Μετάβαση σε περιεχόμενο

TSH Υποθυρεοειδισμός


Recommended Posts

Κοριτσια προσπαθουμε για μωρακι. Εκανα εξετασεις κ εχουμε tsh 6 με οριο 5 απο οτι ειδα. Κ επηρεασμενη προλαακτινη. 

Μου εδωσε η ενδοκρινολογος medithyrox 25 mg.  Ειχε καποια αλλη αντιστοιχη περιπτωση; κ αν ναι σε ποσο καιρο έπεσε η τιμη; αρκει αυτη η δοση;  

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια προσπαθουμε για μωρακι. Εκανα εξετασεις κ εχουμε tsh 6 με οριο 5 απο οτι ειδα. Κ επηρεασμενη προλαακτινη. 

Μου εδωσε η ενδοκρινολογος medithyrox 25 mg.  Ειχε καποια αλλη αντιστοιχη περιπτωση; κ αν ναι σε ποσο καιρο έπεσε η τιμη; αρκει αυτη η δοση;  

Ευχαριστω

Καλησπέρα και με το καλό όλα ! 

Απ' ότι ξέρω στην εγκυμοσύνη η tsh θα πρέπει να είναι μέχρι 2,5 το ανώτερο.

Βέβαια απ' όλα αυτά που είπες είναι το μόνο που ξέρω , δε ξέρω τι παίζει με τη προλακτίνη και αν επηρεάζει το ένα το άλλο ή αν πρέπει πρώτα το ένα μετά το άλλο να ρυθμιστεί.

Λογικά έχει πλάνο ο ενδοκρινολόγος σου. Να τον εμπιστεύεσαι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια προσπαθουμε για μωρακι. Εκανα εξετασεις κ εχουμε tsh 6 με οριο 5 απο οτι ειδα. Κ επηρεασμενη προλαακτινη. 

Μου εδωσε η ενδοκρινολογος medithyrox 25 mg.  Ειχε καποια αλλη αντιστοιχη περιπτωση; κ αν ναι σε ποσο καιρο έπεσε η τιμη; αρκει αυτη η δοση;  

Ευχαριστω

Είχα ρυθμίσει την tsh όταν έφτασε 5,8 με τη δοσολογία που σου έδωσε και εσενα είχε πέσει στο 0,7. Μετά πήρα 5 κιλά και η tsh μου εκτοξεύτηκε στο 5,2 και εκείνο το μήνα έμεινα έγκυος. Τώρα παίρνω των 100mg και έχει πέσει στο 4. Πιστεύω αν είμαι τυπική με τη δοσολογία να πάει στο 3. Αλλά θέλει να ακούς τον ενδοκρινολογο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Είχα ρυθμίσει την tsh όταν έφτασε 5,8 με τη δοσολογία που σου έδωσε και εσενα είχε πέσει στο 0,7. Μετά πήρα 5 κιλά και η tsh μου εκτοξεύτηκε στο 5,2 και εκείνο το μήνα έμεινα έγκυος. Τώρα παίρνω των 100mg και έχει πέσει στο 4. Πιστεύω αν είμαι τυπική με τη δοσολογία να πάει στο 3. Αλλά θέλει να ακούς τον ενδοκρινολογο. 

Σε ποσο καιρο επεσε eva ομως? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια προσπαθουμε για μωρακι. Εκανα εξετασεις κ εχουμε tsh 6 με οριο 5 απο οτι ειδα. Κ επηρεασμενη προλαακτινη. 

Μου εδωσε η ενδοκρινολογος medithyrox 25 mg.  Ειχε καποια αλλη αντιστοιχη περιπτωση; κ αν ναι σε ποσο καιρο έπεσε η τιμη; αρκει αυτη η δοση;  

Ευχαριστω

καλησπερα!η tsh θα πρεπεπει να ειναι μεχρι 2,5 αλλά οχι κ πολή χαμηλη!το γνωριζω απο εμενα που εχω υποθυρεοειδισμο.οσο για την προλακτινη σου καλο ειναι πριν την εμβρυομεταφορα ο γυναικολογος σου να σου κανει παλι αιματολογικη,εγω ειχα  0,44,κ να ελεγξεις κ την βιταμινη D.καλη επιτυχια ,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Σε ένα εξάμηνο έπεσε. 

6 μηνες για να πεσει;;;;αληθεια;;;εμενα μου ειπε σε 2 θα εχει πεσει.. αρα οχι παλι ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

6 μηνες για να πεσει;;;;αληθεια;;;εμενα μου ειπε σε 2 θα εχει πεσει.. αρα οχι παλι ε; 

