αλλά μετά δεν μαζεύεται πολύ ακτινοβολία; 

Ο υπέρηχος δεν ειναι ακτινοβολία για τα μωρά! Μπορεις να κανεις οσους θέλεις! Διαφορετικα δε θα επιτρεπόντουσαν ουτε αυτοι που μας κάνουν ήδη προγραμματισμένα οι γιατροί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κι εγώ θέμα από παλιά με ημικρανίες κ εφόσον δε μπορώ να πιω το χάπι μου παρα μόνο παρακεταμόλη με βασανίζουν!! 😔

Χαχαχχα και εγώ τα ίδια ..αλλά την βρήκα με το χιλιάρι ντεπον ..η μια ένεση στο κωλο ..από νευρολόγο αν τραβήξει η κατάσταση ...

Με τις αντιπικτικες έκανες μελανιές ??? 

Αν επιτρέπεται πόσα κιλά είσαι ?? Και ποιες ενέσεις περνεις ..

Εγώ από τοτε που άλλαξα και ανέβηκα στις 8000 μονάδες ..μελάνιασε η κοιλιά μου και τώρα τις κάνω σαν ρολοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kleo1997 είπε:

Χαχαχχα και εγώ τα ίδια ..αλλά την βρήκα με το χιλιάρι ντεπον ..η μια ένεση στο κωλο ..από νευρολόγο αν τραβήξει η κατάσταση ...

Με τις αντιπικτικες έκανες μελανιές ??? 

Αν επιτρέπεται πόσα κιλά είσαι ?? Και ποιες ενέσεις περνεις ..

Εγώ από τοτε που άλλαξα και ανέβηκα στις 8000 μονάδες ..μελάνιασε η κοιλιά μου και τώρα τις κάνω σαν ρολοι

Κανω τις clexane 0,4! Από κιλά ξεκίνησα γεματούλα όχι χοντρή εχασα κ εχασα 10 κιλά μεχρι τωρα για βα χω περιθώριο μιας κι εχω διδυμακια! Απο 18/5 εως κ σημερα εχω παραμεινει στα ιδια! Ουτε παιρνω ουτε χανω!! Όσο για το μελάνιασμα δε συμβαινει παντα! Μονη μου τις κανω τις ενέσεις μια δεξια κ μια αριστερά απο τον αφαλό κ ποικίλει το αποτέλεσμα! Μια ποναω μια δε καταλαβαινω τιποτα! Μια βγαινει κι αιματακι μια οχι! Μια μαυριζει μια οχι! Και κανω απο 9/3 ενέσεις και προληπτικά! Δε πίνω ομως κατι αλλο! Εννοω σαλοσπιρ! Μόνο 1 utrogestan 200 μαγνήσιο σιδηρο και d! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Κανω τις clexane 0,4! Από κιλά ξεκίνησα γεματούλα όχι χοντρή εχασα κ εχασα 10 κιλά μεχρι τωρα για βα χω περιθώριο μιας κι εχω διδυμακια! Απο 18/5 εως κ σημερα εχω παραμεινει στα ιδια! Ουτε παιρνω ουτε χανω!! Όσο για το μελάνιασμα δε συμβαινει παντα! Μονη μου τις κανω τις ενέσεις μια δεξια κ μια αριστερά απο τον αφαλό κ ποικίλει το αποτέλεσμα! Μια ποναω μια δε καταλαβαινω τιποτα! Μια βγαινει κι αιματακι μια οχι! Μια μαυριζει μια οχι! Και κανω απο 9/3 ενέσεις και προληπτικά! Δε πίνω ομως κατι αλλο! Εννοω σαλοσπιρ! Μόνο 1 utrogestan 200 μαγνήσιο σιδηρο και d! 

με το καλό σου εύχομαι  τα μωράκια σου 💖 μια από τα ίδια με τις ενέσεις αλλά το έχω αποδεχτεί ...και εγώ επερνα και ουλτροτζεσταν και μαγνήσιο αλλά τα σταμάτησα κάποιες μέρες γτ περνώ αντιβίωση ...και θα τα ξανά αρχίσω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

με το καλό σου εύχομαι  τα μωράκια σου 💖 μια από τα ίδια με τις ενέσεις αλλά το έχω αποδεχτεί ...και εγώ επερνα και ουλτροτζεσταν και μαγνήσιο αλλά τα σταμάτησα κάποιες μέρες γτ περνώ αντιβίωση ...και θα τα ξανά αρχίσω ...

Με το καλο κι εσύ κοπέλα μου το μωράκι σου!! ❤️ Και περαστικούλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2022 at 5:05 ΜΜ, ο/η Hope91 είπε:

Κορίτσια SOS είμαι 17η εβδομάδα και έχω κάτι πόνους χαμηλα απίστευτους οχι απλά τσιμπηματακια....

Ο Γιατρός λέει χωρίς να με εξετάσει εε μεγαλώνει η μητρα  αλλά εμένα με πονάει συνεχόμενα δεν έρχεται και φεύγει. 

Εσείς τι κανατε;;;

Πως εισαι κοριτσι μου? Πηγες στο γιατρο τελικα?❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημερα κοριτσια μου τι κανετε? @Nat20 ενιωσες το μωρακι που ειχες ανησυχια? Καλη Κυριακη❤️

Καλημερα κοριτσι μου! Καλη Κυριακη και σε σενα! ❤️

Το μωρακι επιτελους το ενιωσα την Τριτη που μας περασε, 19 εβδομαδων ακριβως! Οταν ξαπλωσα το βραδυ. Απο την Τεταρτη ειμαι με γαστρεντεριτιδα (κολλησα απο την μικρη μου), και δεν το ξανα ενοιωσα με τους εμετους και τις διαρροιες. Λογικο γιατι η κοιλια μου ηταν χαλια. Σημερα ειμαι καλα και θα σας εγραφα! Ελπιζω να το νοιωσω ξανα απο σημερα! 💙 Την Τριτη εχω β' επιπεδου και θα το δω κιολας! 

