Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάρτης ήρθε, άνοιξη μπήκε, ένα λουλουδάκι σε κάθε κοιλίτσα να ανθίσει 🥀🌹🌷🌸🌻🌼


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι καλά καλά κάνεις... Μπόρις να έχεις και δικιο..απλά οι γιατροί για κάποιο λόγο δίνουν ένα την μέρα. Εγώ ρωτάω τώρα και στην ομάδα μου που είμαστε μωράκια Σεπτεμβρίου. Και ένα την  μέρα μου λένε. Τουλάχιστον μέχρι την αυχενικη. 

Ναι σίγουρα κάποιο λόγο θα έχουν..  γιατροί δεν είμαστε εμείς εδώ.. Απλά απόψεις λέμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

https://www.eleftheia.gr/enimerosi/meeftiki/diatrofi_sthn_egkymosynh/18-ihnostoixeia-kai-egkymosyni

https://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/φυλλικό-οξύ-στην-εγκυμοσύνη/

Εγώ κορίτσια έχω διαβασει ότι ο ΠΟΥ δίνει συνιστώμενη ημερήσια δόση 0,4mg ή  το μέγιστο να είναι 0,8mg οταν υπάρχουν αυξημενες αναγκες οπως στην εγκυμοσύνη. Κι ότι 5mg την ημέρα δίνεται μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου κρινεται απαραίτητο και συντρέχουν άλλοι λογοι. Δεν είναι ο κανόνας αυτός. 

Τώρα φυσικά η κάθε γυναίκα εμπιστεύεται τον γιατρό της και ειναι διαφορετικη περίπτωση. Αλλά καλό είναι επειδή αυτό θα διαβαστεί κι από άλλες κοπέλες οι οποίες μπορεί να επηρεαστούν και να πάρουν κάτι από μόνες τους χωρις τη συμβουλη γιατρού, να υπάρχει το τι λέει η βιβλιογραφία ξεκάθαρα και ποια είναι η συνιστώμενη ημερήσια δόση από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.

Και γω το ιδιο εχω διαβασει κοριτσι μου. Εγω και στις δυο προηγουμενες φορες αλλα και τωρα, παιρνω ενα την μερα (0.4mg/χαπι). Στην αγγλια αυτο συνιστουν, λεγεται folic acid. Προφανως ομως η καθε κοπελα εμπιστευεται το γιατρο της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι και βέβαια θέλω να είναι γερό πρώτα από όλα. Αλλά ήθελα ένα τσακ παραπάνω αγοράκι. Επειδή γύρω μου όλο αγοράκια είχα και τα συνηθησα. Για κάποιο λόγο όμως αισθάνομαι ότι έχω κοριτσάκι. Ότι και να είναι η αγάπη μου είναι η ίδια. ♥️♥️

Ναι θα μπορούσα να το κάνω έτσι αλλά εγώ δεν έχω υπομονή. Χαχαχχα οπότε λέω να το μάθω. Στον άντρα μου να του το κάνω με ομπρέλα που πέφτουν κομφετι ώστε να τον βιντεοσκοπησω. Και σε όλους τους άλλους με πάρτυ 

Θέλω όλα να πάνε καλά. Έχω πολύ άγχος. Θα σας στείλω αύριο μόλις ξεμπερδεψω. 9 το πρωί έχω. ♥️

Με το καλο αυριο κοριτσι μου! Να σου πανε ολα τελεια και να εχεις τελεια αποτελεσματα! Θα αναμενουμε νεα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nat20 είπε:

Με το καλο αυριο κοριτσι μου! Να σου πανε ολα τελεια και να εχεις τελεια αποτελεσματα! Θα αναμενουμε νεα σου ❤️

❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας πω κι εγώ από τη δουλειά και τη σχολή ότι όντως η σωστή δόση είναι το 0,5 και όχι το 5 του filicine (εκτός του συμπληρώματος καταναλώνουμε και από τη διατροφή μας εννοείται). Οι γιατροί δε σπουδάζουν με κάποιο τρόπο τα συμπληρώματα και γενικά τα δίνουν λες και είναι καραμέλες. Ειδικά πριν την κύηση που τα δίνουν ενώ προσπαθείς και μπορεί να προσπαθείς 2 χρόνια είναι μεγάλη υπερβολή. Παλιά θεωρούσαν ότι επειδή το φυλλικο ειναι υδατοδιαλυτο δε συσσωρεύεται στον οργανισμό μακροπρόθεσμα όπως λιποδιαλυτες βιταμίνες και δεν πειράζει να παίρνεις όσο να 'ναι. Τώρα θεωρείται ότι γενικά δεν είναι πιθανό να κάνει ζημιά, εκτός από συγκεκριμένες τυχαίες παθήσεις (όπως πχ το ότι θρέφει κάποια ήδη όγκων) αλλά ότι καλό είναι να υπάρχει νηφαλιοτητα στο πώς δίνεται. Επίσης, σε έρευνες με κατανάλωση 5mg κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθημερινά τα βρέφη δεν κινδύνευαν από τις νόσους έλλειψης και είχαν καλή ανάπτυξη, το ίδιο και με αρκετά μικρότερες δόσεις. Πρέπει όμως να προκύπτει πάντα πρόσληψη πάνω από 0,5mg την ημέρα. Γενικά τα συμπληρώματα που μας δίνουν, εκτός αν έχουμε ελλείψεις δεν είναι απαραίτητο να τα παίρνουμε κάθε μέρα καθώς έχουν προληπτική δράση και τα δίνουν τυφλοσουρτη. Αλλιώς θα κάναμε όλες εξετάσεις κάθε μήνα να βλέπουμε την πορεία τους. Το συζήτησα και με το γιατρό μου γιατί με απασχολούσε αρκετά επαγγελματικά, όχι προσωπικά και ο ίδιος μου είπε "καλά μωρέ, συμπληρώματα είναι αυτά. Δεν είναι αντιβίωση. Προληπτικά τα δίνουμε. Δε χρειάζεται να τα παίρνεις και κάθε μέρα". Προσωπικά επειδή έχει φυλλικο τώρα και ο σίδηρος μου (0,35mg), παίρνω 2 filicine την εβδομάδα (ανά 3-4μέρες ) για να συμπληρώνω μεγαλύτερες ποσότητες από τις απαραίτητες αλλά το κάθε μέρα 5,35mg μου φάνηκε τεράστιο νούμερο. Ούτε μεγαλοβλαστική αναιμία να είχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συμφωνώ με την @MyNa για το φυλλικό κ τα συμπληρώματα γενικότερα! Και με αυτά π λέει ο ΠΟΥ 
 

εγω εργάζομαι σε φαρμακευτική εταιρία και είμαι στο τμήμα των συμπληρωματων και βασικά τα λαμβάνουμε όποτε έχουμε ανάγκη κ όταν χρειάζεται! Όσο για τους γιατρους π λένε σιγά συμπληρωματα είναι τι θα πάθουμε; Μπορώ να πω ότι χρειάζονται κ αυτά προσοχή διότι δεν ενδείκνυται τα πάντα για όλους μας! 
 

Ωστόσο, από τη διατροφή δυστυχως δε παίρνουμε ολες τις ποσότητες π θα έπρεπε κ ούτε τους συνδυασμούς κάνουμε σωστά για να τα πάρουμε φουλ όποτε θεωρώ ότι που και που καλά είναι να λαμβάνουμε βιταμίνες έστω για ένα τρίμηνο! Πχ τον χειμώνα για ενίσχυση τ ανοσοποιητικού δεν θα το παρεις μακροπρόθεσμα κ έτσι θα παρεις αυτό π χρειαΖεται χωρις να επιβαρύνεις τον οργανισμό… 
 

