Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χασιμοτο


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Ευαγγελία Γιαζιτζογλου...Θεσσαλονίκη...πολύ καλή

..κάνει και τηλεφωνικά ραντεβού! Μου την σύστησε η κορυφαία αιματολογος της Ελλάδας!!!!

Συγγνώμη ποια είναι η κορυφαία αιματολογος στην Ελλάδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

@Παρασκευαιδου εκανα υπερηχο. Υπαρχει μια ανομοιογενεια αλλα ουτε οζοι ουτε τιποτα το ανησυχητικό.

 

Καμια καλη ενδοκρινολογο βρε κοριτσια;   δεν μου αρεσει ουτε η 2η που πηγα. Να της λες προσπαθεις για παιδι κ να σ λεει κανε μαγνητικη;;;  ελεος δηλαδη. Να την κανω κ αυτη αλλα εχω προλακτινη 56. Πως θα πιασω παιδακι ετσι; 

Τι να πω.. ειλικρινα ειμαι πολυ στενοχωρημενη με το οτι δεν βρισκω μια πραγματικα σωστη ενδοκρινολογο.

 

Κορίτσι μου γι'αυτό σου είπε να κάνεις μαγνητική. Επειδή εχει υψηλή προλακτίνη. Σε περιπτώσεις που υποψιάζονται προλακτίνωμα, κάνεις μαγνητική εγκεφάλου και υπόφυσης. Μίλα με το γιατρό σου για να στα εξηγήσει. Για να πετύχεις εγκυμοσύνη εκτός από την TSH πρέπει να ρυθμιστεί και η προλακτίνη. Αν εισαι Αθηνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο νοσοκομειο Έλενα στο ενδοκρινολογικό. Εκεί οι γιατροί εξειδικεύονται σε θέματα γονιμότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Ευαγγελία Γιαζιτζογλου...Θεσσαλονίκη...πολύ καλή

..κάνει και τηλεφωνικά ραντεβού! Μου την σύστησε η κορυφαία αιματολογος της Ελλάδας!!!!

Θα προσπαθησω μηπως με βοηθησει κ εμενα.  

Βρε κοριτσια εχω ναι μεν 56 αλλα εγω ξερω οτι πανω απο 100 το ψαχνεις. 

Πηρα τη γυναικολογο κ τη ρωτησα. Μ ειπε οτι δεν μπαινουμε σε τετοια διαδικασια με μαγνητικη ετσι απλα. Πρωτα μ λεει ρυθμιζεις ο θυρεοειδη (ιδανικα κατω απο 2) κ μετα βλεπεις π ειναι η προλακτινη κ παιρνεις το χαπακι.

Δεν ξερω τι να πω. Δεν ειναι οτι κανω πχ 6μηνες εξετασεις κ δεν πεφτει. Επαναληπτικη εκανα στις 6 βδομαδες κ ανεβηκε λιγο αλλα κοριτσια ειχα τρομερο αγχος (μιλαμε για σφιξιμο ξερετε σαν κομπος)  μπορει να φταιει κ αυτο σε συνδυασμο οτι ειχα ξυπνησει μολις 40 λεπτα απο την εξεταση.

Θα ξανα παω παντως εγω σε 2 βδομαδες καλου κακου μονο κ μονο για την προλακτινη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Θα προσπαθησω μηπως με βοηθησει κ εμενα.  

Βρε κοριτσια εχω ναι μεν 56 αλλα εγω ξερω οτι πανω απο 100 το ψαχνεις. 

Πηρα τη γυναικολογο κ τη ρωτησα. Μ ειπε οτι δεν μπαινουμε σε τετοια διαδικασια με μαγνητικη ετσι απλα. Πρωτα μ λεει ρυθμιζεις ο θυρεοειδη (ιδανικα κατω απο 2) κ μετα βλεπεις π ειναι η προλακτινη κ παιρνεις το χαπακι.

