Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαδικασία υιοθεσίας

Fiona x

Recommended Posts

Γειά σας. Είχαμε κάποιες ατυχίες στο να κάνουμε παιδάκι, δεν ξέρω αν και πότε θα τα καταφέρουμε  και επειδή θέλουμε και εμεις πολύ ένα πλασματακι και να του δώσουμε μια οικογένεια, σκεφτήκαμε την υιοθεσία.  Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνουμε και που να απευθυνθούμε; 

Διαβάζουμε πολλά και μπερδεμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Fiona x είπε:

Γειά σας. Είχαμε κάποιες ατυχίες στο να κάνουμε παιδάκι, δεν ξέρω αν και πότε θα τα καταφέρουμε  και επειδή θέλουμε και εμεις πολύ ένα πλασματακι και να του δώσουμε μια οικογένεια, σκεφτήκαμε την υιοθεσία.  Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνουμε και που να απευθυνθούμε; 

@peacock μπορείς να βοηθήσεις την κοπέλα;; ❤️ 

στις πριν 12 ώρες, ο/η Fiona x είπε:

Για κρατική υιοθεσία αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να μπεις στο anynet.gr, θα κάνεις εγγραφή με τα στοιχεία του taxis και θα επιλέξεις αν ενδιαφέρεσαι για υιοθεσία ή για αναδοχη. Θα δεις ότι γράφει αναλυτικά εκεί τι δικαιολογητικά χρειάζονται. Αν χρειαστείς παραπάνω βοήθεια από πού παίρνεις το κάθε δικαιολογητικό πες μου.  Είναι πολύ εύκολο να μαζευτούν τα χαρτιά. Υπολόγισε ότι για κρατική υιοθεσία η αναμονή παίρνει από 5-7 χρόνια. 

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

Για κρατική υιοθεσία αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να μπεις στο anynet.gr, θα κάνεις εγγραφή με τα στοιχεία του taxis και θα επιλέξεις αν ενδιαφέρεσαι για υιοθεσία ή για αναδοχη. Θα δεις ότι γράφει αναλυτικά εκεί τι δικαιολογητικά χρειάζονται. Αν χρειαστείς παραπάνω βοήθεια από πού παίρνεις το κάθε δικαιολογητικό πες μου.  Είναι πολύ εύκολο να μαζευτούν τα χαρτιά. Υπολόγισε ότι για κρατική υιοθεσία η αναμονή παίρνει από 5-7 χρόνια. 

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

5 με 7 χρόνια;  Αν είναι δυνατόν..... 

Λέτε για κρατική, γιατί υπάρχει και κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε;

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fiona x είπε:

Υπάρχει η διακρατική και η νόμιμη ιδιωτική υιοθεσία. 

Για διακρατική θα χρειαστεί να βρείτε δικηγόρο που ξέρει από τέτοιου είδους υιοθεσίες και θα σας ενημερώσει εκείνος. Κάθε χώρα έχει δικά της κριτήρια για τις υιοθεσίες και ζητάει διαφορετικά δικαιολογητικά. Το κόστος σαφώς είναι υψηλότερο της κρατικής αλλά σε 1-2 χρόνια αν το τρέξεις έχεις παιδί στα χέρια. 

Νόμιμη ιδιωτική υιοθεσία εννοούμε όταν κάποια γυναίκα δίνει χωρίς χρήματα τα γονεικα δικαιώματα σε κάποιο άλλο ζευγάρι και υπογράφει παρουσία δικηγόρου για αυτό. Επαναλαμβάνω χωρίς χρήματα μιλάμε για νόμιμη ιδιωτική υιοθεσία. Τώρα ποιος το κάνει αυτό χωρίς χρήματα...δε ξέρω.... Δύο περιπτώσεις γνωρίζω που ζήτησαν τη μια φορά 50.000€ και την άλλη 35.000€... αυτά για την ιστορία...

• 3 weeks later...
στις On 12/3/2022 at 8:20 ΠΜ, ο/η Fiona x είπε:

Καλημέρα,χθες μιλούσε η Μιχαηλιδου και είπε ότι εάν κάποιος θέλει να υιοθετήσει παιδάκι άνω των 6 (γιατί μικρότερα δεν υπάρχουν για υιοθεσία παρά μόνο για αναδοχή) μέσα σε ένα χρόνο ολοκληρώνονται οι διαδικασιες.Δεν έχω προσωπική πείρα αλλά επειδή το είπε στο αναφέρω.

• 3 weeks later...
στις On 11/3/2022 at 8:52 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Καλημερα, peacock!!