επισης να ξέρετε ότι μπορεί να αναγράφεται πχ 5mg αλλά δε τα παίρνεις και τα 5 διότι μεγάλο μέρος καταστρέφεται από τα γαστρικά οξέα του στομαχιού…άρα μην αγχώνεστε κ τόσο και φαντάζομαι ότι το φυλλικό θα το παίρνετε τώρα στην εγκυμοσύνη κ κατά τη διάρκεια της προσπάθειας , εννοώ ότι δεν θα το ξανά πάρουμε όποτε καλό είναι να λαμβάνουμε τη δοσολογία που μας συστήνει ο γιατρος! 
 

Και γενικά τα συμπληρώματα διατροφής τα λαμβάνουμε για 3 μηνες μαξ εκτός πχ αν παιρνω στατινη και θα πρέπει να παιρνω κ το coq10 μακροπρόθεσμα ισως κ για πάντα λόγο των παρενεργειών που κάνουν οι στατινες ή ξέρω γώ b complex αν είσαι διαβητικός για να προλάβεις τις νευροπάθειες… 

Όλα υπάρχουν λόγο που υπάρχουν και εννοείται ακούμε το γιατρο μας για αυτά για τη δοσολογία κ για το χρόνο π τα λαμβάνουμε!!! Εμένα πχ ο γιατρος μ είπε τα ξερεις καλύτερα από εμένα κ το άφησε πάνω μου γιατί εργάζομαι σε φαρμακευτική και εξάλλου εμεις τους ενημερώνουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κορίτσια να σας πω κι εγώ από τη δουλειά και τη σχολή ότι όντως η σωστή δόση είναι το 0,5 και όχι το 5 του filicine (εκτός του συμπληρώματος καταναλώνουμε και από τη διατροφή μας εννοείται). Οι γιατροί δε σπουδάζουν με κάποιο τρόπο τα συμπληρώματα και γενικά τα δίνουν λες και είναι καραμέλες. Ειδικά πριν την κύηση που τα δίνουν ενώ προσπαθείς και μπορεί να προσπαθείς 2 χρόνια είναι μεγάλη υπερβολή. Παλιά θεωρούσαν ότι επειδή το φυλλικο ειναι υδατοδιαλυτο δε συσσωρεύεται στον οργανισμό μακροπρόθεσμα όπως λιποδιαλυτες βιταμίνες και δεν πειράζει να παίρνεις όσο να 'ναι. Τώρα θεωρείται ότι γενικά δεν είναι πιθανό να κάνει ζημιά, εκτός από συγκεκριμένες τυχαίες παθήσεις (όπως πχ το ότι θρέφει κάποια ήδη όγκων) αλλά ότι καλό είναι να υπάρχει νηφαλιοτητα στο πώς δίνεται. Επίσης, σε έρευνες με κατανάλωση 5mg κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθημερινά τα βρέφη δεν κινδύνευαν από τις νόσους έλλειψης και είχαν καλή ανάπτυξη, το ίδιο και με αρκετά μικρότερες δόσεις. Πρέπει όμως να προκύπτει πάντα πρόσληψη πάνω από 0,5mg την ημέρα. Γενικά τα συμπληρώματα που μας δίνουν, εκτός αν έχουμε ελλείψεις δεν είναι απαραίτητο να τα παίρνουμε κάθε μέρα καθώς έχουν προληπτική δράση και τα δίνουν τυφλοσουρτη. Αλλιώς θα κάναμε όλες εξετάσεις κάθε μήνα να βλέπουμε την πορεία τους. Το συζήτησα και με το γιατρό μου γιατί με απασχολούσε αρκετά επαγγελματικά, όχι προσωπικά και ο ίδιος μου είπε "καλά μωρέ, συμπληρώματα είναι αυτά. Δεν είναι αντιβίωση. Προληπτικά τα δίνουμε. Δε χρειάζεται να τα παίρνεις και κάθε μέρα". Προσωπικά επειδή έχει φυλλικο τώρα και ο σίδηρος μου (0,35mg), παίρνω 2 filicine την εβδομάδα (ανά 3-4μέρες ) για να συμπληρώνω μεγαλύτερες ποσότητες από τις απαραίτητες αλλά το κάθε μέρα 5,35mg μου φάνηκε τεράστιο νούμερο. Ούτε μεγαλοβλαστική αναιμία να είχα. 

