Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Ναι, με ρώτησε απλά αν μετράω πίεση και πόσο έχω. Δεν ανησύχησε

Λογικότατο 😊 δεν ακούγεται κάτι ανησυχητικό! Μόνο αν δεις να ανεβάζεις πίεση εννοείται να ενημερώσεις, αλλά εσένα είναι πολύ χαμηλή κιόλας. Δεν παίζει να ανεβάσεις ξαφνικά 14.

Εμείς κάναμε σήμερα doppler. Όλα μια χαρά με τη μπεμπούλα! Είμαστε όλες στην τελική ευθεία! 💕 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μπέμπα μας έφτασε 1200 γρ και είναι πλέον 28 εβδομάδων. Το ινομυωμα έχει μείνει σταθερό από τη 18η εβδομάδα στα 5,8 εκ. Το μωρό μάλλον θα το πάρουμε αρχές Αυγούστου. Όλα καλά κορίτσια, στις 8.06.2022 έχουμε και το doppler. Σιγά σιγά συνηθίζω και τις μετρήσεις ζαχάρου αλλά όλες μου οι μετρήσεις είναι φυσιολογικοτατες ως τώρα. Βέβαια τη ζάχαρη την έκοψα να είμαι ειλικρινής, τουλάχιστον όπου είναι εμφανές ότι εμπεριέχεται ζάχαρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Η μπέμπα μας έφτασε 1200 γρ και είναι πλέον 28 εβδομάδων. Το ινομυωμα έχει μείνει σταθερό από τη 18η εβδομάδα στα 5,8 εκ. Το μωρό μάλλον θα το πάρουμε αρχές Αυγούστου. Όλα καλά κορίτσια, στις 8.06.2022 έχουμε και το doppler. Σιγά σιγά συνηθίζω και τις μετρήσεις ζαχάρου αλλά όλες μου οι μετρήσεις είναι φυσιολογικοτατες ως τώρα. Βέβαια τη ζάχαρη την έκοψα να είμαι ειλικρινής, τουλάχιστον όπου είναι εμφανές ότι εμπεριέχεται ζάχαρη. 

Πω πω μια κοπέλα! και η δική μας στον αντίστοιχο υπέρηχο τόσο ήταν! 💕 Με το καλό η ζουζούνα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Πρώτα ο Θεός εμεις γεννάμε σε τρεις εβδομάδες!! 
χθες πήγαμε γιατρό, δεν μπορούσε να δει παρά πολλά γιατί την έπιασε φρίκη την Μπέμπα και εκανε τούμπες 😂

μου έγραψε και άλλη ένεση ως αναμνηστική δόση! 
αχ κουράγιο κορίτσια μου για όλες μας! Όταν φαίνονται καλες οι μετρησεισ Και ο γιατρός δεν ανησυχεί, να μην ανησυχείτε και εσείς 💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Πρώτα ο Θεός εμεις γεννάμε σε τρεις εβδομάδες!! 
χθες πήγαμε γιατρό, δεν μπορούσε να δει παρά πολλά γιατί την έπιασε φρίκη την Μπέμπα και εκανε τούμπες 😂

μου έγραψε και άλλη ένεση ως αναμνηστική δόση! 
αχ κουράγιο κορίτσια μου για όλες μας! Όταν φαίνονται καλες οι μετρησεισ Και ο γιατρός δεν ανησυχεί, να μην ανησυχείτε και εσείς 💓💓

με το καλο κοριτσι!!!!! με το καλο!!!!! πανω κατω κοντα θα ειμαστε!!!! γτ και εγω καπου 20 ιουνιου ειμαι 35 εβδομαδες και εκει στοχευουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου !!!
34 εβδομάδων είμαστε εμείς η μπεμπούλα μας είναι 2.100 !!! 
αφόρητη η ζέστη βρε κορίτσια μου… τα πόδια μου πονάνε ! δεν το πιστεύω ποσό γρήγορα έχει περάσει ο καιρός για όλες μας ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !!!
34 εβδομάδων είμαστε εμείς η μπεμπούλα μας είναι 2.100 !!! 
αφόρητη η ζέστη βρε κορίτσια μου… τα πόδια μου πονάνε ! δεν το πιστεύω ποσό γρήγορα έχει περάσει ο καιρός για όλες μας ! 