Δεν ξερω τι να πω. Δεν ειναι οτι κανω πχ 6μηνες εξετασεις κ δεν πεφτει. Επαναληπτικη εκανα στις 6 βδομαδες κ ανεβηκε λιγο αλλα κοριτσια ειχα τρομερο αγχος (μιλαμε για σφιξιμο ξερετε σαν κομπος)  μπορει να φταιει κ αυτο σε συνδυασμο οτι ειχα ξυπνησει μολις 40 λεπτα απο την εξεταση.

Θα ξανα παω παντως εγω σε 2 βδομαδες καλου κακου μονο κ μονο για την προλακτινη. 

Ναι, σίγουρα επηρρεάζεται απο τον θυρεοειδή και από το άγχος. Να κάνεις επαναληπτική εξέταση, οπως σωστά λες. Να μην έχεις επαφή το προηγούμενο βράδυ, να έχεις κοιμηθεί καλά και το πρωί να πας με το πάσο σου και χαλαρά σε κανά 2ωρο απ'όταν ξυπνήσεις για να δώσεις αίμα. Επίσης νομίζω πως υπάρχει και εξέταση καμπύλη προλακτίνης. Καλύτερα να βρεις έναν ενδοκρινολόγο που να ειδικεύεται σε θέματα γονιμότητας για να σε καθοδηγήσει σωστά. Και προσπάθησε να είσαι όσο χαλαρή γίνεται. Και η TSH και η προλακτίνη πέφτουν σχετικά γρηγορα, οπότε μη σε αγχώνει αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Ναι, σίγουρα επηρρεάζεται απο τον θυρεοειδή και από το άγχος. Να κάνεις επαναληπτική εξέταση, οπως σωστά λες. Να μην έχεις επαφή το προηγούμενο βράδυ, να έχεις κοιμηθεί καλά και το πρωί να πας με το πάσο σου και χαλαρά σε κανά 2ωρο απ'όταν ξυπνήσεις για να δώσεις αίμα. Επίσης νομίζω πως υπάρχει και εξέταση καμπύλη προλακτίνης. Καλύτερα να βρεις έναν ενδοκρινολόγο που να ειδικεύεται σε θέματα γονιμότητας για να σε καθοδηγήσει σωστά. Και προσπάθησε να είσαι όσο χαλαρή γίνεται. Και η TSH και η προλακτίνη πέφτουν σχετικά γρηγορα, οπότε μη σε αγχώνει αυτό. 

Ναι!  Ψαχνω να βρω καλο ενδοκρινολογο.  Αυτο για την καμπυλη προλακτινης θα το ψαξω. Δεν το ειχα σκεφτει. Εκανα την προηγούμενη τριτη εξεταση. Ποτε να παω λες;  μετα απο ποσες μερες;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι!  Ψαχνω να βρω καλο ενδοκρινολογο.  Αυτο για την καμπυλη προλακτινης θα το ψαξω. Δεν το ειχα σκεφτει. Εκανα την προηγούμενη τριτη εξεταση. Ποτε να παω λες;  μετα απο ποσες μερες;  

Αυτό πρεπει να το ρωτήσεις στο γιατρό. Λογικά όταν σου είπαν να κάνεις επανάληψη TSH. Γιατί όντως, μπορεί μολις πέσει η TSH, να πέσει και η προλακτίνη. Σε εμένα έτσι έγινε και δεν χρειάστηκε να πάρω χάπι για την προλακτίνη. Λόγω φαρμάκων εξωσωματικής είχε αυξηθεί απο το 1.13 στο 7.5 η TSH και παρέσυρε και την προλακτίνη στο 34. Ενώ δεν είχα ποτέ θέμα προηγουμένως. Μονο χασιμοτο και έπαιρνα Τ4. Μόλις ρυθμίστηκε πάλι η TSH (μέσα σε 1-2 μήνες) έπεσε στα φυσιολογικά και η προλακτίνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Α αυτή με παρακολουθεί.  Ευχαριστώ!

Για ποιον λόγο?? Ο.τι λέει η λευκου είναι ευαγγέλιο....το λένε ακόμα κ γιατροί άλλοι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Για ποιον λόγο?? Ο.τι λέει η λευκου είναι ευαγγέλιο....το λένε ακόμα κ γιατροί άλλοι!!