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Και χαίρομαι που μας λες την άποψή σου μιας και το έχεις μελετήσει, και συνεπώς έχεις μεγαλύτερη βαρύτητα! Κι εμένα μου είχε φανεί πολύ μεγάλη ποσότητα το 5. Αν το σκεφτείς είναι 12.5 φορές μεγαλύτερη ποσότητα από την συνιστώμενη ημερήσια δόση!! Και η ίδια η εταιρεία το γράφει ότι είναι εφάπαξ η δόση.

Τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται? Έχω διαβάσει κι εγώ μελέτες για πιθανές παρενέργειες. Απλώς δεν έχει μελετηθεί επαρκώς ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MyElpida είπε:

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Και χαίρομαι που μας λες την άποψή σου μιας και το έχεις μελετήσει, και συνεπώς έχεις μεγαλύτερη βαρύτητα! Κι εμένα μου είχε φανεί πολύ μεγάλη ποσότητα το 5. Αν το σκεφτείς είναι 12.5 φορές μεγαλύτερη ποσότητα από την συνιστώμενη ημερήσια δόση!! Και η ίδια η εταιρεία το γράφει ότι είναι εφάπαξ η δόση.

Τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται? Έχω διαβάσει κι εγώ μελέτες για πιθανές παρενέργειες. Απλώς δεν έχει μελετηθεί επαρκώς ακόμα.