Η ζέστη πραγματικά μας τσακίζει εμάς, βάζω κλιματιστικό μαζί με ανεμιστήρα και ο δόλιος ο άντρας μου κρυώνει χαχαχαχαχαχα και γω ταυτόχρονα βεντάλια και ψεκαστηρι χαχαχαχαχαχα 

 

Από την μία σκέφτομαι ότι θα γλυτώσουμε τις πιο χοντρές ζεστές Ιουλίου και Αυγούστου από την άλλη σκέφτομαι και τα κορίτσια που θα γεννήσουν Αύγουστο Σεπτέμβριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

με το καλο κοριτσι!!!!! με το καλο!!!!! πανω κατω κοντα θα ειμαστε!!!! γτ και εγω καπου 20 ιουνιου ειμαι 35 εβδομαδες και εκει στοχευουμε!

Να σαι καλά κορίτσι μου και με το καλό και σε εσένα! Σου είπε στις 35 γεννασ η μπορεί να σε αφήσει και άλλο ;
Πήγα για την τελευταία ένεση και λόγω της ζέστης και της μάσκας ζαλίστηκα. 
σου προτείνω να πας πρωί πρωί να έχει δροσιά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Να σαι καλά κορίτσι μου και με το καλό και σε εσένα! Σου είπε στις 35 γεννασ η μπορεί να σε αφήσει και άλλο ;
Πήγα για την τελευταία ένεση και λόγω της ζέστης και της μάσκας ζαλίστηκα. 
σου προτείνω να πας πρωί πρωί να έχει δροσιά ! 

Ευτυχώς έχω φίλη νοσηλεύτρια που δουλεύει σε φαρμακείο και θα έρθει εδώ σπίτι να μου την κάνει!

Το μισώ το καλοκαιρι πραγματικά κάθε χρόνο! Και φέτος μας έπιασε και νωρίτερα η ζέστη, βάλε και τις ορμόνες, βάλε και δύο μωρά ήρωες είμαστε χαχαχαχαχαχα 

 

Κοίτα στόχος μας είναι να φτάσουμε 35,που 35 σε μένα είναι 20 Ιουνίου, τώρα αν συνεχίζουν όλα να είναι καλά θα με πάρει λογικά 36, να κάτσουν κ αλλο μέσα. Αλλά εγώ δεν  βλέπω να σηκώνομαι από το δροσερό κρεβάτι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Ευτυχώς έχω φίλη νοσηλεύτρια που δουλεύει σε φαρμακείο και θα έρθει εδώ σπίτι να μου την κάνει!

Το μισώ το καλοκαιρι πραγματικά κάθε χρόνο! Και φέτος μας έπιασε και νωρίτερα η ζέστη, βάλε και τις ορμόνες, βάλε και δύο μωρά ήρωες είμαστε χαχαχαχαχαχα 

 

Κοίτα στόχος μας είναι να φτάσουμε 35,που 35 σε μένα είναι 20 Ιουνίου, τώρα αν συνεχίζουν όλα να είναι καλά θα με πάρει λογικά 36, να κάτσουν κ αλλο μέσα. Αλλά εγώ δεν  βλέπω να σηκώνομαι από το δροσερό κρεβάτι μου! 

Λοιπόν ανεμιστήρα και aircondition ταυτόχρονα και εγώ... ο σύζυγος ψάχνει για πάπλωμα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα θα γεννήσετε όλες νωρίς νωρίς προγραμματισμένα; εμένα ο γιατρός έχει πει να αφήσουμε το μωρό να πάρει όσο χρόνο θέλει και αν δεν το παίρνει απόφαση να βγει να προγραμματίσουμε για 41η εβδομάδα δηλαδή μετά τα μέσα Ιούλη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!! Και εμείς στην τελική ευθεία!!!! Έχω κάνει τις ενέσεις κορτιζόνης και ήμουν δύο μέρες σαν την τρελή αφού δεν μπορούσα να κοιμηθώ.....μπήκα στην 34η βδομάδα....πριν δύο βδομάδες οι μικρές ήταν 1830 η μία και 1630 η άλλη.... ευελπιστώ τώρα μετά από δύο βδομάδες να έχουν πάρει....ο γιατρός μου αρκετά αισιόδοξος θέλει να φτάσουμε στην 37 η βδομάδα....από εδώ και πέρα θα το πηγαίνουμε βδομάδα, βδομάδα και όπου φτάσουμε.....στο ντομπλερ και εμείς μια χαρά....