Υπαρχει οριο ηλικιας στο ζευγαρι ειτε για αναδοχη ,είτε για υιοθεσια?

στις πριν 46 λεπτά, ο/η tzina819 είπε:

Καλημερα, peacock!!

Και μετά ποια είναι η διαδικασία? Και για τι ηλικίες παιδιών μιλάμε? 

Είναι απίστευτα χρονοβόρο χωρίς λόγο 

στις On 14/4/2022 at 7:41 ΠΜ, ο/η tzina819 είπε:

Καλημερα, peacock!!

Καλημέρα, 

σου παραθέτω τα παρακάτω που αφορούν τις ηλικίες για υιοθεσία ή αναδοχή: 

"Να έχει συμπληρώσει το τριακοστό έτος της ηλικίας του και να μην έχει υπερβεί το εξηκοστό (Α.Κ. 1543). Σε περίπτωση υιοθεσίας και από τους δύο συζύγους αρκεί η ηλικία αυτή να συντρέχει στο πρόσωπο του ενός (Α.Κ. 1545).

Να έχει διαφορά ηλικίας από τον υιοθετούμενο τουλάχιστον 18 χρόνια αλλά όχι και περισσότερο από 50. Ο περιορισμός της ηλικίας δεν ισχύει για εκείνον από τους συζύγους που επιθυμεί να υιοθετήσει τέκνο που υιοθετείται ή έχει ήδη υιοθετηθεί από τον/τη σύζυγό του."

στις On 14/4/2022 at 8:29 ΠΜ, ο/η Fiona x είπε:

Και μετά ποια είναι η διαδικασία? Και για τι ηλικίες παιδιών μιλάμε? 

Είναι απίστευτα χρονοβόρο χωρίς λόγο 

https://www.anynet.gr/ Θα μπεις στο link αυτό και θα εγγραφείς με τα στοιχεία taxis σου. Εκει έχει αναλυτικά τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρεπει να συγκεντρώσεις και να επισύνάψεις. Από την τελική υποβολή των εγγραφων σου μέσα σε ενα τεράμηνο (το πολύ) θα επικοινωνήσει μαζί σου η κοινωνική λειτουργός που θα αναλάβει το φακελο σου.  Απο κει και πέρα ξεκινάει μια σειρά με ραντεβού... 

Οι ηλικίες είναι από 0 εως 18.... εννοείται όσο πιο μικρό παιδί τόσο πιο δύσκολο να βρεθεί. 

Να πω επίσης ότι αν δε βρεθεί παιδί με τα κριτήρια που έχεις επιλέξει μέσα σε 3 χρόνια τότε το συστημα σε πετάει και πρεπει να ξανακάνεις αίτηση για νέα αναζήτηση.

Είναι χρονοβόρο ναι... και θελει ρεαλιστικές προσδοκίες.... 

στις πριν 15 λεπτά, ο/η peacock είπε:

https://www.anynet.gr/ Θα μπεις στο link αυτό και θα εγγραφείς με τα στοιχεία taxis σου. Εκει έχει αναλυτικά τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρεπει να συγκεντρώσεις και να επισύνάψεις. Από την τελική υποβολή των εγγραφων σου μέσα σε ενα τεράμηνο (το πολύ) θα επικοινωνήσει μαζί σου η κοινωνική λειτουργός που θα αναλάβει το φακελο σου.  Απο κει και πέρα ξεκινάει μια σειρά με ραντεβού... 

Οι ηλικίες είναι από 0 εως 18.... εννοείται όσο πιο μικρό παιδί τόσο πιο δύσκολο να βρεθεί. 

Να πω επίσης ότι αν δε βρεθεί παιδί με τα κριτήρια που έχεις επιλέξει μέσα σε 3 χρόνια τότε το συστημα σε πετάει και πρεπει να ξανακάνεις αίτηση για νέα αναζήτηση.

Είναι χρονοβόρο ναι... και θελει ρεαλιστικές προσδοκίες.... 

@peacock μου όταν λες ρεαλιστικές προσδοκίες τι εννοείς? Οτι πχ αν επιλέξεις κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι και ίσως με κάποιο πρόβλημα υγείας να είναι πιο εύκολο και γρήγορο το ματσάρισμα?