Είμαι διαιτολόγος (έχω τελειώσει χαροκόπειο) και κάνω μεταπτυχιακό στην παθολογία της κύησης στην ιατρική τώρα. Οπότε ασχολούμαι αρκετά και με τη διατροφή και τα συμπληρώματα στην κύηση, το διαβήτη κύησης κλπ τον τελευταίο χρόνο, λίγο πιο εξειδικευμένα. Εννοειται δε θα συμβούλευα ποτέ κάποια κοπέλα να κάνει του κεφαλιού της. Ο γιατρός είναι εκεί να καθοδηγεί. Ωστόσο για διάφορα τέτοια οι γυναικολόγοι δεν είναι ειδικοί πολλές φορές και τα βαριούνται κιόλας και τα λένε χαλαρά. Κι εμείς τα παίρνουμε λες και θα γίνει κάτι τρομερό αν ξεχάσουμε να πάρουμε κάποιο ή λες και είναι η μόνη προσέγγιση του δικού μας γιατρού. Έχω ακούσει γιατρούς να κόβουν στην εγκυμοσύνη τα πάντα. Ζάχαρη πχ καθόλου, σεξ καθόλου. Με ποια λογική θα καταπιεσεις έτσι την έγκυο χωρίς να υπάρχει κάποια νοσηροτητα; αν υπάρχει θέμα το καταλαβαίνω αλλά το έχω ακούσει και σε περίπτωσεις υγιέστατες, χαμηλού βάρους κλπ. Ακόμα ένα πολύ σοβαρό θέμα είναι ότι η ιατρική είναι ρευστή. Προχωράει συνέχεια και οι γιατροί πρέπει να ενημερώνονται διαρκώς και για πολλές ειδικότητες που εμπλέκονται με τη δική τους. Φυσικά αυτό δε γίνεται από όλους και άλλοι έχουν πιο παλιές προσεγγίσεις, άλλοι πιο σύγχρονες που μπορεί και όλες να στέκουν τελικά. Στα θέματα της διατροφής πάντως που ξέρω καλά, είναι αρκετά αδιάφοροι απ'οτι έχω νιώσει τον τελευταίο χρόνο. Ξέρουν ένα πακέτο συμβουλές και το λένε τυφλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Είμαι διαιτολόγος (έχω τελειώσει χαροκόπειο) και κάνω μεταπτυχιακό στην παθολογία της κύησης στην ιατρική τώρα. Οπότε ασχολούμαι αρκετά και με τη διατροφή και τα συμπληρώματα στην κύηση, το διαβήτη κύησης κλπ τον τελευταίο χρόνο, λίγο πιο εξειδικευμένα. Εννοειται δε θα συμβούλευα ποτέ κάποια κοπέλα να κάνει του κεφαλιού της. Ο γιατρός είναι εκεί να καθοδηγεί. Ωστόσο για διάφορα τέτοια οι γυναικολόγοι δεν είναι ειδικοί πολλές φορές και τα βαριούνται κιόλας και τα λένε χαλαρά. Κι εμείς τα παίρνουμε λες και θα γίνει κάτι τρομερό αν ξεχάσουμε να πάρουμε κάποιο ή λες και είναι η μόνη προσέγγιση του δικού μας γιατρού. Έχω ακούσει γιατρούς να κόβουν στην εγκυμοσύνη τα πάντα. Ζάχαρη πχ καθόλου, σεξ καθόλου. Με ποια λογική θα καταπιεσεις έτσι την έγκυο χωρίς να υπάρχει κάποια νοσηροτητα; αν υπάρχει θέμα το καταλαβαίνω αλλά το έχω ακούσει και σε περίπτωσεις υγιέστατες, χαμηλού βάρους κλπ. Ακόμα ένα πολύ σοβαρό θέμα είναι ότι η ιατρική είναι ρευστή. Προχωράει συνέχεια και οι γιατροί πρέπει να ενημερώνονται διαρκώς και για πολλές ειδικότητες που εμπλέκονται με τη δική τους. Φυσικά αυτό δε γίνεται από όλους και άλλοι έχουν πιο παλιές προσεγγίσεις, άλλοι πιο σύγχρονες που μπορεί και όλες να στέκουν τελικά. Στα θέματα της διατροφής πάντως που ξέρω καλά, είναι αρκετά αδιάφοροι απ'οτι έχω νιώσει τον τελευταίο χρόνο. Ξέρουν ένα πακέτο συμβουλές και το λένε τυφλά. 

Ναι ναι δυστυχώς πολλοί δεν ενημερώνονται, όπως επίσης υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι βγάζουν χρήματα από τα συμπληρώματα που προωθούν.. τα οποία μπορείς να τα βρεις από άλλες εταιρείες πολύ πιο φθηνά! Τελοσπαντων.

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το επάγγελμα σου! Θα σου στείλω πμ αν δε σε πειράζει που θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Ναι ναι δυστυχώς πολλοί δεν ενημερώνονται, όπως επίσης υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι βγάζουν χρήματα από τα συμπληρώματα που προωθούν.. τα οποία μπορείς να τα βρεις από άλλες εταιρείες πολύ πιο φθηνά! Τελοσπαντων.

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το επάγγελμα σου! Θα σου στείλω πμ αν δε σε πειράζει που θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικό!!