Για τη μικρή που είχε πρόβλημα με το στομάχι έκανα μαγνητική εμβρύου...η πιο δύσκολη εξέταση που έχω κάνει... χρειάστηκε να μείνω ακίνητη χωρίς υπερβολή για 1:30 ώρα, έκλαιγα από τους πόνους λόγω ακινησίας.... δεν έδειξε κάτι ευτυχώς...όλα φαίνονται φυσιολογικά και στον τελευταίο υπέρηχο το στομάχι απεικονίστηκε μια χαρά και σε σωστό μέγεθος.... βέβαια για ασφάλεια θα το δούμε και στη γέννηση....

Για τη ζέστη δεν θα σχολιάσω κάτι... πραγματικά θέλω να είμαι όλη μέρα κάτω από τη ντουζιέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!!! Και εμείς στην τελική ευθεία!!!! Έχω κάνει τις ενέσεις κορτιζόνης και ήμουν δύο μέρες σαν την τρελή αφού δεν μπορούσα να κοιμηθώ.....μπήκα στην 34η βδομάδα....πριν δύο βδομάδες οι μικρές ήταν 1830 η μία και 1630 η άλλη.... ευελπιστώ τώρα μετά από δύο βδομάδες να έχουν πάρει....ο γιατρός μου αρκετά αισιόδοξος θέλει να φτάσουμε στην 37 η βδομάδα....από εδώ και πέρα θα το πηγαίνουμε βδομάδα, βδομάδα και όπου φτάσουμε.....στο ντομπλερ και εμείς μια χαρά....

Για τη μικρή που είχε πρόβλημα με το στομάχι έκανα μαγνητική εμβρύου...η πιο δύσκολη εξέταση που έχω κάνει... χρειάστηκε να μείνω ακίνητη χωρίς υπερβολή για 1:30 ώρα, έκλαιγα από τους πόνους λόγω ακινησίας.... δεν έδειξε κάτι ευτυχώς...όλα φαίνονται φυσιολογικά και στον τελευταίο υπέρηχο το στομάχι απεικονίστηκε μια χαρά και σε σωστό μέγεθος.... βέβαια για ασφάλεια θα το δούμε και στη γέννηση....

Για τη ζέστη δεν θα σχολιάσω κάτι... πραγματικά θέλω να είμαι όλη μέρα κάτω από τη ντουζιέρα....

Φίλη μουυυυυ!!!!!! Έτσι και εμείς πάνω κάτω έχουμε ξεκινήσει κάθε βδομάδα γυναικολόγο και βλέπουμε πως θα πάει! Σε ποια βδομάδα έκανες τις ενεσεις? Σου είπαν αν θα τις ξανακάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ααα θα γεννήσετε όλες νωρίς νωρίς προγραμματισμένα; εμένα ο γιατρός έχει πει να αφήσουμε το μωρό να πάρει όσο χρόνο θέλει και αν δεν το παίρνει απόφαση να βγει να προγραμματίσουμε για 41η εβδομάδα δηλαδή μετά τα μέσα Ιούλη 

Εγώ με δίδυμα αν με αφήσει 41 νομίζω θα με πάνε με γερανό στο μαιευτηριο 🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Φίλη μουυυυυ!!!!!! Έτσι και εμείς πάνω κάτω έχουμε ξεκινήσει κάθε βδομάδα γυναικολόγο και βλέπουμε πως θα πάει! Σε ποια βδομάδα έκανες τις ενεσεις? Σου είπαν αν θα τις ξανακάνεις? 