Εσυ τι κανεις? Το ενοιωσες εσυ? Φιλια πολλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nat20 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου! Καλη Κυριακη και σε σενα! ❤️

Το μωρακι επιτελους το ενιωσα την Τριτη που μας περασε, 19 εβδομαδων ακριβως! Οταν ξαπλωσα το βραδυ. Απο την Τεταρτη ειμαι με γαστρεντεριτιδα (κολλησα απο την μικρη μου), και δεν το ξανα ενοιωσα με τους εμετους και τις διαρροιες. Λογικο γιατι η κοιλια μου ηταν χαλια. Σημερα ειμαι καλα και θα σας εγραφα! Ελπιζω να το νοιωσω ξανα απο σημερα! 💙 Την Τριτη εχω β' επιπεδου και θα το δω κιολας! 

Εσυ τι κανεις? Το ενοιωσες εσυ? Φιλια πολλα! 

Τί τέλεια νέα!!! Και εγώ σε σκεφτόμουν αλλά λέω κάτσε να περάσει η Τρίτη....τέλεια που τον ένιωσες....εγώ τις πρώτες μέρες που τον ένιωθα δεν ήταν καθημερινό κ έντονο. Αλλά από χθες το νιώθω συχνά και νομίζω είναι πολύ ζωηρό. Καλά αποτελέσματα την Τρίτη θα περιμένουμε τα νέα σου..και περαστικά σου για την γαστρεντεριτιδα, το κερασάκι στην τούρτα ήταν αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συναγωνίστριες μου τί κάνετε?? Ελπίζω  να είστε όλες καλά!!! Θέμα "αιμορροΐδες "....Έχει καμία κάποιο συμπτώματα με αιματακι αλλά όχι από τον κόλπο, από το ορθό..συγγνώμη για την περιγραφή αλλά μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω 😅....μήπως είναι το πρώτο στάδιο για τις αιμορροΐδες? Σήμερα είχα λίγο για πρώτη φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η anthi_89 είπε:

Τί τέλεια νέα!!! Και εγώ σε σκεφτόμουν αλλά λέω κάτσε να περάσει η Τρίτη....τέλεια που τον ένιωσες....εγώ τις πρώτες μέρες που τον ένιωθα δεν ήταν καθημερινό κ έντονο. Αλλά από χθες το νιώθω συχνά και νομίζω είναι πολύ ζωηρό. Καλά αποτελέσματα την Τρίτη θα περιμένουμε τα νέα σου..και περαστικά σου για την γαστρεντεριτιδα, το κερασάκι στην τούρτα ήταν αυτό! 

Ναι, επιτελους! Ναι, δεν ειναι καθημερινο στην αρχη, απλα 4 μερες ηταν τοσο χαλια η κοιλια μου απο την γαστρεντεριτιδα που και να με κλωτσουσε ισως να μην ενοιωθα κατι 😂 Σε ευχαριστω πολυ! Ασε, σε καμια απο τις προηγουμενες εγκυμοσυνες δεν ειχα παθει γαστρεντεριτιδα, βασικα επαθα αλλη μια φορα σε ολη μου τη ζωη το 2008, τοσο προσφατα χαχαχα. Ηταν πολυ δυσκολες μερες, την εβγαζα σε μια τουαλετα και ειχα να φροντισω και τις μικρες. 

Χαιρομαι που τον νοιωθεις συχνα εσυ και ειναι ζωηρος! 💙💙

Σε ευχαριστω παρα πολυ, θα σας στειλω εννοειται την Τριτη! 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η anthi_89 είπε:

Συναγωνίστριες μου τί κάνετε?? Ελπίζω  να είστε όλες καλά!!! Θέμα "αιμορροΐδες "....Έχει καμία κάποιο συμπτώματα με αιματακι αλλά όχι από τον κόλπο, από το ορθό..συγγνώμη για την περιγραφή αλλά μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω 😅....μήπως είναι το πρώτο στάδιο για τις αιμορροΐδες? Σήμερα είχα λίγο για πρώτη φορά. 

Κοριτσι μου, ειχα βγαλει εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη. Και μου εμεινε κληρονομια, την εχω ακομα! Δεν ειναι κατι, προσπαθησε να τρως φαγητα που βοηθουν (εμενα με βοηθαει η βρωμη, λαχανικα, φρουτα πχ) για να μην ζοριζεσαι στην τουαλετα! Ειχα και αιματακι αλλα σπανια οταν ζοριζομουν. Στην δευτερη φορα αλλα και τωρα δεν ειχα αιμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Κι εγώ χτες 17w+6d ένιωσα τα μικρά μου αλλά κ ο άντρας μου που έβαλε το χέρι του! Σαν θροισμα σαν μπουρμπουλίθρες! Και σήμερα ένιωσα το ίδιο για λιγο παλι! Όσο περνά ο καιρος θα τα νιώθουμε όλες μας πιο καλα και πιο συχνά!

Τώρα όσον αφορα την δυσκοιλιότητα μιλήστε με τον γιατρό σας κ ρωτήστε τον αν μπορείτε να πιειτε ντουφαλακ! Εμένα μου το επιτρεπει κ πραγματικα σωθηκα! Είχα βγαλει κι εγω αιματακι αλλα ευτυχώς δε προχώρησε κατι!! 
καλη συνέχεια σε όλες!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...