Εννοειται ο, τι θες αν μπορώ να βοηθήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Είμαι διαιτολόγος (έχω τελειώσει χαροκόπειο) και κάνω μεταπτυχιακό στην παθολογία της κύησης στην ιατρική τώρα. Οπότε ασχολούμαι αρκετά και με τη διατροφή και τα συμπληρώματα στην κύηση, το διαβήτη κύησης κλπ τον τελευταίο χρόνο, λίγο πιο εξειδικευμένα. Εννοειται δε θα συμβούλευα ποτέ κάποια κοπέλα να κάνει του κεφαλιού της. Ο γιατρός είναι εκεί να καθοδηγεί. Ωστόσο για διάφορα τέτοια οι γυναικολόγοι δεν είναι ειδικοί πολλές φορές και τα βαριούνται κιόλας και τα λένε χαλαρά. Κι εμείς τα παίρνουμε λες και θα γίνει κάτι τρομερό αν ξεχάσουμε να πάρουμε κάποιο ή λες και είναι η μόνη προσέγγιση του δικού μας γιατρού. Έχω ακούσει γιατρούς να κόβουν στην εγκυμοσύνη τα πάντα. Ζάχαρη πχ καθόλου, σεξ καθόλου. Με ποια λογική θα καταπιεσεις έτσι την έγκυο χωρίς να υπάρχει κάποια νοσηροτητα; αν υπάρχει θέμα το καταλαβαίνω αλλά το έχω ακούσει και σε περίπτωσεις υγιέστατες, χαμηλού βάρους κλπ. Ακόμα ένα πολύ σοβαρό θέμα είναι ότι η ιατρική είναι ρευστή. Προχωράει συνέχεια και οι γιατροί πρέπει να ενημερώνονται διαρκώς και για πολλές ειδικότητες που εμπλέκονται με τη δική τους. Φυσικά αυτό δε γίνεται από όλους και άλλοι έχουν πιο παλιές προσεγγίσεις, άλλοι πιο σύγχρονες που μπορεί και όλες να στέκουν τελικά. Στα θέματα της διατροφής πάντως που ξέρω καλά, είναι αρκετά αδιάφοροι απ'οτι έχω νιώσει τον τελευταίο χρόνο. Ξέρουν ένα πακέτο συμβουλές και το λένε τυφλά. 

Συμφωνώ μαζί σου με τους γιατρούς κ τη διατροφή και δείχνουν ένα απαξιωτικό τρόπο προς τον διατροφολόγο…δεν είμαι διατροφολόγος αλλά με εκνευρίζει απίστευτα να δίνουν ένα πρωτόκολλο σε όλους χωρίς να λαμβάνουν τον κάθε ασθενή σαν ένα μοναδικό ασθενή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλήμερα! Καθόλου τρελή δεν είσαι!! Φυσικά και να ελπίζεις! Ωορρηξία ποτέ είχες? Είχες βρει με τεστακια?

Όχι δεν την είχα βρει με τεστάκια αλλά την ημέρα που είχαμε επαφή (15η μέρα του κύκλου μεσημέρι) με έπιασε το ίδιο βράδυ φοβερός πόνος στο έντερο και το συνδιάσα ότι είναι από τις ορμόνες της ωορηξίας. Αυτό έγινε 06/03. Πάντως μόνο ελαφρά πονάκια έχω και η περίοδος και σήμερα άφαντη... ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Όχι δεν την είχα βρει με τεστάκια αλλά την ημέρα που είχαμε επαφή (15η μέρα του κύκλου μεσημέρι) με έπιασε το ίδιο βράδυ φοβερός πόνος στο έντερο και το συνδιάσα ότι είναι από τις ορμόνες της ωορηξίας. Αυτό έγινε 06/03. Πάντως μόνο ελαφρά πονάκια έχω και η περίοδος και σήμερα άφαντη... ❤️ 

Μακάρι βρε κορίτσι να είσαι έγκυος!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσι μου γλυκο τι κανεις;;; πως ειναι η μπουμπουκα;; γυρισατε σπιτακι σας;

Τόνια μου καλά είναι η μικρούλα, αυτή τη στιγμή κοιμάται στην αγκαλιά μου💗💗

Έχουμε γυρίσει σπίτι από το Σάββατο, σήμερα έγινε 1 εβδομάδας η μικρούλα🥰την προηγούμενη Τετάρτη γέννησα💞 ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω, είμαστε ξετρελαμένοι με τη μικρή μας πριγκίπισσα👸🏼👑💗💗 και βρίσκουμε τα πατήματα μας σιγά σιγά με 2 μωράκια.💜