Στην 31 νομίζω τις έκανα...θα μου πει αυτή τη βδομάδα αν θα χρειαστεί να ξανακάνω....έλα φιλενάδα τον φάγαμε τον γάιδαρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ααα θα γεννήσετε όλες νωρίς νωρίς προγραμματισμένα; εμένα ο γιατρός έχει πει να αφήσουμε το μωρό να πάρει όσο χρόνο θέλει και αν δεν το παίρνει απόφαση να βγει να προγραμματίσουμε για 41η εβδομάδα δηλαδή μετά τα μέσα Ιούλη 

Αχ πολύ θα το ήθελα κι εγώ αυτό!έτσι το είχα φανταστεί, να βγει όποτε θέλει!αλλά λόγω του πλακούντα το πολύ μέχρι την 38 με βλέπω!κι αυτό το προγραμματισμένο με τρομάζει! Αλλά τι να κάνουμε, ας είναι όλα καλά!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ που ξέρεις, αν μπω με πρόκληση στις 38, υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω ή θα καταλήξω με καισαρική?όλοι μου λένε ότι αν δεν είναι έτοιμο το μωρό δεν θα βγει ούτε με πρόκληση. Ισχύει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katerina1990 γέννησα τον γιο μου με πρόκληση 38+6. Ανούσια πρόκληση φυσικά αλλά ευτυχώς κατέληξε σε έναν πανεύκολο φυσιολογικό τοκετό, γεμάτο όμως με μαιευτική βια. Απλα τω σωμα μου και το μωρακι μου ηταν ετοιμα, ειχα την τυχη με το μερος μου. Οι πόνοι της πρόκλησης έχουμε μεγάλη ένταση, καμία σχέση με την αυτόματη έναρξη. Επίσης, ναι, αν δεν είναι έτοιμο το μωρό να γεννηθεί, καταλήγει σε καισαρική (δε θυμάμαι τα ποσοστά, θα ψάξω και θα τα γράψω). Συνήθως η πρόκληση φέρνει μπαράζ παρεμβάσεων και αυτό είναι μαιευτική βία. Από την αχρείαστη κολπική εξεταση με το χέρι μέχρι το να μας πατάνε στην κοιλιά είναι βία και να ξέρετε ότι έχετε δικαίωμα να πείτε όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

@Katerina1990 γέννησα τον γιο μου με πρόκληση 38+6. Ανούσια πρόκληση φυσικά αλλά ευτυχώς κατέληξε σε έναν πανεύκολο φυσιολογικό τοκετό! Οι πόνοι της πρόκλησης έχουμε μεγάλη ένταση, καμία σχέση με την αυτόματη έναρξη. Επίσης, ναι, αν δεν είναι έτοιμο το μωρό να γεννηθεί, καταλήγει σε καισαρική (δε θυμάμαι τα ποσοστά, θα ψάξω και θα τα γράψω). 

Το ανούσιο φοβάμαι κι εγώ και με στεναχωρεί...δυστυχώς έχω την υποψία ότι η πρόκληση θα γίνει για να διευκολυνθεί ο γιατρός κι όχι γιατί υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Τον τελευταίο καιρό έβλεπα απεγνωσμένες προσπάθειες να πειστώ για την αναγκαιότητα της πρόκλησης... ξεκινήσαμε με τον διαβήτη και τελικά πήγα σε ενδοκρινολόγο, δεν έχω διαβήτη. Μετά, την ίδια μέρα προέκυψε γερασμένος πλακούντας.. εκεί υποψιάστηκα λίγο και πήγα σε νοσοκομείο που δουλεύει ο αδερφός μου για υπέρηχο, άσχετο με τον συγκεκριμένο ιατρό και χωρίς να αναφέρω τίποτα μου είπαν ότι ο πλακούντας είναι grade 1 προς 2, ενώ ο δικός μου επέμενε πως είναι 2 προς 3 μολις 2 μέρες πριν...και το ζήτημα είναι ότι πλέον έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου! Από την άλλη λέω μήπως εχω γίνει εγω παρανοϊκή, αλλά δεν ξέρω πολλές συμπτώσεις μαζευτηκαν... θέλω να του μιλήσω ξεκάθαρα, αλλά δεν εχω το θάρρος...είπα να περιμένω το ντόπλερ που έχω την Τρίτη με άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει και να κινηθώ αναλόγως...