Δε ξέρω αν είχε πέσει τότε στο δίμηνο γιατί με έβαζε ανά εξάμηνο να επαναλαμβανω, τώρα στην εγκυμοσύνη που με βάζει ανά μήνα βλέπω 1 μονάδα πιο κάτω κάθε μήνα. Οπότε σίγουρα στους 2 μήνες θα δεις αλλαγη απλά μην αγχώνεσαι από τη δική μου περίπτωση φάνηκε ότι πρωταρχικό ρόλο δεν παίζει ο θυρεοειδής στη σύλληψη. Εμένα το μόνο που άλλαξα 3 μήνες πριν συλλάβω είναι ότι άρχισα να παίρνω τις βιταμίνες pregnacare conception που δεν είναι απλό φυλλικο οξύ και είδα ότι οι εξετάσεις της ενδοκρινολογου που έβαζε μέσα βιταμίνες επίπεδο να βλέπει βελτιώθηκαν, οπότε με το που έμεινα έγκυος πήρα από τις ίδιες βιταμίνες για εγκυμοσύνη και ως τώρα πέρα από το θυροειδη και το γεγονός ότι ειμαι υπερβαρη όλες οι εξετάσεις βγαίνουν σε καλό επίπεδο. Βέβαια θέλει προσοχή και η διατροφή αλλά ειλικρινά αυτά που σου είπα με βοήθησαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Δε ξέρω αν είχε πέσει τότε στο δίμηνο γιατί με έβαζε ανά εξάμηνο να επαναλαμβανω, τώρα στην εγκυμοσύνη που με βάζει ανά μήνα βλέπω 1 μονάδα πιο κάτω κάθε μήνα. Οπότε σίγουρα στους 2 μήνες θα δεις αλλαγη απλά μην αγχώνεσαι από τη δική μου περίπτωση φάνηκε ότι πρωταρχικό ρόλο δεν παίζει ο θυρεοειδής στη σύλληψη. Εμένα το μόνο που άλλαξα 3 μήνες πριν συλλάβω είναι ότι άρχισα να παίρνω τις βιταμίνες pregnacare conception που δεν είναι απλό φυλλικο οξύ και είδα ότι οι εξετάσεις της ενδοκρινολογου που έβαζε μέσα βιταμίνες επίπεδο να βλέπει βελτιώθηκαν, οπότε με το που έμεινα έγκυος πήρα από τις ίδιες βιταμίνες για εγκυμοσύνη και ως τώρα πέρα από το θυροειδη και το γεγονός ότι ειμαι υπερβαρη όλες οι εξετάσεις βγαίνουν σε καλό επίπεδο. Βέβαια θέλει προσοχή και η διατροφή αλλά ειλικρινά αυτά που σου είπα με βοήθησαν. 

Ευχαριστώ πολυ που ασχοληθηκες να μου γραψεις!  Θα ρωτησω κ εγω τι αλλο μπορω να κανω. Παντως κ η γυναικολογος κ η ενδοκρινολογος μου ειπαν οτι πρεπει να ρυθμισω θυρεοειδη για να γινει η συλληψη. Τι να πω!  Ελπιζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ευχαριστώ πολυ που ασχοληθηκες να μου γραψεις!  Θα ρωτησω κ εγω τι αλλο μπορω να κανω. Παντως κ η γυναικολογος κ η ενδοκρινολογος μου ειπαν οτι πρεπει να ρυθμισω θυρεοειδη για να γινει η συλληψη. Τι να πω!  Ελπιζω

Έπρεπε να είχα φωτογραφία το σαστισμενο ύφος της ενδοκρινολογου μου όταν της είπα ότι συνέλαβα με αυτό το νούμερο θυροειδη, να σου πω αυτά είναι και λίγο θέλημα Θεού, λιγο τύχη, λιγο καλός συντονισμός. Κάνε ότι σου πουν οι γιατροί όπως προσπαθώ να κάνω και εγώ αλλά να μην πιστεύεις ότι δεν μπορείς να συλλάβεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Έπρεπε να είχα φωτογραφία το σαστισμενο ύφος της ενδοκρινολογου μου όταν της είπα ότι συνέλαβα με αυτό το νούμερο θυροειδη, να σου πω αυτά είναι και λίγο θέλημα Θεού, λιγο τύχη, λιγο καλός συντονισμός. Κάνε ότι σου πουν οι γιατροί όπως προσπαθώ να κάνω και εγώ αλλά να μην πιστεύεις ότι δεν μπορείς να συλλάβεις. 

Το ευχομαι !!  Μακαρι ειλικρινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...
στις On 29/1/2022 at 12:59 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Το ευχομαι !!  Μακαρι ειλικρινα!

Κορίτσια εγώ το Γενάρη ξεκίνησα τ4 των 25 γτ είχα tsh 3.46... επανέλαβα εξετάσεις τον Μάρτιο όπου είχε πέσει στο 2.5.. η ενδοκρινολογος μ αυξάνει τη δόση 3 φορές τη βδομάδα τ4 των 50 και τις υπόλοιπες 4 τ4 των 25...όμως έκανα εξετάσεις αρχές Ιούνη και μ έδειξε tsh 3.1, ανέβηκε δλδ πάρα την αυξημένη δόση! Η γιατρός μ είπε κάποια λοίμωξη η κάποιο έντονο στρες γ αυτό κ ανέβηκε,και μ αύξησε τη δόση τ4 των 50 καθημερινά πλέον! Στρες φυσικά φυσικά υπάρχει και λόγω δουλειάς και λόγω φυσικά τ ότι θέλω πολύ ένα παιδάκι!! Μέρα νύχτα αυτό σκέφτομαι....ο εγκέφαλος έχει κολλήσει εκεί.καποια λοίμωξη τουλάχιστον με εμφανή συμπτώματα δν είχα!

Εξετάσεις b12 d3 φιλικό οξύ φερριτινη κλπ είναι καλές....ορμονικές επίσης π είχα κάνει Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά και αυτές πολύ καλές.... προσπαθούμε για παιδάκι κοντά χρόνο τώρα, βέβαια θ έλεγα όχι με πολύ συστηματικές επαφές,δλδ συνήθως πριν την ωορρηξια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...