Διάβασα για το μπαμπά σου και στεναχωρέθηκα πολύ. Τι θα κάνετε από δω και πέρα; Ποια είναι τα επόμενα βήματα; Υπάρχει κάποια θεραπεία; Τι σας είπε η γιατρός; Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου, μέσα από τη ψυχή μου..🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τόνια μου καλά είναι η μικρούλα, αυτή τη στιγμή κοιμάται στην αγκαλιά μου💗💗

Έχουμε γυρίσει σπίτι από το Σάββατο, σήμερα έγινε 1 εβδομάδας η μικρούλα🥰την προηγούμενη Τετάρτη γέννησα💞 ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω, είμαστε ξετρελαμένοι με τη μικρή μας πριγκίπισσα👸🏼👑💗💗 και βρίσκουμε τα πατήματα μας σιγά σιγά με 2 μωράκια.💜

Διάβασα για το μπαμπά σου και στεναχωρέθηκα πολύ. Τι θα κάνετε από δω και πέρα; Ποια είναι τα επόμενα βήματα; Υπάρχει κάποια θεραπεία; Τι σας είπε η γιατρός; Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου, μέσα από τη ψυχή μου..🙏❤️

αχ τι φανταστικη στιγμη!!!!! και μονο που σκεφτηκα οτι καποια μερα θα το ζησω κι εγω μουδιασα απο χαρα και προσμονη!!! μιας εβδομαδας ε;; να ειναι γερη και ευλογημενη!!!!❤️❤️❤️🙏

με το μπαμπα μου θα τα συζητησουμε τωρα το 3ημερο που θα μαζευτουμε ολοι στο χωριο (γονεις κι εγω με τον αδερφο μου). χορδεκτομη συνιστουν οι γιατροι και στενη παρακολουθηση μετα ανα 3μηνο. αν δεν πανε καλα τα πραγματα και υπαρχει μετασταση, μετα εχουμε plan b τις ακτινοβολιες.. (υπαρχει κι ενας απο τους 3 γιατρους που μας συνεστησε μονο ακτινοβολιες λογω του οτι ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο αλλα ειναι τοσο επιθετικη αυτη η μορφη καρκινου που το φοβομαστε. αν χτυπα ξυλο δεν παει κατι καλα με τις ακτινοβολιες, μετα η μονη λυση ειναι πληρης λαρυγγεκτομή...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλημερα!!! ηλιολουστη μερα εδω στην Αθηνα! 🌞επιτελους να νιωσουμε λιγη ανοιξη και στον καιρο και στη διαθεση!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ❤️❤️❤️ Εύχομαι καλό τριήμερο ❤️❤️
 

@Antonia2μου εύχομαι να μη χρειαστεί το plan b…αλλά δες το κ από την θετική πλευρά ότι εσείς έχετε κ plan b και c, έχει και κάποιους άλλους ασθενεις που δυστυχως δεν έχουν αλλες λύσεις…!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babyblue94 τι κανεις;;;;; μπηκα να διαβασω τα νεα σου για την αυχενικη!!!!😍😍👶 ειχαμε 2ωρη συναντηση κι ελεγα (απο μεσα μου😆😆) "αμαν τελειωστε να μπω να δω τα νεα της κοπελας!!!!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤️❤️❤️ Εύχομαι καλό τριήμερο ❤️❤️
 

@Antonia2μου εύχομαι να μη χρειαστεί το plan b…αλλά δες το κ από την θετική πλευρά ότι εσείς έχετε κ plan b και c, έχει και κάποιους άλλους ασθενεις που δυστυχως δεν έχουν αλλες λύσεις…!! 