Συγγνώμη σας ζάλισα, αλλά μ έχει πιάσει απελπισία με όλες αυτές τις σκέψεις...και να ξεκαθαρίσω δεν είμαι εναντίον της πρόκλησης, της καισαρικής κλπ κλπ, αλλά δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν...να ναι ανάγκη να μπω και αύριο που λέει ο λόγος, αλλά όχι για να διευκολύνω τις διακοπές του γιατρού!

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?

Επεξεργάστηκε από Katerina1990
Λάθος διατύπωση
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Το ανούσιο φοβάμαι κι εγώ και με στεναχωρεί...δυστυχώς έχω την υποψία ότι η πρόκληση θα γίνει για να διευκολυνθεί ο γιατρός κι όχι γιατί υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Τον τελευταίο καιρό έβλεπα απεγνωσμένες προσπάθειες να πειστώ για την αναγκαιότητα της πρόκλησης... ξεκινήσαμε με τον διαβήτη και τελικά πήγα σε ενδοκρινολόγο, δεν έχω διαβήτη. Μετά, την ίδια μέρα προέκυψε γερασμένος πλακούντας.. εκεί υποψιάστηκα λίγο και πήγα σε νοσοκομείο που δουλεύει ο αδερφός μου για υπέρηχο, άσχετο με τον συγκεκριμένο ιατρό και χωρίς να αναφέρω τίποτα μου είπαν ότι ο πλακούντας είναι grade 1 προς 2, ενώ ο δικός μου επέμενε πως είναι 2 προς 3 μολις 2 μέρες πριν...και το ζήτημα είναι ότι πλέον έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου! Από την άλλη λέω μήπως εχω γίνει εγω παρανοϊκή, αλλά δεν ξέρω πολλές συμπτώσεις μαζευτηκαν... θέλω να του μιλήσω ξεκάθαρα, αλλά δεν εχω το θάρρος...είπα να περιμένω το ντόπλερ που έχω την Τρίτη με άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει και να κινηθώ αναλόγως...

Συγγνώμη σας ζάλισα, αλλά μ έχει πιάσει απελπισία με όλες αυτές τις σκέψεις...και να ξεκαθαρίσω δεν είμαι εναντίον της πρόκλησης, της καισαρικής κλπ κλπ, αλλά δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν...να ναι ανάγκη να μπω και αύριο που λέει ο λόγος, αλλά όχι για να διευκολύνω τις διακοπές του γιατρού!

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?

Κορίτσι εγώ τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω. Αλλά θα κρατηθώ στο ότι αν έχεις έστω και μια παραμικρή αμφιβολία η κάτι σε χαλάει,  προφανώς και δεν φταις εσύ και κάπου έχασες την εμπιστοσύνη σου.

Να μην ντρέπεσαι καθόλου μιλάμε για σένα το σώμα σου και το παιδί σου ότι έχεις να πεις να το πεις στο γιατρό σου ξεκάθαρα! Και τον πληρώνεις και είναι υποχρεωμένος να ακούει το κάθε τι! 

Δεν έχει ντροπές σε αυτά!

