Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνος στον κοκκυγα στην αρχή εγκυμοσύνης..


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια μου... Έχω τις τελευταίες μέρες ένα τρομερο πόνο στην ουρά χαμηλά.. Έχει κάποια νιώσει κάτι παρόμοιο? Είμαι ακόμα στη 13η βδομάδα.. Δεν είναι λίγο νωρίς για αυτό το πόνο? Έχω ανησυχήσει γτ έχω ακούσει διάφορα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου... Έχω τις τελευταίες μέρες ένα τρομερο πόνο στην ουρά χαμηλά.. Έχει κάποια νιώσει κάτι παρόμοιο? Είμαι ακόμα στη 13η βδομάδα.. Δεν είναι λίγο νωρίς για αυτό το πόνο? Έχω ανησυχήσει γτ έχω ακούσει διάφορα.. 

Καλησπέρα! Αναφέρεσαι στον «πόνο» που νιώθεις κατά την διάρκεια του τοκετού; Ο οποίος βέβαια, δεν είναι ακριβώς πόνος, μοιάζει πιο πολύ με μεγάλη πίεση και όχι στον κόκκυγα. Αισθάνεσαι σα να θες να πας τουαλέτα; Κάπως έτσι αισθάνεσαι κατά την εξώθηση, όταν πια το μωρό είναι τόσο χαμηλά και μπαίνει/έχει μπει στο κολπικό κανάλι. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αλλά μίλα και με τον γυναικολόγο σου. Καμία ερώτηση στην εγκυμοσύνη δεν είναι χαζή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Καλησπέρα! Αναφέρεσαι στον «πόνο» που νιώθεις κατά την διάρκεια του τοκετού; Ο οποίος βέβαια, δεν είναι ακριβώς πόνος, μοιάζει πιο πολύ με μεγάλη πίεση και όχι στον κόκκυγα. Αισθάνεσαι σα να θες να πας τουαλέτα; Κάπως έτσι αισθάνεσαι κατά την εξώθηση, όταν πια το μωρό είναι τόσο χαμηλά και μπαίνει/έχει μπει στο κολπικό κανάλι. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αλλά μίλα και με τον γυναικολόγο σου. Καμία ερώτηση στην εγκυμοσύνη δεν είναι χαζή! 

Καλημερααα.. Δε ξερω πως να τ εξηγησω δεν έχω γεννήσει κιόλας είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.. Σκέφτομαι μήπως φταίει που είμαι πολλές ώρες ξαπλωμένη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Καλημερααα.. Δε ξερω πως να τ εξηγησω δεν έχω γεννήσει κιόλας είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.. Σκέφτομαι μήπως φταίει που είμαι πολλές ώρες ξαπλωμένη.. 

Πολύ πιθανόν.. ακούγεται λογικό δηλαδή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου... Έχω τις τελευταίες μέρες ένα τρομερο πόνο στην ουρά χαμηλά.. Έχει κάποια νιώσει κάτι παρόμοιο? Είμαι ακόμα στη 13η βδομάδα.. Δεν είναι λίγο νωρίς για αυτό το πόνο? Έχω ανησυχήσει γτ έχω ακούσει διάφορα.. 

Καλησπέρα! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Κι εγω έχω έναν πολυ εντονο πονο σε εκείνη την περιοχή. Οχι τόσο χαμηλα στην ουριτσα, λιγο πιο ψηλα εκει που είναι το κόκκαλο της μέσης. Εγώ είμαι στην 8η εβδομάδα και σκεφτομουν ότι μάλλον είναι από τις ενέσεις που κάνω (στον ποπο) τις lentogest. Μηπως κανεις κι εσυ απο αυτές και μας χτυπάει σε κάποιο νεύρο? πριν δυο βδομάδες είχε πιαστεί όλος ο γλουτο΄ς και ο πόνος πηγαινε προς το πόδι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλησπέρα! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Κι εγω έχω έναν πολυ εντονο πονο σε εκείνη την περιοχή. Οχι τόσο χαμηλα στην ουριτσα, λιγο πιο ψηλα εκει που είναι το κόκκαλο της μέσης. Εγώ είμαι στην 8η εβδομάδα και σκεφτομουν ότι μάλλον είναι από τις ενέσεις που κάνω (στον ποπο) τις lentogest. Μηπως κανεις κι εσυ απο αυτές και μας χτυπάει σε κάποιο νεύρο? πριν δυο βδομάδες είχε πιαστεί όλος ο γλουτο΄ς και ο πόνος πηγαινε προς το πόδι. 

Στη 13η είμαι..  Οχιι δε κάνω ενεσουλες.. Αλλά επειδή έχω γενικά δύσκολη εγκυμοσύνη (καλή απλά λίγο δύσκολη λόγο έντονων συμπτώματων) έχω περάσει πολλές ώρες στ κρεβάτι.. Ίσως να ειναι κ από αυτό! Θα ρωτήσω και το γιατρό μου βέβαια, απλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κ άλλη κοπέλα να μ πει μήπως είναι κάτι.. Γενικά έχω γίνει κ λίγο υπερβολική.. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κ με το καλό το μωράκι σου εύχομαι 🍼😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Στη 13η είμαι..  Οχιι δε κάνω ενεσουλες.. Αλλά επειδή έχω γενικά δύσκολη εγκυμοσύνη (καλή απλά λίγο δύσκολη λόγο έντονων συμπτώματων) έχω περάσει πολλές ώρες στ κρεβάτι.. Ίσως να ειναι κ από αυτό! Θα ρωτήσω και το γιατρό μου βέβαια, απλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κ άλλη κοπέλα να μ πει μήπως είναι κάτι.. Γενικά έχω γίνει κ λίγο υπερβολική.. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κ με το καλό το μωράκι σου εύχομαι 🍼😊