Επίσης είχα διαβάσει οτι αφού εγκριθεί η αίτηση ένα από τα στάδια είναι το ζευγάρι να κάνει διαδικτυακά σεμινάρια (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) συγκεκριμένες ώρες και μέρες της εβδομάδας για αρκετά μεγάλο διάστημα πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει αν είναι εργαζόμενοι να παίρνουν πχ άδεια απ΄οτην εργασία τους. Ισχύει αυτό? Η είναι πιο ευέλικτο το πρόγραμμα και μπορεί πχ να είναι εκτός ωρών εργασίας?

Και επίσης είχα δει σε εκπομπή ο΄τι τα διαθέσιμα παιδάκια για ΑΝΑΔΟΧΗ είναι πολύ περισσότερα από τα διαθέσιμα για ΥΙΟΘΕΣΙΑ. Ισχύει?

Δεν ξε΄ρω σε τι στάδιο είστε εσείς ουτε καν αν έχετε κάνει αίτηση αλλά καταλαβαίνω οτι το έχεις ψάξει περισσότερο από μένα και θα βοηθουσε η όποια γνώμη.

Σε ευχαριστώ

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

@peacock μου όταν λες ρεαλιστικές προσδοκίες τι εννοείς? Οτι πχ αν επιλέξεις κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι και ίσως με κάποιο πρόβλημα υγείας να είναι πιο εύκολο και γρήγορο το ματσάρισμα?

Επίσης είχα διαβάσει οτι αφού εγκριθεί η αίτηση ένα από τα στάδια είναι το ζευγάρι να κάνει διαδικτυακά σεμινάρια (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) συγκεκριμένες ώρες και μέρες της εβδομάδας για αρκετά μεγάλο διάστημα πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει αν είναι εργαζόμενοι να παίρνουν πχ άδεια απ΄οτην εργασία τους. Ισχύει αυτό? Η είναι πιο ευέλικτο το πρόγραμμα και μπορεί πχ να είναι εκτός ωρών εργασίας?

Και επίσης είχα δει σε εκπομπή ο΄τι τα διαθέσιμα παιδάκια για ΑΝΑΔΟΧΗ είναι πολύ περισσότερα από τα διαθέσιμα για ΥΙΟΘΕΣΙΑ. Ισχύει?

Δεν ξε΄ρω σε τι στάδιο είστε εσείς ουτε καν αν έχετε κάνει αίτηση αλλά καταλαβαίνω οτι το έχεις ψάξει περισσότερο από μένα και θα βοηθουσε η όποια γνώμη.

Σε ευχαριστώ

Λοιπόν ας τα πάρουμε ενα - ενα..: 

1) "μου όταν λες ρεαλιστικές προσδοκίες τι εννοείς? Οτι πχ αν επιλέξεις κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι και ίσως με κάποιο πρόβλημα υγείας να είναι πιο εύκολο και γρήγορο το ματσάρισμα?"  - Πολύ σωστά κατάλαβες κοριτσακι μου. Αν πχ επιλέξεις μονο 0-2 ετων ηλικία και απόλυτα υγιες κτλ ειναι πιο δυσκολο να βρεθεί παιδί. Αν απο την αλλη επέλεγες εως 8 ετών και δεν είχες πρόβλημα με καποια χρόνια ασθενεια πχ ασθμα, διαβήτη τυπου 1 κτλ θα ήταν πιο ευκολο το ματσάρισμα..

2) "Επίσης είχα διαβάσει οτι αφού εγκριθεί η αίτηση ένα από τα στάδια είναι το ζευγάρι να κάνει διαδικτυακά σεμινάρια (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) συγκεκριμένες ώρες και μέρες της εβδομάδας για αρκετά μεγάλο διάστημα πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει αν είναι εργαζόμενοι να παίρνουν πχ άδεια απ΄οτην εργασία τους. Ισχύει αυτό? Η είναι πιο ευέλικτο το πρόγραμμα και μπορεί πχ να είναι εκτός ωρών εργασίας?" - Λοιπόν αυτό βεβαίως ισχύει. Αφού πάρεις την εγκριση από τη κοινωνική έρευνα προχωρατε μετα σε 30 υποχρεωτικές ώρες που αφορούν πρόβληματα ή θεματα που θα χρειστεί ενδεχομένως να επιλύσετε ως θετοί γονεις. Υπάρχουν πάρα πολλες ομάδες και σίγουρα θα βρείτε ομάδα με τις ώρες που θα σας εξυπηρετούν (βοηθάνε σε αυτό και οι κοινωνικοί λειτουργοί). Υπάρχουν ομάδες που κανουν μαθήματα Σάββατα ή απογευματινές ώρες. 