Ζωή θα φέρεις στον κόσμο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Το ανούσιο φοβάμαι κι εγώ και με στεναχωρεί...δυστυχώς έχω την υποψία ότι η πρόκληση θα γίνει για να διευκολυνθεί ο γιατρός κι όχι γιατί υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Τον τελευταίο καιρό έβλεπα απεγνωσμένες προσπάθειες να πειστώ για την αναγκαιότητα της πρόκλησης... ξεκινήσαμε με τον διαβήτη και τελικά πήγα σε ενδοκρινολόγο, δεν έχω διαβήτη. Μετά, την ίδια μέρα προέκυψε γερασμένος πλακούντας.. εκεί υποψιάστηκα λίγο και πήγα σε νοσοκομείο που δουλεύει ο αδερφός μου για υπέρηχο, άσχετο με τον συγκεκριμένο ιατρό και χωρίς να αναφέρω τίποτα μου είπαν ότι ο πλακούντας είναι grade 1 προς 2, ενώ ο δικός μου επέμενε πως είναι 2 προς 3 μολις 2 μέρες πριν...και το ζήτημα είναι ότι πλέον έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου! Από την άλλη λέω μήπως εχω γίνει εγω παρανοϊκή, αλλά δεν ξέρω πολλές συμπτώσεις μαζευτηκαν... θέλω να του μιλήσω ξεκάθαρα, αλλά δεν εχω το θάρρος...είπα να περιμένω το ντόπλερ που έχω την Τρίτη με άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει και να κινηθώ αναλόγως...

Συγγνώμη σας ζάλισα, αλλά μ έχει πιάσει απελπισία με όλες αυτές τις σκέψεις...και να ξεκαθαρίσω δεν είμαι εναντίον της πρόκλησης, της καισαρικής κλπ κλπ, αλλά δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν...να ναι ανάγκη να μπω και αύριο που λέει ο λόγος, αλλά όχι για να διευκολύνω τις διακοπές του γιατρού!

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?

Όπως σου είπε και η Μαγια πάνω ή πρόκληση είναι πιο έντονη όμως και πάλι αν το μωρό δεν κατέβει σωστά και δεν είναι έτοιμο μπορεί να καταλήξεις σε. Καισαρική. Πάντα βέβαια μπορεί να καταλήξεις σε καισαρική και χωρίς προγραμματισμένο τοκετό. Καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λες, ήταν από την αρχή το αγχος μου μήπως ο γιατρός μου λέει για καισαρική χωρίς λόγο κλπ αλλά ευτυχώς τα έχουμε βρει πολύ στη λογική. Ούτε εγώ είμαι κατά της καισαρικής ή της πρόκλησης όταν χρειάζεται και κάτι άλλο δε λειτουργεί, αλλά στην Ελλάδα έχουμε τεράστια ποσοστά, χωρίς να δικαιολογειται κάπως σε σχέση με αλλες χώρες και όντως οι γιατροί το κάνουν για την ευκολία. Πλακουντας 1 προς 2 είναι φυσιολογικοτατος για τη φάση που είμαστε και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας με πρόκληση νωρίτερα γι αυτόν. Αν όντως ήταν γηραιότερος εννοείται απαιτείται να το επιταχύνετε. Το ίδιο ισχύει και για καισαρική σε άλλες περιπτώσεις όπως λάθος θέση μωρού, υπερμεγέθες μωρό σε σχέση με τη μητέρα, επιπωματικος πλακουντας κλπ. Τώρα στη δική σου περίπτωση αν το μωράκι απλα μεγαλώνει πιο αργά μπορεί να θέλει και λίγο χρόνο πιο πολύ στη μήτρα. Και το δικό μου είναι λίγο κάτω απο τους μέσους όρους αλλά ο πλακουντας μου είναι μια χαρά. Καλύτερα να πάρεις μια ακόμα γνώμη. Καλά κάνεις και σκέφτεσαι να το αποφασίσεις μετά το ντοπλερ. Πρέπει να έχεις και εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην παρεξηγηθώ, για τα ανούσια αναφέρομαι, όχι όπου υπάρχει λόγος προφανώς!

Απλά κι εμένα η πρώτη μου πρόκληση ήταν εντελώς μα εντελώς ανούσια και το έχω μεγάλο άχτι. Να υπήρχε κάποιος ιατρικός λόγος δε θα έψαχνα ούτε θα έλεγα τίποτα. Αλλα δυστυχώς τα ποσοστά μας άλλα λένε, υπολογίζεται ότι το 50-65% των γεννήσεων είναι με καισαρική, ενώ ο ΠΟΥ ''δικαιολογεί'' μέχρι 15% και αυτό νομίζω λέει πολλά.