Εγώ υποφέρω από τον πόνο αυτό εδώ και δύο εβδομάδες! Τώρα διανύω την 30η … Πήγα κ σε ορθοπαιδικό αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε! Χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι στις αρθρώσεις, αλλάζει το κέντρο βάρους του σώματος κ επιβαρύνεται η σπονδυλική στήλη. Μόνο depon επιτρέπεται κ ίσως σε βοηθήσει κάποια θερμοφόρα… Συζήτησέ το όμως κ με τον γιατρό σου. Έχεις βάλει κιλά; Μου κάνει εντύπωση που σε έπιασε από τόσο νωρίς… Σίγουρα παίζει ρόλο και η παρατεταμένη παραμονή σου στο κρεβάτι πάντως… Υπομονή! ´

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Στη 13η είμαι..  Οχιι δε κάνω ενεσουλες.. Αλλά επειδή έχω γενικά δύσκολη εγκυμοσύνη (καλή απλά λίγο δύσκολη λόγο έντονων συμπτώματων) έχω περάσει πολλές ώρες στ κρεβάτι.. Ίσως να ειναι κ από αυτό! Θα ρωτήσω και το γιατρό μου βέβαια, απλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κ άλλη κοπέλα να μ πει μήπως είναι κάτι.. Γενικά έχω γίνει κ λίγο υπερβολική.. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κ με το καλό το μωράκι σου εύχομαι 🍼😊

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας! Να σας ρωτήσω κορίτσια και κάτι άλλο τώρα που είπες πολλές ώρες ξάπλα. Επειδή κι εγώ έμεινα την προηγούμενη εβδομάδα στο κρεβάτι επειδή είχα λίγο αιματακι το οποίο ευτυχώς σταματήσε την ίδια μέρα, και προσπαθούσα να βολευτω στο κρεβάτι... Πριν είχα την τάση να κοιμάμαι μπρούμυτα με το κεφάλι στο πλάι. Τώρα που προχώρησε λίγο η εγκυμοσύνη το φοβάμαι για να μη πιέζεται η κοιλιά, αλλά νομίζω ασυναίσθητα πάλι έτσι γυρνάω στον ύπνο μου. Μήπως σου είχε να πει ο γιατρός αν απαγορεύεται το μπρούμυτα και πως πρέπει να ξαπλώνουμε?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας! Να σας ρωτήσω κορίτσια και κάτι άλλο τώρα που είπες πολλές ώρες ξάπλα. Επειδή κι εγώ έμεινα την προηγούμενη εβδομάδα στο κρεβάτι επειδή είχα λίγο αιματακι το οποίο ευτυχώς σταματήσε την ίδια μέρα, και προσπαθούσα να βολευτω στο κρεβάτι... Πριν είχα την τάση να κοιμάμαι μπρούμυτα με το κεφάλι στο πλάι. Τώρα που προχώρησε λίγο η εγκυμοσύνη το φοβάμαι για να μη πιέζεται η κοιλιά, αλλά νομίζω ασυναίσθητα πάλι έτσι γυρνάω στον ύπνο μου. Μήπως σου είχε να πει ο γιατρός αν απαγορεύεται το μπρούμυτα και πως πρέπει να ξαπλώνουμε?!

Καλημερα.. Κ εγώ είχα λίγο αιματακι στην αρχή και από τότε παίρνω utrogestan.. Αλλά για το μπρούμυτα δε μ έχει πει κάτι.. Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για να ενοχλεί αυτή η στάση.. Συζητησε το ομως κ με το γιατρό σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ υποφέρω από τον πόνο αυτό εδώ και δύο εβδομάδες! Τώρα διανύω την 30η … Πήγα κ σε ορθοπαιδικό αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε! Χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι στις αρθρώσεις, αλλάζει το κέντρο βάρους του σώματος κ επιβαρύνεται η σπονδυλική στήλη. Μόνο depon επιτρέπεται κ ίσως σε βοηθήσει κάποια θερμοφόρα… Συζήτησέ το όμως κ με τον γιατρό σου. Έχεις βάλει κιλά; Μου κάνει εντύπωση που σε έπιασε από τόσο νωρίς… Σίγουρα παίζει ρόλο και η παρατεταμένη παραμονή σου στο κρεβάτι πάντως… Υπομονή! ´

 

 

 

 

Όχι καθόλου δεν έχω πάρει ακόμα γιατί έκανα πολλούς εμετούς κ έχω χάσει.. Αλλά θα το συζητήσω με το γιατρό γιατί άμα είναι να έχω από τώρα πρόβλημα με το κοκκυγα τι θα έχω μετά? Προς το τέλος της εγκυμοσύνης είναι συχνο φαινόμενο έχω ακούσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; Εγώ δε βγάζω άκρη αυτό το μήνα με τα τεστ… Όλα αρνητικά με χαμηλή την ορμόνη. 16η μέρα του κύκλου σήμερα με πονάκια ωορρηξίας στη δεξιά πλευρά… Τι γίνεται;;; Έχει τύχει σε καμμία;;
    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...