οπου δεν φτανει η επιστημη, φτανει μονο το χερι του θεου! μακαρι να μας βοηθησει και να το ξεπερασει ο μπαμπας!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

οπου δεν φτανει η επιστημη, φτανει μονο το χερι του θεου! μακαρι να μας βοηθησει και να το ξεπερασει ο μπαμπας!🙏

Ακριβώς κορίτσι μου!!! Να έχετε πίστη και όσο μπορείτε καλή διάθεση ❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏

ΥΓ κ εγώ μπηκα για τα νέα της @babyblue94🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@babyblue94 τι κανεις;;;;; μπηκα να διαβασω τα νεα σου για την αυχενικη!!!!😍😍👶 ειχαμε 2ωρη συναντηση κι ελεγα (απο μεσα μου😆😆) "αμαν τελειωστε να μπω να δω τα νεα της κοπελας!!!!!"

Αχχαχα γλυκούλα....

Λοιπόν πήγα. Η αυχενική είναι πολύ καλή. Μου είπε πόσες φορές μπράβο για το μωρό. Είναι πολύ καλό το μωρό. Και μυτούλα έχει και αυχένα κανονικό. 

Μου είπε ότι είναι όλα καλά. Θα περιμένω μέχρι το βράδυ να βγουν και οι αιματολογικές και τα ποσοστά. Αλλά όλα είναι πολύ καλά έως τώρα. Μου είπε ότι είναι κοριτσάκι μάλλον κατά πάσα πιθανότητα. Το είπε πολύ γρήγορα.  χαχαχαχααχ 😝❣️❣️❣️ 

Εντομεταξυ πολλά νεύρα το μωρό μου. Κλωτσαγε και χτύπαγε τα χέρια .και έλεγε αυτός βρε κάτσε λίγο φρόνιμα μην κουνιέσαι να δω λίγο την καρδούλα σου. Μην μου κουνιέσαι. Χαχαχαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Αχχαχα γλυκούλα....

Λοιπόν πήγα. Η αυχενική είναι πολύ καλή. Μου είπε πόσες φορές μπράβο για το μωρό. Είναι πολύ καλό το μωρό. Και μυτούλα έχει και αυχένα κανονικό. 

Μου είπε ότι είναι όλα καλά. Θα περιμένω μέχρι το βράδυ να βγουν και οι αιματολογικές και τα ποσοστά. Αλλά όλα είναι πολύ καλά έως τώρα. Μου είπε ότι είναι κοριτσάκι μάλλον κατά πάσα πιθανότητα. Το είπε πολύ γρήγορα.  χαχαχαχααχ 😝❣️❣️❣️ 

Εντομεταξυ πολλά νεύρα το μωρό μου. Κλωτσαγε και χτύπαγε τα χέρια .και έλεγε αυτός βρε κάτσε λίγο φρόνιμα μην κουνιέσαι να δω λίγο την καρδούλα σου. Μην μου κουνιέσαι. Χαχαχαχαχα

 

Μπράβοοοο! ❤️ Με το καλό και οι αιματολογικές! Μην το δένεις και σίγουρα αυτό με το φύλο, δεν είναι 100% ακόμα στην αυχενική γιατί δεν έχουν σχηματιστεί τα εξωτερικά γεννητικά όργανα. Εννοώ μην αρχίσετε να του βάφετε δωμάτιο ροζ και να του παίρνετε φορέματα για λιγες εβδομα΄δες ακόμα! Συνήθως πέφτουν μέσα από την ανατομία. Κι εμάς μας είχε πει δε θα ήθελα να πω αλλά αν μου βάζατε το μαχαίρι στο λαιμό θα έλεγα κοριτσάκι και ήταν όντως κοριτσάκι, αλλά έχω ακούσει και άλλες ιστορίες που τους είπαν κοριτσάκι και τελικά ήταν αγοράκι από κοντινούς μου ανθρώπους και εδώ στο φόρουμ. Είναι και ζωηρό το γλυκούλη! Κι αυτό είναι καλή ένδειξη! Σε λίγο καιρό που θα αρχίσεις να το νιώθεις θα σε σπάει στο ξύλο κι εσένα και θα λες κι εσύ ηρέμησε λίγο καλό μου! 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...