https://drraptis.gr/2018/03/26/dikaiologies-gia-kaisariki-tomi/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα κι εγώ το dοppler σήμερα! 2 κιλά ακριβώς η μπουμπού, 32+5 είμαι και είναι πάρα πολύ καλά, όλες οι μετρήσεις ήταν άψογες. Είδαμε επιτέλους καλά το προσωπάκι της και να πω ότι δε μοιάζει σε κανέναν μας 😂 Ο γιος μου από τη β'επιπέδου ξέραμε ότι είναι ίδιος ο μπαμπάς του, ετούτη εδώ λες και δεν είναι δικό μας παιδί 🤣🤣 Έχει πάρει πολύ καλή θέση με το κεφάλι κάτω, είναι ακόμα ψηλά βέβαια, ο πλακούντας grade 1 προς 2, καλά αμνιακά. Όλα σούπερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maya90 είπε:

Έκανα κι εγώ το dοppler σήμερα! 2 κιλά ακριβώς η μπουμπού, 32+5 είμαι και είναι πάρα πολύ καλά, όλες οι μετρήσεις ήταν άψογες. Είδαμε επιτέλους καλά το προσωπάκι της και να πω ότι δε μοιάζει σε κανέναν μας 😂 Ο γιος μου από τη β'επιπέδου ξέραμε ότι είναι ίδιος ο μπαμπάς του, ετούτη εδώ λες και δεν είναι δικό μας παιδί 🤣🤣 Έχει πάρει πολύ καλή θέση με το κεφάλι κάτω, είναι ακόμα ψηλά βέβαια, ο πλακούντας grade 1 προς 2, καλά αμνιακά. Όλα σούπερ!

Ρε συυυυυυ και μόλις μπήκα στο φόρουμ και βλέπω μήνυμα σου!!!!

Τέλεια όλα τα νέα σου!!!!!!!! 

 

Πες μου εντυπώσεις για το γιατρό!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρεμος πολύ ήταν! Θα προτιμούσα να μιλάει λίγο περισσότερο :P

Μου άρεσε που μας ρώτησε αν έχουμε δει το πρόσωπό της και όταν του είπαμε ότι την είδαμε μόνο στη Β'επιπέδου μας το έβαλε αμέσως στο 4d και πάλευε να μας βγάλει μερικές καλές λήψεις! 

Απλά είχα συνηθίσει στην αυχενική και τη β'επιπέδου που η εμβρυολόγος μιλούσε και μας έλεγε ακριβώς τι μετράει και αν είναι όλα οκ, και ο Φωτεινόπουλος δε μιλούσε, τον ρωτούσα και εννοείται απαντούσε ο άνθρωπος και στο τέλος μας είπε ''όλα άψογα, είναι πάρα πολύ καλά η μπέμπα σας''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Ήρεμος πολύ ήταν! Θα προτιμούσα να μιλάει λίγο περισσότερο :P

Μου άρεσε που μας ρώτησε αν έχουμε δει το πρόσωπό της και όταν του είπαμε ότι την είδαμε μόνο στη Β'επιπέδου μας το έβαλε αμέσως στο 4d και πάλευε να μας βγάλει μερικές καλές λήψεις! 

Απλά είχα συνηθίσει στην αυχενική και τη β'επιπέδου που η εμβρυολόγος μιλούσε και μας έλεγε ακριβώς τι μετράει και αν είναι όλα οκ, και ο Φωτεινόπουλος δε μιλούσε, τον ρωτούσα και εννοείται απαντούσε ο άνθρωπος και στο τέλος μας είπε ''όλα άψογα, είναι πάρα πολύ καλά η μπέμπα σας''

Στις μετρήσεις ναι θέλει να είναι συγκεντρωμενος και σε μας που πάμε στο ιατρείο εκείνη την ώρα δεν μιλάει γτ λέει τις μετρήσεις στην βοηθό του και εκείνη τις περνάει στο σύστημα. Πόσο μάλλον στο ρεα που το κάνει μόνος του.

Αλλά γενικά μας μιλάει γτ μας λέει κάθε φορά αντε ρε παιδιά πείτε τίποτα χαχαχαχαχα είναι καλουλης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...