3) "Και επίσης είχα δει σε εκπομπή ο΄τι τα διαθέσιμα παιδάκια για ΑΝΑΔΟΧΗ είναι πολύ περισσότερα από τα διαθέσιμα για ΥΙΟΘΕΣΙΑ. Ισχύει?" - Και αυτό ισχύει δυστυχώς... Αρκετοί βιολογικοί γονείς κρατανε δεσμευμένα τα παιδιά τους για να παίρνουν επιδόματα κι ετσι δεν είναι ελευθερα προς υιοθεσία. 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Λοιπόν ας τα πάρουμε ενα - ενα..: 

1) "μου όταν λες ρεαλιστικές προσδοκίες τι εννοείς? Οτι πχ αν επιλέξεις κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι και ίσως με κάποιο πρόβλημα υγείας να είναι πιο εύκολο και γρήγορο το ματσάρισμα?"  - Πολύ σωστά κατάλαβες κοριτσακι μου. Αν πχ επιλέξεις μονο 0-2 ετων ηλικία και απόλυτα υγιες κτλ ειναι πιο δυσκολο να βρεθεί παιδί. Αν απο την αλλη επέλεγες εως 8 ετών και δεν είχες πρόβλημα με καποια χρόνια ασθενεια πχ ασθμα, διαβήτη τυπου 1 κτλ θα ήταν πιο ευκολο το ματσάρισμα..

2) "Επίσης είχα διαβάσει οτι αφού εγκριθεί η αίτηση ένα από τα στάδια είναι το ζευγάρι να κάνει διαδικτυακά σεμινάρια (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) συγκεκριμένες ώρες και μέρες της εβδομάδας για αρκετά μεγάλο διάστημα πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει αν είναι εργαζόμενοι να παίρνουν πχ άδεια απ΄οτην εργασία τους. Ισχύει αυτό? Η είναι πιο ευέλικτο το πρόγραμμα και μπορεί πχ να είναι εκτός ωρών εργασίας?" - Λοιπόν αυτό βεβαίως ισχύει. Αφού πάρεις την εγκριση από τη κοινωνική έρευνα προχωρατε μετα σε 30 υποχρεωτικές ώρες που αφορούν πρόβληματα ή θεματα που θα χρειστεί ενδεχομένως να επιλύσετε ως θετοί γονεις. Υπάρχουν πάρα πολλες ομάδες και σίγουρα θα βρείτε ομάδα με τις ώρες που θα σας εξυπηρετούν (βοηθάνε σε αυτό και οι κοινωνικοί λειτουργοί). Υπάρχουν ομάδες που κανουν μαθήματα Σάββατα ή απογευματινές ώρες. 

3) "Και επίσης είχα δει σε εκπομπή ο΄τι τα διαθέσιμα παιδάκια για ΑΝΑΔΟΧΗ είναι πολύ περισσότερα από τα διαθέσιμα για ΥΙΟΘΕΣΙΑ. Ισχύει?" - Και αυτό ισχύει δυστυχώς... Αρκετοί βιολογικοί γονείς κρατανε δεσμευμένα τα παιδιά τους για να παίρνουν επιδόματα κι ετσι δεν είναι ελευθερα προς υιοθεσία. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Έυχομαι ο δρόμος προς την γονεικότητα (όποιον και αν έχετε επιλέξει) να είναι σύντομος και ανέφελος..

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Έυχομαι ο δρόμος προς την γονεικότητα (όποιον και αν έχετε επιλέξει) να είναι σύντομος και ανέφελος..

Μη με ευχαριστείς... χαρα μου να βοηθαω όπου μπορώ. 

Το δρόμο της αγάπης έχουμε επιλέξει... ενωμένοι και αγαπημένοι ειτε με εξωσωματική είτε με υιοθεσία -καποια στιγμή- η οικογένεια μας θα μεγαλώσει.. και έχει πολλή αγάπη να δώσει...

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μη με ευχαριστείς... χαρα μου να βοηθαω όπου μπορώ. 

Το δρόμο της αγάπης έχουμε επιλέξει... ενωμένοι και αγαπημένοι ειτε με εξωσωματική είτε με υιοθεσία -καποια στιγμή- η οικογένεια μας θα μεγαλώσει.. και έχει πολλή αγάπη να δώσει...

Είμαι σίγουρη για αυτό "φωνάζει" από το γραπτό 💗

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Είμαι σίγουρη για αυτό "φωνάζει" από το γραπτό 💗

O,τι χρειαστείς πες μου... 

Σου ευχομαι αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου συντομα! 

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Προσθήκη...