Για ποιον λόγο με παρακολουθεί? Λόγω υπογονιμοτητας και αποβολων και τώρα που είμαι έγκυος συνεχίζει και με παρακολουθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Για ποιον λόγο με παρακολουθεί? Λόγω υπογονιμοτητας και αποβολων και τώρα που είμαι έγκυος συνεχίζει και με παρακολουθεί

Υπογονιμοτητας από τι? Είχες πολλές αποβολές....λυπάμαι που βίωσες αυτό το συναίσθημα....το χε βιώσει κ η αδερφή μου 3 φορές όπου την τεραρτη χάρη στη λευκού μπόρεσε κ έκανα τ παιδάκια της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate1992 είπε:

Υπογονιμοτητας από τι? Είχες πολλές αποβολές....λυπάμαι που βίωσες αυτό το συναίσθημα....το χε βιώσει κ η αδερφή μου 3 φορές όπου την τεραρτη χάρη στη λευκού μπόρεσε κ έκανα τ παιδάκια της!!

Ξεκινήσαμε εξωσωματικη λόγω κακού σπέρματος.  Αλλά επειδή δεν είμαι και πρώτο νιάτο πλέον (τον Αύγουστο κλείνω τα 40) εμφανίστηκαν τα τελευταία 4 χρόνια και άλλα θέματα, όχι κάτι συγκεκριμένο, αλλά μάλλον όχι και η καλύτερη ποιότητα ωαρίων. Η Λευκού δεν βρήκε κάτι συγκεκριμένο, απλα μου έδωσε οδηγίες που τις ακολουθώ. Είχα μια βιοχημικη κύηση και 2 παλινδρομες στην 8η και 9η εβδομάδα αντίστοιχα. Αύριο μπαίνω στην 8η εβδομάδα και όσο να ναι το αγχος έχει χτυπήσει κόκκινο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ξεκινήσαμε εξωσωματικη λόγω κακού σπέρματος.  Αλλά επειδή δεν είμαι και πρώτο νιάτο πλέον (τον Αύγουστο κλείνω τα 40) εμφανίστηκαν τα τελευταία 4 χρόνια και άλλα θέματα, όχι κάτι συγκεκριμένο, αλλά μάλλον όχι και η καλύτερη ποιότητα ωαρίων. Η Λευκού δεν βρήκε κάτι συγκεκριμένο, απλα μου έδωσε οδηγίες που τις ακολουθώ. Είχα μια βιοχημικη κύηση και 2 παλινδρομες στην 8η και 9η εβδομάδα αντίστοιχα. Αύριο μπαίνω στην 8η εβδομάδα και όσο να ναι το αγχος έχει χτυπήσει κόκκινο. 

Μην αγχωνεσαι γιατι δεν κανει καλο. Προσεχε τωρα να εισαι ηρεμη. Θα ειναι η τυχερη φορα αυτη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Μην αγχωνεσαι γιατι δεν κανει καλο. Προσεχε τωρα να εισαι ηρεμη. Θα ειναι η τυχερη φορα αυτη!!

Μακάρι να είναι η τρίτη και τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μακάρι να είναι η τρίτη και τυχερή!

Εύχομαι να σ πάνε όλα κατ ευχήν....μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη που θα φέρει ένα γερό και ζουμπουρλουδικο μωρό 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Εύχομαι να σ πάνε όλα κατ ευχήν....μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη που θα φέρει ένα γερό και ζουμπουρλουδικο μωρό 🥰🥰

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εσύ ο, τι επιθυμείς! Δεν ξέρω αν έχεις ήδη παιδάκι...❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 9/3/2022 at 11:57 ΜΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι....Glucophage γτ σ έδωσε??

υποθέτω για να βοηθήσει με τη σύλληψη; άλλο λόγο δεν θυμαμαι.. δεν υπήρχε κάτι άλλο αρρύθμιστο ή περίεργο τότε. πάντως κάποιον ρόλο πρέπει να έπαιξε και αυτό, καθώς σε πολύ λίγο καιρό ήμουν έγκυος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...